Spanje trok drie miljoen toeristen Roozenburg verliest OOK DULLES PLEIT VOOR EEN VERENIGD EUROPA 95ste jaargang Vrijdag 5 oktober 1956 Vijfde blad no. 2S952 Palma, een fee in de Middellandse Zee De Nederlanders en Belgen genieten goede reputatie, maar Engelsen winnen met glans (Van onze Brusselse correspondent op reis in Spanje.) Per vliegtuig is men in drie en een half uur van Brussel in Palma de hoofdstad van het eiland Majorca, het grootste der Balearen-eilanden. Palma is een fee. gezeten op de hoge rots. Aan haar voeten wiegelt de luie Middellandse Zee. Heel het jaar door daalt de barometer nooit onder de 20 graden en zelfs wanneer het kwik boven de dertig stijgt waait er een briesje. De directeur van het toeristisch bureau, senor Saiz. vertelde ons. dat er op het eiland het vorig jaar niet minder dan 62 hotels zijn geopend. Acht luchtlijnen en talrijke scheepvaartmaat schappijen hebben meer dan 300.000 toeristen aangevoerd. Maar dat is slechts een klein percentage van de 2.5 miljoen toeristen, die Spanje in 1955 hebben bezocht. Majorca zal in 1956 waarschijnlijk een half miljoen toeristen hebben gehad en heel Spanje om en nabij de drie miljoen buitenlanders. Vorig jaar bracht het toerisme op Majorca 600 miljoen peseta's of circa 46 miljoen gulden aan deviezen op. Het toeristisch verkeer wordt enigszins geflatteerd door de vele grenspassages van Fransen, maar het vorig jaar zijn bijv. 331.000 Engelsen het kanaal overgestoken naar Spanje, verder arriveerden 213.000 Amerikanen. 47.000 Belgen en 23.000 Nederlanders. En dit jaar is er opnieuw een rush-naar Spanje geweest, daar thans ook de Duitsers massaal kwamen opdagen. De Duitse clientèle zal. naar verwacht wordt, even talrijk worden als de van oudsher traditionele Engelse toeristen. ven. De oud, sukkelachtige taxi is vry duur, een goed diner kost in een restau rant 50 60 pesetas of iets minder dan vijf gulden. De Spaanse kok is terecht fier op zijn „bouillabaisse", een krach tige vissoep, of op zijn Catalaanse vis schotel, de „sequilo". Goede modezaken zyn al niet veel goedkopar dan in Bel gië. Maar de Spaanse mousserende wij nen krijgt U al voor drie gulden, de li keuren voor twee gulden en een kwartje. De kleine winkels waar de gewone toeristische souvenirs (zoals elders is daar veel prullaria onder) schtfnen florissant, maar het echte waardevolle souvenir is o.i. een mooie grammo foonplaat met een Catalaanse volks dans oftewel Sardana, met een Fla menco, het lied uit Andalousië of met leuke, Italiaans aandoend Majorcaan- se volksliederen. Men ontkomt niet aan de indruk, dat het Spaanse volk de vreemde toe rist als vriend wil behandelen. AFSCHEID PROF. Dr. K. DLJK EN PROF. Dr. J. H. BAVINCK. Aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen hebben van ochtend twee hoogleraren hun afscheids colleges gegeven. Het waren prof. dr. K. Dijk, die wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd zijn hoogleraar schap heeft neergelegd, en prof. dr. J. H. Bavinck, die na zeventien jaar in Kampen te hebben gewerkt aan de Vrije Universiteit in Amsterdam als zendings hoogleraar zal optreden. Nadat beide hoogleraren hun rede hadden uitgespro ken bracht ds. F. C. Meyster, emeritus predikant te Rotterdam, als oudste der curatoren de scheidende professoren dank voor hun arbeid aan de Hoge school. Hij overhandigde prof. Dijk diens door Roeland Koning geschilderd portret als afscheidsgeschenk. Prof. dr. H. Bergema heeft vanmiddag aan deze Hogeschool het ambt van hoog leraar aanvaard. Prof. Bergema, die rec tor is geweest van de Theologische 6chool te Makassar, volgt in Kampen prof. dr. J. H. Bavinck op. De Fransen lopen op 'n koopje De burgeroorlog, waaronder Spanje reselük leed, had natuurlijk ook het oerisme vernietigd. Van 1936 tot 1939 'aren er geen toeristen en daarop bigde de wereldoorlog, zodat Spanje en jaren als toeristisch land werd uit- eschakeld. Het land was dus helemaal iet voorbereid op de grote toeloop. Men lerkt dat duidelijk, het ontbreekt nog veral aan goede brede wegen, de taxi's lelfs in grote steden als Barcelona) ijn vaak nog van vóór de eerste we- ildoorlogf!), de bussen zijn niet zeer ïmfortabel en langs de prachtige „Cos- i Brava" loopt alleen de internationale joorlijn naar Parijs. Nederlanders en Belgen genieten, naar wij hebben geconstateerd, in de Spaanse hotels en pensions een uit stekende reputatie. De Beneluxers Contactorgaan kindervakantiewerk Het Nederlands Centrum voor vakan- en vakantie recreatie heeft het ini- itief genomen tot de oprichting van n contactorgaan voor kindervakantie- !rk. Meer dan 50 plaatselijke en regional ganisaties hebben zich bereid ver- »ard hiervan deel uit te maken. In sn Haag is een bijeenkomst gehouden tarin de richtlijnen voor samenstel- g en werkwijze van het contactorgaan tl vastgesteld en een voorlopig bestuur gevormd. Het doel van het orgaan is ontplooiing van en de waardering Dr het kindervakantiewerk te bevor- ren. )ud-kantonrechter vermist lülitairen en jachtopzieners hebben laatste dagen in samenwerking met politie te Zeist de bossen rond deze neente doorzocht, op zoek naar de Jarige mr. J. A. van der Mersch, die ds maandag wordt vermist. Vermoed :dt, dat de heer Van der Mersch. die rigens goed gezond is, door een ge- Igenstoornis de weg is kwijt geraakt een boswandeling en daarna aan het ilen is geraakt. Mr. Van der Mersch kantonrechter geweest te Wijk bij urstede en waarnemend kantonrech te Utrecht. Ipstand van de Naga's in India begint te verlopen et belangrijkste verzet van opstan- I Naga's in het noordoosten van In- is gebroken, aldus werd donderdag egerkringen te Delhi vernomen. In aatste dagen gaven opstandelingen er de koppensnellende Naga's 900 rtgeweren, 238 legergeweren en twee hinepistolen over aan Indische mi- ren. De activiteit van de opstande en is thans beperkt tot enkele over- sn en het optreden van sluipschut- aldus ambtenaren van het Indiase isterie van Landsverdediging, e Naga's wilden door middel van een ipende opstand de regering dwin- een onafhankelijk „Nagaland" te luien. De eisen werden door minis- president Nehroe van de hand ge in. Vorige maand echter deelden van een afvaardiging van de I's, die te Delhi besprekingen met legering voerden, mee, dat premier foe had gezegd, dat de regering be- fsh er vormingen in het gebied zou Wegen, zodra de vrede in het door ïagastammen bewoonde gebied zou hersteld. I opstandelingen onder de 200.000 I's in India zijn twee jaar in op- d geweest. Tot dusver zijn 400 op delingen gevallen tegen 68 Indiase Iten, aldus de berichten uit Delhi. De vissershoven van Palma, met de kathedraal op de achter grond staan bekend als mensen, die gaarne goed eten, vroljjk zijn en een flinke duit laten rollen. De Engelsen hebben echter zo men wil de beste re putatie. ZU klagen immers nooit over het eten, dat nochtans in sommige hotels te wensen over laat, vinden alles „fine", „lovely" of „nice" Grondige eerlijkheid De Fransen worden een beetje uit de hoogte bekeken daar zy de specialisten zijn van „het koopje", het uitgekiend goedkoop leven. In het algemeen is de Spanjaard echter heel blij met de mas sa „extranjeros". Hij praat gaarne, in gebroken Engels of Frans, en zou ook wel eens Brugge of Amsterdam willen zien. Sympathiek is de grondige eerlijk heid, de aangeboren nauwgezette eer lijkheid van de Spaanse handelaar. Het zijn ook uitstekende vaklieden. In de kleinste dorpjes van Spanje, op Palma of langs de Costa hebben de kleerma kers bijvoorbeeld wachtlijsten van drie weken tot een maand daar zij voor bui tenlanders herhaaldelijk kostuums ma ken. Voor een kleine 150 gulden maakt de Spaanse kleermaker U een pracht van een pak. en voor honderd gulden is het al zeer behoorlijk. Schoenen en leerartikelen zijn bovendien goedkoop. Nier spotgoedkoop Spanje als toeristisch land overigens „spotgoedkoop" te noemen, is overdre- Maar geen neutrale derde macht tegenover het materialistische communisme Een verenigd Europa kan en moet de derde wereldmacht na de Ver. Staten en de Sovjet-Unie worden, aldus verkla arde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, op zyn persconferentie. HU verwierp echter de gedachte, dat dit Europa een neutrale „derde macht" moet vormen tussen het Communisme en de Ver. Staten als exponent van de vrUe wereld. Hü achtte het nameiyk ondenkbaar, da t West-Europa, de bakermat van de christelyke beschaving, een neutrale positie zou kunnen innemen tegenover het materialistische en atheïstische communisme. Volgens Dulles nemen sommige mensen aan, dat een verenigd West- Europa onafhankelijk zal willen zün va n de Verenigde Staten. HU legde dit echter niet uit als een slag in het gezicht van de Verenigde Staten en herin nerde er aan, dat hü het in 1948 te Parus had opgenomen voor de eenheid van West-Europa, waardoor Europa niet afhankelijk van de Verenigde Staten of een andere mogendheid zal zijn. Hy hoopte dan ook, dat het nieuwe pleidooi van Bondskanselier Adenauer voor een verenigd Europa succes zal heb ben en achtte het een zeer gelukkig uit gevallen neven-produkt van een overige ns tragische zaak, als de ontwikkeling van het Suezgeschil zou bijdragen tot d e eenwording van Europa. Adenauer en Murphy werden het volledig eens Uit een onderhoud tussen bondskan selier Adenauer en de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy, dat dinsdag te Bonn plaats vond, is gebleken, dat beide staatslieden het over de Europese vraag stukken als over de onderlinge betrek kingen tussen de Ver. Staten, Europa en de Bondsrepubliek volkomen eens zijn, aldus werd gisteren medegedeeld in een officieel regeringscommuniqué te Bonn. Door de besprekingen tussen Murphy en Adenauer is de „verkoeling", die se dert enige maanden in de betrekkingen tussen West-Duitsland en de V.S. was ingetreden, verminderd. In het commu niqué wordt gesproken van „volledige overeenstemming" over de betrekkingen tussen beide landen. Het spreekt zich echter niet uit over de essentie van het meningsverschil: de mogelijkheid van Ambonezen in Indonesië terug De „Willem Ruys". die inplaats van door het Suezkanaal. de reis rond de Kaap maakte, is gisteren met 7 dagen achterstand op het oorspronkelijke vaar- plan in Tandjong Priok aangekomen. Gezagvoerder F. J. de Jonge deelde mede, dat op de thuisreis weer de oude route door het Suezkanaal zal worden gevolgd. Met de „Willem Ruvs" is de eerste groep Ambonezen uit Nederland in him land teruggekeerd. De 39 teruggekeerden verklaarden zich gelukkig te voelen, dat zij weer thuis zijn. In Parijs werd dezer dagen .deze nieuwe Seinetunnel in gebruik ge nomen om het autoverkeer in het hartje van de stad wat vlotter te loten lopen. vermindering der Amerikaanse strijd krachten in de Bondsrepubliek, neer gelegd in het „plan-Radford", en de weerslag hiervan in West-Duitsland. Murphy zou thans tegen Adenauer hebben gezegd, dat het plan-Radford voor Washington slechts een „werkhypo these" is en geen definitief plan. De Bondskanselier zou de moeilijkheden hebben uiteengezet, welke zijn regering heeft om een dienstplicht van achttien maanden ingevoerd te krijgen. Deze po ging mislukte en de voorstanders van de dienstplicht van twaalf maanden be haalden de overwinning. Adenauer zou hebben gewezen op de invloed van het plan-Radford op de Westduitse open bare mening. Naar Veenhuizen, de ivinter nadert „Ouwe Anton" had borreltjes op en liep toen tegen fiets aan (Van onze Haagse redactie) „Kom Anton je weet toch wel aan welke kant van het hekje je moet staan? Je hebt toch ervaring genoeg in die dingen", zei de Haagse rechter tegen het oude mannetje, dat met driftige pasjes in de richting van de groene tafel stevende. De 78-jarige „Anton" stond voor de 36ste keer van zün leven terecht. Sinds 1891 is hy al aan het zwerven. In totaal heeft hij 22 jaar van zUn leven doorgebracht in Rijksinrichtingen. Maar telkens als men het weer eens met hem probeerde, was het weer het oude liedje. Zwerven, slapen onder de blote hemel, bedelen, een borreltjeen dan op gezette tyden een diefstalletje, om weer aan wat geld te komen voor nog een borreltje.... In augustus jl. was hü vrijgekomen Anton. „Ja dat weten we", verzuchtte de uit Veenhuizen waar hij voor de zoveel ste keer een straftijd van 2 jaar wegens landloperij had doorgebracht. Men had hem overgebracht naar Den Haag, waar hü in een oudemannenhuis zou worden ondergebracht. In afwachting daarvan had men hem een paar dagen laten logeren in een logement aan het Groe- newegje te Den Haag. „In de nacht van 22 op 23 augustus was het misgegaan. „Ik had geen ge duld om te wachten, Edelachtbare en toen die nacht ben ik gaan lopen. „Ja, je bent zelfs tegen een dames fiets opgelopen", zei de rechter. „Ja Edelachtbare, ik ben met die fiets naar een agent gelopen". „Geen güntjes, Anton", zei de rech ter, „die agent is naar jou gelopen". „Nou ja, Edelachtbare, die agent kwam ik tegen op een weg", zei Anton. De president van de rechtbank stapte over op een ander onderwerp: „Die avond was je weer flink onder de olie, hè?" ,Jk had wel een paar borreltjes ge bruikt. maar ik was niet stomdronken, want ik kan er nogal goed tegen", zei president. Desgevraagd verklaarde Anton dat hij die avond op weg was geweest naar het Haagse Bos, om er de nacht door te brengen Op de Prinsessegracht was hü tegen de fiets „opgelopen". De Officier van Justitie vond het met het oog op de naderende winter maar het beste, dat Anton weer naar Veen huizen ging. Voor de diefstal eiste hij 3 maanden met aftrek en voor de land loperij 3 dagen heohtenis en plaatsing in de Rijksinrichting te Veenhuizen voor de tyd van twee jaar. „Ja dat is goed, Edelachbbare", vond Anton. Uitspraak 18 oktober. Prins van Marokko wil bemid delen inzake Algerië Prins Moelai Hassan, de oudste zoon van de Sultan van Marokko, die enige dagen in Parüs is, heeft donderdag, na een tweede bespreking met premier Mollet. verklaard, dat ook de Algerijnse kwestie ter sprake was gekomen. De Prins zei, dat naar hem gebleken is het Algerijnse vraagstuk alle autoriteiten die hy gesproken heeft, ernstig bezig houdt. Hij achtte dit verheugend, omdat het de hoop doet herleven dat er ge streefd zal worden naar een regeling van de Algerijnse kwestie in overeen stemming met de Franse tradities. Wü zijn ervan overtuigd, aldus de Prins, dat Frankrük zal trachten een liberale op lossing te vinden, die natuurlijk de no dige garanties voor de grote Franse be langen zal moeten omvatten. De Franse ministerraad heeft twee decreten goedgekeurd, die voorzien in de verdeling van domeinen met een totale oppervlakte van 80.000 ha. onder 3.000 Algerijnse gezinnen. Het betreft hier grond van twee grote concessies die door de regering van Napoleon III een veertig jaar na de verovering van Alge rië werden uitgegeven. De concessies liggen in Midden-Algerië en het oosten van het departement Constantine. Onze Damruhriek In het laatste kampioenschap van Nederland, waarin Roozenburg meespeelde, dat was in 1954, verloor hy liefst tweemaal een party. Waar zulks een wel zeld zame gebeurtenis is, is het ook altyd de moeite waard om eens te zien hoe dat dan wel gebeurde. Tegen Bergsma verloor hy in een vrqwel gewonnen stand door het over het hoofd zien van een damzet, tenvyl zyn party tegen Bom een wer kelijk strategisch verlies werd. Roozenburg ging in die party technisch volkomen „knock-out". Wat is nu de eigenlyke oorzaak van dat laatste verlies? Is Bom dan technisch op bepaalde punten zyn meerdere? O.i. ligt het met de weinige ver liezen van Roozenburg totaal anders. Het moet aldus gezien worden dat deze fe nomenale speler te gemakkeiyk nadelen aanvaardt, en wel met het doel te ex perimenteren, büv. om te zien wat uit zekere strategische risico's het eindprodukt is, indien men zo consequent mogelyk speelt. Niet zelden leidt experimenteren tot nieuwe ontdekkingen, men denke byv. aan het zoveel omstreden systeem Ham, dat dc waarde van een klaverbladopsluiting twyfelachtig heeft gemaakt. Onderstaande partij is intussen zeer de moeite van het naspelen waard. Wit: Piet Roozenburg; Zwart Jan Bom 1. 33—28, 18—23; 2. 31—27, 17—21; 3. 3631, de inleiding tot een spelvorm welke Roozenburg de wederzydse kerk- hofdoorstoot noemt, 2126; 4. 4136. 12—18; 5. 39—33. 7—12; 6. 44—39. 20—24, 7. 4944. 1420; thans is het moment gekomen, dat met het optreden van de lange vleugelformatie niet langer meer gewacht kan worden, 8. 2722, 18 x 27; 9. 31 x 22, 12—18; 10. 37—31. 26 x 37; het is nog altijd een strydvraag of slaan met 18 x 27 betere kansen schept. Eni ge vooraanstaande spelers beantwoord den deze vraag in positief bevestigende zin. 11. 42 x 31. 18 x 27; 12. 31 x 22. 24— 29; vermoedelijk wel de beste verdedi ging daar bij ander spel zwart altyd min of meer met de moeilykheid blijft zitten om de stukken van de lange vleu gel economisch in het spel te brengen, wat tegen een Roozenburg meestal tot gevoelige verschillen in de verdere op bouw leidt, 13. 33 x 24, 20 x 29; 14. 47— 42, Roozenburg vreest 3430, 2934 etc. Wel een bewys hoe consequent doorzet ten in het aangevangen systeem zyn doel is 14 17; de topklasse meent dat 27 in deze omstandigheden steeds sterker is 15. 3430, 1014; 16. 4641. 410: volgens Roozenburg zelf in diens P.U.D. verslag zou onmiddel lijk 812 beter geweest zyn. alhoewel het in de partij weinig uitmaakte, om dat wit evenzo verzuimde nu met 39 33 (14—20) 33 x 24 (20 x 29) 44—39 enz. bezwaarloos het speltype te handhaven. Men merkt aan deze mogelijkheid wel hoe belangrijk ook by wit 4944 in plaats van 5044 geweest is omdat de laatste zet altijd dóórcombineren naar de damlijn als belemmering in zich heeft. 17. 41—37. 8—12; 18. 39—34. wit begon met 3024 te dreigen, dus 28; 19. 4439, was wit nu ook met 5044 inplaats van 4944 begonnen dan zou het volgende niet gekund hebben 19 16—21; 20. 30—25 (want nu zou 21—27 volgen. 22 x 31 gedw. en 2933!!). 11— 16: 21. 34—30. 21—26: 22. 39—34, dit wordt de zet waaraan wit ten onder zal gaan. in de partij ging het n.l. zó dat zwart met het beste tegenspel kwam. zo dat alle speculatieve overwegingen van Roozenburg op niets uit moesten lopen, 1520 inleiding tot de Ghestemdoor- stoot waardoor wit onvermijdelijk aan tempogebrek ten onder zal moeten gaan; 23. 50—44. 20—24; 24. 44—39. 7—11; 25. 39—33. 12—17; 26. 37—31. 26 x 37; 27. 42 x 31. 1015; 28. 43—39. 8—12; merk waardig dat er zo weinig tegen te doen valt, wit heeft door een gering verzuim j 45 (het aanvallen met 3933 bij de 20ste zet) de moordende opstelling van de partij-Bonnard tegen gekregen en plukt nu de wrange vruchten; 29. 3126, 16 21; 30. 48—43, 12—18; 31. 32—27, 21 32; 32. 28 x 37, 17 x 28; 33. 33 x 22, 18 x 27; 34. 25—20. 14 x 25; 35. 39—33. 9—14. en wit gaf de partij op. Het is hier wel de plaats om even op te merken dat het zgn. kerkhofgenre tot de moeilijkste spelvormen behoort, vooral wanneer grootheden als Piet Roozenburg en Jan Bom de stukken voeren. In zon geval is het spel zó lastig, dat een wat minder speler dan deze twee, spoedig onontwar baar in de knoop zou zitten. Het blijft voor Bom een schitterende prestatie zyn beroemde partner zó duidelijk de conse quenties te hebben kunnen laten voelen van een geringe waaghalzerij waarin de ze speculatieve mogelijkheden zag. OPLOSSINGEN; (vorige rubriek) No. 1.: 32—27, 18 x 32 gedw.. 22—17, 11 x 22 gedw.. 34—29, 25 x 23, 31—26, 22 x 31. 26 x 8, wint. No. 2.: Geestig liet wit hier volgen 27—22, 31—27, 26 x 8 en 34 x 3! No. 3.: 19—23, 14 x 34. 18—23. 8—13. 4 x 13, 2127, en 26 x 50, wint. Mooi gezien No. 4.: 22—28. 16 x 27. 17 x 28. 11—17, 2024. en wint met slag naar 41. Jan Bom 12 3 4 0 Piet Roozenburg Stand na de 30ste zet van zwart: Z.: 3. 5, 6. 9. 11. 13/15, 17/19, 21. 23. 24. 29. W.: 22. 25, 26. 28. 30, 32/36, 38/40, 43, Ruzie in de trein STUDENT BESCHERMDE DAME Gistermiddag is in de trein tussen Delft en Schiedam een dame door een man op onheuse wijze toegesproken. Een 19-jarige Rotterdamse student maakte hiertegen bezwaar, maar de man ging er mee voort, waarop de student hande lend optrad. Er ontstond een vechtpartij, de stu dent kreeg een slag in het gezicht, waar door zijn bril verbrijzeld werd en splin ters van de glazen in zyn ogen drongen. Toen de trein in Schiedam stopte moest hü in allerül naar het Ooglydersgesticht te Rotterdam vervoerd worden, waar men er in slaagde de splinters te ver- wy deren. De Schiedamse politie heeft direct een onderzoek ingesteld. De dame heeft een aanklacht ingediend wegens belediging. Mest en parfum. Karl Kölsch in Keulen, die in mest doet, placht op de vrachtwa gens, waarmee hü zijn waar ver voert alsmede in zün advertenties zün telefoonnummer te vermelden. Dat zou niemand aanstoot hebben gegeven, als hü het niet op zo'n opvallende wijze had gedaan en als dat nummer niet 4711 was geweest. Dit getal maakt namelijk deel uit van het handelsmerk van een be kende Duitse parfumfabriek. Op verzoek van de fabriek heeft een Keulse rechter nu bepaald, dat de mestkoopman de cijfers niet mag gebruiken om reclame voor zün artikel te maken „Soort avontuur" Pleidooien in Poznan In het proces tegen de drie jonge Po len, die te Poznan terechtstaan op be schuldiging van moord op een korpo raal van de veiligheidspolitie, zyn don derdag de laatste pleidooien gehou den. Elk der beklaagden werd door twee juristen verdedigd, van wie de een hoofdzakelyk aandacht besteedde aan de politieke achtergrond van het ge beurde en de andere trachtte de ver antwoordelijkheid van zijn cliënt zoveel mogelijk te verminderen. Nadat er woensdag twee verdedigers aan het woord waren geweest, spraken donderdag de 4 andere advocaten hun pleidoo:en uit. Enerzijds werd ge steld, dat de beklaagden mensen van geringe ontwikkeling en beperkte gees telijke vermogens sterk waren be ïnvloed door een massapsychose, an derzijds werci er de nadruk op gelegd, dat zij het slachtoffer slechts een of twee slagen hadden toegebracht en dat niet bewezen is. dat deze slagen do delijk waren geweest. Zoals bekend heeft de openbare aan klager ziah beperkt tot het eisen van een „rechtvaardig vonnis" voor de drie jongemannen. In het tweede proces, waarin negen mannen terechtstaan wegens het stelen van wapens en het aanvallen van het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie te Poznan. heeft donderdag een hoog leraar in de psychqlcgie aan de univer siteit var Lodz er ae nadruk op gelegd, dat ook hier de beklaagden het slacht offer zün geweest van een massapsy chose. Uit hun verklaringen had hij de indruk gekregen, dat zy de gebeurtenis sen op de 28ste juni beschouwd hadden als een soort avontuur. In de zaak van de vermoorde politie man heeft een advocaat gewezen op de sfeer van oorlogsruwheid, waarin de tegenwoordige jongemanpen in Polen hun kinderjaren hebben doorgebracht. Het is volgens hem niet verrassend, dat zij geen respect hebben voor het indi vidu. het gezin of iets anders. „U, rechters, bent verantwoordeiyk voor deze jongemannen. WU allen zün ver- antwoordeiyk, omdat onze generatie hen heeft grootgebracht". Britse soldaten op Cyprus vielen in eigen hinderlaag In de bergen in Noord-Cyprus zyn woensdagnacht twee Britse militairen in een hinderlaag gevallen, die de Brit ten hadden gelegd voor Cyprische ver zetslieden. Een van hen is om het leven gekomen, de andere werd gewond In dit gebied zijn 3.000 Britse militai ren woensdag een grote razzia begonnen Men vermoedt, dat in dit berggebied verzetslieden van de Eoka. de Grieks- Cyprische verzetsbeweging. opgeleid worden. Bij de razzia worden verken ningsvliegtuigen en helikopters gebruikt. Schepen van de Britse marine patrouil leren voor de kust. De pers is gewaarschuwd niet zonder militaire geleide het gebied te betreden, omdat de militairen zonder waarschu wing op onbevoegden kunnen schieten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7