iPjburs Ligt voet Belgische artsen in 't geweer Krij TELEVISIE Met een enkel woord ZENUWRUST Agenda ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 HET is van Frankrijk weinig minder dan naïef zich in de kwestie-Suez door de Amerikanen in de steek gelaten te voelen. Alle politiek is im mers egoïstisch en de deze week nog weer eens onderstreepte Brits-Franse samen werking moge dan een pleister zijn op de door Dulles geslagen wonden, in we zen is zij slechts een gevolg van min of meer toevallig samenvallende belangen. Marianne heeft de neiging zich te ver kijken op het verschil tussen vriend schappelijke betrekkingen uit hoofde van gezamenlijk profijt en een werkelijk die pere solidariteit, waaraan zij typisch vrouwelijk! sterk behoefte heeft, maar die in politici» niet of nauwelijks te vinden is. De Engels-Franse eenstem migheid is, tot op zekere hoogte, even incidenteel als de Frans-Amerikaanse onenigheid. Het kan morgen precies andersom zijn! DE Fransen hadden dat kunnen we ten, want Napoleon heeft reeds gezegd: twee hefbomen zijn er om de mens in beweging te brengen, vrees en eigenbelang. Maar moet de rijpe mens dan niet veeleer handelen uit ideële motieven? Het antwoord komt van de grote Nederlandse auteur Cou perus, die eens schreef: „Ik geloof, dat gezond egoïsme voor de mens nodig is als brood en water". En als men deze woorden naast zich neer zou willen leg gen, dan zal de wet van het zelfbehoud, die dagelijks overal waarneembaar is en zeker in de politiek die immers het instrument is om aan dat ingeboren verlangen te voldoen de eerlijke toe schouwer spoedig anders leren. LAAT men zich te dezer zake voor al niet op een dwaalspoor doen brengen door de zogenaamde jonge staten, die de mond vol hebben met allerlei zalvende leuzen. Ze beogen niet anders dan het eigen ik gestalte te geven tegenover het als egoïstisch ge doodverfde „kolonialisme" van de an deren. Vanzelfsprekend is daar geen enkel bezwaar tegen, mits het niet ont aardt in een poging om de eigen voor treffelijkheid hemelhoog te verheffen boven de zelfzuchtige verdorvenheid van de andere partij. Dat is een goedkope truc. die thuishoort in het arsenaal van Moskou, dat al tientallen jaren zweert bij het systeem de eigenbaat te hullen in het kleed van de belangeloosheid NU is het ook waar. dat nationalis me en vooral nationaal egoïsme „kinderziekten" zijn: de mazelen der mensheid, zoals Einstein eens ge zegd heeft. Maar hoe moeilijk is het die ziekte te overwinnen! Men denke eens aan de samenwerking in Benelux- verband. aan de voorgestelde Europese markt en aan het plan om eensgezind te arbeiden op het terrein van de atoom energie. kortweg aangeduid als Eura tom. Zeker, er is al heel wat bereikt in ons werelddeel, om ons daartoe te be perken. Legt men de eenvoudige maat staf aan van de Westeuropese Unie, het Atlantisch verdrag (NAVO), de Ko len- en Staalgemeenschap (KSG), de Raad van Europa en de Europese Beta lingsunie (EBU). welke een uitvloeisel is van de OEES (Organisatie voor Euro pese economische samenwerking), dan zijn vijf landen lid van al deze vijf licha men (Frankrijk, Italië, Nederland. Bel gië en Luxemburg), twee zijn er bij vier aangesloten (Engeland en West-Duits la nd). vier bij drie organisaties (Dene marken. Noorwegen. Griekenland en Turkije), drie bij twee (Zweden, Por tugal en Ierland) en tenslotte twee lan den bij één van de vijf genoemde licha men (Zwitserland en Oostenrijk). Men ziet het: helemaal tegenvallen doet het niet, maar er ligt nog veel te wachten. NU is dat gemakkelijk gezegd: er ligt nog veel te wachten, maar als vrees en eigenbelang niet een duchtig woordje meespreken, blijft het in de slof. Vandaar dat Bondskanselier Adenauer dinsdag in Brussel sterk de nadruk gelegd heeft op de ontwikkeling van Amerika en de Sovjet-Unie als we reldmachten, waartussen een wanhopig verdeeld Europa fijngewreven dreigt te worden, tenzij het zich tijdig bezint. Wij kunnen niet eeuwig blijven voortbestaan in afhankelijkheid van het bescherm heerschap van de Ver. Staten, aldus de Westduitse staatsman, die weliswaar geen nieuwe dingen zei, maar welbe kende feiten nog eens en waarlijk niet ten overvloede! zeer scherp om lijnde. De omstandigheden zyn drin gend: juist de Suez-kwestie heeft aan getoond hoe kwetsbaar de aanvoer van olie is en daardoor de industriële pres tatie van ons werelddeel. Het is der halve veel beter als ook de atoomkracht- voor-vreedzame-doeleinden een deel van de energiebehoeften kan dekken. ADENAUERS oproep was dus aller minst een slag in de lucht. De tachtigjarige politicus heeft duide lijk laten uitkomen, dat uit idealistische overwegingen geen enkele mogendheid ook maar een van haar voorrechten zal opgeven. Dat is slechts te verwachten uit angst voor samenballing van krachten elders in de wereld. Verwijzingen naar raciale, godsdienstige of geografische saamhorigheid hebben niet veel te be tekenen. het enige motief is zelfbehoud Uit dien hoofde mag Europa de gereed liggende, weloverwogen plannen niet verder op de lange baan schuiven. Het verspeelde al het politieke en econo mische meesterschap en nu dreigt zelfs het culturele verloren te gaan, zo zei Adenauer. t AMMER is, dat met name de En gelsen nog altijd zeer huiverig zijn hun volle gewicht in de Europese schaal te werpen. Zij hebben sterke banden met de landen van het Geme nebest en gevoelen zich daar wél bij. Waarom zouden ze dus verplichtingen aaneaan, die mogelijk slechts ten dele althans in de aanvang gehono reerd zouden worden met in het oog lopende voordelen? Ook hier geldt, dat de omstandigheden zo nijpend moeten worden, dat het waarlijk Engelands be lang is zich ook in de kring van naties op het vaste land te laten opnemen. Wellicht heeft de kwestie van het Suez- kanaal een stootje in de goede richting gegeven Hoe moeilijker de Britten het krijgen, hoe meer in dit opzicht van hen te verwachten is! Ziekenfondsen met tekort van 38 miljoen Tegen maatregelen van minister van Arbeid (Van onze Brusselse correspondent.) De Belgische artsen zijn plotseling fel in het geweer gekomen tegen de minister van Arbeid, het Luikse parlementslid Léon Troclet. die voor de ondankbare taak staat te trachten het jaarlijks tekort van 38 miljoen gulden, waarmede de ziekteverzekering werkt en dat meer dan eens door de schatkist moest worden aangezuiverd, op te heffen. De wijze, waarop hij dat denkt te doen. heeft item echter het ongenoegen van de artsen op de hals gehaald. Op het departement van Arbeid had men namelijk een systeem uitge dacht, waarbij de zieken de geneesheren met officiële bonnen zouden moeten betalen. Daardoor zou ook een controle van de boekhouding der artsen en de dossiers der zieken mogelijk worden. Een methode, waar tegen de geneesheren meteen in opstand zijn gekomen. (Ingez. Med.-Adv.) FAMILIEBERICHTEN Overgenomen uit andere bladen Bevallen: A. M. van den BrinkVan Pampus, dr.. Laren: RuskampVan Baak. dr., Santpoort: v. d. Noordaa— Ten Hoeve, zn., Overveen; Van Lim- burghBoot, dr., Bussum: Hylnk— Beker, dr., Leeuwarden: E. E. Fischer Stoffel, zn., Bergen: Smits van Oyen Carsten, zn.. New Orleans. Getrouwd: C. G. F. Stenger en H. F. G. Torringa, Overveen. Overleden: A. C. van SeventerBroers vr., 61 jr., Hilversum; G. H. Cremers, m. 73 jr., Terschuur; J. Brandon, m. 65 Jr., Rotterdam. jgslist van geneesheren De grote beroepsverenigingen van de artsen hebben een Coördinatie Comité in het leven geroepen om de actie tegen de minister te voeren. Dit comité is met een krijgslist op de proppen gekomen, zodat de minister de artsen niet kan verwijten te streven naar belasting ontduiking bij gebrek aan fiscale controle of naar vrijheid bij het be palen van de tarieven. Men heeft be sloten zelf ziektebonnen uit te geven aan min-gegoede verplicht verzekerden. Deze bonnen zouden dan door de zieken bij hun ziekenfondsen moeten worden ingediend en hierop zou dan een deel van de doktersvisite terugbetaald moe ten worden. Het antwoord der regering liet niet lang op zich waohten: de bonnen van de artsen werden ongeldig verklaard en de ziekenfondsen mogen ze niet aannemen. Maar ook de katho lieke, liberale en neutrale ziekenfondsen zijn niet te spreken over het te ver gaande socialistische systeem van her- (Ingez. Med.-Adv.) Gangetje 12 vormingen van de minister van Arbeid. Daardoor is de ziekteverzekering in België momenteel een ware dhaos. Felle aanvallen De leider van de artsen, dr. Glorieux, ziet zich steeds blootgesteld aan hef tige aanvallen in de socialistische pers. Doch een ieder is er van overtuigd, dat een akkoord tussen regering, de zie kenfondsen en de artsen een dringende noodzaak is geworden. Ook premier Van Akker, die zich sinds woensdag persoonlijk met deze bonnenoorlog be zig houdt. Waarnemers zijn van oordeel, dat hij spoedig zal trachten tot een overeenkomst met de artsen te komen. Maar ongeacht al deze moeilijkhe den: in België zijn de tarieven van de artsen een werkelijke jungle van vrij heid. De artsen trekken zich in de provin cie en zelfs in de steden niets aan van de bestaande reglementen. Zij bepalen zelf het tarief, zoals zij het voor zich zelf en de zieken goed achten Een nogal willekeurige beoordeling, die veelal in één richting uitvalt Maar aan de andere kant wordt toe gegeven. dat de Belgische arts nog geen functionaris is geworden. Op ieder mo ment van de dag of de nacht kan men een beroep op hem doen. Zijn verzorging is in ieder geval uitstekend. Al naar gelang de financiële positie van de zie ken. de reputatie van de arts en meer van dergelijke subjectieve factoren kost een gewone doktersvisite 60 tot 100 francs. Een consult bij een specialist kan al spoedig oplopen tot een bedrag van 200 tot 500 francs „Een ongeluk zit in een klein glaasje" 't Rijbewijs garandeert geen verkeersveiligheid „Een ongeluk zit in een klein g'aas- je". Deze wijze les wil de Commissie Amsterdam der Vereniging voor Alco- holbestrijding bij het Snelverkeer V.A.S. er bü de weggebruikers inpom pen tijdens de van 1 tot 7 oktober te houden propagandaweek. Een andere en meer bekende slagzin heeft een wij ziging moeten ondergaan. Het is te genwoordig „Geen alcohol bij weg' verkeer," want ook brommers en fiet sers kunnen onder invloed van sterke drank ongelukken veroorzaken en zij behoren niet tot het snelverkeer. Deze propagandaweek werd ingeleid tijdens een persconferentie, die onder leiding stond van de voorzitter van de Commissie Amsterdam, mr. F. Hollan der. Deze gaf nog als zijn mening te kennen, dat een rijbewijs slechts een zeer betrekkelijke waarborg voor ver keersveiligheid schenkt. In België, waar zo'n papiertje niet verplicht is. komen relatief nog minder verkeersongevallen voor. Er zijn echter aanwijzingen, dat deze ongelukken voor een belangrijk deel door dezelfde mensen worden gemaakt, doch deze gegevens zijn te vaag om een Juist oordeel te kunnen vellen. De V.A.S. probeert de weggebruikers te doen be grijpen, dat men zich met het toene mende verkeer van alcohol dient te onthouden, als men aan dat verkeer deelneemt. Mr. Hollander gaf tenslotte nog enige trieste cijfers: in 1954 werden (Ingez. Med.-Adv.) Meer dan honderd doden onder Algerijnse rebellen De Franse veiligheidstroepen die deelnemen aan de operatie ..Mac Ma- hon" in 't gebied van Constantine heb ben 105 verzetsstrijders gedood en vijf gevangenen gemaakt. De operatie, die van donderdagmorgen tot vrijdagmiddag duurde, heeft in feite een gehele bende In 2 dagen voor f. 337.50 bessen geplukt Ongekende rijkdommen liggen nog verscholen in de Zweedse bossen Aangroei van het hout nog altijd groter dan gekapte hoeveelheid voor industrie (Van onze correspondent te Stockholm.) Als het herfstzonnetje schijnt, deelt Moeder Natuur in Zweden met royale hand haar gaven uit. In de uitgestrekte bossen wacht dan een rijkdom, die in Nederland ongekend is. Sterker nog: kan men zich er gewoon geen voorstelling van maken. Een van de gratis aangeboden gaven zijn de paddestoelen. Zeker, men moet eigenlijk een vakman zijn om de verschillende soorten uit elkaar te houden. Maar men weet raad. Vele dagbladen organiseren ..paddestoel-pluk-uitstapjes"Men gaat dan samen met een bus of de trein naar het bos en zwermt uit. In de vrije natuur wordt niet alleen les gegeven, maar voor de zekerheid zijn vakmensen meegekomen, die men meteen kan raadplegen. Zelden hoort men dan ook van ver gif tigingsgev allen vernietigd. Bij Blida zijn negen opstan delingen gedood en ook in Kabilië sneu velden verscheidene verzetsstrijders. In Algiers kwam een Mohammedaan bij een bomaanslag om het leven. BINNENLAND Dinsdag J.l. werden ln het bedrijf van de Grafische Inrichting Joh. Enschede en Zonen N.V. te Haarlem twee vellen bankbiljetten van elk 20 stuks van f 25 vermist. De bankbiljetten waren nog niet geheel gereed voor afgifte. De Haarlemse politie is van deze vermissing op de hoogte gesteld. De Nederlandse bosbouwvereiuglng zal op 19 en 20 oktober op Texel haar najaarsbijeenkomst houden. Ook staat een aantal excursies op Texel op het pro gramma. Het Verbond van protestants-christe lijke werkgevers ln Nederland zal op 18 oktober ln Amersfoort een algemene vergadering houden, waarop zal worden gesproken over het vraagstuk van de automatisering. Bij een hevige botsing tussen een personenauto en een bestelauto gister middag te Emmen, is een 31-jarige be stuurder uit Emmen uit de bestelauto geslingerd, en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later ln het Dioconessenhuis te Emmen overleed. Belde auto's werden ernstig beschadigd. Waarschijnlijk is het aan twee met vuur spelende kinderen te wijten, dat gistermiddag twee kapitale landbouw- schuren te Lepelstraat (gem. Halsteren) tot de grond toe zijn afgebrand. Een personenwagen, een tractor, landbouw werktuigen en een grote hoeveelheid on- gedorst graan, gingen verloren. De schade beloopt duizenden guldens. De schuren waren verzekerd. Gistermorgen heeft de chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges aan de chef van de Luchtmachtstaf luite nant-generaal A. Baretta. de officiële oorkonde overhandigd waarin vermeld staat, dat generaal Baretta benoemd is tot ereburger van Texas. Gisteren ls in het St.-Canislus- zlekenhuis te Nijmegen overleden de 71- jarige H. Lamers, uit Milsbeek (bij Gennep). Hij werd op de weg Nymegen- Venlo, toen hij plotseling de weg overstak, door een auto gegrepen en zwaar gewond en is kort daarna aan zijn verwondingen bezweken. De reddingboot van Fowey in Corn wall heeft gisteren het zeven ton metende Nederlandse Jacht ..Orca" de haven van Fowey binnengesleept. Het Jacht was in een hevige storm gevaarlijk dicht bij de rotsachtige kust gekomen, toen de drie opvarenden een rode raket afschoten. In volle zee werden de opvarenden aan boord van de reddingboot genomen. Zij bleken niet gewond te zijn. De „Orca" is onbe schadigd. buitenland Een Jeugdige Inwoonster van India, die tot elke prijs een zoon wilde hebben, had. toen zij ln blijde verwachting was. op raad van een „sadhoe" (heilige man) een Jongetje vermoord, daar dit volgens de sadhoe haar wens in vervulling zou doen gaan. De moordenares werd tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. In de gevangenis werd haar kind geboren, doch het was een dochtertje De Metro-Goldwyn-Mayer-Filmstudlo's te Hollywood zullen een film gaan ver vaardigen naar het bekende boek van de Russische schrijver Dostojefski. „De ge broeders Karamazof". Drie filmmaatschap pijen hebben thans reeds medegedeeld voornemens te zijn dit boek te verfilmen. Dr. J. T. Willimson, eigenaar van een diamantmijn ln Tanganjlka, het door de Britten beheerde gebied in Oost-Afrika, zal Prinses Margaret bij terugkeer van haar Afrikaanse reis in Londen een met dia manten bezette broche schenken. Het was de bedoeling geweest, dat Williamson de Prinses de broohe zou schenken wanneer zij op 15 oktober as. zijn mijn bezoekt. Hij bevindt zich echter thans. wegens ge zondheidsredenen. in Canada. In Florida is een 32-jange vrouwe lijke arts ontslagen, omdat zij ln een restaurant een maaltijd had gebruikt met een negerin. De 67-jarlge Italiaanse boer Lulgl Fracasso in Gallipoli heeft trots aangifte gedaan van de geboorte van zijn drie en dertigste kind. Zestien van Fracasso's kin deren kwamen uit het huwelijk met zijn eerste vrouw, die in 1932 stierf, en zeven tien uit dat met zijn tweede vrouw, Aurora, die nu 43 jaar is. De baby, een Jongen, zal als Ferdinando Lulgl gedoopt worden. Enige van zijn oudste broers zijn reeds grootvader! Op de vraag of hij nog meer kinderen hoopt te krijgen, antwoord de Fracasso: ,,Ik hoop van wel". Nehroe. ue premier van India, in gesprek met Prins Feisal van Saoedi-Arabië. die daar de post van premier en minister van Bui tenlandse Zaken bekleedt. Nehroe bc"rak deSuezkwestie met Saoedi- Arabië. De hertog en hertogin van Wintsor hebben een fonds gesticht, dat tot doel heeft de uitwisseling van Jonge schilders lussen Europa en Noord-Amerika te be vorderen. De gekozenen zullen op kosten van hei fonds een studiereis kunnen maken. Het Amerikaanse ministerie van Marine heelt bij de „Westinghouse Elec tric Corporation" zes atoomreactors voor onderzeeboten besteld. Een baby uit Royal Oak in de Ame rikaanse staat Michigan is gelijk de Aga Khan tegen goud gewogen. Zijn moeder had een prijsvraag gewonnen, uitgeschre ven door een fabriek voor kindervoeding. Zij zal een cheque van 14.000 dollar ont vangen. Een noordelijke parlementaire com missie waaraan 30 gedelegeerden uit Zwe den. Noorwegen. Denemarken. Finland en IJsland deelnemen, is gisteren in het beursgebouw van Gothenburg bijeen ge komen voor een conferentie, welke tot doel heeft tot grotere vrijheid en samenwerking te komen wat betreït de economische be trekkingen tussen deze landen. De Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije hebben Aighanlstan 290 miljoen dollar ge leend voor de aankoop van wapens en oorlogsmateriaal, aldus meldt Radlo- Kaboel. Ruim de helft van dit bedrag. 150 miljoen dollar, is reeds besteed en de wapens zijn reeds afgeleverd. De Tsjechoslowaakse president, Za- potocky. heeft donderdag op een bijeen komst van het bestuur van oe communis tische partij meegedeeld, dat er van tijd tot njd in de Tsjechoslowaaxse bedrijven stakingen voorkomen. De oorzaak ls onte- vredenneld over de lonen. Het feit, dat deze ontevredenheid soms leidt lol sta kingen. is volgens de president een voor beeld van de slechte werkwijze van de vakbonden. De Zweedse regering heeft vrijdag opnieuw aan de regering van de Sovjet unie een nota gezonden, waarin gevraagd wordt naar het lot van de Zweedse diplo maat Wallenberg, die ln 1944 te Boedapest door de Sovjetiussen is gearresteerd en van wie men sedertdien mets meei heelt vernomen. In de nota wordt verklaard, dat het stilzwijgen van de Sovletrussisohe re gering over deze kwestie In Zweden on gerustheid verwekt. De minister van Buitenlandse Zaken van de Duitse Bondsrepubliek, Von Bren- t&no, moet gedurende enige tijd zijn lunctie neerleggen om een-kuur te onder gaan tot genezing van een zenuwontste king in zijn rechterbeen. De minister zal in net aanstaande weekeinde nog deel nemen aan de Frans-Duitse besprexingen, die zullen worden geleid door minister president Mollet en bondskanselier Ade nauer. Nadien zal de minister voor onge veer veertien dagen in een ziekenhuis te Darmstadt worden opgenomen. In het gebied ten noorden van Verceil (Noord-Itallé) is de Po bulten haar oevers getreden. Uitgestrekte gebieden staan onder water. Verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Het Oostdultse persbureau A.D.N. meldt, dat een onder-oiflcier en een kor poraal van het nieuwe Westduitse leger naar Oost-Duitsland zijn uitgeweken, waar zij politiek asiel hebben gevraagd. De 76-jarige. wereldberoemde clown Grook is vrijdag gewond by een botsing op een bergweg nabij Garesslo in Italië. Zijn auto sloeg over de kop. De wagen, waarmee hij in botsing kwam, reed ln een ravijn. Een v«n de twee inzittenden kwam om het leven, de ander bleef ongedeerd. Een S.E. 210 „Caravelle", een passa giers-straalvliegtuig van de Franse vlieg tuigfabriek „Zuid-oost" heeft dezer dagen bij gunstige wind de vlucht Casablanca- Parljs in twee uur en 26 minuten tyds -*~-!legd, dat is met een kruissnelheid van km per uur. De grote Franse staatslening voor Algerije, die op 10 september J.l. werd ge lanceerd, biykt drie weken voor de officiële vervaldatum al voltekend te zijn. De 150 mlljaid franc, die de regering nodig had. zyn uu gestort en omdat de lening voor de toekomst nogal hoge eisen zou kunnen stellen aan de Franse schat kist, heeft minister Ramadler besloten de vervaldatum tot 3 oktober a.s. te ver vroegen, De dreiging van nieuwe belas tingen zal met dit ontegeneeggeiyke succes weer kunnen worden afgewend. Als delicatesse beschouwt men in Ne derland wel de rode bosbessen. In Zwe den is echter een overvloed van deze bessen die niet weg te halen is. Vooral dit jaar schijnt een goed bes senjaar te zijn. Een bankemployé. Arvid Jönsson uit Vitsandö speelde het zelfs klaar om in twee dagen maar liefst 375 kilo te plukken! Op de markt wordt f. 1.50 per kilo gevraagd. Hij zal er wel f. 0.90 voor hebben gekregen. In twee dagen tijd heeft hij bijgevolg voor een bedrag van f. 337.50 uit het bos gehaald! Dit wordt een record genoemd, maar hij meent dat er nog betere plukkers wa ren. Het „plukken" is eigenlijk meer een handig „doorkammen", waarbij de bessen meteen ln emmer of mand val len. BESSEN ALS GROENTE Er zijn echter nog andere in Ne derland vrij onbekende bessen. Dit voor al dan in het hoge noorden. Zij worden thans geplukt en dienen de hele winter als jam en groenten. Rode bessen eet men namelijk niet alleen bij ree en ander vlees, maar iets sappiger ook bij pannekoeken en andere spijzen. Dit dan in het jaargetijde, dat. er nau welijks iets groens op de markt komt. En dan is het ook weer tijd om te jagen. Dit is in Zweden geen bezig heid voor een bepaalde klasse, maar wordt door alle groepen van de be volking beoefend. Arts en arbeider kunnen best tot een groep behoren. Met het oog op de uitgestrektheid van het land gaat men namelijk steeds in groepen. Als over de Zweedse bos sen wordt gesproken mag men ten slotte ook niet vergeten, dat de aan groei van het hout nog 10 miljoen ku bieke meter groter is dan de hoeveel heid. die wordt gekapt. Ondanks de geweldige export van de hout- en pa pierindustrie maakt men nog niet eens de rente op, die het groene goud uitkeert! (Ingez. Med.-Adv.) MERCEDES BENZ Type 190. Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. PRIJS: f 11.995,—. ROOYAKKERS automobielhandel Leidse Straatweg 1 - Oegstgeest Dubbel A-blok achter Indonesië? INZAKE NIEUW-GUINEA De Afrikaans-Aziatische groep in de V.N. heeft besloten volgende week in actie te komen ter ondersteuning van een formeel verzoek om de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea op de agen da van de algemene vergadering te doen zetten. De Indonesische ambassadeur, Soed- jarwo Tjondronegoro legde de groep het Indonesische verzoek voor. De gedele geerden besloten hun respectievelijke regeringen gedurende het weekeinde te consulteren inzake de ondertekening van het document. Verwacht wordt dat 15 van de 17 le den van de groep de Indonesische zaak hun steun zullen geven. Zoals bekend heeft de algemene ver gadering verleden jaar eenstemmig een 74e Houtrust van da Dan Haag Dameskroniek Bewonder het enige huis ter wereld, geheel van plastic, met talrijke ideeën, ook voor U en U zult erover meepraten 28 september t/m 9 oktober Geopend: 13-17 en 19-23 uur (zondags gesloten) Maandagavond JOHNNIE JORDAAN Kom naar de Damesbeurt en U spaart geld totaal 1021 bestuurders van motorrij tuigen en 3758 wielrijders en brom fietsers veroordeeld voor het in dron kenschap besturen van een voertuig. Piraten bestormden Amerikaans vrachtschip In de haven van Soerabaja Een woordvoerder van de „American President Lines" in San Francisco heeft medegedeeld, dat het aan de maatschappij behorende vrachtschip „President Buchanan" deze week twee maal door een „bende piraten" van 40 mail in de haven van Soerabaja was bestormd, maar dat de beman ning de aanvallen wist af te slaan. Richard Hart, eerste stuurman van het bewuste schip, raakte bij de twee de bestorming gewond. De woordvoerder zei, dat de „Presi dent Buchanan" die geen passagier» vervoerde, zwaar met stenen werd beko geld door de Indonesiërs, die hij be schreef als een „bende piraten, die trachtten het schip te veroveren en de buit te verdelen". Het vrachtschip werd maandagmorgen voor het eerst bestormd toen het werd gelost en een lading rubber aan boord had genomen. De bemanning slaagde er in de Indonesiërs zonder geweld té ver jagen. Maar de volgende dag kwam de bende terug en kwam het tot een gevecht met de bemanning. De Buchanan is een schip van het type Victory', dat vaart tussen Ameri kaanse havens aan de Atlantische Oce aan en havens aan de straat van Ma- lakka, via het Panama kanaal. (Ingez. Med.-Adv.) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Stadszaal (grote zaal): Jubileumuitvoe ring Stichting Amusement „De Sleutel stad", 8 uur nam. Wykgebouw „De Goede Herder" (Oude Vest 13): Herdenkingsdienst 1-Jarig be staan Chr. Jeugdver. „U.K.S.", 7.45 u. n.m. Leiderdorp. Irene: Film „Die Nachtwake", 8 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweglng, 11 uur voormiddag. DINSDAG. Warmond: Huize St. Lidwina. Derde recollectie-avond. Pater J. Elgershuizen behandelt het onderwerp „Moeder en hul- seiyke sfeer". WOENSDAG Prediker: Feestavond Leidsche Chr. Oranjever. „De Hulstiran". 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie waa Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe. Jos Mertens en Dlck Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.; zond 25 uur nam BIOSCOPEN Trianon. „Ja, Ja, die Liebe In Tirol". Alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30, 4.30, 7 en 9 uur. Kex. „Fernandel in de onderwereld van Parys". Alle leeft. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; woensdag 2.30, 4.45, 7 en 9 u.j donderdagcyclus „De sneeuw ls vuil". Casino. „The Glenn Miller Story". Alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Lido. ..Chaplin's kolder-parade". Alle leeftijden. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 u.; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Fernandel als modekoning". 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest: Zater dag 29 september zyn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8, telefoon 26274. Zondag 30 september is van 's ochtends 9 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Boekwyt. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door Apotheek Boekwijt, Haven-apotheek en Apotheek Oegstgeest. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Kortmann, Lahr, Jasperse, Pleterse en Teeuwen. Te Oegstgeest door dokter Van Walchren, telefoon 22030. BU geen gehoor bij Uw nalsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. resolutie aanvaard waarin uitdrukking werd gegeven aan de hoop op „vrucht bare. onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië over Nieuw-Guinea".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2