Leidse hoogleraren protesteren tegen slepende Kabinetscrisis Ziet mr. Burger toch nog kans uit de impasse te geraken? Amerikanen trachten Suezkwestie op te lossen in besloten overleg RODE DELEGATIES VOOR DEUR VAN PRESIDENT TITO Open brief aan de voorzitters van vijf grote Kamer fracties Moeilijk probleem voor de Veiligheidsraad Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT 95ste jaargang Zaterdag 6 oktober 1956 No. 28953 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week f7.— Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vrijwel gehele juridische faculteit Politieke rekenkunde scherp veroordeeld Vijf en twintig Leidse hoogleraren, allen deel uitmakend van de juridische faculteit, hebben hedenochtend aan de voorzitters van de bij de Kabinets formatie betrokken Kamerfracties schriftelijk hun bezorgdheid doen uitkomen over de zich voortslepende Kabinetscrisis en daarbij gewezen op de schade die door de feitelijke regeringloosheid van meer dan drie maanden wordt berokkend aan de waardering voor het democratische bestel bij ons volk en ten aanzien van ons land in den vreemde. Tevens wordt in deze open brief de nadruk gelegd op de noodzaak, dat de partijen zich van hun verantwoor delijkheid bewust zijn en zich bij hun beslissingen onthouden van voorwaarden die vreemd zijn aan het algemeen belang doch slechts het partijbelang schijnen te dienen. De brief is ondertekend door 25 van de ongeveer dertig leden van de juris- dïsche faculteit van de Leidse Universiteit, behorend tot uiteenlopende poli tieke richtingen. Zeer verontrust en geschokt De Inhoud van het schrijven, dat van ochtend de voorzitters van de bij de Kabinetsformatie betrokken Kamer fracties heeft bereikt, luidt als volgt: Ten zeerste verontrust en geschokt door de staat van feitelijke regering loosheid waarin ons land sinds meer dan honderd dagen verkeert, voelen wü ons gedrongen het volgende onder Uw aandacht te brengen. Door de wijze waarop nog steeds verantwoordelijke raadslieden (d.w.z. Ministers, red. L.D.) aan Hare Majes teit de Koningin worden onthouden, is een toestand ontstaan waarin de ge hechtheid van de bevolking aan ons democratisch staatsbestel, de eerbied voor de overheid en het aanzien van ons land in den vreemde teloor dreigen te gaan. Tal van dringende voor ons land en volk belangrijke vraagstukken, nationale en internationale, wachten op behandeling. Inmiddels verglijden de dagen met onmachtig beraad, dat bij de burgers slechts wrevel en afkeer wekt. Politieke partijen hebben tot taak 's lands belang te dienen overeenkom stig de beginselen en op de wijze, welke haar aanhangers juist oordelen. Zij verzaken hun plicht, zo zij zich bü hun besluiten laten leiden door andere overwegingen dan de belangen van de volksgemeenschap als geheel. Een politieke partij welke geen be zwaren van principiële aard heeft te gen een voor een Ministerie ontworpen regeringsprogram, moet daarom in beginsel bereid zijn aan de vorming van dat Kabinet mede te werken. Het getuigt van een gebrek aan ver antwoordelijkheidsbesef, als men die bereidverklaring afhankelijk stelt van voorwaarden, welke vreemd zijn aan de behartiging van 's lands belang. Bij de samenstelling van een Ministerie heeft men zich te onthouden van be rekeningen, welke de rekenmeester zouden sieren maar de staatsman misstaan". De ondertekenaars Het schrijven was ondertekend door de volgende hoogleraren: prof. mr. F. M. baron van Asbeck (vol kenrecht en Internationale politieke ge schiedenis), prof. dr. VV. Banning (wijs gerige sociologie), prof. mr. J. M. van Bemmelen (strafrecht), prof. mr. R. P. Cleveringa (handelsrecht en burgerlijk procesrecht), prof. mr. J. Drion (burger lijk recht en internationaal privaatrecht) prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga (oudhoogleraar en voorzitter van het bestuur van de Universiteitsraad), prof. mr. R. Feenstra (Romeins recht), prof. dr. Sj. Groenman (toegepastesociologie), prof. mr. G. de Grooth (Angelsaksisch privaatrecht, prof. dr. F. van Heek (soci ologie), prof. mr. J. E. Jonkers (straf- en procesrecht), prof. mr. R. D. Kollewijn (lngez. Med.-Adv.) Indon. burg. en conflictenrecht), prof. dr. V. E. Korn ladatrecht), prof. dr. P. B. Kreukniet (staathuishoudkunde en sta tistiek), prof. mr. G. E. Langemeüer (rechtswetenschap en wijsbegeerte van het recht), prof. dr. W. L. G. Lemaire (conflictenrecht en westers privaatrecht van overzeese rijksdelen en Indonesië), prof. dr. J. H. A. Logemann (staats- en administratief recht van overzeese rijks delen en Indonesië en algemene staats leer), prof. mr. W. H. Nagel (criminologie en penologie), prof. mr. A. van Oven (burgerlijk recht en internationaal pri vaatrecht). prof. mr. C. H. F. Polak (administratief en agrarisch recht), prof. mr. L. W. G. Scholten (parlemen taire geschiedenis), prof. dr. P. C. van Traa (westerse economie), prof. mr. M. H. van der Valk (Chinees recht), prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma (staats- en administratiefrecht), en prof. dr. D. Wiersma (forensische psychiatrie). Verheugend en jammerlijk Het is niet voor het eerst, dat Leidse hoogleraren als zodanig naar buiten ge tuigenis afleggen van bezorgdheid over bepaalde buiten de directe universitaire sfeer liggende gebeurtenissen en om standigheden die de belangen van ons gehele volk raken. Uit de jongste tyd moet b.v. gedacht worden aan de protestrede van prof. Cleveringa tegen de Duitse bezetters die weliswaar voor persoonlijke verantwoor delijkheid werd uitgesproken, doch stil zwijgend de goedkeuring wegdroeg van vrijwel de gehele senaat, en aan de open brief die door een groot aantal Leidse hoogleraren gepubliceerd werd naar aan leiding van de politieke verwikkelingen in de tijd van de Nederlands-Indonesi sche crisis in de jaren na de bevrijding. Enige tijd geleden bevond een aantal Leidse hoogleraren zich onder de onder tekenaars van een open brief, waarin bezorgdheid werd uitgesproken over de publicaties met betrekking tot de zaak- Sc'hokking. Het is evenwel in de jongste tijd "iet voorgekomen, dat vrijwel de gehele juridische faculteit (namelijk alle leden aan wie de vraag de brief te onder tekenen kon worden voorgelegd) een dergelijke open brief onderschreef, on afhankelijk van politieke gezindheid. Het moge enerzijds verheugend zijn, dat dit eensgezinde protest tegen een betreurenswaardige gang van zaken is geuit, anderzijds is het beschamend voor de Nederlandse politici dat de bittere noodzaak hiertoe bestaat. Het is slechts te hopen, dat dit protest de verdiende uitwerking niet mist. Generaal Hasselman naar Amerika Gistermiddag heeft zich aan boord van de „Nieuw Amsterdam" inge scheept generaal B. R. P. F. Hassel man, chef van de Generale Staf. Ge neraal Hasselman zal op 18 en 19, eventueel ook nog 20 oktober, in Was hington de vergadering van het mili taire comité van de Navo landen bij wonen. Op de agenda van de vergadering van het comité staan verschillende onder werpen, waarover de generaal zich niet uit kon laten, maar die. wanneer een maal besluiten zijn gevallen, goedkeu ring van de NAVO-raad behoeven. Het is waarschijnlijk dat het comité in november nogmaals bijeen zal komen, een bijeenkomst die wordt gevolgd door een vergadering van de ministers uit de NAVO-landen. Op 21 oktober zal generaal Hassel man Amerika per vliegtuig verlaten om de daaropvolgende dag op Schiphol weer in ons land te arriveren. Ontploffing bij Algiers: negen doden door bom Gisteren is een zware tijdbom ont ploft in een lijnautobus tussen Algiers. Arba en Tablat. Juist toen de bus bij het uitrijden van Arba (dat op 29 km ten zuidoosten van Aliers ligt) voor een wegcontrole moest stoppen, explodeer de de bom. Negen inzittenden, allen Mohammedaen, kwamen om het leven. De soldaten, die de controle uitoefen den, bleven ongedeerd. De president van de republiek Liberia, die binnenkort een bezoek aan ons land brengt en daarbij ook Leiden zal aandoen, brengt thans een officieel bezoek aan Frankrijk. I President AI. Tubman tekent het register in de Are de Triomphe. Acetyleenfles sprong uit elkaar Gistermorgen is de 29-jarige chauf feur B. H. Capel te Doetinchem. werk zaam bij de firma Straalman te Doetin chem om het leven gekqmen doordat een fles gevuld met acyteleengas, die hij van zijn vrachtauto af wilde halen, uit etlkaar sprong. Twee personen, die in de nabijheid ston den bleven ongedeerd. Het slachtoffer werd 10 meter weggeslingerd. De veron gelukte was gehuwd en vader van twee kinderen. Enkele huizen in de omgeving liepen glas- en pannenschade op. De gespron gen fles boorde zich dwars door de mor tor van de auto. Het geharrewar gaat voort Streep door rekeningin parlementaire kringen heerst onbehaaglijke stemming (Van onze Ha agse redactie) Tot laat in de avond heeft gisteren informateur Burger zyn overleg „achter de schermen" met partijgenoten en politici van andere groeperingen voortge zet. Men zou uit deze hardnekkige pogingen de voorzichtige conclusie kunnen trekken, dat de socialistische voorman toch nog een mogelijkheid blijft zien, oni uit de impasse te geraken. Hij heeft een „voorlopig" gesprek gehad met prof. Zijlstra en de heer Bruins Slot, die als fractievoorzitter van de AR optreedt. Over de resultaten daarvan is niets officieels bekend geworden. Dit overleg zou nog niet zijn afgesloten, omdat van beide zijden prijs gesteld wordt op een nader beraad in eigen kring. Aangenomen moet worden, dat de AR zal bijjven weigeren de portefeuille van Overzeese Rijksdelen te accepteren. Ook prof. Donner, die voor deze post was gepolst, heeft de invitatie van de hand gewezen. Het „ministerschap zonder portefeuil le" waarvoor mr. Burger mede op advies van dr. Drees wel is geporteerd zou nu een punt van overweging uitma ken. Ten aanzien van een oplossing in deze richting stond men in AR-kringen gisteravond niet by voorbaat afwijzend. Wat de andere partijen daarvan den ken en met. name VVD moet nog worden afgewacht. Omdat mr. Turger zelf geen woord over de stand van zaken wil loslaten, I blijft het voor de journalisten ende parlementsleden een gissen. Alleen en kele fractievoorzitters zyn op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Maar ook zij zwijgen, zelfs tegenover hun geest verwanten. Een gevolg mede daarvan is. dat er in parlementaire kring een vrij onbehaaglijke stemming heerst. Wan neer de heer Burger met iemand con tact heeft gehad, dan schijnt hij de eis te stellen, dat de betrokkene er naar buiten het zwijgen moet toe doen LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Koud weer met op de meeste plaat sen enkele buien, afgewisseld door op klaringen. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Langs de kust af en toe krachtige, elders matige tot zwakke wind tussen noordwest en noord. (Opgemaakt te 1155 uur). 7 OKTOBER Zon op: 6.53 uur; onder: 18.06 uur. Maan op: 10.56 uur; onder: 19.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 17.19 uur. (8/10 te 5.39 en 17.57 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel (Telegrafisch van onze correspondent te New York) Onder enorme belangstelling is gistermiddag in de Veiligheidsraad te New York de behandeling begonnen van het dispuut rond het Suezkanaal. De grote vraag is of de Ver. Naties in dit geval machteloos zullen blij ken te zijn, dan wel of zij in staat zullen zijn een resultaat te bereiken, waarbij de wereld gebaat zal zijn. De eer ste dag trad Egypte nog niet in het strijdperk. Aller aandacht was vrijdagmiddag gevestigd op de tegen- Deze resolutie is voor Egypte onaanvaardbaar en zal stellig door een Rus sisch veto om zeep worden gebracht. Verscheidene waarnemers hebben de in druk, dat sommige kringen in Engeland en Frankrijk een dergelijk resultaat in derdaad ook beogen. De onbruikbaarheid hiervan zou op deze wijze zijn aan getoond en genoemde staten zouden daarna vrijer staan om andere pressie op Egypte uit te oefenen, eventueel zelfs om geweld te gebruiken. Zij, die nog wel hoop hebben, dat de Veiligheidsraad iets constructiefs zal kunnen uitrichten, streven er naar een stemming over zulk een scherpe resolutie te voorkomen. Deze stemming zou immers vrijwel zeker een einde maken aan de eventueel nut tige rol van de Verenigde Naties in deze zaak. Diplomatiek hebben zowel Amerika enerzijds als Engeland en Frankrijk anderzijds hoog spel gespeeld om hun doel te bereiken. Uiterlijk is de eenheid van het westen bewaard en zowel Dulles als Selwyn Lloyd kunnen althans dit weekeinde voldaan zün over wat zij hebben bereikt. er op neer. dat de belangrijkste minis ters van Buitenlandse Zaken, die de wereld op het ogenblik bezit, in een be sloten vergadering kunnen confereren over dit hoogst ernstige probleem. Kennelijk is de opzet van de Ame rikaanse manoeuvre om in besloten overleg zover te vorderen in de richting van een compromis, dat de Engels- Franse resolutie later niet meer ter sprake zal behoeven te komen. Wil deze Amerikaanse taktiek echter slagen dan is beslist de medewerking van Egypte noodzakelijk. Het feit. dat Amerika Lloyds resolutie eventueel be reid is te steunen, kan voor Egypte een aansporing te meer zijn om een tege moetkomende houding bij die discussies aan te nemen. Tot dusver heeft men in New York de indruk, dat Egypte de zaak niet langer op haren en snaren wil stellen. Felle uitlatingen van Franse minister Genoemde staatslieden kwamen gis terochtend tot het volgende compromis: Dulles verklaarde zich bereid steun toe te zeggen aan de ietwat verzachte En gels-Franse resolutie, doch dan moest Lloyd beloven de resolutie niet in stem ming te brengen dan nadat de Veilig heidsraad eerst één of meer niet-pu- blieke bijeenkomsten zou hebben gehou den. Dit laatste is voor zulk een belang rijke zaak iets nieuws in de geschiede nis van de Veiligheidsraad. Het komt Deze dame in Kansas heeft eens iets nieuws bedacht op het gebied van hoedjes: een boeket dollar biljetten. die het geval wel wat kostbaar voor algemeen gebruik maken. Alaar dit bloemenboeket was dan ook bestemd voor. d4 Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap Ste venson. die dit blijkbaar ook nog keurige bloemenhocdje mocht ge bruiken voor de bekostiging van zijn verkiezingscampagne. In VVD-kringen raakt men geprikkeld over de moeizame pogingen, welke de informateur (en met hem de PvdA) in het werk stelt om met de AR tot een akkoord te komen. Men kan aannemen, dat twee te „zware" ministersposten voor de AR, de animo bij de VVD zal doen dalen. De opdracht aan mr. Burger vérstrekt laat de mogelijkheid tóe. dat hij ook de weg kan banen voor een formateur, om een Kabinet samen te stellen, waarin alleen de PvdA, VVD en CHU vertegen woordigd is. Aan die mogelijkheid wordt al gedacht, nu de halsstarrigheid bij de AR zo groot blijft en de KVP haar houding tot deel neming afhankelijk heeft gesteld van de bereidheid der Anti-Revolutionairen. Dit zou dan een oplossing worden, die de PvdA niet blij zal stemmen, maar het zou in ieder geval een oplossing kunnen zijn. Het is niet te zeggen of de CHU in zo'n kabinet vertegenwoordigd zou wil len zijn. Maar wie in deze christelijke groepering zijn oor goed te luisteren legt. zal kunnen vernemen dat velen in de partij van de heer Tilanus. de eisen van de anti's wel ietwat buitensporig vinden. En die opvatting zou wel eens doorslag gevend kunnen zijn voor de CH. om te zamen met PvdA en VVD (die zeker niet beaald onwelwillend staat tegenover een regering van een zodanice samenstel ling) het roer van het schip van staat in handen te nemen. Maar: zoals al gezegd, de heer Bur ger hoopt altijd nog op een akkoowï met de AR en zet zijn pogingen in die richting voort. De moeizame ontwikkeling heeft echter wel een streep door zün reke ning gehaald. Want hij was maandag jl. vastbesloten nog deze week zün werkzaamheden te beëindigen. Dat hy dit voornemen zal kunnen realiséren, is op zün minst genomen twijfelachtig. Bevredigend gesprek van Spaak met Egyptenaar België's vertegenwoordiger, Spaak, heeft een onderhoud gehad met de stelling in het Westerse kamp tussen Amerika enerzijds en Engeland en Frankrijk aan de andere kant. Selwyn Lloyd (Engeland) en Pineau (Frankrijk) hebben een resolutie ingediend, die Egypte voorstelt onderhan delingen te openen op basis van de eerste Londense conferentie. Met andere woorden: men legt opnieuw aan Nasser de voorstellen voor, waarmede Menzies geen succes gehad heeft. Egyptenaar Fawzi en dit gesprek is vrij bevredigend verlopen. Dulles hoopt dat zijn opzet zal slagen, doch Engeland en Frankrijk, die er uiteraard mee inge nomen zijn dat Amerika heeft toege zegd hun resolutie te steunen, zullen niet zonder meer hun poging om die resolutie ook in stemming te brengen, opgeven. Gistermiddag hebben Selwyn Lloyd en Pineau in uitvoerige betogen het standpunt hunner regeringen uiteenge zet. In vele opzichten waren die rede voeringen gelijk van strekking, doch de toon van de rede van Pineau was aan merkelijk scherper dan die van Lloyd. Algemeen werd verondersteld dat de openbare mening in Frankrijk alleen met krachtige termen genoegen zou ne men. Ongetwijfeld zal de representant van Egypte later protesteren tegen sommige felle uitlatingen van Pineau. doch het viel op dat Fawzi niet zo vechtlustig was dat hij onmiddellijk het woord vroeg teneinde bijvoorbeeld protest aan te te kenen tegen het feit, dat Pineau Nasser een dictator had genoemd. Begin volgende week zal het algemeen debat worden voortgezet. Na de grote redevoeringen van de vertegenwoordigers der voornaamste landen worden de zit tingen geheim en dan zal moeten blijken of de Veiligheidsraad een bevredigende internationale garantie kan ontwerpen, die zowel voor Egypte als voor de voor naamste gebruikers van het kanaal aan vaardbaar zal zijn. India heeft op het ogenblik geen ze tel in de Veiligheidsraad, doch achter de schermen zou Menon, die thans in Cairo overleg pleegt, een bemiddelaars rol kunnen spelen. President Tito van Joego-Slavië is gisteren in Belgrado teruggekeerd van een verblijf van een week in de Sovjet-Unie, waar hij geheime besprekingen heeft gevoerd met de Sovjetrussische leiders. Inmiddels beginnen de delegaties van de communistische partijen in de satel- lietlanden zich voor de deur van Tito te verdringen. Een delegatie van de Italiaanse communisten is gisteren reeds onder leiding van de plaatsvervangend secretaris van de partü, Longo, uit Rome naar Joego-Slavië vertrokken. Het doel is: ..de ervaringen van de Joegoslavische Communisten bestuderen". Op 15 oktober komt een afvaardiging van de Hongaarse in Belgrado op bezoek onder leiding van eerste secretaris Gerö. Ook premier Hegedüs zal deel uitmaken van de groep. Ook andere communistische partijen in Europa hebben het voornemen een afvaardiging naar Joego-Slavië te zenden. Er heerst blijkbaar grote belangstelling voor de resultaten van de besprekingen van Tito met de leiders in Moskou. Wat Tito en Kroesjtsjef informeel de afgelopen twee weken hebben besproken eerst in Joego-Slavië en daarna in Zuid-Rusland zal waarschijnlijk nooit volledig bekend worden. Maar wat het resultaat van het overleg ook moge zijn. de Joegoslaven hebben afspraken met andere communistische partijen gemaakt voor besprekingen, welke beschouwd worden als de volgende fase in hun pogingen om op internationale schaal invloed te winnen voor het Titoisme In de loop van de maand wordt een afvaardiging van de Roemeense commu nistische partij verwacht. Volgens onbe vestigde berichten zou deze missie wor den geleid door partijsecretaris Gheor- ghiu-Dej. Uit Polen zijn intussen berichten ont vangen. die er op duiden, dat het Tito isme ook daar veld wint. Leden van een Poolse parlementaire delegatie, die on langs Joego-Slavië heeft bezocht, /.ouden bij hun terugkeer verscheidene aspecten van het Titoistische stelsel, zoals de democratisering en decentralisatie :n het economische leven, hebben geprezen. Donderdag meldde het Parij^e partij loze blad ..France Soirdat binnenkort ook een delegatie van de Franse commu nistische partij zich naar Belgrado zal begeven om de banden met Tito's bewe ging te versterken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1