Nieuwe instrumenten Wilhelmina te Rijnshurg Alpheuse Besturen Bond vierde het veertig jarig bestaan Zal politieschool Wassenaar in januari „volgeboekt zijn: Indonesische verklaring over de schuldenkwestie met Nederland Duitse chirurg was acht maanden gevangene van de Daroel Islam VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 In de zaal Concordia had gisteravond de overdracht plaats van het nieuwe in strumentarium voor de muziekvereni ging ..Wilhelmina" De voorzitter, de heer W. Noteboom sprak een kort ope ningswoord waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzon der de ere-voorzitter burgemeester P. N. Höweler. en de afgevaardigden van de verschillende zusterverenigingen oa. van U.N.I. uit Katwijk en Valkenburgs Har monie. Hierna sprak de heer P. van Delft oud-voorzitter van Wilhelmina nog enkele woorden namens het ere- comité. Spreker noemde deze avond de grootste stoot voor de vereniging en sprak zijn dank uit aan het gemeente bestuur en vele andere instanties, waar onder het Anjerfonds. Hoewel er grote bedragen waren binnengekomen aldus speker, is het nog niet zover gekomen de instrumenten .met een schone lei' te gaan bespelen, doch spreker was ervan overtuigd dat ook het resterende bedrag er wel zou komen. Verder wees spreker er nog op dat de heren P. Ravensbergen en W. van Egmond als pionier de eerste stoot voor dit nieuwe instrumentarium hebben gegeven en die zich veel moeite hebben getroost dit tot werkelijkheid te brengen evenals de heer J. Hoogstra ten. Hij wenste de muzikanten geluk met him nieuwe instrumenten en hoop te dat zij deze goed zouden onderhou den. Hierna werd overgegaan tot uit reiking der instrumenten, waarbij het instrument aan de oudste en jongste muzikant werd overhandigd. Vervolgens sprak de heer K. Hoek voorzitter van de muziekvereniging U.N.I. van Katwijk. Spreker feliciteerde de vereniging met het nieuwe instrumentarium en wees er in zijn toespraak op dat het jammer was dat er nog een tekort was. Namens U.N.I. bood spreker een mars naar keu ze aan. Verder werd nog het woord ge- aan. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer v. d. Walde, voor zitter van de Valkenburgse Harmonie en burgemeester Höweler die tevens een compliment aan het jubileumcomité maakte voor al hetgeen zij voor Wilhel mina gedaan had. Spreker besloot zijn betoog met de hoop uit te spreken dat met de nieuwe instrumenten de presta tie der vereniging nog groter zal worden. De voorzitter dankte de sprekers voor hun welgemeende woorden. Verder werd deze avond nog gevuld met een opname van de laatste muziekuitvoering, opge nomen door de heer A. de Mooij. Aan het einde van deze avond sprak de heer Druk bezochte receptie in Nutsgebouw „De grootste overwinning die in de afgelopen veertig jaar hier ni Alphen door de werknemers behaald is, is stellig het feit, dat men voor het oplossen van geschillen met de werkgeversorganisatie aan tafel gaat zitten". Dit waren de woorden die gisteravond wethouder A. J. Dekker tijdens de zeer geslaagde receptie van de Alphense Besturen Bond ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan tot het bestuur sprak. Maar er werden op deze receptie in de grote zaal van het Nutsgebouw nog meer waarderende woorden gesproken, vooral door hen, die niet gewend zijn te spreken voor een zo groot gezelschap als deze vond in de Nutszaal bijeen was. Ook de voorzitter van de Industriële Club jhr. Z. H. M. van Asch van Wyck sprak zeer waarderende woorden tot het jubi lerende bestuur, waarbij hij vooral de nadruk legde op het aankweken van verantwoordelijkheidsgevoel bij de jon geren. Dat men bij beide partijen, werk nemers en werkgevers, in het verleden wat geleerd heeft juichte spreker ook ten zeerste toe. Door samenwerking en gezond verstand kunnen wij in ons land óe toestand meester blijven, aldus spr. VELE BLOEMSTUKKEN De Nutszaal was voor deze gelegen heid smaakvol met vele bloemstukken versierd, waaronder van het CNV, de KAB. Alphense Werkgeversorganisatie en verschillende onderafdelingen van de bond. De heer L. Wingelaar, voorzitter van do jubileumcommissie, sprak een woord van welkom tot alle aanwezigen, waar na hij namens alle 14 aangesloten orga nisaties evenveel vaandels en vlaggen aanbood. Vervolgens opende de heer G. Jansen, lid van het hoofdbestuur van het NVV de lange rij van sprekers en spreek sters. De heer Jansen wees op de grote betekenis van dit jubileum, dat thans bijgewoond wordt door vertegenwoor digers van de werkgevers in deze ge meente. iets wat vroeger stellig niet denkbaar geweest zou zijn. WAARDEREND! WOORDEN Namens het gemeentebestuur sprak de heer A. J. Dekker, die met de wethouder Namens alle aangesloten ver enigingen bood de voorzitter van het jubileumcomité, de heer L. Wingelaar (rechts) aan de voor zitter van de A.B.B. de heer Ph. H. Rogaar. 14 vlaggen aan. (Foto Lux/Alphen.) de heer G. Nyman aanwezig was, har telijke woorden van waardering, waar bij hij o.m. opmerkte dat er wat de rech ten en plichten van de arbeiders betreft wel wat veranderd is de afgelopen veer tig jaar. Waren vroeger honger en el lende vaak het deel van de arbeiders, thans is dit gelukkig niet meer nodig. De eerste voorzitter en oud-Alphenaar de heer F. Rippe, memoreerde de op richtingsvergadering. Namens de K.A.B. sprak de heer A .F. Ruyssenaars en de heer W. Geerlof deed dit namens het C.N.V. Namens de P.v.d.A. sprak de heer J. C .Duin, die hoopte over tien jaar een nog even gezonde ABB te mogen ge lukwensen. De heer Piket uit Leiden sprak namens de Leidse Besturen Bond, terwijl zowel de heer S. Pille als S. D. Noest respec tievelijk Waddinxveen en Boskoop ver tegenwoordigden. Mevr. BronsgeestBlok sprak namens de Vrouwenbond van het NVV. de heren J P. v d. Berg namens de Vara-afde- ling, Brunt namens de ANAB, A. van Veen namens de Bouwbedryfsbond. Vis ser namens de Coöperatie en G Zekveld namens de bejaarden. Tot slot sprak de voorzitter woorden van dank tot alle sprekers, waarbij hij de toezegging deed. dat op de ingesla gen weg zal worden voortgegaan in het belang van de werknemers. Het oudste (geheel links) en het jongste lid (geheel rechts) nemen hun nieuwe instrumenten in ont vangst. (Foto LD./Van vliet.) P. Ravensbergen oud-voorzitter nog een kort sluitingswoord. ALPHEN Weer „Brug der Zuchten" Toen de nieuwe provinciale brug over de Rijn in de Pieter Doelman straat nog geen jaar geleden in ge bruik werd gesteld had men de ver wachting, dat hiermee een periode van pech en narigheid, verkeersopstoppin gen e.d. zou zijn afgesloten. De naam ..Brug der Zuchten" zou niet meer ge hoord worden. Gisteravond heeft echter de nieuwe brug blijk gegeven de traditie van de oude klapbrug toch wel graag te willen handhaven door op gezette tijden voor de meest onaangename verrassineen te zorgen. Toen om even over halfacht na melijk de brug voor het doorlaten van een motorschip naar boven gedraaid was. brak plotseling de noordelijke hef arm met een harde slag af, waardoor het enkele tonnen wegende onderdeel met een harde klap tegen de hardstenen muur sloeg en daar grote schade aan richtte. Onmiddellijk is een onderzoek inge steld naar de schade en is de brug voor het scheepvaartverkeer, dat niet onder de brug door kan, gesloten. Voor het wegverkeer bleef de brug open. De gehele naoht heeft men doorge werkt en vanmorgen was men reeds ge reed. zodat ook het scheepvaartverkeer weer normaal door kan gaan. De breuk is ontstaan door een zwakke plek in het staal. In Port Huron (Michigan) is de poli tie op het ogenblik ijverig aan het zoeken naar een achtertuintje, dat is gestolen van Ida Finlay. Zij kwam na een afwezigheid van drie dagen tot de ontdekking dat het hele gras veld van de tuin achter haar huis tot een diepte van vijf centimeter was weggestoken. Wat dames met b.b.h.h. al niet kan overkomen! O Wervingsactie door 17 gemeenten tesanien Het werven van adspirant-politieagenten is 11a dc oorlog een groot pro bleem geworden. Voor de oorlog waren er kandidaten genoeg en kon men hoge eisen stellen aan de adspiranten, maar tegenwoodig is dat anders. Er is overal werk in overvloed, en de jeugd schijnt alle interesse voor het politievak verlo ren te hebben. Het kwam in 1940 zeer vaak voor dat een adspirant-agent zich kwam melden en dan het politiediploma reeds in de zak had. In de vrije tijd studeren voor het diploma komt tegenwoordig bijna niet mee voor. De verschillende politiekorpsen zaten dus in de eerste plaats met de moeilijk heid de opleiding te verzorgen. Zeven tien gemeenten in Zuid-Holland, die te klein waren de opleiding bij het eigen korps ter hand te nemen, bezonnen zich in 1952 op het probleem van deze oplei ding. Men kwam toen al spoedig tot de con clusie dat men dit het beste tezamen kon doen. En zo kwam in 1952 de po litieschool te Wassenaar tot stand. De opleiding was aanvankelijk, met cursus sen van twee en drie maanden, vrij ge brekkig, doch in 1955 kon men komen tot het organiseren van jaarcursussen, die beginnen in juli en januari, zodat er steeds twee cursussen tegelijk lopen. PLAATS VOOR 60 LEERLINGEN In de politieschool is plaats voor zes tig leerlingen, doch het is maar zelden dat er zoveel leerlingen zijn. Het ge middeld aantal is ongeveer 25. Op de school zijn thans vier leerlingen uit Leiden, en men hoopt er in januari 10 te krijgen. Zekerheid daaromtrent- is nog niet verkregen, omdat de werving voor de nieuwe cursus nog in volle gang is. De werving geschiedt door de 17 ge meenten, waartoe o.a. ook Leiden. Was senaar en Alphen behoren, gezamenlijk doch ieder korps neemt zijn eigen ad- spiranten aan en stuurt die naar school. De leerlingen krijgen 't salaris van ad- spirant-agent van politie en worden aan het einde van de cursus, als het diplo ma is behaald, in het korps terug ge nomen in de rang van agent. De leerlingen, die allen intern zijn, betalen zelf hun kostgeld: het lesgeld e.d. wordt betaald door de gemeente, waarbij men zich heeft aangemeld. Als tegenprestatie moet de jonge agent dan minstens drie jaar bij zijn korps blijven, als tenminste geen dringende redenen aanwezig zijn te veranderen van standplaats. „VOLGEBOEKT" De school in Wassenaar is voortreffe lijk ingericht en heeft plaats genoeg voor flinke kerels tussen de 20 en 28 jaar (over leeftijd valt altijd nog wel te praten!) die zich aangetrokken voe len tot de politie. Ieder met een gezond stel hersens kan de opleiding volgen en wie het politiediploma heeft behaald, is zeker van een goede positie in de maat schappij. Men hoopt nu maar op een volge boekte cursus. De commissarissen van politie te Leiden en Wassenaar en de korpschef te Alphen met name hopen dat er zoveel liefhebbers komen, dat een voldoende aantal adspirant-agenten naar de school in Wassenaar gestuurd kan worden! „Bijna alle schulden waren uitgaven ter dekking van kosten koloniale oorlog De woordvoerder van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag heeft een verklaring uitgegeven, waarin naar aanleiding van de Nederlandse brief aan de secretaris-generaal van de VN over de schuldenkwestie het Indone- nesische standpunt ten aanzien van de opzegging van de schulden aan Neder land wordt toegelicht. Er wordt aan herinnerd, dat aan de opzegging van de RTC-overeenkom- sten talrijke besprekingen tussen de Indonesische en Nederlandse regering ztfn vooraf gegaan, die er niet in zijn geslaagd de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland op een nieuwe basis te stellen, zoals was aangeduid in de RTC- overeenkomsten, in het bijzonder ten aanzien van principiële punten met betrekking met de soevereiniteit van Nieuw Guinea en de financiële betrek kingen tussen beide landen. „De opzegging van de RTC-overeenkomsten was ook voorafgegaan door een eenzijdige daad van Nederland, waarbij het betwis te gebied van West-Irian werd opgenomen in de Nederlandse Grondwet", aldus de verklaring. Over de schuldenregeling, die ter RTC werd overeengekomen, wordt op gemerkt, dat tijdens deze conferentie In donesië het voorstel deed de schulden kwestie te regelen nadat de souvereini- teit zou zijn overgedragen, zoals is ge schied tussen de VS en de Philippijnen en tussen Engeland en India, indien no dig onder toezicht van de VN. „Dit voorstel werd zonder meer door Neder land van de hand gewezen, zodat Indo nesië werd gedwongen de eisen van de schulden-commissie te aanvaarden zon der voldoende kennis van het juiste be drag en de rekeningen van deze interne schulden tot een bedrag van meer dan drie miljard gulden". „Na een uitgebreid onderzoek", al dus gaat de verklaring verder, „is de Indonesische regering tot de conclu sie gekomen, dat bijna alle schulden, die aan Indonesië zijn opgelegd, in feite uitgaven waren ter dekking van de kosten van de koloniale oorlog". Verder wordt gezegd, dat in afwach ting van de resultaten van de onder handelingen met Nederland de Indo nesische regering van 1950 tot eind 1955 „trouw de haar opgelegde aflos singen heeft betaald". Voorts wordt gezegd, dat de Indonesi sche regering met nadruk wenst te ver- MEl'WE UITGAVEN. Tussen haaien en koralen, door Hans Hass. In dit boek vertelt de schrijver ln vlotte stijl over de bestudering van het leven van de vissen, het fotograferen eu vervaardigen van films en het Jagen op vissen onder water op Curasao en Bonai re. in de tijd, vlak voor de tweede we reldoorlog. Versohenen by Ultgevery Hol- landia, Baarn. In harmonie met het oneindige, door Ralph Waldo Trine. Uitg.: Sohoonder- beek. Laren. Bij uitgeverij Kuurstra, Amsterdam, verscheen een Jeugd/kalender 1957. met tekst van A. D. Hlldebrand en illustra ties van Rein Stuurman. „De Autohogeschool" Bij de Zuid- Hollandsche Uitgeversmij is verschenen „De Autohogeschool", een voor auto bezitters interessant en welhaast onmis baar boek. dat geschreven is door Henk J. Peppink. Deze beschrijft op onder houdende en zeer duidelijke wijze o.m. het rijden in steden, op snelwegen en in de bergen en waarschuwt voor de gevaren daaraan verbonden. Ook wor den waardevolle adviezen gegeven be treffende het meenemen van proviand en gereedschappen voor lange autorit ten. ..De Autohogeschool" maakt het U mogelijk veilig en met minder kosten méér van uw auto te profiteren, in eigen zowel als op korte of langd' reizen bui ten de grenzen. Verschenen is het „A.B.C. van de thee", een uitgave voor de Stichting „Het Theebureau voor Nederland". De tekst is verdeeld in een aantal hoofd stukjes, die ieder een aspect van de thee belichten. Delftenaar van zijn geld afgeholpen MET VEREENDE KRACHTEN. De politie te Rotterdam heeft zes personen, nl. een caféhouder, twee buffetjuffrouwen, twee muzikanten, allen uit Rotterdaam. en een Hage naar, die, zo zegt de politie, zijn in komsten voor een belangrijk deel dankt aan een hem vriendschappelijk gezinde juffrouw, aangehouden en achter slot en grendel gezet, omdat zij met vereende krachten een Delfte naar van f. 5.200 zouden hebben afge holpen. Op hef ogenblik wordt ieders aandeel uitgezocht. Vrijdag jl. was de Delftenaar met een vriend in Schiedam en na flink te heb ben gedronken werd koers gezet naar Rotterdam De man uit Delft had 52 nieuwe briefjes van f. 100 bij zich en in het café, waar zij neerstreken, maakte hij daar geen geheim van. Hii trak teerde de muzikanten en een bezoek ster, een buffetjuffrouw, die alleen maar champagne dronk, evenals de buffetjuf frouw uit het café. De ene fles volgde de andere en steeds betaalde de man met, een briefje van honderd. Het wisselgeld deelden de dames onder de muzikanten, het ver dere personeel en ook de baas werd niet vergeten. Zo af en toe werd per onge luk f.85 in plaats van f.35 op de kassa aangeslagen, maar toen de kassa f. 1400 aangaf, vond de baas dit toch wel wat veel en hij draalde het apparaat terug op f.300. Tenslotte had de caféhouder f. 2.200 in kas en hij meende, dat de klant nu maar moest opstappen. De dames en een der muzikanf- deden hem uitgeleide. De Hagenaai zou op weg naar de auto kans hebben gezien de portefeuille van de Delftenaar in zijn bezit te krijgen en zich hieruit hebben voorzien, hetgeen hij evenwel ontkent. De Delftenaar is toen naar de markt in Schiedam gereden, waar men hem slapende achterliet. De vol gende morgen ontwaakte hij, toen een Schiedamse politieman hem naar zijn napieren vroeg. De ontnuchtering was groot want het enige dat van de portefeuille met de 52 briefje as overgebleven, was een kater. Motorrijder door vrachtauto gedood (Speciale berichtgeving). Op de Zuiderzeestraatweg te Wezep, is gisteravond omstreeks half acht een ver keersongeluk gebeurd, waarbij de 22- jarige A. R. P. Spitzen, wonende te Heino, om het leven is gekomen. De heer Spitzen, die op zijn motorfiets in de richting Zwolle reed. wilde een stilstaande vrachtauto passeren. Op dat ogenblik naderde uit tegenovergestelde Hachelijk avontuur met treurige afloop klaren, dat zij geen andere landen het slachtoffer wenst te laten worden van het langdurig geschil tussen Indonesië en Nederland. „Hoewel het Indonesische volk de ex terne schulden, die zijn opgelegd tijdens het Nederlandse koloniale bestuur van na de tweede wereldoorlog, als een grote iast beschouwt, is de Indonesische rege ring vastbesloten alle externe schulden te betalen, die het Nederlandse bestuur in de periode na 1945 jegens andere landen is aangegaan". Tenslotte wordt gezegd, dat de In donesische regering het niet nodig acht Nederland formeel in kennis te stellen van de opzegging der schulden daar „dit een van de logische gevol gen is van de opzegging der RTC- overeenkomsten, die reeds formeel ter kennis van Nederland is gebracht". Soekarno in Peking Indonesië maakt van geen enkel blok deel uit. maar is ook niet neutraal, al dus verklaarde president Soekarno gis teren in Peking, de hoofdstad van Rood- Ohina. Wy hebben ons eigen standpunt en zijn geen toeschouwers, zo zei de presi dent. die het meeste applaus oogstte, toen hy verklaarde, dat Indonesië nooit iets van zijn onafhankelijkheid zou prijs geven. Eens onafhankelijk, altijd onaf hankelijk. Uw strijd om Taiwan (For mosa) is onze strijd en onze strijd om West-Irian (Nieuw Guinea) is ook uw strijd. In zijn toespraak, die twee uur duurde en die telkens door applaus werd onder broken, zei president Soekarno om dat er verband bestond tussen de revo luties in China, Indonesië en andere Aziatische landen. Hij wees ook op de invloed, die de revolutionaire theorie van dr. Soen Jat-6en op hem gehad had in zijn jonge jaren. Ieder land heeft zijn eigen karakteristieken en deze moe ten bewaard worden, zo zei hij. De president besloot aldus: ,Als alle vooruitstrevende mensen samenwerken, zal ons ideaal van blijvende vrede en geluk zeker verwerkelijkt worden. De volgende generatie zal zich ervan be wust zijn, dat wij ons leven niet ver spild hebben, omdat wij het beste geven om een nieuwe wereld op te bouwen, een wereld zonder onderdrukking, een wereld van broederschap en vrede, een nieuwe wereld voor de mensheid. Lang leve de Chinees-Indonesische vriend schap en lang leve de wereldvrede". In de avond heeft premier Tsjoe En- Lai een banket aangeboden ter ere van president Soekarno, vóór diens vertrek uit Peking voor een reis door het land. Acht maanden is de Duitse chirurg dr. Georg Uhrmann de gevangene ge weest van de Daroel Islam op Celebes. Thans is deze voormalige specialist in Indonesische dienst teruggekeerd in München, waar hij het volgende ver schrikkelijke verhaal deed. Drie jaar geleden meldde hij zich. toen 1 Indonesië specialisten vroeg voor de ge zondheidsdienst. De Indonesische mi nister van Gezondheid verzocht hem naar Celebes te gaan, waar hij zijn ten ten in Pao opsloeg. Het overgrote deel van zijn werkgebied was oerwoud. Twee jaar lang werkte dr. Uhrmann in dit gebied, waar hij klinieken en dorpen re gelmatig bezocht, In een oude jeep maakte hij zijn tochten. IN VEERTIG LOPEN Op 13 augustus ging de chirurg in ge zelschap van de Nederlandse missiona ris Jütten op weg voor een rit naar een 34 kilometer verder gelegen dorp. De jeep reed door een uitgedroogde rivier bedding. Plotseling keken de twee in zittenden in veertig glimmende geweer lopen. Veertig zwaar bewapende Malei- ers, leden van de Daroel Islam, dwongen hen uit te stappen en hen te volgen. De jeep werd met een handgranaat ver nield. Na twee dagen lopen door het dichte oerwoud kwam de groep in het verborgen kamp der rebellen, waar de arts te verstaan werd gegeven, dat hy de gewonden moest verplegen. Maar dr. Uhrmann kon niets uitrichten, er waren geen medicamenten noch verband Blyk- baar verwachtten de opstandelingen wonderen van hem, maar hun hoop bleef onvervuld. Nergens mochten de twee ge vangenen heen, geen stap deden zy zonder strenge bewaking. Vluchten was onmogelijk. Zo lagen zij dagenlang in hun naalhutten van bamboe. VERZOEKEN BOMBARDEMENT Inmiddels bombardeerde de echtge. note van dr. Uhrmann. die eveneens in Pao woonde, de Indonesische rege ring met smeekbeden om een expedi tie uit te zenden om haar man te redden. De districtscommandant zei echter niets te kunnen uitrichten. Ook richting een vrachtauto met aanhanger. De motorryder werd aangereden en zo ernstig gewond, dat hy ter plaatse over leed. De motor werd totaal vernield. Het slachtoffer was ongehuwd. het Duitse consulaat vroeg om maat regelen, het gaf allemaal niets. Negen maanden lang vernam de vrouw niets van haar echtgenoot, die in de jungle leefde van rijst en oerwoud groente. Op 19 mei wilde zy naar Duits land terugkeren. Een dag te voren hoorde zij. dat haar man bevrijd was. Hoe? Eindelyk had de districtscom mandant besloten een actie op touw te zetten. Een sterke patrouille was door gedrongen tot het kamp van de opstan delingen en ging by het krieken van de dag tot de aanval over. De bevrijding slaagde, maar dr. Uhrmann had er wei nig vreugde aan. In het urenlange vuur gevecht werd hy in de linkerhand ge troffen door een salvo machinegeweer vuur. Twee kogels gingen door zijn bo venarm. Het kostte hem zyn beroep. Een chirurg kan niet werken met een stij ve linkerhand. Hjj heeft een schade vergoeding ontvangen van de Indone sische regering, die hem een invali diteit van vijftig procent toekent. Nu schoolt dr. Uhrmann zich om tot in ternist. Voor zjjn oude beroep is en blijft hij ongeschiktEen treurige herinnering aan een hachelijk avon tuur. Dr. l'hrman bracht overigens nog een onplezierige boodschap naar zijn vaderland mee, namelijk dat nog een andere Duitse geneesheer, dr Waal uit Hamburg, reeds sedert drie jaar door Indonesische opstandelingen ge vangen wordt gehouden. RECHTZAKEN Conducteur verduisterde f. 9000.— van N.Z.H.V.M. De officier van Justitie bij de Haar lemse Rechtbank mr. L. H. Feitsma, heeft een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 35- jarige conducteur-chauffeur. Hem was ten laste gelegd dat hy in de periode van december 1955 tot mei J.l. ten na dele van de N.Z.H.V.M., waar hij in dienst was, een bedrag van bijna f. 9000 had verduisterd. Van dit be drag is weinig overgebleven. De man had een luxe leven geleid. In december van het vorige jaar had verdachte, naar hy verklaarde, een be drag van f. 170 verloren. Om dit aan te zuiveren pleegde hij malversaties en toen dit gelukte is hij er mee door ge gaan. De man reed op verschillende ly- nen der N.Z.H. en moest daarom op verscheidene kantoren afrekenen. Pas in de tweede helft van mei kwam men tot te ontdekking, dat hij byna f. 9000 nog steeds niet had afgerekend. Volgens de verdedigster, mej. mr. S. Boeman, was de controle by de Vervoermaatschappy slecht; daardoor had verdachte gemak kelijk gelegenheid gekregen malversa ties te plegen. Zy verzocht een gecombi neerde straf op te leggen. Uitspraak 18 oktober a.s. Twee doden op Nederlands jacht Het Nederlandse jacht „Nirwana" is gisteren in de haven van Cedeira in Spanje aangekomen met de twee ei genaars twee mannen van in de veertig dood in hun kajuit. De bemanning van het schip bestond uit de twee Nederlanders en twee Spaanse studenten. Valentin Ugarte en Andres Sainz de Buruaga. die rapport hebben uitgebracht aan de plaatselijke autoriteiten. Zij zeiden dat het jacht een tochtje maakte van Satander naar La Coruna. In Satander waren z.j aan boord ge gaan. Het schip vertrok uit de haven van Vivero in de provincie Satander om 10 uur 's avonds op woensdag de 3e We vergaten U te vertellen dat het bovengenoemde zich afspeelde in Californië. En nu we daar toch zyn stappen we meteen even het huis van meneer Trov Fortner binnen, waar het tussen ons gezegd en ge zwegen een onbeschrijfelijke chaos is. Toen zijn vrouw zei. dat ze wilde gaan scheiden, zei Troy ook iets. „We zijn met niks begonnen en we zullen ook met niks eindigen". En toen sloeg hy de ijskast in diggelen, daarna de kachel en toen moesten de bedden, de eetkamertafel en het televisietoestel het ontgelden. Het is in Californië niet altyd sinaasappel- geur en zqnneschijn. oktober. Donderdagochtend, toen de 2 jongemannen de eigenaars van het schip hün ontbyt wilden brengen, ont dekten zy tot hun ontsteltenis, dat zij dood waren. Zy wisten niet waar het jacht zich precies bevond en vroegen daarom een vissersboot om hulp. Nadat dit rapport was uitgebracht aan de autoriteiten van de haven en aan het Nederlandse consulaat in El Fer- roi del Caudillo. gingen de autoriteiten aan boord voor een onderzoek. Gemeld wordt, dat de dode mannen inderdaad de Nederlandse eigenaars wa ren van het jacht. Uit de machine van het jacht was gas ontsnapt. De identi teit van de slachtoffers is nog niet be kend.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5