Twee jubilarissen bij „De Faam" Veehouders, pas op voor kopziekte! E.H.B.O .-ers zijn onmisbaar in strijd tegen kinderverlamming MAANDAG 1 OKTOBER 1950 Kon. onderscheiding voor H. Vink In een sfeer van grote hartelijkheid en vriendschap hebben vanochtend de directie en het personeel van „De Faam" twee jubilarissen gehuldigd. Het waren de heren H. Vink en M. van Weeren, die het feit herdachten, dat zij resp. voor 40 en 25 jaar hun intrede deden op de afdeling kleer makerij van deze N.V. Na een inleidend woord van de heer A. Schlatmann liet de oudste directeur de heer G. Schlatmann, zich in zeer waarderende zin uit over de arbeids capaciteiten van beide jubilarissen. Ter wijl men in de maatschappij van tijd tot tijd onder sommige bevolkingsgroe pen een gebrek aan werklust kan con stateren, hebben beide jubilaressen er in de loop van de jaren blijk van ge geven, dat hun arbeidslust nog niet aan liet tanen is, aldus de heer Schlatmann, die verder uitweidde over de gedegen vakkennis van de heren Vink en Van Weeren. Namens de directie werden zij resp. verrast met een karpet en een haard. Burgemeester Van Kinschot, die even eens op dit feest aanwezig was, richtte zich in het bijzonder tot de heer Vink. Spreker, voor wie het vandaag juist 38 jaar geleden was, dat hij een poging had gewaagd om het kleermakersvak te begrijpen als jong rekruut moest hij voor het eerst een knoop aan zijn mili taire tenue zetten ging in het kort in op de hoge eisen van vakmanschap, welke aan een kleermaker worden ge steld. De burgemeester was er van over tuigd him lang dienstverband is daarvoor een bewijs dat zowel de heer Vink als de hèer Van Weeren aan deze eis hebben voldaan. Voor de heer Vink had spreker een bijzondere verrassing: het had H.M. de Koningin behaagd hem de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. Voor „Bartimeus" ruim f 3800 De driedaagse bazar, die ten bate van het Chr. Blindeninstitunut „Bartimeus" te Zeist, in het wijkgebouw Levendaal werd gehouden heeft ruim f 3.800 op geleverd. Een prachtig resultaat, dat dank zij veler samenwerking werd ver kregen. GEBROKEN SLEUTELBEEN Zondagmiddag reden omstreeks half drie twee wielrijdsters op de Haarlem merweg. Zij raakten met de sturen van hun fietsen in elkaar waardoor een val partij ontstond. Een van de wielrijd sters. een 22-jarige Voorhoutse, liep daarbij een sleutelbeenfractuur en schaafwonden in het gelaat op. De EHD bracht haar voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Antje, dr van C. v. Beelen en A. Sdhaap; Johanna Jos, dr van J. Nieuwenburg en ■M. J. de Boer; Elisabeth Maria, dr van J. L. Brugman en H. C. de Heij; Willem, zn van A. Passchier en G. Nijgh; Maria An- thonia Hendrica, dr van A. Bosmeier en M. J. Gerrits; Bernardina Maria, dr van L. C. Koot en B. A. M. van Marwijk; Pieter Hendrik Willem, zn van A. Sitsen en H. M. L. E. Laureij; Wiegerdina, dr van W. Verver en P. J. Johannes; Margaretha Adriana, dr van M. Kouwenfhoven en H. M. Turken burg; Ingrid Lilian, dr van W. Jonkers en W. H. Straks: Maria Bernadette, dr van C. X. Ruigrok en A. E. M. Jongmans; Rudolf Adrianus Josef, zn van A. van den Raad en C. M. Zwirs; Ericus Lodewijk Jozef, zn van M. A. J. Gordijn en H. M. M. Vlas veld: Albertine Margaretha, dr van A. Donker en G. H. Nieuwenhuis. ONDERTROUWD: A. van der Hoorn en C. Kluivers; J. van Delft en M. J. Straver; C. D. E. de Roy v. Zuydewijn en A. H. Reekers; M. W. de Kluyver en A. Hilleger; A. J. P. van Plate- rink en A. Jager; A. A. van der Geest en J. J. van Oijen; J. J. Planje en J. Berle- mon; J. Peeters en C. H. van Zeeland; H. de Graaf en T. Mulder; J. P. Rozemeijer en C. M. van den Berg; B. J. Krietemeijer en M. A. W. van den Eijkel; F. Walter en II. C. de Boer; K. Schuil en G. J. Griffioen, W. Moseman en M. Oldenhuizing; H. J. Dickhoff en J. M. de Boer; W. R. Withaar en J. Kluivers; L. Jansen en G. W. van der Meer; J. Vlasveld en J. Arnoldus; W. J. de Ru en E. van Rossum; A. C. Bobbert en A. M. J. Dolk; C. H. de Groot en B. de Geus; P. van Soest en J. J. Ouwerkerk; H. Rozemond en C. Ravestein. OVERLEDEN: E. Rips, huisvr. van Roodenburg, 79 jr. Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zfj heb ben besloten: a. een doorgaansverbod vast te stellen ten aanzien van de Nleuwsteegbrug in de richting Nieuwsteeg en de Pauwbrug in de richting Oude Singel; b. het dóorgaansverbod geldend ten aan zien van de Koepoortsbrug in te trekken. Een afschrift van dit beskuit is gezonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Water staat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel heb bende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De burgemeester speldt de heer H. Vink de Koninklijke onderschei ding op de borst (Foto L.D./Van Vliet.) De heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van het Departement Lei den van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, had voor beide jubilarissen een bronzen plak in zijn zak. Het was de ere-penning van de door hem ver tegenwoordigende Maatschappij, waar aan ook het vererende getuigschrift werd toegevoegd. Namens het personeel kwam ook de coupeur, de heer C. J. Oudshoorn, deze ochtend met geschenken aandragen. Bovendien had ook hij veel waardering voor de vakkennis van en de prettige samenwerking met de heren Vink en Van Weeren. Tenslotte mengde zich ook de directrice, mej. M. Laken in dit „koor" van sprekers. Na zoveel waarderende woorden bleef men nog geruime tijd in feestelijke stemming bijeen. Een feestviering, wel ke hedenavond in „Het Gulden Vlies" overgaat in een eveneens feestelijke herdenking van de 70-ste verjaardag van de oudste directeur. „De Sleutelstad55 bestaat vijf jaar De Stichting Amusement „De Sleu telstad" bestaat vijf jaar. Ter gelegen heid van dit feit werd zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een jubileumuitvoe ring gegeven, die niet om „acht uur precies" begon, zoals op het program ma in vette letters vermeld stond, doch eerst enkele minuten voor halfnegen. De vooratter, de heer J. A. Weers, heette de anwezigen hartelijk welkom en dankte de leden voor de medewer king, die zij in de afgelopen vijf jaar verleend hebben om de stichting tot groter bloei te brengen. Hij richtte zich vervolgens tot de voorzitter van de feestcommissie, de heer S. Honsbeek, die een verenigingsvaandel in ont vangst mocht nemen en bovendien als persoonlijk geschenk een wandbord kreeg aangeboden. De heer A. Brugmans, secretaris van de afdeling jeugd, dankte de heer Honsbeek voor zijn werk en bood bloe men aan. Na afloop van het cabaret programma vertelde de heer Weers nog het een en ander over deze jeugdafde ling, die ongeveer 250 leden telt, terwijl daarna het bestuur gehuldigd werd. Aan bloemen ontbrak het de dames niet. Tussen al deze woorden van dank en wederzijdse waardering door zorg den de medewerkers aan het cabaret programma voor veel vrolijkheid. Zang, muziek en clownerie wisselden elkaar in vlot tempo op. Met een bal onder leiding van de heer J. J. Mekel werd deze feestavond besloten. S. FUCHS GEHULDIGD. Zaterdag werd het feit herdacht, dat de heer S. Fuchs 25 jaar aan de ketting- fabriek van de Kon. Ned. Grofsmederij verbonden was. Na bij aankomst op de hoofdfabriek uit handen van de So ciaal-werkster der vennootschap een bloemenhulde in ontvangst te hebben genomen, werd de jubilaris vergezeld van echtgenote en verdere familie dooi de adjunct-direoteuren ir. K. Bouman en ir. H. E. Kruyt in de directiekamer ontvangen. Ir. Kruyt bracht hem dank voor het geen door hem in de werkplaats werd gepresteerd. Spreker herinnerde er aan hoe Fuchs in 1931 op 14-jarige leeftijd in de kettingfabriek werd te werk ge steld en door ijver en werkkracht zich in de loop der jaren ontwikkelde tot een uitstekend vakman, aan wie het smeden van de zwaarste mekhamer- kettingen kon worden toevertrouwd. Hij heeft een familie-traditie voortgezet, door het kettingvak van zijn vader te leren. Aangezien de jubilaris pas 39 jaar oud is verwacht de directie nog veel van hem. Ir. Kruyt, die ook de echtgenote van de jubilaris in de huldiging betrok, bood als blijk van waardering aan: een enveloppe met inhoud, een blauwe herinnerings- bord, het vererend getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, alsmede het daarbij behorende zilveren draaginsigne. De heer G. G. van der Waals, be drijfsleider der Kettingfabriek, trad, na het uitspreken van zijn gelukwensen, in nadere bijzonderheden betreffende de arbeid en samenwerking in de werk plaats. De heer J. P. Ouwerkerk, werkmeester kettingfabriek. bood namens de colle ga's der werkplaats een metalen fruit schaal en enig rookgerei aan. Na een dankwoord van de jubilaris werd de koffie rondgediend en bleef men nog enige tijd bijeen. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld .Oogstgerei-benamingen een taalgeo grafisch onderzoek met 14 kaarten mej A. H. van Vessem, geboren te Assen en thans wonende te Bennebroek. De pro motie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrigt ge titeld „Frans Indo-Ohina en de Japan se expansiepolitiek 1939/1945", de heer E. Haas, geboren te Zwolle en thans wonende te Den Haag. Uitstapje personeel „Overrijn" De personeelsleden van de Machine fabriek en Constructiewerkplaats „Over rijn" maakten zaterdag een uitstapje per bus naar de Veluwe. Reeds 's mor gens woeg vertrok een gezelschap van 50 personen in de richting Utrecht. In de Biltse Hoek dronk men een kopje koffie en- vandaar ging het naar Har derwijk, waar de lunoh stond te wach ten. De prachtige Veluwe bood gelegen heid genoeg wat te wandelen, wat men dan ook deed bij het Uddelermeer en in het Nationale Park ,X>e Hoge Ve luwe". Het diner werd gebruikt in Avi fauna, waar de voorzitter van de per soneelsvereniging, de heer J. Buis een hartelijk woord van dank sprak tot de directeur, de heer J. Zitman. Te om streeks half elf kwam het gezelschap zeer voldaan weer in Ledden aan. BRIDGE Bridgeclub VOG UITSLAG le RONDE PARENCOMPETITIE "Zwart: 1. Schalks-Aukes 37 p.; 2. mej. v .Rijn-Brakel 34 p.; 3. Oudshoorn-Bou- wens 34 p.; 4. Nolles-Wakka 34 p.; 5. Epskamp-Gans 31 p.; 6. Slegtenhorst-v. Dieren 28 p.; 7. Tjalkens-Vlugt 27 p.; 8. Oudshoorn-Schoonlingen 27 p. Zwart-wit: 1. Vogelenzang-Chris- tiaanse 39% p.; 2. hr. en mevr. Hoekstra 38 p;. 3. mew. Tielkemeyer-Smit 35 p.; 4. Janseh-Goedraad 32% p.; 5. Schou- ten-Nievaart 32 p.: 6. Schilthuizen-van Weesel 31',2 p.; 7. hr. en mevr. J. Raar 27 ip.; 8. mevr .Smit-Mekel 16% p. Rood: 1. Uphof-v. d. Schilden 38 p.; 2 .Otto-v. d. Mark 36 p.; 3. dames Bru- nee-v. d. Mey 33 p.; 4. Belt-Crama 31 p.; 5. hr en mew. M. Raar 31/% p.; 6. Nieuwland-Veerman 31 p.; 7. v. d. Burg- Onvlee 29% p.; 8. hr. en mew. Horree 21% p. Rood-wit: 1. hr. en mevr. Cancrinus 40 p.; 2 .Planje-iPlanje 36 p.; 3. dames Tuk-Bossdha 34% p.; 4. Proper-Dusee 33% p.; 5. hr. en mew. Grommé 32% p.; 6. Verste eg-Ley erzatpf 27% p.; 7. hi-, en mevr. Caro 27 p.; 8. Versteeg-Doffer- hof 21 p. Groen: 1. Miggels-Groos 22% p.; 2. hr. en mevr. Ammejlaan 22 p.; 3. Wes terman-de Tombe 21 p.; 4. hr. en mevr. Adama 20% p;. 5. hr. en mew. Bik 20 p. 6. hr. en mew. Jasper 14 p. Grfoen-wit: 1. dames v. Gelderen- Broekhuis 23% p.; 2. hr. en mevr. den Daas 22 p.; 3. mew. Crama-Kruizdnga 21 p.: 4. Wendt-Raar 20% p.; 5. Gott- mer-Verhoefcx 20 p.; 6. v. Leeuwen-Ka merling 1'3 p. Leidse Bridgeclub DDS In de club-parencompetitie zijn nu 9 van de 11 ronden gespeeld, en de stand luidt als volgt: Groep Zwart: 1. v. d. Meer-deMeyier 165.31%; 2 en 3. Brouwer-Verboog en hr. en mevr. Kuilman 16158; 4. hr. en mevr. Lautenbach 157.50; 5. Kastelijn-Brou- wer jr. 155.31; 6. mevr. v. Zijp-v. Noort 154.26; 7. mevr. Beeker-Baggen 152.60; 8. hr. en mw: Eichham 146.15; 9. dames In'gen Schenau Rijnbende 141.56; 10. dames Verboog-Brouwer 138.95; 11. da mes Visser-v. d. Meer .135.74; 12. v. Ber- ge-Henegouwen-Rijnbende 129.49. Leoate4oC Groep Groen: 1. Parmentier-v. d. Voort 173.33%; 2. hr en mevr. de la Court 172.29; 3. hr. en mevr. Krul 157.02; 4. dames Verstraaten-Nagel 151.46; 5. v. Leeuwen-Eyndhoven 151.16; 6. Pluver Sr.-Langemeier 150.52; 7. hr. en mevr. Laurel 150.41; 8. dames Sels-v. Alphen 143.65; 9. dames Leenhouts-den Holder 141,78; 10. hr. en mew v. Heusdert 139.80; 11. dames v. Berge Henegouwen 134.48; 12. mew. Reekers-D. Recken 133.12. Sirenes worden morgen beproefd Schrikt U nietals morgen de B.B.- ■alarmeringssirenes hun geluid laten horen. De BB.-org a nis a tie .waarvan wij al len hopen dat zij nooit daadwerkelijk zal behoeven op te treden, heeft nochtans tot taak te zorgen te allen tijde paraat te zijn, ook voor wat betreft haar ma teriële uitrusting. Tot deze uitrusting behoren o.a. 21 in het gebied van de gemeenten Leiden en Oegstgeest opgestelde alarmeringssire nes. Om deze steeds bedrijfsklaar te houden ,is het nodig dat zij maandelijks beproefd worden. Met ingang van de maand oktober zullen daarom de sirenes elke eerste dinsdag van de maand een kort ogen blik proefdraaien. Laat dit geluid U de geruststelling geven dat wij, ook hier ter plaatse, over een organisatie beschikken, die als zich, ook in vredestijd, rampomstandigheden voor zouden doen, in staat is om, onver wijld en uitgerust met doeltreffend ma teriaal, hulp te verlenen. ARS AEMULA NATURAE In de ledenvergadering is het werk plan voor het komende seizoen van de Leidse Schilder- en Tekenacademie „Ars Aemula Naturae" vastgesteld. Er zullen vier cursussen gegeven wor den, n.l. een schildercursus, een teken- cursus, een cursus modeltekenen en een boetseercursus. Daarnaast zullen er con tact- en discussie-avonden gehouden worden voor leden en adspirant-leden. Bovendien zullen er tentoonstellingen gehouden worden in eigen gebouw (Pie- terskèrkgracht 9) en in de Lakenhal. Ook de schetsavonden voor leden zullen weer tweemaal per week gehouden worden. CABARETAVOND KLAVERJASCLUB Klucht en Revue Gezelschap Zaterdag gaf de Klaverjasclub van het Klucht en Revue Gezelschap in de Burchtzaal een cabaretavond. Na een inleidend woord van voorzitter Oosterhout, die o.a. mededeelde dat de club thans 65 leden telt, zorgde een ca baretgezelschap o.l.v. Paul Pabo voor een gevarieerd en vrolijk programma. Na af loop werd nog wat gedanst. Tijdens Rode Kruismarsen, welke gis teren in Den Haag werden gehouden heeft een groep van de Gem. H.B.S. aan de Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan een eerste prijs gewonnen in de afdeling schoolgroepen. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: De BaatVan Beest, dr., Rotterdam; Van HasseltVan IJsen- dijk, zn., Den Haag; Strieker—Stehelin, zn., Deventer; Van EsveldPlugge, zn., Utrecht; DeelemanVan Teyn, zn., Belg. Congo; HasseloBuitenhuis, dr., Enschede; Van LimburgBoot, dr., Bussum. Getrouwd: dr. H. Lauwerier en L. van Hoeve, Rotterdam: R. L. Polak en M. S. Mainz, Amsterdam; L. Bessem en H. van Hoeve, Amsterdam; ir. P. Stark en L. Smit, Hattem; A. Schmitz en T. Menken, Amsterdam; ir. H. Marcus en OEOSTGEES7 HUISVROUWEN OP STAP. De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting „Oegstgeest" organi seerde een excursie naar het bouwcen trum te Rotterdam. Een gezelschap van ruim veertig huisvrouwen begaf zich per bus naar de Maasstad. Men bezocht de visdemonstratie en de tentoonstelling „Goed wonen". Bij de visdemonstratie was heel wat te leren voor de huismoe ders en ongetwijfeld zullen zij het thuis eens proberen. Op de tentoonstelling kreeg men een indruk, hoe de huizen eigenlijk gebouwd en ingericht moeten worden. Natuurlijk gingen de dames ook even winkelen in de Lijnbaan en dronk men op de Bult een kopje koffie. Zeer voldaan keerde men naar huis terug. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker.) Het marktbeeld was in de afgelopen week ten aanzien van de rundveehandel niet veel veranderd. De aanvoeren bleven vrijwel constant en wel ln evenwicht met de vraag, die, door het mooie weer van de laatste weken wat is toegenomen. Er ls ontzettend veel gras ln de weiden gekomen, zodat er vooral vraag was voor naweiders; ook kalfdragend vee was nogal ln trek en trok ln prijs wat aan. Het malse jonge gras ls zeer voedzaam, evenals ln de meimaand en het ls dan ook niet denkbeeldig, dat er daardoor Ter vermijding van een fatale afloop der druk bezochte jaarvergadering ge houden. De voorzitter, prof. dr. P. R. Michaël sprak een welkomstwoord. Bij acclamatie werd het zittende be stuur herkozen. Prof. Michael hield vervolgens een beschouwing over de eerste hulp bij ademhalingsstoornissen van polio myelitis-patiënten, waarmee men in het Haagse gemeenteziekenhuis veel ervaring heeft opgedaan. Spr. zette Straalbommen werper op vliegveld van Londen verongelukt Op London Airport is hedenochtend een Britse straalbommenwerper van het type Vulcan" neergestort en ontploft. Het toestel, een der nieuwste typen bom menwerpers voor het vervoer van atoom bommen, keerde terug van een vlucht om de wereld en had van Aden naar Londen gevlogen met een gemiddelde snelheid van 860 km. Twee van de zes inzittenden overleefden het ongeluk door van hun schietstoelen gebruik te maken. Toen de „Vulcan" in stromende regen boven het vliegveld verscheen, weer klonk een ontploffing en spoot een rook pluim uit het toestel. Het vliegtuig slin gerde en stortte brandend neer. Het laatste gedeelte van de vlucht, van Aden naar Londen, was zonder tus senlanding afgelegd. Men vermoedt dat het in de bedoeling lag een nieuw record voor deze afstand, 6.500 km, te vestigen. Toen het vliegtuig landde stond in de hal van het stationsgebouw een com missie van ontvangst gereed om de vlie gers te huldigen. De overlevenden van het ongeluk, ge neraal Broadhurst (bevelhebber van „Bomber command") en majoor Howard zijn licht gewond. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen LEIDERDORP Ouderavond K011. Juliaiiaschool Vrijdagavod werd voor de eerste maal in de nieuwe cursus een ouderavond ge houden van de o. 1. s. „Koningin Juli an aschool". De avod werd geopend door het hoofd der school, de heer Blankenstein, die gewaagde van het gestadig toenemen van het aantal leerlingen, in verband waarmede hij de nieuw benoemde on derwijzeres mej. van der Toorn van harte welkom heette. De resultaten van het afgelopen schooljaar waren zeer gunstig geweest; alle candidaten voor HBS, Ulo en Tuin bouwschool slaagden. De voorziter van de Oudercommissie, de heer Nieuwland leidde vervolgens het verdere deel der vergadering, welke door een vrolijke opgewektheid werd ge kenmerkt. Als punt van bespreking kwam o.m. de schoolmelkvoorziening ter sprake, waarvan het voor en tegen uitvoerig werd nagegaan. Besloten werd eerst de ouders der kinderen d.m.v. een circu laire van de voorstellen op de hoogte te brengen alvorens plannen uit te weken Vervolgens had een wijziging in de samenstelling der oudercommissie plaats De secretaresse mevr. de Jong, die in verband met andere werkzaamheden vrband met andere bezigheden haar be stuursfunctie moest neerleggen werd on der dankzegging voor haar werk en ge lijktijdige aanbieding van een herin nering. vervangen door mevr. van Ge- mert. die bij acclamatie werd gekozen. Nadat nog een aantal kleinere agen dapunten waren afgehandeld, werd overgegaan tot de behandeling van het voornaamste punt der bespreking n.l. de op 2 en 3 november te houden bazar ten bate van het schoolfonds. De bazar welke beoogt gelden bijeen te brengen voor de aankoop van een podium voor de ontspanningsruimte der school, vereist een zeer grote voorberei ding. Op de aanwezige ouders werd een beroep gedaan aan het slagen ërvan zo veel mogelijk mede te werken, hetgeen gezin ht dol: en podium waarop de kin deren zich kunnen oefenen in het spre ken en zich bewegen voor publiek te recht mocht worden gevraagd. Nadat de plannen der oudercommissie de goedkeuring der vergaderigg hadden verworven, werd 'het huishoudlijk ge deelte afgesloten en de ouders in de gelegenheidgesteld het werk van hun kinderen in ogenschouw te nemen, on der deskundige voorlichting der leer krachten. Na de pauze werd ten besluite door het hoofd der school een tweetal inte ressante film edraaid. A. Ruys, Dedemsvaart; ir. C. F. van den Berg en E. de Beaufort, Maarn; L. Scholtens en G. A. Vroom, Rotterdam; A. M. Th. Kerstjens en R. W. M. Buers Rotterdam. Overleden: Vrouwe A. W. E. C. M. Insinger - barones van Uslar Gleichen, 59 jr., Pijnenburg; G. H. Cremers jr., m. 73 jr., Hilversum; F. van Monsjou, m. 72 jr., Amsterdam; H. A. F. Könings, m. 68 jr.. Voorburg; G. J. de Jong, m. 58 jr., Delft. Deze pagina is gedeeltelik gecorrigeerd eerst een wijdverbreid misverstand recht omtrent de haard van de „kinderver lamming", die in het centrale zenuw stelsel, de hersenen of het ruggemerg en dus niet in de spieren woekert. Maar dev oortplanting van de besmetting is nog een volledig raadsel. Het Haagse ziekenhuis heeft een speciale polioafdeling, waar, aldus prof. Michael, geen bijzondere maat regelen genomen behoeven te worden om de smetstof binnen te houden. Want men is het er zo langzamer hand over eens, dat bijna elk individu besmet is met het virus, maar dat het mobiliseren ervan zuiver een kwestie van weerstand is. Wanneer de adem- halings- en slikspieren verlamd raken, ontstaat de ernstige toestand in het ziektebeeld, waarbij de EHBO direct nodig is, wil er geen fatale afloop van komen. In zulke gevallen is er maar één op lossing, aldus prof. Michael: onmid dellijke overbrenging naar een speciale afdeling van het ziekenhuis, omdat de normale kunstmatige ademhaling dan niet meer baat. Een luchtpijpsnede en het inbrengen van zuurstof kunnen redding- brengen. Inmiddels heeft het Haagse ziekenhuis aan de Zuidwal, aldus spreker, plaats voor 20 poliopatiënten. Er wordt in deze afdeling voor hen geademd met behulp van een ingewikkelde zuurstof- apparatuur. Een staf van 60 man moet permanent aanwezig zijn. De theorapie is, als gevolg van de onberekenbaarheid dezer ziekte, moeilijk. De EHBO-vereni- gingen echter kunnen voor een zo snel en veilig mogelijk vervoer per auto en met een gespecialiseerde staf zorgdra gen en zijn dus, naar de mening van de medische wereld, in de strijd tegen de kinderverlamming onmisbaar, z» be sloot prof. Michael. De deelnemers aan de jaarvergadering gebruikten de lunch in het Hoogoven restaurant, waarna een excursie door het bedrijf volgde. LEIDENAAR AANGEHOUDEN Wegens insluiping in Haagse Iederwarenzaak (Van onze Haagse redactie) Vrijdag j.l. is door de Haagse politie aangehouden een 47-jarige Leidse bouw vakarbeider, die verdacht wordt van in sluiping in een Iederwarenzaak in de Vlamingstraat te Den Haag op 9 juli j.l. Hij was die avond met enkele beken den uit geweest en alvorens men weer naar Leiden vertrok, had een van de vrienden - de magazijnchef van de le- derwarenwinkel - nog even iets te doen Er werd een afspraak gemaakt bij de winkel in de Vlamingstraat, maar tij dens het wachten bedacht verdachte plotseling, dat hij wel zijn tas kon mee nemen, die hij aldaar ter reparatie had afgegeven. Aangezien hij de situatie goed kende - hij had bij de zaak ge werkt - was het hem niet moeilijk bin nen te komen. Hij beweerde bij zijn aanhouding dat hij tegen de deur leun de en dat deze toen vanzelf openging. Deze lezing wordt echter nogal in twij fel getrokken, want toen hij eenmaal binnen was, zocht hij een flinke koffer uit en vulde die met leerwaren ter waar de van ongeveer 730 gulden, want inmiddels had de magazijnchef Van meenemen kwam echter niets, zijn boodschap gedaan; toen hij bij de winkel kwam, zag hij dat er licht brand de en dus ging hij maar eens even bin nen kijken. Hij vond de koffer, maar niet degene, die deze had klaargezet. Die had namelijk maar via de achterdeur de benen genomen. balen stro ln het welland losmaken, zodat de beesten er wat lichte buikvulling b(| opnemen Is dan ook zeer aan te bevelen! Wat de noteringen betreft, ls er een groot veraohll tussen de beste en de mindere kwaliteiten. Er werden kalf- koelen naar het buitenland verkocht tegen f 1200 en f 1300 per stuk (zelfs ongere gistreerde) en voor mooie modellen jonge guste koelen voor de vleesproduktie zagen we voor roodbonten soms f 950 en f 1000 per stuk besteden. Overigens deed het gewone marktvee: kalf- en melkkoeien 7501050, vaarzen 650900, pinken 450 625 en guste koeien 600850 per stu'k. De slachtveemarkt had ln totaal Iets meer aanbod en de handel was een tikje williger, met voor de prima klasse even stijvere, maar niet direct hogere prijzen. De elndmarkten sloten rustig en vooral niet duurder. Er was deze week aan de grote slachthuizen weer flink wat buiten lands slachtvee, zodat de vleesgroothandel tenslotte kalm is geweest, ofschoon de export van aohtervlees circa 250 ton heeft bedragen. Onze noteringen lagen van onder naar boven van f2.60 voor de minste tot aan f 3.40 voor de uitmuntende kwaliteit, f 3 gemiddeld voor een goede koe per kg geslacht gewicht. Vette en nuchtere kalveren werden met exportvraag vlot geplaatst met een opslag van 510 cent per kg. De wolveemarkt was even stroever weliswaar, maar de prijzen bleven toch wel gehandhaafd. Lammeren van 100145 per stuk. Licht goed wat lager. Schapen zaten ook in hoofdzaak in deze prijzen. Zeer mooie fokschapen boven notering. De varkensmarkt was in haar geheel traag gestemd. De vraag ls erg beperkt. De handel betaalde vrijdagmorgen op levering Voor de zware 2.07—2.08; in de top f2.10 en lichtere soorten vanaf 2.002.05 per kg levend gewicht, naar kwaliteit. Slagersvarkens 2.42—2.42.48 per kg schoon gewicht. Biggen en lopers met zeer trage handel zichtbaar lagere prijzen. Biggen 3555 gemiddeld per stuk. Lopers gemiddeld 2.00—2.10 per kg. De paarden markt was door een korter aanbod wat vaster. zo snel als licht Het Technologisch Instituut van Ca- lifornie heeft medegedeeld dat in het aldaar opgestelde synchrotron, een in strument voor et versnellen van atoom deeltjes waardoor atomen gesplitst kun nen worden, de snelheid van elektronen zover is opgevoerd, dat de snelheid van het licht tot 520 km per seconde be naderd werd. De lichtsnelheid bedraagt erica 300.000 km per seconde. Lange tijd heeft men op theoretische gronden aangenomen, dat een grotere snelheid dan die van het licht niet be staanbaar is, doch thans wordt dit niet meer als vaststaand aangenomen. BEURSOVERZICHT Weinig verandering Amsterdam, 1 oktober De eerste beursdagen van de nieuwe maand is ingezet met een vrij rustige stemming, doch het koersverloop was in het algemeen niet onbevredigend. De innternationale soorten bleven in door snee hangen rond het niveau van vrij dag, doch Kon. Olie stelde licht teleur. Het hoofdfonds daalde namelijk bij ope ning 5 punten tot 800% en zakte daar na zelfs verdder in tot beneden de 8 x pariprijs, slot circa 799%. Bij de Scheepvaartaandelen was van daag KNSM favoriet in verband met het 100-jarig bestaan van de maat schappij. De koers kwam van 181% op 184. Ook Scheepvaartunie was vrij vast op 174% (171%). De overige papieren in deze afdeling ruim prijshoudend tot ietts beter. Van de cultuursector valt wederom weinig opmerkelijks te vertel len doch de koersen van vrijdag ble ven vrij goed behouden. Vandaag staat de inschrijving open op certificaten van de Badische Anilin- und Soda-fabrik tot de koers van 105% De belangstelling hiervoor was vrij groot. Aandelen Deli Spoor werden opnieuw hoger geadvi seerd namelijk op 27 (24 Staats fondsen tenslotte stil en goed op peil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 okt. Londen 10.62% 10.63%, N. York 3.82%—3.83%, Montreal 3.92ft—3.92ft, Parijs 1.0810—1.0820, Brussel 7.62%—7.63%, Frankfurt 90.76— 90.81, Ztirich 86.95—87.00, Zürich (vr. francs) 89.34%—89.39%, Stockholm 73.57%73.62%, Kopenhagen 54.95% 55.00%, Oslo 53.16—53.21, Milaan 60.82% 60.87 Beurs van Amsterdam Maandag 1 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94 94% Grootboek oblL Ned. '51 3% 94 94 Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 93% 92% Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 88 88 Ned. '55 3% 88% 88 Ned. '55 II 3 90 90ft Ned. '47 3% (3) 91% 91ft Ned. "37 3 88ft Dollarlng '47 3 94ft 94% Investeringscert. 3 93% 93 Ned. 62-64 3 92H 92% Indië A3 91% 92% Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind.B 51 51% Nat. Handelsbank 118 118 Ned. Handelsmij. 189% 188 A.K.U248 247% Philips 282 282% Unilever403 401% Wilton Feyenoord 320% 327 Biliton 2de r239 242% Kon. Olie (f.50.—) 806 400 Kon. Olie 808% 798% Amst. Rubber 76% 76% Holl. Amer. lijn 200% 197% Kon. N. Stoomboot181% 181% Ned. Scheepv. Unie 171% 173% H.V.A100% 100%. Java Cult56y4 56% Deli Mij.en (Ver.) 106% 108% Senem'bah76% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 94% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 92% 93% R'dam *37 I-III 3% 90% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% b. 99% Premieleningen A'dam '51 2% 117 116 A'dam '56 I 2% 96% A'dam '56 II 2% 101% Eindhoven '54 2% 97ft 98 Enschede '54 2% 93 93 Den Haag'52 I 2% 105 idem n 2% 103 104% R'dam '52 12% 108% 108% idem II 2% 104% B 105 B Utrecht '52 2% 106 B 107 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank240%i Rott. Bank 209 Twen'tsche Bank 216y4 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr. 218% Kon. Ned. Grofsm. 116% Rott. Droogdok Mij. 614% Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 86y4 Intern atlo103 Diversen Albert Heyn286% Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 70 81 92% 239% 209 216 217% 116 615 85% 102% 288 B 70 80% 92% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnijv. Int. Kunststoff. Ind. Kon. Ned. Edelmet. Pref. w.a. idem Textiel Gebr. v. Wijk Leldsche Wolspinn. Ned. Electrolasm. Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwf abrieken Wernink'fe Betonm. V.K. 410 58 69 58% 69 77 76 340L 339 473GB 475GB 167% 167 95% 93

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9