nMXV? Wijdingsure leidde ons in de Pieterskerk 3 oktoberfeest in IIOU ruiken is R0XÏ roken! ja graag Geestelijk vermoordingsproces érger dan in de oorlog Bereidheid tot stichting van streek-dierenasiel is aanwezig Teraardebestelling van Dr. C. J. van Houweninge Graftdijk 95ste jaargang Dinsdag 2 oktober 1956 Tweede blad no. 28950 „Te zijn of niet te zijn! „Er is géén hulp voorhanden dan van God" Het 3 oktoberfeest is ingewijd, naar traditie door een feestelijke ure in de Pieterskerk, waarbij de Chr. Zangver. „Ex Animo" de zang verzorgde en twee sprekers het gehoor zich deden bezinnen op de betekenis van Leiden's Ontzet. Het was, als steeds, een gedenkwaar dige avond: een Pieterskerk in de luister der schitterende kroonverlich- ting, een juichend orgel - ditmaal voor het eerst bespeeld door organist Adriaan Blankenstein en plechtige woorden uit de mond van ds. W. Kelder en dr. H. J. Westerink. De 3 oktober psalm: „Ik zal met al mijn hart den Heer blijmoedig geven lof en eer. Mijn tong zal mijn gemoed ver zeilen en al Uw wonderen vertellen": dit woord had ds. Kelder tot motief van zijn prediking gekozen. „Deze psalm hoort er nu eenmaal by", aldus ds. Kel der. ,,Wy hier in Leiden verstaan wat het betekent om het feest van het Ont zet niet een kerkelijk cachet te geven, maar allereerst in de kerk te zijn. Im mers: de bevolking is als eerste daad indertijd naar deze kerk gegaan om de bevrijding te herdenken. Op 3 oktober zal altijd kerkdienst gehouden worden en zal men het verhaal van het Ontzet vertellen om te ontdekken, dat God een bevrijdend God is. De 3 oktoberviering krijgt daarin haar betekenis en haar zin. Aanknopend aan het verhaal van Eliza, die door de vijand gezocht werd en waarin Eliza's knecht zegt: „Heer, wat moeten we doen?" zei ds. Kelder. „Ik denk, dat zo'n verhaal pas tot zijn recht komt, als we belegerd worden. Maar in zulke tijden verstaan we het beter dan in die van hoogconjunctuur. Tijdens de oorlog, in 1944 was de Pie terskerk in restauratie. Toen gebeurde het dat vele mensen in de stijgers klom men, omdat er geen plaatsen meer over waren. Toen de honger ging grijnzen, hoorde men het in de straten „Gij zijt de Heer, die wonderen doet". Ik wens de oorlog niet terug aldus ds. Kelder, maar een half jaar later toen de nood ontzet tend was, en de lucht daverde van de vliegtuigen, die voedsel uitwierpen, stond wèl vast. dat wij het woord van God beter verstonden dan ooit te voren. Het „to be, or not to be" (zijn, of niet te zijn) is er nu niet meer. Er was even het Suezgeval, maar de vrees is weer weg geëbd. Het gaat ons nu om het „to be", het „not to be" speelt helemaal geen rol meer. want er is géén oorlog en géén beleg. Het „Wat moeten we doen?" geldt niet meer. Het meest verraderlijke is, dat we de vijand niet zien! Daarom denken wordt weer levend, wanneer wij terug zien op het verleden. Waarschuwing van de naderende vijand: trompetklank scheurt door de rust. de huivering waart door de harten, de schrik valt op allen, de ring wordt gesloten, het leven wordt langzaam maar zeker cfgesnoerd Ge hoort ze het elkaar toeroepen „De vijand is nabij!" Het is bittere werkelijkheid geworden, toen de trompet klonk. Hoe beklemmend ging de ademtocht door Leiden, men werd doodsbenauwd naar mate heti langer duren ging. Een schrik kelijke ervaring: „En niemand is met mij." Zo hebben ze hier in Leiden ge- we zitten m een rat- vangen gezetên: ten val. Maarer is een Andere kant. Er wordt gezongen „er is geen hulp voor handen" en dan plotseling die gewel dige overgang,dan vanGód!" Dan breekt de hemel open! De hulp gooit God voor je neer! Is dit volkomen verleden tijd? We hebben na 1945 rond gelopen met onze vrijheidsproblemen, maar oordelen wij niet te weinig naar de ordonnantiën Gods? We spelen met de vrijheid een spel, maar we hebben ongelooflijk zware verplichtingen tegen over het verleden. En vóór alles is er de plicht om te geloven. „Daair is géén hulp voorhanden, dan bij God". „Zo kén het", besloot dr. Westerink. Deze beide toespraken werden om lijst door orgelspel, o.a. Toccata en Fuga in F dur van Buxtehude, waar in organist Blankenstein zich een uitstekende opvolger van Leo Mens betoonde, door welklinkende zang van „Ex Animo", hoewel wy een opstel ling in het schip der kerk zouden pre fereren boven die in het koor en door samenzang der gemeente, door de or ganist met vaart gestimuleerd. Er was slechts één schaduwzijde, waarop ds. Kelder reeds gewezen had, namelijk de veel te geringe opkomst der Leidenaars, o.w. zich de bestuurs leden der 3 October Vereeniging en burgemeester Van Kinschot bevonden, die wel bedenken mogen, dat God niet slechts in uren van doodsgevaar, maar ook in tijden van welvaart gedankt wil en móet worden voor Zijn wel daden! (Ingez. Med.-Adv.) Wat REMBRANDT is onder de schilders, is MERCEDES-BENZ onder de automobielen Leiden maakt plannen bekend Gemeenten wensen echter eerst ingelicht te worden over plannen en exploitatie Op uitnodiging van de Stichting Nieuw Leids Dierenasyl was gistermid dag een aantal burgemeesters en wethouders uit de omgeving van Leiden in café-restaurant „In den Vergulden Turk" bijeengekomen om de mogelijk heden te overzien, die zouden kunnen leiden tot de oprichting van een streek- dierenasiel. CORRESPONDENTIE J. van R. te L. wy hebben Uw schrijven ter overweging doorgezonden aan het bestuur der 3 October ^Vereeni ging. POLIOGEVALLEN IN LEIDEN EN OMGEVING. In de week van 16 tot en met 22 sep tember zijn in Nederland 67 gevallen van kinderverlamming met-, en 26 ge vallen van kinderverlamming zonder verlammingsverschijnselen en 3 geval len van kinderverlamming zonder na delige aandoeningen aangegeven. Kinderverlamming met verlammings verschijnselen kwam in Zuid-Holland telkens met één geval voor in Ter Aar, Leiden en Voorschoten. (Ingez. Med.-Adv.) WIN de zilveren medaille van de 3 October-Vereeniging, ver bonden aan de hoofdprijs van de grote 3 oktober fotowedstrijd. Foto's insturen aan: FOTO-CINÊ JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102 Form. min. 6x6 cm., hoogst. 18 x 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. Terwijl mr. E. Brederveld namens het gemeentebestuur van Leiden tegenwoor- wé'cUdTietr'ivxtrk dev=s ten W, ,S™ iZl lantaarn Oegstgeest, Leiderdorp en Alkemade een geestelijk vermoord. Ons geestelijk ie- i "far fÏT ven gaat er aan! Alle dreigementen 1 zollde.n- In totaal waren echter pl.m. helpen niets; er is een geestelijk ver moordingsproces aan de gang, dat veel erger Is dan in de oorlog. God heeft er echter alles op gezet, om met ons te zijn. Dit is de rechte voorbereiding op 3 oktober, n.l. dat God overal te vinden is en mèt ons is. Laten de mensen in de Pieterskerk en alle Lei denaars dat toch willen zien. Nogmaals: ik wens niet de oorlog te rug, maar wèl de levende visie, dat God mèt ons is, in onze miezerigheid en onze burgerlijkheid. Het gaat om het kennen van God. die uitkomst geeft in de nood. God vindt ons de moeite waard, zó de moeite waard, dat Hr zich zelf geeft. En als men dat beseft, dan wordt het wat. het „Ik zal blijmoedig geven lof en eer en al Uw wonderen vertellen", zo besloot ds. Kelder. Dr. Westerink haalde aan het zo juist gezongen Gezang 305:1 en 2 „Ik hoor trompetten klinken". Dat goede Ridders M. W. O. in Taptoe Wanneer hedenavond de Taptoe door ie Leidse straten trekt, zal daarin een mandel worden meegevoerd, dat men ïog nooit eerder in deze stoet heeft langetroffen. Het is het vaandel van iet Veteranen Legioen Nederland, een >rga*iisatie van oudstrijders, voorname- ijk in Indonesië en Korea, dat speciaal 'oor deze gelegenheid uit Amsterdam laar hier wordt overgebracht en dat :al worden gedragen door een vaandel- vaoht, bestaande uit dragers van de Militaire Willemsorde. In verband met de hoge kwalificatie 'an deze onderscheiding, waaraan eer- >ewyzen dienen te worden gebracht, is ian deze groep, welke ook een drum- >and omvat, een plaats ingeruimd na- >y de kop van de stoet. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN, Nicolaas Johannes Leonardus. zn van J. 5. van Veen en M. A. v. d. Berg; Maria udith. dr. van W. L. C. v. Tongeren en de Poolster; Johanna Maria, dr van N. Stikvoort en A. M. W. v. d. Assem; Arle. n van J. van der Plas en E. Klinkenberg; lerrit Jacobus, zn van W. Roke en A. v. tampen; Coenraad Hendrik Adolph. zn an C. H. Hogewondng en A. Collee; Elsje, r van S. Mazurel en E. Ku ij venhoven; nge. dr. van L. Seriier en E. E. van Zijll anghout; Greta, dr van B. Noordervliet n H. J. Kramer; Johannes Marlnus, zn an G. J. A. Haast en J. Wouters; Catha- Ina Johanna Maria, dr van A. L. Mink en J v. d. Berg; Cornells Abram, zn van Hoogeboom en I. P. Eradus; Fijgje Sijika ohanna Herma, dr van A. ten Donkelaar n A. J. Boekhout. GETROUWD: J. P. de Meij en T. H. Manusama; J. W. Pels en T. A. M. Jongmans; W. van tampen en J. P. Lemmerman; H Kleingeld tl J. w. de Wolf; R. R. N. de Bruyn en J. M. Soupart; C. J. de Wit en J. J. Jillemse; J. A. F. Planjer en J. A. van der egte; S. Mud en A. M. v. d. Water. OVERLEDEN: R. J. Zaal, acht weken, zoon; J. Som- ïeling, 80 Ir, man; C. J. van Houwenlnge rraftdijk. 68 Jr, man; H. Matters. 15 Jr. pon; H. A. Koevoets, 76 Jr. man; J. A. 'eelo, 85 Jr. man; G. Vlasblom, 66 Jr, ian; J. A. van den Berg, 64 Jr, man. twintig gemeentebesturen tot deze sa menkomst uitgenodigd. Van het ge meentebestuur van Leidsohendam, dat eveneens een uitnodiging had ontvan gen, was een schrijven binnengekomen, dat deze gemeente meer op Den Haag is georiënteerd. Voorts was van enkele ge meenten een schrijven ontvangen, dat zy niet onsympathiek tegenover de plannen stonden. De voorzitter van de Stichting Nieuw Leids Dierenasyl, mr. dr. W. Hugen- holtz, gaf allereerst een uiteenzetting van de plannen, welke reeds vele jaren bestaan om te komen tot de bouw en inrichting van een Leids dierenasiel. Nu er in de verwezenlijking van deze plan nen geen schot zit en mede met het oog op de behoefte, die z.i. bestaat aan een 6treek-asiel, was het Stichtingsbestuur van oordeel, dat deze plannen op rui mer schaal moeten worden aangevat. Voorts deelde spreker mede, dat het lied Stic'htingsbestuur uit tal van financiële acties reeds ongeveer f. 30.000 voor dit doel bijeen heeft. Was met de Leidse opzet een bedrag van circa f. 65.000 ge moeid, mr. Hugenholtz begrootte de kosten voor een streek-asiel op pijn. f. 100.000. Aan een dergelijk asiel zal een polikliniek verbonden moeten zijn. ter wijl men tevens de beschikking moet hebben over een goed functionerende en centraal geleide ophaaldienst. Voor zwerfdieren (honden» dacht men een vergoeding van f. 0.60 per dag te vra gen, voor katten f. 0.40. Tenslotte wees spreker er op, dat de verplegende die renbescherming mede tot de sociale taak der overheid behoort. De directeur van de Ned. Vereniging tot bescherming van Dieren, de heer G. Nieuwenhuysen, wees er hierna op, dat de verplegende dierenbescherming niet alleen een financiële aangelegen heid is, doch ook een ethische en gees telijke kant heeft. Mens en dier. aldus spreker, behoren immers naar schep pingsordinantie by elkander. Vervolgens zette de heer Nieuwen huysen uiteen, dat by de dierenbescher ming ook de volksgezondheid kada vers, die in het water drijven leveren een gevaar op voor de volksgezondheid in het geding is en dat zij ook een opvoedend element in zich draagt. Bij de prachtige steun, die van vele parti culieren wordt ontvangen (in dit ver band herinnerde spreker aan hetgeen thans wijlen de heer Van Poelgeest voor het voormalig Leids dierenasiel heeft gedaan), kan de steun van overheids wege niet worden gemist. De gemeenten, aldus spreker, ontvangen grote bedra gen middels de hondenbelasting, terwyi hiervan nooit iets ten goede komt aan de dierenbescherming. De heer Nieu wenhuysen toonde zich tenslotte zeer dankbaar, dat alle kerken thans aan dacht schenken aan de dierenbescher ming. VRAAG NAAR CONCRETE PLANNEN EN CIJFERS De burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L- du Boeuff, die als eerste spreker zyn mening gaf over de stich ting van een streek-asiel, stond hier zeer sympathiek tegenover. Hij deed de toezegging een en ander in het college en de raad ter sprake te brengen. Burgemeester Kolfschoten van Alke made, die evenals mr. Brederveld en de Noordwijkse deputatie niet afzydig stond togenover de plannen. wenste evenwel eerst concrete gegevens en een exploitatie-rekening overgelegd te zien. Ook Leiden en Noordwyk vroegen om cyfers. De burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepingen, die er een zelfde mening op na hield, deed de suggestie aan de hand om b.v. de dis trictsverificateur van het Centraal Bureau van de Ver. van Ned. Ge meenten een concreet plan, met ex ploitatie-overzicht, te laten uitwer ken. Aan de hand van deze gegevens zou dan aan de diverse gemeenten ook aan de gemeenten, die deze mid dag niet aanwezig waren gevraagd kunnen worden of zy in principe be reid waren aan de plannen hun me dewerking te verlenen. Mr Hugenholtz zeide deze suggestie gaarne te willen overnemen. Het stich tingsbestuur zal -een en ander uit laten werken, waarna opnieuw contact met de gemeenten zal worden gezocht. Bevestiging en intrede ds. J. Th. Mackenzie De vacature van de Leidse Remon strantse Gemeente, ontstaan by het vertrek van da. E. B. P. Poortman in juni van dit jaar, zal zondag 14 oktober weer worden vervuld door de overkomst van ds. J. Th. Mackenzie van Doesburg. Ds. Mackenzie zal zondag 7 oktober 's morgens afscheid nemen van de Re monstrantse Gemeente te Zutphen en 's middags van die te Doesburg. Zondag 14 oktober zal hy. na vooraf te zyn be vestigd door zyn vader. ds. W. Macken zie van Amsterdam, zyn intrede doen als predikant van de Remonstrantse Gemeente alhier. Ds. Mackenzie werd in 1920 te Utrecht geboren, bezocht het Gymnasium te Amsterdam, studeerde vervolgens aan de Ryksuniversiteit en aan het Remon strants Seminarium te Leiden en werd in 1948 proponent by de Remonstrantse Broederschap. Tydens zyn studententyd werd de heer Mackenzie met ingang van 1 ja nuari 1944 hulpprediker voor het jeugd werk te Bussum en Laren. Het jaar daarop werd hy waarnemend predikant te Hoorn en op 4 september 1949 deed hy, na vooraf te zyn bevestigd door zyn vader, ds. W. Mackenzie van Amster dam, zyn intrede als predikant van de Remonstrantse Gemeente van Doesburg en drie weken later n.l. op 25 septem ber 1949 ook als predikant van de Re monstrantse Gemeente van Zutphen. Ds. Mackenzie -was enige jaren lid van het hoofdbestuur van N.V.V.Z. en is thans nog voorzitter van de afdeling Gelderland van N.V.V.Z. Hy heeft by- zondere belangstelling voor de vragen, verband houden met de internationale samenleying. Lezers schrijven TOCH OP DE WAAG! Een oud-ambtenaar der P.T.T., die vele tientallen jaren by de telefoondienst werkzaam is geweest, constateert dat de eerste telefoonaansluitingen wel dege lijk van af het Waaggebouw werden be diend, al waren het er slechts vijf! Eerst daarna werd de centrale ver plaatst naar de Papengracht, daarna naar de Boommarkt boven het Tele graafkantoor en vervolgens naar het huidige gebouw aan de Boommarkt. (Ingez. Med.-Adv.) y I van fraaie prijzen zyn er ver- bonden aan onze grote foto- wedstryd. Maak met 3 oktober een leuke foto en stuur deze in naar FOTO-CINÊ JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102 Form. min. 6x6 cm., hoogst. 18x24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. Buitengewoon grote belangstelling op „Rliijnhof" Onder zeer grote belangstellign, welke nog slechts een zwakke afspiegeling kon zijn van de algemene waardering en hoogachting, die men hem in zo brede kring toedroeg, vond hedenmiddag op de begraafplaats „Rhünhof" de teraar- debesteuing plaats van het stoffelijk overschot van dr. C. J. van Houweninge Graftdijk, sinds 1920 praktiserend chi rurg in de Sleutelstad. Behalve zeer vele collegae en oud-pa- tiënten. Verreweg het grootste gedeelte ïnten werd :p nl#>r*ht.i(rhpirl hiicro- iron oiin onnvnin F v.;; 1_ Wat op 3 oktober verboden is De commissaris van gemeentepolitie te eiden brengt ter kennis, dat het by politieverordening verboden is op de openbare weg vertoningen te geven (acrobatiek e.d.); aapjes, marmotten en dergelijke dieren te vertonen; verlotin gen te houden of gelegenheid te geven tot delneming aan hazardspelen. By constatering van overtreding zal proces verbaal worden opgemaakt, ter wijl de voorwerpen, waamede het feit is gepleegd, inbeslaggenomen zullen wor den. EERSTE HULPPOSTEN De Eerste Hulpdiensetn zyn als volgt geegeld: Dinsdag 2 oktober. Lunapark Schuttersveld van 6 tot 12 uur nam. post aanwezig in school Schuttersveld. B yde Taptoe lopen E.H.B.O.-ers mee Woensdag 3 oktober. Gedurende de behendigheidswedstrijd voor auto's op het Leevendaal is de E.HB.O.-post ondergebracht in het Vita gebouw. Voor het Lunapark Schutters veld is van 9 00 uur na afloop van het feest een post aanwezig in de scool Schuttersveld. By de uitdeling haring en wittebrood, koraalmuziek, middagop tocht enz. zyn voldoende E.H.B.O.-ers aanwezig. Beide dagen functioneert de Eerste Hulpdienst normaal. De bezetting op de hoofdpost aan de Mare en de uitrukpost van de Brandweer is op de drukste urren versterkt Afscheid aan Lichtfabrieken VAN DE HEREN P. DEN HOED EN J. VERVER Gisteren namen twee personeelsleden van de Lichtfabrieken afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftyd. Dit waren de heren P. den Hoed en J. Verver, beiden van de afd. Gasfabriek. Zy werdén toegesproken door de heer ir. Y. Ykema, directeur der fabrieken, die hun dank bracht voor de langdurige werkzaamheden, die zy in het belang der Lichtfabrieken hadden verricht en waar zy een goede naam achterlieten. De di recteur wenste hun een gelukkige le vensavond toe. By deze goede wensen sloten zich de chefs van beide heren, alsmede andere woordvoerders, volgaarne aan. Een ver tegenwoordiger van de Personeelsver eniging aan de Lichtfabrieken verbond aan zyn wensen een waardevolle her innering namens het gehele personeel. In de kring van personeelsleden, waar mee zy in de bijna veertig jaren van hun diensttijd ten nauwste hadden sa- mengwerkt, werd de beide heren, die in middels vergezeld waren door hun da mes, nog een hartelijke huldiging bereid, waarbij menig beeld uit het verleden de revue passeerde. Ook hierbij werden enkele attenties aangeboden en spraken enige collega's hen op sympathieke wyze De heren Den Hoed en Verver spraken voor de waarderende woorden en de hun aangeboden attenties hun dank uit en gaven de verzekering dat zy via de per soneelsvereniging nog in contact hoopten te blyven met de kring, die hun zo ver trouwd was geworden. Ruim f 4800 voor reclassering De vorige week gehouden huis-aan- huis-inzameling, met daarop aanslui tende straatcollecte ten bate van het reclasseringswerk, heeft ruim f.4816. (v. j. f.4663.—) opgebracht. Ongetwij feld een prachtig resultaat, dat mede te danken is aan de medewerking van zeer vele collectanten. PROPAGANDA- AVONDEN LEIDSE MELKHANDEL. Uitgaande van de Vereniging van Leidse melkhandelaren werd gisteren een propaganda-avond in de Burcht zaal gehouden. De genodigden waren deze keer de huismoeders uit het Kooi- kwartier, die in zo'n groten getale op gekomen waren, dat de zaal stampvol was. Ook de kinderen uit het Kooi- kwartier had men niet vergeten. Men had voor hen 's middags diverse films gedraaid en hen op enige versnaperin gen getrakteerd. Deze propaganda-avonden hebben ten doel om de band tussen de melk handelaar en klant te verstevigen, maar ook het culturele gedeelte is niet ver geten. Op deze avonden krijgen de huismoeders een algemeen overzicht van de bereiding van margarine en van de talrijke manieren waarop men dit zuivelprodukt in het huishouden ge bruiken kan. De margarine-„avond" is uitstekend in de „smaak" gevallen. Nadat er enige humoristische films vertoond waren, kregen de aanwezigen een film te zien. die in een margarinefabriek in ons land opgenomen is. Het ligt in de bedoeling van de Leid se melkhandelaren om de komende win ter diverse propaganda-avonden te or ganiseren. tiënten werd deze plechtigheid bijge woond door de burgemeester, jhr. mr. F H. van Kinschot en diens echtgenote, het bestuur, de dirigerend geneesheer en zusters van het Diaconessenhuis, in wiens midden dr. Van Houweninge Graftdyk zulk een vooraanstaande en beminde figuur was, een deputatie van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. My. tot bevordering der Geneeskunst, bestuursleden van de Leidse Specialis tenvereniging en de Ver. van Leidse Huisartsen, een afvaardiging van de Ned. Vereniging v. Heelkunde, het be stuur en vele leden van de Leidse Ro- tary-club en voorts vele vrienden en be kenden van de familie Van Houweninge Graftdijk. Geheel in overeenstemming met het karakter van dr Van Houweninge Graft dyk, die elk uiterlyk vertoon haatte, droeg deze plechtigheid een sober ka rakter. Slechts twee sprekers, t.w. dr. P. J. Kooreman, chirurg te Rotterdam en dr. Jac. de Jong, dirigerend geneesheer van het Diaconessenhuis, spraken een kort woord van afscheid en waardering voor de medische arbeid van dr. Van Houweninge Graftdyk. Dr. Kooreman, die als vriend en chi rurg het woord voerde, wees er o.a. op, dat dr Van Houweninge Graftdyk zich sterk aan Leiden gebonden voelde. Reeds zyn eerste lessen in de klinische chi rurgie gaf hy in de Sleutelstad, in welke gemeente hij daarna tientallen jaren als chirurg werkte. Voor zyn oud-leerlin gen is hij steeds de leermeester en kun dige raadgever gebleven. Dank zy zyn snel intellect wist hy steeds spoedig tot het wezen der zaak door te dringen. Stonden wy, aldus spreker, voor een moeilijke diagnose, dan gaven wij elkan der de raad: „Ga maar eens met Graft dyk praten". Op zijn medische ervaring deden wy nimmer tevergeefs een be roep. Dr. Kooreman schetste dr. Van Houweninge Graftdyk vervolgens als een eminent chirurg, wiens naam als medicus in ons land een uitstekende klank had. Zyn milde menselylcheid. aldus sprekeT, paarde hy aan een grote belangstelling in het lot van zyn pa- van zijn energie heeft hy aan zyn werk, dat de liefde van zijn hart had. gege ven. Het Diaconessenhuis heeft daarvan wel het meest geprofiteerd. Tenslotte schonk dr. Kooreman aandacht aan de dominerende plaats, die dr. Van Hou weninge Graftdyk in de kring van de Ned. Ver. voor Heelkunde heeft inge nomen. Dr. De Jong. dirigerend geneesheer van het Diaconessenhuis. wees vervol gens op de plaats, welke de van Houwe ninge Graftdijk in dit Huis heeft inge nomen. Bij zyn optreden als chirurg, aldus spreker, paarde hy een grote ver antwoordelijkheidsgevoel aan een hei lige eerbied voor het menselyk leven. Hij had de moed om. indien naar zyn inzicht een ingreep niet zou kunnen baten, niet tot opereren over te gaan. Uiteraad plaatste dit hem dan voor innerlijke spanningen. Zyn leven, aldus dr. De Jong was vervuld van zyn werk. zijn dienst aan de patiënten en zijn zorg voor zyn gezin. Talloze jaren is het Diaconessenhuis dag en nacht het ter rein van zijn gezegende arbeid geweest Daarnaast nam hij intensief deel aan alles, dat zich in blijde en droeve da gen in dit Huis afspeelde. Hij voelde in dit Huis de sfeer van troost en steun, ook in de laaste dagen van zijn leven. Namens alle geneesheren uit Leiden en omeving kon spreker verklaren dat hy by allen zeer geliefd en geëerd was. Nadat bloemen In het graf waren ge strooid. dankte de oudste zoon voor het medeleven en de belangstelling, die in deze dagen uit zo ruime kring werd ontvangen. DS. A. LOOTSMA OVERLEDEN In de ouderdom van 57 jaar is te Rin- su mag eest overleden ds. A. Lootsma, hervormd predikant aldaar. Het stoffely-k overschot zal morgen middag te Rinsumageest ter aarde wor den besteld. (Ingez. Med.-Adv.) B S608 Ministers-Kamerleden verlaten Kamer De tot Kamerlid gekozen ministers hebben besloten minister te blyven, hetgeen medebrengt, dat zij het lid maatschap der Tweede Kamer zullen neerleggen. Het betreft hier de ministers Algera. Cals, Drees, Luns. Mansholt. Staf, Suurhoff, van Thiel en Zylstra en Staatssecretaris van Rhyn. Vergadering Kon. Ned. Zangersverbond ZANGERSFEEST IN 1959 Ruim 240 afgevaardigden van zan- gersverenigingen in het gehele land wa ren zaterdagmiddag naar Hilversum ge komen om in „Grand Hotel Gooiland" de jaarvergadering van het Kon. Ned. Zangersverbond by te wonen, waarop enkele belangryke besluiten werden ge nomen. Voorzitter C. H. Honig uit Rotterdam releveerde de vele activiteiten, die in het voorbye verenigingsjaar onder auspiciën van het Zangersverbond tot stand kwa men. In dit verband oefende hy kritiek op de ernstige zalennood in ons land, die belemmerend werkt. Met algemene stemmen werd besloten tot een contributieverhoging. Een an der belangryk besluit betrof de stichting van een eigen muziekuitgevery, waarin o.a. ten behoeve van de zangersvereni gingen repertoirenummers zullen worden uitgegeven. Het ligt in de bedoeling ook aan componisten speciale opdrachten te verstrekken tot het schryven van mu ziek vdor een mannenkoor. In verband met een bestuursuitbrei- ding werd een geheel nieuw bestuur ge kozen onder voorzitterschap van de heer C H. Honig, Rotterdam. Voorts werd besloten om de gebruike- lyke zangersdagen te perfectioneren en in 1959 in ons land een groot interna tionaal zangersfeest te houden. Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Onze stadgenoot, dr. J. P. Duyver man, is benoemd tot lid van een staats commissie, waaraan in het Jaar 1956 is opgedragen het afnemen van het exa men, bedoeld in art. 55 van de M.O wet. Officiële publikatie INZAMELING HUISVUIL. Op woensdag 3 oktober a.s. zal geen huisvuil worden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. weLke gewoonlijk op woensdag wor den bediend, zal nu plaats vinden oj zaterdag 6 oktober e.k. De wnd. directeur Gem. Relnigings en Ontsmetting&dlenst.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3