Vredestoepassing van kernenergie vordert in Amerika te langzaam TELEVISIE TELEFIMJKEN De Hoop leverde „haringwater" Spanje voelt zich tlians sterker staan tegenover het buitenland ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 Goede raad is zeer duur Warm pleidooi voor meer overheidsacties (Van onze correspondent ln Washington) In december 1953 - bijna drie jaar geleden dus - heeft president Eisenhower voor de Assemblee der Ver. Naties gesproken over „atomen voor de vrede." Zijn initiatief en ideeën hebben diepe indruk gemaakt, vooral in die landen, die weinig energie-bronnen bezitten en die veel verwachten van het plotseling ter beschikking komen van goedkope energie. Zo plotseling gaat het echter niet, zo goedkoop is het niet en - energie, zonder dat daar een „markt" voor is, creëert nog geen paradijs. Al is men dit laatste ook langzamerhand gaan inzien in de wereld, toch blijven Eisenhower's woorden van 1953 naklinken. De president heeft er zelf trouwens voor gezorgd, dat zijn initiatief niet vergeten werd. Want herhaaldelijk is hij op zijn gedachte teruggekomen. Amerika heeft zich bereid verklaard andere volken bij te staan in de ontwikkeling van kem-energie. Belofte maakt schuld Wat is er in drie jaar gebeurd? Ame rika heeft ongeveer 40 bilaterale over eenkomsten gesloten met andere landen. Deze overeenkomsten openden in verre weg de meeste gevallen de mogelijkheid, dat die landen een onderzoeksreactor ter beschikking kregen. Heel nuttig en interessant voor wetenschappelijk werk in de betrokken staten, maar heel iets anders dan energie-voorziening, waar men in 1953 terecht of ten on rechte op ging hopen. En het ziet er niet naar uit, dat Amerika in de eerste twee jaar veel zal kunnen doen om het verlangen naar energie-reactoren, dat in sommige landen bestaat, te bevredi gen. Het is zelfs niet denkbeeldig, dat andere landen zoals Engeland en de Sovjet-Unie eer dan Amerika bereid en in staat zullen zijn minder ontwik kelde landen bij te staan op dit gebied. Amerika's leiderschap in de wereld komt beslist in gevaar in deze race en Henry Dewolf Smyth, die van 1951 tot 1954 lid is geweest van de Ameri kaanse Commissie voor Atoom-ener gie, heeft zo juist in een verhelderend artikel in „Foreign Affairs" uiteenge zet. waarom Amerika niet méér heeft gedaan. Bovendien houdt hij een krachtig pleidooi om thans deze zaken effectiever aan te pakken, ten bate van de wereld, doch tevens ten bate van Amerika's positie in die wereld. Geen grote behoefte Amerika zou waarschijnlijk wel meer vaart achter de vredestoepassing van kernenergie gezet hebben, indien het land grote behoefte gehad had aan ener gie-bronnen. De olie en de kolen van de Verenigde Staten zijn evenwel bij lange na niet opgebruikt en in de naaste toe komst verwacht men niet, dat de kern energie kan concurreren in pry's met de op „ouderwetse" manier verkregen drijf kracht. West-Europa en Japan hebben veel groter behoefte aan de nieuwe ener gie en bovendien zijn de concurrentie- kansen daar veel gunstiger voor atoom kracht. In West-Europa gaat de industrie lij den onder snelle stijging van de ener gie-kosten. In Amerika kent men der gelijke zorgen nog niet. Vandaar dat in de Verenigde Staten de binnenlandse in dustrie veel minder geïnteresseerd is in atoomkracht. Vandaar ook, dat men het betrekkelijk rustig aandoet met de vre- desontwikkeling daarvan. De binnenlandse industrie moge dan al niet zulk een grote behoefte heb ben aan kern-energie, toch zou Ame rika teneinde op dit terrein de lei ding te behouden en teneinde de toe zeggingen na te komen, die Eisenho wer in 1953 heeft gedaan de ont wikkeling van nucleaire energie-cen trales krachtig moeten bevorderen. Men kan begrijpen, dat de particuliere industrie niet zo veel enthousiasme toont, doch in dat geval zou de een- i trale regering en met name de Com missie voor Atoom-energie actiever moeten worden. Óp glad ijs Mefc laatstgenoemde stelling waagt men zich echter op gevaarlijk terrein. De republikeinse regering heeft sterk de neiging, om waar mogelijk de particu liere industrie voorkeur te geven boven het overheidsbedrijf. Veel van wat Roo sevelt en de zijnen hebben gedaan voor de ontwikkeling van het overheidsbe drijf, wordt door Eisenhower beschouwd als ..binnensluipend socialisme". De hui dige regering gevoelt er daarom weinig voor om de ontwikkeling van de kern energie geheel in eigen hand te nemen. Dewolf Smyth, in zijn reeds genoemd artikel, betoogt evenwel, dat veel krach tiger overheidsbemoeiing noodzakelijk is. 9P het ogenblik is er in Amerika slechts één grote centrale voor kernenergie in aanbouw. Dewolf Smyth noemt geen naam, doch men mag aannemen, dat hij doelt op de centrale van Shippingport Obij Pitsburgh) die het volgend jaar ge reed moet komen en die 60 a 100 dui zend k.w. moet kunnen leveren. Ook al krijgen de industrie6n van overheidswege grote steun voor de uitvoering van zulke werken (de te genstelling tussen particulier- en over heidsbedrijf is dus weinig scherp op dit terrein!) toch blijken kosten en risico's voor de meeste particuliere maatschappijen zo hoog, dat zij niet veel voelen voor de bouw van centra les. die in hoge mate nog altijd expe rimentele bedrijven zullen zijn. De praktijk moet namelijk nog altüd leren welk type van centrale het meest eco nomisch werken kan. Eén type100.000 dollar Wil Amerika aan het buitenland voor lichting en raad geven omtrent de bouw van nucleaire energie-centrales, dan moet men zelf in het eigen land erva ring hebben opgedaan. Men zou in Amerika eigenlijk proeven moeten ne men met alle typen van centrales, die iets beloven voor praktische toepassing. Volgens genoemd artikel in Foreign Af fairs zou het gemiddeld 100.000 dollar kosten om één enkel type te bouwen en op praktische resultaten te onderzoeken. De goede raad, die Amerika bereid is te gevên aan de wereld is dus wel duur. Toch meent de deskundige schrijver van bovengenoemd artikel, dat de Amerikaanse regering een aantal grote kern-centrales moet bouwen. Al te lang kan men niet wachten op het weinig geïnteresseerde, particuliere initiatief. De kosten zijn hoog (vooral omdat men door moet gaan met de nog veel kostbaarder experimenten, waarbij men fusie-energie tracht te temmen voor vredes-doeleinden), maar Amerika zou de leiding verlie zen op dit terrein, het zou achteraan komen bü de hulpverlening aan nood lijdende landen en het zou op den duur de eigen industriële ontwikkeling schaden, indien het thans niet krach tig en van overheidswege de bouw van centrales ging bevorderen. Ziehier het pleidooi van Dewolf Smyth, thans voorzitter van het be stuur voor technisch wetenschappe lijk onderzoek aan de vermaarde Uni versiteit van Princeton. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat de republi keinse regering door dit betoog radi caal bekeerd zal worden. (Ingez. Med.-Adv.) stijl en perfectie sinds 1 903 Korfbal-overzicht Moeilijke wedstrijd voor Vicus Oriëntis Het programma vermeldt een thuis wedstrijd voor Vic. Orientis tegen Deetos. De Dordtenaren versloegen de vorige week Het Zuiden en beschikken over een goede ploeg. Het zal voor V.O. o.i. niet meevallen om hiertegen tot winst te komen. Zowel De Algemene als Zuider kwartier heeft vrijaf. Fluks moet op be zoek bij DKC in Delft, dat afgaande op de tot nu toe bereikte resultaten, onge veer van gelijke kracht moet zijn. Een spannende wedstrijd mag daarom ver wacht worden, waarbij het eindresultaat zeker niet ver van een gelijk spel ver wijderd zal zijn. In de 3e kl. B. gaat Crescendo een moeilijke middag tegemoet nu het bij Trekvogels in Rotterdam op bezoek moet. Het zal ons meevallen als de groenwitten hier één of beide winstpun ten zullen veroveren. KNS moet voor Raven op haar tellen passen, want dit team heeft al eens eerder voor een ver rassing gezorgd: Het programma luidt: Zuid-Holland I: Ons Eibernest—Span gen; 't ZuidenHKV; Vicus Oriëntis Deetos. Zuid-Holland IIA: RozenburgReady; Zwervers—ActiefAchillesRegenboog Velox—HSV. Zuid-Holland IIB: Quick—Schiedam; DKC—Fluks; Sperwers—OSCR; BI' Wit '51—Hou Stand. Zuid-Holland IIIB: ALO—Pams; Wion Eureka; TrekvogelsCrescendo; Phoe nix—USV: KNS—Raven. Reserve le klasse: 't Zuiden 2Zwer vers 2; 't Zuiden 3—Spangen 2; HKV 2 Ons Eibernest 2; De Algemene 2 Fluks 2. Reserve 2e kl. B: HSV 2—Sperwers 2; Ready 2—Actief 2; Deetos 3— Achilles 2; Vic. Oriëntis 2Gymnasiasten 2. Reserve 3e kl. B: Ons Eibernest 4—Hou Stand 2: HSV 3—De Alsemene 3; KNS 2—Vic. Oriëntis 3; HKV 4—Achilles 3. (Ingez. Med.-Adv. Onderwijs thans in hausse - periode Prof. Donner tot Bond van Verenigingen christelijk V.H.M.-onderwijs Onder voorzitterschap van prof. dr. A. M. Donner heeft de Bond van Ver enigingen van Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs te Utrecht gisteren een algemene verga dering gehouden. Prof. Donner verklaarde, dat het on derwijs zich momenteel in een periode van een hausse bevindt. De vraag naar V.H.M.O. neemt voortdurend toe en b(j het bijzonder onderwijs is dit. nog sterker dan bij het openbaar onder wijs. Dit jaar werden weer enkele nieuwe chr. scholen geopend, meerdere zullen volgen. De planningcommissie heeft samen met de leraren-organisaties ver dienstelijk werk geleverd bij de voorbe reiding hiervan. Deze uloei brengt, vol gens prof. Donner, ook zorgen met zich mee. In dit verband wees hij op het ge brek aan personeel en ruimte. De over heid heeft hierin volgens hem in de eer ste plaats een taak. Er is dan ook geregeld overleg met de afdeling V.H.M.O. van het Departement van O. K. en W. Prof. Donner noemde enige tastbare resultaten van dit overleg, waardoor veel administratief werk in de toekomst ach terwege zal kunnen blijven. Prof. Donner wees tenslotte op het werk van de contactcommissie van chr. V.H.M.O. van het Chr. Pedago gisch Studiecentrum, die werkt aan de kwaliteit van het onderwijs. Die is goed, maar nog te weinig wordt ge bruik gemaakt van de nieuwe inzich ten en mogelijkheden. Het chr. Peda gogisch Centrum poogt een beter in zicht te krijgen in aard en behoefte van de leerlingen. Ook worden pogin gen gedaan om het christelijke in het onderwijs nog verder te benadrukken. Dit streven verdient een zo breed mo gelijke belangstelling, nok bij direc teuren, rectoren en leraren. Prof. dr. G. Wielenga en dr. W. Sleu- mer belichtten in de middaguren de pe dagogische en sociografische zijden van het vraagstuk der optimale school grootte, welke 's morgens na de bestuurs verkiezing in bespreking was gebracht. ..voor hen die méér eisen Officieel bezoek aan Ostencle in no\ eiuber Het Hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft voor een aardige verrassing ge zorgd tijdens de gisteren te IJmuiden geëindigde reis, door in volle zee naar de Scheveningse logger „Martina" SCH 159, vier ton drinkwater over te pom pen, waaraan de Nederlandse vissers plotseling „toverkracht" hebben toegekend. Schippers van vissersvaartuigen vragen thans herhaaldelijk aan „DeHoop" om het in visserskringen druk besproken „haringwaterWant de „Martina ving na het overnemen van het water plotseling enorm veel haring, terwyl de vangst wekenlang slecht was geweest. Het gebeurde op 13 september, halver wege de reis. De schipper van de „Mar tina" vroeg om wat drinkwater. De log ger had, evenals het gros van de logger- vloot, zó slecht gevangen, dat de schip per na drie weken vissen nóg niet kon besluiten om thuis te stomen. Maar het drinkwater was op. Teneinde raad werd de hulp van „De Hoop'- ingeroepen. En, zoals altijd, verleende het hospitaal kerkschip de gevraagde hulp. Vier ton water werd uit de tanks van „De Hoop" in de tanks van de „Martina" overge pompt. Er stond een flinke deining. Het overpompen was dus op zich zelf al een spectaculaire onderneming. PLOTSELING SUCCES Nog diezelfde nacht ving de „Mar tina" een half schip haring. En weer ging de vleet overboord. Toen het op nieuw „halen" geblazen was, zat deze vleet zó vol met haring, dat de schip per onverwijld de steven liet wenden om zo snel mogelijk met de „wonder lijke visvangst" thuis te stomen, en sindsdien vragen de loggers „De Hoop" om dat geheimzinnige „haringwater.." De thans beëindigde reis heeft overi gens duidelijk getoond, dat de hulp van het hospitaalkerkschip onmisbaar is voor Neerlands „twaalfde provincie", zoals men de vissende vloot wel eens heeft genoemd. In verschillende ernstige ge vallen heeft de scheepsarts heilzaam kunnen ingrijpen. Hij heeft deze reis veel met mist te kampen gehad en het deze keer zeer druk gehad. Zó druk, dat „De Hoop" gisteren de haven van IJmuiden binnenliep met alle tien bed den van het hospitaal bezet. Twee bijzondere hulpverleningen zal de toch in het werk geharde bemanning niet licht vergeten. De droeve, onver wachte thuisvaart met het stoffelijk overschot van schipper C. Plug van de „Albertha Hendrika" KW 81, die mid den in zijn werk plotseling overleed. Het andere geval, was dat van de ma chinist van de kotter „Wiron 32" IJM 211, die ergens op de 57ste breedtegraad een ernstig ongeluk kreeg. „De Hoop" moest onmiddellijk komen. Maar het schip voer vier graden lager. Toch koer ste de helper op zee onmiddellijk naar de „Wiron n". Met een stijve bries op kop en een lastige zee voor de boeg stoomde „De Hoop" 240 mijlen noord waarts. nam de ongelukkige machinist over en stoomde ijlings naar de Engel se haven Hartlepool, waar de patiënt na uiteraard eerst door dokter C. Ouderkerk van „De Hoop" medisch be handeld te zijn in een ziekenhuis werd opgenomen. Een spannende race met de tijd, die de bemanning niet zal verge ten. Met „De Hoop" voer ook de heer W. H. Ywema. hoofdassistent van het KN MI te De Bildt. thuis. Hij heeft de „fi lialen" van het KNMI op de Noordzee eens bezocht en de weerberichtendienst op de Noordzee hechter georganiseerd. NAAR OOSTENDE Zeer waarschijnlijk zal „De Hoop" op 21, 22 en 23 november een officieel bezoek aan Oostende in België bren gen. De bedoeling van dit bezoek is, de Belgische reders voor het werk van het liospitaalkerksehip te interesseren. Dc Belgen stellen het op prijs, wan neer „De Hoop" ook hun zieke of ge wonde vissers helpt. Wellicht zal het bezoek aan Oostende de Belgen bezitten een dergelijk schip als „De Hoop" niet resulteren in een be paalde steun voor het werk van „De Hoop" van de zijde van de Belgische redersvereniging. FRITHJOF NEEMT WAAR Het nieuwe Duitse hospitaalschip „Frithjof II" neemt thans officieel de dienst van „De Hoop" waar. gedurende de tijd, dat het Nederlandse vaartuig in een haven ligt. Deze internationale samenwerking maakt het zware werk van „De Hoop" uiteraard lichter. Op een bijeenkomst in Brussel heeft de Duitse Bondskanselier Adenauer een beroep op de Euro pese volken gedaan om te handelen in plaats van te praten en zodoende tot een werkelijke eenheid te komen. Op de voorgrond de Franse politicus Schuman. half zichtbaar achter Adenauer de Luxemburgse premier Bech. Na burgeroorlog en boycot Uitnodiging voor conferentie over Suez ivordt als belangrijke overwinning gezien (Van onze correspondent in Madrid) De zomer, waarin, behalve het bezoek van enkele miljoenen buitenlandse toeristen, weinig pleegt te gebeuren in Spanje, heeft dit keer een grote politieke activiteit te zien gegeven. In de zomerresidentie San Sebastian, die wordt betrok ken als het in Madrid al te warm gaat worden, is veel gepraat over de kwestie Suez. Dat is een onderwerp van gesprek in alle hoofdsteden ter wereld, maar voor Spanje zit er een hernieuwd optreden in het internationale gezelschap der groten aan vast en dat heeft hier velen van een diepe trots vervuld. Na burger oorlog en boycott speelt het land weer mee op het wereldtoneel en die kans wil men ten volle benutten. Het heeft vele jaren geduurd voor dit stadium werd bereikt. nomische geolgen voor Spanje mee. Nu steeds meer schepen de route gaan ne men via de Kaap neemt het scheep vaartverkeer in de haven van Las Pal- mas o,p de Canarische Eilanden name lijk sterk toe, met alle baten van dien. Naast de vele tankers zag men er o.a. ook de „Sibajak" en dat is nog in een apart berichtje in de ka-anten vermeld. Maatregelen worden genomen om de haven voor deze toevloed van schepen in orde te brengen, maar met het be kende Spaanse werktempo zal dat wel enige voeten in de aarde hebben. Amerika: beschermengel! Bij het allengs weer belangrijker wor den van Spanje fungeert Amerika als beschermengel. Het verdrag van 1953 leverde Spanje vier vliegvelden op en een vlootbasis bij Rota. in de buurt van Cadiz, die waarschijnlijk de basis gaat woi-den voor de zesde Amerikaanse vloot. 400 miljoen dollar moesten op deze ma nier al in het land worden geïnvesteerd en dat was een flinke injectie voor de labiele Spaanse economie. Daarbij kwam dan nog de dollarhulp, die merkbaar is bij het spoorwegverkeer, de wegenaan leg, het bouwen van elektrische centra les, enz. Op het ogenblik wordt boven dien gestreefd naar uitbreiding van de Een veelzijdige vriendscliapspolitiek Dii-ect na de Tweede Wereldoorlog trad Martin Artajo op als minister van Buitenlandse Zaken, een figuur die zich niet had gecompromitteerd met de Duit sers en die zelfs geen lid was van de Falange, de enige toegestane partij in Spanje. Hij kon niet verhinde ren, dat 't land werd geboycot (een niet alleen door politieke motieven ingegeven maat regel van de gealliëerde overwinnaars), maar met het isolement werd het tegen gestelde bereikt van wat werd beoogd, want de Spanjaarden (ondanks alles heftige patriotten), versterkten juist en dikwijls ongewild het regiem van Franco, eenvoudig om zich te weer te stellen tegen deze buitenlandse inmen ging. In 1953 kwam definitief aan die boycot een einde door het Ameri kaans-Spaanse verdrag, waarbij Ame rika bases kreeg voor luchtmacht en vloot, tegen vrij grote dollarhulp. Dat was de eerste stap, die heeft geleid, tot het opnemen van Spanje in de in ternationale organen. En nu Spanje ook is uitgenodigd tot de conferenties over Suez, wordt dat in Madrid als een nieuwe en belangrijke overwinning beschouwd. Hartelijke betrekkingen met Midden-Oosten Nu is overigens Suez voor Spanje niet het meest eenvoudige punt. Franco heeft met de landen van het Midden-Oosten steeds de meest hartelijke betrekkingen onderhouden, dit volgens de eeuwen oude tradities, die Spanje het overgangs- land maakten van de Arabische naar de Europese wereld. Tal van Arabische lei ders brachten staatsiebezoeken aan Ma drid en zij werden daar met alle pracht en praal ontvangen. Toen Spaans Ma rokko om onafhankelijkheid vroeg, werd dat zonder veel omslag verleend, maar dit kon ook moeilijk anders gezien de nauwelijks verhulde propaganda, welke o a. via de radio uit dit gebied was ge richt tot de bewoners van Frans Ma rokko, toen dezen ir. opstand waren ge komen tegen de Fransen. En toen Nas ser het Suez-kanaail nationaliseerde, was er enige verwarring in Madrid, want de te volgen richting was allesbe halve duidelijk. Men heeft zich nooit fel uitgesproken tegen de nationalisatie van het kanaal, om zo de Arabische vriendschap niet in geaar te brengen, maar anderzijds kon men deze daad van Nasser toch even moeilijk toejuichen, want nu het na jaren is gelukt enige toenadering te krijgen tot de westelij ken, kan ook die nog zo wankele vriend schap niet in de waagschaal worden ge steld. In dit hele probleem is het voor Franco en zijn minister Artajo dus een kwestie gebleven van schipperen, een bezigheid waarin zij in de loop der ja ren een grote vaardigheid hebben ver kregen. Deze houding bleek op de eerste conferentie te Londen en ook op de tweede. Het Midden-Oosten wordt op deze manier niet gebrus- keerd en evenmin de westelijken. De weifelachtige houding van de Ver enigde Staten is Spanje daarbij van een niet te onderschatten steun. Gestreelde trots De Spanjaarden lazen thans in hun kranten in stukken over de gehele voor pagina wat hun landgenoot Artajo zei en deed in Londen, en heel kleintjes er gens anders dan nog de meningen van Eden of Dulles. Niet alleen de trots wordt overigens gestreeld door deze cri sis. Zij brengt ook nog a-angename eco- (Ingez. Med.-Adv.) is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet is voorzien van het merk het symbool van vertrouwen Er bestaar geen Aspirin*)-zonder Bzyerkrws Gedeponeerd handelsmerk dollarhulp. Daartegenover zou dan een vijfde luchtbasis komen staan, voor Ver enigde Staten aantrekkelijk, nu het ge bruik van de voor miljoenen in Marokko aangelegde Vliegvelden niet meer zo ze ker schijnt. Een half jaar geleden maakte Martin Artajo een reis door Amerika, waar hij zonder blozen in een redevoering mee deelde dat zijn land het eerste was geweest, dat op het vasteland van Europa had gevochten tegen het com munisme. Dat zal voor Dulles en de zijnen nauwelijks een argument ge weest zijn, maar het strategisch be lang van Spanje is dat des te meer. Het land is (nog?) geen lid van de N.A.V.O., maar vervult daarvoor toch al een belangrijke rol door het vesti gen van de Amerikaanse bases op zijn grondgebied. Ook daaraan ontleent Spanje een groter zelfbewustzijn, nog versterkt door de recente internatio nale conferenties. Nederlandse vinding blindlandingssysteem zijn aangevraagd omvatten de hoogte meter, de afstandsmeter tevens grond- snelheidsmeter, de luchtsnelheidsmeter en twee indicatoren. De KLM heeft gel den beschikbaar gesteld voor de ontwik keling van de apparatuur. Akoestische hoogtemeter Twee KLM-technici hebben een blindlandingssysteem ontwikkeld, het z.g.n. „kider-systeem", dat door het Nationale Luchtvaartlaboratorium veelbelovend wordt genoemd. In het door de KLM-ers ontwikkel de systeem wordt gebruik gemaakt van een akoestische hoogtemeter waarin een geluidsbron met zeer hoge pulsenergie en speciaal daarvoor ge- contrueerde microfoon worden toege past. Het geluidssignaal dat een frequentie heeft van ongeveer 10.000 hertz en dat ongeveer tweemaal per seconde in zeer korte stoten (puls van een achthonderd ste seconde) elektronisch wordt opge wekt voert men toe aan een zgn. iono- foon. De ionofoon is een vinding van de Franse ir. S. Klein. Men zou haar kun nen aanduiden als een massaloze luid spreker, die het signaal zonder vertra ging hooi-baar maakt. Het toepassen van twee pulsen per seconde houdt in, dat de apparatuur be doeld is om op geringe hoogten, lager dan 100 meter in werking te komen. Het signaal wordt naar de grond gezonden en het teruggekaatste geluid wordt in het vliegtuig opgevangen met behulp van speciale apparaten. De tijd die het sig naal nodig heeft om heen en terug te gaan kan worden gemeten en als hoogte aanwijzing worden geregistreerd. Het doorlopend meten van de afstand tussen het vliegtuig en het punt waar het vliegtuig de landingsbaan raakt, houdt eveneens het meten van de grondsnelheid in. De vlieger kan in de stuurhut af lezen de hoogte van het vliegtuig, de tot het landingspunt af te leggen af stand en een zijaanzicht van de lan ding. De afwijkingen van de akoesti sche hoogtemeter blijven procentueel steeds even groot, nl. ongeveer 3%. Dat wil zeggen by een hoogte van 100 meter een afwijking van 3 meter en op een hoogte van 5 meter 15 centimeter. De octrooien die door de twee uitvin ders en door de KLM in alle landen Vijf Britten op Cyprus omgekomen Op de weg van Nicosia naar Kyrenia is vrijdagavond, 23 km. ten noorden van Nicosia, een Britse militaire auto in een hinderlaag van verzetslieden gevallen: twee Britten kwamen om het leven. In de Griekse wijk van Nicosia is vrij dag voor onbepaalde tijd een uitgaans verbod afgekondigd als vergeldingsmaat regel voor de aanslagen, waarbij vrij dagochtend eveneens twee Britse mili tairen om het leven zijn gekomen. Een Britse sergeant, op wie zondag gescho ten was, toen hij rustig met zyn gezin liep te wandelen, is in het ziekenhuis overleden. De etnarchische raad van de Griekse Orthodoxe kerk op Cyprus heeft vrij dag geprotesteerd tegen de arrestatie van Nico Kranidiotis, secretaris-gene raal van de raad, en het politietoezicht waaronder de bisschop van Kitum is gesteld. Voorts verklaarde de raad te verwachten, dat Griekenland de kwes- tie-Cyprus voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal brengen. De Britse autoriteiten hebben vrijdag het vliegveld van Tymbou, een landings baan die in de oorlog door de R A F is gebruikt en nadien verwaarloosd, tot „beschermd gebied" verklaard, onder 'oezicht van de luchtmacht. Ook het gedeelte van Nicosia waar de regenngs- diensten en het hoofdkwartier van de veiligheidsdienst gevestigd zijn. is „be schermd gebied" geworden, terwijl het havengebied van Famagusta tot „ge vaarlijk gebied" is verklaard. In het ha vengebied kan nu op Iedere onbevoegde geschoten worden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5