Leo Mens morgen voor liet laatst op de orgelbank van Pieterskerk Eerste Leidse hoogleraar in de Boeddhologie aanvaardde zijn aniht N „Ik wil los van bindingen zijn en heb er mij al mee verzoend'"' Waarom pas nu leerstoel in oudste ivereldgodsdienst straatnamen en Cornelis Schuyt 95ste Jaargang Zaterdag 29 september 1956 Tweede blad no. 28948 Bij a fscheid van geliefd organist Kerk hem: „Het is onze overtuiging, clat mede door uw arbeid de kerkmu ziek in de Eredienst op een belangrijk beter peil gekomen is dan voorheen het geval was". Ja, zo denken wij: Mens heeft „stijl" gebracht, „stijl", die hij leerde van zijn Laat men niet zeggen: „Zit hij tiaar nóg"? ORGANIST Leo Mens: een figuur als een ander?... Eigenlijk niet, want wie op 77-jarige leeftijd nog zó vitaal en krachtig is, er nog zó „jeugdig" uitzjet, behoort tot de uitzonderingen! Wie kent Leo Mens, jarenlang organist der Pieterskerk, die morgen officieel afscheid van het openbare muziekleven neemt, niet? Nu zaten wij, na zeven jaar, weer eens in zijn gezellige kamer in dat oude Leidse huis aan de Haarlemmerstraat en benijdden de heer Mens om zulk een „oude dag": nog in het volle bezit van al hetgeen een mens „jong en fris" houdt. Het is waar: deze winter had de heer Mens een heftige aanval van reumatiek, hij kon zijn armen niet meer bewegen en hij heeft toen ge dacht: „als ik weer beter word, dan houd ik met alles op" en zo doet hij dat nu. Hij $vil graag „los van alle bindingen" zijn en heeft zich daarbij al volkomen neergelegd. Het is ook beter zó, dan dat de mensen gaan zeggen: „Gunst, zit-ie daar nog altijd?".... Een „mens" gevormd LEO MENS: zeven jaar geleden hebben wij, ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag vele bijzonderheden over zijn leven opge schreven. Moeten wij ze herhalen? U vertellen van zijn exa mens (cum laude'), zijn organistenplaatsen vóór hij naar Leiden kwam (Noordwijk-Binnen, Noord wijkerhout, Eglise Wal- lonne en op 1 juni 1905 zijn aanstelling tot orga nist van de Nieuwe Kerk aan het Haagse Spui), van zijn veelzijdige pedago gische arbeid aan het Kon. Conservatorium te Den Haag, van zijn tal rijke concerten in de Pieterskerk met vooraan staande solisten, zijn koor directie, jarenlang o.a. van de Koraalmuziek op 3 ok tober, zijn velerlei func ties in examencommissies en verenigingen? Of U spreken over zijn composities, want ook als scheppend kunstenaar heeft Mens zijn kwalitei ten, evengoed als her scheppend kunstenaar, met een vertolkingsover gave, die zich in de eer ste plaats op zijn geliefde Bach of Franck richt. Laten wy dat nu eens niet doen: het zijn alle uitei'lijke feiten, die men in ons nummer van 26 ja nuari 1949 uitvoerig be schreven kan zien, maar die toch tezamen vorm den de „mens", zoals hij thans is: een man met rijke innerlijke gaven en met een niet te verflau wen enthousiasme voorde muziek in Alle onderdelen. Leo Mens beluisterde vroeger in zijn hoogaars ook andere muziek! Hij bracht „stijl" HET zal vreemd zijn Mens te moe ten missen in het Leidse muziek leven. Mens, die in alle kringen van de bevolking zo hoog gewaardeerd woi'dt. Het was dan ook zeker voor velen een 6chok, toen zij vernamen, dat hij er nu beslist mee ophoudt! Van alle kanten kwamen toen de ge tuigenissen van hoge achting zijn wo ning binnen. Zo schreef de Raad voor de Eredienst vanwege de Synode van de Ned. Herv. „SONNEVANCK" PATIËNTENWERK Ter gelegenheid van de 3 oktober-her- denking, wordt te Leiden weer de ver koop georganiseerd van het fraaie werk van de patiënten van Sanatorium „Son- nevanck" te Harderwijk. Daartoe wor den twee kramen ingericht op de - nu reeds traditionele - standplaatsen: Hoog straat en Steenstraat. Een keur van pit- riet-artikelen. corsages, speelgoedbees ten en sierkunststukjes wordt ditmaal het publiek aangeboden. De opbrengst komt ten goede aan de verpleegden en het suppletie-fonds. Een opwekking tot bezoek aan deze kramen, schijnt - ge zien het bij uitstek goede doel - overbo- digt grote leermeester, Johan de Zwaan, de bekende organist van de Jacobskerk in Den Haag. En de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk heeft Mens dan ook „op de meest eervolle wijze" ontslag verleend. Het had ook onmogelijk anders ge kund, gezien zijn grote verdiensten! Nog andere muziek MEN kan intussen met de heer Mens nog wel over iets anders praten dan over muziek. Er is bijv. het water: ook daarin zit „muziek". De muziek van het water: de orga nist heeft er jaren naar geluisterd, ge zeten in zijn hoogaars de „Cornelis Schuyt", waarmee hij meren en wate ren heeft afgezeild. Cornelis Schuyt: de Leidse compo nist uit vroeger eeuwen men kan hem er hiernaast over hoi-en! bezit de grote liefde van Leo Mens. Schuyt, éénmaal ook organist der Pie terskerk. schreef, behalve madrigalen, o.a. de door Mens ontdekte en meer malen in onze stad uitgevoerde canon „Bewaert, Heer Holland en zalight Leyden". Mens. op een van zijn omzwervingen over de wateren, kwam eens in het Friese Grouw. Als altijd stond hij aan het roer van de „Cornelis Schuyt". Aan de kant stonden een paar Friezen en ze zeiden bewonderend: „Nou, meneer, je tuigage is in orde. Maar krijgen we nu Leo Mensfantaserend aan de vleugel. (Poto L.D./Van Vliet.) vanavond ook een madrigaal te horen?" Typisch staaltje van Friese cultuur! En nog een kracht U gaat Leo Mens dan afscheid nemen, in de dienst van morgen ochtend. Eerst een woord van ds. Kloek, dan een concert tezamen met zijn beste vriend, de hoboïst Jaap Stotijn, die zich speciaal heeft vrijgemaakt, om samen met Mens en vanzelfsprekend ook tot zijn eer, voor het laatst te mu siceren. Herinnering aan de vele ma len, waarop beide musici ons reeds vroeger met hun spel gelukkig maak ten. En danna afloop, is er ge legenheid Leo Mens de hand te druk ken. Ook voor het laatst? Welnéé: we hopen deze kundige or ganist nog lange jaren in onze stad tegen te komen, hetzij te voet, hetzij op de fiets, zijn onafscheidelijk attri buut. Mens, jong gebleven, door zijn mu ziek, zyn zeilen en.... door de zon, die hy altijd opzocht en nóg opzoekt, zodra er maar een straaltje te zien is. „Ja, óók die zon heeft me jong ge houden", zegt de heer Mens bij het afscheid nemen. We denken zo, dat hy de jaren door nog een andere kracht een héél bijzondere! uit den hoge heeft ontvangen, de Kracht, tot Wiens eer hij een leven lang zijn orgolklanken mócht en kón uitzenden! H. „Alles om de Kaap wordt te duur" De Veiligheidsraad van de Ver. Na ties zal vrydag 5 oktober bijeenkomen voor het debat over de Suez-kwestie. Men verwacht, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en Egypte de besprekingen zullen bijwonen. Mogelijk zal ook de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken aanwezig zijn. De Britse minister van Vervoer, Ha rold Watkinson, verklaarde vrijdag op een persconferentie in Londen, dat men niet het grootste deel van de scheep vaart door het Suezkanaal om Kaap de Goede Hoop kan leiden. Dat zou voor de meeste landen te duur zijn en stag natie in de olievoorziening veroorzaken, zo zei hij. De Egyptische delegatie bij de Ver enigde Naties maakte vrijdag in New York bekend, dat woensdag 37 schepen, waaronder vijf Nederlandse, het Suezkanaal gepasseerd zijn. Intussen zijn zowel Zweden, Japan als Spanje tot de gebruikersorganisatie toe getreden, eerstgenoemd land evenwel onder het voorbehoud, dat de vereniging zich alleen met praktische kwesties zal bezighouden en dat het lidmaatschap ervan bijgevolg Zweden verder op geen enkele wijze bindt. Expediteur reed Amerikaan aan KREEG SCHEDELBASISFRACTTJUR. Op verdenking van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel heeft de politie een 47-jarige expediteur uit Rotterdam aangehouden, die onder invloed van 6terke drank in de Marconisstraat een aanrijding veroorzaakte. De 40-jarige Amerikaan Ero J. Torrpa, elektricien aan boord van het schip „American De fender" liggende in de Merwehaven, is hiervan het slachtoffer geworden. Hij werd aangereden door de expediteur en tegen de straat gegooid. Met een sche- delbasisfractuur en een hoofdwond moest de Amerikaan in het havenzie kenhuis worden opgenomen. De chauffeur was evenwel doorgere den, doch door de hulp van een taxi chauffeur, die de achtervolging inzette, kon de man worden aangehouden. RAMPEN IN INDIA: 60 DODEN Bij rampen in India zijn donderdag ten minste 64 personen om het leven gekomen, terwijl minstens zestig an deren gewond raakten. In west-Benga len werd een mijn overstroomd en ge vreesd wordt dat 49 mijnwerkers daar bij zijn verdronken. Bij overstromingen in hetzelfde ge bied verdronken ten minste 15 perso nen en raakten 60 anderen gewond. Naar schatting 100.000 personen werden dakloos, toen de Damodar buiten haar oevers trad wegens hevige regens. (Ingez. Med.-Adv.) De vakantie is voorbij. en je bent misschien wel aan zee geweest? Maar weet je wel dat je ook thuis kunt genieten van de zee „Geheimen van de Zee" is nèt een boek voor joul Iets geweldigs voor de wintermaanden Het is het eerste boek, dat is uitgekomen in de „Wonderwereld"-serie en je kunt er de spannendste avonturen aan, op en onder de zee in beleven! Dit grote, prachtige boek kost maar I 2.251 Vraag je Vader of Moeder of je 't mag kopen bij de kruidenier of rechtstreeks bestellen bij Van Nel Ie, afd. Cadeaus, postbus 817, Rotterdam. Het kan betaald worden door overschrijving op giro 59600 of per postwissel. Doe het direct, je zult er geen spijt van hebben. Er horen 4 series van elk 15 prachtige, gekleurde platen in. Elke serie krijg je gratis op 120 waardepunten. Die heb je gauw genoeg bij elkaar gespaard, want op elk pak Van Nelle's koffie zitten er al 25 en op elk pakje Van Nelle's thee al 10! WIN (Ingez. Med.-Adv.) de zilveren medaille van de Ver. v. Vreemdelingen Verkeer verbonden aan de tweede prijs van de grote 3 oktober fotowedstrijd. Foto's insturen aan: FOTO-CINÊ JAN WOLFSLAG Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102 Form, min 6x6 cm., hoogst. 18x24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. Ongetwijfeld zal het velen een voldoening zijn. dat ook te Leiden aan nieuw-aan te leggen straten de namen van Nederlandse musici gegeven zal worden. Dat de naam van de ras-echte Leidenaar. Cor nelis Schuyt daarin ook opgeno men wordt is een te waarderen geste van ons Gemeentebestuur, o.a. tegenover de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Toonkunste naars-ver. die reeds een vijftal jaren geleden de aandacht hierop vestigde. En niet ten onrech te. want reeds jaren was er. én in Amsterdam én in Den Haag. en. naar ik meen, ook in Utrecht een Cornelis Schuytstraat. Maarin de stad waarin hij geboren en getogen is en jaren lang gewerkt heeft als stads- beiaardier en als musicus aan de Hooglandse- en vele jaren aan de Pieterskerk, ontbrak die naam. Naast zijn beroemde tijdgenoot Sweelinck behoorde Schuyt tot de laatste uitlopers van een beroemde Ned. school, die van plm. 1450— 1550 het Europese muziekleven be- heei-st en beïnvloed heeft. Maarook het toenmalig stadsbestuur van Leiden heeft daarbij een merkwaardige en uit zonderlijke rol gespeeld. Schuyt toch heeft op kosten van de toen malige vroedschap een kunstreis naar Italië mogen maken van on geveer twee jaar om daar zijn mu zikale opleiding te voltooien. Voor zover we dat kunnen nagaan, is dat een unicum in de nxuziek- historie. Inderdaad was Schuyt een „ras-echte Leidenaar". Toen hij uit Italië terug kwam, droeg hij een 6-tal madrigalen op aan burgemeesters en schepenen van Leiden. Zo'n madrigaal had een amoureuze inslag en in koor werken werden dan ook de lief talligheden van de vrouwen der stadsbestuurders vaak bezongen, soms met naam en toenaam. In het bekende madrigaal ..Si come frale stelle" bezingt hij de lof van Cosi Ousthorn (Oudshoorn?), de vrouw van een Leids magistraat. Aan zijn madrigalen gaat een opdracht aan de magistratuur vooraf met uitingen van dankbaar- Oratie prof. dr. J. W. de Jong Met het uitspreken van een inaugurele oratie over „De studie van het Boeddhisme"in het bijzonder ten aanzien van de hoofdproblemen en de perspectieven dezer studieaanvaardde fir. J. XV. de Jong gister- middag in het Groot Auditorium het ambt van gewoon Leids hoogleraar voor de Boeddhologie. Prof. De Jong. die 35 jaar oud is, was voor zijn benoeming wetenschappelijk ambtenaar voor het Boeddhisme en het Tibetaans aan de Leidse Universiteit en eertijds hoofdassistent van nu wijlen prof. dr. J. J. L. Duyvendak. Vorig jaar wees dr. De Jong een verzoek, de aftredende hoogleraar in het Sanskrit èn Oostaziatische studiën te Marburg (Duitsland) op te volgen, van de hand. De nieuwe hoogleraar, die door deze ambtsaanvaarding voor het eerst de ge ruime tijd geleden geschapen leerstoel voor de Boeddhologie bezet, trachtte in zijn rede een antwoord te geven op de vraag waarom eerst thans zijn weten schap een plaats heeft verwonen onder de vakken die te Leiden worden gedo ceerd. De instelling van deze leerstoel immers viel samen met de herdenking van het feit. dat 2500 jaar geleden de Boeddha opging tot het Nirwana. Na 25 eeuwen is het Boeddhisme de oudste van de drie wereldgodsdiensten. Na de essentiële trekken en wezens kenmerken benevens de tot dusverre ge volgde studiemethoden van het Boedd hisme te hebben geschetst en de histo rische invloeden die hierop hebben inge werkt. constateerde prof. De Jong dat in de Oosterse landen waar het Boeddhis me buiten India vaste voet verkregen heeft de studie van het levende Boedd hisme en het directe contact met zijn mentaliteit veel hebben kunnen bijdra gen tot verdieping. In Europa heeft het zwaartepunt van de studie tot dusverre gelegen op de fi lologie. waarvoor bijv. in Leiden geen aparte leerstoel nodig geacht werd om dat deze zich door de filologen der ver schillende Oostaziatische gebieden liet beoefenen. Door de beperkte richting dier leerstoelen kwam dit neer op een sinologisch georiënteerde studie. heid voor zijn verblijf in Italië. Hij eindigt: „Cornelis Schuyt. Hollan- dese organista della famosa eitta di Leyda". (Holl organist van de fameuze stad Leiden). Uiteindelijk nog een enkel woord over de bekende canon: „Bewaert Heer Holland. En zalicht Leyden". Dit was een z.g.n. raadsel-canon. D.w.z. Schuyt gaf alleen het thema, maar de sameiizang moest aan de hand van enkele Italiaanse gege vens uitgepuzzeld worden. Die oplossing heeft vele jaren ge duurd. Tevergeefs werd het thema in musicologische bladen ter oplos sing gepubliceerd. Zelfs de beroem de musicoloog Eitner uit Berlijn wist er geen weg mee. (plm. 1875). Bij de 350-jarige herdenking van de stichting der Leidse Universi teit achtten we het tot een plicht deze canon uit te voeren, in de Pieterskerk door een aantal Leidse koren. Dank zij dr. Scheurleer kregen we een oplossing van de toeiï nog „dr." thans professor Smeyers. Deze compositie kreeg nadien een vaste plaats op de uit voeringen van het Leids Studenten- koor. In de oorlogsjaren (28 jimi '44werd op verzoek van „Oud- Leiden" een lezing door onderge tekende gehouden over Cornelis Schuyt in de Lutherse kerk met medewerking van het Leids a cap- pella koor onder Willem Mizee. Niettegenstaande er toen Duitsge- zinden waren onder het auditorium (weliswaar geen „dwarskijkers", maar wel min of meer „dwars- hooi'ders") zijn we toch met de hartgrondige wens geëindigd: „Be waert Heer Holland, en zalicht Leyden". Gelukkig zonder verdere gevolgen! Moge het bovenstaande er toe meewerken, dat het alleszins ge motiveerd is een straatnaam te Leiden naar Cornelis Schuyt te noemen. Zou bij de ingebruikname van die straat een onzer koren niet voor voelen Schuyt's canon en het genoemde madrigaal bijv. in de Burgerzaal van het Stadhuis tot uitvoering te brengen? LEO J. MENS. llllllllUIIUIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIUllllllllllllUIIIUIIIIIIIIUUIIIUllllilUIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllll In het verleden hebben de Europese Oriëntalisten zich vooral toegelegd op de geschiedenis van het Boeddhisme in het geloof daaruit het wezen van deze godsdienst te kunnen onderken nen. Daarbij streefde men in de eer ste plaats naar kennis van feiten en data voor een schets van de Boedd histische ontwikkeling. Deze methode echter is tot falen gedoemd. De belangrijkste taak voor de onder zoeker van het Boeddhisme is het be studeren van de Boeddhistische men- DE ARBEIDSMARKT Over de periode van 17 t.m. 22 sep tember vertoonde de geregistreerde ar- beidsresei-ve een daling, als gevolg van de definitieve plaatsing van een aantal jeugdigen (ex-scholieren) en bedroeg 150. Gesteld mag worden, dat nu de herfst reeds haar intrede heeft gedaan, het werkloosheidscijfer uitermate gering is en het reële aanbod miniem. Het aantal geregistreerde aanvragen nam enigermate toe. n.l van 400 tot 440. waarvan er 170 betrekking hadden op jeugdigen (15 f.m. 18 jaar). Het aanbod van vrouwelyke arbeids krachten daalde eveneens iets. n.l. van 125 tot 105. De vraag bleef vrijwel gelijk en beliep een kleine 400 aanvragen, waarvan er 160 betrekking hadden op jeugdigen. taliteit, waartoe spreker veel hoopte te mogen bijdragen. Na de gebruikelijke toespraken als be sluit van deze oratie hield prof. De Jong een drukbezochte receptie in het Acade miegebouw. (Ingez. Med.-Adv.) op 3 oktober een leuke 1 A foto voor onze grote foto- wedstryd met tal van fraaie pryzen. Insturen vóór 12 oktober aan FOTO-CINÊ JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102 Form. min. 6x6 cm., hoogst. 18 x 24 cm. Aantal hoogst. 5 stuks per inzender. milllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliyi Drie oktoberfeest in Indonesië 1 OUD-LEIDENAARS VROEGEN I OM UITZENDING Enkele weken geleden ontving de 3 Stichting Wereldomroep te Hilver- 3 sum van enige oud-Leidenaars, die 3 thans in Indonesië wonen, het ver- 3 zoek de mogelijkheid onder ogen te 3 zien van een rechtstreekse uitzen- a ding van het 3 oktoberfeest. Het is onze bedoeling, zo werd 3 aan het schrijven toegevoegd, om met een grote groep Indische Lei- denaars gezamenlijk het traditione- le 3 oktobermenu: hutspot met klapstuk, te gebruiken. Het zou dan aardig zijn. daarbij ook enkele Leidse feestklanken te vernemen Ej Dc Wereldomroep heeft zich ge- E haast aan dit verzoek te voldoen as. woensdag komt Guus Weitzel naar Leiden voor een ooggetuige- E verslag, dat die dag om 2 uur (Ned. tijd) naar Indonesië wordt uit ge- E zonden. E hui1111illinium

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3