frames y Oeurs Indonesische regering handelde in strijd met goede trouw Egypte tracht fondsen in de V.S. te krijgen voor het Suezkanaal In het algemeen waardering over Synodale oproep "AKKERTJES" Oostenrijkse bakkers staken om looneisen kracht bij te zetten Agenda Met een enkel woord DINSDAG 2 OKTOBER 1956 Vervolg van pag. 1 De Nederlandse regering acht deze gang van zaken onbevredigend en nau welijks in overeenstemming met het vertrouwen in de nakoming van plech tig gesloten overeenkomsten, dat tus sen leden van de V.N. dient te be staan. Zij wil daarbij de aandacht vragen voor de verkeerde voorstelling van zaken door de Indonesische rege ring, met name omtrent de aard en herkomst van de schulden, waardoor deze regering verantwoordelijk blijft. Bovendien worden van Indonesische zijde cijfers verstrekt, welke geheel onjuist zijn. De Indonesische regering stelt na melijk, dat Indonesië bij de soeverei niteitsoverdracht zou zijn belast met de kosten der militaire acties, die door Nederland in de jaren 1946 tot 1950 tegen Indonesië zijn gevoerd. Echter wordt niet vermeld, dat Nederland ter R.T.C. zijn vordering op Indonesië heeft verminderd met een bedrag van 2 miljard gulden, waarbij volledig re kening werd gehouden met de uitga ven die op enigerlei wijze verband hielden met deze militaire acties. In donesië is dus met de uit deze acties voortvloeiende kosten niet belast. Tot deze schuldenmindering werd be sloten op een unanieme aanbeveling van een speciale daartoe door de R.T.C. in gestelde commissie. Bij de soevereiniteitsoverdracht heeft Indonesië de ter R.T.C. getroffen rege ling der schulden zonder voorbehoud aanvaard, en ook daarna nimmer van enig voorbehoud doen blijken. Niet alleen werden gedurende 6 jaren regelmatig de rente en aflossing van deze schulden betaald waarmede de terzake gesloten overeenkomst dus werd erkend doch bovendien vernam de Nederlandse rege ring in haar veelvuldige contacten met de Indonesische regering na de soeve reiniteitsoverdracht nimmer van enige aan die zijde bestaande wens tot wijzi ging der schuldenregeling. Zodanige wens werd evenmin geuit bij de onderhandelingen, welke hebben geleid tot het door de regering van Ne derland en Indonesië gesloten pro tocol van 10 augustus 1954, waarbij overeenkomstig de Indonesische wens om. de Nederlands-Indonesische Unie werd opgeheven. Dit protocol is nooit be krachtigd. Thans echter heeft Indonesië deze schulden geheel terzijde geschoven. De daarbij verstrekte cijfers zijn gelijk ver meld, geheel onjuist. De schuld van Indonesië aan Ne derland bedraagt thans niet zoals in de Indonesische regeringsverklaring van 4 augustus 1956 is aangegeven 3.661 miljoen gulden, doch slechts 650 miljoen gulden. Dit bedrag bestaat uit een (door de Nederlandse staat gega randeerde schuld van 552 miljoen gul den aan particuliere obligatiehouders, en van 98 miljoen aan de Nederlandse staat en de Nederlandsche Bank. Voorts bedraagt de schuld van Indo nesië aan derde landen niet 420 mil joen gulden, doch rond 300 miljoen gulden, t.w. aan Australië, de V.S. van Amerika en de Export-Import Bank. Wellicht zou iemand zich kunnen af vragen of Indonesië destijds niet te zwaar is belast met de ter R.T.C. getrof fen scihuldenregeling Ter beoordeling van de bier opgewor pen vraag worde verwezen naar hetgeen de Indonesische minister van Financiën, prof dx Soemitro Hadikoesoemo, heeft vermeld, toen hij in november 1Ö52 dus bijna drie jaren na de soevererai- teitsoverdracht zijn begroting biji het Indonesische parlement indiende. Deze begroting ging vergezeld van een finan ciële nota, waarin prof. Soemitro o.m. een overzicht gaf van de vermogenspo: sitie van de Indonesisohe republiek by de aanvang van haar bestaan ultimo 1949. Een beknopte samenvatting van dit overzicht, de zg. Staatsbalans, is hierbij gevoegd. Uit deze Staatsbalans blykt dat tegen over een Staatsschuld van rp. 7.5 mil jard ten bate van de Republiek Indone sië ten tijde van de soevereiniteitsover- Rood-China smokkelt verdovende middelen Om schatkist te spekken en Amerikanen te ondermijnen „Communistisch China zendt langs smokkelwegen grote hoeveelheden ver dovende middelen opium, morfine en heroine naar het buitenland. Het doel hiervan is tweeledig: het verster ken van de Chinese schatkist en het verzwakken van het moreel van speci aal de Amerikaanse militairen en bur gers in het Verre Oosten', aldus heeft Harry Ansliger, die in de Ver. Staten de strijd tegen de sluikhandel in verdoven de middelen leidt, in een document ver klaard, dat zaterdag te Washington is gepubliceerd door de commissie van het Huis van Afgevaardigden tot het tegengaan van anti-Amerikaanse han delingen. Volgens Ansliger worden ton nen verdovende middelen met schepen en vliegtuigen uit Communistisch China gesmokkeld, hetgeen geschiedt met me deplichtigheid van talrijke bemannings leden. Goedkope Amerikaanse raket In Amerika is een goedkope raket geconstrueerd, die bij een eerste proef neming een snelheid van 6.000 km. per uur en een hoogte van 128 km. heeft bereikt, aldus heeft het Amerikaanse Ministerie van Defensie bekendgemaakt. Het apparaat, dat 4.5 meter lang is en slechts 101 kg. weegt, heeft de naam „Terrapin" gekregen, naar de mascotte van de universiteit van Maryland, waar de proeven worden genomen. De raket kan met haar lanceerinstollatie op een kleine spoorwagon worden vervoerd. De startbaan kan binnen een kwartier ge reed worden gemaakt. De „Terrapin" die bestemd is voor het bestuderen van de atmosfeer, zal met het oog op haar geringe gewicht en het gemak waarmee zij kan worden ge lanceerd, gebruikt kunnen worden om ontploffingen op de zon, die slechts enkele minuten duren, op de gevoelige plaat vast te leggen. De kostprys van de raket wordt op 2.000 dollar geraamd. De elektronische instrumenten er voor werden in de zomervakantie door vtff jonge studenten gebouwd en gemon teerd. Scheepsramp in Rhodesië Op de rivier de Zambesi in Zuid- Rhodesië (Midden-Afrika) is zater dag een boot gezonken. Acht-en- twintig arbeiders verdronken. Er wa ren maar zes overlevenden. dracht kwam een Staatsvermogen van 13.7 miljard roepiahs. Deze verhouding moet als alleszins redelijk worden be schouwd. Ter vergelijking ddene dat in Nederland tezelfder tijd tegenover een Staatsvermogen van f 20 miljard een schuld van f33 miljard stond. In Indo nesië bedroeg de Staatsschuld dus slechts 55 van het Staatsvermogen, ir. Nederland niet minder dan 165 De bankbiljetten-circulatie was om streeks de soevereiniteitsoverdracht voor 72 met goud gedekt, welk goud geheel ten goede van Indonesië is ge komen. Voorts was in het land by de soe vereiniteitsoverdracht een zeer groot particulier produktie-apparaat aanwe zig dank zü het gunstige investerings klimaat geschapen door het Neder lands-Indische Gouvernement. Voor de nieuwe Indonesische regering was de betekenis van dit apparaat gelegen in het feit dat het voor haar een in komstenbron vormde. De hierboven opgeworpen vraag of Indonesië ter R.T.C. te zwaar werd be last, dient derhalve ontkennend te worden beantwoord, aldus de brief. (Ingez Med.-Adv.) 74e Houtrust van da Den Haag Dameskroniek Bewonder hot enige huls ter wereld, geheel van plastic, met talrijke Ideeën, eek veer U en U zult erover meepraten 1 28 september t/m 9 oktober Geopend: 13-17 en 19-23 uur (zondags gesloten) DE GESCHENKEN REGF*" HOUDT AAN Kern naar de Damesbeurs en U spaart geld I Schuldbekentenissen in het belang van de partij (Van onze Weense correspondent) Een zekere L. Cseby werd in 1949 in Hongarije gevangen genomen en be schuldigd van samenzwering met Rajk. Ondanks fysiek geweld bleef hij 10 maanden lang zijn schuld ontkennen, maar tenslotte gaf hij toe en legde hij een omvangrijke schuldbekentenis af. Na zyn vrijlating vroeg men hem, hoe hy misdaden kon bekennen, die hij nooit had begaan. Het antwoord, dat nu in de Hongaarse pers is verschene- nen, luidt als volgt: ,3y de verhoren wees men er op dat het in het belang van de partij en van de arbeidersver eniging was, wanneer wy een schuldbe kentenis aflegden zonder aan onze persoon te denken. Tenslotte geloofden wy zelf wat ons hertiaaldelijk werd voorgehouden. (Ingez. Med.-Adv.) TE6ft «OCSV EM «tfSHCIO 0A6EIUKS VOOfi ffCM EM KEEi Neem geen risico en gebruik bij guur weer Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en keelpijn. Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij U te hebben. „Menigte wilde liaar haat koelen" Deskundige verklaring van professor in Poznan Een deskundige op het gebied van de massa-psychologie, prof. Chalasinski, gaf gisteren als getuige-deskundige voor de rechtbank te Poznan te kennen, dat op gekropte haat tegen de Poolse veilig heidspolitie een uitweg vond in het do den van een politieman tijdens de rel letjes van 28 juni jl. Door de staking, beto ging, de gevechten en het schieten met vuurwapenen was de menigte in een staat van zeer grote opwinding geko men. Daarop waren de haatgevoelens jegens de veiligheidspolitie naar boven gekomen, zo betoogde prof. Chalasinski. Een dergelijke menigte kan een zeer grote invloed op het individu hebben, in het bijzonder als het zeer beperkte ver standelijke vermogens heeft. De deskundige vervolgde: „De toe stand zou geheel anders zyn. indien deze jongens het initiatief tot de aanval hebben genomen. Het is daarom van belang te weten of zy de aanval zijn Nasser sprak met Russische ambassadeur Aan het einde van een dag vol diplomatieke activiteit heeft de Egyptische president Nasser gisteren een bespreking gevoerd met de Sovjet-Russische am bassadeur in Egj-jpte, Kisselef. Vermoedelijk werd de strategie besproken, die beide landen in dk; verdere behandeling van de Suezkwestie zullen volgen. Eer der op de dag ha»! Nasser o.m. geconfereerd met de ambassadeur van India, die een boodschap ov-arbracht van Nehroe's reizende ambassadeur Krisjna Menon. De directeur vara de Egyptische Suezkanaal-maatschappy, dr. Bahgat Bada- wi, zal op een reik. door Amerika een ontwikkelingsprogramma van 200 mil joen gulden voor !biet Suezkanaal bespreken met Amerikaanse ondernemingen. Badawi is van plena de 53 miljoen gulden, die Egypte onlangs uit het Inter nationale Monetaire Fonds heeft teruggetrokken, te gebruiken als voorschot voor ondernemingen, waarvan de offertes ztjn aangenomen. In september zyn volgens officiële gegevens 1.192 schepen door het Suez kanaal gevaren, tegen 1.197 in dezelfde periode van het vorige jaar. De auto riteiten van de Ejc^ptische Suezkanaal maatschappij merken hierby op, dat dit aantal werd bereitót ondanks het feit,dat bepaalde schepen met het oog op de nieuwe situatie om de Kaap zyn gevaren. schap nog moet bekrachtigen. De toe getreden landen zijn: Australië, Dene marken, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Perzië, Portugal. Spanje, Turkye, de Ver. Staten, West-Duitsland en Zweden. De afgevaardigden besloten drie com missies van deskundigen in te stellen. De eerste zal zich bezig houden met de interne organisatie van de vereniging, met inbegrip van de bevoegdheden van de voltallige raad, de uitvoerende raad en de nog aan te wijzen administrateur. Deze commissie zal ook het vraagstuk van een uitbreiding van de vereniging behandelen. De tweede commissie, be staande uit soheepvaartdeskundigen, zal het vraagstuk van de betaling van de tolgelden bestuderen. Deze twee com missies begonnen 's middags al met hun werk. De derde groep zal zich later wij den aan de financiële kwesties van de vereniging, zoals de opstelling van een begroting. Ook Ethiopië houdt zich afzijdig van vereniging van kanaalgebruikers In Londen hebben vijftien landen gisteren officieel de vereniging van ge bruikers van 'het Suezkanaal opgericht. De vertegenwoordigers van Ethiopië, Japan en Pakistan Shielden zich afzij dig, terwijl de afgevaardigden van Ne derland. Denemarken en Noorwe gen lieten Weten, dab de volksvertegen woordiging in hun land het lidmaat- begonnen of zich er afileen maar bij heb ben aangesloten." Voor het doden van de politieman staan, zoals bekend, drie jongemannen terecht: de 20-jarige Foltynowicz. de 18- jarige Jrek en de 18-Jarige Sroka. Doch er is ook kri tiek De afgelopen dagen hébben verschei dene classicale vergaderingen der Her vormde Kerk zich bezig gehouden met de oproep van de Hervormde Synode in zake Nieuw Guinea. De classicale vergadering van Zutphen verklaarde zich erkentelijk voor het feit, dat de synode heeft gesproken en stem de. met uitzondering van 2 leden, in met de strekking van de oproep. Ook met de inhoud ervan was zij het eens. De classicale vergadering van Doe tin- chem sprak, met 24 tegen 9 stemmen, uit, dat de huidige situatie ten aanzien van Nieuw Guinea niet zo vanzelfspre kend is als door velen in Nederland wordt gedacht Daarom erkende zij het (Ingez. Med.-Adv.) Kunt U niet slapen van de pijn? flitsen Uw klachten weg! Geen brood, dan maar koek, gebak en tulband (Van onze correspondent in Wenen) Ongeveer 15.000 Oostenrijkse bakkers knechts zijn maandag in staking ge gaan, om kracht bij te zetten aan een eis tot loonsverhoging. Hierdoor was er in Wenen en in andere Oostenrijkse steden geen brood verkrijgbaar. By de banketbakkerijen werd echter niet ge staakt, zodat de mogelijkheid bestond het dagelijks brood door gebak, koek, tulband e.d. te vervangen De bakkersknechts, die 18 september j.l. reeds een waarschuwingsstaking van 24 uur hebben gehouden, willen loons verhoging, zonder dat dit gepaard gaat met een verhoging van de broodprijs. De patroons stellen daartegenover, dat zij reeds een zeer kleine winst maken en dat elke loonsverhoging, die niet in de verkoopsprijzen mag worden doorbere kend, hen met verlies zou doen werken. Afgevaardigden der bakkerspatroons en van de vakbond van bakkersknechts zouden heden met kanselier Raab en minister van Binnenlandse Zaken Hel- mer beraadslagen. Er wordt wel brood geleverd aan ziekenhuizen en kinderte huizen. recht en de plicht van de synode, een oproep tot bezinning te- doen uitgaan. De classicale vergadering van IJzen- dijke kon zich unaniem, achter de grote lijnen van het betoog in de oproep stellen. De classicale vergadering van Nij megen achtte het de taiak der synode zich te bezinnen op de kwestie Nieuw Guinea en een oproep hl'erover te doen uitgaan, maar was van oordeel, dat het wenselijk ware geweest vooraf overleg te plegen met de grondvergaderingen der kerk. Zij betuigde met J24 tegen 10 stemmen haar instemming met het dis cutabel stellen van de soevereiniteit van Nederland over Nieuw Guinea als een eerste stap op de weg naar de op lossing van het probleem. Nieuw Gui nea. De vergadering was evenwel van oordeel, dat deze bezinning wordt be moeilijkt door de wijze, waarop tot be zinning Is opgeroepen. De classicale vergadering- van Gorin- chem zag in de oproep.geen profetisch getuigenis. Het stuk heeft naar haar eenstemmige mening een weinig bezon ken motivering en schiet tekort in bij bels-theologische fundering. Zij betreurt de wijze, waarop de oproep is voorbe reid en verbaast zich, dat over het zelf beschikkingsrecht der bevolking van Nieuw Guinea niet wordt gerept. De classis Gorinchem sprak «de wens uit, dat de synode de oproep iti deze vorm terugneemt en een bredere» oproep zal doen uitgaan, waaruit blijkt, dat ken nis is genomen van de inzichten der classes, mede van de minderheden, en na rapport met de verschillende raden. De classicale vergadering vnn Utrecht meende, dat deze oproep als een ver dienste moet worden aangerekend, dat de vraagstukken rond Nieuw Guinea er door onder de aandacht va® het Ne derlandse volk zijn gebracht- als nooit tevoren. De vergadering meent echter, dat de oproep bijbels-theologisch ern stig is tekort geschoten. De overwegin gen van de synode, aldus de vergade ring. zijn eenzijdig en schijnen ten on rechte in een bepaalde riohting te gaan. Zij acht het teleurstellend, <Sat met name is gezwegen over het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's. Zij verzoekt de synode, de oproep te laten volgen door een bredere uiteenzetting, die een grondige voorbereiding vereist, o.m. door overleg met de zelfstandige kerk van Nieuw Guinea. De classis is van «mening, dat de synode met de oproep, hoe onvol komen ook geformuleerd, aan JQet Ne derlandse volk een dienst heeftfc bewe zen. Bestrijding illegale grondoccupatie ONTWERP-NOODWET GOEDGEKEURD De commissie van overleg uit het Indonesische Parlement heeft een ontwerp-noodwet goedgekeurd, waar bij de regering bevoegdheden krijgt om de illegale bezetting van onderne- mingsgronden daadwerkelijker te be- stryden. In Noord-Sumatra zyn ongeveer 30.000 HA tabaksgronden op onwettige wijze door de bevolking in bezit geno men. De ondernemingen hebben onlangs gewaarschuwd, dat zy gedwongen zou den zyn tegen het einde van dit jaar te sluiten, indien de regering niet in staat zou zijn de occupanten van de gronden te verwijderen. Eindhovense cultuurprijs voor prof. L. O. Wenckebach De jury voor de toekenning van de jaarlijkse cultuurprijs der gemeente Eindhoven heeft de prijs voor de beeld houwkunst 1956 toegekend aan prof. L. O. Wenckebach te Noordwykerhout voor het door hem vervaardigde stand beeld van dr. A. F. Philips, dat te Eind hoven zijn voorlopige plaat* op het 18 Septemberplein heeft gekregen. In het stadhuis heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten gistermor gen de prijs een bedrag van 2500 gulden aan prof. Wenckebach ter hand gesteld. ^Chrissemeuje" 10X Vandaag viert Nederlands oudste inwoonster, de in de buurtschap Holterhoek. gem. Eibergen, vlak aan de Duitse grens, wonende wed. Christina Karnebeek-Backs. beter bekend als „Chrissemeuje" haar I07e verjaardag. „Chrisse meuje", die het Nederlandse leef tijdsrecord reeds enkele maanden op haar naam heeft staan, is nog steeds bijzonder kras voor haar uitzonderlijke hoge leeftijd, alleen haar gehoor is iets slechter geworden. Werken doet zij prak tisch niet meer. doch zij leest nog dagelijks de krant en maakt bij mooi weer ook nog wet eens een wandelingetje in de tuin. Haar geest is nog steeds helder en ats zij op haar geliefde plaatsje voor het raam zit is er weinig, dat aan haar pientere ogen ontgaat. Gelukkig is het bezoek, dat de jarige vandaag te verwerken kreeg niet al te overstelpend geweest Daar zag Neerlands bejaardste. in woonster wel erg tegenop. Vorig jaar kwamen er zo'n 200 personen... BINNENLAND By K.B. is voor het tijdvak van 30 augustus 1956 tot 1 Januari 1958 her benoemd als voorzitter van het Neder landsche Roode Kruis ir. F. C. C. baron Van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. De president van Costa Rica en mevrouw De Figueres. die op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land zullen brengen, worden morgen op Schiphol verwacht. De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" gaat een inzameling hou den ten behoeve van tehuizen voor be jaarden. verzorgingshuizen, ziekenhuizen, weeshuizen en jeugdtehuizen in Indonesië, waarin Nederlanders gehuisvest zijn of worden verpleegd. Ei ls o.a. behoefte aan textiel, serviesgoed, keukengerei, lakens, slopen, badhanddoeken, theedoeken, mol ton dekens, radio's, invalidewagens, frlgi- daires, verstelbare ziekentafels, gezel schapsspelen, enz. De „stichting hulp aan landgenoten in Indonesië" zet het werk voort, dat voordien werd gedaan door ver schillende organisaties. Gisteravond heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, ter gelegenheid van de opening van de lucht haven „Zestienhoven" ln de burgerzaal van het Raadhuis een maaltijd aangeboden. Onder de genodigden bevonden zich de staatssecretaris van Oorlog mr. F. J. Kranenburg, de chef van de luchtmacht staf. lt.-generaal A. Baretta. „mayors" en wethouders van Southend-on-Sea en Ips wich. vertegenwoordigers van Engelse luchtvaartmaatschappijen en luchthavens, de heer E. Gandry, consul-generaal van België te Rotterdam, de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, wethouders van Rotter dam en voorts vele vertegenwoordigers van gemeentelijke diensten en van het be drijfsleven. De Nederlandse Vereniging voor Kleurenstudie houdt op 18 oktober ln Den Haag haar zevende kleurendag. Gisteravond is de 14-jarige jongen R. Sprank, die gistermiddag, na door een vrachtauto te Oldebroek te zijn overreden, zwaargewond in het Sophiaziekenhuis te Zwolle ls opgenomen, overleden. BUITENLAND De graaf van Parijs, die aanspraak maakt op de Franse troon, heeft maandag de verloving van zijn op een na oudste dochter, de 22-jarlge prinses Helene, met graaf Evrard de Llmibourg-Stirum. een Jonge Belgische aristocraat, bekend ge maakt. De 48-jarige graaf van Parijs heeft nog tien kinderen. Volgens prof. Schulman van de Universiteit van Arizona zijn drie kleine pijnbomen, die op grote hoogte in het Rotsgebergte in Californië groeien, hou ders van het record voor lange levensduur van bomen. De leeftijd van deze bomen, die slechts aoht negen meter hoog zijn, wordt geschat op 4000 Jaar: vroeger meen de men. dat de reuzen-sequoia met 3000 Jaar de oudste boom was. In FrankrijK is maandag het nieuwe schooljaar begonnen met een recordaantal van 8.300.000 leerlingen ln het lager, middelbaar en hoger onderwijs. 10 meer dan vorig Jaar. De Franse scholen waren reeds overvol. Twee negers, die ter dood veroordeeld waren omdat zij een blanke vrouw hadden verkracht, zijn maandag te Raiford in Florida terechtgesteld. Ongeveer 50 per sonen. onder wie het slachtoffer, woonden de terechtstelling door middel van de elektrische stoel. bij. Een vrouw en twee kinderen, die langs een drukke verkeersweg in Brussel liepen, zijn zondag plotseling in een twee meter diep gat verdwenen, waaruit zij met enige moeite konden worden gered. Het bleek dat tengevolge van hevige regenval een tunnel in aanleg was ingestort. Ook een auto verdween In de diepte. De Massey-Harris-Ferguson Company heeft bekend gemaakt, dat zij een nieuwe tractor op de markt zal brengen, die een aanzienlijke vooruitgang zal betekenen voor de mechanisatie van de landbouw. De nieuwe tractor, de Ferguson-35. heeft een krachtiger motor dan de Ferguson-20, die zij zal vervangen. Mevr. Mary Ann Medforth uit Wood lands. tweemaal weduwe en 84 Jaar oud. ls bezig.... melktanden tj krijgen Haar „echte" tanden is zij overigens reeds 35 Jaar kwijt. Zelf is zij met dit natuur wonder maar matig gelukkig. „Een beetje pijnlijk", noemde zij het, „net alsof Je weer een baby bent". De regering van Neder-Saksen heeft persberichten tegengesproken, dat zij het vroegere concentratiekamp Belsen ^ls ge denkteken laat verwaarlozen. Verscheidene Westdultse kranten hadden gemelid. dat het onkruid zo hoog staat, dat de massa graven bijna onzichtbaar zijn geworden, dat de verf van de borden blakert en dat het er vol sigarettenpeukjes en papter ligt. De regering zegt. dat zij sedert 1950 .onge veer 80.000 gulden aan het onderhoud be steed heeft, toen zij de verantwoordelijk heid overnam, en tweemaal dat bedrag voor vernieuwingen. De regering ontkent ook. dat aan het Westdultse leger het onderhoud is opgedragen. Wel heefta een eenheid van de Bundeswehr. die wablj Belsen gestationeerd ls. vrijwillig onkruid gewied. De hoofdgroep van het balletgezel schap van het Bolsjoi-theater is maandag ln drie Sovjetrussische straalvliegtuigen te Londen aangekomen. De openingsvoorstel ling wordt morgen in het operagebouw* in Govent Garden gehouden. Robert Wagner, de burgemeester vian New York, heeft maandagavond op een vakverenigingsbijeenkomst te New York een pleidooi gehouden voor een Ameri kaanse wapenzending aan Israël. Wagner, die Democratisch kandidaat is voor functie van Senator, zei: „Ik weet dat dezie kleine strijdende republiek onze enlgje vriend in het Midden-Oosten is". Hij stelde voor, geen betaling voor de wapens te vragen „omdat het hun economie zou verlammen". Aan boord van een Amerikaanse torpedobootjager in de Middellandse Zee heeft zich een ontploffing voorgedaan ln een stuk geschut tijdens een oefening, waarbij een persoon is gedood en 12 ge wond. Van drie van de acht zwaargewon den ls de toestand kritiek. In de ziekenhuizen van Krefeld be vinden zich 130 personen, die kinderver lamming hebben. In de afgelopen weken zijn zes personen aan de ziekte overleden. De voormalige Duitse groot-admiraal Karl Dónltz. die zondagnacht uit de ge allieerde gevangenis te spandau bij Berlijn is ontslagen, na zijn gevangenisstraf van tien Jaar uitgediend te hebben, zal ln een ziekenhuis worden opgenomen voor een algeheel onderzoek van zijn gezondheid. Hy zag er gezond uit. DINSDAG. Warmond: Huize St. Lidwina. Derde recollectie-avond. Pater J. Elgershuizen behandelt het onderwerp „Moeder en hui' seiyke sfeer". WOENSDAG Ohr. Geref. Kerk: Herdenking Leidens ontzet. Spr. ds. C. v. d. Weele, 10 uur v.m. Prediker: Feestavond Leldsche Chr. Oranjever. „De Huistiran", 7.30 uur nam. Schouwburg: Gezelschap Joh. Kaart, „De 4 Mullers", 7.30 uur nam. DONDERDAG. Stadszaal (g/kte zaal) Residentie-orkest. Solist George van Renesse. 8 uur nam. Voorschoten: Ontvangkamer Herv. Kerk. Bijeenkomst o.l.v. ds. W. J. H. Hu- beek. 8 uur nam. VRIJDAG „Het Gulden Vlies": Vereniging voor Pedagogiek, pedagogische filmavond, 8 uur namiddag. In Den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leldsche Wolspinnerij. 11.30 uur voorm. Stadszaal (grote zaal)Feestavond Per soneelsvereniging Gebrs. Van WMk, 8 uur namiddag. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe. Jos Mertens en Dick Loef. werkd. 25 en 710 uur nam.: zond 25 uur nam BIOSCOPEN Trianon. „Ja, Ja, die Llebe In Tirol" Alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u.: zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30. 4.30, 7 en 9 uur. Rex. „Fernandel ln de onderwereld van Parijs". Alle leeft. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 15 en 9.15 uur; woensdag 2.30. 4.45, 7 en 9 u.; donderdagcyclus „De sneeuw ls vuil". Casino. „The Glenn Miller Story". Alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2. 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Lido. ..Chaplin's kolder-parade". Alle leeftyden. Werkdagen 2 30. 7 en 9.15 u.; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. woens dag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur Luxor. „Fernandel als modekoning". 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De geneeskundige dienst der huisartsen te Oegstgeest wordt van hedenavond 6 uur tot donderdagmorgen 7 uur waar genomen door dr Varekamp. tel. 21916. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 6 oktober 8 uur waarge- nomen door: apotheek Herdlngh en Blan- "ken, Hogewoerd 171, tel. 2050G, apotheek IReyst. Steenstraat 35. tel. 20136. theek Oegstgeest. Wllhelminapark 8 26274. Veelomstreden Lou voor Gerechtshof De procureur-generaal by het Ge rechtshof te Amsterdam eiste vanoch tend een week gevangenisstraf tegen een 58-jarige vroegere viskoopman te Muiderberg wegens het na dagvaar ding niet verschijnen als getuige voor de rechter-commissaris. De verdachte, die zich „de weergekeerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou" noemt, was niet op komen dagen, toen men hem wilde horen, in een zaak te gen twee van zijn „volgelingen", een echtpaar uit Weesp, waarvan het jongste kind was gestorven aan een ernstige longontsteking zonder dat de ouders de hulp van een medicus had den ingeroepen. Als volgelingen van Lou hielden zy zich aan diens leer, dat men bij ziekte in hem moet geloven en geen arts moet roepen. De Amsterdamse Rechtbank had Lou voor dit niet verschijnen tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. „Men kan God niet dwingen te komen", aldus de verdachte: „Men kan God wel vra gen of hij wil komen. Daarom kon ik na die dagvaarding niet komen. Nu ben ik eiser in hoger beroep". De verdediger, mr. W. M. Pronk voerde in zyn pleidooi geestelijke overmacht aan en vroeg ont slag van rechtsvervolging. Het Gerechts hof zal op 15 oktober uitspraak doen. Indonesische rechter in beklaagdenbank Steekpenningen aangenomen? (Van onze correspondent te Djakarta) Eerst thans is bekend geworden, dat reeds geruime tyd geleden een rechter in het Landgerecht verdacht van het aannemen van steekpenningen is ge arresteerd Het is L. W. T., een Indo- nesier van Chinese origine. Op 11 oktober zal hij terecht staan. In deze byzondere zaak, die in ver band met de campagne tegen de wyd en zijd verbreide corruptie ongetwijfeld grote belangstelling zal trekken zal als rechter optreden mr. Sardjorio. Het Openbaar Ministerie wordt waargeno men door de officier van Justitie Djoe- naeidi. De details van de zaak zijn tot dus verre niet bekend geworden. Het opmer kelijke is verder, dat de zitting van het Landgerecht - al plaats vinden in het ge bouw van de Krijgsraad. Ned. Economische Hogeschool Geslaagd voor het propaedeutisch examen aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam: Th. de Bruin, Leiderdorp; C. A. J Herkströter, Voorschoten; H. van 't Hooft, Wassenaar; A. de Kramer, Lei den; A. J. Kuypers, Wassenaar; L. M. v. Leeuwen. Hillegom; H. Lindenburg. Nw Vennep: C. R. von Lindern, Wassenaar; J. F. L. Lochtenberg. Voorschoten- J. A. Slingerland, Leidschendam; F.' A. Sonneville, Voorschoten. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) *8-3 jfc 6 SS X: 3 oktober zijn geopend voor het klaar maken van spoedreceptenapotheek Her dlngh en Blanken, apotheek Reyst en apotheek Oegstgeest. 13U geen gehoor iu| Uw nulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zlirich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Mallorca zwaar bew. waw 3 15 1 licht bew. nno 2 17 0 regen zw 4 17 5 zwaar bew. w 4 17 0 geh. bew. wnw 4 15 62 zwaar bew. zw 7 18 13 half bew. zzw 2 22 13 nevel z 2 24 13 zwaar bew. zw 1 27 0 mist windstil 25 0 onbewolkt nw 3 25 0 zwaar bew. zzw 3 21 14 zwaar bew. zw 2 24 11 onbewolkt zzw 2 24 11 nevel zo 2 24 0 mist windstil 22 0 mist windstil 22 0 lioht bew. windstil 26 0 nevel ozo 1 24 0 nevel O 2 28 0 onbewolkt ono 3 25 0 half bew. nno 3 27 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2