Katwijks raad sprak uitvoerig over burgemeesters woning en gasprijs Leidse Buurt misdeeld in de NZH - busdienstregeling Interessante filmlezing K O Waarom werkt het gasbedrijf nu plotseling met verlies? Wraakzuchtige broer riep uit: „Ik snij jullie de kop af!" Lisse vierde uitbundig feest! MOLENWIEKEN SNEUVELDEN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 Lezers schrijven Verbinding met Bollenstreek onvoldoende In uw blad van woensdag J.l. las ik uw stukje over de winterdienstregeling van de N.Z.H. die 30 september a.s. In gaat. U schrijft daar o.a in „de dienst Leiden-Leidsebuurt-Sassenheim Noord wordt gehandhaafd ondanks de geringe bezetting van deze lijn". Enkele jaren geleden reden all bussen voor Sassenheim, Lisse en verder naar Haarlem via de Leidse Buurt, viaduct Rijnzichtweg. langs de Rijksweg naar de verschillende bollendorpen. Van War mond af liep een locaaldienst op Leiden. Indien er reizigers waren in Warmond met bestemming Sassenheim of verder, waren deze mensen gedoemd eerst naar Leiden te gaan om dan hun route te kunnen vervolgen. Vermoedelijk heeft een verzoek (zeer terecht) geleid tot het besluit der N.Z.H. om Warmond ook een doorgaande busverbinding te geven in noordelijke richting. De diensten via de Leidse Buurt werden beperkt en de helft der bussen werd over Warmond gestuurd. Dit heeft echter niet lang geduurd. De N.Z.H. nam het besluit alle bussen via Warmond te laten lopen, ondanks het bezwaar dat vele controleurs en be stuurders tegen deze route hadden. Om de bewoners van het westelijke deel van Oegstgeest niet helemaal te duperen, kregen wij een 30 min. dienst (als ik het mij goed herinner) tot Lisse, zodat wij altijd genoodzaakt waren in Lisse over te stappen op de bus, die gelijktijdig uit Leiden vertrok en via Warmond de doorgaande verbinding naar Haarlem was. Daar de doorgaande lijnen altijd van een conducteur waren voorzien en dus alleen het in- en uitstappen opont houd gaf, werd de locaaldienst op Lisse een eenmanswagen. Hoewel het aantal stopplaatsen langs de route via de Lejd- se Buurt minder was dan via Warmond, gaf de kaartverkoop door de bestuurder zoveel oponthoud, dat men steeds de aansluiting in Lisse miste. U zult begrij pen, dat het aantal reizigers van de lo caaldienst sterk achteruit liep. Toen de busdienst Haarlem, Sassen heim noord. Noordwijk Den Haag inge legd werd, werd spoedig daarna de lo caaldienst tot Lisse gewijzigd in een lo caaldienst tot Sassenheim noord en werd dit een uurdienst. Wij waren nu hele maal gehandicapt en geen wonder dan ook dat het aantal reizigers nog meer achteruit liep. De directie der N.Z.H. kwam zelfs op de onzalige gedachte de halte Rijnzichtweg. gelegen vlak vóór de oprit naar de Rijksweg, bij het viaduct op te heffen. Een actie hiertegen werd op touw gezet en de halte werd weer in ere hersteld. Intussen zitten we nog steeds met de ellendige busverbinding en dat, terwijl in dit deel van Oegstgeest een vierde van de totale bevolking van dit dorp woonachtig is. Iedere week reis ik naar Hillegom en omdat ik daar op een bepaalde tijd aanwezig moet zijn, kan ik van de locaaldienst, die langs mijn huis komt, noch héén noch terug gebruik maken. Ik moet vanaf het Rijn- zichtwegviaduct lopen naar de halte aan de Rijnsburgerweg. die tussen de War- monderweg en de Lijsterstraat ligt. In dien ik flink doorstap, kan ik dit tra ject in een kwartier lopen. Zijn dit toe standen voor deze tijd? Een kwartier richting Leiden te lopen om een bus naar Haarlem te nemen? Laat de N.Z.H. ons minstens een half uurdienst geven doorgaand naar Haar lem en ik ben ervan overtuigd dat het MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 27 september. Coöp. Veluwse Eiervelllng. Weekaanvoer circa 1 200.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: klppeëleren 45/50 gram 8.909.73; Idem 50/60 gram 10.0514.48, idem 60/63 gram Eendeëieren. 6500 stuks, 65/73 gram 10.00 14.71—15.40, Idem 63/67 gram 15.62—16.37. 10.82. Kalkoeneieren 18.00. Ganzeëleren 29.00, alles per 100 stuks. Eiervelllng S.B.E. Aanvoer 560.510 stuk9. Handel redelijk. Prijzen: eieren van 36/55 gram 7.1012.16, Idem van 55/60 gram 12.81—14.00, idem van 60/63 gram 14.04— 15.28, Idem van 63/72 gram 15.50—17.47, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 2.600.000 stuks. Han del traag. Prijzen: kippeëieren 15.5015.75. alg. prijs 15.50 per 100 styks; kiloprijs 2.50 (basis 62 gr.). Henneëleren 9.00—13.50, kiloprijs 2.15 (basis 52 gram). Overijselse Vereniging van Eierhande- laren. Grote eieren 15.0016.00, gewicht 6266 gram. Kleine eieren 9.0013.00. ge wicht 4665 gram. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 septem ber. Groenteveiling. Bloemkool A 32 43, idem B 2231, idem C 14.20, bospeen 3648, waspeen A 3545, idem B 2429, selderie 8.508.80, zaaluien 1113, groene kool 1517, andijvie 2426, prinsessen- bonen 98100, sla 516, spinazie 3739. RIJNSBURG, 27 september. Groente veiling. Aardappelen 1013, andijvie 25 30, groene kool 1015, rodekool 1820, uien 1012, waspeen A 3043, Idem B 2026, tomaten 3040, herenbonen 80 90, prei 2025, alles per kilo; selderie 8 10, peterselie 46 per bos: bloemkool A 35—50, idem B 20—30. Idem C 10—15 per stuk; sla. 510 per krop. RIJNSBURG, 27 september. Bloemen veiling Flora. Dahlia's: Gerry Hoek 200 280, Glorie van Heemstede 180220, Roem van Flora 320350, Lipoma 160190, Kochelsee 100210, Passepartout 120230, Asters: Bouwman wit 100140, roze 90 130, enkele Asters 50140, Scabiosa 100 180. Zinnia 100130, Hellanten 180220, alles p. 100. Chrysanten, tros: Chatsworth 4050. Shirly 3860, September 3040, Horwood 3548, Filmster 5570, Mosquito 30—38, Bright Eye 3240, Bunty 3842. Wendy 3039, Dwergasters 2024, Gele Griet 1620, Elta 2030, Goudsbloemen 1017, alles per bos; Chrysanten geplozen: Migoli 810. Day Dream 57, W. Dlamont 710, gemengde 811, Am. Anjers 37, Ornithagalum 1013, alles per stuk. LEIDEN. 28 september. Aangevoerd: 10 stieren, 50 melkkoeien. 62 vette koeien. 166 vare e. a. koeien, 30 graskalveren. 26 vette kalveren. 38 nuohtere kalveren, 10 geiten, 450 vette schapen, 990 weide- schapen, 500 vette lammeren, 33 varkens, zeugen, 276 schrammen, 617 biggen, totaal 3456. Notering: Stieren, slaoht 2.553.10, vette schapen 100125, weldeschapen 100150. melkkoeien 7501060, per stuk. vette lammeren 110145, zulglanuneren 90130, vette koelen 2.603.20, vare koelen 560 800. drachtige zeugen 280360, vaarzen 575810, schrammen 65105, pinken 400 535, biggen 4560, graskalveren 275 360. vette kalveren 2.002.60, nuchtere kalveren, slacht 6070, levend 1.551.70, geiten 1040. Overzicht: Stieren en melkkoeien, vette en nuchtere kalveren slepend; vare koelen, vaarzen en pinken kalm; söhapen en lammeren stug duur; zeugen, schrammen, biggen en geiten matig met teruglopende prijzen. LEIDEN. 28 september. Aanvoer: 43 partiien Goudse en 4 partyen Leidse kaas. Notering: Goudse, eerste soort 2.38. Leid.-e le soort 2.402.54, Goudse 2e soort 2.26— 2 31. Handel ln noudse kaas flauw; Leidse kaas lui. UTRECHT. 28 september. Op de Utrechtse kaasmarkt zijn vandaag negen partijen aangevoerd bestaande uit 335 st. en wegende "2265 kilogram. De prijs per kilo was 2.26—2.35. Handel matig. aantal reizigers zal toenemen. Ik ben er zeker van dat reizigers die in Leiden op stappen, de route via de Leidse Buurt, Rijksweg zouden prefereren boven de route via Warmond, indien ze zouden kunnen kiezen. De weg via Warmond ls op vele plaatsen veel te smal om twee bussen elkaar te laten passeren. De af gelopen winter maakte ik het mee, dat twee bussen elkaar tegelijkertijd op de brug over het Oegstgeester kanaal pas seerden. elkaar langs de zijkant schamp ten met als gevolg geschrokken reizigers en de bus naar Leiden een .gebroken voorruit. Mevrouw N. S. J. de Rooij-Gijselaar Berlicumstraat 3, Oegstgeest. (Naschrift van de redactie: Inderdaad zijn er in de loop der jaren vele wijzi gingen in deze lijn gebracht, doch steeds is dit geschied om een dienstregeling te vinden waarmee aan zoveel mogelijk wensen tegemoet kon worden gekomen bij een zo rendabel mogelijke exploitatie. Het tegemoet komen aan alle wensen zou betekenen het onderhouden van zoveel onrendabele verbindingen, dat tot aanzienlijke verhoging van de tarie ven zou moeten worden overgegaan, waardoor weer alle reizigers gedupeerd zouden worden Over het algemeen is de Leidse Buurt bepaald niet misdeeld op het gebied van verkeersverbindingen: stadstram naar Leiden, met directe ver binding met de treinen, trams naar Noordwijk en Katwijk en busverbindin gen) Oostenrijk niet naar Wereldkampioenschap? De Oostenrijkse staatsliga, de belan genvereniging van de Oostenrijkse eer- steklasse voetbalclubs, heeft, geheel on verwacht. de eis gesteld dat de bond de aanmelding voor het wereldkam pioenschap 1958 zal terugnemen. De pre sidenten van de clubs zijn eenstemmig van oordeel dat deelneming aan dit kampioenschap niet alleen voor de bond zeer hoge financiële lasten met zich brengt, doch dat ook de verenigingen hierdoor in geldelijke moeilijkheden kun nen komen. Na het wereldkampioenschap voetbal 1954 maakte het Oostenrijkse voetbal een ernstige crisis door. Toen konden aafi de spelers de premies, beloofd voor het behalen van de derde plaats, niet direct worden uitbetaald. De staatsliga neemt aan, dat het wereldkampioen schap ditmaal geen noemenswaardig batig saldo zal opleveren, waardoor de bond zijn financiële verplichtingen moei lijk zal kunnen nakomen. Eindelijk regen in Italië Tropische regens van de Alpen tot Sicilië hebben een eind gemaakt aan een buitengewoon lange en hete Ita liaanse zomer. In Turijn viel binnen 30 uur bijna vijf centimeter water. Aan de rijstoogst werd door de regen voor dui zenden guldens schade aangericht. Tal van rivieren en riviertjes veranderden ln wilde stromen. De burgers van Rome werden gister nacht wakker gehouden door een on afgebroken zware stortbui, die gepaard ging met donder en bliksem. Op het eiland Sardinië regende het zo hard, dat het verkeer tot stilstand kwam en alle lijn vluchten moesten worden afgezegd. Hongarije's ongerepte natuurreservaten „Hongarfje's ongerepte natuurreserva ten" was de titel van de eerste K. en O.-filmlezing in het nieuwe seizoen, welke gisteravond in de stampvolle foyer van de Stadsgehoorzaal gehou den werd. Spreker was dr. M. J. Adri- ani, bioloog te Rotterdam. Voordat deze aan het woord kwam wees dr. H. Schilp. die allen hartelijk welkom heette, op het nut van derge lijke filmavonden en hij vroeg tevens aandacht voor te houden cursussen in het. bijzonder die over „De mens. biolo gisch en psychologisch gezien" Deze stu diecursus zal in het tijdvak van 8 maart Waardering en kritiek De classis Goes der Ned. Herv. Kerk heeft zich uitgesproken over de Synodale Oproep inzake Nieuw Guinea. De clas- sicale vergadering xiad /mswaar enige bezwaren tegen inhwd en stidking van de oproep, maar "<pral: toch ln grote meerderheid haar instcmm'nguit met de oproep tot beziirung inzake de vraagstukken rondom Nieuw Guinea. De vergadering was echter verdeeld in het oordeel of de raad van Ie zending terecht een dominerende rol in deze kwestie heeft gespeeld. Ten aanzien van het tijdstip van ou- blikatie van de oproep werd opge merkt, dat de kerk in ieder geval tege lijkertijd met de pers kennis van de oproep h ad moeten krijgen. De classicale vergadering van Hil versum acht het juist, dat ae Generale Synode een oproep tot bezinning op de verantwoordelijkheid van het Neder landse volk inzake vraagstukken rondom Nieuw Guinea heeft doen uitgaan en is daar dankbaar voor, omdat voordien de rechte belangstelling voor Nieuw Guinea bij kerk en volk in Nederland onvoldoende was. Zij is echter van me ning, dat de oproep door zijn com pactheid hier en daar onduidelijk is en de situatietekening onvolledig, waar door de schijn van eenzlidigheid kon worden gewekt. Zij is voorts van me ning, dat de oproep uitspraken bevat, waarvan de bijbelsheologische fundering nog niet is gegeven. Zij is wei van oordeel, dat het niet nodig was voor deze oproep het oordeel van classicale vergaderingen te vragen, doch betreurt het, dat de raad voor de zaken van kerk en theologie niet betrokken is ge weest in een voorafgaande breder over leg. Zij spreekt tenslotte de wens uit, dat de Generale Synode leiding zal ge ven aan de verdere bezinning op dit vraagstuk. De classicale vergadering van Apel doorn is van oordeel, dat de Generale Synode het recht heeft de vragen rondom Nieuw Guinea aan de orde te stellen. Zij is voorts van mening, dat de theologische fundering te kort is gekomen, met name wat betreft de uit werking van het begrip „gerechtigheid Gods" en vraagt te dezer zake verdere bezinning. Zij betreurt het. dat de slassicale vergaderingen niet eerst zijn gehoord. Zij betreurt het temeer, omdat daardoor verkeerd gerichte politieke sentimenten in kerk en volk zijn gewekt. Zij dringt er bij de Generale Synode op aan, op het door de Synode juist ge achte tijdstip aan regering en parle ment te verzoeken, zich te bezinnen op het vraagstuk van de Nederlandse soe- vereinitiet over N. Guine. Zij waardeert tenslotte de bedoeling, die de Generale Synode voor ogen heeft gestaan om kerk en volk op te roepen tot bezin ning. KYNOLOGENVERENIGING „RIJNLAND" OPENT SEIZOEN. DIRECT REEDS GROTE BELANGSTELLING. Nu het winterseizoen met rasse schre den nadert, gaat ook het clubleven van de Kynologenvereniging „Rijnland" weer op volle toeren draaien. De grote op komst voor de gisteravond in „Zomer - zorg" gehouden vergadering, houdt in dit opzicht een belofte voor de toekomst in. De voorzitter, dr. ir. P. C. Linden- bergh, toonde zich uiteraard zeer ver heugd over deze hernieuwde belangstel ling voor het verenigingsleven van „Rijnland". Deze avond zijn diverse rassen door de eigenaren besproken, t.w. een Ame rikaanse Cocker, een Franse basset, een Bobtail, Golden Retriever, Steenbrak, Airdale, een Welsh en Ierse terrier. Voorts vertelde mevr. Louwman uit Wassenaar het een en ander van haar ervaringen met wilde dieren, zowel in het Dierenpark Wassenaar als thuis, vertoonde de secretaris, de heer G Smits, een kleurenfilm van een clubbij eenkomst in Wassenaar en besprak de heer Dudok de Wit enkele kleurdia's, welke op het hondeleven betrekking hadden. Een opwekking ging deze avond nog uit tot bijwoning van de Rijnlandse honderally, welke 14 oktober in Was senaar wordt gehouden. tot en met 5 april onder gezamenlijke leiding van dr. M. J. Adriani en de heer W. A. Nell worden georganiseerd. Dr. Adriani leidde de filmvertoning in met het geven van een interessante beschou wing over het doen en laten van de ver schillende soorten roofvogels, nachtdie ren, insecten en zoogdieren, die men in een Hongaars natuurreservaat 180 km ten zuidoosten van Boedapest langs de rivier de Theiss kan vinden. De kleuren film. welke dr. Adriani na de pauze liet draaien, was in 1951 in het plassengehied opgenomen en gaf een bloeiend beeld van het leven van dieren en planten in die streek. Met welk een bewonderens waardig geduld moeten de vaklieden ge werkt hebben! De meest verrassende en aardige momenten uit het dierenleven zijn door de cameramensen gefilmd. De gevaarlijke visarend met zijn grote scherpziende ogen. de zeer zeldzame sleltkluten, de eierleggende padden, de plunderende bunzing, de grappige bui delmees. de strandlopertjes, dè.ture luurs en nog vele andere dieren versche nen één voor één op het witte doek. Ook werd de aanwezigen een blik gegund in het leven der vissen en het microleven in het water. De opnamen van de nacht dieren waren uitermate knap. Aan de vogeltrek heeft men eveneens buitengewoon veel aandacht geschonken en zeer zeker terecht! Kortom de leden van K. en O en vooral de liefhebbers van flora en fauna onder hen hebben op deze bijzondere avond veel kunnen ge nieten zowel van de film als van de toe lichting. Gisteravond kwam de gemeenteraad van Katwijk, onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker, ln openbare zitting bijeen. Van de uit zeventien pun ten bestaande agenda, waren slechts twee onderwerpen, die een uitvoerige ge- dachtenwisseling uitlokten. Het was in de eerste plaats het aan de agenda toegevoegde voorstel tot het verlenen van krediet voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. De heer D. Nasveld (PvdA) had voor al bezwaar tegen de hoge bouwkosten, van f. 88.000, die hij. in verband met de heersende woningnood niet verantwoord achtte. Spreker vroeg zich af waarom nu juist het relatief dure bungalow type moest worden gekozen. Hij had voorts graag meerdere plannen willen zien, waaruit een keuze gemaakt had kunnen worden. Ook de heren H. J. Grimber gen (KVP), Jac. van der Plas (PvdA) en J. N. Ouwehand (CH) hadden soort gelijke bezwaren. Een warm voorstan der van het ontwerp toonde zich de heer N. J. van Duijvenbode (CH). Als lid van de commissie van fabricage had hij de toelichting van de architect, prof. ir. H. T. Zwiers. aangehoord, waardoor hij tot de overtuiging was gekomen dat op de aangegeven plaats een andere bouwtrant niet mogelijk is. Ook mr. j. van der Plas stelde zich op dit standpunt Hij achtte bovendien de bouwkosten niet bovenmatig hoog. De heer dr. G. W. Overdijkink (CH) had zich eveneens een geheel andere voorstelling van een burgemeesterswo ning gemaakt. De heer C. van der Plas (CH) heeft zich ook in de commissie van fabricage voor deze oplossing laten over tuigen. Wethouder D. C. van Leeuwen ver klaarde zich te kunnen voorstellen dat velen de bouwsom hoog vinden. Over dadig is het ontwerp echter niet en hij zou het daarom de eer van de ge meente Katwijk te na achten als op dit ontwerp van de, woning van haar eerste burger nog zou worden beknib beld. Voorts achtte hij het ontwerp volkomen passen in de omgeving van duin en bos. Wethouder D. J. Kleen betoogde dat men de opdracht tot het maken van het ontwerp gebonden heeft aan de plaats, ten westen van de Willem de Zwijger laan, centraal gelegen tussen de beide dorpsdelen Katwijk aan Zee en Kat wijk aan den Rijn. Daarom moest de oplossing, zoals die door de architect werd uitgewerkt, worden gekozen. De voorzitter merkte op eerst ook wel enigs zins verbaasd te zijn geweest over het bungalow-ontwerp, doch ook hij had zich tenslotte laten overtuigen dat dit de enige juiste oplossing voor deze plaats is. Tenslotte werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aanvaard, waar bij de heren Jac. van der Plas (PvdA) en H. J. Grimbergen (KVP) aanteke ning wensten te hebben tegengestemd. GASPRIJSVERHOGING Ook het voorstel om de gasprijzen in gaande 1 september met 1 cent per m3 te verhogen, had een langdurige dis cussie tengevolge. De heer dr. G. W. Overdijkink (CH) voelde het als een bittere ontgoocheling. Het is inderdaad juist dat de grond- stoffenprijzen sterk zijn gestegen, doch „Als U de drank nu maar eens Uetstaan, (Van onze Haagse redacteie) „Ik moétgeld hebben en als ik het niet krijg, snij ik eerst jouw kop eraf en dan die van Willem". Dat riep 's nachts om drie uur een 29-jarige transportarbeider op de Rotterdamse- weg te Delft, vóór het huis van zijn broer en zuster. „Was U werkelijk bang dat uw kop er af gesneden zou worden, of dacht U: blaffende honden bijten niet?", vroeg de president van de Haagse Rechtbank aan de 26-jarige zuster van de transportarbeider. „Ik was bang; mijn broer is tot alles in staat", ant woordde de zuster. De verdachte had zich te verantwoor den voor bedreiging met een misdrijf, tegen het leven gericht. Uitvoerig ver klaarde hy dat zijn broer hem in de afwikkeling van de samen gedreven zaak financieel had bedrogen. Zijn broei en zuster stookten bovendien de moeder tegen hem *op. De verdachte had naar aanleiding van de ruzie zijn broer al eens mishandeld. BAZAR VOOR „BARTIMEUS". Grote verscheidenheid in artikelen en attracties. Dank zij een samenbundeling van tal van protestantse groepen kon in alle zalen van het wykgebouw „Levendaal" een bazar worden ingericht, die in ver scheidenheid groot en aan attracties, w.o. zeer originele, rijk is. Ook het doel is zeer sympathiek: de opbrengst komt ten goede aan het bekende chr. blin deninstituut „Bartimeus" te Zeist, waar momenteel circa 150 kinderen een ge degen en zeer gevarieerde opleiding ont vangen. Onder grote belangstelling is deze bazar gisteravond geopend. Na een in leidend woord van de voorzitter van het .bazar-comité, de heer W. van der Lin den, die zeerd ankbaar was voor de van zovele zijden ontvangen spontane mede werking, verrichtte wethouder D. van der Kwaak de opening. Spreker, die verheugd was over het particulier initia tief, dat ook weer met de organisatie van deze bazar tot uitdrukking komt, wees o.a. op de christenplicht van hen, die het gezichtsvermogen bezitten, om blinden te helpen. Nu ..Bartimeus", met het oog op een noodzakelijke uitbreiding, een grote schuldenlast op zich nam, is het onze taak, aldus spreker, niet te rusten voordat de eerst esteen van het fundament en de laatste dakpan is be taald. Nadat een vertegenwoordiger van het Instituut nog het een en ander had verteld over de opleiding van de Bar- timeus-Jeugd, die straks in eigen onder houd en dan zelfstandig hoopt te voorzien, verspreidden de aanwezigen zich langs de diverse stands, waar al spoedig goede zaken werden gedaan. Hedenavond van 7—10 uur en morgen van 2—5 en 7—10 uur kan men er weer terecht. Hij was toen voorwaardelijk veroordeeld, met als voorwaarde, dat hij zich gedu rende 3 jaar niet meer in de gemeente Delft mocht vertonen. De verdachte kan zijn wraakgevoe lens maar niet baas worden. Ook voor de Rechtbank bleek dit. Tegen de po litie had hy bovendien nog gezegd, dat, als ze hem niet tegenhielden, hij zijn broer overhoop zou steken. Voor de Rechtbank vroeg verdachte nogmaals een voorwaardelijke straf. Hij zou gaan varen; dan kon hij zijn fami lieleden niet meer lastig vallen. De edel achtbare heren twijfelden niet zo zeer aan verdachtes goede wil, als wel aan zijn zelfbeheersing. „Als U de drank nu maar eens liet staanverzuchtte de president. De officier van Justitie achtte een voorwaardelijke straf niet meer verant woord. Hij eiste 4 maanden met aftrek onvoorwaardelijk. De verdedigster, mevr. mr. H. M. Wohl wees er op dat de bedreiging nauwelijks ernstig genomen kan worden. De ver- zich. In de gevangenis zou zijn wrok dachte had immers nooit een mes bij slechts groter worden, meende zij, daar om kan de verdachte veel beter gaan varen. Uitspraak 11 oktober. ALG. BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. Gistermiddag hield de afdeling Leiden viui de Alg. Bond van ouden van dagen in haar lokaal aan de Pieterskerkgracht een ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw sprak bij de opening zijn vol doening uit over de grote belangstel ling, waaruit hij de conclusie trok. dat de afdeling een gezonde ontwikkeling doormaakt. Verder deelde hij mede. dat het ledental van de afdeling sinds 20 fe bruari van dit jaar gestegen is van 528 tot 650 leden. Het bezoek aan onze societeitsmiddagen breidt zich steeds uit: het lokaal begint te klein te wor den. Met instemming werd kennis geno men van de beslissing van de ge meenteraad, waarin aan de Bond van oude nvan dagen een subsidie is toe gezegd, alsmede dat enkele grote be drijven besloten hadden het werk van de afdeling financieel te steunen. 3 oktober zullen voor de leden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen voor het stadhuis plaatsen gereserveerd worden, waardoor men rustig de optocht zal kunnen zien. De leden moeten ech ter zorgen, dat zij om half een hun lid- matschapbewijs bij zich hebben. Het bestuur heeft voorts het plan ex cursies en ontwikkelingsmiddagen te organiseren, waardoor men ondanks hoge eleftijd zijn kennis zal kunnen verrijken, wat tegelijkertijd een nuttige vrije tijdsbesteding is. spreker kon zich niet voorstellen dat dit onmiddellijk een zo groot tekort tenge volge zou kunnen hebben. Er moeten hier dan ook nog andere factoren heb ben medegespeeld. Zo had hij vernomen dat de exploitatie van de kortgeleden in gebruik gestelde watergasinstallatie een aanmerkelijk verlies heeft opgeleverd en dat deze debacle een beslissende rol heeft gespeeld. Hij vroeg zich ook af of er geen ande re oorzaak was aan te wijzen voor dit teleurstellend verloop als bijv. een on voldoende samenwerking tussen de di recteur der gemeentebedrijven, de hoofdboekhouder, de commissie voor de bedrijven, nij kwam dan ook tot de slotsom niet zonder meer het voor stel te kunnen steunen, doch eerst gaarne een uitvoerig rapport aan de raad te willen afwachten. De heer D. Nasveld (PvdA), lid van de commissie voor de bedrijven, be streed de opvatting dat gebrek aan sa menwerking oorzaak zou zijn dat de wa ter gasprod uk tie was tegengevallen. In tegendeel, indien de watergasinstallatie niet in exploitatie genomen zou zijn, zou een prijsverhoging reeds veel eerder noodzakelijk zijn geworden. Hiermede was de heer A. Wassenaar (AR), even eens lid van de commissie voor de be drijven. het weer niet eens. Er zijn wel degelijk fouten gemaakt die voorkomen hadden kunnen worden, aldus deze spre ker. Wethouder D. J. Kleen merkte op dat de kinderziekten thans zijn overwonnen en de produktie is weer normaal. De voorzitter raadde de leden van de raad vervolgens ernstig aan om het voorstel te steunen, daar ieder uitstel een verho ging van het verlies betekent. De moei lijkheden bij de produktie waren boven dien slechts bijkomstige omstandighe den. Hoofdzaak is de stijging der kolen- pryzen. Hierna werd eerst in stemming ge bracht het voorstel van de heer dr. G. W. Overdijkink (CH), dat werd onder steund door de heren mr. J. van der Plas (AR) en Jac. van der Plas (AR). Het werd verworpen 11 tegen 4 stem men. Voor stemden de heren Jac. van der Plas (PvdA), mr. J. van der Plas (AR), J. N. Ouwehand (CH) en dr. G. W. Overdijkink (CH). Het voorstel van burgemeester en wethouders werd ver volgens aangenomen, eveneens met 11 tegen 4 stemmen, waarbij de leden die hun stem aan het voorstel Overdijkink gaven tegen stemden. SALARISVERHOGING GEMEENTEPERSONEEL Voor het voorstel om de salarissen van het gemeentepersoneel ingaande 1 juli 1956 te verhogen met 6%, toonde de heer Jac. van der Plas (PvdA) zich zeer er kentelijk. Ook de heer dr. G. W. Over dijkink (CH) en C. Pronk (CH) deelden dit enthousiasme, doch zouden gaarne vernemen of dit besluit niet tengevolge zou hebben dat er moeilijkheden zouden ontstaan m.b.t. de aanvrage om ver hoging van het basisbedrag der alge mene uitkering uit het gemeentefonds. De voorzitter antwoordde hierop dat hij deze vrees ongegrond achtte. Het voorstel werd hierop zonder hoof delijke stemming aanvaard. BENOEMING COMMISSIES In de beroepscommissie, als bedoeld in art. 21. 4e lid der bouw verordening, werden gekozen de heren N. J. yan Duij venbode (CH), H. Haasnoot (PvdA) en A. Wassenaar (AR). In de commissie van advies voor de vordering van woonruimte werden her benoemd de heren H. A. Dijksman, H. J. Grimbergen, J. N. Ouwehand Jac. van der Plas en A. Verdoes. RONDVRAAG Op vragen van raadsleden, gesteld in in vergadering van 30 augustus j.l. had den B. en W. o.m. de navolgende schrif telijke antwoorden gegeven. De verlichting van de Herv. Kerk te Katwijk aan den Rijn gedurende de zo mermaanden is tengevolge van een mis verstand achterwege gebleven. De vol gende maand zullen reeds enkele banken in Katwijk aan den Rijn worden ge plaatst, de overige volgen in de komende zomer. Het geleverde hout was niet ge schikt direct te verwerken. Tydens de rondvraag vroeg o.m. de heer D. Nasveld (PvdA) aandacht aan de slechte toestand van de trottoirs van de Molentuinweg en de Valkenburgseweg, terwijl de heer dr. G. W. Overdijkink zich gaarne zag ingelicht over de stand van zaken m.b.t. de te maken doorbraak van het uitbreidingsplan Overduin naar de Zeeweg. Te omstreeks half elf werd de vergade ring door de voorzitter gesloten. De ove rige voorstellen, welke wij in ons blad van dinsdag j.l. reeds uitvoerig vermeld den. werden alle zonder discussie of hoofdelijke stemming aanvaard. Nu de grootste drukte van de paktfjd voorbij Is heeft Lisse na de Inspannen de arbeid van de laatste weken de zorgen opzij gezet en het er eens een dag van genomen. Nadat het Lunapark dinsdagavond geopend was, stroomden de mensen, vooral het jonge volkje, het feestterrein op. Woensdagmiddag bevolkte bijna de gehele schoolgaande wereld van Lisse het feestterrein ter wijl de ouderen 's avonds vast een voorproefje namen van de kermispret. Donderdag, de grote dag! Al vroeg klonk overal muziek en werden paling, belegde broodjes, druiven, warme worst en ys ln alle toonaarden aanbevolen. Om 10 uur had het traditionele ringrjjden plaats ln prachtig versierde til bury's. RINGRIJDEN. De eerste prijs voor het ringrijden viel ten deel aan de heer A. Duineveld en mej. van Leeuwen, de tweede aan Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd Gisteravond om juist tien uur verloor de Vlietmolen aan 8e Hoogmadenseweg te Hoogmade, door het breken van de grote tientallen centimeters dikke spil (Foto Lux/Alphen) of hoofdas, alle wieken. Met groot geraas en tot grote schrik van de molenaar S. G. Elsgeest kwamen zij naar beneden. De molen, zoals wy deze hedenmorgen ontdaan van zijn wieken aantroffen. Burgemeester j. C. van Wageningen stelde zich hedenmorgen persoonlijk op de hoogte omtrent oorzaak en verder mogelijk gevaar. Naar wij hedenmorgen vernamen zal de molen niet meer ge restaureerd worden. In overleg met het hoofdbestuur is een rayon Leiden opgericht, waarin 10 plaatsen in de omgeving van Lefden zijn aangesloten; het secretariaat is in handen van de voorzitter van de afde ling Leiden. Bij de inwerking treden van de nieu we wet op de Ouderdomsvoorziening zal in januari of februari een open bare vergadering worden gehouden, waarin en uiteenzetting gegeven zal worden welke mogelijkheden deze nieuwe wet biedt; ook zal in het laatst van december een feestavond worden gehouden. de heer J. O. v. Noort en Corrie Fennes en de derde aan de heer C. Duineveld en Lenie Rotteveel. De prijzen voor de mooist versierde wagens werden ge wonnen door de heer M. H. v. Paridon en Annie v. Noort, de heer J. Rotteveel en Rie Verburg, de heer W. v. d. Geest en Corrie Rotteveel, terwijl het paar C. J. v. Noort en Jane Kozijn een eer volle vermelding kregen. HARDDRAVERIJ. Van heinde en verre stroomde 's mid dags het volk de baan op waar de harddraverij werd gehouden, waarvan de uitslagen als volgt waren: Eerste omloop Surprise G. 7.30. Rita B H. 4.90 en Thea Cornelia 2.70. De plaatsing: Rita B.H. 1.90, Surprise G 2.40 en Thea Cornelia 1.80. De tweede omloop: Rita B.H. 2.40, Surprise 2.90 en Thea Cornelia 2.50. De eerste prijs 1 f 1000 werd gewonnen door Surprise G, de tweede door Rita B.H. f 450, de der de door Thea Cornelia met f 350 en de 4de, 5de en 6de prijs resp. door Quelle Veine f 250, Torero f 125 en Olga Pluto f75. Hoewel de dreigendewolkenhemel ieder ogenblik een bui deed verwachten hield Pluvius in afwijking met zijn ge woonte op harddraverij dag de regen sluizen gesloten. De baan en het feest terrein verkeerden in goede conditie. Tot de volgende morgen werd het feest in alle mogelijke gelegenheden voort gezet. Westduits Kabinet besluit tot een jaar dienstplicht Het Westduitse Kabinet heeft donder dag besloten de verplichte diensttijd voor het nieuwe Westduitse leger, de „Bundeswehr", op twaalf maanden te stellen. De diensttijd van twaalf maanden geldt voor alle onderdelen van de strijdkrachten. Het besluit van het Ka binet moet nog door het parlement wor den goedgekeurd. Aanvankelijk had de regering een diensttijd van 18 maanden voorgesteld, maar wegens hevig verzet, ook uit eigen gelederen, heeft men dav voorstel moeten wijzigen. ONWETTIGE METHODEN VAN ONDERVRAGING IN POZNAN In het proces te Poznan hebben drie arbeiders, die terecht staan wegens .moord op een korporaal van de oDen- bare veiligheidspolitie" tydens de on lusten van enige maanden geleden, neb ben gisteren een tegen-beschuldiging uitgebracht: zij zeiden, dat zij bij hun ondervraging door de politie geslagen zijn. De openbare aanklagernoemde dat leugens, maar gaf toe. dat er enkele ge- valen zijn geweest, dat de politie on wettige methoden had gebruikt gedu rende de ondervraging. In de rechtszaal waren microfoons en booglampen aangebracht. Fotogra fen mochten van dichtbij foto's van de rechters en de beklaagde nemen. Op de overvolle publieke tribune bevonden zich Amerikaanse. Britse. Franse. Pool se en Chinese verslaggevers. Er zat ook een wenende in het zwart geklede vrouw, die een zilveren kruisje droeg. Een der drie „volksrechters" is een don kerharige, jonge vrouw. De terechtzit ting werd mede bijgewoond door atta- ché's van de Amerikaanse. Britse en Franse ambassades te Warschau.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9