In Marcinelle minder ongevallen dan elders bij Charleroi Londen en Parijs zijn het eens over gedrag inzake Suezkwestie JörfJ] f 55ste Jaargang Vrijdag 28 september 1956 Vijfde blad no. 28947 Zaterdag 6 oktober: Reclasseringsdag Eenmaal een dief" behoeft niet meer „dief voor altijd" te zijn Va ruim een halve eeuw strijd is bij het strafblad rehabilitatiestelsel ingevoerd „Eenmaal een dief, altijd een dief" zal in de toekomst niet meer ipgaan, nu er in het strafregister een rehabilitatiestelsel zal worden ngevoerd. Een strafblad zal na vier jaar uit het register worden ver- lijderd of - wanneer het gevangenisstraf of R.W.I. betreft - na acht aar plus de duur van de straf. Wie dus eenmaal gestraft is behoeft niet teer zijn gehele leven met deze blaam te blijven bedekt. Na verloop kan ij voor het strafregister weer een onbekende worden. Alleen in een :g. documentatieregister, dat echter uitsluitend ter beschikking van de echterlijke macht staat, zat het oude vonnis bekend blijven. De invoering van deze gang van za ken betekent een belangrijke overwin ning voor de Reclassering, die daar reeds meer dan een halve eeuw voor heeft gestreden. Zodat dit begrijpelij keiwijs door het Nationaal Bureau voor de Reclassering aan journalisten werd voorgehouden, toen deze door enkele referaten gelegenheid kregen kennis te nemen van verschillende fa cetten van het werk der Reclassering. De eerste deskundige, die het woord reeg - als een algemene inleiding voor e Reclasseringsdag op zaterdag 6 ok- ober, welke te Leiden echter morgen ordt gehouden - was mr. Ch. J. En- rhede. rechter in de Arrondissements echtbank te Rotterdam, die bovendien on vertellen, dat de befaamde „Bewij tn van goed zedelijk gedrag" zullen erdwijnen. In de plaats ervan komen Verklaringen omtrent het gedrag". Een etere benaming, temeer, daar de uit- ifte op een andere bais zal gaan ge bieden. Een verzoek om afgifte moet traks het doel. waarvoor de verklaring [ordt gevraagd, bevatten. Vindt de burgemeester het doel niet belangrijk genoeg, dan kan hij wei geren het verzoek in behandeling te nemen. Neemt hij het wel in behan deling, dan moet hij zijn oordeel ba seren in eerste instantie op het uit treksel van het strafregister, dat dus ook bjj een eenmaal veroordeelde blanco kan zijn, en in de tweede plaats op andere bescheiden, zoals de politierechter. Deze nieuwe wetten, afgekondigd op 15 augustus '55, zijn nog niet in werking getreden. Er zijn nog moeilijkheden op administratief gebied, maar het einde is in zicht, al dus mr. Enschede. ARBEIDSBEMIDDELING De heer W. van der Mast. hoofdin- pecteur-directeur van de Arbeidsvoor- lening in de provincie Groningen, gaf en overzicht van de brede mogelijkhe- en die er tegenwoordig zijn, om perso- die met de strafrechter in aanra- :ing zijn geweest weer in het arbeids proces op te nemen. Reclassering n rijksinstellingen werken hierbij hand hand. Tenslotte sprak het. hoofd van iet Bureau Militaire Strafzaken van de ifdeling Sociale Zaken van het ministe- ie van Oorlog, majoor K. Bakker, over iet doel van de onlangs in het leven ge- oepen Stichting Militaire Reclasserings- roederschap, die op 1 oktober zijn rerkzaamheden zal beginnen. Militairen, die voor of tijdens hun diensttijd ernstig zijn gestraft, moe ten vaak hulp en steun hebben om zich te kunnen ontwikkelen tot waar dige en zelfstandige leden der maat schappij. Deze stichting werkt nauw samen met de burger reclasseringsin- stanties. Het was met een zekere en begrijpelijke trots, dat majoor Bakker er op wees. dat Nederland het eerste land ter wereld is met een militaire Reclassering. MORGEN TE LEIDEN In verband met deze dag schrijft ons irof. mr. J .M. v. Bemmelen: De reclasseringsdag is een vast be grip geworden. Ieder geeft aan de col lectanten, zonder er echter veel bij te denken. Toch is het goed dat wij ons bij deze gelegenheid nog eens realise ren, wat de reclassering eigenlijk is en doet. De reclassering is ontstaan uit een werk van mensenliefde en barmhar tigheid, n.L bezoek en hulp aan ge vangenen. Reeds echter bij het ontstaan van het genootschap tot Zedelijke Verbe tering der gevangenen in 1823 waren er lieden, die twijfelden aan de moge lijkheid aan medemensen iets te verbeteren. Tegenwoordig weten wij beter. Wil men medemensen helpen en steu- ken dan moet men niet zelf op een iioog paard gaan zitten, maar tot een inder gaan en in de eerste plaats zien vat die wil en kan, en dan proberen hem iat zelf te laten doen. M.a.w., men laat lan die ander de verantwoordelijkheid "oor eigen daden en probeert hoogstens set hem van te voren verschillende aogelijkheden te bespreken. AANPASSING Iemand hervindt over het algemeen Teel beter de aanpassing aan de maat- Khappij, wanneer hij niet in de gevan- ;enis had gezeten, dan wanneer dit wel aet geval was geweest. Daarom proberen rechters en reclas- leerders sedert 1917 mensen die zich niet te ernstige delicten hebben chuldig gemaakt, uit de gevangenis te rapportage nodig. Men kan nu eenmaal niet in het wilde weg een voorwaarde lijke veroordeling geven. Reeds deze rapportering aan de rech ter die geschiedt door ambtenaren van de reclasseringsverenigingen, kost een enorme organisatie. Grotendeels worden de uitgaven hiervoor gedragen door het Rijk, maar het is goed. dat de reclas seringsverenigingen ook een zekere zelf standigheid bezitten. EXPERIMENTEN Op dit terrein moeten n.l. voortdurend nieuwe experimenten gedaan worden. Indien de experimenten slagen neemt het Rijk gewoonlijk de kosten wel over, maar de reclassering zou nooit gewor den zijn wat zij thans is als het parti culiere initiatief niet telkens stumule- rend had gewerkt. Vandaar dat de Re classeringsverenigingen zich aaneen ge sloten hebben om op één dag in het jaar gezamenlijk geld te vragen voor dit mooie en nuttige werk. VIERDUBBELE WINST Moge ook dit jaar de reclasseringsdag weer een groot succes zijn. Het werk, aan hetwelk de gelden ten nutte komen, is goed besteed. Iedere mens die uit de gevangenis wordt gehouden en zich toch verder als een goed burger gedraagt is een vierdubbele winstpost voor de maat schappij, immers hij kost de staat geen geld in de gevangenis, hij richt voor de gemeenschap geen verdere schade aan door opnieuw crimineel te worden, hij blijft behouden voor zijn gezin, dat niet ondersteund behoeft te worden en hij blijft in zijn werk of functie. Afgezien dus van het humanitaire effect van de reclassering is deze ook, zuiver economisch gezien, een belang rijk economisch voordeel. De mense lijke zijde van de zaak legt echter voor ons aller gevoel het grootste gewicht in de schaal. Collectanten voor de collecte, die morgen zaterdag- wordt gehouden, worden gaarne verwacht Gerecht 10, vanaf des morgens 8 uur. Minister Rey over onderzoek Grote hoeveelheid olie veroorzaakte een snelle uitbreiding van de mijnbrand Het Franse „wonderkind" Minon Drouet. dat zoveel van zich deed spreken door haar gedichten en wereldwijze opmerkingen, waarvan de authenticiteit echter wordt be twijfeld, heeft als mannequin in Parijs kinderkleding getoond voor een belangstellend publiek. Brandgevaar is groter dan „vijand no. 1": mijngas (Van onze Brusselse correspondent) Het Belgische parlement zal niet eer der bijeengeroepen worden om over de oorzaken van de ramp in Marcinelle te debatteren, aldus vernamen wij in de Wetstraat (het Brusselse regeringscen trum). Intussen zijn de commissies van Economische en Sociale Zaken reeds begonnen met het onderzoek. De minis- ten van Economische Zaken, Jean Rey, heeft een uiteenzetting gegeven, waarin hij zei, dat men de uitslag van het drie voudig onderzoek moet afwachten. Over de vorderingen van het gerech telijk onderzoek te Marcinelle is niets bekend. Wat het technisch-administra- tief onderzoek betreft, zou reeds geble ken zijn dat de grote hoeveelheid olie. tussen de 700 en 1200 liter, waarvan de leiding in de schacht door de lift werd vernield, in niet geringe mate heeft bij gedragen tot snelle uitbreiding van de brand. Ten aanzien van de reddings werken in de eerste fase werd reeds ge constateerd, dat er onder in de mijn geen blussingsmateriaal voorhanden was of dat het niet. werd gebruikt. Het had. volgens de verklaringen van de minister geen zin direct een beroep te doen op buitenlandse reddingsploegen, want de redders konden de eerste dag toch niet in de schacht afdalen. De minister verklaarde verder, dat bet gemiddeld aantal ongevallen in de mijn te Marcinelle lager is dan het gemid delde aantal van het gehele bekken van Charleroi. In ieder geval is het gemid delde van het aantal dodelijke onge vallen in de Belgische kolenmijnen la ger dan dat van de Italiaanse mijnen! In 1955 heeft de mijn van Marcinelle in het kader van het plan-Marshall een subsidie van 38 miljoen franc ont vangen. Deze subsidie werd gebruikt om de nieuwe schacht aan te leggen. „Schandelijk gedrag" van fotografen en journalisten De minister gaf verder lucht aan zijn verontwaardiging over de houding van In Cairo voorziet men economische oorlogvoering door Ver. Staten Waarschuwing uit Riad (Van onze correspondent in Parijs) Het tweedaagse overleg in Parijs tus sen de Britse ministers Eden en Llovd enerzijds en hun Franse collega's Mol- let en Pineau anderzijds is gistermid- besloten met een kort communiqué, waarin beide regeringen nogmaals met kracht te kennen geven, dat zij een ge meenschappelijke gedragslijn zullen vol gen met betrekking tot de Suezkwestie. Verder zullen Engeland en Frankrijk hun politiek eveneens coördineren in het Midden-Oosten en in Europa. In Franse politieke kringen toonde men zich bijzonder tevreden over de ontmoeting met de Engelsen en men verwacht dat het bescheiden ere-saluut aan Europa, dat uit Edens mond kon worden geregistreerd, nu zal worden be antwoord en versterkt, door kanselier Adenauer, die premier Mollet morgen in Duitsland zal ontmoeten. De „entente cordiale", zo is de alge mene opvatting in Parijs, is nu nieuw leven ingeblazen en men verheugt zich er al bij voorbaat op dat. deze herleving in april publiekelijk zal kunnen worden gevierd ter gelegenheid van het bezoek van het Britse koningspaar, want bijna elke Franse republikein blijft in zijn hart toch een royalist. EGYPTE VERWACHT SANCTIES Egypte is van mening dat de Ver. Sta ten een openlijke verklaring van econo mische oorlogvoering hebben uitgegeven in het Suezgeschil, zo verklaren semi- officiële kringen in Cairo. Zij zeggen dat president Nasser onmiddellijk begonnen is met zijn economische deskundigen overleg te plegen. Aan de persconferen tie. die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles woensdag gehouden heeft, ontleenden genoemde kringen namelijk de eerste directe aanwijzing, dat de Ver. Staten ernstig overwegen strenge economische sancties tegen Egypte toe te passen. Zijn w w uitlating, dat geweld niet nodig is, om- houden. Hiervoor is echter uitvoerige dat economische druk Egypte uiteinde lijk zou dwingen met een schikking in te stemmen, is „een openlijke verklaring van economische oorlogvoering tegen Nasser". NEHROE EN IBN SAOED TEGEN ECONOMISCHE DWANG India en Saoedi-Arabië hebben gister avond gewaarschuwd dat het gebruik van politieke en economische dwang in de kwestie van het Suezkanaal tegen Egypte, „ongewenste en vergaande con sequenties" zal hebben. Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië en premier Nehroe van India verklaar den, dat zij „de hoop delen dat er in de behandeling van deze kwestie geen toe vlucht zal worden genomen tot politie ke en economische pressie. Dergelijke dwang zou een vreedzame oplossing slechts uitstellen, en andere ongewenste en vergaande gevolgen hebben "."zo werd bekendgemaakt in het gezamenlijk com muniqué aan het einde van het bezoek dat Nehroe aan Saoedi-Arabië heeft ge bracht. EXTRA-TOESLAG INGETROKKEN De Djakarta vrachten-conferentie heeft bekend gemaakt, dat de bij haar aange sloten scheepvaartmaatschappijen heb ben besloten de onlangs ingestelde extra toeslag van vijf procent op lading van Indonesische havens naar Europa in te trekken. De vrachten-conferentie besloot even eens tot intrekking van de voorlopige extra toeslag van vijftien procent, die op 1 oktober a.s. in werking zou treden voor lading van Europese havens naar Indonesië. Tot het heffen van deze. thans ver vallen, extra toeslagen werd enkele da gen geleden besloten in verband met de ontwikkelingen in de Suezkanaal-kwes- tie. Aan de vooravond van de be sprekingen van de Veiligheidsraad over de Suezkwestie, werden in Parijs Frans-Engelse besprekingen gevoerd over de te volgen politiek. Op de foto Pineau, Eden. Guy Mollet en Selwyn Lloyd in discussie. Duitsland wil grond lerug, in 1949 aan Nederland afgestaan (Van onze correspondent in West-Duiteland) De Duitsers willen, tengevolge van de goede resultaten, die Adenauers bespre kingen In Brussel hebben opgeleverd, thans ook stukken grond terug, die zfl ln 1949 aan Nederland hebben moeten af staan. Natuurlijk was zulks te verwach ten. zodra bekend was geworden dat België stukken grond zou teruggeven. De Duitsers hebben er in de laatste jaren al herhaaldelijk op gewezen, dat zij nog steeds aanspraak op de gecorrigeerde grensgebieden maken. De minister-president van Noordrijn- land-Westfalen, Steinhoos. die in zijn jonge jaren mijnwerker is geweest, heeft verklaard, dat het Belgische voorbeeld van verdragende en van principiële be tekenis is. Daardoor is - zo meent hij - duidelijk tot uitdrukking gekomen, dat de indertijd getroffen territoriale maat regelen ten onrechte zijn geschied. Hij vindt, dat het de plicht van goe de buren die vriendschappelijke betrek kingen met elkaar onderhouden, is te onderhandelen over de vervanging van deze regeling. Het is intussen niet oninteressant er op te wijzen, dat in de gebieden, die thans door België worden teruggeven, allerminst een blijde of opgewonden stemming onder de bevolking heerst! En in Bonn heeft het bepaald geen prettige indruk gemaakt dat de gemeente Hem- meres. die nu weer bij West.-Duitsland is gevoegd, in een telegram aan Adenauer tegen deze wijziging heeft geprotesteerd! Journalisten zijn eens in Hemmeres en andere grensgebieden gaan kijken en hebben geconstateerd dat er „geen vreugdevuren branden". De waarnemende burgemeester van Hemmeres verklaarde, dat de bewoners er wel Duits voelen, maar zware mate riële zorgen hebben. In 1921 hebben hun vaders voor Duitsland gestemd, maar Ia- ter zijn zij ernstig teleurgesteld. Geen enkele belofte werd gehouden. Daaren tegen hebben de Belgen na 1949 een brug over de Our gebouwd en het oude dorp aansluiting van telefoon en elek triciteit gegeven. Voor de arme bevolking speelt het bo vendien een grote rol. dat zij in het ver volg voor koffie en thee. voor sigaretten en tahak de Duitse, en dus veel hogere, prijzen moeten gaan betalen dan tot dus verre het geval was! Belastingverlagingen in Wesf-Duitsland De Westduit-se Bondsdag heeft don derdag belastingverlagingen goedge keurd, die voor de Duitse belastingbe talers een verlichting van ongeveer 3 miljard mark per jaar zullen bete kenen. Het heeft lange tijd geduurd, alvorens de beide Kamers van net Westduitse parlement het met elkaar eens zijn geworden over de vorn en de hoogte der belastingverlagingen. De thans door de Bondsdag goedgekeurde voorstellen vormen een compromis tus sen de wensen van de beide Kamers en men verwacht dan ook, dat de Bonds raad, die op 5 oktober de voorstellen zal behandelen, zijn goedkeuring niet zal onthouden. Op 1 oktober zal de speciale inkom stenbelasting voor de steunverlening aan West-Berlijn, die sedert 1954 wordt geheven en gemiddeld 10 procent van de gewone inkomstenbelasting bedraagt, komen te vervallen. Voorts zal de om zetbelasting voor kleine en middel grote bedrijven van 1 oktober a.s. af worden verzacht in zoverre, dat alle be drijven van 1 oktober a.s. af worden verzocht in zoverre, dat alle bedrijven met een jaardlijkse omzet van 80.000 mark over 8.000 mark van de omzet geen omzetbelasting meer behoeven te betalen. Op 1 januari 1957 zullen nog meer belastingverzachtingen van kracht worden. Deze houden o m. een gunsti ger regeling voor de kinderaftrek en voor de aftrek wegens verwervingskos ten in. de pers. De persfotografen waren alleen op sensatie uit, aldus de minister, en de journalisten hebben de redders achter volgd. De buitenlandse pers was zo mo gelijk nog schandaliger dan de Belgi sche, volgens spreker. De minister sprak vervolgens over de beroepsproblemen van de pers. Moet er niet een straffer reglement voor de journalisten worden opgesteld? (Zonder de houding van fo tografen en journalisten te Marcinelle in welk opzicht in bescherming te wil len nemen, willen we toch wél consta teren, dat deze houding voor een goed deel te verklaren is uit de enorme be langstelling die overal ter wereld voor de ramp een voor de mogelijkheid van redding der ingeslotenen bestond. Bovendien heeft deze grote publi citeit belangrijke financiële steun voor de nabestaanden opgeleverd waarvan vooral de kinderen in grote mate kun nen profiteren. Red. LD.) Over de hervorming der veiligheids maatregelen zeide minister Rey nog, dat die in het verleden in België te veel waren gericht op de bestrijding van het mijngas. In de Belgische mij nen wordt het mijngas namelijk nog in vele gevallen nog als vijand no één be schouwd, alhoewel men technische mid delen heeft gevonden om het mijngas op te sporen en weg te zuigen. Daaren tegen is het brandgevaar, ingevolge de sterkere ventilering der gangen en door de verdere mechanisering en elektrifi- cering sterk toegenomen. ...CfüsUrtv. öw. &SL Cj-ENdV. CflA De Kabinets formatie Moeilijkheden voor mr. Burger A.R. eist thans twee volwaardigeportefeuilles 55* (Van onze Haagse Redacteur). De Informateur, mr. Burger, ls voor onverwachte moeilijkheden komen te staan, nu de anti-revolutionairen hem gisteravond te verstaan hebben gegeven, geen zitting in het Kabinet te zullen nemen, indien zij niet de beschikking krijgen over twee „vol waardige" minister-portefeuilles. Die eis was mr. Burger bekend, doch hij meende in een gesprek met prof. Zql- stra deze A.R.-voorman wel tot an dere gedachten te zullen kunnen brengen. Dat ls een misrekening ge bleken. De gehele dag deed gisteren het ge rucht de ronde, dat de V.V.D. zich af zijdig wenste te houden. Enkele V.V.D.- Tweede Kamer-afgevaardigden hadden er zelfs in gesprekken met buitenstaan ders op gezinspeeld. Maar plots bleek, dat die opvatting niet door allen werd gedeeld en de situatie was vanmorgen nu weer zo, dat algemeen wordt aangenomen, dat prof. Oud tóch nog wel bereid zou zijn om in een Kabinet van brede samen stelling zitting te willen nemen. Mr. Burger heeft bij het opstellen van zijn schema hiermede steeds reke ning gehouden. Trouwens, de P. v. d. A. acht het uitermate wenselijk, dat er een liberaal in het regeringsteam wordt opgenomen. Met twee A.R -, één C.H.- en vijf K.V.P.-ministers is naar de smaak van de socialisten het rechtse element wel vrij sterk vertegenwoor digd. Indien de A.R.-eis wordt afgewezen, dan zullen ook de rooms-katholieken bedanken. Wordt het A.R.-verlangen wel gehonoreerd, dan geschiedt zulks ten koste van de V.V.D., een weinig elegante handelwijze. Vanochtend zou de heer Burger op nieuw met prof. Zijlstra gaan praten. Of zij tot een vergelijk kunnen komen, valt moeilijk te voorspellen. Bepaald hoge verwachtingen over het resultaat van dit onderhoud koes terde de heer Burger niet en daarvoor was dan ook wel reden. Ook ver luidt. dat prof. Romme voor het vice- premierschap en voor de portefeuille van Binnenlandse Zaken, P.B.O. en „Rooie Koos" weer 2 jaar in gevangenis (Van onze Haagse redactie) De 54-jarige Haagse inbreker „Rooie Koos" is door de Haagse Rechtbank voor de diefstal van 180.000 Ameri kaanse importsigarettcn uit het ma gazijn van de firma „Ivana" aan de Koninginnegracht te Den Haag ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek. Het wordt de 16c keer dat „Rooie Koos" de gevangenis ingaat. De twee voornaamste helers, de 42-jarie kelner „Klaas" en zijn vriend, de 55-jarige chauffeur „Piet", zjjn ieder veroordeeld tot eein gevan genisstraf van 6 maanden. De zwager van „Piet" een 52-jarige Haagse koopman, die ook een gedeelte van de gestolen partij sigaretten had afgenomen, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden, met 3 jaar proeftijd en tot betaling van f. 250,— boete, subs 50 dagen hectenis. bezitsvorming zal bedanken. Aanvan- kelijk lag het in het voornemen om prof. van der Grinten voor deze posten uit te nodigen, maar deze heeft al laten weten, dat hq. als hem een dergelijke invitatie zou bereiken, „neen" zal zeggen. Gelijk bij zijn voorgangers "het geval is geweest, gaat het pad van Informateur Burger ook niet over rozen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te BUja, M. de Jonge te J. W. Brulnsma te Gaastmeer en Nij- J. W. Brulsma te Gaastmeer en Nij- hulzum (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Heerjansdam, C. J. van der Meulen te Dryber. Bedankt voor Nieuwdorp, Z. C. Versluys te Giessen-Rljswijk (N. Br.). GEREF. KERKEN (ondh. art. 31 K.O.) Bedankt voor Grand Rapids (U.S.A.), W. van der Llngen te ZwJjndrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwijndrecht, G. J. Buys te Papendrecht en M. Vlletstra te Eemdijk. Beroepen te Broek onder Akkerwoude, C. Noordegraaf te 's-Gravendeel. Te Zaam- slag, M. Baan te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN te Middelburg, M. Hage te RECHTZAKEN OVERWEGWACHTER VIEL IN SLAAP De Zwolse politierechter heeft een 27-jarige overwegwachter uit Putten veroordeeld tot twee weken gevangenis straf voorwaardelijk en een boete van f. 75,omdat hy op 28 maart van dit jaar tijdens zijn dienst in slaap was ge vallen. De man bediende op de bewuste dag de met afsluitbomen en knipper lichten beveiligde overweg Bijsteren in Ermelo. „Ik had 's-nachts slecht geslapen en had hoofdpijn", vertelde hij aan de rechter. Hij schrok wakker toen een trein voorbij denderde. Een chauffeur van een bestelauto kon door krachtig rem men een ernstig ongeluk voorkomen. De auto hield stil met de neus op de over weg. De officier van justitie had een maand voorwaardelijk en f. 50— boete geëist. Verdachte is als overwegwachter ge handhaafd. 2 Beroepen Nunspeet. Prof. dr. M. J. A. de Vrijer 50 jaar predikant Prof. dr. M. J. A. de Vrijer te Heem stede. oud-kerkelijk hoogleraar van de Rijksuniversiteit te Utrecht viert zondag zijn gouden ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat kand. de Vrijer in 1906 door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland was toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 30 september van datzelfde jaar te Odijk in de classis Doorn in het ambt bevestigd. In 1920 verwisselde de Jubilaris deze gemeente met die van Bloemen- daal. vanwaar hij drie jaar later naar Amsterdam vertrok. Van 1929—1935 was hij daar zes jaar werkzaam in de oude binnenstad, rondom de Oude Kerk. In verband met zijn benoeming tot kerke lijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de vakature van wijlen prof. dr. A. M. Brouwer, die toen ge woon hoogleraar was geworden kreeg dr. De Vrijer met ingang van 3 decem ber 1935 eervol ontslag met de bevoegd heid van emeritus. Hij aanvaardde dit professoraat met een Inaugurele rede over het onderwerp „De domino practi- co" en heeft tot 1 oktober 1947. toen hem op zijn eigen verzoek op 66-jarige leeftijd eervol ontslag werd verleend twaalf jaar Nederlandse Kerkgschie- denis: theologica biblica en in- en uit wendige zending te Utrecht gedoceerd. Na zijn ontslag als hoogleeraar was prof. dr. De Vrijer tot juni 1951 twee jaar hulpprediker te Hemmen in de Betuwe en daarna tot Juni 1952 nog een jaar geestelijk verzorger van het sanatorium „Zonnegloren" te Soest. Prof. dr De Vrijer heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. CLASSIS DELFT TEGEN SYNODALE OPROEP. De classis Delft heeft zich gisteren In een speciale vergadering bezig gehouden met de synodale oproep tot bezinning op de verantwoordelijkheid van het Ne derlandse volk inzake de vraagstukken rondom Nieuw Guinea. Tijdens de dis cussie bleek, dat de classis zich niet achter de synode stelt. Er werd soms scherpe kritiek geoefend. Al wilde de vergadering de synode, als vertegenwoordigster van de kerk. het recht niet ontzeggen om ook over prak tische politieke vragen te spreken, mits dit geschiedt van uit het woord des Heren, het werd niet juist geacht, wan neer de synode over alles gaat spreken. Men mist In het stuk het profetisch ee- ruigenis, waarbij betwijfeld kan worden of de synode competent is om te spre ken in een zaak. welke nog zoveel an dere facetten heeft dan alleen een theo- loffisch-missionaire. Velen adviseerden tenslotte de oproep terug te zenden aan de synode met het verzoek om een grondiger bezinning en een betere theologische fundering.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7