C. Brilman ontvangt ir. J. J. v. d. Wal prijs Mr. H. van Riel (Ged. Staten)Leidse problemen honden ons constant bezig ook die van nieuwe veemarkt Dr. C. J. van Houweninge Grafldijk op 68 - jarige leeftijd overleden 3 Oktober-Fotowedstrijd Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Officiële publikatie 95ste Jaargang Vrijdag 28 september 1956 Tijdens het noenmaal in de Waag zijn gistermiddag nog vele waarde rende toespraken en woorden „met in houd" gesproken. Zo merkte het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, mr. H. van Riel, o.m. op. dat de Leidse problemen ook die van een nieuwe veemarkt het College van Ged. Staten constant bezig houden. Mede-show bracht bont en jersey Alb. de Vries en De Groot toonden hun modellen (Van een speciale medewerkster) Naast een met zorg uitgekozen garde robe en een dito collectie accessoires, is het ideaal van vele vrouwen een bont mantel te bezitten. Tegenwoordig is de keus daarin zeer gevarieerd en zijn er behalve de bontmantels van grote al lure (nerz. persianer of bisam) ook mantels van goedkopere bontsoorten, waarvan sommige door de bewerking de pretentie geven een nertzmantel te zijn Traditiegetruow gaven de firma's Alb. de Vries en De Groot gistermid dag en avond in Café-restaurant „In den Vergulden Turk" een gecombi neerde mode-show. De getoonde bont mantels waren zowel lang. kort als drie kwart van model, doch de nieuwe mo de-lijn was zoveel mogelijk in het oog gehouden, breed verwerkt in de schou ders en de mouwen laag ingezet. Het is onmogelijk om de werkelijk fantastisch grote collectie, die door vijf mannequins naar voren werd gebracht, te noemen, zodat wij moeten volstaan met hier en daar een greep te doen. Er waren spor tieve, korte, biberette en persianer jas jes; persianer in vele variaties, zowel naturel als grijs, zwart en bruin. Zeer jeugdig was een zwarte persianermantel met wit gegarneerd en bijpassend Rus sisch hoedje, heel mooi ook het korte pers. jasje, met nerzbontgarnering. Van diezelfde bontsoort was een driekwart zwarte jas, met aan beide kanten een lang split, zeer spectaculair. Een klas sieke bisambuikjas verwierf door de ver- wrking van de rechte „matrozenkraag" en nauwe mouwinzet onze bewondering Zeer modieus vonden wij een complet bestaande uit een wikkelrok, met een kort jasje van Hongaars goudlam. Een beeldige zobelfeh-jas, met aparte mouw inzet, was geinspireerd op een Italiaan se creatie. Het verwerken van zeehonde vel eist steeds bijzoner vakmanschap; hiervan waren enige mooie exempla ren te bewonderen. Na de pauze werd onze aandacht allereerst bepaald bij een chique persianerjas, met nerzkraag gecompleteerd met een blauw-groen hoedje. Een zwarte zobelfeh-mantel, gevoerd met dito bont in naturel, een 'n prachtige bisamjas waren exclusief. Enkele beeldige nertz- en minkstola's, die een avond- of cocktailj apon zo'n bijzonder cachet kunnen geven, waren van een gedistingeeerde schoonheid. Van de firma de Groot zagen wij een een voudige doch smaakvolle collectie jersey-japonnen en pakjes. Onder de jersey-pakjes wordt geen bloese meer gedragen. De modellen zijn merendeels van voren voorzien van knoopsluiting met een kort revertje. De rokken zijn glad of even klokkend. Zeer en vogue zijn de permanent gepliseerde Koret- rokken, die in vele variaties zowel ef fen, geruit en gestreept gebracht wer den. Hierbij toonde men Zwitserse en Italiaanse import jersey-jumpers. De garnering van de Weense jumpers was met de hand geborduurd. Speciaal voor de grotere maat waren er enkele mooie japonnen, o.a. in het moderne paars in de princessenlijn. Ook de doorgeknoopte japonnen zij voor deze maat zeer ge- (schikt. Wij zagen verder zeer mooie Jacquard geweven pakjes en enkele in streepdessin. Het tunique-model, waar onder nog een rok wordt gedragen, is alleen geschikt voor slanke figuren. Twinsets in verschillende kleurencom binaties vormen altijd nog een geliefde dracht. Voor de sportieve vrouw was er een jersey-pantalon, met bijbehorende jumper. Énkele fraaie cocktail jumpers met of zonder stola gedragen, op een zwarte of bewerkte rok vonden veel bij val. Heel mooi was een stijlvolle nylon - japon met hoge taillelijn en geplisseer- de rok. De hoeden, welke bij het bont en de japonnen gedragen werden, waren af komstig van mevr. Mimi de Graaf te Rotterdam. De modellen, kleuren en het materiaal waren met zorg gekozen. Vermelden wij nog, dat de moderne kap sels en de make-up van de mannequins verzorgd was door de firma J. P. v. d. Blom, die eveneens voor een aardige attentie zorgde. Bijzondere waardering had spreker voor de vooruitziende blik van het Leidse gemeentebestuur, dat ook met deze restauratie bewezen had in staat te zijn een schakel tussen het heden en het verleden te leggen. De heer Regeer, secretaris van de Vereniging van Leidse kaasmakers, die namens de veehouders gelukwensen aanbood, zeide, dat de boeren en de handelaars nu reeds vele jaren in Lei den op prettige wijze zaken doen. Hij schreef dit toe aan de service, welke Leiden op zo menig terrein verleent en biedt. De directeur van de Markt- en Ha vendienst. de heer M. Weima, die deze dag uiteraard zeer dankbaar was voor deze ingrijpende restauratie en de ruimte, die daardoor zijn dienst had verkregen, wees er op, dat toen de eerste steen voor het Waaggebouw werd gelegd. Rembrandt van Rijn vijftig jaar was. De heer Weima had enkele merk waardige overeenkomsten ontwaard. Rembrandts leven was een leven vol van contrasten Zijn oeuvre is de sym boliek van eigen groot geluk en eigen bitter leed. En is de geschiedenis van de Waag anders geweest; weergave van het geluk en het leed van de stad Leiden? Rembrandts leven was een le ven van vastberadenheid, van licht en donker. De Waag was een middelpunt van handel, een handel die door dui zenden kleine zelfstandigen werd ge dreven; zij hebben met vastberadenheid geworsteld tot eigen behoud en tot de grootheid der stad. Dit alles is verleden tijd. „Het is onze plicht, ziende naar het verleden, op deze gedenkdag uit te spreken, dat in dit gebouw en bij deze dienst gewerkt mag worden door mannen, die bezield zijn met dezelfde gedachte, de scherpe con trasten met vastberadenheid onder ogen te zien" Rembrandt liet ons de donkerheid Het meest spectaculair is de restauratie van het Boterhuis, waar men de sfeer uit vroeger eeuwen volkomen heeft weten te handhaven. Zelfs de aangebrachte elektrische verlichting werkt hier niet storend. (Foto L.D./Van Vliet.) van het mensenleven zien. maar hij overgoot alles met het Hemelse licht. „Moge het zo zijn of worden, dat deze dienst in al zijn eenvoud zijn werk, het omgaan met mensen, mensen in verstand en boosheid, mag verrich ten onder het Licht van Boven". De voorzitter van de Vebo, de heer J. W. Bonda, „zong" deze middag een loflied op de boer en wees op de bete kenis van de boerenstand (het platte land) voor de stad. In het Waagge bouw, aldus spreker, ziet de boeren stand een monument van het agrarisch leven. Er werden deze dag ook nog enkele geschenken aangeboden. De voorzitter van het Instituut Hoofden van Dienst, de heer F. Verstegen, overhandigde di recteur Weima een prachtige kande laar, waaraan de adj.-directeur van Markt- en Havendienst, de heer D. R. Kooiman, namens het personeel (an deze dienst een waterstel toevoegde. De heer Berkveld, die de felicitaties aanbood van de Ver. van Hoofdambte naren bij het Marktwezen in Neder land, hoopte dat de gemeenten, die toch al in zulk een moeilijke positie verkeren, in ieder geval autonoom zou den blijven op het terrein van het marktwezen. De heer L. Questroo, lid vai. ce raadscommissie voor de Markt- eu Ha vendienst, was verheugd, dat deze dienst thans aan zulk een goed en waardig onderkomen was geholpen. Nu dit is be reikt, aldus spreker, mogen vy niet eerder tevreden zijn dan nadat ook ae boeren en het vee aan een nieuwe en dan overdekte veemarkt zijn gehujj.en. Wethouder Van der Kwaak. di° dit noenmaal presideerde, sprak een kcrt dankwoord. Van krullejongen tot directeur Op het podium van het Grand Theatre Gooiland in Hilversum stond gister middag een beseheiden man, 64 jaar oud, thans directeur van de Leidse Am bachtsschool. Hij moest luisteren naar een lofrede, die de voorzitter van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, jhr. mr. W. C. S. Lam an Trip op hem afstak. Want wegens zijn grote verdiensten voor de vakopleiding van bouwar beiders in het algemeen werd de heer C.Brilman voor het eerst in de geschiede nis van de 10-jarige stichting, de Ir. J. J. v. d. Walprijs toegekend, de gouden legpenning en een geldbedrag. Voor deze eerste maal reikte mevrouw Van der Wal deze prijs uit, die jaarlijks zal toegekend kunnen worden, zo er ie mand voor in aanmerking komt. De prijs is ingesteld door de jubile rende stichting en de Stichting Fonds ten behoeve van de opleiding in het bouwbedrijf. De heer Brilman is als eerste hiervoor uitverkoren, want door zijn ..vele werk in zijn vrije tijd" ter bevordering van de vakopleiding heeft hij die ten volle verdiend. Jarenlang heeft hij reeds een leidende functie in de opleiding. Hij is de man, die een leer plan voor het leerlingenstelsel heeft ont worpen; hij was altijd bereid zitting te nemen in de examencommissies. Bij hem tenslotte was reeds voordat de stichting door ir. v. d. Wal werkelijkheid werd. de idee aanwezig voor een perfec tie van het vakonderwijs, in een soort voortgezette opleiding. De prijs is hem wellicht ook toege kend omdat hij de personificatie is van een man die door in zijn eigen carrière die ideëen te verwezenlijken voor zijn eigen persoon, het gebracht heeft van een eenvoudige krullejongen tot direc- teur van een lagere technische school. Hij is in Amsterdam geboren, heeft het vak geleerd als krullejongen. bekwaam de zich intussen, haalde wat diploma's, werd opzichter, kreeg bevoegdheid tot onderwijs geven en werd tenslotte in 1950 directeur van de technische school, waar nu 800 leerlingen onderwijs ont vangen en nog eens 1000 avondonder wijs. Tijdens de bijeenkomst van de stich ting in Hilversum ter viering van het 10 jarig bestaan hielden jhr. mr. W. C. S. Laman Trip voorzitter en de heer J. Dura Dzn., voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, een rede. Vijf ir. v. d. Wal-legpenningen wer den nog uitgereikt aan verschillende medetwerkers van de stichting. Ook de huidige voorzitter kreeg deze onderschei ding. Het fraai gerestaureerde interieur van de kamer van de directeur. In ver verleden tijden was deze ruimte afgestaan aan het chirurgijns gilde en gaf ook Herman Boerhaave hier colleges. (Foto L.D./Van Vliet.) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Paulina Francina, dr van F. A. van der Hilst en E. Hoek; Willy Aria. dr van D. A. Remmelzwaal en M. van Wolf eren; Klaas, zn van P. van der Bent en C. Zonderwijk; Lijdia, dr van J. van der Plas en J. Guijt; René Gerardus Johannes, zn van G. van den Berg en M. C. Koeleman; Wilma, dr van W. de Grebber en G. de Vries; Cornells Frans, zn van C. E. van Nierop en J. Brussee; Frouwktje Antje, dr van G. Hek man en F. K. Soesoeng; David, zn van J. Krop en L. W. Hak. GETROUWD: Kundig medicus en nobel mens Wat in de kring van zijn vele vrienden reeds geruime tijd werd gevreesd, is helaas bewaardheid: in de afgelopen nacht is na een ziekbed van slechts enkele weken te zijnen huize op 68-jarige leeftijd overleden dr. C. J. van Houweninge-Graftdijk. sinds 1920 praktiserend chirurg te dezer stede, een van de meest geliefde geneesheren van onze stad en een hoogstaand mens, die zo wel door zijn medische bekwaamheden als door zijn persoonlijke eigenschappen in en om Leiden in zeer hoog aanzien stond Dr. Graftdijk, die zijn opleiding ont- ving aan de Leidse Universiteit, promo- I veerde op 21 juni 1932 cum laude tot doctor in de geneeskunde op een proef-1 schrift, getiteld: „Over hydrocephalus".! I i Gedurende een groot aantal jaren was hij chef de policlinique van de heelkun de kliniek van prof. dr. J. H. Zaayer en fjÜL daarna chirurg van het Diaconessen-1 fHËÉfmÊz.r.-. huis. In 1940 publiceerde hij een voor- flngez. Med.-Adv.) Wie op 3 oktober foto's maakt van de viering van dit speciale Leidse feest en één (of enkele, doch ten hoogste vijf) aardige opnamen aan ons inzendt, vóór 12 oktober, maakt kans op één van de prijzen, die wy hieronder vermelden: le PRUS: AGFA ISOLETTF 6x6 camera met f 4,5 lens in paraattas of waardebon van f 100.benevens de zilveren medaille van de 3 october-vereeniging. 2e FRUS: AGFA CLACK 6x9 camera met tas en complete flitsinrichting of waardebon van f 50.benevens zilveren medaille van de V.V.V., Leiden. 3e PRIJS: GEVABOX met tas of waardebon van f25. 4e PRIJS: KODAK BROWNIE D met 2 films of waardebon van f25.—. 5e PRIJS: GEVABOX of waardebon van f 20. 6e PRIJS: 10 6x9 rolfilms of waardebon van f 15. 7e PRIJS: modern FOTOALBUM ter waarde van f 15. 8e PRIJS: 40 flitslampjes PF L 9e PRIJS: FOTOBOEK: „Maak goede foto's'. 10e PRIJS: 25 FLITSLAMPJES PF 1. Verder 10 troostprijzen van elk 10 flitslampjes; 5 fotoboeken; Formaat der foto's minstens 6x6 cm., hoogstens 18x24 cm. MAAK EEN KIEK EN MAAK EEN KANS! snapshot-albums enz. BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis -*• HAARLEMMERSTRAAT 102 naast BAT A TELEFOON 21851 TELEF. 32778 CONFERENTIE OVER HET NABIJE OOSTEN De commissie „De kerk overzee", die contact zoekt met christenen, die voor welk beroep ook naar de tropen gaan, belegt in dit najaar voor de derde keer een conferentie, ditmaal gewijd aan het Nabije Oosten, en wel op vrijdag 19 en zaterdag 20 oktober op het kasteel Oud Poelgeest te Oegstgeest. Sprekers op deze conferentie zijn: dr. P. L. Schram, studentenpredikant te Wageningen over de bedoeling van de kerk overzee", de heer D. van der Meu- len, oud-consul te Djeddah, over de krachten van de Islam, dr. P. J. Iden- burg, directeur Afrika-Instituut over Egypte. Wijlen dr. C. J. v. Houweninge Graftdijk. treffelijk leerboek „Heelkunde voor de medicus-practicus", dat in de kringen van de huisartsen met groot enthou siasme werd ontvangen en door hen veelvuldig wordt geraadpleegd. Gedu rende twee jaar bekleedde hij voorts het voorzitterschap van de Ned. Ver. voor Heelkunde. Verscheidene malen prijkte zijn naam ook op de kandidatenlijst van de WD voor de gemeenteraadsverkie zingen. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel patiënten hy in de loop van zijn ruim 35-jarige praktijk heeft behandeld en hoevelen aan hem het herstel van hun gezondheid en veelal ook hun leven te danken hebben. Dr. Graftdijk was een man van grote kennis, die zich daarop nochtans nooit liet voorstaan, maar die in grote be scheidenheid en plichtsgetrouwe toewij ding zich gaf aan zijn patiënten, en met heel zijn beminnelijke persoonlijkheid met hen meeleefde. Hoe groot de waar dering was, welke men zowel in de kring van zijn collega's als in die van zijn oud- patienten jegens hem koesterde, is dui delijk uitgesproken bij zijn 40-jarig arts jubileum, op 4 april 1953, toen hij zich weliswaar aan een algemene huldiging wist te onttrekken, maar waarbij zijn naaste en dagelijkse medewerkers, die uiteraard zyn bijzondere eigenschappen het beste kunnen beoordelen, deze ge legenheid gretig hebben aangegrepen om zijn hoge kwaliteiten als mens en als medicus in het licht te stellen. In het begin van het vorige jaar noopte zijn gezondheidstoestand hem het grootste deel van zyn praktijk neer te leggen; thans is het einde gekomen van een werkzaam en welbesteed leven. Dr. Graftdyk heeft velen tot grote zegen mogen zijn en dit was zijn innige voldoening. Zijn talloze vrienden en oud- patienten zullen deze kundige' medicus en nobele mens uit de diepste dank baarheid en het grootste respect blijven herdenken. Hij ruste in vrede De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal a s. dinsdagmiddag om half twee geschieden óp de begraaf plaats „Rhynhof". ZESTIEN DODEN RU CHERIBON Blijkens een mededeling van het le gerhoofd kwartier ^ijn negen soldaten en zes burgers gedood bij een verrassende aanval van gewapende opstandelingen op 'n legerpost in Radjagaloe. bij Cheri- bon. Bij een tegen aanval werden boven dien nog zeven militairen ernstig ge wond. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Rijn dijkstraat met ingang van 1 oktober 1956 voor de duur der aldaar plaatsvindende bestratingswerkzaamheden, zal zijn afge sloten voor het verkeer met. alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee. De heer C. Brilman ontvangt uit handen van mevr. Van der Wal de ir. v. d. Wal-prijs. Bij heropening van de Waag

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3