Prof. dr. Sj. Groenman aanvaardde Leids professoraat sociologie I Voor BONT Ontwikkeling geen nivellering maar een eenheidsverbreking Ver. voor Pedagogiek start in Leiden met interessante films Sarco-globine Kerkelijk Leven Tweedaags Leids symposium oVer sexuele misdadigheid FILMS VAN DEZE WEEK: 95ste jaargang Zaterdag 6 oktober 1956 Tweede blad no. 28953 Uitdijende werelden' In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit aanvaardde prof. Sj. Groenman gistermiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de toege paste sociologie met het uitspreken van een oratie over „Uitdijende werelden". Prof. Groenman tekende in deze rede de groei in omvang van de levens gemeenschappen in ons land onder verschillende invloeden en de kenmerkende gevolgen daarvan. Prof. Groenman bekleedt naast dit nieuwe Leidse hoogleraarschap ook nog een professoraat in Utrecht, waar hij sociologie doceert. Prof. Groenman legde er de nadruk op. dat de zo dikwijls beweerde nivelle ring van de levensgemeenschappen so ciologisch gezien niet afhankelijk is van de snelheid waarmee de afstand tussen de groepen overbrugd kan worden doch wel'van de mate. waarin deze groepen, hoe groot of klein hun onderlinge af stand ook is. op elkaar betrokken zijn. Het gaat de socioloog niet om de objec tieve maar om de subjectieve afstand. Zelfs een oppervlakkig sociologisch on derzoek toont aan. dat zelfs in ons klei ne land van een homogeniteit van cul tuurpatroon geen sprake is. Een systematisch antwoord op de vraag, in hoeverre Nederland een sociaal geheel is. kan slechts worden gegeven wanneer wordt uitgegaan van de wijze, waarop de enkele mens de wereld om zich heen beleeft en structureert. Eertijds was het zo. dat men volledig leefde in de plaatselijke situatie: men was er gezinslid, men had er zijn wo ning. men had er zijn werk en was er met anderen verbonden voor het berei ken van verschillende doeleinden. Na dien zijn de ruimtelijke velden, waarbin nen de mens zijn rol speelt, uitgezet doch in ongelijke mate. Spreker gaf hier voorbeelden van bijv. ten aanzien van de gemeenteclassifica tie. de verkeerstoeneming en ook de wo ningnood van de laatste jaren die werk en woonplaats tot uiteenlopende ruim tesferen heeft gemaakt. Merkwaardig is het verschil tussen de problemen, die zich sociologisch gezien voordoen in grote steden en kleinere gemeenten. Als er een probleem is van de kleine gemeente dan is het veelal zo, dat men van oordeel is dat deze ge meente als doelorganisatie onvoldoende functioneert. Het probleem van de grote gemeente daarentegen is, dat zij. niet meer in vol- Europees observatorium op Zuidelijk halfrond LEIDSE HOOGLERAREN NAAR STOCKHOLM Prof. dr. J. H. Oort en prof P. Th. Oosterhoff, resp.' hoogleraar en buiten gewoon hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit zullen Nederland vertegen woordigen op een congres van sterren kundigen. dat op 15 en 16 oktober in Stockholm zal worden gehouden. Voorts maakt deel uit van de Nederlandse de legatie de heer J. H. Bannier, directeur van de Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk onderzoek. Tijdens dit congres hoop men te komen tot de oprichting van een organisatie, die een gezamenlijke sterrenwacht op het Zuidelijk halfrond voor Nederland, België. Frankrijk, Duitsland en Zweden zal bouwen.. Als de plannen doorgaan zal waarschijnlijk over een jaar met de bouw van dit observatorium worden be- gonnén. Waarschijnlijk zal het worden gevestigd in Zuid-Afrika. waar men al enige jaren met voorbereidende onder zoekingen bezig is. Het observatorium waaraan in totaal 10 jaar zal worden gebouwd zal na een jaar of vijf ge deeltelijk in gebruik kunnen worden genomen. De bouwkosten worden ge raamd op ongeveer 15 miljoen gulden. Nan Merriman voor Toonkunst Ook dit seizoen organiseert de Maat schappij voor Toonkunst weer een se rie concerten, ook voor de jeugd, waar bij het principe geldt, de jongeren het allerbeste „voor te zetten", opdat er een binding met de klassieke muziek zal blijven bestaan. Als eerste op de zgn. ledenconcerten zal zich op 17 oktober a.s. doen horen de Amerikaanse mezoo-sopraan Nan Merriman. die het vorige seizoen reeds in onze stad met enorm succes optrad. Haar terugkomst zal ongetwijfeld door tallozen met vreugde begroet worden. Op de andere concerten zullen optreden het Wiener Octett en Les solistes de Zagreb. F. 17 11voor Prinses Irenefonds De collecte welke op 3 oktober gehouden is ten bate van het Prinses Irenefonds heeft f. 1711 opgebracht. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE In het a.s. seizoen zullen in het Rijks museum voor Volkenkunde de navolgen de lezingen worden gehouden: 31 oktober 1956, dr. A. A. Gerbrands: De Hollanders en het oude koninkrijk van Benin. Nigeria, (met lichtbeelden); 28 november 1956. dr. R. T. Zuidema: 400 jaren ethnologïe in Peru. (met licht beelden); 23 januari 1957, G. D. van Wengen: Godsdienstige en sociale struc tuur in het moderne Ceylon, (met licht beelden) 20 februari 1957, H. H. Frese: Over barbaren, kannibalen en kaaskop pen. (met lichtbeelden); en 20 maart 1957. Gan Tjiang-Tek: Kracht en be hendigheids-spelen in China, (met licht beelden en film). ZONDAGMORGENBIJEENKOMST LUXORTHEATER Zondagmorgen houdt de commissie voor Bijzonder Kerkewerk der Leidse herv gemeente wederom een bijeen komst in het Luxortheater, onder de titel „gevarieerd zondagmorgenpro gramma". Veertien dagen geleden werd voor het eerst een dergelijk programma gebracht. Geleerd door fouten en erva ringen zal zondag de variatie in de bij eenkomst nog sterker worden doorge voerd. Er zal nog meer muziek, ook niet geestelijke muziek, gegeven worden. Dr. P. L Schoonheim zal een stukje bijbel in actuele belichting laten zien. Een groot deel van de beschikbare tijd zal nog worden besteed aan de bespreking van enkele films. Aanvang half 11. Prof. dr. Sj. Groenman. doende mate de burgerzin der inwoners vermag op te wekken, weshalve men nu aan het dokteren is aan de bestuursvorm van die gemeenten. Zelfs de eenheid van ons land als ar beidsmarkt is nog twijfelachtig. Prof. Groenman concludeerde, dat de levenskringen van de mens ruimtelijk wel uitdijen, doch in verschillende mate voor verschillende sectoren van menselijke belangstelling en activiteit. De aanduiding „nivellering" achtte spreker niet het goede etiket voor de sociale dynamiek die wij thans waar nemen. Het ideaal-typische dorp van vroeger vertoonde in tal van opzich ten een opvallende uniformiteit en voor de buitenstaander was het moei lijk om er een sociale stratificatie op te merken. ."Men zou in dat opzicht kunnen volhouden dat zich een de nivellering heeft voltrokken, doch ook deze term achtte spreker niet juist. Men dient te spreken van een anomie. een vermenging van allerlei referen tiepatronen en tevens een verbreking van de eenheid der levenspatronen. Deze anomie in een dynamische we reld is een van de centrale onderzoe kingsthema's van de sociologie. Na de gebruikelijke toespraken tot slot van de oratie vond in het acade miegebouw een receptie plaats. Arbeidsmarkt thans zeer stabiel JONGEREN WILLEN VEEL AFWISSELING IN WERK EN HOOG LOON Het aanbod van werkkrachten bij het Gew. Arbeidsbureau onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 29 september 145 als geheel werkloos ingeschrevenen. In de loop van het jaar is wel geble ken, dat de vrij minimale omvang van het aanbod, dat vanzelfsprekend ver band houdt met de stabiele structuur van de arbeidsmarkt, voorshands een blijvend karakter heeft aangenomen. Structurele werkloosheid doet zich niet voor,, terwijl seizoensinvloeden niet of nog nauwelijks merkbaar zijn. Slechts wrijvingswerkloosheid treedt nu en dan op. Behoudens buitengewone omstandig heden, zoals onwerkbaar weer en snel lere beëindiging van campagnewerk. zal de stand van het aanbod (arbeids reserve) in de eerstkomende weken wei nig verandering ondergaan. De vraag handhaafde zich op gelijk niveau en beliep ruim 400 geregistreerde aanvragen,, waarvan ongeveer 13 deel gericht is op jeugdigen (15 t/m 18 jaar) De bemiddeling van jeugdige werk krachten vormt een apart probleem. Hier speelt de mentaliteit van de jeugd een grote rol. In het algemeen wensen zij een beroep uit te oefenen, dat naast de nodige afwisseling, een ook zo hoog mogelijke beloning oplevert. Dit heeft tot gevolg, dat de behoefte van het be drijfsleven lang niet altijd parallel loopt men de wensen van de jeugd, waardoor een zekere disharmonie tussen vraag en aanbod is ontstaan. Er zijn verschillende beroepen waarvoor bij de jeugd in het geheel geen belangstelling bestaat zoals o.a. schoenhersteller, kap pers- of winkelbediende. De vraag naar dergelijke krachten is echter vrij groot. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat het geen gemakkelijke taak is om toch op enigermate bevredigende wijze aan de vraag tegemoet te komen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef vrijwel ongewijzigd en bedroeg op 29 september 110. De vraag nam enigszins af n.l. van 390 tot 365 waarvan er 175 betrekking hadden op jeugdigen. Nu de zomer voorbij is Op naar de 500 leden! Nu deze zomer nu ja zomer! voorbij is gaat ook de afdeling Leiden van de Vereniging voor Pedagogiek weer met energie aan de slag. Een in teressant en afwisselend programma wacht de leden in de komende maan den. Nadat de afdeling onder leiding van de lieer H. A. Vriend tot her nieuwde activiteit is gekomen en thans 315 leden telt, wil men dit aantal vóór 1 januari 1958 het jaar, waarin het eeuwfeest van de landelijke vereniging wordt herdacht nog op 500 brengen. Gelet op de groei in de laatste jaren, moet dit mogelijk zijn! De aanvang van het nieuwe seizoen gisteravond in „Het Gulden Vlies" houdt een goede belofte voor de toe komst in. De zaal was vrijwel geheel bezet, terwijl een uitermate boeiend en ook leerzaam filmprogramma werd ver toond. De voorzitter, die ondanks de slechte weersomstandigheden dankbaar was voor de grote opkomst, zeide, dat het bestuur met frisse moed en groot ent housiasme het nieuwe seizoen legen- treedt. Van de leden, en zij die dit nog den ken te worden, verwacht het bestuur een hartelijk medeleven in de verenigings activiteiten. De plaatselijke afdeling, zo deelde de heer Vriend mede. stelt po gingen in het werk om de vierine van het eeuwfeest in Leiden te doen plaats vinden. De start in dit nieuwe seizoen was deze avond direct al goed. Vertoond werd de Engelse film „Feeling of Hostelity", een film, die de geschiedenis weergeeft van een intelligent jong meisje Clara Scott dat uiterlijk gezien maatschap pelijk geslaagd is, doch dat tengevolge van de minder gunstige ervaringen in haar jeugd, niet tot de meest gelukkige ontwikkeling van haar persoonlijkheid is gekomen. Terwijl zij zoekt naar ouder liefde, welke zij niet vond, moesten haar prestaties op de school en in het la tere leven het doen. Na een ogen schijnlijk geslaagd leven, komt zy in haar eenzame flat totdeontdekkmg.dat zij toch niet helemaal gelukkig is. De film eindigt met een psychiater, die aan de hand van enkele der voornoemde scènes uit haar leven: de afwezigheid van haar eigen vader, de sterke gebon denheid aan moeder, de komst van de stiefvader, de verdringing door en ja loezie op het broertje, de teleurstellingen in haar lerares enz., laat zien, hoe het leven van Clara een gelukkiger verloop had kunnen nemen als de fouten en moeilijkheden eerder waren onderkend. Doch ook voor Clara was nog hulp mo gelijk, waardoor haar persoonlijkheid een rijkere ontplooiing kan vinden. Een film, die ongetwijfeld vele ouders en opvoeders tot nadenken stemde. Niet minder interessant was de tweede film Shyness welke deze avond vertoond werd. Een onderwijzer, die in deze film alleen aan het woord is. denkt na over de verantwoordelijkheden van leerkrachten. Wat zij kunnen doen om kinderen, die geheel anders zyn inge steld, te doen uitgroeien tot harmonische persoonlijkheden. Tn het spel verband van deze film worden wij geconfronteerd met drie kinderen, die allen door een onderwijzer worden geobserveerd. Ro bert is vaak actief geconcentreerd met iets bezig, hii verzamelt of experimen teert en ofschoon hij vaak alleen is, schijnt hij zich gelukkig te voelen. Anna lijkt niet gelukkig. Zij staat juist overal naast, zij zou graag willen spelen, zou graag geaccepteerd willen worden maar ze weet niet hoe het in het vat te gieten. Ze gaat alleen naar huis, met hunkerende ogen naar de groepjes kijkend. Jimmy schijnt in niets geïnteresseerd, ook niet in de andere jongens, tenzij zij hem te dicht naderen. En hoewei de klasgenootjes hem nooit kwaad hebben gedaan, barst hij in tranen uit en vlucht weg als ze in zijn buurt komen. Een psychiater van een medisch op voedkundig bureau neemt alle drie on derhanden en besprak daarna zijn be vindingen met de leerkrachten. Lang zaam aan komt er dan een kentering en wordt dit drietal, dat een inzicht heeft gekregen in eigen situatie, in de groep van eigen klasgenootjes opgenomen. Ook hier hadden wij te maken met een film, welke vooral opvoeders tot nadenken stemt. De Vereniging voor Pedagogiek deed met deze films een goede greep! Tegen de veertig arbeiders wer den bedolven toen een in aanbouw zijnd huis van drie verdiepingen in de stad Jackson in de Ver. Staten instortte. Een overzicht van de puinhoop tijdens de reddingswerk zaamheden. HAANTJE WORDT OP TOREN HOOGLANDSE KERK GEPLAATST Hoogste punt van restauratie bereikt A.s. maandagmorgen om tieh uur zal het haantje op de toren van de Hoog landse Kerk worden geplaatst. Aange zien hiermede het hoogste punt van de restauratiewerkzaamheden wordt be reikt, zal dit met een korte plechtig heid gepaard gaan. F. J. GROOT ENZERINK HERBENOEMD Onze oud-stadgenoot, de heer F. J. Groot Enzerink is met ingang van 16 oktober a.s. opnieuw benoemd tot bur gemeester der gemeente Maasland. ZANGAVOND BIJBEL-KIOSK-VER. De Bijbel-Kiosk-Vereniging houdt woensdag in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg een zangavond. Het Ma- ranathakoor o.l.v. mevr. Massaarvan Driel en uit de radio bekende zanger Kees Deenik verlenen deze avond hun medewerking. De organist de heer Adri- aan Blankenstein zorgt voor de bege leiding. Ds. H. J. van Achterberg en ds. C. v. d. Weele zullen het woord voeren. (Irigez. Med.-Adv.) jVepveuze, bleke kinderep.. hebben iets extra's nodig. Geef zo Sarco-globine. Dit preparaat bevat alle stoffen voor de opbouw en ver- - sterking van bet jonge lichaam. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST Voor Itinderen $pec> NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouderkerk a,, d. IJssel, J. I Hovius te Dordrecht, j Beroepen te Lexmond R. de Bruin te Barneveld. Gehoor en sprekers internationaal Door het Strafrechtelijk en Criminologisch Instituut van de Leidse Univer siteit is een tweedaags symposium georganiseerd, dat gewijd is aan de sexuele misdaad. Zes sprekers uit ons land, Engeland en Duitsland belichten tijdens dit symposium verschillende aspecten op dit criminologisch terrein aan de hand van landelijke gegevens en als samenvatting van het probleem als geheel. Aan dit symposium nemen ongeveer zestig juristen, leden van politie-organisaties, sociale werkers en belanghebbenden bij het gevangeniswezen deel, in hoofd zaak uit Nederland, doch ook uit andere Europese landen. „The Glenn Miller Story" Nog een week! CASINO „The Glenn Miller Story" is geprolongeerd. Deze Amerikaanse rolprent brengt enkele episoden uit het leven van de in de oorlogsjaren omge komen bandleider Glenn Miller voor treffelijk in beeld. James Stewart en June Allyson spelen de hoofdrollen. Liefhebbers van goede amusementsmu ziek kunnen in het theater aan de Ho ge woerd nog één week terecht! „Politie zonder wapens" Scotland Yard in actie! LI DO Londen bij nacht. Langzaam maar zeker sluipt een inbreker naar de brandkast van een groot kantoor in Bow Street eri slaat dan zijn slag. Enkele duizenden Engelse ponden wisselen op dat ogenblik van eigenaar. Scotland Yard is er als de kippen bij en het op sporingswerk neemt een aanvang. On danks de vele tegenslagen, die zich tij dens het onderzoek voordoen, laten de rechercheurs zich niet ontmoedigen. Talrijk zijn de gevaren, die de mannen van de politie bedreigen vooral wanneer de dief zich in het nauw gedreven voelt. Ongewapend doen zij echter hun plicht. En dat de leden van Scotland Yard hun vak goed verstaan, hebben de makers van „The long arm" op duidelijke en onderhoudende wijze in beeld willen brengen. Zij zijn daarin volkomen ge slaagd en onder regie van Charles Frend is een boeiende rolprent zonder enige sensatie met in de hoofdrol Jack Haw kins tot stand gekomen. Kortom een po litiefilm. welke ver boven de middel maat uitsteekt! „De man in het donkergrijze pak Hoog niveau LUXOR Een hoog en nobel niveau als in „De man in het donkergrijze pak", wordt in de filmwereld slechts bij uitzondering bereikt. Het handelt hier over de „gewone man", met zijn diep menselijke problemen, in dit geval een CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te St. Jansklooster, M. Vllet- stra te Eemdfjk. Te Tholen H. C. van der Ent te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam P. van der Bijl, laatstelijk chr. geref. predikant te Leer dam. Te Kampen H. v. Gilst te Dirksland. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Gorinchem, A. H. Algra, missionair pred. voor de samen werkende kerken van Bedum, Groningen e.a. te Kampong Raeng pos Ngabang (West-Borneo). (Ingez. Med.-Adv.) met betaalbare exclusiviteit. Gistermiddag werd het symposium.dat plaats vindt in de filmzaal van de Leidse Academie geopend door de voorzitter prof. dr. D. Wiersma, hoogleraar te Lei den in de forensische psychiatrie Prof. Wiersma verwelkomde in het bij zonder de buitenlandse sprekers, wier deskundigheid op gespecialiseerde en nationaal afgescheiden terreinen van de sexuele criminaliteit grote faam heeft verworven. Deze sprekers van buiten ons land zijn prof dr. L. Radzinowicz, hoogleraar te Cambridge die gistermiddag sprak over de tegenwoordige aspecten van de sexuele misdaad in Engeland en Wales, prof. dr. R. Sieverts van de Universiteit te Ham burg die deze problemen ten aanzien van Duitsland behandelde in de bijeenkomst van gisteravond, en prof. dr. M. Grün- hut, hoogleraar te Oxford, die vanoch tend een voordracht hield over strafrech telijke vervolging en andere corrigerende maatregelen tegenover sexuele misdadi gers. De andere sprekers in het sympo sium zijn de voorzitter, prof. Wiersma, de Leidse hoogleraar in het strafrecht, prof. mr. J. M. van Bemmelen die heden ochtend een reeks feitelijke gegevens op het gebied van de sexuele misdaad in Nederland en commentaar daarop en een beschouwing daarover ten beste gaf, en prof. mr. W. H. Nagel uit Leiden, hoog leraar in de criminologie en penologie, die hedenmiddag aan de hand van een recapitulatie tot de opsomming van voorlopige conclusies zou komen. Prof Wiersma schetste in zijn openings woord, na verwelkoming van deze spre kers, de noodzaak van een vaststelling en onderkenning van de feiten en ach tergronden op dit criminologisch terrein alvorens conclusies worden getrokken omtrent de houding die op preventief en correctief gebied moeten worden geno men. Het gaat hier over zeer ernstige en zeer gecompliceerde problemen. De statistieken voor Nederland tonen een geleidelijke stijging van de sexuele criminologie aan sinds het begin van deze eeuw, met uitzondering van de twee oorlogsperioden waarin de om vang van deze misdadigheid afnam. De laatste jaren is er een ver mindering in de omvangsstyging merk baar, doch hieruit mag niet worden geconcludeerd dat men een oplossing van het probleem nadert. Niet alle soorten van sexuele crimina liteit immers tonen deze tendenz van de laatste jaren. Daaruit blijkt ook, dat de verschillende soorten nauwkeurig moe ten worden onderkend en de invloeden die op hun frequentie werken niet paral lel lopen, derhalve afzonderlijk moeten worden bekeken. Van belang achtte spreker, dat de hypocrisie ten aanzien van sexuele pro blemen met de ontwikkeling van de maatschappij is afgenomen. Van even groot belang is een algemene regeneratie van het maatschappelijk leven, waar door zowel de beoordeling van de sexuele misdaad op een ander niveau komt te liggen als de aanleiding daartoe wordt verminderd. TURFMARKT II LEIDEN TEL 21744 Toenemend buitenlands hotelbezoek Het bezoek van buitenlanders aan de Nederlandse hotels neemt nog steeds in omvang toe. Blijkens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in het eerste half jaar van 1956 in de hotels 1.128.000 overnachtingen van buitenlandse be zoekers geregistreerd. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1955 nam het aantal overnachtingen toe met 110.000 of wel met rond 11%. De stijging van het aantal overnach tingen deed zich bij vrijwel alle landen voor. Belangrijk was de toeneming van het bezoek van geallieerde militairen uit Duitsland (plm 25.000). van het be zoek uit de V.S. (plm 24.000» uit Enge land en Schotland (plm. 20 000) en uit Duitsland (plm. 20.000). Alleen in het aantal bezoekers uit Zwitserland en uit Zweden viel een lichte daling te con stateren. Amsterdam trok een belangrijk deel van de buitenlandse bezoekers tot zich. De hotels in deze stad registreerden in genoemde periode 754.000 overnachtin gen van buitenlanders, d.i. 39 van alle overnachtingen in heel Nederland Voor Den Haag bedroeg het aandeel 15% en voor Rotterdam 11% iJlllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill) man, die na de oorlog de aansluiting met de burgermaatschappij moeilijk kan vinden. Een man met een lieve vrouw en drie kinderen van wie hij houdt. Herinneringen uit de oorlogsjaren dui ken telkens op: gruwzame herinneringen uit de strijd, maar ook een mooie, name lijk aan een tijdelijke liefde, opgebloeid in Rome. die echter haar spoor heeft nagelaten. Dat de eerlijkheid, de op rechtheid in het leven te allen tijde, ook tussen de man en de vrbuw in het hu welijk, tenslotte de overwinning behaalt, is de strekking van deze film. Niet dat deze strekking met te grote nadruk wordt geponeerd, maar zij wordt als een logische vanzelfsprekendheid aangeduid. Zowel wanneer het er op aan komt de houding tegenover de meerdere te bepa len, als wanneer de man zich eindelijk gedrongen voelt aan zijn vrouw te ver tellen, wat daar vroeger in Rome zich heeft afgespeeld, toen zij in de oorlog met angst op hem wachtte en aan ver twijfeling over zijn langdurig stilzwij gen ten prooi was. Twee soorten man nen worden tevens uitnemend gety peerd: degeen, die zijn gezin boven al les, zelfs boven zijn werk stelt en hij, die ten koste van alles iets „opbouwen" wil. Het heeft nauwelijks zin. het uitvoe rige en afwisselende verhaal gedetail leerd te bespreken. Het gaat er hier om. dat begrip en inzicht, mits men open hartig tegenover elkaar staat, de groot ste moeilijkheden uit de weg kan rui men. vooral als men in staat is tot een opofferende liefde. Talrijke volkomen menselijke figuren spelen hier belang rijke rollen, met Gregory Peck en Jenni fer Jones in het centrum. Nogmaals: het. niveau, dat hier bereikt wordt, con stateert men zelden. Deze belangrijke film verdient door een stroom van be zoekers gezien te worden. Niet slechts om de waardevolle inhoud, maar ook om het spannende en boeiende verloop. Dodencel 2455 Misdadig lever REX Caryl Chessman is de man. die reeds jaren geleden ter dood werd veroordeeld en sinds die tijd wacht op het voltrekken van het doodvonnis in de Amerikaanse gevangenis San Quentin. In zijn cel no. 2455 in de dodengang gaat hij zich verdiepen in de rechtenstudie, teneinde zichzelf te kunnen verdedigen en telkens uitstel van de terechtstelling te verkrijgen. Zoals bekend heeft Chess man reeds verschillende malen op het laatste moment uitstel gekregen. Chessman is overtuigd van zijn schuld, en in dat opzicht zou hij misschien geen bezwaar hebben tegen zijn straf, maar hij is van mening dat hij - opgesloten in een cel - voldoende gestraft kan wor den. „Dood is dood", zegt hij in de film tegen de gevangenisdirecteur, en hier in de cel kan ik een waarschuwing zijn voor anderen". Die waarschuwing heeft hij gegeven in zijn boek, dat een miljoe nenoplaag bereikte in Amerika. Eén vraag, die hem voortdurend bezig houdt is „Hoe komt het dat ik hier zit". Is het de schuld van zijn ouders, van de maat schappij, van hemzelf? In de film maken wij kennis met Chessman, zoals hij in zijn dodencel aan het werk is. Zijn gedachten volgend ziet men dan enige beelden uit zyn le ven: zijn eerste diefstal, zijn berovingen, zijn ontvluchtingen voor de politie, waarbij hij snel gebruik maakt van znn revolver. Uit alles blijkt wel dat Chess man een groot misdadiger is, die inder daad een zeer zware straf heeft te on dergaan, afgezien van de vraag of dat nu de doodstraf moet zijn. Een goede film over het misdadige le ven van een Amerikaanse jongeman, die "vecht voor zijn leven om toch nog in één opzicht nuttig te zijn; een waarschu wing voor anderen. Safari Afrikaanse natuur als achtergrond van menselijke hartstochten TRIANON Tegen de achtergrond van de boeiende Afrikaanse natuur spe len zich de drama's af van de mense lijke hartstochten en gevoelens: de bloe dige overvallen van Mau Mau-ers op planters en andere blanken en de ont luikende liefde tussen een jonge weduw naar en een zeer knap meisje uit het Britse moederland. Aangezien dit alles in kleuren (Warner color) is opgenomen en op het brede doek wordt geprojec teerd. ontstond een typisch Amerikaans produkt, dat „elck wat wils" geeft. Vic tor Mature en Janet Leigh spelen de hoofdrollen en zij deden dat op een wijze, die volkomen past in het karakter van dit werk: hij een door het noodlot geslagen „he-man", zij een aantrekke lijke blondine, die nieuwe perspectieven opent voor een tweede huwelijk. Het is alles erg mooi en schoon in deze film: ook in dit opzicht komt de romantiek ten volle aan haar trek. Niettemin een film. die zeker een groot publiek zal trekken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3