ZES RUSSISCHE DUIKBOTEN AAN EGYPTE GELEVERD Rotterdams luchthaven is onder grote belangstelling herrezen Jaarlijks défilé langs Dodencel en reünie „Oranje-hotel" Met een enkel woord Agenda MAANDAG 1 OKTOBER 1956 Zestien landen lid van de vereniging van kanaalgebruikers Westduit se loodsen zullen niet in dienst treden De Sovjet-Unie heeft zes nieuwe duikboten geleverd aan Egypte, aldus meldt de „Daily Herald" (Londen). De schepen, die zijn ingericht voor het leggen van mijnen, zijn een voor een door Russische bemanningen van de Oostzee naar Egypte gevaren. Dit bericht geeft een verklaring voor de mededeling van de „Sunday Ex press", eveneens een Londens blad, volgens hetwelk de Britse Admiraliteit een onderzoek instelde naar de aanwezigheid van Russische duikboten in het Mid- dellandse-Zeegebied, die in de afgelopen dagen herhaaldelijk waargenomen waren. De „Sunday Express" noemde in dit verband de Sovjetrussische onder- zecbootbases in Valona en andere plaatsen aan de Adriatische kust van com munistisch Albanië. Het blad meldde zelfs, dat maarschalk Tito zich over die aanwezigheid zorgen maakte en dat de mogelijkheid van het gebruik van deze bases in het Suezgeschil een van de redenen kon zjjn van Tito's geheimzinnig bezoek aan de Sovjet-Unie. Intussen heeft de Sovjet-Unie opnieuw een contract met Egypte gesloten voor de levering van 200.000 ton tarwe voor een bedrag van 5.750.000 Egypti sche ponden (ongeveer zestig miljoen gulden). Zes weken geleden werd reeds een contract gesloten voor de levering van een gelijke hoeveelheid. betere vriend heeft, dan juist Israël", aldus de voorzitter (van dit jaar), Ed win Gooch, in zijn openingsrede, waarin hij het prestigeverlies van Groot-Brit- tannië weet aan Edens beleid in de buitenlandse politiek. Tien Amerikanen zijn in Porf Said in opleiding Zestien landen hebben Groot Brittan- nië als uitnodigende mogendheid mede gedeeld, dat zij bereid zijn lid te wor den van de Vereniging van kanaalge bruikers. De oprichtingsvergadering be gon hedenochtend in de Britse hoofd stad. Alleen Japan en Pakistan houden zich afzijdig. Lid zijn nu: de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland. Nederland. Italië, Tur kije, Portugal. Noorwegen. Denemarken, Zweden, West-Duitsland, Spanje, Ethio pië en Perzië. Zaterdag zijn opnieuw vier Ameri kaanse loodsen in Port Said aangeko men voor opleiding tot loods voor het Suezkanaal. Bij elkaar zijn nu tien Amerikaanse loodsen in Port Said in opleiding. Voorts kwamen zaterdag twee Italiaanse en een Griekse loods aan. Twintig Westduitsche kanaalloodsen hebben besloten niet bij de Egyptische kanaalmaatschappij in dienst te treden nadat zij kennis genomen hebben van het verslag van twee collega's, die een week in Egypte zijn geweest. Men vindt de arbeidsvoorwaarden en de salarië ring niet gunstig genoeg. Scherpe kritiek van Labour De 55ste jaarlijkse conferentie van af gevaardigden der Britse Labourpartij opende heden in Blackpool met een vastberaden aanval op de handelwijze van de conservatieve regering inzake de Suezcrisis. Dit debat, dat onmiddel lijk na de openingsrede van de voorzit ter een aanvang nam. is bedoeld om de eenheid van de Labourpartij onder haar nieuwe leider, de 50-jarige Hugh Gaits- kell. voor het Engelse volk te demon streren. De 1300 socialistisohe afgevaar digden. die 6j2 miljoen leden vertegen woordigen. zullen debatteren over een noodresolutie, waarin de regering voor haar handelwijze inzake de Suezkwestie wordt veroordeeld. „Wat ons vooral heeft gealarmeerd en gesahokt is, dat een Britse regering in het midden van de 20ste eeuw ge bruik van militaire macht kan overwe gen om een twist bij te leggen en om haar zin door te drijven. Suez is de jongste van de vele mislukkingen die onze politiek in het Midden-Oosten in diskrediet hebben gebracht. De regering trachtte met Jordanië een verdrag te sluiten, terwijl Israël werd buitengeslo ten, genegeerd, afgewezen en geen wa pens kreeg, hoewel ons land daar geen A. FA VIER 25 JAAR BIJ DE LICHTFABRIEKEN Zaterdag herdacht de heer A. Favïer, werkzaam bij de lichtfabrieken, het feit. dat hij 25 jaar geleden aan deze fabrieken werd verbonden. Aangezien de directeur der fabrieken verhinderd was aanwezig te zijn, werd de jubilaris namens ir. Ykema gecom plimenteerd door de hoofdingenieur, ir. H. J. G. Klinkert. Deze overhandigde de heer Favier de oorkonde van het ge meentebestuur met de bijbehorende gratificatie. Spreker wees op het ver antwoordelij kheidsbesef en de rustige wijze, waarop de heer Favier steeds zijn werkzaamheden tot volle tevredenheid van zijn superieuren vervulde. Hij ver bond hieraan de wens, dat de jubilaris ook in de komende jaren op dezelfde lofwaardige wijze zou voortgaan. In dezelfde geest spraken daarna de onmiddellijke chef van de heer Favier en de chef van de afd. Personeelszaken. Een vertegenwoordiger van de Perso neelsvereniging bracht vervolgens de voelens van het personeel tot uiting, waarbij de wens werd uitgesproken, dat het inmiddels aangeboden cadeau de heer Favier nog menigmaal aan deze dag zou mogen herinneren. De heer Favier dankte allen voor de waarderende woorden en de aangeboden attenties. Het spreekt vanzelf dat hij daarna vele handen moest drukken van zijn collega's. Rumoer rond „Roek" Enschede weer op de been Gedurende het weekeinde is het weer onrustig geweest in Enschede in ver band met de vertoning van de film „Rock around the clock". Het rumoer begon in de binnenstad van Enschede waar duizenden op de been waren De politie had de markt afgesloten voor het verkeer en daar joelde en tierde men. Er werd gedanst en gezongen, maar verder gebeurde er niets. Daar de politie zich had terugge trokken, gingen de jongelui naar het bureau om daar de agenten uit te jouwen. De agenten die tot dat ogen blik toegefelijk waren opgetreden, stormde toen het gebouw uit en joe gen de menigte met gummiknuppels uit elkaar. Burgemeester M. van Veen van En schede heeft een verklaring afgelegd, waarbij hij over de taak van de politie heeft gesproken en met name over die van de geüniformeerde afdelingen. Hij zei dat er soms héél stevig moet worden aangepakt en dan mag men niet opzij gaan voor ..de straat". Jongelui, die gehandeld hebben als dezer dagen, moeten de gevolgen van hun eigen dwaasheid ondervinden. Wij zullen niet wijken, aldus de bur gemeester. Spanning in Tirol Twee betogingen verboden De Italiaanse politie verbood zater dag twee betogingen, die in het week einde, in Bolzano gehouden zouden wor den. De Zuidtiroolse Volkspartij had een grote protestbiieenkomst. belegd, omdat naar haar oordeel de Italiaanse regering het Italiaans-Oostenrijks akkoord over toekenning van grote mate van zelfbe stuur aan de Duitstalige bevolking in de provincie Bolzano niet heeft uitgevoerd. De neo-fascistische Italiaanse Sociale Beweging maakt vervolgens plannen voor een tegendemonstratie. De betogin gen werden toen verboden om relletjes te voorkomen. Uit andere delen van Italië werden politieversterkingen naar Bolzano gezon den om de orde te bewaren. In de laat ste maanden is de spanning tussen de Italianen en de Duitstalige bevolking toegenomen. Zaterdagavond werden in de bergen rondom Bolzano en Bressanone vuren ontstoken om te protesteren tegen het verbod van de bijeenkomst van de Zuidtiroolse Volkspartij. Door een ont ploffing werd een gat geslagen in een muur van een kazerne van het Italiaan se leger nabij Bolzano. Er vielen geen slachtoffers. NIEUWE DEMONSTRATIES TEGEN SCHMIDT. Twintig organisaties van jongeren en studenten hebben vandaag aange kondigd. dat zij een massa-vergadering op het Merdeka-plein in Djakarta zul len houden om de doodstraf tegen Schmidt te eisen. De bijeenkomst zal 6-p 12 oktober worden gehouden, drie ^agen voordat de rechter in zijn zaak mjtspraak zal doen. Geen doublure vormen van Schiphol (speciale berichtgeving) De sirenes van de bescherming bevolking, 16 jaar geleden de sinistere voorboden van naderend onheil uit de lucht, weerklonken van morgen andermaal over de stad Rotterdam. Maar nu was het een tot in alle woningen, kantoren en fabrieken van de bevlagde Maasstad doordringend signaal van blijdschap en voldoening, dat de grootste havenstad van het continent eindelijk weer in het bezit is van een eigen luchthaven. Honderden Rotterdammers hebben de officiële ingebruikneming van de lucht haven van de Doenkade af bijgewoond. Het was er al vroeg een druk komen van vliegtuigen op de prachtige, beton nen landingsbaan. Uit Engeland arri veerde een groot aantal autoriteiten en verslaggevers, ter bijwoning van de fees telijke opening van luchthaven-Rotter dam. Ook tal van Nederlandse genodig den kwamen uit de lucht, o.w. de Com missaris der Koningin, die per zweefvliegtuig kwam van het vliegveld Ypenburg. Daar was hij opgestegen in de door kolonel Oyens bestuurde zweef- kist, welke door een motorvliegtuig door de lucht naar Rotterdam werd gesleept. Dit was dan tevens het eerste zweef vliegtuig, dat op de Rotterdamse lucht haven landde: het zal stellig niet het laatste zijn. Het publiek kreeg nog meer interessants te zien: hoe er auto's te voorschijn kwamen uit het opengesperde binnenste van de uit de kluiten gewas sen, zilverblinkende vliegtuigen. Ook waren er demonstraties van verschil lende typen machines, boeiend door de evoluties van bekwame piloten. En de brommende en daverende vliegtuigmo toren verkondigden op hun manier de vreugde om de herrijzenis van luchtha ven-Rotterdam, waarvan op de grond, in de openingstent, in toespraken tref fend en indringend is getuigd. Een eigen aandeel De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, sprak ter inleiding van de openingsplechtigheid een wel komstwoord tot de bijna 300 genodigden. Mr. Van Walsum ging in op de vraag waarom Rotterdam er zo hard nekkig op gestaan heeft, dat het weer een eigen plaats in het luchtverkeer zou krjjgen. Rotterdam streeft niet naar de dou blure van Amsterdam. Rotterdam streeft niet naar een aandeel in het intercontinentaal luchtverkeer. Het (Ingez. Med.-Adv.) 74e Den Haag Dameskroniek Bewonder het enige huis ter wereld, geheel van plastic, met talrijke ideeën, ook voor U en U zult erover meepraten 28 september t/m 9 oktober Geopend: 13-17 en 19-23 uur (zondags gesloten) Hedenavond JOHNNIE JORDAAN Kom naar de Damesbeurs en U spaart geld Monumentaal geschenk voor K.N.S.M. Monument Amphritite Het cadeau dat het personeel en de gepensioneerden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij aan het be stuur van hun rederij hebben aange boden is een groot bronzen monument, geplaatst nabij de ingang van het éta blissement der maatschappij aan de Surinamekade. De echtgenote van een der directeu ren, mevrouw J. H. KruyffHeitz, heeft dit monumentale geschenk ont huld. Het stelt voor: Amphitrite, godin der zee, gezeten op een uit de golven op rijzend zeepaard of hippocamp, vooraf gegaan door haar zoon Triton, die op een kinkhoorn blaast om de woelige golven te bedaren. Het monument is ontworpen door de beeldhouwer Albert Termote te Voorburg en in brons ge goten door de firma J. E. Stöxen te Leiden. Het is geplaatst in een bassin waarin een aantal granieten werfste- nen. In één daarvan zijn de volgende regels gehakt, geconcipieerd door de dichter A. Roland Hoyst: Amphitrite dochter van Nereus, hoog te paard, hoe raast de branding waar uw zoon de zeehoorn blaast. Luidt weer een eeuw hij in voor onze schepen? Wilt hart bleef hun harten steeds het naast. (Ingez. Med.-Adv.) Ten bate van de nabestaanden van de mijnramp in Marcinelle zijn zater dagavond te Doornik onder grote be langstelling bokswedstrijden gehouden tussen ploegen Belgische en Neder landse amateurs. Onze landgenoten wonnen vier partijen tegen de Belgen vijf, terwijl één wedstrijd onbeslist werd verklaard. vraagt slechts de bescheiden plaats, die het nodig heeft om de belangen van de haven te kunnen dienen. Overwinningsrede Aan de hoofddirecteur van Gemeen tewerken, ir. J. A. C. Tillema, was de eer de „overwinningsrede" uit te spre ken. Vreugde en trots om het bereikte resultaat doortintelden zijn lange toe spraak, welke echter tevens blijk gaf van gepaste eerbiediging van andere dan uitsluitend Rotterdamse belangen. Maar geen der aanwezigen zal hebben mis verstaan de woorden, waarmee ir. Til lema elke eventuele poging om de groei kracht van een gezond jong organisme, te lang te belemmeren of zelfs te doden! Hierop verrichtte de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, de officiële opening. HOGE LUXEMBURGSE ONDERSCHEIDING VOOR EDUARD VAN BEINUM De Luxemburgse groothertogelijke fa milie heeft gisteravond in de Interna tionale Jaarbeurs te Luxemburg het concert bijgewoond, gegeven door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum. In de pauze werd de dirigent, de heer Van Beinum. voorgesteld aan de Groot hertogelijke familie, die zich langdurig met hem onderhield. Na afloop van het concert vond in de Nederlandse ambas sade een receptie plaats. In verband met zijn 25-jarig jubileum en het optreden in Luxemburg is de heer Van Beinum benoemd tot Com mandeur met Kroon in de Orde van Adolf van Nassau. Wij herdenken in oprechte beivondering Zeer velen hebben zaterdagmorgen deelgenomen aan het défilé langs Dodencel 601 van het „Oranjehotel", de strafgevangenis in Scheveningen. Honderden legden bloemen voor de cel, en aan de voet van het monument aan de buitenmuur van de gevangenis Voordat de jaarlijkse stille omgang langs de cel werd gemaakt kwamen de nabestaanden, autoriteiten en belangstellenden bijeen op de binnen plaats, waar de voorzitter van de Stich ting „Oranjehotel", prof. mr. R. P. Cleveringa een herdenkingsrede uitsprak. BINNENLAND De cultuurprijs „Keizer Karei" van het gemeentebestuur van Nijmegen voor de mooiste proeve van architectuur ls voor dit Jaar toegekend aan de Nijmeegse architect lr. Jan A, van der Laan, ont werper van het eerste verpleeghuis van het Sint-Radboudziekenlvuis op „Heijendaal" te Nijmegen. Door onbekende daders is in de nacht van zaterdag op zondag onder de gemeente Vught op ergerlijke wijze huisgehouden onder een vijftal langs de weg geparkeerde auto's, waaraan uit puur vandalisme grote schade werd toegebracht. Ruiten wissers en radio-antennes, spiegels e.d. werden afgebroken en vervolgens ln de omgeving weggesmeten. Radiateurdoppen zijn spoorloos Op 11 oktober wordt de najaarsver gadering van het landelijk contact orgaan voor gemeentesecretarissen ln het huis der provincie te Arnhem gehouden. Tijdens deze vergadering zal een lezing worden f ehouden over de menselijke verhoudingen n het ambtelijk leven. In Den Haag is de Stichting Studie kring voor Nieuw-Guinea opgerioht. Het doel van deze stichting is het bevorderen en verbreiden van de kennis omtrent land en volken van Nieuw-Guinea in de ruimste zin. Zaterdagavond is het 6-jarige jongetje F. H. M. Jaspers uit de Miquelstraat te Den Haag bij het spelen op een zolder schuit in de Fijnjekade gevallen en ver dronken. Het bestuur van de Sint-Radiboud- stiohting heeft prof. dr. P. H. Winkelman te Voorburg (Z.H.) benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de R.K. Universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in de sociale en economische geschiedenis. - Op uitnodiging van het gemeente bestuur van Southend on Sea zal een Rotterdamse delegatie onder leiding van de burgemeester, mr. G. E. van Walsum. aldaar een bezoek brengen op 3 en 4 oktober ter gelegenheid van de opening van de vliegdienst Southend-Rotterdam. - In verband met zijn benoeming tot secretaris-generaal van het Nederlands Instituut voor Internationale culturele betrekkingen heeft de heer G. Slulzer zaterdag zijn functie van programmaleider van Radio Nederland Wereldomroep neer gelegd. Hem ls een afscheidsreceptie aan geboden. De Nederlandse Bond in Duitsland, het overkoepelend orgaan van de ver enigingen van Nederlanders in diverse plaatsen, zal op zondag 7 oktober zijn jaarlijks congres houden ln het bij Venlo gelegen Duitse grensstadje Kaldenklrohen. Op 72-Jarlge leeftijd is te Amsterdam overleden de heer F. van Monsjou, oudste firmant van de Fa. Monsjou en Endel te Amsterdam, redacteur van het vakblad De Houthandel", oud-consul van Letland. De Amerikaanse ambassade heeft be kend gemaakt, dat het Amerikaanse con sulaat ln Rotterdam ls verheven tot con sulaat-generaal. De groei van deze grote Nederlandse haven heeft de Amerikaanse regering hiertoe doen besluiten. I Accou Het Nederlands Instituut van Accountants heeft zaterdag in Utrecht een accountantsdag gehouden onder voor zitterschap van prof. A. M. van Riet schoten. BUITENLAND Te Newport News in Virginia is zaterdag Ameri'ka's grootste en modernste vllegdeksohip, de 60.000 ton metende „Ranger", te water gelaten. In Bardo, een voorstad van Tunis, zijn zaterdag drie Tunesiërs opgehangen, die ter dood veroordeeld waren wegens het vermoorden van d'e afgevaardigde van Gafsa in de Tunesische grondwetgevende vergadering op 26 maart. Een gerechtshof te Karl-Marx-stadt (Ohemmitz) heeft zaterdag vijf Oostdudt-' sers veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van anderhalf tot acht jaar wegens economische spionage voor een Zwitserse firma. Op 12 oktober zullen bij Christie's in Londen een reeks doeken worden geveild voornamelijk van Nederlandse meesters uit de zeventiende eeuw. Ook zullen er oude schilderijen van de Britse. Franse en Italiaanse scholen onder de hamer gaan, alsmede moderne schilderijen en tekenin gen. Onder de Nederlandse schilderstuk- ken die worden geveld, bevinden zich doeken van Rubens. Dirk Hals. Pieter de Hooch e.a. Generaal Franco heeft zaterdag te Salamanca (Noord-Spanje) een bijeen komst van 20.000 Falangisten ter gelegen heid van de 20ste verjaardag van zijn be noeming tot staatshoofd bijgewoond. Franco werd in 1936, aan het begin van de Spaanse burgeroorlog, te Salamanca door een militaire Junta tot staatshoofd en opperbevelhebber van de nationalis tische strijdkrachten gekozen. In zijn leestrede zei hij o.m., dat Spanje er in geslaagd ls zijn prestige, dat het Jarenlang kwijt is geweest, te herwinnen. President generaal Anastasio Somoza van Nicaragua, op wie verleden week een aanslag ls gepleegd, is zaterdag aan zijn verwondingen overleden. Hij wordt opge volgd door zijn 34-jarige zoon Luis, die voorzitter is van de Senaat van Nicaragua. Samen met zijn 32-Jarlge broer, Anastasio, heeft Luis vorige week reeds zijn vader vervangen. IJslands minister van Buitenlandse Zaken Emil Jonsson is zondag in Washing ton aangekomen voor een bespreking naar aanleiding van IJslands verzoek tot terug trekking van de Amerikaanse troepen van het eiland. IJsland ls van mening, dat de Amerikaanse militairen daar kunnen worden gemist, aangezien de internatio nale toestand is verbeterd. De NAVO-raad acht een voortgezet verblijf van de Ame rikanen op IJsland evenwel noodzakelijk. IJsland is lid van de NAVO. Gemaskerde verzetslieden hebben zaterdag in een café te Leftera, een dorp ten zuiden van Nicosia op Cyprus, een Grieks-Cycrisohe schaapherder doodge schoten. Twee bekende figuren uit de lucht vaartwereld zijn overleden: vrijdag William Boeing, stlohter van de vermaarde Ame rikaanse vliegtuigfabrieken van die naam (hij werd 75 Jaar) en gisteren Sir Richard Fairey. van de Falrey-vliegtuigfabriek en fiionler van de Britse luchtvaart, wiens abriek o.m. de Fairey Delta-2 vervaar digde, waarmede voor het eerst het snel heidsrecord boven de duizend mijl (1600 km) per uur werd gebracht. Een 35-jarige Russische vrouw, die zaterdag aan boord van het toeristenschip .Podeba" in Stockholm was aangekomen, heeft asiel gevraagd. Zij is doctor in de geografie en de politieke economie. Het totale aantal geregistreerde auto's in de V.S. is dit Jaar 65.275.000 en wel 54.300.000 personenauto's en 10.975.000 vrachtwagens en bussen. Het aantal per sonenauto's is vergeleken met hst vorig jaar met 4,1 percent toegenomen en het aantal vrachtwagens en bussen met 3,7 pet. Men verwacht dat er tegen 1965 81 miljoen auto's ln de V.S. zullen zijn. Minister Pineau van Frankrijk is zondagavond per vliegtuig naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela, vertrokken, waar hij de openingsbijeenkomst van een conferentie van 22 Franse ambassadeurs in Latijns-Amerika zal leiden. Woensdag hoopt hij in New York aan te komen, waar hij het middagmaal zal gebruiken met zijn Amerikaanse en zijn Britse ambt genoten. Dulles en Selwyn Lloyd. Een groep Oostenrijkse aroheologen heeft te Ephese aan de Turkse oostkust een Romeinse kopie gevonden van het Griekse beeld van de godin Artemis, dat gestaan moet hebben in de aan haar gewijde tempel te Ephese. die destijds het zevende wereldwonder werd genoemd. Het originele beeld, dat van hout met blad goud bekleed moet zijn geweest, ls nooit teruggevonden. Zestien vrouwen en kinderen zijn verdronken, doordat de zeilboot waarin zij naar een eiland onder de Zuldkoreaan- se kust zouden worden gebracht, omsloeg, aldus is te Seoel bekend gemaakt. In de boot zaten 25 vrouwen en kinderen. De opvarenden waren van plan zeewier te verzamelen. De Britse veldmaarschalk Alexander heeft zondag op de begraafplaats van Casslno, ten zuiden van Rome, een ge denkteken onthuld voor de 4068 soldaten van het Britse Gemenebest, die bij de strijd op Sicilië en het Italiaanse vaste land ln de tweede wereldoorlog zijn ge sneuveld. Hongarije heeft een zeer slechte oogst gehad en ls er ln sommige delen van het land gebrek aan vlees, vetten en brood. Door ongunstig weer is de graanoogst 16 tot 18 pet. minder dan vorig Jaar en de maisoogst 25 pet minder. De hooioogst was slecht. Door gebrek aan vloeibare brandstof lag in vele gebieden het werk op het land stil. De 72-jarlge Clement Davies heeft op een bijeenkomst der Britse Liberale partij te Folkestone verklaard als partijleider te zullen aftreden. Hij wordt opgevolgd door het 46-Jarige Lagerhuislld Y. Grlmond. Er zijn slechts zes Liberale Lagerhuisleden. De politieke Invloed der Britse Liberale partij 16 echter aanzienlijk groter dan men aan de hand van dit geringe aantal par lementszetels zou verwachten. De Japanse premier Hatojama zal 6 oktober a.s. per vliegtuig naar Moskou vertrekken, waar hij onderhandelingen met de Sovjetrusslsdhe regering over net sluiten van een vredesverdrag zal her vatten. Bisschop dr. Otto Dibellus, hoofd van de Evangelische kerk van geheel Duits land, ls volgens „Neue Zeit" het blad van de Oostduitse Christen-Democratlsc-he partij, uitgenodigd voor een bezoek aan Communistisch China. De uitnodiging was afkomstig van een delegatie van Chinese Christenen, die een studiereis door Oost- Duitsland hebben gemaakt. „Het stemt ons tot grote erkentelijk heid dat Prinses Wilhelmina, zoals elk jaar een vertegenwoordigster heeft ge stuurd. Wij weten dat zij alleen maar niet persoonlijk aanwezig is wegens haar te respecteren ouderdom", zo sprak prof. Cleveringa. Hij las hierna drie telegrammen voor: een van Koningin Juliana, een van Prins Bemhard en een van Prinses Beatrix. Prof. Cleveringa herdacht voorts ds. Gerrit Bos, wiens naam hij in eerbied en dankbaarheid wenste te noemen. Ook sprak hij over de moed. de waar digheid en de getrouwheid van degenen, die hun leven hebben gegeven en die hij wilde blijven herdenken in oprechte bewondering. Zoals ds. Bos dit ook steeds heeft gedaan, besloot prof. Cleveringa met het uitspreken van het Onze Vader. Toen de Haagse Politie Muziekver eniging hierna het Wilhelmus speelde werd de Nederlandse vlag, die tot nu toe halfstok had gehangen, in top ge hesen. Daarna begon de stille gang langs de dodencel. Er werd bij deze plechtigheid passende muziek gespeeld. De nabestaanden van oud-gevange nen en oud-gevangenen uit het ..Oran je-hotel" hebben zaterdagmiddag de jaarlijkse reünie gehouden in het Kur- DINSDAG. Vv ar mond: Huize St. Lidwina. Derde recolleotie-avond. Pater J. Elgershuizen behandelt het onderwerp „Moeder en hui selijke sfeer". WOENSDAG Chr. Geref. Kerk: Herdenking Leidens ontzet. Spr. ds. C. v. d. Weele, 10 uur v.m. Prediker: Feestavond Leidsche Chr. Oranjever. „De Hulstiran". 7.30 uur nam. Schouwburg: Gezelschap Joh. Kaart. „De 4 Mullers". 7.30 uur nam. DONDERDAG. Voorschoten: Ontvangkamer Herv. Kerk. Bijeenkomst o.l.v. ds. W. J. H. Hu- beek. 8 uur nam. VRIJDAG „Het Gulden Vlies": Vereniging voor Pedagogiek, pedagogische filmavond, 8 uur namiddag. In Den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leidsche Wolspinnerij. 11.30 uur voorm. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per soneelsvereniging Gebrs. Van Wijk, 8 uür namiddag. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe. Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.: zond 25 uur nam BIOSCOPEN Trianon. „Ja, Ja, die Liebe In Tirol". Alle leeft. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30, 4.30, 7 en 9 uur. Rex. „Fernandel in de onderwereld van Parijs". Alle leeft. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; woensdag 2.30. 4.45, 7 en 9 u.; donderdagcyclus „De sneeuw ls vuil". Casino. „The Glenn Miller Story". Alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Lido. ..Chaplin's kolder-parade". Alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, woens dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Fernandel als modekoning". 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon - 20552; Haven- apotheek, Haven 18, telefoon 20085; Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8, telefoon 26274. BU geen gehoor bi| (Jw nnlsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. haus. Na een inleidend woord van prof. mr. R. P. Cleveringa, heeft mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer een rede gehouden, waarin hij hulde bracht aan het verzet. Hij dankte hen, die zijn gevallen. Het Handvest van de V.N. spreekt het uit, dat getracht moet worden de wereld te bewaren voor de gesel van een oorlog. Voorts wees hij er op, dat men beter voorbereid moet zjjn op het verzet bij een onverhoopte nieu we bezetting. Voor internationale vrede, veiligheid en welvaart is no dig internationale samenwerking, ge baseerd op internationale rechtsorde. De woningnood en de verhouding met Indonesië kunnen niet gebracht wor den onder een welgeslaagde herrijze nis. Er is alle aanleiding om mede te bidden ,dat het Huis van Oranje moge voortgaan Nederland te dienen, aldus mr. Jonkman. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht, verraste hierop reünisten op een aantal pianosoli. Na de pauze is de film van het stu- dentenverzet „zès jaren" ver toond. Mevrouw E. Glastra van Loon Boon uit Leiden, vertolkster van een der hoofdrollen, gaf vooraf een toelichting op de totstandkoming van deze film gegeven. Na de reünie, welke o.m. werd bijge woond door leden van de Haagse jeugd- actie, leden van de gemeenteraad van Madurodam en Leidse scholieren, is nog een korte vergadering van de Stichting gehouden, waarin de jaarstukken wer den goedgekeurd. VROLIJK AFSCHEID VAN HET TRAMMETJE NAAR VOLENDAM. Op feestelijke wijze hebben de bewo ners van de dorpen langs het tram traject Amsterdam-NoordVolendam zaterdagavond afscheid genomen van het elektrische tramemtje, dat, zolsmen vrijdag in ons blad heeft kunnen lezen, is opgeheven. Vooral in Monnikendam is het een luidruchtig afscheid gewor den. waar het officiële gedeelte in hotel Stuttenburgh werd gehouden, o.m. bij monde van de heer J. J. Jurrissen, di recteur van de NZHVM. Toen was de beurt aan de bevolking: Duizenden wa ren op de been en de tram, behangen, met een rouwkrans, bestuurd door wa genvoerder Klaver, deed er heel lang over om Monnikendam te verlaten, voor al door de sterke mannen, die de laat ste tram om even na half elf het stadje poogden uit te trekken. Het touw brak echter om de paar meter en moest dan onder gejuich weer aangeknoopt wor den, waar de cameramannen van Poly goon en de Nederlandse Radio-Unie een dankbaar object aan hadden. De heer Jurrissen kon op het geleende conduc teursfluitje blazen wat hij wilde, de tram wenste zich op zijn laatste tocht niet te overwei-ken! WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P. bó V h J O «3 uj 3 a d ei OTH S S H tl Stockholm zwaar bew. zw 5 17 0 Oslo geh. bew. wzw 3 16 0 Kopenhagen zwaar bew. z 5 18 0 Aberdeen licht bew. wzw 3 15 0.2 Londen regen zzo 2 19 Amsterdam lloht bew. zw 3 18 0.4 Luxemburg mist zzo 2 21 0 Parijs mist nno 1 25 6 Bordeaux mist ozo 2 27 0 Grenoble onbewolkt windstil 25 0 Nice onbewolkt nw 4 24 0 Berlijn regen z 3 19 3 Frankfort mist wndstil 23 0.3 München half bew. windstil 22 0 Zürich mist windstil 22 0.2 Genève mist windstil 22 0 Locarno licht bew. windstil 23 0 Wenen nevel wLndst.il 25 0 Innsbruck mist nno 1 24 0 Rome onbewolkt ozo 2 28 0 AJaccio onbewolkt ono 3 24 0 Mallorca licht bew. n 2 23 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2