IN TUIN EN KAMER Na vijf jaar gruwelen van Dsjengis Klian openden zich Pekings poorten EEN HARIGE EZAU ZATERDAG 29 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bewogen Leven De eerste eenhoorn als levensreddér Kijkjes in de Natuur Volgens de wil der God en mochten ze zó niet verder gaan.... J} e legers van Dsjengis Khan stormen naar Peking Voor het eerst wordt de grote Kha-Khan bang. Deze enorme vesting is onneembaar. Het is zinneloos zijn ruiterlegers tegen de muren te keren. En het is gevaarlijk gelegerd te zijn, zo diep in vijandelijk gebied. Vier grote legers, talrijker dan de zijne, heeft hij reeds verslagen. Wat heeft het hem gebaat? Hij weet niet hoeveel legers men nog tegen hem formeren kan. Peking door list innemen gaat niet. Aan het bedenken van originele listen is een eind. Zo héél vindingrijk is de mens heus niet. Zou men anders onze jeugd nog ver maken met de geschiedenis van het turfschip van Breda, dat bijna vier eeuwen geleden de vesting binnenvoer? Eens zo vertelt alweer de sage had Dsjengis Khan een vesting door list ingenomen. „Lever my duizend levende zwaluwen en duizend le vende katten uit de vesting" zo zou hy gezegd hebben, „en ik zal het beleg opbreken". Toen hij ze had, liet hy de zwaluwen en katten bran dende stoffen aan de staart binden en schonk de arme dieren daarna de vrijheid. Weldra brandde de stad op vele plaatsen. Aangezien de gebouwen grotendeels van hout waren, viel er aan blussen niet te denken Hoe die katten weer in de vesting kwamen, vertelt het verhaal niet. Wel schildert het ons in felle kleuren hoe de ganse vesting een prooi der vlammen werd en de vluch tende bevolking door de Mongolen werd gedood. DE vesting Peking was op haar hoede. Van de muur af kon men de Mongolen zien ryden, buiten schots afstand. Elke dag verwachtte men een aanval, doch die bleef uit. Op een dag zag men met verbazing dat de legers zich verzamelden om weg te trekken. Wat be tekende dit? Was er een ontzettingsleger in aantocht, van vazallen van de Keizer? Wat voerden die Mongolen in hun schild? Wie vertrekt er nu als hij vier legers vernietigd heeft en tot de muren van zyn grootste vijand is doorgedrongen? De Keizer van Chin zond een parlementair, die de be doelingen van de Kha-Khan uit moest vissen. Doch in het uithoren bleek Dsjengis Khan een grootmeester te zyn en zo kon het gebeuren dat de Kha-Khan, die zo juist zijn onderneming als hopeloos had opgegeven, nu met nieuwe moed begon! De parlementair was iemand van vorstelyke bloede, zijn voorvaderen waren eens souvereinen geweest in Chitan. Doch de Liao-dynastie was door de Keizer van Chin overwonnen en schatplichtig gemaakt. Naarmate de parlementair meer bewijzen kreeg van de kracht van deze Nomaden, groeide zijn mededeelzaamheid. Wat was Dsjengis Khan's bedoeling? Wilde hy alleen maar een rooftocht houden, of wilde hij werkelijk wat nog niemand had gekund, de Keizer vail Chin ten onder brengen? Zo dit laatste zijn bedoeling was zouden ze elkaar passen, onder voorwaarde dat de Liao-dynastie weer in Chitan zou regeren! De Kha-Khan hulde zich lang in stilzwijgen en knikte tenslotte, ten teken dat het goed was. Men zegt van hem dat hij altyd zijn woord heeft gehouden. WELDRA brak er opstand in Chitan uit. Toen de „onderdrukte" volkeren van de Keizer van Chin zagen dat de Kha-Khan ook machtig genoeg was om zyn woord te houden, braken overal opstanden uit. Toen Hannibal in de Po-vlakte landde met het doei Rome te vernietigen, de aartsvijand van zijn vaderstad, traden de pas door de Romeinen onderworpen Galliërs by hopen in zyn dienst, nadat hij twee Romeinse legers verpletterend verslagen had. Zo was het dus ook hier. Verdeel en heers, de spreuk van Caesar, was ook de spreuk van Dsjengis Khan, en zal de spreuk van ieder een zijn, die de wereld veroveren wil. Maar een Nomaden-hoofdman moet véél verdelen, wil hu duurzaam regeren over een volk van 50.000.000 zielen. De jaren die volgen zijn dan ook jaren van bloed en tranen, van oog om oog en tand om tand! De meeste zorg baarden hem de vestingen, die prak tisch onneembaar waren. Voordat hij kwam hadden de vestingen de weerbare mannen van het land rondom binnen haar muren genomen. De Mongolen wisten wel raad. Zij dreven de vrouwen en kinderen dezer lieden voor zich uit naar de muren en verlamden zo de kracht der verdedigers. Vyf jaar duurden de gruwelen. Toen openden zich ein delijk de poorten van Peking. Onmetelijke schatten von den hun weg naar de grote tentenstad aan de Onon, van de heersers aller heersers. De Mongolen hadden in het oosten het einde der we reld bereikt. Daar was water en niets dan water! Nu zou men in het westen ook nog het einde der wereld moeten bereiken. De legerscharen waren gegroeid, talryk waren de gezinnen der Nomaden en talryker de vreemdelingen die meevochten in de legers. NAARMATE de Kha-Khan ouder werd, werd hy zwijg zamer. En zijn volk zag hem hoe langer meer als „de zoon van de eeuwige blauwe hemel". Opdat zijn groot Ryk ook onder zijn opvolgers bijeen zou blijven, maakte hij een wet waarin de rechten en plichten van vorst en volk werden geregeld. Wie deze wet niet zou houden, moest zwaar worden gestraft! Aan de westelyke grenzen lag de Mohammedaanse we reld. Door spionnen kwam Dsjengis Khan op de hoogte van de toestand daarin. De Sjah van Choresm leefde in onenigheid met de Kalief van Bagdad. Dsjengis Khan glimlachte toen hy het hoorde. Naar mate hy meer landen veroverde, begreep hy dat de men sen in wezen gelyk zijn. Deze Muzelmannen, zo fel, zo onverdraagzaam op gods dienstig terrein, in tegenstelling tot de Mongolen, hadden hetzelfde probleem dat hij eens had gehad en dat in de christelijke landen bekend stond als het probleem: Keizer en Paus. Wie moet de wereld regeren, de Caesar of de opper priester? Dsjengis Khan was eens party geweest in dit conflict. Hy had zyn opperpriester, toen deze den volke duidelyk getoond had, dat hij de eerste moest zijn en het Ryk, de ruggegraat laten breken. In het conflict tussen de Sjah en de Kalief koos hy de zyde van de Kalief. Om velerlei redenen. Niet in hetminsi omdat hij gaarne de „priesters" van deze nieuwe gods dienst met zich had. WÉÉR wordt het een oorlog van gescheiden oprukken en verenigd slag leveren. Wéér wordt het een oor log van grote gruwelen op die punten waar weer stand wordt geboden. Tenslotte werd de Sjah aan de Indus verpletterend verslagen. Voorlopig redde hij zich door de vlucht, Doch de Mongoolse ruiters volgden hem tot het hun verveelde. Toen loofden ze "een grote prys uit, die uitbetaald zou worden als iemand de Sjah levend bracht, en van dat moment af was elke rotspleet voor de Sjah te ondiep, elke grot te licht. Spoedig grepen inboorlingen de eens zo machtige Sjah. En weldra was het met hem gedaan DE sage vertelt ons dat Dsjengis Khan spoedig daarna op jacht een heel vreemd dier zag dat spreken kon. Het had ongeveer de grootte van een hert, was groen van kleur, had een paardestaart, en één hoorn op zyn kop. Het dier opende zyn mond, keek de Kha Khan aan en zei: „Ga niet naar het zuiden, laat Indië vry. Het is slécht nodeloos bloed te vergieten". Hier duikt dus eensklaps de eenhoorn op, die ook in het vroege Christendom een rol speelde. De rol van red der en behouder. In christeiyke verhalen was de een zame, soms zelfs schuwe eenhoorn, het symbool van de Heilige Geest. Toen hjj Maria zag, legde hu zjjn schuw heid af en werd héél rustig. Op een dag legde hij zelfs zjjn hoorn in haar schoot. Ook hier was de eenhoorn redder van het leven! Het verhaal zegt dat Dsjengis Khan na ztfn verschünen nóg ernstiger geworden is. Direct daarop brak er onder zijn ruiters een vreselijke ziekte uit, waaraan duizenden stierven! Het klimaat was te warm voor de steppenruiters. Zij zaten ook te ingepakt. Kennelijk was het de wil der goden dat ze niet verder mochten gaan! REIN BROUWER IS U wel eens thuis gekomen met een spin? Niet zo een van de kermis aan een elastiekje met na maak po ten, maar een echte, levende spin, een harige knaap met acht harige benen! Nu, die stunt heb ik onlangs uitge haald en, achteraf moet ik bekennen, dat ik toch wel wat over de schreef ben gegaan. Er zijn per slot van re kening grenzen aan wat moeder de vrouw in haar huis wil ontvangen. HET verbaasde me dan ook hele maal niet. dat ik op mijn opge wekte mededeling: „Nou. dan ga ik onze gast maar even halen hoor: je maakt de logeerkamer wel klaar?" al leen maar ten antwoord kreeg: „O!" Want ook maar een kriezeltje geest drift mocht ik niet verwachten voor de ontvangst van een Surinaamse vo gelspin, metende ruim 5 cm met .een potenspanning van een kleine dm. Toch, al klinkt het onwaarschyn- lyk, onze immigrant is nu, na een week al aardig ingeburgerd. Hij heeft een plaatsje op m'n bureau, waar hij in zijn glazen huis een zeer rustig be staan leidt en waar hij me al heel wat uurtjes van m'n werk heeft gehou denEn als dat zo uitkomt, ver zamelt hij daar de hele familie 'm'n vrouw incluis) vrienden en bekenden om zich heen. als hij een of ander in teressant nummertje vertoont. Hoe we aan hem komen? Uit een bananentransport. Er is altijd wel een goede kennis ergens aanwezig, die zich herinnert, dat ik op zon biologisch buitenkansje erg gesteld ben. Even een seintje en dan verschijn ik zo gauw mogelijk, in dit geval gewapend met een goed sluitende weckfles. U zult zich misschien afvragen: „Maar wat heb je nu toch in 's he melsnaam aan een vogelspin, aan zo'n grote griezel! Mooi is hij niet, hy is niet lief, je kunt niet met 'm gaan wandelen. En stel je voor, dat hy ontsnapt(hier rillen we even in koor). Ik weet niet, wat ik hierop moet antwoorden. Ik weet niet, waarom ik bu deze aanbieding dadeiyk „Graag!" zei, ik weet niet waarom deze harige Ezau me toch boeit en ook niet,, waarom iedere morgen mijn eerste gang is naar m'n werk tafel, naar m'n spin. En toch is het zo. Dat grote donker bruine achtpotige dier. die harige en gerd. boeit me ondanks alles, wat U (en wat ik zelf) tegen hem in heb te brengen. Daarby is het ook nog inte ressant, de reactie van allerhande be zoekers te bestuderen. Vooral van be zoeksters. Ik zou byv. een aardig lystje van lelyke woorden kunnen aanleg gen. HET is een feit, dat een spin by het mensdom niet in de gunst staat. Hy heeft zyn ulterlyk niet mee. zijn manier van doen bevalt ons niet, spinnen lopen zo hard, ze geven geen geluid, laten we het maar eerlyk bekennen: we zyn bang voor ze! Ik zal geen moeite doen, de lezer van die angst af te helpen, dat lukt me toch niet. Hy gelooft me al dadeiyk niet. als ik zeg. dat onze Nederlandse spinnen volstrekt ongevaarlyk zyn en dat van de 30.000 soorten, die op aarde zijn beschreven, slechts een 12-tal soorten wel gevaarlyk zijn voor de mens( dit laatste heb ik gelezen). En het geeft ook al niet, of ik de le zer verzeker, dat de spinnen in de stryd tegen de insecten aan de kant van de mensen staan. Hy zegt hard nekkig: „Een spin is een griezel - weg spin!" Anemone de Caen in verschillende kleuren Anemonen, een schat van bloemen Die prachtige anemonen, die de bloemenkoopman elke voorzomer U aan te bicden heeft, kunnen ook met succes in eigen tuin gekweekt worden. Die kleine knolletjes kan men nu wel bestellen: ze kunnen echter ook vol gend voorjaar eerst gepoot worden. Er zyn allerlei soorten, doch Anemone de Caen is toch wel bijzonder aantrek- kelyk; prachtige sny bloemen in alle mogelijke kleuren en vooral dat don kere rood en dat mooie blauw doen het samen zo goed. Wanneer nu in de herfst gepoot zou worden, dient U er wel rekening mee te houden, dat ze niet helemaal winterhard zijn en dat het dus wel aanbeveling verdient ze met een dun laagje turfmolm af te dekken. Wanneer vroeg gepoot wordt. komt het loof zelfs voor de winter nog te voorschyn en alleen om die reden worden ze ook dikwyls pas in het vroege voorjaar in de grond gestopt. Anemonen verlangen wel een zonnig plekje en een voedzame grond. Oude mest kan men best onder spitten, doch verse koemest kan men maar beter niet gebruiken. Overigens stel len zij niet zo veel eisen en met de bekende roze tuin- en gazonkorrel- mest kan men ook heel goede resul taten bereiken. Behalve deze anemonen zijn er nog vele andere soorten: Anemone Pulsa tilla tegenwoordig bekend als Pul satilla vulgaris is een allerliefste tuinplant. Vroeg in het voorjaar bloeit deze plant al met prachtige purper kleurige bloemen, die later gevolgd worden door een donzig zaadpluis, dat ook als een sieraad beschouwd kan worden. Zorg vooral voor een zonnig plekje; een kalkachtige grond is voor haar wel gewenst. Anemone nemerosa ziet men slechts zelden in kleine tuintjes en dat is toch wel jammer; ze kan zo goed tegen de schaduw. De kleine dunne wortelstok jes zyn erg breekbaar en men dient er dus bij het poten wel voorzichtig mee om te gaan. Onder de hoog op gaande bomen van oude buitenplaat sen worden deze vroege voorjaarsane moontjes veel aangetroffen. Ze woe keren steeds verder, doch omdat ze toch zo teer en lief zijn, kan men hen dat niet euvel duiden. Ze zyn volko men winterhard en het is dus niet nodig hen tegen de koude nog extra te beschermen. Tenslotte dan nog iets over de herfst-anemoon; Anemone japonica, die men ook in verschillende kleuren kan bestellen. Roze en wit komen het meest voor. Echte vaste planten, die tegen het invallen van de winter dus met een flinke laag molm afgedekt moeten worden. G. Kromdijk. Daar zit lk dus moederziel alleen met onze vrind van verre. Een tropisch oer woud kon ik hem niet verschaffen, noch een steenachtige bodem, waar hy zich in hoeken en gaten kan verstop pen, of een lange gang graven, van waar uit hy zyn prooi in een bliksem snelle ren kan bespringen. Hij staat op een verwarmingsplaat, die dag en nacht de juiste temperatuur houdt, terwyi een wollen draad uit een bakje water hem druppelsgewys het nodige vocht verschaft. Zyn voedsel moet ik hem natuuriyk ook verschaffen. Le vend voedsel, want als alle spinnen reageert hy alleen op bewegende prooi. Deze prooi brengt me vanzelf op zyn naam. Die vreemde naam „vogelspin", ALGEMEEN verbreid is de me ning, dat dit dier zich met vo gels voedt, een mening die door de waarnemingen van onderzoekers helemaal niet wordt gedekt. We mogen veilig aannemen, dat de indrukwek kende en romantische plaat in de oude „Brehm" er schuld aan heeft, en dat we die hele vogelvangerij naar het ryk der sprookjes mogen verwyzen. Het zal echter wel eens voorkomen, dat een op de grond verdwaald vogeltje wordt ge grepen, maar dat geldt voor elk levend wezen, dat in de nabyheid van deze jachtspin komt. Dus ook van muizen en hagedissen. Intussen heet hy vogelspin en zo zal het tot in lengte van dagen blijven. We laten ons zo'n mooie romantische naam toch zeker niet ontnemen! Wat ik hem voorzet? Insecten zoals oorwormen, bromvliegen, sprinkhanen, meelwormen en wespen. Zelfs wespen, gewapend en weerbaar als ze zijn, maar volkomen weerloos in de kaken van deze bruine doder. Met ontzag zit ik dan te kyken naar het ondoorgrondelijke wezen, dat van schijnbaar levenloos en volkomen on beweeglijk als een bliksemschicht uit schiet, twee gifdolken in zijn slacht offer slaat (proeft U de romantiek?) en dan weer terugvalt in een be we genloos staan op hoge gekromde poten, waarby het bij tussenpozen door het optrekken van zyn kaaktasters me een blik gunt in zijn ingewikkeld mondap- paraat, waarin als in een machine vreemde onderdelen geheimzinnig be wegen. Van m'n spin dwaalt mijn blik dan wel eens naar mijn vissen én ik betrap mezelf er op, dat ik naar deze sierlij ke, kleurige wezens met sympathie kijk. Toch gaat het witte wormpje, dat ik in hun midden laat zakken een even snelle dood tegemoet als de vlieg in de gifkaken van de spin. En als ik naar buiten kyk zie ik in de tuin onze trou we huismerel, die een wormsliert hup! uit de grond trekt en hem met woeste snavelhouwen vierendeelt. Mijn spin wordt een uitzuiger genoemd, maar zijn slachtoffer is na de snelle gifinjec tie vast en zeker eerder buiten wes ten dan die uit elkaar gerukte worm. ZIJN wy mensen niet een beetje erg partijdig? En overgevoelig? En zyn we meestal niet volkomen er naast met ons oordeel en veroor deel? Ik heb iemand gekend, die een grote vogelspin met twee vlugge vingers van boven aanvatte, hem onderste boven hield en met 'n potloodpunt uit de spintepels van het achterlijf een vlok kig weefsel drukte. Deze grondspin maakt wel geen vangweb. zoals onze Nederlandse kruisspin, maar bekleedt de binnenkant van zijn loopgang met een zijde-achtig weefsel. Ik zal dit grapje toch maar niet nadoen, ook niet al lees ik in een boek. dat de kin deren van Surinaamse Indianen een vogelspin wel als „speelgoed" gebrui ken. Ze binden een draad aan een van de poten en laten het bruine monster tje lopen. „Duszegt U: „je kunt er toch'mee wandelen!" Maar ik zeg: „Dank Una U!" Sjouke van eer Zee MALLE GEVALLEN Landbouwer David Lloyd in de Britse stad Daventry keek raar op toen hy dezer dagen van het ministerie van Landbouw een cheque ontving voor de somma van £-/-/-. Op het papier stond, dat het bedrag zad worden uitbetaald als de cheque binnen drie maanden wordt aangeboden. Lloyd ging eens goed nadenken en toen herinnerde hy zich, dat hy enige tyd geleden zes vaarzen had verkocht voor welke dieren de land bouwers een minimumprijs per pond door het ministerie wordt gegaran deerd. Zijn vaarzen hadden echter meer opgebracht zodat hy geen recht op de opslag had. Stipt navol gen van de reglementen, is echter het devies van het ministerie en het stuurde toch een cheque, die nu in een keurig lystje boven David's bed

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 14