Inspectie - vergadering te Alphen Leids clubhuis is thans geheel „De Sperwers" gemoderniseerd Kweekschoolopleiding heeft nog talr ijke tekortkom ingen ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 Driehonderdvijftig jongeren vinden er een vrolijke en ver antwoorde ontspanning Het clubhuis „De Sperwers" aan de Langestraat 67-69, dat uitgaat van de (Ned. Protestantenbond, moest reeds lang eens onder handen genomen wor den. De muren en de trappen, de pla fonds en het interieur vragen niet al leen om tal van herstellingen, het ge bouw moest tevens aan de eis des tijds worden aangepast: het moest modern worden ingericht. In de afgelopen zomermaanden is er onder leiding van de concierge, de heer C. J. Ravensbergen, die er zelfs zijn va kantie aan gaf, hard gewerkt. Het re sultaat het werk werd in eigen be heer uitgevoerd mag gezien worden: alle zalen, er is zelfs een bibliotheek en een boetseerlokaal bijgekomen, zijn ge rieflijk ingericht: met de toepassing van lichte kleuren is veel bereikt, terwijl ook des toffering en de meubilering resp. geheel of gedeeltelijk zijn vernieuwd. Ook het rappenhuis en de portalen zijn geschilderd en van keurig linoleum voorzien. In deze zo geheel veranderd en op de Jeugd afgestemde omgeving, waar we kelijks 350 jongens, in de leeftijd van 4 tot 15 jaar, een vrolijke en verant- Geveilde percelen Ten overstaan van Notoris W. S. Jongsma te Leiden: de voormalige boe renwoning met stallingen, schuren, ver dere aanhorigheden en erf Haarlemmer weg 2 en 3. het huis en erf Haarlemmer weg 4 en de huizen en erven Maresingel 5, 6 en 7 tezamen na afmijnen in bod: f 89 635.koper: J. van der Marei te Wassenaar q.q. voor: f. 107.635. Het huds en erf Herengracht 61 in bod: f. 11.400.—koper: J. H. Key te Lei den q.q. voor: f. 11.700. Het huis en erf Gatharinastraat 12 in bod: f. 2.800, koper: J. Ie Fe'ber te Lei derdorp voor: f. 2.800— De huizen Waardgracht 158 en 160 te zamen in bod: f.3.600.koper: J. H. Juffermans te Lei'den voor: f.3.600— PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Magnetic proporties of cobalt in Co 304 and other oxides", de heer P. Cossee te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. AMBTSAANVAARDING PROF. DR C. C. DE BRUIN Vrijdagmiddag om vier zal prof. dr. C. C. de Bruin, benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der Godgeleerdheid, dn het groot-auditorium der Leidse Uni versiteit zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Marjan, dr van A. Zandbergen en C. v. d. Ploeg; Ilone Ingrid, dr van J. C. Onvlee en C. Regeer; Alma Margaretha, dr van K. E. T. Kerling en C. A. Simons: Margaretha Jannetje, dr van I. Zlrkzee en G. M. Vos; Leonardois Johannus Henrieus, zn van L. J. A. W. Persoon en A. M. Stokman; Adrlanus Cornells Franclscus, zn van A. P. v. d. Hoek en A. A. Touw; Johanna Maria Leonarda, dr van H. J. Loos en M. P. v. d. Linden; Robert Salo mon, zn van S. Stouten en J.Schaftenaar. ONDERTROUWD: H. C. Henzen en G. van der Jagt; A. C. J Lagas en C. van der Kaaij; F. M. Grim bergen en C. Lenartz; E. J. Wasscher en M. H. Roosen; H. Verkerk en J. M. Roozen- daal; M. A. Albers en J. C. H. Boogmans; J. Beekman en W. de Moolj: J. Kramp en J. Heus; J. J. J. Vriens en T. van Berge Henegouwen; J. M. Brands en J. P. van Ingen; C. T. van der Linden en J. Laven. OVERLEDEN: J. M. van Gent, zoon. 4 Jaar; J. J. van der Klaauw, zoon, 3 Jaar; A. Steenhuis, man, 32 jaar. Officiële publikaties MUSEUMWEEK Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het Stedelijk Museum „De Lakenhal" ln de v/eek van 8 tot en met IC oktober 1956. In verband met de internationale mu- seumweek. gratis voor het publiek toe gankelijk zal zyn. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN. ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat te be ginnen op maandag 15 oktober 1956, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, sohouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe be horende bruggen en andere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zfjn, en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daar van gemaakt, benevens de daartoe be horende sluizen, duikers, buizer. toe gangskokers en dergelijke werken, voor zover die bijzonder eigendom zijn. LEIDEN, 6 oktober 1956. De geheel gemoderniseerde mu ziek- en filmzaal. De directeur, de heer P. Stutterheim. brengt zijn jeugdige „discipelen1' enige muzikale kennis bij. (Foto L.D./Van Vliet.) woorde ontspanning vinden, moet het straks prettig spelen en werken zyn. Het spelelement vindt de jeugd hier in diverse spelen: tafeltennis, biljarten, boetseren, tekenen, plakken etc., terwijl men er ook kan timmeren en hand werken. Bovendien en dit is weer een andere facetv an het Sperwerwerk wordt ook aandacht geschonken aan de persoonlijke vorming en het bijbrengen van enige muzikale kennis. Het is ver blijdend. dat voor dit laatste onder de jeugd zo grote belangstelling bestaat. Het vorig jaar met twee leerlingen be gonnen, telt de muzlekclub thans reeds ruim 80 jeugdige musici, die zich ent housiast op het piano-, accordeon- en gitaarspel hebben geworpen. Jongens, die het vorig jaar nog geen noot muziek konden lezen, hebben het thans in deze richting reeds ver gebracht. Kort ge leden is er ook een band opgericht en wordt er ook zangles gegeven. De direc teur, de heer P. Stulterheim, en twee leraressen hebben thans hun handen vol om aan de „muziekhonger" van de jeugd te voldoen. Volgende week stelt het clubhuis zijn deuren weer open. Wordt een stuk prachtig jeugdwerk onder leiding van de heer Stulterheim weer aangepakt en zullen 350 jongeren er wekelijks een goede vorm van vrye tijdsbesteding vin den. Ook de talrijke donateurs van het Sperwerwerk zullen in de gelegenheid worden gesteld om van deze Ingrijpende restauratie kennis te nemen: a.s. don derdagavond wordt er voor hen een sa menkomst in het gebouw gehouden. Ds. J. N. de Ruiter bedankt voor beroep Ds. J. N. de Ruiter, hervormd predi kant alhier, heeft bedankt voor het be roep van de hervormde gemeente te Rhenen. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: OeleRutgers van Rozen burg. d.. Amsterdam: Van Heusden barones Van Harinxma thoe Sloöten, d., Jeruzalem. Getrouwd: W. J. H. Schrameyer en F. L. Loudon, Amsterdam. Overleden: E. Brown, m., 87 j., Am sterdam: ir. J. Botermans, m„ 67 j., Haarlem: mr. L. G. Tys, m.. 70 j., Bus- sum; K. H. K. G. Kaempf, m„ 31 j.,Rot terdam; M. M. M. ReddingiusVan Swijndregt, vr.. Zutphen; C. van der Wil den. m., Zutphen; W. J. Cooïhaas Kruisman, vr., 58 j., Wageningen. 500.000 ha rubbergronden vereist herplanting De directeur van de Indonesische staatsondernemingen, Saksono, heeft verklaard, dat 40 van het rubber- areaal of 500.000 ha herplant dient te worden, indien Indonesië de rubber- produktie op het huidige peil wil hou den. Hij zeide, da t 200.000 ha is beplant met bomen, die meer dan 25 jaar oud zijn. De kosten van herplanting worden geschat op 200 miljoen roepiahs. Hij had voorgesteld, dat - zoals in Malakka is gebeurd - de rubber ondernemingen zou den samenwerken in een schema voor herplanting. De buitenlandse onderne mingen zijn echter tot dusverre terug houdend geweest jegens dit voorstel met het oog op de politieke toestand, in het bijzonder sinds de Indonesische opzeg ging van de RTC-overeenkomsten, aldus Saksono. Reclamecongres te Arnhem DIT JAAR WELLICHT 1,5 PROCENT NATIONALE INKOMEN AAN RECLAME BESTEED Op de tweede congresdag te Arnhem van het Genootschap voor Reclame is een viertal referaten gehouden door de heer M. Lederman „Management consultant" te New York prof. dr. G. Bergier, voorzitter van het „Gesellschaft für Konsumforschung" te Neurenberg, de heer A. F. K. M. Keiler, directeur N.V. Hoogenstraaten Conserven en voor zitter van de Voorlichtingscommissie voor Blikgroenten. En tenslotte door mr. Ch. W. Zeylstra, directeur Lintas N.V., die tevens een samenvatting van de re feraten en discussies gaf. Hij kwam tot de conclusie, dat de stijgende welvaartslijn van de laatste jaren zich dit jaar weerspiegelt in een verdere stijging van de nog steeds opgaande curve der reclameuitgaven. Spreker zei dit niet te durven wagen aan het maken van een ook maar enigermate nauwkeurige raming van het totaal bedrag, dat in 1956 in ons land aan reclame wordt uitgegeven, doch het zou hem niet verbazen in dien het cijfer, met incalculatie van een aantal factoren, de richting zou uitgaan van de 400 miljoen guldén. Dat zou dan bijna anderhalf procent van ons totaal nationaal inkomen be tekenen. Ook was hij van mening dat er t.a.v. de kwaliteit der reclame van vooruitgang kan worden gesproken. Buitengewone zitting Prov. Stoten Z.H. Donderdag a.s. "s morgens te elf uur. zal in de vergaderzaal van de Tweede Kamer te Den Haag een buitengewone ziting van de Prov. Staten van Zuid Holland gehouden worden. Op de agen da staat een onderzoek van geloofsbrie ven en de verkiezing van 18 leden van de Eerste Kamer de Staten-Generaal voor de groep Zuid-Holland. „Alwéér schuld van Nederland" ERFENIS VAN HET VERLEDEN De chef-staf van het Indonesische le ger. Abdoel Haris Nasoetion, heeft de ontevredenheid binnen en buiten de strijdkrachten „een erfenis van het verleden" genoemd. In een radio-toespraak tot de natie op de dag van de strijdkrachten ver klaarde Nasoetion, dat de huidige si tuatie het gevolg is van de Nederland se koloniale overheersing in de afgelo pen 300 jaar. een nasleep van de re volutie. en van „onze eigen vergissin gen". Hij wees er voorts op. dat de ontevre denheid vooral in Djakarta heerst waar „vele mensen geloven dat verbete ring zal komen door een machtsgreep van een jeugdige of militaire junta of door personen op verdenking van cor ruptie te doen arresteren". Nasoetion drong erbij zijn troepen op aan tezamen op te treden. „Er dient geen ruimte te zijn voor in dividuele acties", aldus de stafchef. De chef-staf van de Indonesische ma rine. Schout-bij-nacht Soegijakto drong er bij zijn mannen op aan ..voorwaarts op te marcheren naar groter vooruitgang en resultaten" In de binnenstad van Djakarta hield vice-president Hatta een toespraak tot een massabijeenkomst van soldaten, mariniers en luchtmacht-personeel. Hij verklaarde dat de taak der strijd krachten zwaar is, en zwaar zal blijven met even zware offers. Dit omdat de „structuur van de staat nog onvoltooid is, en de binnenlandse veiligheid nog niet tot normaal is teruggekeerd" In 1958 geen stoomtracfïe meer Naar het zich laat aanzien zal de stoomtractie in Nederland in 1958 ge heel verdwenen zijn. Zeventig procent van de spoorweglynen zal dan ge ëlektrificeerd zjjn. terwijl dertig pro cent wordt bereden door treinen met dieselelektrische tractie. Dit vertelde ir. F. Q. den Hollander, president directeur van de N.V. Neder- landsche Spoorwegen gisteravond tijdens een lezing voor de Vereniging van Han delaren te Groningen. Hij zei voorts nog. dat hard gewerkt wordt aan de interna tionalisering van het spoorwegverkeer. In prototype wordt thans een „wagon voor de toekomst gebouwd, die verder gaat in de richting van internationali sering van transportmiddelen, aan alle eisen voldoet en in 25 jaar is af te schrijven. Daar er op economische gronden gestreefd wordt naar inkrim ping van het aantal lijnen en grens overschrijdingen, zal het spoorwegver voer tussen noord-Nederland en noord- west-Duitsland voorlopig nog wel pre cair blijven, al wordt alles gedaan om een bevredigende oplossing te vinden. Voor het reizigersvervoer ligt dat nog het beste. Ir den Hollander hoopte, dat in 1958 reizigers op bevredigende wijze van Groningen naar Duitsland kunnen rijden. Werkgevers vergaderden te Seheveningen INLEIDING VAN IR. BEUKEMA TOE WATER. In de ledenvergadering van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond, die gisteren in het Kurhaus te Sehe veningen werd gehouden, was de mid dagzitting gewijd aan een forum over „De speciale politiek van de middel grote onderneming in de hedendaagse samenleving". Het onderwerp werd ingeleid en toe gelicht door ir. F. K. T. H. Beukema toe Water, directeur van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" te Leiden, voorzitter van de Algemene Werkge vers-Vereniging. Na een probleemstelling van de inlei der volgde een gedachtenwisseling tus sen de heren ir. J. Beydals. directeur Tevema fabriek voor technische veren N.V. te Amsterdam. J. P. Coleingh. di recteur van de Erven de wed. J. van Nelle N.V. te Rotterdam en A. W. Sabel Tz.. directeur van N.V. A. W. Sabel te Zaandam. De inleider besprak drie onderwerpen, nl. de hedendaagse samenleving, de sociale politiek en de middelgrote on derneming. De problemen, in het on derwerp van dit forum verborgen, be troffen deze drie onderwerpen. Er zijn over en weer vele vragen ge steld. opmerkingen gemaakt, voorbeel den gegeven .suggesties gedacn en deels ook antwoorden gegeven. Het vraaggesprek werd met belang stelling door de vele leden gevolgd. Zij kregen ook nog de gelegenheid het vraaggesprek uit te breiden, door er zelf aan deel te nemen. Met een woord van dank heeft de voorzitter van het C.S.W.V.. mr. F. H. A. de Graaff, de algemene ledenverga dering gesloten. Mao Tse-toeng gaat naar Indonesië De minister-president van Commu nistisch China. Mao Tse-toeng heeft een uitnodiging aanvaard voor een be zoek aan Indonesië. Dit maakte presi dent Soekarno heden bekend bjj zijn vertrek uit Rood-China. Soekarno noem de Mao Tse-toeng ..mijn goede vriend en broeder". Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd VOORHOUT ORGANIST NED. HERV. GEMEENTE LEGT ZIJN FUNCTIE NEER De heer G. Overduin van Leiden heeft het kerkorgel der Ned. Herv. Gemeente in Voorhout 16 jaar lang bespeeld tij dens de godsdienstoefeningen. Dit zou nog wel langer gebeurd zijn, echter heeft hij zich, door verandering van zyn stu dies. genoodzaakt gezien, dit werk neer te moeten leggen. Nog eenmaal zal hij het orgel bespelen, t.w. op zondag 7 ok tober as., waarbij tevens afscheid van hem genomen zal worden. Een ander is reeds in zijn plaats be noemd. VOORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende het week einde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dok ter Swen. Veurseweg 20. telef. 2356; voor wijkverpleegster Gezondheidscen trum. telef. 2177. A. R. Kiesvereniging vergaderde Voor de eerste maal in het nieuwe seizoen heeft de AR Kiesvereniging ver gadert o.l.v. de heer G. Los, die deze avond voor het laatst de voorzitters hamer hanteerde. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op de enige juiste reactie op de uit slagen van de kamerverkiezingen: terug tot het Woord en de Getuigenis. De secretaris, de heer L. A. Uyterlinde, constateerde een vrij grote vergaderac tiviteit. uiteraard mede in verband met de verkiezingen, gedurende hte laatste jaar. Een sober verslag van de propa ganda commissie gaf desondanks een indruk van het verzette werk. De bestuursverkiezing had een vlot verloop. Tot voorzitter werd gekozen de heer G. Rietmulder en tot bestuursleden de heren A. Planje en P. v. d. Poel. Hoewel nog niet definitief vastgesteld bevat het programma voor de komende maanden behandeling van o.m. de vol gende onderwerpen: verkiezingsuitsla gen, bezitsvorming, woningwet en P.B.O.. terwijl ook weer op een avond de ge meentelijke politiek besprokenz al wor den. De heer Uyterlinde gaf enig commen taar op de uitslag van de laatstgehou den verkiezingen naar aanleiding waar van een levendige discussie ontstond ten aanzien van de mogelijkheid en de wen selijkheid van samengaan met de CHU. Tenaanzien daarvan was men unaniem vna mening in deze richting te moeten werken. Met de plaatselijke afdeling van de CHU zal wederom contact worden opgenomen. De heer Rietmulder sprak tenslotte enkele woorden ten afscheid tot de heer Los. K.V.P. KOOS NIEUW BESTUUR. In het R.-K. verenigingsgebouw heeft de K.V.P. gisterenavond, zoals gebrui kelijk na de verkiezingen, een nieuw bestuur gekozen. De voorzitter, de heer J R. E. "Eysink Smeets en de bestuurs leden C. Rovers en G. Niersman stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats werden de door het bestuur gestelde kandidaten gekozen de heren H v. Don gen. C. v. d' Hulst en J. Schrama. Als vertegenwoordiger van de jongeren werd mej. J Zonneveld aan het bestuur toegevoegd. Uit het bestuur werd met algemene stemmen tot voorzitter geko zen de heer A. I. J. Maas die zijn func tie met een dankwoord aan de schei- t dende bestuursleden aanvaardde. In zijn openingswoord had de heer j Eysink Smeets een overzicht gegeven van de gevoerde verkiezingscampagne en de resultaten daarvan Het nieuwe ontwerpreglement voor de afdelingen werd daarna goedgekeurd Als afge vaardigden voor de Kieskring werden aangewezen de heren Eysink Smeets, Fortanier en v. d. Hulst en als afge vaardigden voor de Statenkring Leiden de heren Lakeman en Niersman. Tot slot besloot men de heer J R E. Eysink Smeets kandidaat te stellen als lid voo rde partijraad van de K.V.P. Na het huishoudedijke gedeelte werd de film vertoond die vervaardigd is naar aanleiding van het Koninklijk bezoek aan de West. „De staatsburgerlijke vorming van de onderwijzer (es) moeten wy niet zoeken in het militaire maar in het culturele; hierin kan een waardevolle aanvulling verkregen worden oor het staatsonder richt, terwyl wij allen moeten blijven zoeken en tasten en een open oog moeten houden tot heil van het onderwijs in het algemeen en de staatsburgerlijke vorming in het bijzonder". Dit o.m. zei gistermorgen mr. dr. K. de Vries, directeur van de Christelijke Kweekschool te Lelden, tijdens de in Avifauna gehouden Inspectiedag van de inspectie Lager Onderwijs Alphen aan den Rijn. Deze dag, die ook nu weer door vrij wel alle protestantse onderwijskrachten behorende tot de inspectie Alphen werd bijgewoond, werd geopend door de in specteur van het L.O., de heer L. Schip per, die allen hartelyk welkom heette, in het bijzonder de burgemeesters van Diepeningen van Leiderdorp en War- naar van Waddinxveen, alsmede de ove rige vertegenwoordigers van verschillen de gemeentebesturen uit de inspectie, de schoolartsen, de consulent voor de lichamelijke opvoeding en de hoofdin specteur, de heer E. H. Bos uit Den Haag. GEEN R.-K. COLLEGA'S De heer L. Schipper drukte er ver volgens zijn spijt over uit. dat ook deze toogdag niet bijgewoond kon worden door de r.-k. collega's Persoonlijk had hij ernstige pogingen ondernomen, dat zy deze dag mee zou den maken. Een persoonlijk schrijven aan de Bisschop van Rotterdam heeft evenmin mogen baten. Uit de reacties van de r.k. onderwijzers die hij mocht ontvangen, viel op e maken dat ook zy deze voor vele onbegrijpelijke houding, diep betreuren. Even noemde spreker de scholenbouw in de Rijnstreek die ook thans nog ernstige stagnatie ondervindt, evenals de bouw van gymnastiekloka len. De personeelskwestie noemde spre ker al evenmin rooskleurig. DRIE ELEMENTEN Vervolgens behandelde mr. dr. de Vries „De Staatsburgerlijke vorming van de onderwyzer(es)" Hierby wilde spreker, die zijn toespraak met veel humor door spekte, drie elementen vast stellen n.l. de staat, het grondgebied, en volk en overheid. Spreker wees er op dat vroe ger ons land voor 95% uit natuurgrond bestond en thans is het overgrote ge deelte cultuurgrond. Over vijftig jaar is onze kustlijn nog slechts 50 km lang, als het Deltaplan zal zijn uitgevoerd. Het aantal uren aardrijkskunde op de kweekscholen is belangrijk minder ïeworden. Wij zullen er voor moeten oppassen, dat wij straks geen onder wijzers afleveren die wel weten hóe zy aardrijkskunde moeten geven, maar j die van het vak zelf niet al te veel af- I weten. OPLEIDINGSFOUT Sprekende over de staatsinrichting noemde de heer de Vries het een op- leidingsfout, dat de onderwijzer hier van zo weinig afweet, ook al omdat dit vak ondergebracht was bij geschiedenis en dit tot grote schande tot op heden nog is. In Amerika maakt men propa ganda met de grondwet, al wilde spre ker direct hieraan toevoegen, dat Ame rika stellig niet het laatste woord is in de democratie, waarbij spreker wees op de gebeurtenissen op de scholen in Clin ton. Onze grondwet is en blijft het spel- reglement van de democratie, lusteloos heid voor dit onderwerp is een veeg te ken voor onze democratie. Natuurlijk zijn er wel nieuwe kweekscholen die het vak staatsinrichting goed geven en daarbij de krant als effectief leermiddel gebruiken, maar de beste opleiding geeft nog geen waarborg voor de aflevering van goede onderwijzers. Neen. aldus spreker, de vorming is op de kweekscholen nog niet wat het moet zijn. Om alle misverstand uit de weg te ruimen, verkies ik toch stellig de nieuwe scholen boven de oude, om dat de eerste werkelijk vakscholen zyn en de laatste vaak niet meer dan een lichte HBS met wat pedagogiek er bij. Spreker besloot zijn met aandacht beluisterde toespraak met de in de aanhef van dit verslag genoemde zin snede. Hierna volgde koffiepauze terwyl daarna een levendige discussie over het behandelde onderwerp gehouden werd. In de namiddag trad de bekende zan ger van het levenslied Jules de Corte op. waarna deze toogdag 1956 door de heer L. Schipper met woorden van dank tot allen die aan het welslagen hiervan hun medewerking hebben verleend, gesloten werd. Vier culturele avonden hervormde gemeente ï)e Culturele commissie van de Herv. Jeugdraad van de Herv. Gemeente heeft ook voor dit winterseizoen weer plannen ontvouwd, die grote belang stelling verdienen. Drie jaar geleden is deze commissie gestart met een viertal culturele avonden, die een zodanig succes ble ken, dat het verantwoord was op de ingeslagen weg voort te gaan. Ook dit jaar weer heeft de commissie enkele avonden voorbereid, waarvan er een is. die direct het Bijbelwoord laat spreken, maar de andere zijn zo, dat op geheel andere wijze iets gegeven wordt van de hogere waarden, zo, dat een ieder dit ook op zijn eigen wijze kan beleven. De eerste avond wordt dinsdag 9 ok tober reeds gegeven. Dan draagt de be kende voordrachtskunstenaar Coos van Hoboken een bewerking van het Bijbelse boek Job voor. Drie jaar geleden was het deze zelfde Amsterdamse kunstenaar, die de eerste culturele avond van deze jeugdraad tot een succes maakte. Deze avond treedt hij op in de Hervormde Kerk. De bewerking van het boek Job is van Hein de Bruin. Minder direct op de Bijbel gebaseerd is de tweede culturele avond, die op dinslag 6 november wordt gegeven. De commissie heeft die avond de bioscoop zaal van het Greenway-theater gehuurd voor de vertoning van de Tsjechische film „Johannes Hus". Johannus Hus was de kerkhervormer, die een 100 jaar voor Luther in Bohemen optrad. Voor de derde avond is de bekende (oud-Voorschotense) poppenspeelster Cia van Boort gevraagd. Waarschijnlijk komt zij met Faust. Of het seizoen daarna besloten zal worden met een tweede filmavond is nog niet definitief bekend. Voor deze laatste avond is n.l. gedacht de film „Het Woord" naar Kay Munk te vertonen. Deze film. die juist voor Pasen zou moe ten worden gedraaid is echter nog niet in Nederland uitgebracht, dus de verto ning daarvan is nog niet zeker, maar de commissie zal trachten daarop beslag te leggen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Christiaan W., zn. van C. W. Snippe en E. van der Poel; Marco A. B., zn. van B. W. Hoitink en J. M. E Ondertrouwd: M. C. Kool en C E. Ra- Jorre de St. Jorre. kers: J. S. Geven en J. van der Doe; H. Steenbeek en H. Boer. WASSENAAR WEDSTRIJDEN PISTOOL. Uitgaande van het vliegveld Valken burg werd vrijdag een korpswedstryd pistool gehouden op de banen aan de Klip. De uitslag was: Oranje Nassau uit Den Haag 330 punten; Wassenaar se Politie Schiett- en Sportvereniging 226 p.; Vliegveld Valkenburg 220 p.; Haagse Politie Schietvereniging 219 p.; Marine Opkomstcentrum Voorsohoten 210 p.; Kon. Marechaussee Den Haag 206 p. De pryzen, waarbij een wisselbeker, werden uitgereikt door kapitein ter zee vlieger A. W. Witholt. commandant vai\ het marine-vliegveld Valkenburg. Bij de prijsuitreiking was commissa ris J. Maandag aanwezig. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Geerlings en De Haan. —Met ingang van 1 november is be noemd tot hoofd van de christelijke school aan de Herenweg de heer C. van Loo uit Rijnsburg. Hij volgt in deze functie op de heer B. Roelerveld die als leerkracht naar de u.l.o.-school is over gegaan. Tot hoofd van de r.k.-school in Deyleroord is benoemd de heer P. T. H. Bours, sinds kort onderwijzer aan deze school. i „Wij willen naar huis Onrust onder Britse reservisten Op Cyprus zijn deze week 21 reser visten van het Britse leger wegens ordeverstoring gearresteerd. Men ver moedt, dat zy op een spoedig" terug keer naar Engeland hebben aange drongen. Er komen steeds meer be richten binnen over on'.ust onder de 20.000 reservisten, die in verband met de Suezkwestle waren opgeroepen en naar het Middellandse Zeegebied en Duitsland zijn getransporteerd. Het socialistische blad „Daily Herald" spreekt van „honderden" brieven, waar in in alle toonaarden de klacht geuit wordt: „Wij worden gek van verveling en bezorgdheid over de financiële toe stand van onze gezinnen thuis." Een hooggeplaatst militair gaf toe. dat vele reservisten met gezinsproblemen kam pen. In een eenheid van 3.500 man niet minder dan 375. Onder meer door de grote huurkoopverplichtingen Het Britse Ministerie van Oorlog, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat vele van deze reservisten een week verlof zullen krijgen. Dit geldt echter alleen voor de „gelukkigen" in Enge land en Duitsland. En dat is minder dan de helft van het totaal aantal Indonesische reserves weer boven 20% De Indonesische goud- en deviezen reserves hebben deze week het by wet voorgescheven dekkingspercentage van 20% overschreden. Dit blijkt uit de weekstaat va nde Bank van Indonesia. De vorige week was het percentage 19.8% en deze week 20.8%. De voorraad goud en deviezen werd deze week vermeer derd met Rp 126 miljoen. Overleden Amsterdammers op Nederlands jacht De Spaanse autoriteiten hebben giste ren de namen van de twee Nederlan ders bekend gemaakt, wier lijken - zo als gemeld - donderdag door twee Spaanse studenten aan boord van het jacht „Nirwana" werden ontdekt. De dood van beide mannen - de 41- jarige eigenaar van het jacht, Jacob Kroon en de timmerman Christiaan de Haan - zou veroorzaakt zijn door giftige uitlaatgassen van de motor. De twee Spaanse studenten, die het schip naar de Spaanse haven Cedeira brachten, waren twee dagen tevoren door de heer Kroon in dienst genomen. Beide Nederlanders waren uit Amster dam afkomstig. Proces te Poznan „Met heel hard werken verdien ik droog brood" Weer hebben tien Polen terechtge staan voor een gerechtshof te Poz nan. Jongelieden tussen de 18 en 25 jaar. Zij hebben deelgenomen aan de relletjes op 28 juni jl. en nu moesten zij zich verantwoorden, omdat zy flessen met brandende benzine naar het hoofdbureau van de Veiligheids politie geworpen zou hebben. Eén van hen is de chauffeur Janusz Kulas. Hij is de voornaamste beschul digde in dit proces. „Ik ben onschul dig". zo zegt hij. „Mijn bekentenissen, die in de acte van beschuldiging staan vermeld, zijn mij afgedwongen door middel van methodes, die herinneren aan die van Hitler c.s.". Men zou hem geschopt hebben en geslagen met de kolf van een geweer. Een politieman had getracht hem in het gezicht te schoppen. Een verklaring van zijn gedrag kon men vinden in één van zijn verkla ringen. „Ik ga naar mijn werk om in het zweet mijns aanschijns myn da gelijks droog brood te verdienen", zo zei hij letterlijk. „Men heeft mij op school geleerd, dat de arbeidersklasse altijd moet strijden voor verbetering van haar levensomstandigheden. Daar om nam ik als proletariër aan deze betoging deel". Kulas verklaarde, dat hij de ochtend van de 28ste juni normaal naar zijn werk ging en toen plotseling werd mee gezogen in de maalstroom van de rel letjes. Hij stond plotseling met een bord in de hand waarop de leuze stond: „Wij willen brood". Onder het zingen van godsdienstige en Poolse liederen en onder kreten als „Wij eisen brood en boter voor onze kinderen" trok de me nigte naar de plaats van de Jaarbeurs, waarbij een aanval werd gedaan op het hoofdbureau van de veiligheidspolitie. Een andere verdachte, een 22-jarige student, verklaarde gisteren, dat de menigte flessen met brandende benzine naar tanks wierp. Op deze wijze werd de bemanning gedwongen de gevechts wagens te verlaten. Uit een andere tank echter werd toen geschoten en men gebruikte traangas tegen de me nigte. Hij zeide niet schuldig te zfln aan het ontwapenen der politiemannen. Wel had hjj geholpen by het omver duwen van een tramwagen en had hy deelgenomen aan de aanval op een wapenkamer van een landbouw school Autonome provincies Atjeh en Borneo Het Indonesische Kabinet heeft be sloten autonome provincies in te stel len voor de gebieden Atjeh en west-, zuid- en oost-Borneo. De desbetreffende wetsontwerpen zul len spoedig in het Parlement, dat maan dag a.s. van reces terugkeert, worden behandeld. Dit is een officiële verkla ring na de Kabinetsvergadering mede gedeeld. Voorts besloot het kabinet de auto nome status toe te kennen aan een aantal steden en regentschappen in Sumatra. Dit is geschied bij noodwet. Later zullen ook deze besluiten in wets ontwerpen aan het Parlement ter goed keuring worden voorgelegd. LEIDERDORP Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter G. A. de Bruyr.e, Hoofdstraat 8, telefoon 22208. OEÜSTÜEESi MEVROUW P. H. SMITS-WITVLIET IN PROV. STATEN In de vergadering van de Provinciale Staten op 11 oktober i .s. wordt mevr. P H. Smits-Witvliet beëdigd als Staten lid. Zy neemt in het Provinciaal bestuur zitting voor de VVD er vervangt de af getreden mr Ooyevaar. Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter A. J. M Glabbeek en dokter A. B. J. v. d. Vliet-de Vries.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7