Ontroerend afscheid van organist Leo Mens in de Pieterskerk Dienaar van Heer en gemeente Wat 3 oktober is voor een oud-Leidenaar Komen KNSB - bondsivedstrijden naar Bodegraven? 95ste jaargang Maandag 1 oktober 1956 Tweede blad no. 28949 Getuigenissen van grote verdiensten Leo Mens heeft dan gistermorgen afscheid genomen als organist der Pieterskerk. Voor het laatst hebben wij het orgel onder zijn hand gehoordeen orgel van voortreffelijke eigenschappen, dat door iemand, die er ten volle mee vertrouwd is, even voortreffelijk gehanteerd werd in werken van Bach, Franck en Sammartini, afwisselend in samenwer king met de hoboïst Jaap Stotijn, Mens' goede vriend, die geen verstek heeft laten gaan, nu het er om ging zijn partner van jaren lang. „uit te luiden". Het was ontroerend te bedenken, dat de „mens", die zo nauw met de Pieterskerk verbonden is, op deze zondagmorgen voor de laatste maal de trap naar boven had beklommen en nu nog éénmaal de orgel- klanken door deze kathedraal deed uitgaan. Een schone levensopgave werd hiermee besloten. Doch één gedachte overheerste: wij zullen Mens niet vergeten. Mens, die in deze kerk thuis hoorde en die. zoals ds. Kloek het in zijn preek zeide, steeds „de dienaar van de Heer en van de gemeente" is geweest. „Verblijdt U Ds. Kloek had als tekst gekozen Phil. •4 4 en 5 „Verblijdt U in de Heer, de Heer is nabij". De heer Mens en ik hebben samen deze dienst voorbereid, zo zeide ds. Kloek en wel in het teken van de „blijdschap en de dankbaarheid". Het gaat hier om een blijdschap, los van onze uiterlijke en innerlijke omstandig heden", een blijdschap „ten allen tijde". Voorspoed, geluk en welvaart kunnen mensen tot stomvervelende mensen ma ken. De blijdschap, die Paulus op het oog heeft, is echter die blijdschap, welke hij formuleert met de woorden „Ver blijdt U in de Heer". En aan het bevel om blij te zijn, voegt hij toe „Uw vrien delijkheid zy alle mensen bekend". Laat dus uw warmte en mildheid è,lle men sen bekend worden. De gemeente leeft te weinig uit die blijdschap in de Heer. We missen de liefde, de warmte, de mildheid, daarom is zij doods. Hoe kan het in de gemeente onbijbels, te weinig christelijk toegaan, als de geestdrift er niet is! In dit verband getuigde ds. Kloek van de arbeid van Leo Mens, die de gemeente heeft geleerd, dat zij een „blijde" en „zingende" mag zijn. Het kerklied is de spontane uiting van de mens, die gegrepen is door Christus. Mens, als dienaar van Jezus Christus, heeft de gemeente geleerd, dat zij niet alleen een oor, maar ook een mond en stembanden heeft. De dienaar Leo Mens zij hartelijk dank gebracht in het teken van de blijdschap en de dankbaarheid! Tenslotte werd gezamenlijk gezongen Gezang 179 „Rust myn ziel, Uw God is Koning", waarmee indertijd ook de vader van de heer Mens afscheid heeft genomen als organist te Noordwijk. Hierop volgde het boven reeds ge noemde concert, waarin de heer Mens met opmerkelijk frisse kracht het orgel bespeelde, waarbij Jaap Stotijn even eens de bewondering trok door zijn grote muzikaliteit en superieure techniek. Een prachtig besluit van deze zo in drukwekkende dienst! Afscheidsreceptie Na afloop van de orgelbespeling had in de kerkeraadskamer een druk be zochte afscheidsreceptie plaats. De eerste spreker was de heer D. Stigter, president kerkvoogd. „Wat zal ik over de heer Mens zeggen", aldus begon de heer Stigter, waarop de heer Mens onmiddellijk antwoordde: „Hoe min der hoe liever". „Wij kennnen elkaar nauwelijks", aldus de heer Stigter, „want de kerkvoogdij heeft nooit moeilijkheden met U gehad. Wij heb ben altjjd gaarne van uw adviezen ge bruik gemaakt, en verder was U iedere zondag trouw op uw post. Wjj zijn dankbaar dat wjj gebruik hebben mo gen maken van de talenten die God U heeft gegeven", aldus spreker. Ds D. J. Vossers voerde het woord namens zijn collegae en de kerkeraad. „Wij zullen U nooit vergeten als orga nist van de Pieterskerk, in welke func tie U zich nooit heeft schuldig gemaakt aan de burgerlijkheid der kerk". Iskar Aribo gewaagde als afgevaardigde van de afdeling Leiden van de Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging, van de „ouderwetse hoffelijkheid", die het op treden van de heer Mens als voorzitter van de afdeling steeds kenmerkte. Hij sprak de hoop uit dat de heer Mens thans meer tijd zou krijgen om te com poneren. De voorzitter van de Orgelcom missie der Ned. Herv. Kerk, mr. W. F. Schokking, noemde de heer Mens een „kerkvorst in de muziek". Namens de vele vrienden van de heer Mens voerde Jaap Stotijn het woord. Hij bood zijn vriend „muziek in blik", zoals de musici grammofoonplaten noemen, aan, bene vens een platenspeler met ingebouwde Jaap Stotijn overhandigt de heer Mens het geschenk van zijn vrienden (Foto L.D./Van Vliet.) luidspreker, een koffertje voor het op bergen van de platen en een enveloppe met inhoud voor de aankoop van enkele platen. De vrienden van de heer Mens, die aan dit geschenk hadden bijgedragen hadden hun handtekening geplaatst in een album, dat eveneens werd aange boden. Mej. C. M. de Haas, organiste van de Waalse Kerk, sprak een af scheidswoord in dichtvorm, waarin zij er op wees, dat de gemeente zo vaak zegt: „Het orgel speelt", maar dat men dan vergeet dat er achter dat orgel een mens zit, in dit geval zelfs Mens! De heer Mens dankt De heer Mens wees er in zijn dank woord op dat het voor hem een voor recht is deze dag te mogen beleven, en dat hij dit afscheid zelfs had gezocht. Hij had met zovele mensen en verenigin gen te doen gehad, dat hij gaarne offi cieel afscheid wenste te nemen. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer A. Blankenstein, zijn opvolger, die hij ge luk wenste met het mooie instrument en tot de koster, de heer J. Sira, die altijd paraat was als er moeilijkheden waren op het orgel. Daarna konden de aanwezigen de heer Mens de hand ten afscheid drukken. Onder de aanwezigen merkiten wij o.m. op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder J. C. van Schaik, prof. J. C. Schallenberg, hoogleraar in de muziekwetenschappen, Han Zirkzee, de organist van de Oosterkerk, de heer H. J. van Leeuwen, de oud-organist van de Marekerk, de heer J. Hoogerwerf, de voorzitter van de 3 Octobervereeniging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, ds. H. W. Kelder, predikant te Utrecht, voor heen te Leiden, die met de heer Mens in enkele commissies heeft gezeten, en kele kerkvoogden, predikanten en oud leerlingen, namens de Haagse Organis tenkring de heren E. J. Kooy, oud-orga nist van de Engelse Kerk te 's-Graven- hage, dr. W. Piepeveen, organist te Rijs wijk en G. Geerts, organist te Zoeter- meer. Namens de Kon. Bond van Gees telijke Zang en Oratoriumverenigingen van welke bond de heer Mens tot voor kort 2de voorzitter is geweest, waren aanwezig de heren H. J. van de Munnik, te Rotterdam en H. C. Feenstra, te h-Gravenhage. (Ingez. Med.-Adv.) TXTTT^ de zilveren medaille van de VV lil Ver. v. Vreemdelingen Verkeer verbonden aan de tweede prijs van de grote 3 oktober fotowedstrijd. Foto's insturen aan: FOTO-CINÊ JAN WOLFSLAG Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102 Form. min. 6x6 cm., hoogst. 18x24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. Olympische fakkel in de taptoe De toorts, waarmee de Engelsman John Mark in 1948 tijdens de openings ceremonie van de Olympische Spelen te Londen het Wembley Stadion kwam binnenlopen en waarmee de Olympische vlam werd ontstoken, zal dinsdagavond in de taptoe door de A.V. „Holland" worden meegevoerd. De eer deze fakkel te mogen dragen valt te beurt aan de international en Nederlands kampioen hoogspringen Rob Pommeé, voor zijn prestatie's in het af gelopen seizoen. De fakkel werd welwillend voor dit doel afgestaan door Fanny Blankers Koen, die hem als geschenk kreeg aan geboden na het behalen van haar gran dioze successen op de Londense Spelen. Wat Lezers schrijven.... Geachte Redactie. Weet U? ja U zult dat wel weten dat 3 oktober voor een oud-Leidenaar veel en veel meer is dan voor de Lei- denaar, die in ae stad bleef wonen. De „thuiskomst" op de avond van de taptoe of in de vroege morgen van 3 oktober als je met vrouw en kin deren over de Stationsweg naar de binnenstad doordringt. Als je met je kleutèts die feitelijk al jonge Groningertjes of misschien kleine Brabanders zijn en tegen wie je nogal opgeschept hebt over ,.3 oktober", over 't Schuttersveld wandelt. Je ziet je weer lopen aan de hand van je vader: 20, 30, 40 of wel 50 jaar geleden. En door al 't plezierige van deze feestdag komt even de weemoed. Later met een club jongelui en we zaniken nu dat ze vroeger veel ge zelliger 3 oktober vierden. Er werd toch zeker meer pret op straat gemaakt? Of is dat alleen maar in de fantasie van onze herinnering? Nog even denken aan die meisjes, die toen 17 of 18 wa ren en met wie je 3 oktober hebt ge vierd. 't Is niets geworden. Maar je hebt nu toch ook een erge lieverd Geacht redactie de familiereünie op straat in het uur voor de op tocht komt. Vriendén die je in jaren niet meer hemt gezien. Is het *m nou dat ouwe baasje Nee zeg jö waar zit je dan tegenwoordig? Dat. „tegenwoordig" be tekent 10 jaren Indië met 4 jaar Birma maar dat kan iedere ouwe school makker ook niet weten. Met m'n vrouw is het erg. Die is 18 jaar uit Leiden, maar kende vroeger iedereen. Datbetekent tussen 1 en 3 uur in Leidens straten om de 20 meter stil staan. Voor haar de prettigste uren van heel de dag. Steeds gezellige ontmoetin gen. Hallo An zijn dat je doch ters?? O, wat lijken die op je man! Deze conversatie wordt alleen beëin digd als de bereden politie op de hielen gevolgd door de optocht de straten voor de laatste keer schoon veegt. 3 oktober trekt je naar Leiden want alle 3 oktobers zijn hetzelfde en dan ben je thuis in je stad waar je jeugd ligt. Gevoetbald op het Raamland aan de „Nieuwe Vaart". Gespeeld in de „zeven bossies", het Maredijkje bij maanlicht Drie oktober daar spaarden we voor. En als om één uur je rijksdaalder op was, dan had je nog een *oeie oma ergens bij een singel of een litve tante bij de Oude Vest die nog twee kwartjes suppleerde. Geachte redactie, dan loop is met de jongens naar de sneltekenaar langs de Volendammer-muziekjes en 's avonds ga ik met tegenzin op de trein. Want dan ga ik weer naar eer. streek, waar 't wel goed is om te wonen daar niet van maar ze begrijpen niets van 3 oktober als ik er de vol gende morgen weer over begin. Hoogachtend, A. VAN ZONNEVET D, Oudf.nbosch. Het Waaggebouw Een oud-stadgenoot, de heer W, Brouwer, tlhans woonaclvig te Guster- beek, is het niet eens met hetgeen in ons Blad ter gelegenheid van de her- optning van het Waaggebouw werd ge schreven, n.l. dat de eerste telefoon centrale in de Waag gevestigd was. Hij schrijft: „De eerste centrale was op de Papen gracht. Nu in het huis naast het Mu seum van Oudheden. Vervolgens kwam zij in het Waaggebouw. Op de Turf markt en Steenstraat (nu ongeveer voor Lido) stonden hoge ijzerconstructies, waarin de telefoondraden gesteund wer den. Ook op de Apothekersdijk voor No. 13 stond zo'n gevaarte. Als het hard waaide was het een gegier van je welste. Op een morgen, nadat het 's nachts flink gestormd had, hadden de palen het begeven en lagen alle telefoondra den op de daken. Men heeft toen de houten constructie in ere hersteld. Dierendag Toen in het voorjaar door de plotse ling strenge vorst de vogels in nood kwamen te verkeren, heeft de Leidse burgerij spontaan geholpen. Daardoor konden veel vogellevens worden gered. Helaas verkeren er ook in normale om standigheden tal van dieren in nood; door onwetendheid of boosheid wordt zoveel leed berokkend. Dit tot een mi nimum te beperken is het doe] van de Vereniging tot bescherming van Dieren. De afdeling Leiden heeft zich tevens tot taak gesteld een asiel op te richten, waardoor ook veel mensen geholpen worden. Het is toch niet juist, dat veel burgers in moeilijkheden zitten, omdat hun telkens jonge dieren worden ge bracht, waarmee ze geen raad weten en die ze ook niet. willen doden of op straat zetten. Een asiel is dus voor mens endier dringend nodig. 4 oktober is het Dierendag, dat bete kent, dat die dag de dieren in het mid. delpunt van onze belangstelling staan. Ter gelegenheid daarvan komen wij za terdag 6 oktober bij U aankloppen om een gave. We hopen dat U mild zult geven. Gaarne willen we ook een beroep doen op alle dierenvrienden ons te helpen als collectant. Donderdag 4 oktober kunt U zich op geven in een zaaltje van „De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn Nr. 10, 's avonds tussen half negen en 10 uur, waar U dan ook een bus in ontvangst kunt nemen. Zaterdagmorgen kunt U een bus halen op Rapenburg 55. Werkt allen mee de collecte te doen slagen! M GENEZING VAN GESPLETENHEID. B. v. d. Meer sprak voor Psycho Synthese. Voor de afd. Leiden en omstreken van Psycho Synthese, die in het Snoeuck Hurgronjehuis bijeenkwam, hield de heer B. v. d. Meer uit Amsterdam een lezing over „Genezing van gespleten heid". Spreker, die de pathologische ge vallen buiten beschouwing liet, ging uitvoerig in op die figuren, die een ver scheurd en tegenstrijdig leven leiden, waarvan zij zich maar niet weten te bevrijden. Volgens de heer Van der Meer is het noodzakelijk, dat de mens tracht zijn levenseenheid terug te vin den. De tegenstellingen en de innerlijke verscheurdheid vallen dan weg en wordt de in hem bestaande disharmo nie omgevormd tot een nieuw en wellui dend akkoord. Voorts ging spreker uit voerig in op het feit, dat vele mensen zich niet van hun masker kunnen ont doen, waardoor de eigenlijke mens in hem verkommert. Levenseenheid, het zich bewust zijn van zelfstandig leven in zich. maakt de mens blij en stelt hem open voor zijn geestelijke groei. (Ingez. Med.-Adv.) (Ingez. Med.-Adv.) FOTOGRAFEER met 3 oktober. rUIU^KAPCCK stuur Uw leuk_ ste foto in naar Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102 en U dingt mee naar onze mooie en waardevolle prijzen. Form. min. 6x6 cm., hoogst. 18x24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. Handenarbeid op de school G Zaterdagmiddag heild de Prot. Chr. Onderwijzersvereniging, afdeling Leiden en omstreken haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen. De secretaris, de heer M. J. de Jonge opende deze bij eenkomst en gaf vérder het woord aan de spreker van deze middag, de heer P. Brouwer de Koning, leraar handenar beid aan de Chr. Kweekschool in Den Haag. Handenarbeid neemt een belangrijke plaats in bij het onderwijs; het wordt gebruikt als expressie, maar wij kun nen het ook gebruiken als verconcreti sering van de leerstof. Deze toegepaste arbeid, aldus spre ker ligt onze kinderen wel. Het vak rekenen brengt veel moei lijkheden met zich mee. vooral bij het lager onderwijs, maar als wij de getal len boven de tien. tafels en het metriek stelsel concreet aan de kinderen voor stellen door middel van schijfjes en blokjes, dan is deze vorm van leren geen tijdverlies maar winst. Vele moeilijkheden van zinsontleding kan men oplossen, door de zinnen wer kelijk in delen te knippen. Ook het land Palestina, wat vaak bij de bijbelse ge schiedenis voorkomt, kunnen onze kin deren moeilijk voorstellen, daarom zou den wij reliëfkaarten van dit land kun nen maken. Deze kaarten kunnen we ook gebruiken bij vaderlandse geschie denis, en vooral bij aardrijkskunde, waar situaties als gekanaliseerde ri vieren, strekdammen en polders, worden de kinderen veel duidelijker als ze ge heel uitgebeeld zijn. Tenslotte noemde de heer P. Brohwer de Koning nog het verkeersonderwijs, wat heel wat begrijpelijker wordt als men de kinderen zelf de diverse ver keersborden en verkeerssituaties laat uitbeelden. Na deze interessante lezing volgden nog vele vragen. 16-jarige jongen overreden Zaterdagmiddag is de 16-jarige jon gen H. Martens uit Leiden, toen hij met de bromfiets pal voor de tram de weg overstak, door de tramwagen van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoers Mij. aangereden. Twee uur later is hij in het ziekenhuis te Leiden overleden. Algemene vergadering Leidse Schaakbond (Van onze schaakmedewerker). Onder voorzitterschap van ir. R. Venema hield de Leidse Schaakbond zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering in „De Turk". In zijn openings woord wees de voorzitter erop, dat het aantal bij de clubs aangesloten leden in het afgelopen jaar is gedaald en hij spoorde zowel de bond zelve als de aangesloten verenigingen aan, de dalende curve weer om te zetten in een stijgende. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Planjer, die dit door vertrek naar elders voor de laatste maal kon uitbrengen, werd goedgekeurd, maar dat van de penningmeester, de heer Wassenaar, niet, omdat de kascommïs- sie nog geen gelegenheid had kunnen vinden bijeen te komen. Dit punt werd derhalve aangehouden tot de volgende vergadering, doch wel keurde de ver gadering de begroting voor het komende jaar goed, alsmede het bestuursvoorstel tot het instellen van een materiaalfonds In de nieuwe kascommissie werden de heren Schuss (Philidor) en Van Wij nen (Leiderdorp) benoemd, terwijl tot arbiters voor het komende seizoen de heren A. Barkema (Philidor) en A. E. J. Modderman (L.S.G.) werden aange wezen: laatstgenoemde neemt de plaats in van mr. A. de Groot, die door ver trek naar elders moest bedanken. Na enige discussie en een kleine wij ziging werd het bestuursconcept voor de competitie-indeling officieel bekrach tigd. De indeling luidt als volgt: le klasse: Philidor I, Alpheri I. Bos koop I. Voorschoten I, Bodegraven I, LSG III en LSG IV. 2e klasse A: Caissa, VTL I, Leider dorp I, Alphen II, Leithen, Bodegraven II en Boskoop II. 2e klasse B: Philidor II, Katwijk I, Sassenheim I, Vriendenschaar, Zwarte Pion I, Warmond en SCL. 3e klasse A: SPW I, LSG V, Voor schoten II. VTL II, Roelofarendsveen, Boskoop III en (nog niet definitief) Ter Aar. 3e klasse B: Hazerswoude, Leiderdorp* II, Aarlanderveen. Alphen III, Oude Wetering en S.P.W. II. 3e klasse C: Lisse, Katwijk II, Phili dor III, NZH, Zwarte Pion II en Sas senheim II. In de vacature Planjer was door het bestuur de heer Jac. Galjaard (Phili dor) kandidaat gesteld. Daar er geen tegenkandidaten waren ingekomen, werd deze bij enkele kandidaatstelling ver kozen verklaard. De bestuursfuncties werden als volgt herzien: Ir. R. Vene ma. voorzitter, A. E. J. Modderman, vice-voorzitter, dr. W. L. Groeneveld, le secretaris, P. Wassenaar, penning meester, J. Padding, competitieleider, Jac, Galjaard, wedstrijdleider en A. Karstens, 2e secretaris. (Ingez. Med.-Adv.) Wat REMBRANDT is onder de schilders, is MERCEDES-BENZ onder de automobielen Autobotsiiigen op de Rijksweg Oegstgeest Op Rijksweg nr. 4 onder Oegstgeest is gisteravond omstreeks 6.45 uur een 3 Oktober-cabaret We hebben bewondering voor ons 3 Octaber-bestuur want het is geen een voudige taak om telkenjare een feest te organiseren, dat duizenden op de been brengt, maar desondanks moge ik een wens naar voren brengen. JJ. zaterdag stonden we als lid van de 3 Oct. ver. weer een 1% uur in de rij om kaarten te krijgen voor de cabaretavond, Het wachten wordt verhoogd doordat er een groot aantal bij zijn, die voor een aantal kennissen ook toegangskaarten komen afhalen. Het komt voor dat een der wachtenden met 5 of meer lidmaat- schapkaarten komit. Gevolg langer wach ten omdat dit het uitreiken der kaarten vertraagt en bovendien is op deze wijze de zaal veel vlugger vol. Het lijkt mij daarom wenselijk dat elk lid zij/n eigen kaarten afhaalt en e.v. voor eigen huisgenoten tot een maxi mum van 6 Het lijkt mij toe dat het 3 Octaber- bestuur op die wijze aan een wens van vele wachtende 3 Oct.-leden zou tege moet komen. J. VAN ROOUEN, Hoge Rijndijk 188, Leiden. Naschrift van de Redactie: iBij informatie bij het bestuur der 3 October Vereeniging blijkt ons, dat een regeling, zoals die door de geachte in zender wordt gewenst, reeds bestaat en ook stipt wordt nageleefd. Deze regeling houdt in dat per lidmaatschapskaart maximaal 6 plaatsen mogen worden be sproken. Iemand, die dus behalve voor zichzelf, ook voor een ander kaarten wil kopen, moet, wanneer hij het aantal van zes overschrijdt, dus twee lidmaat- schapsbewijzen overleggen. Wanneer die buurman of vriend persoonlijk kwam, zou het resultaat niet anders zijn en de file alleen nóg groter worden. Overigens kan het bestuur van de 3 October-Ver- eeniging het óók niet helpen, dat er enthousiaste cabaretminnaars zijn, die zoals zaterdag j.l. het geval was 's morgens om halftien in de rij gaan staan, wanneer de kaartverkoop om 2 uur begint. Dat de heer van Rooijen dus 1% uur heeft moeten wachten, kan hij met méér recht aan zijn mede-caba retbezoekers verwijten dan aan het 3 Octaber-bestuur. gecompliceerd aantal botsingen ge beurd, waarbij enkele auto's en een autobus betrokken waren. De eerste botsing van twee auto's schijnt van zeer onschuldige aard te zijn geweest, doch een autobus, die voor deze op elkaar gereden auto's moest remmen, slipte en kwam dwars over de weg te staan. Op deze autobus is een auto gereden, waarin het echt paar van Dongen uit Amsterdam en hun kindje zaten. Deze aanrijding was de ernstigste. Dr. van Dongen moest zwaar gewond en mevrouw van Dongen met een lichte hersenschudding in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. Het kind is met een on betekenende verwonding in het zie kenhuis bij zjjn ouders gebleven. Het verkeer in de richting Amsterdam moest door de politie over de Haarlem merstraatweg worden geleid. Tijdens de opstoppingen, welke zich hierbij voor deden, hebben nog drie andere aanrij dingen plaats gehad. In totaal botsten zes auto's tegen elkaar op. Er waren echter geen persoonlijke ongelukken, nerlelvervoerdd- DE „OUDE LEIDSCHE" TE KATWIJK Op de jongdieren-tafelkeuring te Kat wijk behaalden enige leden der LPV „de Oude Leidsche" verschillende mooie suc cessen. Als keurmeesters traden op de heren J. Westhoek en C. v. d. Klink voor konijnen en C. de Graaf voor hoenders. Bij de grote hoenders won zowel in hanen als hennen S. Parlevliet met zwarte Holl. Hoenders. Bij de krielhoen- ders was de fraaiste voor T. v. d. Mark jr., die in Hollandse kriel iets moois toonde in zwart, blauw, zilver en goud- duckwin. De fraaiste op 1 na, tevens de mooiste hen was voor J. Westhoek jr. met sabelpootkriel. De fraaiste van een jeugdlid was een zeer goede zwarte Holl. kriel-hen van Kees Walenkamp. Bij de konynen won A. Heijneman met Blauwe en Beveren, S. A. Krefs met Black and Tan, S. Parlevliet met Rese konijn. G. J. H. VI. Bosch de tekening konijn met Hollande en J. Verhage de dwergrassen met Polen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. M. A. van Gelder (Dordrecht); mej. L. E. Elhorst (Aerdenhout) en de heren B. C. Carp (Dordrecht); C. J. Slager (Schoonhoven) en G. J. van der Waals Leiden) Bij de rondvraag bracht Bodegraven de mogelijkheid van het halen der jaarlijkse bondswedstrijden van de K.N.S.B. naar die plaats ter sprake. Vorig jaar was daartoe ook een po ging gedaan, maar de bondsraad van de K.N.S.B. gaf toen de voorkeur aan Kampen. Daar de schaakclub Bodegraven dit jaar 25 jaar bestaat, is het niet uitgesloten dat de bonds raad van de KNSB, mede gezien de afwijzing van vorig jaar, thans wel aan Bodegraven de voorkeur te ge ven, weshalve de vergadering het be stuur machtigde een aanvraag ten be hoeve van Bodegraven in te dienen. Het kostenvraagstuk bleek ter ver gadering al direct oplosbaar, zodat dit onderdeel geen moeilijkheden zal ge ven. (Van KNSB-zijde vernamen wij nog, dat tot heden de enige andere reflec tant voor de bondswedstrijden 1957 Zeist is. In de eind oktober te houden bonds raadvergadering van de KNSB zal de plaats der wedstrijden definitief worden vastgesteld). De heer Venema zegde aan het aftre dend bestuurslid Planjer dank voor de vele werzaamheden, die hij in het be lang van de bond heeft verricht en wenste hem in zijn nieuwe werkkring te Utrecht veel succes. Ook tot de ver trokken arbiter, mr. de Groot, richtte hij woorden van dank. In de tweede ronde van de afval- wedstrijd hebben zich meerdere ver rassende uitslagen voorgedaan. Zo viel het op dat no. 69, Stuyts (Vrienden schaar), die zoals wij reeds meldden zonder spelen de voorronde en de eerste ronde cadeau kreeg, de tweede ronde, nu met wei-spelen, met goed gevolg doorkwam: zijn slachtoffer was de voorzitter van de L.S.B., ir. Vene ma (Sassenheim, no. 46), die hier mede zijn illusies om de „primus in ter pares"-positie achter de bestuurs tafel uit te breiden tot éénzelfde po sitie achter het schaakbord, in rook zag opgaan! Maar wellicht meer verrassend was de nederlaag van Van Dijk (LSG no. 9) tegen den Bak (Sassenheim, no. 17) en dat Teleng (Vriendenschaar, no. 7) te gen van der Lip (Sassenheim, no 21) sneuvelde kwam ook onverwacht. Ook no. 8 Jerry Bey (Philidor) overleefde de tweede ronde niet, maar zijn tegen stander Van Wynen (Leiderdorp) is veel sterker dan zijn rangnummer 16 doet vermoeden. Van de „big ten" zijn nu nog slechts aan bod de no's 1 (Barkema, Philidor), 2. (van der Nat, LSG). 5. (Verduin, Caissa) en 6 (Brunt, Alphen). Daarvan zal, hetzij Van der Nat dan wel Ver duin, nog moeten afvallen alvorens de finale bereikt wordt. In de deze week plaats vindende 3de ronde komen zij nog niet tegen elkaar, maar ir;dien zij die overleven komt hun partij in de 4e ronde aan de orde. De nog niet-genoemde uitslagen van de tweede ronde zijn: Van Haaster (VTL, nog. 47). Verlind (Philidor, no. 45) V2, Modderman (LSG, no. 11)Dr. Bakhuizen van den Brink (Philidor, no. 28) 10. Vreeken (LSG, no. 54)van der Nat (LSG. no. 2> 01, Verduin (Caissa, no. 5)van Klaveren (LSG. no. 29) 10, Bernard (Voorschoten, no. 63)Padding (Phili dor, no. 22) 0—1, De Wekker (LSG. no. 67)Geyer (Philidor, no. 32) 01, Hof- stra (SPW, no. 65)Horre (Caissa, no. 38) 01, Schuss (Philidor, no. 12Brunt (Alphen, no. 6) 01. Bloem (LSG. no. 31)Lührman (LSG, no. 40) V2V2. Meyers (Vriendenschaar, no. 55)—van Meygaarden (Sassenheim. no. 43) 1—0, Bethe (Philidor, no. 53)Barkema (Phi lidor, no. 1) 01. van der Willik (War mond, no, 44)Etmans (SPW. no. 39) 01. De enige ontbrekende uitslag der eerste ronde bracht een overwinning van Van der Willik (Warmond, no. 44) op Verstraaten (LSG. no. 60). Officiële publikatie GEMEENTE LEIDEN KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1957 Lelden maakt be- aan alle keuringsplichtlgen. die tijdens de zitting 1955/1956 (keuring lichting 1957) ter keuring moesten verschijnen, de oproepingen voor opkomst ter keuring zijn verzonden; de ln 1937 geboren- mannelijke perso nen. die in een der Nederlandse bevol kingsregisters zijn opgenomen of daarin hadden behoren te zijn opgenomen en de oproeping voor opkomst ter keuring dan wel een bericht van niet-lnschrij- vlng nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 Januari 1957 ter gemeente secretarie. afdeling Militaire Zaken, moeten aanmelden. LEIDEN, 29 september 1956 De Burgemeester H. VAT KINSCHOT

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3