ASPRO Nieuw tijdperk voor 't Nederlands pTs) hê'ffts dank gemeenschapsleven in Australië Duitse ministerie van Defensie overstelpt met uitvindingen Een van de grootste rivieren ter wereld wordt gekluisterd Italië's democratie getroffen door dood van prof. Calamandrei 95ste jaargang Vrjjdag 5 oktober 1956 Derde blad no. 28952 Gebrek aan intellectueel leiderschap (II) 3 (Ingez. Med.-Adv.) Het probleem van het gebrek aan intellectuele Nederlandse leiders in Australië heeft niet alleen de aandacht getrokken van mr. Haveman. Er zijn hier vele intellectuele immigranten, die er al lang mee „rondlopen". Een hunner is dr. C. Wouters, een Brabander, die een jaar of zes geleden naar Australië kwam en werkzaam is als vertaler bij een officiële Australische instelling te Sydney. Hij is linguist en filoloog, spreekt verscheidene talen en daardoor bij uitstek de man om in Australische organisaties een leidende of adviserende rol te vervullen, hetgeen hij ook doet, want dr. Wouters is één van de weinige intellectuelen, die daaraan al hun vrije tijd kunnen geven. Dr. Wouters zit niet om woorden verlegen, wanneer het er om gaat de intellectuele, culturele en in het algemeen de „vormende" factoren in de Australische samenleving in opbouwende zin te kritiseren. Hij is voorzitter van de Gemengde Commissie van alle Nationaliteiten in de Good Neighbour Council Raad van Goede Nabuurschap) in Nieuw Zuid-Wales, een organisatie, die onder leiding van de Australische minister voor immigratie, mr. Harold Holt. streeft naar opneming van de immigranten in de Australische samenleving. Vaak vervullen intellectuelen n positie die niet overeenkomt met hun ontwikkeling Dr. Wouters zei op een vergadering, die bijgewoond werd door vele vooraanstaande Australische afgevaardigden uit het gehele land, dat er tal van immigranten zijn, die de cultuur van Australië hebben verrijkt, maar dit wil niet zeggen, dat deze cultuurdragers ook de positie vervullen, die in overeenstemming zijn met hun ontwikkeling. Helaas heeft de Australische regering de toegang tot zulke posities eerder bemoeilijkt dan vergemakkelijkt en daardoor de immigratie van bijvoorbeeld Nederlandse intellectuelen geremd. lectueel bloed geleid tot verwatering. Deze vereniging die twee jaar geleden door minister Suurhoff werd uitgekozen Beperkte mogelijkheden voor geëmigreerde medici „Ik ben", zei dr. Wouters, „nog al- tüd niet erg bly gestemd over de ta melijk beperkte mogelijkheden, die aan de uit Europa naar Australië ge- emigreerde medici worden geboden om in Australië praktijk uit te oefenen, terwijl de aard der ziekten in Austra lië toch afgezien van de tropische ziekten zeker niet anders is dan in Europese landen." Pas sinds kort (en dan nog zeer aarzelend) is in de door Australië gestelde eisen (bijv. voor artsen en dierenartsen) enige verzach ting aangebracht. Die verzachting is te danken aan de vertogen, die herhaaldelijk tot de rege ring zijn gericht. Die vertogen zijn niet gehouden door Australiërs maar door intellectuele immigranten. Met name is dr. Wouters een der treffendste woord voerders geweest van de dag af, waarop hij hier voet aan wal zette. De voortdu rende groei die de Australische maat schappij als gevolg van de immigratie ondergaat, doet de behoefte aan intel lectuele leiders eveneens groeien. Maar terwijl de eigen bevolking niet in die behoefte kan voorzien, blijven de deu ren voor intellectuele immigranten ge sloten of slechts op een kiertje gezet, met uitzondering van een enkel geval, zoals de Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (ver gelijk: Toegepast Natuurwetenschappe lijk onderzoek in Nederland), waar thans een twintigtal hoger ontwikkelde Neder landers werken. Gebrek aan representatie Dit gebrek aan intellectuele Neder landers, met name in de posities, die zij eigenlijk zouden moeten bezetten, werkt tevens ten nadele van de ont wikkeling der Nederlandse vereni gingen in het algemeen: de Neder landse gemeenschap. Het houdt op zyn beurt de door de Australische regering gewenste integratie van deze gemeenschap in de Australische sa menleving tegen. Het is in de laatste tijd merkbaar, dat Australische sociale verenigingen de indruk hebben als zou er niet een volwaardige represen tatie van Nederlandse samenlevings- groepen bestaan, die uitgenodigd kan worden tot deelneming aan de sociale functies. Die indruk bestaat niet in Sydney, waar de Nederlandse vereniging over voldoende intellectuele krachten be schikt, maar wel elders, waar in de laat ste tijd de intellectuele leiders van een Nederlandse vereniging hun taak heb ben moeten verzaken op grond van ma teriele motieven. Besef dringt door Het gevaar, waarop mr. Haveman en dr Wouters doelden, schuilt in de boe zem vap de Nederlandse verenigingen zelf. Het is hoog tijd dat zij zich meer aan sluiten bij de Australische gemeens- schapsgroeperingen. Vele verenigingen ontbreekt echter de leidende figuur met de capaciteit om een dergelijke ontwik keling te leiden en te stuwen. In de boe zem van de relatief kleine groep intellec tuelen dringt het besef door, dat zjj voor een taak staan, die niet naar be horen kan worden vervuld als niet meer intellectuelen -naar Australië komen. Het is juist deze groep, die het voelt als haar plicht om de Nederlandse gemeen schappen op te heffen en een integratie tot stand te brengen van sociaal en cul tureel leven met de Australiërs. Verwatering Een typisch voorbeeld hiervan is de Nederlandse vereniging in Sydney, waar de leiding en toestroming van intellec tuelen groter is dan elders en het ge leidelijk groeien in de Australische in tellectuele gemeenschap daardoor duide lijk merkbaar. Op de maandelijkse bij eenkomsten hoort men steeds meer En gels spreken en ziet men steeds meer Australische gasien. Er is verder nauw contact tot stand gebracht met de „All Nations Club", die voor de helft uit Australiërs en voor de andere helft uit andere nationaliteiten bestaat. In Su therland echter heeft gebrek aan intel- Indonesische schuldopzegging: „Kolonialisme en anti-kolonialisme De woordvoerder van het Indonesi sche Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat het Indone sische besluit, de schulden aan neder- land nietl anger te erkennen in feite een .kwestie is rondom het kolonia lisme en anti-kolonialisme". Hij drukte de hoop uit, dat de V.N. zullen inzien dat de schuldkwestie neerkomt op de vraag, of het Neder landse kolonialisme in politiek opzicht al dan niet te rechtvaardigen is en be toogde, dat Nederland het bedrag der schulden had aangewend „om zijn po sitie als onderdrukker in Indonesië te handhaven". Grapjassenfantasten en oplichters Slechts zeer sporadisch een inzending van enige werkelijke bruikbaarheid (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het Westduitse ministerie van Defensie krijgt iedere week gemiddeld zo'n honderd aanbiedingen van allerlei uitvindingen. Deze zijn niet allemaal afkom stig uit de Bondsrepubliek zelf. Ze komen vaak uit Nederland, Frankrijk en andere Europese of zelfs overzeese landen. De meeste buitenlanders wenden zich echter alleen tot de Westduitse autoriteiten, omdat zij hun aanbiedingen in eigen land niet kwijt konden raken. Aan de hand van de ervaringen bij het ministerie heeft men kunnen vaststellen, dat het trouwens in hoofdzaak materiële drijfveren zijn, die de afzenders hebben bewogen hun nieuwigheden aan te bieden. Toezendingen uit vele landen De meeste van deze „uitvindingen" zijn van nul en gener waarde. Slechts by twee procent was men van oordeel, dat het wellicht de moeite zou kun nen lonen ze eens nauwkeuriger onder de loep te nemen. Het is vaak ook moeilijk uit te maken of men met grapjassen of fantasten te doen heeft of met oplichters, die eens willen pro beren of zij niet op een originele ma nier gemakkelijk aan geld kunnen komen. Maar alle brieven worden ge lezen en alle mensen krijgen in ieder geval een beleefd briefje terug. Een Duitser schreef, dat hij tegen be taling van een bedrag van 86.000 mark wel bereid was het geheim van een nieuw oorlogswapen prijs te geven, maar toen men hem gevraagd had, of hij niet wat meer over zijn uitvinding kon meedelen, liet hij niets meer van zich horen. Miljoenenvraag 86.000 Mark is natuurlijk wel een hele som, maar het is nog niets vergeleken bij de 3 miljoen mark, die een ander wilde hebben. Wanneer hij die in zijn zak had gestoken, zou hij een geheim zinnige, door hem zelf samengestelde „formule" willen verraden. Hij wilde in tussen al-wel meedelen, dat deze iets te doen had met 'n metalen raam met gum mi luchtbanden, waardoor geen enkel vliegtuig meer naar beneden zou kun nen vallen. Een ander weer meende te kunnen verhoeden, dat in het vervolg nog uit vijandelijke vliegtuigen bommen werden neergegooid en zou, zo stelde hij voor, een netwerk naar die vliegmachi nes kunnen schieten, dat alle gevaarlijke projectielen op zou vangen. En weer een ander had „kosmische ka-achten" ont dekt. Hij had iets uitgevonden, dat men in het eten van de Duitse soldaten kon doen, dan zou hun voedsel beter wor den, dan dat van enige andere soldaat ter wereld en daardoor zouden zij na tuurlijk ook veel beter kunnen vechten. Met volharding Hoe onbenulliger het voorstel is met des te meer volharding houden de „uit vinders" aan hun offertes vast. Een hunner heeft nu al aan byna alle Bonds- ministeries geschreven en men heeft uitgerekend, dat alle officiële papieren, die tot dusver aan hem verspild werden, reeds een stapel van drie kwart meter hoogte zouden kunnen vormen. Nieuwigheden, waarmee men wer kelijk wat kan doen, stammen door gaans van mannen, die vroeger in het Duitse leger hebben gediend en dus uit de praktjjk zelf kunnen weten, hoe men het een of andere toestel of werktuig inderdaad kan verbeteren. Het ministerie van Defensie in Bonn heeft zich bereid verklaard uitvinders die werkelijk iets verstandigs naar vo ren brengen en die zelf niet over vol doende geld beschikken om hun ideeën te kunnen verwezenlijken, in aanraking met de kapitaal-krachtige industrie te brengen. als de beste Nederlandse vereniging in deze streek om er een toespraak te hou den. leidt thans een „armetierig" be staan. Men heeft in de afgelopen jaren wel geweten maar niet diep genoeg begre pen. dat de weinige intellectuelen eerst hun aandacht op de materie moesten richten, terwille van het naakte be staan, boven dat van de geest. Slechts een enkeling vermocht de tijd te vin den om ook zijn plcht als intellectueel leider te vervullen. Thans roept de strijd om de geest om méér leiders. Wanneer zij verzaken, lopen vele Ne- i derlandse gemeenschappen kans haar bestaansrecht te verliezen en daar mee gaat ook de invloed van de Ne derlandse gemeenschap in het intel- I lectuele, culturele en sociale gemeen schapsleven van Australië teloor. 9? Dijk van 8000 km langs „China's Verdriet Gigantisch project van 25 jaar, dat basis moet vormen voor China's industrialisatie Niet voor niets draagt de Gele Rivier de welsprekende bi/naam China's Verdriet". Zij vormt een gesel voor 200 miljoen mensen, die in voortdurende angst leven voor de nukken van deze 4000 kilometer water. Zeven maal reeds verlegde deze rivier pardoes haar loop, daarbij rampen veroorzakend, die onze februari-catastrofe verre overtroffen. De laatste maal, dat de loop zich wijzigde het gebeurde kort voor de oorlog kwamen in enkele dagen meer dan een half miljoen mensen om het leven. In totaal kent de geschiedenis van China reeds meer dan 1500 doorbraken. Aan deze ellende wil de Chinese regering thans definitief een eind maken. Reeds zijn duizenden arbeiders in de weer om dit grote gevaar te bedwingen. Soms twee mil joen arbeiders nodig De Gele Rivier bedreigt niet alleen steeds het leven van miljoenen men sen, er bestaat steeds gevaar voor grote overstromingen Bovendien is dit water de grote „verkeersweg" voor de ongeveer duizend miljard ton vruchtbare aarde, die jaarlijks van de akkers wordt weggeblazen, of wegge spoeld. Daaraan heeft de rivier haar naam te danken: Aan de gele kleur, ontstaan door die weggespoelde aarde. De plannen tot temmen van deze wildebras dateren niet van vandaag of gisteren. Reeds eeuwen is men ermee bezig, maar werkelijkheid is het nooit geworden. De toestand was en bleef ech ter onhoudbaar en eenmaal zou de rivier aan banden gelegd moeten worden. Voor China is dat een eis van zelfbehoud. De plannen zijn dus weer op tafel gekomen BOUW VAN 8000 KM. ü'Jh en worden thans uitgevoerd. De rivier zal „gemuilkorfd" worden door een dijk van totaal 8000 kilometer. In de midden, loop van de rivier komen 44 grote stu wen, die totaal tienmaal meer elektrici teit zullen kunnen leveren dan China momenteel produceert. De gehele rivier zal bevaarbaar gemaakt worden. Ook de zijrivieren zullen bedwongen worden door tientallen afdammingen. Zeven tien moerassen zullen veranderen in stuwmeren. Reeds zijn duizend landme ters bezig om de juiste plaats te bepa len voor een stuwmeer, dat zo groot moet worden als onze drie westelijke provincies. Bosgordels langs de rivier zullen in de toekomst voorkomen, dat de kostbare aarde wegspoelt. Bauw dijker hegonner Dat een dergelijk object niet het tijdsbestek van enkele jaren verwe zenlijkt kan worden is duidelijk. Men verwacht nu, dat er 25 jaar mee ge moeid zal zijn. Er zal in diverse fasen gewerkt worden. Reeds is men begon nen met de eerste etappe: de bouw van dijken en dammen. Ook de bos gordels worden aangelegd, tegelijk met de aanleg van andere bossen in China. China bezit thans maar vijf procent „Communisten in India een gevaar", zegt Nehroe De Indiase Communisten en hun po litiek vormen een gevaar voor ons land", aldus heeft premier Nehroe van India op een bijeenkomst van de Congres(re- gerings) partij te Rajkot in het westen des lands verklaard. Nehroe beschuldig de de Communisten er voorts van ge bruik te maken van de taakgeschillen, om te pogen de Congrespartij de desor ganiseren. Nehroe zei verder zich erover te ver heugen. dat het geschil om het Suez- kanaal „zijn scherpe karakter heeft ver loren". Hij was ook van mening dat de meeste geschillen tussen Europese en Aziati sche landen „voortspruiten uit het feit, dat de Europese staten zich nog niet volledig bewust zijn van de ontwikkeling der Aziatische landen". bos! Deskundigen beweren, dat er der tig procent nodig is. Als alle plannen werkelijkheid zijn geworden, zal het percentage gestegen zijn tot twintig. Uiteraard is een enorm aantal ar beidskrachten nodig. Men houdt er re kening mede. dat op een bepaald mo ment zelfs minstens twee miljoen men sen aan dit werk zullen moeten werken. Aan mensen heeft China echter nooit gebrek gehad Maar desondanks kan men niet verwachten, dat een dergelijk gigan tisch project in China van een leien dakje zal lopen. Hongersnood, epide mieën, materiaalgebrek, tekort aan machines, het zijn er bekende ver schijnselen Maar het besef is diep door gedron gen. dat het hier een levensbelang betreft. Een belang, onderstreept door het doel n.l. om van een landbouw- staat een industriestaat te worden. De 8000 kilometer dijk is de basis, waarop dit streven gegrondvest moet worden. Eerst schuld belijden (Van onze Weense correspondent) De Hongaarse minister van Defensie heeft de vroegere premier Nagy laten weten, dat hij weer als lid van de com munistische partij zal worden opgeno men. als hij zijn vroegere fouten toe geeft en zyn afwykmgen naar rechts herstelt. Nu zijn grote rivaal Rakosi van het toneel is verdwenen, wil men de „bekering" van Nagy gebruiken als pro paganda voor de party en daarmee te vens voorkomen dat bepaalde ..reactio naire" kringen zich op hem beroepen. Aan dit touwtrekken wordt ook meege daan door de voorzitter van de Academie van Wetenschappen, die verklaarde dat Nagy zonder meer opnieuw als lid van de Academie kan worden toegelaten, vooropgesteld dat. hij zelf daartoe een verzoek indient. Dit zogenaamde eerherstel heeft geen ander doel dan de versterking van de communistische partij. Dit blijkt uiteen toespraak van de waarnemend voorzit ter van de Hongaarse ministerraad, G. Marosan, die verklaarde dat de regering er niet aan denkt de socialistische party weer een kans te geven. „Wy hebben geen tweede partij nodig," besloot hij. Ook in Polen vertoont zich hetzelfde streven: het centrale comité verzet zich met kracht tegen de vrij algemene op vatting, dat het eerherstel van Gomoelka prestigeverlies voor de partij zou bete kenen. Hiertegenover wordt uitdrukke lijk vastgesteld: „Er kan geen sprake van zijn dat wij van de algemene grond- lynen der party zijn afgeweken. Grünther acht twee jaar dienstplicht noodzakelijk De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten, generaal Alfred Grün ther, heeft donderdag in Brussel ver klaard. dat een tweejarige dienstplicht nodig is om „onze manschappen voor het type oorlog te oefenen, dat we trach ten te voorkomen". Volgens Grünther is een militaire training van 18 maanden „het absolute minimum", waarvan we nog niet eens zeker zyn of het wel vol doende zou zijn, Hy verklaarde voorts, dat Rusland, dat een dienstplicht van twee jaar kent. de ontbinding van de NAVO als „doel nummer een" be schouwt. Na zyn persconferentie te Brussel vloog de generaal naar Parys. Gèneviève Solar is gekozen tot Miss Frankrijk 1956. Deze 20-jarige jongedame is van beroep mannequin Scherpzinnigwelsprekend advocaat humaan mens en knap geleerde (Van onze Romeinse correspondent) Een der dragers van de Italiaanse cultuur en tevens een der vurigste strijders voor een meer democratisch Italië, de Florentijnse hoogleraar Piero Calamandrei, is op 27 september na een operatie aan gevolgen van narcose overleden. Calamandrei, die in 1889 geboren was, is G8 jaren oud geworden. Hij heeft steeds een grote rol gespeeld in het politieke leven van dit land en altijd in gematigd-linkse partijen. Als hoogleraar in het burgerlijk recht en vermaard advocaat was hij zeer bekend, maar daarnaast was hij ook een dichter en schrijver van naam. Een van zijn boeken: „Loflied op 'n rechter geschreven door een advocaat" heeft ook in de Nederlandse vertaling de aandacht getrokken. derwerpen als: Calabrië, Sicilië, Sar dinië". Andere zeer belangrijke num mers geven een overzicht van de demo cratische levenswijze in Engeland, de Scandinavisohe landen, of Zwitserland. Een der meest geslaagde is het num mer „De Nederlandse democratie". Nooit is in enig ander vreemd land een soortgelijk overzicht van Nederlandse toestanden en vraagstukken gepubli ceerd. Felle bestrijder fascisme Wars van alle dwang heeft Calaman drei met meer standvastigncid can iemand anders het fascisme bestreden. Reeds in 1922 richtte hij met de gebroeders Roselli, die later in Frankrijk ten prooi vielen aan fascis tische sluipmoordenaars, een studie kring op, die weldra door de fascisten werd bestormd en tezamen met de ryke bibliotheek van Calamandrei verbrand. Met Amendola, eveneens door de fas cisten vermoord, stichtte hij de „Na tionale bond van Anti-fascisten" en in 1925 was hij de oprichter van de eerste clandestiene krant in Italië: Non Mol- lare" (niet wyken) Toen Mussolini eiste, dat alle hoog leraren de eed zouden afleggen van trouw aan het fascisme, weigerde hij dit met grote beslistheid en was een der vijf hoogleraren, die oneervol werden ontslagen! Tydens de Duitse bezetting van 1943/44 heeft hy een zeer belang rijke rol gespeeld. Na bevrijding Na de bevrijding van Florence werd hij onmiddellyk in zyn ambt her steld. Later is hij gedurende acht jaren rector magnificus der Universiteit van Florence geweest. Als lid, eerst van de grondwetgevende vergadering, later van het parlement, heeft hij steeds ge streden voor scheiding van kerk en staat, voor beter onderwijs en voor toe passing van de grondwet. Een studie, door hem in 1955 bij Laterza te Bari uitgegeven, waarin hij aantoont dat vrijwel geen enkel artikel van de grond wet wordt nageleefd, heeft groot opzien gebaard, vooral omdat hij door alle tot oordelen bevoegde personen als de grootste kenner van het grondwettelijk recht werd beschouwd. In 1945 heeft hy Italië verrykt met het beste literair-politieke maandblad, dat ooit in dit land heeft bestaan, „II Ponte" Onmisbaar voor allen, die iets van Italië willen begrypen, zyn de by zond ere nummers soms duizend blad- zyden dik. die dit blad wydde aan on- Geen president By de laatste presidentskeuze noem den velen Calamandrei als de man. die waardig zou zyn hoofd te worden van de Italiaanse Republiek, doch hij liet bekend maken, dat hij er prys op zou stellen, dat zyn vrienden hun stem gaven aan professor Ferruccio Parri, enkele jaren ouder dan hy, met wie hij samen de partij „Volkseenheid" had op gericht uit protest toen de andere de mocratische partijen de zeer weinig de mocratische kieswet-Scelba steunden. Parri kreeg by de eerste stemming het grootste aantal stemmen, doch ver klaarde, dat hij het hoge ambt niet zou aanvaarden Voor alle oprechte democraten in Italië is de dood van deze uiterst hu mane en op velerlei gebied uitblinkende persoonlijkheid een groot verlies. Als advocaat was hij een internationale beroemdheid, een der scherpste koppen en der welsprekendste mannen, die ooit de toga hebben gedragen. HU pleitte alleen in civielrechtelyke zaken. Slechts tweemaal is hij. en natuurlijk gratis, in een strafzaak als verdediger opgetreden. De eerste maal in 1953 toen hij voor de Hoge Raad met vrucht een corres pondent heeft verdedigd, nadat in an dere instanties een tegen deze door de fascistische Partijrechtbank uitgespro ken vonnis was bevestigd. En voor de tweede maal enkele maanden geleden te Palermo. Toen de dichter en men senvriend Danilo Dolci op het beklaag denbankje zat, omdat hy de doodarme vissersbevolking van Partinico tot een soort lijdelijk verzet had aangespoord.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11