Ongunstiger betalingsbalans en dalende goud- en deviezenreserves Arabische staten vragen aan debat in New York te mogen deelnemen WEERBERICHT Lonen namen een voorsprong op economische ontwikkeling Moeizame resultaten in Londen op de ambassadeursconferentie 95ste Jaargang VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 No. 28952 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN k W1™ ®mge'Le'd'° i?"°''°2Z0.S5 Booldredacteur: J. Brouwer 17.— per kwartaal; (2.35 per maand; (0.55 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041, Bedactl Deze mensen zitten om te kunnen staan waar ze willen staan. Zij betrokken in de vroege ochtend uren reeds de wacht voor het opera gebouw in de Londense Covent Garden om des avonds een staan plaats te kunnen bemachtigen voor de voorstelling van het Moskouse Bolsjoi Theater. Nog altijd Kabinetscrisis Verlossend woord voor formatie moet van de A.R.-Partij komen Ook aan een „politiek spel" zijn grenzen (Van onze Haagse redactie) Het verlossende woord zal voor mr. Burger, wil hij tot een bevredigend resultaat geraken, van de zijde van de AR moeten komen. Blijkbaar verwacht de informateur zulks inderdaad, want tegen veler ver wachtingen in, heeft hij zich nog niet naar Soestdijk begeven om H.M. de Koningin om ontheffing van zijn opdracht te verzoeken. Gisteravond zijn zowel prof. Zijlstra als mr. Algera uit Luxemburg terug gekeerd. Beiden hebben daar een vergadering van de KSG bijgewoond Mr. Burger verwacht dat een gesprek met deze twee vooraanstaande figuren uit het Anti Revolutionaire kamp, kan leiden tot een aanvaardbare oplossing van alle betrokkenen. Een minister in het nieuw te vormen Kabinet wordt door deze protestant- Christelijke groepering onvoldoende geacht. Evenmin acht zij het acceptabel als tweede zetel de portefeuille van Overzeese Rijksdelen. Doch misschien is de A.R. wel te vinden voor een ministerschap zonder portefeuille. De daarvoor uit te nodigen politicus zou zich dan kunnen gaan belasten met die zaken, welke nu nog noodgedwongen bij bepaalde departe menten zyu ondergebracht en deswege op onbevredigende wijze worden be hartigd. Voor de regeling van ambte narenzaken by voorbeeld is dringend behoefte aan een figuur, die als coör dinator zou kunnen optreden. Deze noodzaak heeft de informateur ook reeds gevoeld, want voor die aangele genheden heeft hij al een staatssecre taris op papier staan. NIET VOLWAARDIG. Indien de AR. een portefeuille van Overzeese Rijksdelen niet als een vol waardige zetel in het Kabinet aan merkt, dan zal zij diezelfde bezwaren tegen een ministerschap zonder porte feuille dat dan o.m. voor het beleid inzake ambtenaren-zaken in het leven wordt geroepen, moeilijk staande kun nen houden Wij kunnen evenmin aan nemen, dat de K.V.P. voor haar geest verwanten waar kan maken, dat een dergelijke post voor de A.R. niet „zwaar" genoeg is en men van rooms- katholieke zijde dientengevolge zijn steun aan de informatiepogingen van mr. Burger zal onthouden. Diner ten Paleize H. M. de Koningin heeft gisteravond in de Troonzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam een diner aan geboden aan de president van Costa Rica en zijn gezelschap. Ook Prinses Beatrix nam hieraan deel; in totaal zaten 48 personen aan. De bloemversie- ring bestond voor deze gelegenheid uit streptocarpus. afkomstig uit de tuin van het paleis Soestdijk. Gedurende de maaltijd, die om acht uur aanving, bracht een strijkje van de Marinierskapel muziek ten gehore. Om elf uur vertrokken de president van Costa Rica en zijn echtgenote naar kasteel Oud-Wassenaar. H. M. de Ko ningin begat zich naar Soestdyk en Prinses Beatrix aanvaardde de terug- naar Leider- Het beleid, dat de verschillende partijen in de achterliggende drie maanden heeft gevoerd, heeft bij het kiezersvolk geen fraaie indruk achter gelaten. Ook aan een „politiek spel" zjjn er grenzen. Zou de AR. „neen" blijven zeggen en ook de K V P. voor de verdere eer bedanken, dan bestaat voor beide par tijen het niet te overschatten gevaar, dat zij als spelbreeksters worden ge brandmerkt Zii zullen daarvan in de toekomst de wrange vruchten plukken. Er zijn in V.V.D.-kringen eveneens stemmen opgegaan voor een tweede zetel. Het is te hopen, dat het hernieuwde overlég tussen de heren Burger, Zijl stra en Algera. tot een positief resul taat zal leiden. De K.V.P. zou voor haar interne moeilijkheden inmiddels een oplossing hebben gevonden. Nu prof. Romme geen zetel ambieert, zou in zjjn plaats prof. dr. J. de Quay, Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant voor een ministerschap in aanmerking ko men. Gouden medaille voor ,En de zee was "-'et meer' De film „En de zee was niet meer" van Bert Haanstra is gisteren te Brus sel met een gouden medaille van het internationaal centrum van culturele en onderwijsfilms bekroond. De jury, die tijdens de zesde internationaie week gewijd aan toeristische en folklo ristische films 62 ingezonden werken beoordeelde, achtte de Nederlandse in zending de beste toeristische film met culturele inslag. Andere prijzen vielen ten deel aan een Nieuwzeelands en een Sovjetrussische film. De Belgische cineast Henri Storck kreeg een prijs voor zijn film „Thésor d'Ostentde" Speciale vermeldingen vie len ten deel aan een Israëlische docu mentaire fihn „Ontmoeting in Galilea" en aan Denemarken voor het hoge peil van alle ingezonden films. De prijs voor de beste re>>«iage wac -por een Franse film. Buiïg en koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Buiig en koud weer. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 OKTOBER Zon op: 6.51 uur; onder: 18.08 uur. Maan op: 9.46 uur; onder: 18.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.17 en 16.40 uur (Springtij). Dit nummer bestaat (rit 26 pagina's In Parijs wordt sinds gisteren van jutes Verne „Twintigduizend opgevoerd het toneelstuk Nemomijlen onder zee". Op de foto ziet een toneelbewerking van het b- oek I men de twee hoofdrolspelers kapi tein Nemo (René Avrieu) en Nelly Vignon in hun ongebruikelijke kostuum. Voorzitter Sociaal Werkgeversverbond (Speciale berichtgeving Tot drie belangrijke en belangwekkende conclusies kwam vanmorgen de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, mr. F. H. A. de Graaff, in zijn jaarrede, uitgesproken op de algemene ledenvergade ring van dit Verbond, gehouden in het Kurhaus te Scheveningen. De heer De Graaff, die de loonpolitiek en loon ontwikkeling in ons land aan een analystische en kriti sche beschouwing onderwierp, kwam tot de conclusie, dat het gemiddeld reële loon gezien over de periode Blijft deel ouderdomsverzekeringspremie ongecompenseerd Gevaar voor van 1 januari '54 af met niet minder dan 20°/o gestegen is. Verder sprak de voorzitter van het C.S.W.V. als zijn mening uit, dat de loonontwikkeling in 1955 en 1956 een zekere voorsprong heeft genomen op datgene, wat economisch verantwoord is. Tenslotte zeide de heer De Graaff dat hij er rekening mee houdt, dat het zeer waarschijnlijk nodig zal blijken een beroep op de arbeidersbeweging te doen om er aan mede te werken dat een deel van de algemene ouderdomsverzekering-premie ongecompenseerd blijft. concurrentiepositie Het beeld van de aanhoudende grote re activiteit van het Nederlandse be drijfsleven wordt aldus de heer de Graaff duidelijk getekend door de ver- houdingen op de arbeidsmarkt einde augustus van dit jaar. Tegenover een geregistreerde arbeidsreserve van slechts 24.000 mannen en 2.500 vrouwen stond een bij de gewestelijke arbeidsbureaux geregistreerde vraag naar 76.000 manne lijke en 39.000 vrouwelijke arbeidskrach ten, waarby dan nog in het oog moet worden gehouden, dat de werkelijke vraag veel groter is. De vooruitzichten zullen bovendien, zo zeide spreker te vermoeden, minder gunstig worden, waarbij hij wees op de ongunstiger wor dende positie van de betalingsbalans en de daling van de nationale goud- en de viezenreserves gedurende het afgelopen jaar. Verder herinnerde spreker er aan, dat de expansie van onze economie zich weliswaar nog voortzet, doch in een af nemend tempo. (Toeneming industriële produktie in '54 '55 en 1ste half jaar '56 met resp 10, 7 en 5%). Ditzelfde geldt echter ook voor de industriële arbeids- produktiviteit, in de zin van produktie per werknemer, (stijgingspercentages voor '54 en '55 resp. 6 en 4%, terwijl voor '56 de raming 4% bedraagt). Men zou gekomen zijn, zo citeerde spreker uit de Memorie van Toelichting bij de begroting van het Ministerie van Economische Zaken, aan een zeker pro- duktieplafond en aan een ootimale be zetting van het produktie-apparaat we gens uitputting van de reserves aan pro- duktiefactoren. De situatie op de arbeidsmarkt en de hiermede samenhangende voortdu- Vijf Israëliërs bij Dode Zee neergeschoten Vijf inzittenden van twee auto's zijn gedood en één gewond, toen deze wagens op tien km ten zuiden van Sodom en on. geveer zes km van de Jordaanse grens werden beschoten. Aan Israëlische zijde gelooft men, dat de aanvallers Jorda- niërs waren. Internationale pers-foto tentoonstelling (Speciale berichtgeving) Van 24 november tot 10 december zal in gebouw „Arti" te Amsterdam een grote internationale tentoonstelling van persfoto's worden gehouden. Het initia tief hiervan ging uit van de Nederlandse vereniging van foto-journalisten. Deze tentoonstelling belooft zeer belangwek kend te worden, omdat nu ook de lan den van achter het ijzeren gordijn, o.a, Rusland, grote inzendingen hebben ge daan. In een internationale jury hebben fotoredacteuren van de grootste Engelse dag- en weekbladen (o.a. France Soir, Daily Mirror, Schweitzer Illustrierte) zitting en zy zullen de taak hebben om uit de vele honderden inzendingen de „Wereldfoto 1956" te kiezen. Tot nu toe zijn inzendingen uit een 20-tal landen bij de organisatie-secre taris, de heer B. J van Meerendonk. binnengekomen. Van de zijde van de gemeente Amsterdam werd de organi satoren een subsidie verleend. Het ligt in de bedoeling deze pers- fototentoonstelling ieder jaar te orga niseren. Voor het volgend jaar heeft het ge meentebestuur van de hoofdstad het Amsterdamse Stedelijk Museum ter be schikking gesteld. rend opwaartse druk in de eerste plaats op het loon en als gevolg daar van op het prijsniveau, blijft een ge vaar vormen voor de Nederlandse concurrentiepositie en export. Het gebrek aan personeel, de inscha keling van soms zeer zwakke krachten, de aarzeling om disciplinaire maat regelen toe te passen, de mogelijkheid om elders zwart loon te verdienen, werken gezamenlijk mede de zeer vele goeden niet te na gesproken om een verslapping van de algemene houding in de hand te werken in plaats van de inspanning te stimule ren, hetgeen gezien het streven naar verbetering van de arbeidspro- duktiviteit niet zo best is. 6 Slot op pag. 2 Indonesië wenst buitenlands kapitaal Maar wil er niet in verdrinken De Indonesische ambassadeur te Washington, Moekarto Notowidigdo, heeft verklaard, dat zyn land „parti culiere buitenlandse deelneming" in de economische ontwikkeling van In donesië welkom zal heten. Hij sprak tijdens de jaarlijkse confe rentie van de Raad voor handel en in dustrie voor het Verre Oosten en Ame rika, die in New York thans gehouden wordt. De ambassadeur deelde mede, dat de Indonesische regering van gevoelen is, dat zij, wil de Indonesische economie op bevredigende wijze vooruitgaan, meer hulp en deelneming van buitenaf moet verkrijgen. Particulier buitenlands kapitaal voor de ontwikkeling der economie is nodig, aldus de ambassadeur, doch aan de an dere kant zijn er praktische grenzen ge steld aan het vermogen, buitenlands ka pitaal produktief te besteden. De Indonesische economie, aldus de ambassadeur, is niet zeer ontwikkeld en bovendien zijn er „andere hinder palen" die een snelle opneming van meer buitenlands kapitaal verhinde ren. Indonesië heeft buitenlandse in vesteringen nodig, doch wil er niet in verdrinken. Een teveel zou rampzalig zijn, niet alleen voor Indonesië, doch ook voor de investeerders. Oe Indonesische investerings-wetge- ving zoekt een evenwicht tussen indus trieën in staatshand en in handen van Indonesiërs, en aan de andere kant een speciale? categorie, waartoe buitenlandse deelneming wordt uitgenodigd. De ambassadeur deelde mede, dat een nieuwe mijnwet in voorbereiding is, die particuliere buitenlandse deelneming moet mogelijk maken. Zeven Arabische landen hebben donderdag in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad verzocht te mogen deelnemen aan het debat over de Suez- kwestie, dat heden in New York begon. Deze landen zijn: Saoedi-Arabië, Libanon, Syrië, Irak, Jordanië, Libië en Jemen. Dit Arabische verzoek volgde op een nieuw beroep van Israël op de Veiligheidsraad dit land toe te staan aan het debat deel te nemen, alleen echter om de kwestie van het Egyptische verbod op de vaart van schepen met bestemming Israël door het Suezkanaal ter sprake te brengen. Vorige week besloot de Raad Egypte uit te nodigen tot het debat. Er waren echter bezwa ren tegen toelating van Israël, daar men vreesde dat het gehele Palestijnse probleem hierdoor in discussie zou worden gebracht. Op de conferentie van ambassadeurs der vijftien landen, welke tezamen de raad vormen van de nieuwe Vereniging van Suezkanaalgebruikers, is maar weinig voortgang gemaakt. Vermoedelijk zou de conferentie vandaag eindigen, aldus meldt onze Londense correspondent. Men zal alle krachten moeten inspannen om gereed te zyn voordat het debat in de Veiligheidsraad op volle toeren komt. De uitvoe rende raad van de organisatie zal zeven leden tellen: Engeland, Frankrijk, de V.S., Noorwegen, Perzië, Italië en een nog nader aan te wijzen land: Japan, Pakistan of Ethiopië, indien het betrokken land althans tot de organisatie zou willen toetreden. Overigens zijn deze drie wel door een waarnemer op de confe rentie vertegenwoordigd. Vermoedelijk zal Londen als zetel van de Vereniging worden aangewezen, in afwachting van een definitieve beslissing over de plaats van het hoofdkwartier. hoe de tolgelden door de verenigingen zullen worden geïnd. Mogelijk zal dit probleem onopgelost blijven liggen. Be sloten werd, dat de leden een gelijk be drag in de begrote uitgaven voor een voorlopige periode van drie maanden zullen bijdragen, welke uitgaven op een half miljoen gulden worden geschat. Later zal een definitieve methode van kostenverdeling worden uitgewerkt. Van de zijde van enkele Amerikaanse olie- en scheepvaartondernemingen wordt het denkbeeld geopperd tot op- Amerikaans plan voor beheer Suezkanaal? Onze Londense correspondent meldt nog: Het is de vraag of de Londense ambassadeursconferentie een beslissing zal nemen over de belangrijke kwestie. richting van een consortium, dat een deel van het kanaalbeheer zal moe ten overnemen. Het consortium zal volgens nog onbevestigde berichten d'e Britse regering schadeloos stellen voor de 40% aandelen in de oude kanaal maatschappij, welke zij bezit en ook de andere aandelen overnemen. Er zijn ook geruchten, dat Nasser bereid is tot endge concessies wat het internationale beheer betreft, maar zover in Londen bekend, hebben de besprekingen tussen Nasser en Krisjna Menon (India) niets positiefs opgeleverd. De Britse delegatie in New York ziet de naaste toekomst met ver trouwen tegemoet. Engeland zal de Vei ligheidsraad verzoeken de voorstellen der achttien mogendheden te onder schrijven. Overigens zijn de Britse onder handelaars bereid om naar Egypte te luisteren, wanneer dit met concrete voor stellen komt. Scheepvaartagenten in Cairo geblokkeerd „Egypte is altijd bereid te onderhande len over een vreedzaam akkoord om een einde te maken aan de crisis om het Suezkanaal", aldus verklaarde president Nasser gisteren in een vraaggesprek met de Amerikaanse journalist Karl von Wie- gand. Krisjna Menon is vandaag per vlieg tuig in Cairo aangekomen voor nieuwe besprekingen met president Nasser over de Suezkwestie. Hij zal het weekeinde in Cairo blijven en daarna naar Londen en later naar New York reizen. De Egyptische autoriteiten hebben gisteren de Egyptische valuta geblok keerd, die in Cairo aan Britse scheep vaartagenten verschaft wordt. Het is een vergeldingsmaatregel tegen de blokkade van Egyptische fondsen in Engeland. De scheepsagenten worden door deze maatregel met een financiële crisis bedreigd. Dit kan leiden tot het ophouden van alle Britse schepen die door het Suezkanaal zouden willen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1