Leidsche Wolspinnerij keert 16 procent uit over 1955/'56 Een figuur uit vroeger dageu Door Jean Dubois Londen dreigt te verstikken VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 Minderheids-kritiek op de winstdeling in de algemene aandeelhoudersvergadering In de hedenochtend gehouden algemene aandeelhoudersvergadering van de Leidsche Wolspinnerij N.V. werden de jaarstnkken goedgekeurd met een exploi tatiesaldo van f. 2.317.037 en na aftrek van afschrijvingen, belastingen en reser veringen een winst van f. 665.260.Het boekjaar 19551956 waarop deze cijfers betrekking hebben telde twaalf maanden. De netto winst over het voorgaande boekjaar van 15 maanden bedroeg f. 727.830. Na uitvoerige discussie over de dividendpolitiek werd met de stemmen van 300 aandelen van de aanwezige 4764 stemmen tegen het voorstel goedgekeurd om 13% dividend uit te keren waarvan 3% in contanten en 10% naar keuze in con tanten of gewone aandelen (vorig boekjaar 16%, respectievelijk 3en 12% respectievelijk 5% en 12% Van verschillende zijden werd waar dering uitgesproken voor het gezien de resultaten van het bedrijf uitstekende leiding en de wijze waarop de resultaten iri de jaarstukken werden belicht. iDe directeur, de heer A. A. Verhoef, deelde in antwoord op vragen mede, dat de grondstoffen in het afgelopen jaar voornamelijk in Zuid-Amerika werden aangekocht doch ook elders in de we reld. De vernieuwing en uitbreiding van het machinepark werd voornamelijk uit Frankrijk betrokken. De Belgische be langen in de N.V. zijn groter dan de Ne derlandse. De vrij hoge voorradenpos t op de balans Cbijna vijf en een half miljoen) omvat voornamelijk grondstoffen. De wissel vallige wolmarkt maakt dekking van de behoeften nodig bij gunstig getij. In de toekomst zullen nog nieuwe investerin gen moeten plaats vinden, zowel op het gebied van de vernieuwing van het pro- dukcieapparaat als ook mogelijk voor de uitbreiding daarvan. Ten aanzien van de winstdeling werd namens een groep houders van 300 aandelen bezwaar gemaakt tegen thans op de beurs niet verwerkbare stock dividenden, waardoor de koers der aandelen wordt gedrukt en de aan dtelhouders benadeeld. Van directiezijde werd echter de voorkeur uitgesproken voor een stabiele dividendpolitiek, die de belangen van de aandeelhouders-beleggers dient en niet in de eerste instantie die van de aandeelhouders-speculanten. De uit kering van een hoog dividend als dat eens een jaar mogeljjk zou zijn naar een laag dividend een ander jaar als gevolg van de zeer wisselvallige aan- en verkoopmarkt zou de belangen van de aandeelhouders-beleggers schaden. Een algemene politiek op dit gebied kan moeiiyk gewjjzigd worden op grond van de voorkeur van die aan deelhouders, die eens een gokje willen wagen in plaats van belanghebbende in de industrie zelve te zjjn. Met de stemmen van 300 aandelen tegen werd de voorgestelde winstdeling aanvaard. CORRESPONDENTIE. P. J. B. te L. Bij beschikking van de Minister van Verkeer en Waterstaat van 22 augustus 1956 (Nr. 54.392) is o.a. bepaald, dat rijwielen en rijwielen met hulpmotor voorzien moeten zijn van één of meer zadels van voor normale rijwie len. rijwielen met hulpmotor, gebrui kelijke vorm en bruikbare afmetingen. Een en ander houdt dus in. dat de door U genoemde zadels verboden zijn. Gisterochtend is een 64-jarige wielrijder, wonende in de Hermanstraat, op de Lage Rijndijk tegen een auto, welke vaart verminderde, opgereden. De E.H.D. heeft het slachtoffer, dat een linkerdijbeenfractuur opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. BURGERLIJKE STAN" VAN LEIDEN GEBOREN! Marianne Margaretha Jacoba. dr van J. Eradus en M. J. v. d. Ing. Engelina Mar garetha Johanna, dr van Z. Verhard en H. H. J. Verhoog; Anne Grè, dr van W. J. Ouwehand en A. van Rijn; Gerardus Petrus Maria, zn van N. A. v. d. Valk en C. van Diest; Maarten, zn van M. de Man en L. G. Baart: Jacobus, zn van J. A. v. d. Zeeuw en J. H. Rozier; Bertus Cornells, zn van H. Stolker en C. A. v. Waveren: Ludwina, dr van M. A. J. Jeekel en J. van Winkel; Helena Petronella Johanna, dr van S. Tegelaar en S. van Es. GETROUWD: E. Chaudron en P. van Nierop. OVERLEDEN: W. Brugman, man, 31 jr; L. Klinkhamer, man. 70 jr; C. van Vegten, man, 89 Jr; J. Wijnbeek, man, 81 jr; P. A. Lefeber, man, 79 jr. OEGSTGEESi BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrikus V. M., zn van H. J. van der Meeren en J. H. M. Thijssen; Johan A., zn van W. B. Rueb en M. E. Soeters; Adriana J., dr van B. Westrik Broeksma en J. Tapiheroe; Johannes A., zn van A. J. Rozier en C. J. Koek; Hen- drika J. M., dr van Th. G. de Bruin en A. Kerkvliet: Paulus F. M., zn van H. J. Peeters en M. J. J. Elshof; Cornelia, dr van C. Jungerius en K. C. van der Kwaak. Ondertrouwd: G. Klopma, 30 Jr en E. Cameron, 29 jr; O. W. J. Leget, 26 jr en J. Th. Inklaar, 28 jr; H. A. Bizot. 26 jr en Th. Remijnse, 25 jr; C. A. M. Koop, 32 Jr en M. Guljé, 33 jr. Getrouwd: P. Wissel en A. J. Waasdorp. Overleden: J. van Doorn, 54 jaar. LEIDSCHE SPAARBANK. In de maand september werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 1.083.945.79. terugbetaald f 1.077.415.33 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 388 en het aantal afbetaalde boekjes 202. Op 6143 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 123.275.25 bijgeschreven. Er werden 514 busjes ter ledigingaan geboden met een gezamenlijke inhoud van f 12.822.28. Het tegoed der 38.509 inleggers be droeg aan het einde der maand f 27.225.637.99. VOORSCHOTEN Rijkspostspaarbank Gedurende de maand september is aan het postkan toor te Voorscnoten bij de Rijkspost spaarbank ingelegd tot een bedrag van f. 66.957,43 en terugbetaald f.254.369,48. AMSTERDAM HEEFT EEN PRIMEUR VAN VOORSCHOTENSE INDUSTRIE In de hoofdtad is dezer dagen de eer ste aluminium brugleuning geplaatst in Nederland. Ofschoon in het buitenland, o.a. in Zwitserland, aluminium brug leuningen reeds veelvuldig toepassing vinden, heeft de hogere prijs dan die van de stalen brugleuningen, de autori teiten in Nederland er tot dusver van weerhouden. Deze brugleuning, die door een fa briek van aluminiumprodukten in Voor schoten is vervaardigd heeft een zoda- Overwogen zal worden of het wenselijk is, binnenkort mede in verband met de eventueel benodigde gelden voor nieuwe investeringen met certificaten van aan delen uit te komen. Sinds het afsluiten van het vorige boekjaar is vergelijkenderwijs weer een toename van de produktie en afzet ge boekt. doch de directie kon geen be trouwbare verwachting over het thans lopende jaar uitspreken in verband met de wisselvalligheid van het bedrijf. Als commissaris werd herkozen de heer P. M. J. Flipo te Brussel. KATWIJK AAN DEN RIJN Bouw kleuterschool vangt spoedig aan In de zaal Rijnstraat werd een leden vergadering gehouden van de Vereni ging voor Christelijk Kleuteronderwijs. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, ds. H. de Valk, het een en an der mede over de stand van zaken m. b.t. tot de bouw van de kleuterschool. Spreker zeide hierbij o.m. dat hiertoe Is aangekocht het v.m. complex nood woningen van het Andreasplein te Katwijk aan Zee, dat tot schoolruim te zal worden verbouwd. Het gebouw zal verrijzen aan de Wassenaarseweg, waartoe een perceel grond is aange kocht. Hoewel de bouwvergunning reeds ~is verleend, kan eerst met de bouw worden aangevangen nadat de vergunning de goedkeuring van Ged. Staten zal heb ben verkregen, hetgeen binnenkort te verwachten is. De school, welke zal be staan uit drie klasselokalen en een speel lokaal zal accommodatie verlenen aan 120 kleuters, welk aantal indien nodig nog zal kunnen worden uitgebreid door ook het speellokaal als klasselokaal te gebruiken. Tenslotte werd er nog een bestuurs verkiezing gehouden, wegens periodieke aftreding van de heren A. Noort en J. Zwaan. Eerstgenoemde werd herkozen, terwijl in de plaats van de heer Zwaan werd benoemd de heer T. de Jong. De twee mannen, die bij de tuin muur aan het graven waren, hielden op met werken, toen de Inspecteur van Politie arriveerde. Het was een afgelegen tuin, die overschaduwd werd door de toren van een in de nabijheid staande kerk. Uit de barsten in de flagstones sproot onkruid cn de strui ken vormden een duffe, vochtige massa, die aan de wilde groei van een bos deed denken. De inspecteur bleef enige tijd met de arbeiders staan praten. Toen ging hij naar het huis. Het huis was oud. Het stond in het oude gedeelte van Dijon en lag met zijn gronden ingesloten door vier hoge muren. Aan de Rue de l'Enfant Jésus werd de muur onderbroken door een inrijpoort en in deze poort was een straatdeur gemaakt, die toegang gaf tot de binnenplaats. Op de binnen plaats ging een bel over en uiteinde lijk verscheen het gezicht van een oude vrouw voor het tralievenstertje. Wilt U madame Damartine vragen, of zij mij even kan ontvangen? Het duurde nog al lang voor de in specteur tot het huis werd toegelaten. Daarna werd hij via een brede trap naar een lange salon op de eerste verdieping geleid. Vier hoge ramen keken op de tuin uit en de prachtig FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Jonkhart—«Sohaeffer, z„ La ren; Renardel de Lavalette—Meyer, z., Rotterdam; Venbruggevan Dorp. d., Amsterdam; Kronenbergvan Holt he, d., Utrecht; N. van Zwanenberg, d., Cuba; R. TassIsay, z. Amsterdam. Getrouwd: H. A. Meyer en M. M. Speekman, Rotterdam. Overleden; W. H. Kaasberry, m., 73 J., Den Haag; M. M. Snellend-Werker, vr., 76 j., Utrecht; R. Blok van Laer, vr., 77 j., Amsterdam; ir. H. Maarschalk, m., j„ Haarlem; A. Ponsenv. d. Ech, vr,. 85 j„ Amsterdam. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 oktober. Kaasmarkt. Aan voer: 41 partijen Goudse en 4 partijen Leidse. Notering: Goudse extra kwaliteit tot f2.58, eerste kwaliteit 2.352.40, tweede kwaliteit 2.302.34, Leidse eerste kwaliteit 2.452.52. Handel in beide soor ten kalm. nig eenvoudige constructie dat bij schaderijding de beschadigde onderde len ter plaatse kunnen worden vervan gen door nieuwe. WARMOND JAARVERGADERING K.V.P. De K.V.P. afdeling Warmond kwam bijeen in hotel „de Stad Rome" voor de jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. van Leeu wen, heette de betrekkelijk weinige aan wezigen van harte welkom.. De voorzit ter deelde mee dat het afgelopen jaar gesloten werd met 775 leden Ook de jon geren-organisatie telt thans een leden tal van 227. De jongeren-organisatie heeft ons het afgelopen jaar een bui tengewone steun gegeven met hun ver schillende acties, aldus spreker en hij dankte in het bijzonder de oud-secre taris de heer Dorsman en de propagan daleider de heer Slingerland. Vervol gens schetste de voorzitter nog even net geharrewar van de huidige kabi netsformatie. Het financieel verslag door de heer J. Hartveld gaf een batig saldo van f74.42. Daarna werd er een nieuwe kascom- missie benoemd waarin voor het komen de boekjaar zitting werd genomen door de heren W. Heijkoop en A. M. A. Eg gen. Vervolgens werd het zittende bestuur bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer Dorsman werd als secreta ris benoemd de heer Roels. De heer van Vliet gaf tot slot een overzicht van de werkzaamheden van de K.V.P. raadsfractie in het afgelopen jaar. WASSENAAR burgerlijke stand Geboren: Theodora G. B., dr van L. J. Kouwenhoven en J. T. van Beek; Ronald J. M., zn van P. W. van Veen en W. M. Wolters; Jeroen, zn van F. Koolhoven en Jkvr. M. R. Sandberg; Constance C. A.. dr van J. F. Spierings en G. Staby; Anne J„ dr van J. A. M. ten Houte de Lange en A. J. K. Arnold. Ondertrouwd: J. C. Nieuwenhuizen en M. M. Edelaar; G. M. de Ruit en R. M. S. J. Hoogenbosch; P. Hammes en G. J. Olden burg; J. M. Eekhof en M. P. van der Ham; C. R. R. Manders en E. H. T. C. Walraven; J. M. Ubbens en J. C. M. Reijn- ders; B. van der Velde en M. de Jager; C. van der Jagt en A. van Pelt; G. Klop ma en E. Cameron. Getrouwd: C. de Bode en J. Muilwijk; M. E. Vreede en E. M. Groeneveld; C. E. Sanders en E. J. Bicker Caarten; C. P. Burger en T. W. Bolhuis; A. J. M. Fablus en M. M. B. D. van Berckel; J. Koenrades A. Varkevlsser; J. Keemink en A. J. Bos; J. G. Verschuur en A. van Hanswyk; S. H. van der Veen en W. de Lange; J. van Veen en J. A. Oomen. Overleden: P. J. Theunls, 46 Jr; M. J. J. Kohnstamm, 52 Jaar. door de ramen binnenvallende licht en de omtrekken van de antieke meu belen in het vertrek. Langs de witte muren hingen familieportretten militairen; sommige met pruiken op, en dames in laag uitgesneden hofkle dij. Een er van was de vader van Madame Lamartine, de oude kolonel, die in zijn tijd beroemd was om zijn bekwaamheid in het duel. „U wenste mij te spreken, mon sieur?" De inspecteur schrok op. „Mijn excuses dat ik U moet lastig vallen, Madame. Maar het gaat over de tuin muur „Ik dacht, dat de gemeente reeds begonnen was met het repareren van de door de bombardementen veroor zaakte schade? Ze hebben er jaren genoeg voor nodig gehad, om eindelijk tot een besluit te komen." „Er was heel wat oorlogsschade, die hersteld moest worden, Madame!" De Inspecteur zweeg even. Madame Lamartine was een zeer aristocratische dame, teer als porcelein en zij begon al aardig op leeftijd te komen. Haar zeer fijne huid was wit als perkament met een licht netwerk van fijne blau we adertjes eronder. Soms, wanneer men het huis van Madame Lamartine voorbij ging, hoor de men haar pianospelen. Haar aan slag was licht en teer, evenals zij zelf, en Chopin was haar meest geliefde componist. De inspecteur had haar vaak gehoord, wanneer hij 's avonds door de straat liep. Hij had haar in de oorlog gekend en een groot respect voor haar gekregen. „U wilde mij iets vragen over de muur, Monsieur?" „De mannen, die daar aan het werk zijn. moesten de fundamenten ver sterken. Het is een heel oude muur. Madame Een bediende kwam binnen met een dienblad en zette een fles en glazen op tafel. „Mag ik U iets inschenken. Monsieur?" vroeg Madame Lamartine. „Gaarne. Madame! Ik dank U. De ogen van de inspecteur waren geves tigd op een tafeltje, dat naast hem stond, terwijl de bediende cognac in de glazen schonk. Op het ^tafeltje stonden foto's van Foch, Lyautey en Clemenceau. Fransen van een vorige generatie. „Ik meen me Uw gezicht te herin neren. Inspecteur". „Ik ben reeds tweemaal in deze kamer geweest." zei hij. „Gedurende de bezetting. Dat is nu al een tijd ge leden. Madame". „Dat herinner ik me natuurlijk. Was het niet de een of andere kwestie over inkwartiering? Die koppige Boches! Die meenden, dat zij de oorlog gewon nen hadden." „De Nazi-kapitein meende, dat U zijn Ftihrer beledigd had. „Alsof men iets dergelijks zou kun nen beledigen! Ik herinner me de kapitein. Zeer correct. Hij had de ogen van een slang." „Hij heeft het ons niet lang lastig gemaaktgelukkig." hielp de in specteur haar herinneren. „Hij werd weggeroepen naar Berlijnof er gens anders heen. In ieder geval ver dween hij. Maar U was minder geluk kig met de Majoor-Stadscommandant" „De Majoor-Stadscommandant?" „Dat was de tweede keer, dat ik hier een bezoek bracht, Madame." De inspecteur nipte eens waarde rend aan zijn cognac. „Hij wenste het huis over te nemen om het als zijn eigen kwartier in te richten. „O, dié man! Ook een zwijn en een gevaarlijk zwijn bovendien! Hij bekeek de kamers stuk voor stuk. Leefde hij niet met het een of andere vrouws persoon. dat zich nog een Fran?aise durfde noemen? Ik herinner mij hem zeer goed, want hij bracht haar mee. En dat was in de tijd, dat hij vracht auto's vol Franse jongens naar de steengroeven zond om ze te laten usilleren." „U maakte de Majoor-Stadscom mandant erg boos. Madame. U zei verschillende zeer indiscrete dingen tegen hem. En argumenteren met Duitsers was in die dagen een beetje... eenzijdig. Hij dacht bij zichzelf: Zij heeft de positie in werkelijkheid nooit begre pen. Haar generatie begreep niet. wat het zeggen wilde om Duitsers in deze stad te hebben. Zij was van de gene ratie van de Boche-verachters zoals Clemenceau en Foch. „Ik heb het overleefd". ..Het was een geluk voor U. dat U niets meer van die majoor hoorde. Het waren toen gevaarlijke dagen en het was zeer gelukkig, dat hij plotseling werd overgeplaatst, juist toen ik vreesde, dat we last van hem zouden krijgen." Madame Lamartine's gezicht scheen te verstrakken. ..Herinnert U zich de tuinjongen, die ik destijds had. Mon sieur? Jean. Hij was vijftien jaar oud Ze namen hem mee naar de steen groeven en fusilleerden hem. „Dat herinner ik mij. Hij werd ver raden." „Er stak geen kwaad in hem. Zijn moeder was haar hele leven bij ons als dienstbode geweest. Maar ze namen hem mee en fusilleerden hem en hij Prijzen waren vrij hoog Twee treiters. Herman Um. 2 (verse vis) en Postboy IJm. 35 (haring), vier loggers (één met haring) en 35 kotters (binnengewaaid vanwege het slechte weer) zorgden er donderdag voor, dat de Umuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 5.520 kisten verse vis, 150 styve kabeljauwen en 12 500 kilo tongen. Er waren 895 kisten schelvis. 110 kisten wijting, 60 kisten gul, kabeljauw en koolvis, 135 kisten radio, 2.300 kisten verse haring en 505 kisten makreel De prijzen waren wederom vrij hoog. Voor de vrijdagmarkt werd gerekend op twee treilers. De Maria van Hattum IJm. 10 met 860 kisten verse vis, waar van 530 kisten makreel. 200 ksiten schel vis, 20 kisten wijting, 55 kisten koolvis, 30 kisten haring en 25 kisten diversen en de Soerabaja IJm. 79 met 1050 kisten verse vis, waarvan 1000 kisten verse ha ring en 50 kisten diversen. De Sch. 171 zorgt waarschijnlijk ook nog voor 1100 kisten verse haring HOGE ZEEËN Uit zee kwamen weinig rooskleurige berichten. Het was vrijwel overal slecht weer. Op het and hadden de treilers te kampen met hoge zeeën. Er werd wel gevist. De dagvangsten liepen van 150 tot 200 manden haring. De Claesje Ro. 46 ving 200 manden haring. Op de Sil- verpitt was het iets beter. Daar werd mee gevangen, doch de resultaten ble ven vrijwel gelijk, omdat de haring al daar zo klein was. Van een trek van 100 manden bleef slechts 40 manden bruikbare haring over. De rest ging als ondermaatse weer overboord. Langs de westkust van Engeland deden de treilers trekken van 40 tot 60 manden haring. Om de Noord werd bijna niets gevangen. Langs de kust werden vangsten van 60 tot 70 kilo tong en 10 tot 12 manden diversen per etmaal geboekt. Proefvaart van Sch 101 „Johanna Maria" (Van onze Haagse redactie) Op de Nieuwe Waterweg, ter hoogte vn Vlaardingen, heeft de directeur van de Sleephelling Maatschappij Scheve- ningen, de heer P. den Duik, gsitermid- dag de nieuwgebouwde treillogger Sch. 101 .Johanna Maria" overgedragen aan de opdrachtgever, de heer Jac. van der wan, directeur van de Visserijmaat- schppij Jaczon te Scheveningen. Terwijl grote zeeschepen het vissersvaartuig passeerden op weg naar Hoek van Hol land, werd de vlag van de werf gestre ken en de rederij vla g in de achtermast gehesen. Om kwart over twee gistermiddag ver trok de Sch. 101 uit de haven van Vlaar dingen voor het maken van haar offi- cëile proefvaart met aan boord een aan tal genodigden, o.w. de inspecteur voor de scheepvaart in het vierde district, de heer Tuntler. Eerder op de dag was het schip in Rotterdam gedemagnetiseerd. De goede eigenschappen van de logger waren gisteren reeds aan het licht ge- trdeden tijdens een technische proef vaart van Scheveningen naar Vlaar dingen. Niet de nieuwe schipper van de Sch. 101, schipper A .Taa.l doch zijn vader, oud-schipper A. Taal, voerde tijdens de proefvaarten het bevel op de nieuwe aanwinst van de Scheveningse vissers vloot. Zijn zoon, die volgende week met zijn nieuwe schip naar zee hoopt te ver trekken, dobberde gisteren namelijk nog met de logger Sdh. 24 op de visgronden van de Noordzee. Enorme stad kent enorme problemen De volksverhuizing van iedere dag noopte regering acht steden in omtrek te bouwen Nederland keni het probleem van overbevolking. In de Randstad Holland zitten vier miljoen mensen op een zeer kleine oppervlakte. Het is voor ons landje een schrale troost, dat het niet het enige is: Engeland kent dezelfde moeilijkheden. In nog grotere mate! Op een nauwelijks grotere oppervlakte zitten meer dan het dubbele aantal inwoners samengepakt. Acht en half miljoen. Die oppervlakte heet Londen! Londen, de miljoenenstad dreigt te verstikken in het steeds toenemende aantal inwoners. In 1965 zullen acht nieuwe steden ge reed zijn. Een deel van de Londense bedrijven en Industrieën zal er worden gevestigd. Er bestaat veel animo, on danks de kosten, die er ongetwijfeld mee gepaard zullen gaan. Immers de huren van de woningen in de steden zullen zeer hoog zijn. stierf onder het zingen van de Mar- Fransman. Er zijn in deze stad men sen. die zich Fransen noemen...... en waar ik op spuw. Verraders! Vrienden seillaise. Hij was tenminste een van de Boches! Georges Larousse!" De inspecteur had nooit gehoord van iemand, die Larousse heette. „Larousse. Madame? Een man uit deze stad?" „Het verbaast mij soms om te zien. hoe weinig de politie weet. Toen ze Jean meegenomen hadden en hem hadden gefusilleerd, heb ik natuurlijk navraag gedaan. Larousse verried goede Franse jongens. Maar de politie?" voegde ze er minachtend aan toe. „weet natuurlijk niets daarvan!" „Wat is er met die Larousse gebeurd. Madame?" „Ik denk dat de ondergrondse hem wel onder handen genomen heeft. Zulke lui krijgen op de lange duur toch wel hun verdiende loon. is het niet?" Madame Lamartine zette haar glas op tafel. „En wat betekent nu dit derde bezoek van de politie?" vroeg zij. „Ik kwam U spreken over Uw tuin muur. Madame." Zijn ogen waren naar een tafeltje met een glazen plaat ge gaan, waar een eveneens met glas afgedekte cassette de medailles van de overleden kolonel, alsmede zijn duelleerpistolen, bevatte, prachtig uit gebalanceerde. in Londen vervaardigde wapens met lange lopen en paarlmoe- ren kolven. Men beweerde, dat in haar jongere jaren Madame Lamartine een even goed pistoolschutter was als haar vader. „De mannen zijn aan het graver geweest aan het einde van Uw tuin, waar de muur tekenen van verzakking vertoont." „Jaén?" Zij trok vragend de wenkbrauwen op. „Sommige van die werklui zijn niet al te intelligent, maar deze twee oude mannen „Waarom zegt U niet, wat U te zeg gen hebt en maakt er een eind aan?" „Deze mannen kan men vertrouwen, maar „U bedoelt, dat het geen Fransen zijn, of liever, wat wij daaronder plachten te verstaan?" „Ik bedoel, dat zij van de oudere generatie zijn en dat zij Fransen zijndie men vertrouwen kan." Madame Lamartine stond van haar stoel op. Zij zag er klein en teer uit. ..Ik geloof dat U mijn tijd verspilt. Monsieur!" De inspecteur keek haar een ogen blik recht in de ogentoen maakte hy een buiging. Hij zette zijn kepi weer op. toen hij in de tuin gekomen was. „Waarom blijven jullie idioten hier rondhangen?" gromde hij. „Maar U zei. Monsieur „Ga aan je werk!" beval de inspec teur en de twee oude mannen begon nen de aarde in de gegraven opening terug te werpen. ..Naar de kleding en laarzen te oor delen. waren het twee Boches." zei een van de oude mannen, „een kapi tein en een majoor." ..Maar de burger dan?" vroeg de andere oude man. De inspecteur schraap luidruchtig zijn keel. „Dat," zei hij, „was een man, die Larousse heette". De industrie toont veel belangstelling Voor deze toenemende bevolking zal ruimte en werkgelegenheid moeten ko men. Steeds meer winkels en Indus trieën vestigen zich in de Engelse hoofd stad. Zij nemen meer en meer ruimte in. De bevolking wordt uit de stad ver dreven. Iedere dag een ware volksver huizing. Circa een miljoen mensen trek ken op en neer. Zij moeten wel. maar vormen zo een extra belasting van het toch al drukke verkeer in de City. Lon den moet groter worden. Maar hoe? Het is reeds een monsterstad. Een blijvende uitbreiding van de eigenlijke stad is ook economisch niet gewenst. De groei moest geremd worden. En toch moest er een oplossing voor het toenemende aan tal inwoners komen. De New Towns wet kwam ter wereld. Zij voorziet naast de plannen voor andere steden de stichting van acht nieuwe steden rond Londen in een kring van maximaal 30 kilometer. Door deze afstand kan een duidelijke afscheiding met Londen bewaard worden, terwijl de afstand toch ook weer niet te groot is voor een economische bedrijvigheid. Rond dorpskernen Het zijn geen totaal nieuwe steden. Er wordt gebruik gemaakt van reeds bestaande dorpen. Rond de kern worden nu nieuwe steden gebouwd. Zo zullen deze kleine dorpjes kunnen groeien tot steden van 60.000 Inwoners. Een ervan is Cawley, dat een buurtindeling van circa 5000 inwoners krijgt, voorzien van winkelcentra. Iedere nieuwe stad heeft een eigen comité om de plannen uit te werken. De regering zorgt voor de be nodigde financiën, terug te betalen in zestig jaar. 8 NIEUWE SIEDEN RONDOM LONDEN ALPHEN Eerste lustrum Ned. Spanbeton Mij. Zelden zal het voorkomen, dat een industrie in een korte tijd vijf jaar zulk een enorme vlucht heeft kunnen nemen als dit het geval geweest is met de Alphense betonfabriek „Nederlandse Spanbeton Maatschappij''. In een door de architect de heer P. Groenhart in de benedenzaal van pavil joen Avifauna smaakvol ingerichte ten toonstelling is een overzicht gegeven van de groei van het bedrijf vanaf de eerste dag tot dit jubileum, terwijl tevens door een schat van foto's een overzicht werd gegeven van de vele bouwwerken waarin met door de N.SM. geleverd voorge spannen beton gewerkt is en nog wordt. Honderden genodigden, onder wie ver tegenwoordigers van Rijk, provincie, de Spoorwegen en tal van gemeenten ga ven door him aanwezigheid blijk van be langstelling. Ook tal van afnemers in de industriële sector en de woningbouw gaven van hun belangstelling blijk. Des avonds is er voor het personeel met hun dames in de grote bovenzaal van het paviljoen Avifauna een zeer ge slaagde feestavond gehouden, die werd geopend door de voorzitter van de per soneelsvereniging, de heer Struick. Een der personeelsleden heeft vervolgens op rijm de geschiedenis van het bedrijf ge memoreerd, waarbij hij een fraai tegel tableau en een schilderstuk aanbood. Het feestprogramma, door Daan Hooy- kaas en zijn gezelschap daarna uitge voerd, had aller waardering. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen DE OPPERVLAKTE VAN LONDEN OP WEST NEDERLAND GELEGD. ZJ Zr HOLLAND BH LONDEN HAZERSWOUDE Collecte Deze week wordt een huis- aanhuis-collecfce voor alle gezindten ge houden ten bate van de Nat. Reclasse ring. R ijk «postspaarbank In de maand september werd op het postkantoor te Hazersiwoude Dorp bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f 1496332 en terug betaald f. 10.456.22. BEURSOVERZICHT WEINIG VERANDERING AMSTERDAM, 5 oktober. Ook vandaag zijn de aandelen Hoog ovens op de voorgrond getreden. De hoek in deze papieren werd weer opengemaakt en de koers steeg opnieuw een achttal punten tot 345. De handel had echter niet zo veel om het lijf als gisteren. De vaste stemming blijkt thans in verband gebracht te worden met een mogelijk in terimdividend en een kapitaalsuitbrei- ding bij de Dortmunder Hüuen, waarm naar bekend Hoogovens een zeer groot belang heeft. De internationale soorten deden het vandaag zeer kalm aan. De fluctuaties bleven beperkt en de koers afwijkingen ten opzichte van gisteren waren gering. In doorsnee noteerden de vier internationals 1 éi 2 punten lager. Op de Scheepvaartsector wist KPM het gisteren geleden verlies geheel in te halen. Dit fonds lag gisteren namelijk enigszins gedruk wegens nationalisatie- geruchten, doch de directie van de maatschappij heeft deze geruchten te gengesproken. Bij de cultures was er van enige animo niets te bespeuren. Am sterdam Rubber, het enige fonds dat het de laatste tijd nog tot een openingsno tering brengt, liet ook vandaag verstek gaan. De leidende soorten bleken ten slotte zo goed als onveranderd te zijn. Guldensbeleggingen stil en op peil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 oktober Londen Montreal 3.92ft—3.92ft, Parijs 1.0810— 10.623/4—10.63V4, New ork 3.82ft—3.82H. 10 820. Brussel 7.62%—7.62%, Frankfurt 90.76—90.81, Zürich 868.6%—86.91%, Zü- rioh (vr. francs) 89.25%89.30%, Stock holm 73.54%—73.59%, Kopenhagen 54.96%55.01%, Oslo 50.16%—63.20%, Milaan 60.7360.76%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 5 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94 98% Grootboek obl 88% L 94 9318 92% 92% 92 B 92% 87ft 87% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 3% 88 88 ft Ned '55 II 3 90 89% Ned. '47 3% (3) 90% 90% Ned. *37 3 88% 88 Dollarlng '47 3 95 9418 Investeringscert. 3 92% 9211 Ned. 62-64 3 92% 9218 92 91% Grootboek '46 3 %88 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 51 50% Nat. Handelsbank 117% 116% Ned Handelsmy. 185 187 A.K.U 248% 248% 291% 289% 402 400% Wilton Feyenoord 328% 329% 234 234 Kon Olie (f.50.—) 398% 404 Kon. Olie 808 894% 75% 75% Holl. Amer. lyn 195% 197 Kon. N. Stoomboot 178 179% Ned. Scheepv. Unie 170% 170% H.VA 99% 99% 56 56 Deli My en (Ver.) 111% Senembah 76 ft 70 exd. NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1937 1 3.. 93% R'dam 37 I-m 3% 94% tndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 153 99% Premieleningen A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% idem II 2% R'dam '52 I 2% idem n 2% 108 Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 115 116 97% 97% 101% 101% 97 97% 93ft 93% 104 105 104% 104 B 108 107 108 108 110 109% Amst. Bank 238 Rott. Bank 209 Twentsche Bank 213% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr. 219% Kon. Ned. Grofsm. 115% Rott. Droogdok Mij. 610 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 85 Internatio100 Diversen Alben Heyn Ned. My. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen 238% 207% 311% 116% 12% 288% 74% 24% Anaconda Shell Oil Comp. 80ft 81% 82 99% 80% 92% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bui v Bouwnijv Int. Kunststof! Ind. Kon. Ned Edelmet Pref. wa idem Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolsplnn. Ned Electrolasm. Sikkens Lakfabr. '63 Ver. Touwf abrieken Wernink's Betonm. 410 )B 57 71 70 79% 339% 468B 167 94GB 57 70 Vv 70 78%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 15