ONS MENU DRAPERINGEN ZIJN IN DE MODE Moet het dier zich over U schamen! De waarschuwing van de berg ZATERDAG 29 SEPTE3IBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Verhaal voor de kleintjes VAN DE WEEK Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Soepele stoffen bijzonder in lel Vragen staat vrij... Langs de voet van de hoge berg stroomde de bergstroom. Het was een heel hoge berg en de top er van kon je slechts zelden zien: die was meestal verborgen in laaghangende wolken of in mistbanken. De mensen uit 't dorp wisten dat het daarboven koud was en dat het er bijna altijd regende. Toch klommen er geregeld mannen naar boven, want het is nu eenmaal zo, dat een top als een magneet werkt, en iedereen die onderaan begint en lang zaam hoger komt, wil steeds hoger. Hij zal niet rusten voor de top bereikt is. Het was niet ongevaarlijk om te klauteren, want stukken steen konden vallen en grote rotsblokken stortten soms naar beneden met daverend ge weld, dat weerklonk door de valleien. Maar vredig waren de kleine beekjes, die welden uit de hooggelegen rots bodem en die dag in dag uit voor zachte klaterende muziek konden zor gen door het water, dat ze kregen van regenwolken en mist. Ze begonnen als haast onzichtbare dunne straaltjes water, die steeds bre der werden en aangroeiden tot zilver witte linten. Ze zochten hun weg langs mos, gras en stenen. Ze werden wij der, steeds wijder, totdat ze samen kwamen in de bruisende bergbeek, die langs de voet van de berg stroomde. De tientallen kleine stroompjes had den, door de eeuwen heen, de rots wand uitgesleten, en de stenen, waar over zij gleden, waren zacht en rond van vorm als liefelijke beeldhouwwer ken. In herfst en winter groeiden de stroompjes aan tot woeste watervalle tjes met nijdige koppen op hun golf jes het leek alsof zij elkaar wilden inhalen, ze sprongen op elkaar, wer den groter en wilder, totdat ze de bergstroom bereikten, waar de opge wonden wedstrijd werd voortgezet. Het was een genadeloos feest, want de gulzige golven wilden sneller en sneller voort, zodat de bedding van de rivier niet breed genoeg meer was en ze het land aan weerszijden er van opschrokten. Dan was het in het dal een gebulder dat versterkt werd door het suizen van de wind door de bomen, die langs de oevers stonden. En de beek vloeide over het land waarop zij groeiden, de aarde werd uitgehold, zo dat de boomwortels aan het water werden blootgesteld. Later brokkelde de bodem af, de grond werd wegge sleurd en als tenslotte maar dat duurde vele jaren alle grond ver loren was, vielen de bomen voorover en de razende golven zouden hun tak ken, hun bladeren overspoelen totdat leven onmogelijk werd. 't kleine dorp aan zijn voet woonden. Hij zag tevreden toe hoe op zomer dagen, wanneer de stroom kalm was als een kanaal in het laagland, de vrouwen van het dorp op hun knieën langs de oevers zaten, of soms zelfs in het altijd koude water stonden om hun manden vol vuil wasgoed te rei- n'ven. En in de avond kwamen him mannen en zij visten er naar forellen. En de mensen begrepen de waar schuwing. Zij laadden hun dierbaarste bezittingen op hun wagens, spanden koeien en paarden er voor. bonden het andere vee aan de achterkant en ver lieten het dorp. terwijl de kindem schreiden en de honden blaften. Na enkele uren bereikten ze een hoger gelegen stadje, waar geen ge vaar was en ze werden dadelijk bin- nengenood in gastvrije huizen. In die zelfde nacht overspoelden de woeste golven hun dorp aan de voet van de berg. ze rukten de pannen van de da ken. duwden deuren en ruiten in en verwoestten veel Waar er in de afgelopen maanden meer groente dan fruit werd aangevoerd zien we nu haast het tegenovergestelde! Er is een keurcollectie van appelen en peren en wat de druiven betreft is het nu de gunstigste periode om zich eens te goed te doen aan dit heerlijke produkt. De druiven die tot voor kort aan de markt kwamen, waren uit verwarmde kassen afkomstig en daardoor nogal prij zig. De druiven die nu aangeboden worden zijn z.g. „koude druiven", dus pro- dukten uit niet verwarmde kassen, hetgeen vanzelfsprekend de prfis gunstig beïnvloedt. We ruimen daarom op het menu van deze week graag eens een plaatsje in voor, wat velen noemen, de edelste aller vruchten. Kaassneetje Hawaii, kalfsfricandeau, bloemkool, aardappe len, druiven-compote met slagroom. Vleeskoekjes, pronkbonen, aardappelen, warme broodpudding. Andijvie, gehakt, gebakken aardappelen, peren. Witte bonen met gestoofde tomaten, hard gekookt ei en aardappelkoekjes, appelmoes. Bleekselderij met ham, kaas en aardappelpuree, yoghurt. Garnalenragoüt in rijstrand, komkommersla, omelet met vruchtenmoes. Tomatensoep, vanille-rfjst. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Hel water sprong uil de stroom op en spoelde bomenhoog tegen de berg In het dorp was men dan bang voor het water, dat slechts zeer korte tijd nodig had om van de berg naar de huizengroep te komen. Voor de eerste huizen lagen in de rivier twee grote rotsblokken, die eeuwen geleden naar beneden waren getuimeld en de golven moesten zich daar met kracht door heen persen. Als dat gelukt was en het lukte altijd stortten ze zich met verdubbelde kracht tussen de huizen van het dorp. De mensen hadden ge tracht het water te bezweren ze hadden toverformules bedacht, ze had den offers aan de grijze berg gegeven. Toch wilde de berg de mensen geen kwaad doen. Hij speelde slechts het spel van de natuur. De berg hield zelfs wel van de mensen, die daar in Maar op een avond in de herfst nu, wist de berg dat er een ramp zou ge beuren, want zoveel water als er nu naar beneden vloeide, was er nog nooit geweest. En de berg besloot om de mensen in het dorp te waarschuwen, om hen te redden. Want hij voelde dat het water niet te houden was. Hij vroeg de donder en de bliksem hem te helpen en toen de duisternis viel, hoorden de mensen en verblindende donderslag het leek alsof de berg instortte en toen zij naar him deu ren snelden, zagen zij hoe een vurige, minutenlange bliksem de berg ver lichtte en hoe het water uit de stroom opsprong, hoe het bomenhoog tegen de berg opspoelde. er voor leek te dansen in een wilde dodendans. Parijs, september 1956 Draperingen zijn in de mode en soepele stoffen zijn dus in tel -of omgekeerd. Het feit blijft echter hetzelfde: Parijs brengt een welhaast eindeloze keur van lichtelijk of heel erg gedrapeerde modellen, in het zeer eenvoudige zowel als in het hoogste geklede genre. Voegbaar matyiaal, zoals wollen jersey, crêpe de laine, zijden jersey, mousse line 'en crêpe de 6oie, viert er hoogtij. Zelfs minder soepele stoffen - fluweel, visgraadtweed, mantelstoffen - worden van tijd tot tijd gerim peld of gedrapeerd. Afkomstig uit vijf grote Parijse huizen zijn de vijf modellen hierbij afgebeeld. Er is een simpel,, maar o. zo bekoorlijk middagjapönnetje, dat Jean Patou uit zwarte wollen crêpe vervaardigde. Boven de maag rimpel de hij het lijfje en onder de taille de rok ineen. De rok is naar moderne trant ruim om de heupen, maar nau wer aan de zoom. Het lijfje heeft korte mouwtjes en een rond decolleté. Als garnering dient een breed satij nen lint, dat de maag omgordt, en op de rug is gestrikt. Ook Dior draagt natuurlijk zijn steentje bij tot de rimpelingen van de nieuwe mode; uit zijn collectie stamt de korte avondjapon, waarvoor hij honingkleurige zijden mousseline ge bruikte. Uit dit iele goedje drapeerde hij een rok over een nauwe onderrok, het bovenste geval is in de taille aan een glad, zeer gedecolleteerd lijfje gRlfFE jpioft. Het duurde een week voor de men sen er terug konden komen en meer dan twee maanden voor alles weer hersteld was. Maar toch waren ze dankbaar en ze plaatsten van ruwe stenen een monument op de top van de berg om hem te danken voor de redding. M. F. B. Recept: Kaassneetje Hawaii. 4 sneetjes brood, 4 plakjes ham, 4 schijven ananas, 4 plakken kaas, 50 gr. boter. De sneetjes brood in de boter vlug aan beide zijden bakken, daarna ieder sneetje eerst beleggen met een plak ham, dan een schijf ananas en tot slot een plak kaas. Daarna deze broodjes zolang in een oven met bovenwarmte zetten totdat de kaas gaat uitvloeien (8-10 min.). De sneetjes met wat pa prika bestrooien en warm opdienen. Recept: Bleekselderij met ham en kaas 4 struiken bleekselderij, 4 flinke plakken ham, 4 plakken kaas. 50 gr. boter. De bleekselderij in water en wat zout gaar koken en uit laten lekken. Iedere struik daarna omwikkelen met een plak ham en een plak kaas. de strui ken in een vuurvaste schotel schikken, een paar kluitjes boter erop leggen en in een oven met bovenwarmte zetten tot de kaas gaat uitvloeien. (Ingez. Med.-Adv.) 8teeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DÜRYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagenHij weet door jarenlange eiyjaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan z{jn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. met smalle schouderbanden gerim peld. Lange handschoenen zijn bij deze japon de modieuze accessoires. Bijzonder geslaagd is vervolgens het lichtelijk gedrapeerde japonnetje, dat Jacques Heim uit zwarte faille maak te. De drapering in dit model ont staat onder een aangeknipte, schuine, gladde maagband en straalt uit in de uitstaande rok en het lijfje, dat korte mouwtjes en een boothals heeft. Ook Lanvin-Castillo waagde zich aan het thema van een gedrapeerde rok. die over een rechte, nauwe onder rok opensplijt. Hij gaf er een andere, maar niet minder kunstige interpre tatie van dan Dior; het vierde schets je laat u zien hóe. De japon, die bij gebrek aan taillenaad en ceintuur een tuniek-effect geeft, is gemaakt uit zwarte crèpezijde. Tot slot ziet u hoe ook Jacques Griffe het idee van de gedrapeerde en ge spleten overrok aanhing en hoe ook NU de „menselijke verhou dingen" zo de aandacht trekken, is het niet onaar dig ook eens de verhouding van mens tot dier te bezien, vooral nu Dierendag (4 oktober) weer op komst is. Het dier, mits zorgvuldig op gevoed en behandeld, kan tot Uw beste vriend uitgroeien. Dat gaat niet zo maar van zelf - wat dénkt U wel? - maar kost toewijding, belangstelling, vooral liefde. Dan merkt U al gauw. dat het dier niets menselijks vreemd is en U dikwijls beter begrijpt en aanvoelt, dan de mens zélf. Een hond is niet „zo maar" een hond, noch een kat „zo maar" een kat. Als ze aan de intonatie van Uw stem gewend zijn, weten ze precies wat ze aan U hebben, wat ze wèl of niet mogen, of U goed gemutst bent of een boze bui hebt: kort om ze weten alles van U af, vóór U zelf eigenlijk beseft, wat er met U aan de hand is. DIEREN zijn de trouwste ka meraden die er bestaan! Als ze aan U gewend zijn en van U houden (wat U zelf met geduld en begrip volkomen in de hand hebt), valt er èlles met ze te beginnen. Heus: er bestaan geen valse honden of katten. Als ze er zijn, is het de schuld van de mensen, die hun een verkeerde opvoeding gaven of ze zó behandelden, dat ze niet an ders konden worden. Waren er maar dieren psychiaters, dan zouden ze een boekje kunnen opendoen over alle oorzaken, waardoor een hond of een kat zogenaamd „vals" geworden is. Wie zou er bijv. niet vals wor den. als-ie dag en nacht aan de ketting lag. in weer en wind, jaar in, jaar uit, zoals dat he laas nog maar él te veel voor komt? Zou U daar tegen kunnen? Ik niet. ik zou er gék van wor den, laat staan een hond. Dan zijn er nog altijd mensen, die het leuk vinden zo'n ketting hond te treiteren, zoals ze dat indertijd met de gekken in het dolhuis deden. En ze verbazen er zich nog over. dat zo'n hond z'n tanden laat zien. Ze zeggen: „Wat een kreng en in de grond was 't waarach tig de béste hond, die er be stond! len" op zekere uren toe. als Je ziet hoe het ouwe, dikke werk paard, dat je sinds enige tijd kent. al trouwhartig op je af komt stappen om je te begroe ten: nu. ik verzeker U, dan wor den al deze beesten je vrienden en je hebt er misschien nog méér aan dan aan de mensen. Want ze schenken je. als ze we ten wie je bent. onherroepelijk „vertrouwen" en dèt is 't mooi ste wat er bestaat. Al zien ze er ogenschijnlijk nóg zo „kwaadaardig" uit als misschien deze boxers. - wat in tussen de goeiïgste zijn van alle honden-, bedenk altijd, dat je ze met een rustige houding en stem en zonder zenuwen altijd de baas bent: ze voelen onmid dellijk intuïtief, wie te vertrou wen is en wie niet. Kom me dus niet aan met verhalen van „het was die hond z'n schuld", want dat is bijna altijd "nonsens. HERZIE U zelf. als er iets tussen U en het dier mis Als ge iets tegenover hen op Uw kerfstok hebt. Het is ook niet nodig èl te zachtaardig te zijn. wanneer ze werkelijk straf verdienen. Zo is het met de kinderen ook: maar wees vóór alles strikt rechtvaar dig' Dan staat ge steeds aan de goede kant en hebt ge U niets te verwijten. En geef op Dierendag Uw gift, opdat zij, die al duizenden en duizenden de schellen van de ogen deden yallen, met hun prachtige taak door kunnen gaan, zodat die ellendige mis handelingsstaatjes eindelijk en voorgoed tot het verleden beho ren. Het wordt de hoogste tijd, „mensen"! Maak. dat het dier zich nooit over de „mens" hoeft te scha men! FANTASIO LANVIN HEUS: er zijn nog te veel mensen, die daar over mo gen nadenken. Anders was de Vereniging voor Dierenbescherming niet nodig. Nu: als er één vereniging wèl nodig is, dan is 't déze! De staatjes, die zij ons regel matig toestuurt en waarin spra ke is van de meest walgelijke, liederlijke en schandelijke mis handelingen, spreken boekdelen. Het lijkt soms. alsof we nog midden in de Middeleeuwen zit ten Als we zo ontzettend veel doen, om de menselijke verhou dingen te verbeteren en de men sen van tegenwoordig op alle mogelijke gebied het beste wil len geven wat er bestaat, dan moeten we ook aan de dieren denken, die evengoed schepselen Gods zijn. Als je op het land ziet hoe de varkens, de koeien, de schapen en wat al niet meer. hun spe ciale gewoontes hebben, zelfs tot het onschuldige „krijgertje spe- PATÖU hij het gegeven op originele wijze uit werkte. In het middag-cocktail japon- netje van Griffe, waarvoor crêpe ro- main het materiaal was, ontspringt de gedrapeerde ruimte op de maag en verspreidt zich stervormig over lijfje en rok. Korte mouwtjes en een V- vormig decolleté zijn de overige ken merken van dit toiletje, waarbij een aparte hoed van ontkrulde struisveren wordt gedragen. I, V.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 15