Indonesische regering handelde strijd met de goede trouw WEERBERICHT Aan Int. Mon. Fonds verstrekte cijfers waren onjuist Het 3 oktoberfeest van uur tot uur Indien mr. Burger niet slaagt zinloos een ander aan te wijzen 95ste jaargang DINSDAG 2 OKTOBER 1956 No. 28950 LEIDSCH DAG Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Nederlandse nota aan de Ver. Naties nisfprlp VAn Rmtpn Anricp dp>P>l+ Fvenmin u/^ran rloTO vornlir-htin/-ion vr\f\r lndr\r> Het Ned. Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, gister middag aan de secretaris-generaal van de V.N., de heer Dag Hammarskjöld, een brief overhandigd heeft inzake opzegging door Indonesië van de schulden aan Neder land. Samenvattend komt de Nederlandse regering tot de volgende conclusies: Indonesië onttrekt zich, met verontachtzaming der beginselen van het volkenrecht aan de verplichtingen, die het zonder voorbehoud heeft aanvaard. Verplich tingen bovendien die werden vastgesteld in overeen stemming met de beginselen van statenopvolging, en met medewerking van de commissie der V.N. voor Indonesië. Deze verplichtingen zijn niet aan te merken als voor voor Indonesië oneervol, aangezien bij de vaststelling van de omvang der Indonesische schulden aan Neder land het totale bedrag dezer schulden werd verminderd met een bedrag van 2 miljard gulden, overeenkomende met de kosten der militaire acties tegen Indonesië. Indonesië werd geenszins te zwaar heiast Aan de brief ontlenen wij het volgende: In de op 31 juli van dit jaar gehouden vergadering van het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds het verzoek van Indonesië tot een trekking van 55 miljoen U.S. dollar werd ingewilligd. Dit geschiedde nadat het bestuur had kennis genomen van een verklaring van de heer Slamet, de Indonesische vertegen woordiger in het bestuur, dat zijn regering de volle aandacht besteedde aan de schulden van Indonesië aan Nederland. Op 4 augustus van dit jaar echter verscheen in de Indonesische pers een ver klaring van de Indonesische regering, dat zij had besloten om de schulden aan Nederland, waarvoor Indonesië bij de R.T.C. de verantwoordelijkheid had aan vaard, niet langer te erkennen en niet meer te betalen. Toen de naar aanleiding van deze ver klaring door de Nederlandse regering ge vraagde opheldering achterwege bleef, heeft zij haar zaakgelastigde te Djakarta een protestnota bij de Indonesische rege ring doen indienen. Evenmin waren deze verplichtingen voor Indonesië te zwaar, gezien de gunstige financiële en economische omstandigheden waarin Indonesië zijn bestaan als soevereine staat kon aanvangen. Derhalve meent de Nederlandse regering, dat de handelwijze van de Indonesische regering in strijd is met de goede trouw, welke door ledfen van de V. N. in acht dient te worden genomen, en met de eerbied voor de uit verdragen voortvloeiende verplichtingen, voor welke eerbied zij zich in de preambule van het Handvest der V.N. plechtig hebben uitgesproken. Met het oog op de belangrijke irol welke de Veilig heidsraad en de commissie der V.N. voor Indonesië destijds hebben vervuld bij het stichten van Indonesië als een onafhankelijke en soevereine natie en bij het vaststellen van haar verhouding tot Nederland, heeft de Nederlandse regering het nuttög geacht u van hier- voren beschreven ontwikkelingen in kennis te stellen. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen indien u de inhoud van dit schrijven onder de aandacht van de leden der V.N. zou willen brengen, aldus de brief. Overweldigende belangstelling VOOR REMBRANDT Binnen 45 da .gen na de opening van de tentoonstel ling van Rembrandts schilderijen en etsen in het museum Boymans te Rotterdam heeft men daar reeds l'J5.000 bezoekers geteld. En nog steeds blijft deze overweldi gende belangstelling voortduren. Hoewel het ehgenlyke vakantieseizoen voorby is, stromen dagelijks nog onge veer 3000 bezoekers naar deze herden- kingstentoonste lling. Meer dan de helft van hen zijn buitenlanders. Vooral het bezoek van Beilgen is de laatste weken aanzienlijk, ma/ar ook dat uit de andere Europese landeji en uit Amerika is op vallend hoog. 75elfs waren er vrij grote groepen van a/chter het ijzeren gordijn. Slot op pag. 2 Bevan gekozen in bestuur van Labour Aneurin Bevan, de leider van de lin- ker-vleugel in de Britse Socialistische party, is vanochtend voor de belangrij ke functie van penningmeester van de partij gekozen. Brown, een oud-minister, die door ge matigde groepen kandidaat gesteld was, kon het tegen Bevan niet boiwe-ken. Het was de derde poging van Bevan om penningmeester te worden. In vo rige jaren was hy in een felle strijd met de gematigden verslagen door Hugh Gaitskell, die sindsdien fractieleider in het Lagerhuis is geworden. Sinds hun nederlaag bij de algemene verkiezingen zijn de Socialisten bezig om de eenheid in hun gelederen te her stellen. Bevans verkiezing op het par tijcongres te Blackpool werd dan ook met enthousiasme door de 1300 afge vaardigden begroet. MORGEN GEEN „L.D." In verband met het 3 oktoberfeest zal ons Blad morgen niet verschijnen; onze Bureaus zullen de gehele dag gesloten zijn. Lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid west en noordwest. Lagere temperatu ren. (Opgemaakt te 11.15 uur). In verband met het 3 oktoberfeest hebben we hedenmorgen telefonisch aan het KNMI gevraagd ons, zo mogelyk, een nadere aanvulling te geven op het bovenstaande algemene weerbericht, spe ciaal wat betreft de weersverwachting in de omgeving van Leiden. Een der weerdienstleiders, dr. K. R. Postma deel de mede te verwachten, dat de tempe ratuur in de komende 24 uur ongeveer 3CC zal dalen. Naar alle waarschijnlijk- heid zal er wel bewolking zijn, waarbij buien niet zijn uitgesloten, doch daar naast zullen er ook opklaringen zijn. Perioden van zonneschijn zullen dus af gewisseld worden met bedekte luchten. We willen hopen, dat de eerste in be langrijke mate zullen overheersen. 3 oktober Zon op: 6.46 uur; onder: 18.15 uur. Maan op: 5.53 uur; onder: 17.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.12 en 14.37 uur. (4/10 2.58 en 15.20 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's 7.30 uur n.m.: 8.0012.00 uur n.m.: 7.00 uur v.m.: 7.309.30 uur v.m.: 8.00 uur v.m.: 8.0010.00 uur v.m.: 8.30 uur v.m.: 8.3010.30 uur v.m.: 10.0011.30 uur v.m.: 10.0012.00 uur v.m.: 10.30 uur v.m.: 1.004.00 uur n.m.: 7.3012.00 uur n.m.: 8.0010.30 uur n.m.: 11.00 uur n.m.: HEDEN Taptoe Lunapark Schuttersveld MORGEN Reveille Stadhuisplein Uitdeling Haring en Wittebrood Koraalmuziek v. d. Werfpark Militaire mars (défilé Stadhuis 9.30 uur) Ontvangst Station Nied. Kabelfabriek- Harmonie Behendigheidswedsti ijden voor automobilisten op Levendaal Springen fontein Vismarkt Lakenhal" geopend Herdenking Pieterskerk o.l.v. dr. P. L. Schoonheim Optocht Rembrandt in zijn Leidse tijd" Avondfeest Schuttersveld Cabaret Stadszaajl Vuurwerk Schuttersveld llllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'V/' j; Israëliërs liepen uit commissie weg De Israëliërs zijn maandag van een vergadering van de gemengde best-ands commissie weggelopen omdat zy van mening waren, dat de voorzitter, de Noor C. Mö, de verantwoordelijkheid van Jordanië voor het beschieten van een gezelschap Israëlische archeologen trachtte te verkleinen. De voorzitter steunde namelijk een Jordaanse resolutie, waarin gezegd wordt dat het incident veroorzaakt is door één Jordaniër, die handelde in een vlaag van waanzin. Hij betoogde, dat niet het bewijs geleverd is, dat met meer dan één wapen is geschoten. Jordanië heeft aangeboden de ver antwoordelijke militair door de ge mengde commissie te laten ondervra gen, maar Israël wil daar niet van weten. Hervatting luchtvaartbesorekingen Hoop op „billijk compromis" Amerikaanse autoriteiten hebben verklaard, dat de Nederlands-Ameri- kaanse onderhandelingen over nieuwe luchtroutes voor de K.L.M. in de V. S. waren vastgelopen, omdat Nederland niet in staat is voor economisch even wichtige tegenprestaties te zorgen. Zij verklaarden, dat het reeds lang de Amerikaanse politiek is routes in de V. S. alleen toe te staan in ruil voor even voordelige lichtwegen in het bui tenland De hervatting van de in mei van dit jaar afgetioken besprekingen wordt voor het eind van dit jaar verwacht. Het initiatief voor nieuw overleg moet echter uitgaan van de Nederlanders en niet var. de Amerikanen, aldus deze autoriteiten, die uitdrukking gaven aan hun vertrouwen dat een „billijk com promis" zal worden uitgewerkt. Straaljager dook in het Wilhehninakanaal Een Sabre-straaljager van de vliegbasis Gilze-Rijen is gistermiddag met een enorme klap in het Wilhelmina-ka naai ter hoogte van de Ambachts school te Oosterhout gedoken en geheel onder water verdwenen. De Ame rikaanse piloot, luitenant-vlieger R. M. Mohammed uit Jamaica in de staat New York, heeft zich met zijn schietstoel in veiligheid kunnen brengen. Hjj bleef ongedeerd. Piloot bracht zich met de schietstoel in veiligheid Zijn toestel maakte deel uit van een formatie van vier Super-Sabres. Opeens bemerkte de piloot tot zijn grote schrik dat de besturing van de straaljager was gestoord. Hij achtte het beter om het toestel bijtijds te verlaten, hetgeen voor hem zonder nadelige gevolgen met be hulp van de schietstoel kon gebeuren, en ook is geschied. Op een hoogte van 3000 voet. Het vliegtuig blijkt niet in de lucht geexplodeerd te zijn. De knal len, die hierop zouden wijzen werden veroorzaakt door de werking van de Daroel Islam: „Geen band met Schmidt" De „Daroel Islam" ontkent, dat er tussen haar en de Nederlander Schmidt enige band heeft bestaan. Deze Isla mitische subversieve organisatie deelt dit mede in een verklaring, die zy ge zonden heeft aan de dagbladen in Dja karta. In de tenlastelegging in de zaak- Schmidt wordt deze er oa. van beschul digd steun te hebben verleend aan de Daroel Islam. Gisteren werd de Luchthaven Rotterdam officieel geopend. Eem onderdeel van de plechtigheid ivais de aankomst van een vrachtvliet' tuig. waaruit een personenauto ge reden werd. die het door gebruik te maken van dit nieuwe vliegveld presteerde binnen drie uur van het hartje van Londen naar het hartje van de Maasstad te vliegen en rijden. schietstoel. De piloot, die geen schrammetje op liep, kwam terecht op het terrein van een in aanbouw zynde fabriek. Zyn llchtbeschadigde schietstoel landde enkele kilometers verder in de bossen. Het liep anders allemaal wonderlijk goed af. Het stuurloze vliegtuig dook met een harde plons in het water van Ihet Wilhelmina-kanaal. En enkele Ifcuiderden meters verder vermaakten driehonderd jongens van de Ambachts school zich tijdens het speelkwartiertje De burgemeester van Oosterhout en de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quai, die toevallig in Oosterhout De piloot van de in Engeland ver ongelukte Vulcan-atoombommen- werpereskader-leider Donald Howard, die zich met zijn schiet stoel kon redden, in gezelschap van zijn echtgenote, die hem op het vliegveld kwam verwelkomen na zijn fantastische recordvlucht rond de aarde. Slechts twee inzittenden konden zich redden dank zij een schietstoelde rest van de beman ning kwam om het leven voor de ogen van vele autoriteiten, die het toestel opwachtten bij de terugkeer op de thuisbasis. vertoefde, gingen onmiddellijk naar de plaats van het ongeval. Ook de brandweer en de opruimings dienst van Gilze-Ryen waren snel ter plaatse. Het toestel zal weer naar boven gebracht worden. Maar verdere hulp was niet nodig. Zeker niet voor de piloot. Die rustig vroeg een stukje van de vleugel als souvenir te mogen meenemen Zou dan Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen de oplossing zijn? (Van onze Haagse redactie) De zondag en maandag heeft mr. Burger vrywel geheel en al besteed aan het plegen van intern beraad. Voornamelijk had hy daarbij contact met dr. Drees. de heer Evert Vermeer en enkele andere vooraanstaande figuren uit de PvdA. Zelfs een niet ingewijde begrypt dat deze gesprekken in hoofdzaak be trekking hebben op de houding van de ARP en op die van d' VVD. Gevoege- lyk mag men nu aannemen en dit vooral na de weliswaar voorzichtige, maar toch veelzeggende uitspraak van prof. Oud dat de informateur ^een verde lingsschema zal opstellen, waarbij met de Liberalen geen rekening is gehouden. Men bedenke, dat de informateur Burger ook de wensen van de demissionaire premier Drees in aanmerking heeft te nemen. Pertinent wil deze geen Kabinet zonder een VVD-minister. En dr. Drees zal uiteindelijk de man zyn, indien zijn wegbereider althans niet op onoverkomelijke moeilijkheden zal stuiten, die het Kabinet zal moeten formeren. Hy was het, die in eerste instantie met prof. Oud overleg pleegde. Dat was in de dagen, dat iedere poli ticus zo vurig verlangde naar een spoe dige oplossing van de regeringscrisis en mén deswege bereid was over enkele be zwaren, welke men tegen het program ma Drees had, heen te stappen. Dat er toen toch herhaaldelijk roet in het eten werd gegooid, berustte meer op het prin cipe „het onderste uit de kan te willen hebben", of met andere woorden, het niet gunnen van succes aan de grotere broer. Tegenwerking op essentiele punten hebben de formateurs en informateurs van de kant van de VVD nooit gehad. De Liberalen hebben steeds het stand punt ingenomen, dat een uitgenodigde minister zelf maar moest beslisser wat hij moest doen. Hij stond „los" van zijn fractie. Een dergelijke vrijheid van han delen uniek in het politieke Neder landse leven 1956 komt het parlemen tair aanzien alleen ten goede. Dr. Drees heeft die houding van de zijde der VVD steeds geapprecieerd Dat is een van de reden, dat hij het wenselijk acht dat er ook een ministersportefeuil le voor een Liberaal gereserveerd wordt. Alles zag er naar uit, dat dit voor nemen door mr. Burger gerealiseerd kon worden. Doch plotselin»* kwamen de Anti-Revolutionairen met hun eis van twee volwaardige zetels. Zij kon den dit verlangen vooral kracht bij zetten door het standpunt van de KVP, die zeide: „Wij willen meedoen, indien de AR eisen worden voldaan" Of de Rooms Katholieken onder alle omstandigheden dit standpunt zullen blyven innemen, is een vraag, die in eens acuut is geworden. Want er zijn al enkele KVP'ers, die het niet hele maal eens zyn met hun politieke vrienden in dit opzicht. Bij hen is het ook zo langzamerhand duidelijk ge worden dat de politiek van eisen biy~ ven stellen, alleen maar funest kan gaan werken. Men beseft, dat, wan neer ook mr. Burger niet zal slagen, dank zij een al te halsstarrige hou ding, het geen zin heeft, een ander met een opdracht, hetzy tot formeren, hetzy tot informeren, te belasten. Daarvoor is het terrein der mogelyk- heden door diverse figuren al uit en te na beproefd. Daar komt nog bij, dat velen in par lementaire kringen de eisen van de ARP niet geheel en al billijk vinden. De heer Romme heeft zich echter uit gesproken. Van hem zou nu een politieke ommezwaai moeten worden verwacht. Al meer hebben we gezegd dat in de politiek heel veel mogelyk is. Misschien dat de geroutineerde politicus Romme toch nog een elegante manier kan vin den om het op drift geraakte schip van Staat onder controle te krijgen. Er zou bijv. een „nadere toelichting" op de uit spraak van de KVP-fractie kunnen komen, m a.w een precisering van wat de heer Romme c s. nu feitelijk bedoeld hebben met hun verklaring. Misschien hobpt mr. Burger hierop in stilte. Want voor een snlitsing van de partementen. het creëren van een nieuwe ministerspost of het instand houden van een ministerie, dat heel weinig te betekenen heeft, voelt de heer Burger niet veel. Gisteravond verluidde, dat hij een gesprek met de heren Romme en Zyl- «tra zou h®Hben. Als dat zou geb?iiren, dan zal hij de heren wel heel duidelijk maken dat als r«" niet van standpunt veranderen, het voor hem een wel uitermate, zo niet «en onmogelijke, taak zal worden om de Kabinetscrisis op te lossen. Wie het dan wèl zal kunnen, weet na al het „verkennen" niemand meer. De heer Vermeer heeft eens de drif tige uitspraak gedaan dat indien er geen oplossing komt. e» nog maar een mogelijkheid blyft en die zou zyn: Kameronthirding en nieuwe verkie zingen. Welke politieke groepering durft dat onder de gegeven omstan digheden aan?

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1