Itaurs 0 mes TELEVISIE LIGTVoet GEHEIM Kapitein van Andrea Doria voor Newyorkse rechtbank ondervraagd Visserijdag in Enkhuisen Veere gaat als haven verloren HOLLE KRETEN! „Er bestaat geen kiezerswil" Opstandige zenuwen Met een enkel woord Agenda ii ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 De NIEUWSGIERIGHEID in het Westen naar de inhoud van de ge sprekken tussen de Joegoslavische president Tito en de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Kroesjtsjef, is volkomen begrijpelijk. Want niemand is zo dol op geheimen als degene, die niet van plan is ze te bewaren, zoals een Amerikaanse schrij ver het eens heeft uitgedrukt, er aan toevoegende: „Hij hunkert er naar als een verkwister naar geld, om ze weer in de circulatie te kunnen brengen" Die belangstelling is des te begrijpelij ker wanneer men bedenkt, dat er in de raadselachtige conferenties naar alle waarschijnlijkheid een allerliefst stukje anti-rode propaganda verborgen zit. Dat er tweespalt is onder de topleiders van het communisme is geen al te ge waagde veronderstelling en enig leed vermaak tegenover de op hun eenheid pochende Kremlinpotentaten is dus wèl te verontschuldigen. Aanvankelijk heiden sommige commentators tot een andere ver klaring over. Vóór 16 oktober a.s. moet president Eisenhower namelijk beslissen over voortzetting van de Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië. En nu veronderstelde men. dat Kroesjtsjef met opzet bij Tito op bezoek was ge gaan om de maarschalk in moeilijkhe den te brenger. De Amerikanen zouden door de aanwezigheid van Ruslands machtigste leider kopschuw worden, verlenging van de steun aan Joego slavië weigeren en Tito op die wijze weer volkomen aan de genade, resp. ongenade van de Sovjet-Unie overle veren. Natuurlijk is niemand zo naïef om te veronderstellen, dat Kroesjtsjef niet in staat zou zijn de Joegoslavi sche president zo'n kool te stoven, maar toch klinkt dit wat al te gezocht. Voor al omdat dan nog geen verklaring ge geven is voor de reis van Tito naar de badplaatsen aan de Krim. NEEN, aannemelijker is toch. dat het niet helemaal botert in de hoogste kringen in de Sovjet-Unie en dat Tito daar een min of meer beslissend woord heeft gesproken. Men heeft het ook zo voorgesteld alsof de Joego slavische maarschalk op het matje zou zijn geroepen omdat hij een fatale in vloed zou hebben op de andere satel lieten. Het is immers een feit, dat de communistische leiders elders in Europa zeer geregeld contact met Tito hebben gehad. Dat was al vóór de jongste be sprekingen en nu staan er voor de ko mende weken weer talrijke bezoeken van rode zetbazen aan Belgrado op het programma Hieruit blijkt dus ten over vloede, dat Tito in de landen achter het ijzeren gordijn een man van gezag is. Een man van gróót gezag, zó groot, dat het nauwelijks denkbaar is, dat hij zich. hoe dan ook. in Moskou aan het geven van rekenschap zou hebben onderworpen. ALLE9ZIN3 geloofwaardig is, dat de rode heersers in twee groepen zijn verdeeld: zij, die terug willen keren naar de Stalinistische koers en degenen, die maar natuurlijk met behoud van de werkelijke bedoelingen van het wereldcommunisme! de noodzakelijkheid erkennen van het vie ren van de teugel. Tot de eerste groep worden gerekend Molotof, Kaganowitsj, Worosjilof, Soeslof en misschie n ook Malenkof, de vroegere premier. Tegen over hen zouden zich dan Kroesjtsjef, premier Boelganin en de minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof bevinden, terwijl er dan nog een derde min of meer aarzelende partij zou bestaan, waartoe o.m. Mikojan en maarschalk Zjoekof, minister van Defensie, ge acht worden te behoren. TWEE DINGEN schijnen tegen de achtergrond van deze tegenstel ling wel duidelijk te zijn: dat de combinatie-Kroesjtsjef het meest „voor uitstrevend" moet zijn en dat zfj blijk baar op het ogenblik een harde strijd moet voeren om zich te handhaven tegenover de keiharde „Stalinisten-van- het-oude-type". getuige het feit. dat haar leider zich tot maarschalk Tito heeft gewend om steun. De reis van Kroesjtsjef naar Joego-Slavië kan im mers moeilijk als een bewijs van kracht worden beschouwd. Het ligt verder voor de hand. dat ook de militairen een woordje hebben meegesproken. Van hun kant bezien is een lossere band met de satellieten allerminst aanbevelenswaar dig: de barrière aan de westelijke gren zen van de Sov1et-Une wordt er door verzwakt. En dat is een punt, dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken. Molotof, als een zwaar stuk ge schut tegen de nieuwe koers in stelling zal hebben gebracht. In hoeverre hij dat met succes heeft gedaan, is, op het ogenblik dat dit wordt geschreven, niet duidelijk. E^N VAN DE kenmericende ver schillen tussen de periode-Stalin en de huidige is zeker, dat de oude dictator er steeds in de eerste plaats op bedacht was het Russische rijk zoveel mogeliik intact te houden en bovendien versterken. Van veel fan tasie getuigde deze nogal statische po litiek natuurlijk niet. Kroesjtsjef en Boelganin hebben het dadelijk heel anders aangepakt: zij reisden de halve wereld af om overal goodwill voor hun land en voor het communistische stel sel te kweken. De jongste zet is de aanval op het Midden-Oosten, die. hoe onaangenaam deze ook voor het Westen moee zijn. in elk geval wijst op een gedurfde politiek, waartoe Stalin en ziin aanhangers blijkbaar niet de kracht konden opbrengen. HET LAATSTE woord in deze be langwekkende ontwikkeling is, zo als men begrijpen zal. nog lang niet gesproken. Het is overigens ver standig zich niet tot voorbarige con clusies inzake het communisme te la ten verlokken. Verandering van taktiek jc geen wijziging van koers, ook al speelt Tito in dit alles een belangriike rol. Wat tientallen jaren lang scheefge groeid is. kan niet in enkele maanden, zelfs niet in enkele jaren, tot normale verhoudingen terugkeren, zelfs al zou den dat verhoudingen zijn, die niet helemaal aansloten bij wat wat wij in het Westen gewend zijn. Niettemin is het verheugend, dat er althans bewe ging schijnt, te zitten in wat nog be trekkelijk kort geleden als volkomen verstard werd beschouwd! Gisteren, de dertiende dag van het gerechtelijke vooronderzoek voor een hof te New York naar de oorzaak van de aanvaring tussen het Zweedse passagiers schip en de Italiaanse lijnboot „Andrea Doria", die de dood van vijftig mensen, het vergaan van de „Doria" en een schade van vele miljoenen guldens tot gevolg had, werd de ondervraging voortgezet van de gezagvoerder van het Italiaanse schip, Piero Calamai. Charles Haight, de namens de Zweedse rederij optredende advocaat, stelde de vraag of het, nadat de gezagvoerder Calamai vernomen had, dat onder meer het naviagatielogboek niet in veiligheid was gebracht, mogelijk was geweest naar boord terug te gaan, om het te halen (Calamai hoorde in de reddingboot, waarmede hij zo juist zijn schip had verlaten, dat belangrijke scheepspapieren, waaronder dit logboek, niet gered waren). Calamai: „Ik kan nu zeggen: „Ja, dit had gekund, omdat ik thans weet dat de „Andrea Doria" eerst te tien uur 's morgens is ondergegaan, doch op dat ogenblik was niet bekend, of mijn schip niet onmiddellijk zou zinken. Ik was bovendien zo geschokt door het drama, dat wij hadden doorgemaakt, dat ik zelfs niet aan deze mogelijkheid heb gedacht". Late briefkaart! De gepensioneerde gemeen te-veld wachter H. de Lange te Dalfsen ontving een verjaarskaart. afgezonden door zijn zwager te Dedemsvaart. Dat leek wel wat laat want de heer de Lane is op 15 augustus jarig De kaart was gefran keerd met IV2 cent. waaruit bleek, dat de kaart heel erg laat was. De kaart was namelijk op 15 augustus 1937 ten post kantore te Dedemsvaart afgestempeld. Calamai zei vender dat de „Andrea Doria" 35 tot 40 graden slagzij maakte, toen hij het schip verliet. Het belangrijke boek, dat aan boord is gebleven, was het tweede deel van het navigatielogboek. In antwoord op een vraag van Haight, waartoe dd't boek diende, antwoordde Calamai: „De stuurman van de wach't schrijft hierin alle op de navigatie be trekking hebbende bijzonderheden, die zich in zijn wacht hebben voorgedaan" Calamai zei de uitroep: „breng de boe ken in veiligheid" geslaakt te hebben, toen hij zich, na de botsing, op het rech ter gedeelte van de brug bevond, terwijl de eers'te stuurman Oneto en de tweede officier Badano naast -hem stonden. Hij had echter geen hunner speciaal opge dragen zich met het meenemen der log boeken te belasten. Haight: „Was het niet uw bedoeling dat Oneto en Badano uw order hoor den?" Calamai ,„Ik meen van wel". Haight vroeg of Calamai de machinis ten had opgedragen hun logboeken in veiligheid te brengen. Calamai: „Toen ik opdracht gaf de logboeken mee te nemen, dacht ik, dat dit ook aan de machinekamer zou wor den doorgegeven". Hij voegde hieraan toe een van de officieren hij wist niet meer wie gevraagd te hebben of het (Ingez. Med.-Adv.) MERCEDES BENZ Type 190. Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. PRIJS: f 11.995,—. ROOYAKKERS automobielhandel Leidse Straatweg 1 - Oegstgeest logboek van de machinekamer Sn veilig heidheid was gebradht, waarop hij ver nam dat het achter was gebleven. „Het was door de slagzij erg moeilijk er bij te komen", zei hij nog. De advocaat der Zweedse rederij vroeg vervolgens of het logboek met kopieën van de door de marconist uitgezonden telegrammen bewaard was gebleven, of dat doorslagen van door de „Andrea Doria" verzonden en ontvangen tele grammen in veiligheid waren gebracht. Calamai antwoordde, dat dit niet was geschied. Hij voegde hieraan toe: „Toen de telegrafist mijn order, om het schip te verlaten, ontving, dacht hij dat dit onmiddellijk moest gebeuren". Haight stelde daarna geruime tijd vra gen over het toestel aan boord van de „Andrea Doria". waarop de door het schip gevolgde koers automatisch wordt geregistreerd. ..Kunt u zeggen op welk punt van de koerslijn de aanvaring ge schiedde?" vroeg hij. „Dat kan ik niet zeggen", antwoordde Calamai. SLUITING STEENKOLENMIJNEN DER K.P.M. produktie teruggelopen tot 5400 ton per De steenkoolmijnen van de KPM in Beraoe (Oost-Borneo), die op 4 okto ber zouden worden gesloten, zullen door het plaatselijk bestuur van Be raoe worden overgenomen. De KPM heeft een bedrag van Rp. 6 miljoen voor de mijnen gevraagd. De KPM heeft reeds in 1954 aange kondigd, dat de mijnen gesloten zouden worden, omdat haar schepen bijna geen steenkool meer gebruiken. In 1955 bedroeg de produktie 103.100 ton. In augustus van dit jaar was de produktie teruggelopegn tot 5400 ton per maand. Er werken ongeveer 600 arbei ders. In Djakarta zullen besprekingen wor den gevoerd tussen een vertegenwoordi ger van het plaatselijk bestuur van Be raoe en de KPM over de voorwaarden van deze overdracht. NOORDWIJKER PLEEGDE ONREGELMATIGHEDEN Dezer dagen zijn bij de politie klach ten binnengekomen over onregelmatig heden bij financiële transacties door een inwoner dezer gemeente. Gebleken is, dat verdachte, buiten het (Ingez. Med.-Adv.) 74e Den Haag ■Bpr van de Dameskroniek Nog slechts 2 dagen kunt U het enige huis ter wereld, geheel van plastic, zien. Geopend: 1317 en 1923 uur. Maandag wordt de 125.000ste bezoeker(ster) venvacht Maandagavond FINALE „Wie is de elegantste vrouw?" Kom naar de Damesbeurs en U spaart geld Zeeuwse mosselencultuur naar Waddenzee? Ter gelegenheid van de visserijdag 1956 is gisteren in de Westerkerk te Enkhuizen een openbare bijeenkomst gehouden. In zijn openingswoord besprak de heer R. Brands, voorzitter van de Ne derlandse Vissersbond en vice-voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Visserij het doel van de stichting, n.l. het optrekken van de visserij uit het iso lement der plaatselijke groeps-organi- saties en het totstandbrengen van samenwerking op nationaal en inter nationaal niveau, om zodoende bij over heid en volk meer aandacht te vragen voor het historisch gegroeide bedrijf, dat meer en meer op de achtergrond I dreigde te geraken. Spr. constateerde Men weet van de partijprogramma's niets af (Van onze Haagse redactie) Voor de leden van het Contact-Cen trum op voorlichtingsgebied heeft prof. dr. J. J. de Jong, hoogleraar in de we tenschap der politiek te Amsterdam, gistermiddag een inleiding gehouden over problemen rond de Kabinetsfor matie. Als oude problemen zag hij de vraag rond de verkiezingsuitslag en de vraag rond een regeringsprogramma, als nieu we problemen somde hij de zetelverde ling en de publiciteit op. Spr. wees er op, dat het algemeen gebruikelijk is, dat men na een ver kiezingsuitslag komt aandragen met ,de wil van de kiezer". Volgens prof. de Jong, hebben verkiezingsanalyses uitgewezen (en dit is dus een weten schappelijk standpunt) dat een wik kende en wegende kiezer in feite niet bestaat. De kiezer, die op een partij (Ingez. Med.-Adv.) krijgt U blijvend onder de knie mef Mijnhardt's Zenuwtabletten kantoor waarvoor hij werkte om con tacten legde met personen, die hij In zijn werk leerde kennen en van het ver trouwen, dat hij bij deze relaties genoot, ernstig misbruik maakte. Hij besteedde de hem toevertrouwde gelden om zijn privé-uitgaven te finan cieren. Hij leefde op veel te grote voet. Meerdere personen zijn hierdoor min of meer ernstig gedupeerd. Verdachte, die in arrest gesteld is, zal zich voor de rechter moeten verant woorden. BINNENLAND De voorzitter van de Raad van Ministers en mevr. Drees hebben gister avond in hotel Wittebrug te 's Gravenhage aan de president van Costa Rica en mevr. De Figueres een diner aangeboden. Gisteravond is op Rijksweg no. 15 te Hardinxveld een motorrijder in volle vaart op een vrachtauto gebotst. De vrachtauto reed vanuit een zijweg de Rijksweg op en de bestuurder heeft vermoedelijk tenge volge van de slechte weersomstandigheden de motorrijder niet gezien. Deze laatste, de 26-jarlge P. M. Gremmen uit Appel- tern (Gld.) moest zwaar gewond naar het ziekenhuis te Gorinchem worden vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Gistermorgen is bij de scheepswerf N.V. Smit Czn te Alblasserdam een be drijfsongeval gebeurd, dat aan de 18-jarlge ongehuwde ijzerwerker G. Vermeulen uit Dordrecht, het leven heeft gekost. Hij werd getroffen door een balk, die van een hoogte van 12 meter viel en was vrijwel op slag dood. Mr. dr. L. F. H. Regout, directeur van de N.V. Porselein- en Tegelfabriek ,,Mosa" te Maastricht, heeft gisteren de eerste ondernemingsraad in de keramische in dustrie in Maastricht geïnstalleerd. De heer Regout is zelf voorzitter van deze raad. Bij K.B. is met ingang van 1 septem ber 1956 aan ir. P. Ph. Jansen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft en voor het tijdvak van 1 september 1956 tot en met 31 augustus 1959 benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de afdeling der Weg- en Water bouwkunde aan voornoemde hogeschool, om onderwijs te geven in de waterbouw kunde voornoemde ir. P. Ph. Jansen. Het 9-jarlg meisje M. J. H. Baarmans is gistermiddag in de Helkestraat te Til burg, toen zij de weg overstak en niet op het verkeer lette, door een passerende vrachtauto gegrepen en vrijwel onmiddel lijk aan de gevolgen overleden. Op de Zuiderzeestraatweg te Wezep ls de 22-Jarlge ongehuwde A. R. P. Spitzen uit Heino tengevolge van een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Hij reed op een motor in de richting Zwolle en wilde een stilstaande vrachtauto passeren. Uit tegenovergestelde richting naderde toen een vrachtauto met aanhanger, waar door hij werd aangereden. Spitzen werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Zijn motor werd geheel vernield. BUITENLAND Het Poolse persbureau meldt, dat zich aan boord van de bij New Castle ge zonken treiler „Cyranka" achttien beman ningsleden bevonden, van wie er zes zijn gered. Twaalf Poolse trellers zochten giste ren nog naar de twaalf vermisten, aldus het persbureau. Hatojama. de premier van Japan, heeft gisteren voor zijn vertrek naar Mos kou tegenover de pers verklaard, dat hij de Sovjet-Unie zal vragen de eilanden Habomai en Sjikotan onmiddellijk aan Japan terug te geven. De Japanse eis tot teruggave van de zuidelijke Koerllen zal later besproken worden met de Sovjet- Unie, aldus Hatojama. De man, die in 1954 een officier van de Braziliaanse luchtmacht doodschoot en daarmee een politieke crisis veroorzaakte die de zelfmoord van president Vargas van Brazilië tot gevolg had, is in Rlo de Janeiro veroordeeld tot 33 jaar gevangenis straf. De man doodde de officier bij onge luk toen hij een aanslag wilde plegen op de Journalist Carlos Lacerda, die tegen het regiem van Vargas was. De Poolse ministerraad heeft donder dag een aantal wetsontwerpen goedge keurd, die beogen de bevoegdheden van plaatselijke raden uit te breiden, aldus meldde het Poolse persbureau, P.A.P., vrijdag. De uitbreiding heeft in het bij zonder betrekking op het terrein van de economie. De ministerraad gaf het presi dium van de regering opdracht de defini tieve teksten op te stellen. In Londen is van welingelichte zijde vernomen, dat de Sovjet-Unie heeft ver zocht ook te worden uitgenodigd voor de internationale conferentie over Tanger. die maandag a.s. te Pedala, nabij Casablanca, begint. De Marokkaanse regering heeft tot nu toe acht landen, waaronder Neder land, uitgenodigd de conferentie bil te wonen. Deze staten zijn vertegenwoordigd in de internationale commissie, die het bestuur over Tanger voert. Rusland maakt hier geen deel van uit. Circa 80 000 arbeiders ln de Japanse staalindustrie zijn vrijdag voor 48 uur in staking gegaan ter ondersteuning van eisen voor een loonsverhoging van tien procent. Op 29 september hebben de arbeiders reeds 24 uur gestaakt om hun eisen kracht bij te zetten. Dr. Eugen Gerstenmaier, de voor zitter van de Westdultse Bondsdag, heeft vrijdag een brief aan de voorzitter van de Opperste Sovjet (het Russische „parle ment") gezonden, waarin hij deze officieel meedeelt, dat het Westdultse parlement de uitnodiging voor een bezoek aan de Sovjet-Unie aanvaardt. Voor de Nederlandse luchtmacht zijn tien van deze vliegtuigen, de Hawker Hunter T-7 voor lesdoel einden, aangekocht. Het is een tweepersoons toestel, een variatie van de eenpersoons-Hunters, die reeds bij de luchtmacht in gebruik zijn. De waarnemende IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Emll Johnsson, heeft vrijdag op een vliegveld van New York, voor zijn terugkeer naar IJsland, verklaard „volkomen voldaan" te zijn over het resultaat der besprekingen, die hij in Washington over de aanwezigheid van Amerikaanse NAVO-troepen ln zijn land heeft gevoerd. Hij verklaarde, dat verdere onderhandelingen volgende maand te Washington op ambassadeursniveau zullen worden gehouden. De Amerikaanse minister van Marine heeft vermindering van de straf bevolen, waartoe sergeant van de mariniers McKeon is veroordeeld wegens schuld aan de dood van zes recruten op een nachtelijke straf- mars. De gevangenisstraf wordt vermin derd van 9 tot 3 maanden, de boete van 270 dollar komt te vervallen evenals het oneervol ontslag. De degradatie ls gehand haafd. Een rechtbank te Parijs heeft vrijdag twee vroegere ambtenaren van het Franse gezantschap te Boedapest, de coderings ambtenaar Philip en de persattaché Dubois, wegens spionage veroordeeld tot gevangenisstraf en boete. Philip kreeg achttien maanden gevangenisstraf en een boete van 25.000 frank en Dubois één Jaar en eveneens een boete van 25.000 frank. De Egyptische posterijen hebben in negen dagen tijds een miljoen exemplaren verkocht van de postzegel die uitgegeven ls ter herdenking van de nationalisatie van het Suezkanaal. Er wordt nu een tweede uitgave voorbereid. Vooral Ameri kaanse postzegelverzamelaars tonen grote belangstelling voor deze herdenkingszegel, die, gezien de frankeerwaarde. voor bin nenlands gebruik bestemd was. Vier Westduitse jongemannen zijn door een rechtbank te Hamburg veroor deeld tot in totaal 129 maanden ge vangenisstraf wegens mishandeling van twee soldaten van de nieuwe strijdkrach ten van de Westduitse Bondsrepubliek. De vier jongelingen behoorden tot een Com munistische vereniging. z^jn stem uitbrengt, doet dit meer door een zekere vereenzelviging. De PvdA omdat het een arbeiderspartij is. de KVP omdat men katholiek is. Wan neer wij nagaan, wat de kiezer weet van het partijprogramma van zijn partij, dan is dit vrijwel nihil. Daar om. zo stelde prof. de Jong vast, be staat de wil van de kiezer helemaal niet en is dit slechts een nuttig poli tiek argument, dat echter wetenschap pelijk als een volmaakt ontastbare grootheid moet worden gezien. De kreet; „dat is in strijd met de wil van de kiezer", of „dat is inconstitutio neel", is dus in feite (wetenschappe lijk) een holle kreet! Wij weten van de wil van de kiezer in concreto niets. Sprekend over het regeringsprogram ma behandelde hij de vraag, hoe het nu mogelijk is dat op een enkel woord for matiepogingen kunnen stranden. Prof. de Jong duidde op een totaal gebeuren in West-Europa dat hieruit bestaat, dat er in vele landen een naar-elkaar-toe- trekken van Socialisten en Liberalen te constateren valt. Anderzijds een tot- elkaar-trekken van de christen-democra ten. Ook in Nederland zag prof. de Jong een dergelijke tendens. Sprekend over de zetelverdeling wees prof. de Jong op de veranderde relatie tussen volksver tegenwoordiging en regering, een ver schuiving ten faveure van het bestuur. De volksvertegenwoordiging raakt door het toenemend aantal ingewikkelde pro blemen achterop. De positie van de in dividuele minister is veel gewichtiger dan vroeger. Hierin zag prof. de Jong een oorzaak voor de grotere strijd om de zetelverde ling. Verder noemde hij als factoren op het groeien van de partijen in de Staat. Wat de publiciteit betreft, wees hij er op dat een overdaad aan publiciteit vaak de moeilijkheden groter maakt. Neem de aan de AR aangeboden tweede zetel, waar al twee mensen voor hebben bedankt. Wie zal hem, nu iedereen dit weet, nog aanvaarden? Prof. de Jong stelde de aanwezigen echter gerust dat er zeker wel zullen zijn, die het alsnog zouden willen. Hij wilde slechts een voorbeeld noemen. (Ingez. Med.-Adv.) Slaap Uw pijn weg! Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen 's nachts dank zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt op! Ooi in tablet- en cochet-vorm WITTE KRUIS ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per soneelsvereniging Gebrs. Van Wijk, 8 uur namiddag. ZONDAG LuxortheaterZondagmorgenbijeenkomst Bijzonder Kerkewerk, 10.30 uur voorm. MAANDAG Rapenburg 8: Ver. voor Internationaal Rechtsverkeer. Spr. G. de Koning over he>t leven der Berbers. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Generale repeti tie „The Messiah" door Chr. Oratorium- ver. „Con Amore", 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarvergadeing AR- Kiesver wijk I. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Boerinnen- en Platte- landsvrouwentoond. Show 7.45 uur nam. De Doelen: Leidse Amateur-Fotografen Vereniging, 8 uur namiddag. DINSDAG Het Gulden Vlies: Voorlichting op het gebied der hoogtezon. 210 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Ohr. Oratorium- vereniging „Con Amore" „The Messiah", 7.30 uur nam. Central: Ledenvergadering Ver. voor Fa cultatieve Lijkverbranding, 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst. R'dams Phllharmo- nisoh Orkest. 2 en 3$ uur nam. Den Burcht (Jacoba-zaal)Fryske joun. Lezing fan dr. S. Bloembergen, toaniel „RJucht en Sljucht" fan den Haech, op- flering fan „De Genamt", 7.45 uur nam. Maranatha-kerk: Zangavond Bijbel Kioskvereniging, 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend", 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstelling .Wte was Rembrandt?' (Tot 8 oktober) Boerha avezalenTentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe. Jos Mertens en Dlck Loef. Werkd. 26 en 710 uur nam.; zond. 26 uur n«.m met voldoening, dat goede resultaten ztfn bereikt. Deze Visserijdag neeft een t.veeledig doel: ten eerste het in net licht stellen van het grote gebeuren van afsiuitirg en inpoldering, waardoor Nederland een grote naam op waterbouwkundig gebied heeft veroverd en land verkrijgt, waar van goede opbrengsten mogen worden verwaciht; ten tweede de aandacht te vragen van overheid en het Neder landse volk. om te bedenken, wat dit betekent voor de visserij en de in dit bedrijf werkzaam zijnde vissers, als mede in de nevenbedrijven, aldus de heer Brands. De heer H. Ottevanger. burgemeester van Zoutkamp, lid van de Lauwerzee commissie, besprak de invloed van de voorgenomen afsluiting van de Lau- werszee op de visserij aldaar. GARNALENVISSERIJ. Daarna sprak dr. P. Korringa, bio loog bü het Rijks Instituut voor vis serij-onderzoek. speciaal over de ge volgen van de uitvoering van het Delta-plan voor de Zeeuwse vissers. Veere zal als thuishaven van de gar- nalenvissers spoedig verloren ziin, terwyl hij ruw weer deze vangst niet meer in de Zeeuwse wateren kan worden uitgeoefend, daar deze dan slechts zoet water bevatten. De Zeeuwse mosselencultuur zal even tueel overgebracht kunnen worden naar de Waddenzee, maar dan komen de belangen van de garnalenvissers aldaar ta het gedrang. De grootste zorgen bestaan echter, aldus de heer Korringa t.a.v. de Zeeuwse oestercultuur. Onderzocht wordt reeds of overbrenging naar het westelijk deel van de Grevelingen mo gelijk zal zijn. 's Middags werd in het Krabbersgat een vlootrevue gehouden, waar enige honderden gepavoiseerde schepen met de vlag in top een enkele had de vlag halfstok demonstreerden, welk een omvang de visserijvloot nog steeds heeft. Het klederdrachtenspel werd wegens het slechte weer ln verkorte vorm in de Westerkerk opgevoerd. (Ingez. Med.-Adv.) Hn j Voor blijvende A service J 25005 Gangetje 12 K.L.M. directeur F. von Balluseck met pensioen Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer F. von Balluseck. plaatsvervangend president directeur en hoofd van het directoraat vervoer van de KLM per 31 december a.s. zijn functie neerleggen. Commissa rissen en directie van de KLM hebben de heer Von Balluseck bereid gevonden de directie nog voor een jaar in functie van adviseur terzijde te blijven staan. De scheidende directeur zal als hoofd van het Directoraat Vervoer worden op gevolgd door de heer M. J. van der Ploeg, eveneens plaatsvervangend presi dent-directeur en tot nu toe hoofd van het Directoraat Financiën en Admini stratie. BIOSCOPEN Luxor „De man in het donkergrijze pak" (18 jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „The long arm" (Politie zonder wapens) (14 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „The Glenn Miller Story" (a.l.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcy clus: „Magnificient Obcesslon". Trianon „Safari" (14 Jr.) Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Cel 2455" (18 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Kors. Mastenbroek, Veldhuyzen en Van Wingerden. Te Oegstgeest door de doktoren Van Glabbeek, telefoon 23949 en v. d. Vllet- De Vries, telefoon 22331. Avond-, nacht, en zondagdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest. Zater dag 6 oktober zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Van Driesum Mare 110, telefoon 20406: Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, telef. 23553: apo theek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tele foon 26274. Zondag 7 oktober zijn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend: Zuider-apotheek en Apotheek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door apotheek Van Driesum, Zuider-apotheek en Apotheek Oegstgeest. BH geen gehoor l>y Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPQRTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P. fi- ss V G m/s. fl Cl Stockholm mist windstil 11 1 Oslo onbewolkt wzw 1 9 0 Kopenhagen nevel wnw 3 10 3 .Aberdeen regenbui nw 8 10 11 "Londen onbewolkt nnw 4 12 0 Amsterdam half bew. w 4 12 15 Luxemburg zwaar bew. w 4 9 5 Parijs zwaar bew. w 4 13 2 Bordeaux regenbui wnw 2 15 7 Grenoble regen windstil 16 20 Nice onbewolkt nw 1 26 0 Berlijn zwaar bew. zw 2 12 3 Frankfort lioht bew. nw 4 9 1 München regen wzw 6 14 5 Ztirich regenbui wzw 7 14 10 Genève regen zo 3 12 14 Locarno licht bew. no 1 18 3 Wenen regen wnw 5 13 30 Innsbruck regen ono 3 13 8 Rorpe licht bew. windstil 22 0 AJaccio licht bew. ono 3 21 0 Mallorca half bew. ono 7 25 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2