SAARKWESTIE ZOU EINDELIJK VOORGOED OPGELOST ZIJN WEERBERICHT Nu helemaal geen punten van geschil tussen Parijs en Bonn Weer reeks verkeersongelukken auto door twee treinen overreden KROESJTSJEF, BOELGANIN EN TITO ZIJN IN JALTA Niemand weet hoe mr. Burger de zaak moet oplossen, maar 95ste jaargang MAANDAG 1 OKTOBER 1956 No. 28945» LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Adenauer en Mollet teerden het eens ,(Van onze correspondent in West-Duitsland.) Als het inderdaad waar is. dat in alle opzichten overeenstemming is bereikt tussen Adenauer en Mollet, dan is het Saarprobleem volkomen opgelost en behoort deze kwestie, die zo vaak als „de eeuwige twistappel tussen Frankrijk en Duitsland" werd bestempeld, voor goed tot het verleden. Van Westduitse zijde werd zelfs beweerd, dat er thans in het geheel geen punten van geschil tussen Frankrijk en Duitsland meer bestaan. Dit lacht ons als een sprookje toe en men is onwillekeurig geneigd te zeggen, dat het haast te mooi is om waar te zijn. In ieder geval zijn de beide regeringschefs het over de regeling van de zo gecompliceerde aangelegenheid van het Saargebied met elkaar eens geworden. Reeds over drie maanden - op 1 januari 1957 - wordt het Saargebied staat kundig bij de Westduitse Bondsrepubliek gevoegd. Het zal daarin het tiende bofidsland vormen en in 1960 zal ook de economische aansluiting voltrokken zijn. Vandaag zijn reeds besprekingen tussen enkele compe tente ministeries in Bonn en in Saarbriiken begonnen, die hoofdzakelijk ten doel hebben technische vraagstukken op te lossen. Het nieuwe ver drag tussen Frankrijk en West-Duitsland, dat meer dan 300 bladzijden beslaat, zal op 9 of 10 oktober door Adenauer en Mollet in Parijs worden ondertekend. Men hoopt, dat dan nog bijtijds in beide landen de ratificatie kan geschieden. Van 1 januari af zullen alle waren uit het Saargebied vrij van rechten in de Bondsrepubliek kunnen worden ingevoerd en alle goederen, die in het Saargebied benodigd zijn, vrij uit de Bondsrepubliek naar het nieuwe bondsland. Kosten Moezelkanaal zullen gezamenlijk gedragen worden De kosten voor de aanleg van het Moezelkanaal worden door Frankrijk en West-Duitsland gedragen. Frankrijk was niet van plan afstand van het Saar gebied te doen als de Moezel niet geka naliseerd zou worden. De Rijnland- Westfaalse elektriciteitsbedrijven 'hebben zich bereid verklaard ongeveer 240 mil joen mark voor het bouwen van kracht- stations te investeren. Een van de moei lijkste vraagstukken was van monetaire aard. Daarover hebben Adenauer en Mollet bijzonder lang met elkaar gesproken, omdat zij wilden voorkomen dat dit pro bleem naderhand opnieuw tot onenig heid tussen beide landen zou kunnen leiden. Pas tegen 1960 zal in het hele Saargebied de Westduitse mark als eni ge geldswaarde worden ingevoerd. Fran se francs zullen tegen de normale koers tegen marken kunnen worden ingewis seld. Het eerste gedeelte van de besprekin gen tussen Adenauer en Mollet waaraan ook Von Brentano en Pineau, en de staatsecretarissen Hallstein en Faure deelnamen. werden in het paleis Schaumburg in Bonn gehouden, maar in de late namiddaguren reden de he ren langs de oever van de Rijn naar het slot Ernich in de buurt van Rema- gen. de residentie van de Franse am bassadeur in West-Duitsland. waar de conferentie op „Frans territorium" werd voortgezet. Incidentje Des ochtends had op het vliegveld van Wahn, waar de machine van de Franse premier even na 10 uur zou landen, een nogal onaangenaam incident plaats. Terwijl de tachtigjarige Bondskanselier en de andere Duitse autoriteiten in de regen stonden te wachten, weigerde een Brits officier, die voor de regeling van het verkeer op deze vlieghaven aanspra kelijk is, vijftig minuten lang - telkens opnieuw - zijn toestemming te geven aan de Franse machine om te landen, zulks in verband met het feit, dat een aantal Britse straaljagers, die in de buurt van de Nederlandse grens oefe ningen hadden gehouden, bevel hadden gekregen op het vliegveld te landen. Er bleef voor Mollet en Pineau niets anders Generaal Griinther in november in Nederland Generaal Alfred M. Griinther, opper bevelhebber in Europa der NAVO-strijd- krachten, zal in oktober en november afscheidsbezoeken brengen aan West- Duitsland, Griekenland en Nederland. Hij zal waarschijnlijk ot 9 en 10 no vember in Nederland verblijven. Op 20 november zal hij het opperbevel over dragen aan de commandant van de luchtstrijdkrachten van de NAVO, gene raal Lauris Nor stad. Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Vannacht hier en £aar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Vrij warm voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 OKTOBER Zon op: 6.44 uur; onder: 18.17 uur. Maan op: 4.32 uur; onder: 17.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.24 en 13.50 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's over dan 50 minuten lang in de lucht te blijven rondcirkelen. Het conferentie- programma voor die dag werd er geheel door in de war gestuurd en Adenauer toonde zich over het gebeurde zeer ont stemd. Later bood de Britse ambassa deur in Bonn hem zijn verontschuldi gingen aan. Men had gehoopt dat de besprekin gen laat in de middag zouden aflopen, doch zij hebben tot 's avonds 11 uur ge duurd. Het was bijna middernacht voordat Adenauer en Mollet - die er beiden zeer vermoeid uitzagen - in een van de zalen van het ministerie van Buiten landse Zaken voor de binnen- en bui tenlandse journalisten konden verschij nen. Toen Mollet later per vliegtuig van Whan vertrok keurde hij de daar aan wezige Britse officieren geen enkele blik waardig.....*... Morgen Indonesisch antwoord (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta) De woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta, Arnold Mononoetoe, had vanmorgen desgevraagd nog geen commentaar op de verklaring van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken inza ke de vorming van de provincie „West Irian" De woordvoerder deelde mede dat morgen een verklaring van het Indone sische Gouvernement op de Nederlandse opmerkingen zal worden uitgegeven. Te Halfweg reed auto op tramreizigers in De bestuurder van een militaire vrachtauto die zaterdagmorgen uit de richting Haarlem kwam raakte in het midden van het dorp Halfweg de macht over zijn stuur kwijt, waardoor de wa gen met grote snelheid linksaf week over de tramrails. Met dezelfde grote snel heid ging de wagen weer terug naar rechts over de vluchtheuvel waar hij op een groep wachtende tramreizigers inreed. De heer J. Scholten uit Zwa nenburg, vader van zes kinderen, v/erd vrijwel op slag gedood. De wagen stak de weg over en ramde de muur van een garage, na eerst een voorbijgaande wiel rijder - de heer W. Schilder eveneens uit Zwanenburg - tegen de muur ge drukt te hebben, waardoor deze ernstig gewond werd. De garagedeur werd ge heel vernield en uit de gevel werd een groot stuk muur weggeslagen. De heer Schilder is naar een ziekenhuis in Haar lem overgebracht. Op de weg tussen Oude Pekela en Winschoten is zaterdagavond een perso nenauto, bestuurd door de heer J. Bos uit Midwolde, in botsing gekomen met een voor de auto, in dezelfde richting rijdende, met een paard bespannen wa gen. De heer Bos werd daarbij zeer ern stig gewond. Hij is opgenomen in het R.-K. Ziekenhuis te Winschoten, even als een van zijn twee mede-inzittenden, de 15-jarige K. Niehuis uit Heiligerlee en de voerman van de wagen, J. Brou wer uit Winschoten. Een 16-jarige zoon van de autobestuurder kon. na verbon den te zijn naar huis terugkeren. Ook Hongaarse partijsecretaris Gerö ivas zondag bij onderhoud aanwezig President Tito van Joego-SIavië heeft zondag in de omgeving van Jalta van gedachten gewisseld met de Sovjetrussische premier, maarschalk Boelga- nin, de eerste secretaris van de Sovjetrussische partij, Kroesjtsjef en de se cretarisgeneraal van de Honogaarse (communistische) arbeiderspartij, Erne Gerö. die in de Krim zijn vakantie doorbrengt, aldus maakte Radio-Moskou bekend. Later zaten zjj in „een vriendelijke en oprechte sfeer" aan bij een diner. Eerst had Tito, die sinds donderdag j.L in de Sovjet-Unie verblijft, een bezoek gebracht aan Kroesjtsjef, in diens villa te Jalta, waar zich ook de Hongaarse partijleider bevond. De drie mannen gingen na enige tijd, in gezel schap van de echtgenote van president Tito en mevrouw Kroesjtsjef, een wan deling maken in de bergen. Daarbij ontmoetten zfi Boelganin, die juist voor vakantie in de Krim was aangekomen. Het was de eerste ontmoeting tussen de Sovjetrussische premier en Tito, sinds laatstgenoemde onverwachts met Kroesjtsjef naar het Zwarte-zeegebied vloog. „Meningsverschillen", zei Joegoslavische perschef Zaterdag hadden Tito en Kroesjtsjef een bespreking gehad aan boord van de Russische kruiser „Admiraal Nachimof" die in de baai van Sebastopoi voor an ker lag. Aan de besprekingen tussen de Rus sische en de Joego-Slavische leiders hebben o.a. ook deelgenomen mevrouw Foertsewa, secretaresse van het cen trale partijcomité en echtgenote van de Russische ambassadeur te Belgrado. Iwan Serof, de voorzitter van de staats commissie voor de staatsveiligheid, Kiritsjenko, de eerste secretaris van de Oekrainse communistische partij, lui tenant-generaal Rankovic, een van de Joego-Slavische vice-presidenten en Djuro Pucar-Stari, de voorzitter van de Bosnische volksvergadering. De ontmoeting tussen Tito en Boelga nin vond plaats 24 uur nadat de pers chef van de Joego-Slavische regering in Belgrado had bekend gemaakt dat er meningsverschillen bestonden tussen Tito en Kroesjtsjef tijdens hun bespre- kigen in Joego-Slavië. Gisteravond is on de onbewaakte over weg te Nunspeet een personenauto, eigendom van de heer A. J. Visser uit Wapenveld, geslipt en tengevolge daar van tussen de rails terechtgekomen. De inzittenden van de wagen, acht personen in totaal, van wie twee kin deren, hebben getracht de auto weer op de weg terug te brengen, doch zii slaagden daarin niet t'jdi". De auto werd gegrepen door de trein, die uit de richting Nunspeet kwam en naar Zwolle reed. Door een botsing werd de auto op de andere rails gesmeten en daar overreden door de uit tegenover gestelde richting komende sneltrein Zwolle-Amersfoort. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, doch de auto werd volkomen vernietigd. Het treinverkeer in de richting Zwolle had ongeveer viif kwartier oponthoud, dat in de richting Amersfoort ongeveer een half uur. In de bocht, die de Rijksweg 16 vlak voor de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht heeft, is gisteravond omstreeks tien uur een verkeersongeval gebeurd, tengevolge waarvan vier personen ernstig en een persoon licht gewond zijn geraakt. Een uit Breda komende auto. bestuurd door de 22-jarige H. J. G. Hauser uit Rijs wijk. passeerde met grote snelheid een net in de bocht rijdende auto, die 80 km reed. De auto. die Dasseerde, slipte hier bij. draaide een slae om en botste te gen een uit de richting Rotterdam ko mende auto. bestuurd door de 53-jarige P van Elzingen. uit Werkendam. Van de vijf inzittenden van de auto uit Breda, die totaal vernield werd. werden vier personen gewond. In het R.-K. zieken huis te Dordrecht moesten worden op genomen de bestuurder, de 29-jarige mej. J. J, M. Th. Asperslag wonende in België en de 20-jarige mej. M. van de Meer uit Voorburg. De heer A. A. M. v. Ginkel uit Vlissingen kon met een zie kenauto naar huis worden vervoerd. Ook de heer Van Elzingen moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Gistermiddag is een 76-jarige voet ganger toen hij onvoorzichtig de Spaarndammerstraat te Amsterdam overstak, door een motorrijwiel gegre pen. De man werd met ernstige verwon dingen naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij korte tjid later is overleden. De 24-jarige Hagenaar J. J. Koster uit de Pluvierstraat te Den Haag is za terdagochtend bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed op zijn motor op de Rijswijkseweg, in gezel schap van een kennis uit de Ketelstraat die, eveneens op een motor, vlak achter hem reed. Op een zeker ogenblik schoot het voorspatbord van Kosters motor los, waardoor deze over de kop sloeg. De an- ander kon niet meer remmen en reed over hem heen. Koster kreeg een sche- delbasisfractuur en is in het ziekenhuis aan de Zuidwal aan zijn verwondingen overleden. Dönitz vrijgelaten De voormalige groot-admiraal Karl Dönitz, opperbevelhebber van de Duitse vlootstrijdlbrachten onder Hitier en na diens dood hoofd van de Duitse rege ring. is zondag te middernacht uit de gevangenis van Spandau vrijgelaten. Mej. Geldens. particulier secreta resse van Prinses Wilhelmina heeft als haar vertegenwoordigster het jaarlijks défilé langs de Doden cel 601 in de cellenbarakken te Scheveningen bijgewoond. Mej. Geldens in gezelschap van prof. mr. R. P. Cleveringa uit Leiden, voor- zifter van de Stichting Oranje hotelbij de cel. van de VVD is bekend, dat zij niet bij voorbaat in de oppositie zal gaan iVan onze parleme ntaire redac.teur) Zaterdagochtend is de informateur naar Soestdijk geweest om H. M. de Koningin een tussentijds rapport uit te brengen. Dit wekte aanvankelijk in Haagse politieke kringen enige verrassing. Enkelen meenden uit dit bezoek te moeten afleiden, dat ook mr. Burger geen uitweg zag voor de moeilijkheden, waarin hij door de houding van de anti-revolutionairen was geraakt en daar van de Vorstin in kennis wilde stellen. Er zou natuurlijk enige grond voor deze veronderstellingen zijn geweest, ware het niet, dat de V.V.D.-fractie om elf uur die ochtend in vergadering bijeen zou komen. Het resultaat van dit liberaal beraad was vanzelfsprekend voor de informateur van grote betekenis. Immers, zou de heer Oud aan de heer Burger na afloop van deze vergadering hebben meegedeeld, dat de V.V.D. zich afzijdig zou houden, dan waren de moeilijkheden weliswaar niet opgelost, maar dan toch wel aanzienlijk ver minderd. Vandaar, dat zijn bezoek aan Soestdijk nooit kon inhouden een ver zoek tot intrekking van de aan mr. Burger verstrekte opdracht. Dit onder houd met de Koningin hield dan ook niets verontrustends in met betrekking tot de pogingen om langs informatieve weg tot de samenstelling van een Kabinet te komen. worden afgeleid. Allereerst dus. dat de fractie als zodanig geen enkele invloed zal uitoefenen op een figuur uit haar kring, die voor een ministerspost wordt uitgenodigd. Voorts kan men er de voorzichtige conclusie uit trekken, dat de V.V.D. zoals in een recent verleden al meer dan eens werd beweerd - niet bij voor baat in de oppositie wil gaan. Mr. Burger, die nu dus weet. wat de houding der liberalen is, zal er onge twijfeld naar blijven streven een V.V.D.-er in het Kabinet op te nemen. Het overleg dat hij dienaangaande met dr. Drees vrijdagavond heeft gehad, was voor hem een ruggesteun om zijn pogingen in die richting te blijven voortzetten. Zal hij dan ook nog aan de eis van de A.R.P., t.w. twee volwaardige mi nisterportefeuilles, kunnen voldoen? Bij het door mr. Burger opgestelde verdelingsschema is zulks een onmo gelijkheid. Maar een niet voldoen aan dit uitdrukkelijk gestelde verlangen, betekent niet alleen een weigering van de A.R.P., doch ook een „neen" van de K.V.P. Beide groeperingen heeft de informateur echter voor zijn brede-basis Kabinet nodig. Niemand in de Haagse politieke krin gen weet, hoe mr. Burger het zal klaren. Of hij het zelf weet? Een po liticus is dikwijls uitermate vinding rijk! A.R.P. handhaaft eis van twee volwaardige zetels Van een dreigende breuk in V.V.D.- kringen was geen sprake. Wel bestond er verschil van inzicht. 'Maar ook dat schijnt te zijn opgelost, want prof. Oud heeft na afloop van de fractievergadering van de V.V.D. mee gedeeld, dat de fractie unaniem van oordeel is, dat de beslissing, of een door een formateur aangezochte V.V.D.-er om in een Kabinet zitting te nemen, in handen van de aangezochte zelf moet blijven. Hij zal stellig in overweging nemen of het regeringsprogramma en de samenstelling van het Kabinet voor hem, als liberaal, geen beletselen vor men om de invitatie te accepteren. Er kan uit deze summiere verklaring van de V.V.D.-voorzitter wel veel De kinderen zijn er als de kippen I van de bomen doet vallen. Soms i zij de rijweg opkruipen zonder acht bij. na de herfst de beukenootjes I gaat hun enthousiasme zover, dat te slaan op het verkeer. waar hij een vonnis van tien jaar we gens oorlogsmisdaden heeft uitgezeten. Dönitz, die onlangs zijn 65ste verjaar dag vierde, heeft indertijd te Neuren berg terechtgestaan. Vorig jaar onder ging de gewezen vlootcommandant een operatie. Hoewel deze volgens de artsen geslaagd was. is de gezondheidstoe stand van Dönitz naar verluidt, over het algemeen slecht. Prinses Van Retie kreeg dochter Prinses Lilian van Retie, de echtge note van Koning Leopold van België, heeft in de nacht van zondag op maan dag het leven geschonken aan een doch ter. Het Prinsesje, dat de namen Maria Esmeralda Adelaide Lilian Anne Leo- poldine zal dragen, is het derde kind uit het huwelijk van Koning Leopold en de Prinses. Koning Leopold is thans de gelukkige vader van een gezin van zes kinderen: drie kinderen uit het eerste huwelijk met wijlen de zo betreurde Koningin Astrid, en drie Kinderen uit zijn tweede huwelijk met Lilian, de dochter van de overleden gouverneur van West-Vlaan- deren en die de titel draagt van Prinses van België. Zaterdag bevond de Prinses zich nog te Ciergon, het Koninklijk do mein in de Ardennen, waar de konink lijke familie van België het grootste deel van de vakantie heeft doorgebracht. Tweehonderd doden in Bengalen Bjj overstromingen in Bengalen en Bihar (Noordoost-India) zjjn meer dan tweehonderd personen om het leven ge komen. Het aantal daklozen wordt op een half miljoen geschat. Vliegtuigen van de Indiase luchtmacht hebben voedsel uitgeworpen voor men sen, die door het watc- zjjn ingesloten, terwijl het leger met boten aan het red dingswerk deelneemt. Vijftig van de slachtoffers waren mijnwerkers, die door het water verrast werden toen de mijngangen, waar zij werkten, vol liepen. Soekarno in Peking President Soekarno van Indonesië is zondag in Peking aangekomen. Hij zal maandag de viering van de Chinese na tionale feestdag bijwonen. Op deze dag zal ondermeer een reusachtige parade, waaraan 500.000 mensen deelnemen, worden gehouden. Men verwacht dat meer dan 3000 buitenlanders deze pa rade zullen gadeslaan. In de straten van Peking waren ere- bogen aangebracht met de Chinese en Indonesische nationale kleuren. Op de weg van het vliegveld naar de stad was by de ingang van de historische stads poort een groot portret van Soekarno van dertien meter hoog opgehangen In de etalages van de boekwinkels in Pe king liggen Chinese vertalingen van de verzamelde redevoeringen van het Indo nesische staatshoofd en een album van reproducties van zijn schilderijenverza- meling. Zondagavond was Soekarno gast van Mao Tse-toeng aan een diner, waaraan ook aanzaten minister Roeslan Abdoel- gan' en de Indonesische ambassadeur in Peking, Soekardjo. handgranaat ontploft in bioscoop EEN DODE EN TWEE ZWAARGEWONDEN. Tijdens een voorstelling in de Rex- bioscoop in Malang in Oost-Java is gisteravond een handgranaat ontploft. De portier van de bioscoop werd ge dood en twee personen werden ernstig gewond. Er werd grote schade aange richt. Vier leden van het personeel zijn voor verhoor door de politie aangehou den.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1