)ud-toneelspeler M. van Warmelo, e Woubrugge op 19 oktober 90 jaar Rembrandt keert op drie oktober in zijn geboortestad terug Kille en keiharde zakenleven schonk hem geen bevrediging pste Jaargang Zaterdag 29 september 1956 Vijfde blad no. 28948 het eerste onderhoud met deze man dat die toneelsfeer mij lag en boeide. Nooit vergeet ik de warmte die ik bij deze Jan C. de Vos ontmoet heb, een warmte die ik zo gemist had in het kille en keiharde zakenleven. Hoofdrollen zullen nooit bij jou passen" „Mijnheer, ik ben elk uur, dat ik leef nog dankbaar voor wat ik ben vat ik heb mogen beleven". Dit waren de woorden, die wij te horen eg en uit de mond van de bijna 90-jarige oud-toneelspeler M. van 'armelo te Woubrugge, tijdens ons bezoek, dat wij hem dezer dagen ■achten in zijn vriendelijke woning aan de Van Hemessenkade. Inderdaad, als men zo oud is geworden en een nog zo goede gezond- >id geniet - de heer Van Warmelo is alleen wat hardhorend - zich g zo kwiek door het huis kan bewegen, dan heeft men inderdaad alle den tevreden te zijn. Het ivas naar aanleiding van de 90ste verjaardag, die de heer Van 'armelo op 19 oktober a.s. hoopt te vieren, dat wij hem bezochten, neinde eens wat meer van deze vroeger zo zeer gewaardeerde toneel teler te weten te komen. In de handel De heer Van Warmelo vertelde ons op zijn eigen geestige manier, dat hy, in Rotterdam geboren, door zijn ouders bestemd was voor de handel. Zijn va der had een wynkoperij in de stad en de zoon moest in de voetsporen treden van zjjn vader. Hiertoe kreeg hij na de lagere school borlopen te hebben een opleiding aan t HIBS aldaar, waarna hij naar de landbouwhogeschool te Wageningen fng. Bij het verlaten van deze school hoest hij dus de handel in, wat hem fchter in het geheel niet lag. Het was (oor hem duidelijk, dat hij hierin zijn (jstemming zeker niet zou vinden. Toneel trok Inmiddels was zijn vader gestorven o de toen ruim 20-jarige jongeman IERSTE OF LAATSTE AARDBEIEN? [Het fraaie zomerweer van de afgelo- !n dagen heeft er voor gezorgd, dat bij n onderwijzer te N ijker kerveen, voor tweede maal dit jaar een bed aard kien in volle bloei staat. Men zal achten de kleine vruchtjes rijp te ma in door de aardbeien af te dekken met an onze correspondent in Stockholm) ONTHEFFING SLUITINGSUUR IN VERBAND MET DE 3-OKTOBER- VIERING Burgemeester en Wethouders van. Leiden Irengen ter openbare kennis, dat het be- nalde in artikel 2 van de Winkelsluitings wet 1951 niet geldt op dinsdag 2 oktober p56 en woensdag 3 oktober 1956, beide |igen na 18.00 uur en op donderdag (oktober 1956, vóór 1.00 uur. OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders van Lelden Irengen ter openbare kennis, dat de van kmeentewege bediende bruggen op woens- bg 3 oktober a.s. uitsluitend tussen 6 en j) uur en tussen 17 en 20 uur voor het fcheepvaartverkeer geopend zullen worden. De Burgemeester van Leiden, verzoekt Clen tijdens de 3-oktoberoptocht het middengedeelte der straten vrjj te laten, liet met de optocht mede te lopen en alle jelemmeringen uit de weg te ruimen en loet voorts een dringend beroep op ieder m, ter voorkoming van ongelukken, niet fcet serpentines, vuurwerk of confetti te terpen en in het belang der goede orde ip alle wegen en bruggen rechts te houden. SLUITINGSUUR VERGUNNING- EN VERLOFSLOKALITEITEN OP 3 OKTOBER 1956 De Burgemeester van Leiden brengt' ter ipenbare kennis, dat door hem ontheffing 's verleend van het sluitingsuur voor ver- (unnings- en verlofslokaliteiten in de lacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 1.00 uur. iHouders van muziekvergunningen mogen ledurende genoemde nacht tot dat tijdstip imziek ten gehore doen brengen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS i Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter openbare kennis,dat de Ge- aeente-secretarie en de overige bureaus Ier gemeentelijke diensten en bedrijven-, iehoudens het hierna vermelde, op woens- iag 3 oktober a.s. de gehele dag gesloten lullen zijn. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal lp die dag geopend zijn van 1012 u. v.m. ALGEMENE DAGMARKT Burgemeester en Webhouders van Leiden irengen ter openbare kennis, dat in ver- land met de viering van het 3-oktober- 'eest de algemene dagmarkt inplaats van >p woensdag 3 oktober a.s. zal worden jehouden op dinsdag 2 oktober a.s. en dat let sluitingsuur van deze markt is vast gesteld op 16 uur. AFSLUITING VERKEER OP 3 OKTOBER 1956 Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter openbare kennis: L dat de toegangswegen tot de binnen stad van 3 oktober 1956 te 7.00 uur tot 4 oktober 1956 te 1.00 gesloten zijn verklaard voor het verkeer met voertuigen (uitgezonderd handwagens, rijwielen en motorrijwielen) en rij- en trekdieren. Voor het doorgaande verkeer blijven de volgende routes beschikbaar: a. Van de Morsweg over de Rijnzlcht- brug, Haagweg, Witte Singel, Zoe- terwoudse Singel en Hoge Rijndijk; b. van de Rijnsburger weg via Oegst- geest, langs de Rijnzlchtweg, dé Haagsestraatweg, de Haagweg en verder als onder a aangegeven; c. van de Haarlemmerweg, als onder b aangegeven; d. van de Hoge Rfjndjjk langs de Zoeterwoudse Singel, de Witte Singel en de Haagweg; e. van de Haagweg als onder a ai gegeven. Het is verboden in bovengenoemd tijdvak met een voertuig, waarvoor de verkeersafslultlng geldt, in de binnen stad op de openbare weg een plaats in te nemen. Deze voertuigen mogen i geplaatst worden in de zijstraten van de Maresingel, van de Herensingel, van de Witte Singel (met uitzondering van de Witte Rozenstraat, de Jan van Goyenkade, de Bilderdljkstraat en de Vreewijkstraat) en van de Zoeterw. Singel. Zij, die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig wensen te worden toegelaten, moeten hiertoe bij de Commissaris van Politie een vergun ning aanvragen. II. Dat de Stationsweg, de Steenstraat en de Rijnsburgerslngel van 3 oktober 1956 te 19.00 uur tot 4 oktober 1956 te 1.00 uur gesloten zijn voor het ver keer in beide richtingen met voer tuigen, met uitzondering van hand wagens, rijwielen en motorrijwielen. Een zeer recente foto van de heer M. van Warmelo. (Foto Lux/Alphen.) woonde op kamers in Kralingen. Het was bij een der voorstellingen in de Grote Schouwburg in de Maasstad, dat hij het toneelspel „Ultimo" zag en het plotseling tot hem doordrong, dat het toneel hem aantrok. Spoedig daarna kwam hij in aanraking met de bekende toneel-vernieuwer Jan C. de Vos, de man die het toneel van de romantiek naar het naturalisme gebracht heeft, en die bezig was een nieuw gezelschap op te richten. Al direct voelde ik na „Geen groot acteur" Mijn eerste rol was die van een kel ner in een klein café in het stuk „De Rederijker" van Willem van Zuijlen, die hierin zelf ook meespeelde. Nog hoor ik Dc Vos na mijn proef tijd van drie maanden tegen mfj zeg gen: „Een groot acteur zul je nooit worden, hoofdrollen zullen nooit bij jou passen, maar de manier waarop je van een ogenschijnlijk kleine rol, toch iets groots weet te maken, stem pelen je tot een onmisbare figuur bij het gezelschap", zo vertelde de heer Van Warmelo. Ik kreeg dus mijn contract en heb vanaf die tyd steeds een aparte plaats bij het toneel ingenomen. Juist de kleine rollen heeft de heer Van War melo in ontelbare stukken met zoveel succes gebracht. Was het niet Top Naeff, die bij zijn afscheid van het to neel schreef: „Jij bent altijd zo'n bij zonder geval geweest bfj het toneel, Van Warmelo, de kleinste rol werd door jouw steeds met verve en nauwgezet heid gebracht." Aan tal van toneelgezelschappen is de heer Van Warmelo in zijn lange to neelloopbaan verbonden geweest. Het was echter in die dagen bij het toneel een gaan en komen van gezelschappen. De een wist het weliswaar wat langer uit te houden dan de ander, maar meestal waren het financiële redenen, die tot de opheffing dwongen. Soms mericte men, na nauwelijks een half jaar als gecontracteerd speler, dat er geen geld meer in kas was en de zaak maar weer ontbonden werd. Drie maanden „vakantie" Het leven van een toneelspeler was was zeker in die dagen lang niet ge makkelijk, want in negen maanden moest er voldoende verdiend worden om 12 maanden van het jaar te kun nen leven. Men had dan drie maan den z.g. vakantie, maar in feite was men drie maanden werkloos. Het zou te ver voeren hier alle toneel gezelschappen waar de heer Van War melo in zijn loopbaan by gewerkt heeft bij name te noemen. Nog moeilijker is het alle toneelstukken en de rollen, die daarin door hem gespeeld zijn, te ver melden. Uit het talrijke fotomateriaal, dat ons met trots door de heer en me vrouw Van Warmelo getoond werd, bleek ons, dat hij heel vaak de tegen speler was van bekende figuren als Louis Bouwmeester, Jan Musoh, Rooy- aards, Eduard Verkade, Louis de Bree, Constant van Kerckhoven, Van Dal- sum, v. d. Lugt-Melsert, Esther de Boer—-Van Rijk en vele andere groot heden uit die dagen. Vele byzonderheden vertelde de heer Van Warmelo ons, o.m. dat hij het langst verbonden is geweest aam het gezelschap van mevrouw Esther de BoerVan Rijk, dat het bestond zelfs het 12y2-jarig bestaan te herdenken, wat vooral in die dagen een bijzonder heid was. „Wij speelden toen veel stuk ken van Herman Heijermans, met wie de leiding een overeenkomt had. dat telkens op 24 december van elk jaar de première van een nieuw stuk gebracht moest worden. Dit stuk moest dan een bepaalde tijd gespeeld worden of het door het publiek gewild was of niet. Naar Woubrugge Na nog o.m. gewerkt te hebben bij het Oost-Nederlands Toneel in Arn hem, by Jan Musch en Constant van Kerckhoven, welk laatste gezelschap wel geheel andere stukken speelde, dan ik gewend was, kwam dan einde lek in 1938 de tijd, dat ik meende er een punt achter te kunnen zetten. De heer van Warmelo was toen de 72 reeds gepasseerd en zocht een plekje in ons land, waar hij met zijn echtgenote een rustige levensavond kon hebben. Omdat het echtipaar van Warmelo veel aan zeilen gedaan had en dat nog deed was Woubrugge hun niet helemaal on bekend. De keus viel dus op Woubrugge, Leiden wacht weer een groot feest Optocht luisterrijker clan ooil hoogtepunt van een dag vol tradities Nog enkele dagen en Leiden zit weer midden in DE feestviering van het jaar: het 3 oktober-feest, dat maandag reeds inzet met een feestelijk wijdingsuur in de Pieterskerk, dinsdag wordt gevolgd door een taptoe duizenden zien dan naar duizenden en zijn hoogtepunt bereikt op ,.de dag der dagen": woensdag. Ditmaal ligt aan deze dag nog een bijzonder feit ten grondslag: Leidens populairste vereniging: de 3 Octobervereeniging bestaat zeventig jaar! Nu deze lustrumviering juist valt in het Rembrandt- jaar, zal de climax van dit feest vol tradities uitlopen op de historische optocht, die grootser en luisterrijker zal zijn dan ooit tevoren. Met deze optocht keert Rembrandt van Rijn, de Nederlandse meester van het palet, in zijn geboortestad terug. 3 Octobervereeniging bestaat 70 jaar Grootser en luisterrijker. Ja inder daad! Plaatst de optochtcommissie in de regel 280300 gekostumeerden in een optocht, dit jaar zullen dat er niet min der dan ruim 470 zijn. Ook het aantal ruiters en amazones (103) en bespannen paarden (48) is dit keer belangrijk gro ter, terwijl ook het aantal praalwagens, karossen $n boerenkarren wordt uitge breid. De acht muziekkorpsen medegere- kend, komt men op een totaal aantal van ruim 1000 medewerkenden. Ook luisterrijker. Het onderwerp leent zich daartoe bij uitstek: Rembrandt in zijn Leidse tijd. De optochtcommissie meende niet in de eerste plaats aan dacht te moeten besteden aan zijn schil derijen - reeds in 1952 werden in de op tocht „Leidse meesters" o.a. groepen ge bracht van de Nachtwacht en de Staal meesters - doch vooral aan enige be langrijke gebeurtenissen uit het leven van de mens Rembrandt. Zo krijgen wij in deze optocht een kijkje op het molenbedrijf van vader Harmen van Rijn, in de nabijheid waar van Rembrandt geboren werd. Ook zijn doopfeest zal niet ontbreken, terwijl Rembrandts schooltijd en zijn inschrij ving als student aan de Leidse Academie eveneens gestalte krijgen. Een blik zul len wij straks ook kunnen slaan in het huis van zijn eerste leermeester Jacob van Swanenburgh en in Rembrandts atelier. Aan één schilderij van deze gro te meester wordt een afzonderlijke groep gewijd: de clementie van keizer Titus, vermoedelijk in zijn Leidse tijd geschil derd. Een bijzonder fraaie praalwagen zal tenslotte hulde brengen aan Leidens grote zoon, van wie Mesdag eens getuig de, dat hij „tot de grootste onder de groten gerekend moest worden". In dit jubeljaar der 3 Octobervereeni ging wacht Leiden en de vele tiendui zenden „ingezetenen voor één dag" wel een buitengewoon fraaie optocht, waar voor de historische gegevens nog zijn verzameld door de onlangs overleden stadsarchivaris, mr. R. van Royen. HULDE AAN REMBRANDT Doch niet alleen met deze optocht wil het bestuur der 3 Octobervereeniging hulde brengen aan Rembrandt. In de vroege ochtend van de derde oktober (plm. 7.30 uur) zal het bestuur een krans hechten aan het borstbeeld van deze „vorst der Oudhollandse schil dersschool" (hoek Witte Singel/ Noordeindsplein waar de heer en mevr. Van Warmelo in het voorjaar van 1938 een geschikte j woning zochten. Zij vonden deze toen niet, maar wel een oud graanpakhuis, dat men wilde slopen en er twee woonhuizen voor in de plaats wilde bouwen. Dat kon in die dagen nog al gemakkelijk en vandaar, dat 4 januari 1939 tijdens de strenge vorstperiode beiden hun intrek konden nemen in Woubrugge. Hiervan hebben beiden nimmer spijt gehad, te meer ook, daar de heer van Warmelo uit het pensioenfonds voor toneelspelers(sters) een behoorlijk pen sioen geniet, waarvan beiden een rustig bestaan hebben. Elke dag dat ik hier zo voor het raam uitzie op de Heimanswetering, zeggen wy weer tot elkaar: „Wat zit ten wü hier toch goed". Ik had wer kelijk mijn leven niet beter kunnen wensen. Er is een groot ding in je leven, aldus de heer van Warmelo. en dat is of men zijn werk met liefde doet of niet. De wijze waarop de bevolking van Wonbrugge de heer van Warmelo en zijn vrouw in de gemeenschap hebben opgenomen is op duidelijke wijze o.m. tot uiting gekomen bij de tachtigste ver jaardag van de heer van Warmelo. Toen M. van Warmelo (links) samen met fan Musch in het blijspel „Hoge politiek". is o.m. een gedicht, door een der inwo ners vervaardigd, aan hem voorgelezen, dat zo'n indruk op de heer van War melo gemaakt heeft, dat hü dit thans zonder één onderbreking voor ons uit het hoofd voordroeg, waarbij de oude toneelspeler weer voor ons stond, met zijn voordracht in stem en gebaar alsof een gehele zaal met ingehouden adem naar hem luisterde. Het was een mo ment, waarop het toneel van het ..Pa leis van Volksvlijt" in huize van War melo geplaatst scheen. Mogen de heer en mevrouw van Warmelo nog lange tyd samen genie ten van hun rust, in de overtuiging dat toneelminnend Nederland hen nog niet vergeten heeft! Mevrouw Van Warmelo ontving ons heel vriendelijk, al riep ze wel wat verschrikt uit: „Alle mensen, begint dat nu al?" waaruit bleek, dat ook zij kennelijk wel verwacht, dat de 90ste ge boortedag van de heer Van Warmelo niet helemaal ongemerkt voorbij zal gaan. MAANDAG FEESTELIJKE WIJDINGSURE Zoals gezegd zetten de feestelijkheden maandagavond in de Pieterskerk in met een wijdingsuur, waaraan medewerken het gemengd- en kinderkoor van „Ex Animo" o.l.v. de heer Herman de Wolff en de organist Adr. Blankenstein. Ds. W. H. KJelder, hervormd predikant te Utrecht en dr. H. J. Westerink, geref. predikant alhier zullen in deze dienst het woord voeren. DINSDAGAVOND TAPTOE Dinsdag is het taptoe-avond. De aan deze taptoe deelnemende verenigingen - s.v.p. fakkels medenemen! - vertrek ken die avond om half acht van de Kaasmarkt. Zeven Leidse muziekkorp sen, de drumband van de Reserve Ge- meente-politie en Warmonds fanfare zorgen voor het muzikale element in deze taptoe. Zowel bij het standbeeld van v. d. Werf als bij het monument na bij het Plantsoen zal een krans worden gelegd. LUNAPARK SCHUTTERSVELD bouw uitsluitend via Het Luna-park op het Schuttersveld, dit jaar wederom met tal van nieuwe at- trakties verrijkt, opent deze avond om 8 uur zijn „poorten". Twaalf uur moet men van het terrein af, doch de volgen de ochtend kan men er al weer vroeg te recht. DRIE OKTOBER: DAG VAN TRADITIES De derde oktober - dag van tradities - opent om zeven uur met een reveille vanaf het bordes van het Stadhuis aan de zijde van de Vismarkt, Het zal de enige gelegenheid zijn. dat men op dit feest het Leidsch Politie Muziek Gezel schap zal kunnen beluisteren. Na deze reveille is het voor allen weer dienst „geblazen". Een zinvol en altyd weer aan de his torie herinnerend moment is de uit reiking van haring en wittebrood in het thans zo fraai gerestaureerde Waaggebouw. Ditmaal zal deze feest gave aan 7640 personen worden uitge reikt. In totaal zijn hiervoor 13.725 haringen en 8872 broden van 400 gram nodig. Gedurende deze uitreiking, die om half acht aanvangt, zal de Bond van Leidse Harmonie- en Fanfareverenigin gen op het Waaghoofd een populair con cert geven. In verband met het groot aantal ge gadigden is ook dit jaar het Waagge- Halde aan Rembrandt van Rijn Een ontwerp van één van de vele prachtige praalwagens. (Foto L.D./Van Vliet.) de Vrouwensteeg en de Aalmarkt bereikbaar. KORAALZANG IN VAN DER WERFPARK Bij de koraalmuziek, die om 8 uur in het Van der Werfpark aanvangt, zal het vreemd zijn, dit jaar voor het eerst de heer Leo Mens als dirigent te missen. Zesentwintig jaar - wij schreven daar reeds eerder over - heeft hij op bekwa me wijze aan dit zo indrukwekkende on derdeel van de 3 oktoberdag leiding en ook bezieling, gegeven. Herman Stenz zal thans zijn plaats achter de katheder innemen. Ook bij de muzikale begelei ding - als altijd weer te verzorgen door de Chr.- Muziekvereniging „Concordia" - zal zich een wijziging voordoen. Het zijn thans uitsluitend koperblazers (22). die de zang begeleiden. Tenslotte zal ook in de opstelling van de zangers (essen) een wijziging worden aangebracht. MILITAIRE MARS EN DEFILE Ook de traditionele militaire mars door-de-stad met défilé zal weer worden gehouden. De deelnemende eenheden zijn: het tamboerkorps van de Nationale Reserve, dictrict Den Haag. twee pelo tons van de Studentenweerbaarheldsver- eniging „Pro Patria". de kapel van de Marine Luchtvaartdienst, twee compag nieën samengesteld uit mariniers en per soneel van de Marine Luchtvaartdienst, de kapel van de Kon. Luchtmacht, een kader compagnie en twee instructiecom pagnieën van de Koksschool en een compagnie van de Nationale Reserve uit het district Den Haag. Al deze compag nieën zijn 120 man sterk. Voorts nemen nog deel een detachement van de bewa kingscompagnie Leiden ter sterkte van 40 man, een detachement van het 334e transport squadron van de Kon. Lucht macht, 60 man en 2 gemotoriseerde bat terijen van de 939e afdeling territoriale lichte luchtdoelartillerie. Het défilé wordt te 9.30 uur afgeno men door de territoriale bevelhebber west, tevens bevelhebber le militaire af deling, brigade-generaal G. Dijkstra. Parade-commandant is reserve-majoor der intendance Th. H. Evers. BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJDEN VOOR AUTOMOBILISTEN Nieuw en zeer aantrekkelijk beloven deze ochtend de behendigheidswed- strüden voor automobilisten op het Levendaal te worden. Van 8.30 tot 10.30 uur zullen hier circa 65 automo bilisten - in twee series: kleine en grote wagens, wordt gereden - de stryd aanbinden. GECONFRONTEERD MET DE HISTORIE Op twee plaatsen zal men deze dag worden geconfronteerd met de historie. In de Pieterskerk zal dr. P. L. Schoon- heim om 10.30 uur een herdenkings- en dankdienst leiden, terwijl men zich van 1012 uur in „De Lakenhal" kan ver diepen in de rijke stedelijke historie. MUZIKALE EXCERCITIE OP KAASMARKT De Nederlandse Kabelfabriek Harmo nie uit Delft, die deze dag het „geluids volume" komt versterken en reeds om 8.30 urn- aan het station arriveert, geeft om circa 9 uur op de Kaasmarkt een muzikale excercitie. VROLIJKHEID IN DE AVONDUREN De avonduren brengen uitsluitend vrolijkheid. Een cabaretvoorstelling - het gezelschap van Roland Wagter zwaait hier de scepter - in de Stadsgehoorzaal en een avondfeest - met hosconcertü - op het Schuttersveld. Met bliksemende kanonslagen, briljantbommen. een mag- nesiumwonderfront en een diamantwa- terval wordt het feest besloten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7