Belgische mijnenveger strandde op Noorderpier te Hoek van Holland Onverwachte reis van Tito (met Kroesjtsjef) naar de Zwarte Zee WEERBERICHT Reddingboot wist in twee reizen de 40 opvarenden te redden Amerikaans raketvliegtuig bij proefvlucht verongelukt LAGE NOORDWIJKSE JAGERS BLEKEN BELGEN TE ZIJN Ned. Luchtmacht protesteert m Geruchten over oppositie in de Sovjet-Unie tegen gevolgen van cle destalinisering 95ste Jaargang VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 No. 28947 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kapitein Slotboom kreeg het verzoet (Speciale berichtgeving.) Veertig geredde schipbreukelingen bracht de reddingboot President Jan Leis" gisteravond veilig te Hoek van Holland in de berghoven aan wal: Belgische marine-mannen, die hun op de noorderpier gestrande scheepje, de kleine kustmijnenveger ,.M 927" moesten verlaten omdat de toestand te kritiek was geworden. In de vroege avond - het was kwart voor acht - moesten, naar zij verklaarden, zij bij het binnen lopen van de Waterweg uitwijken voor een uitgaand koopvaardijschip- Zij liepen toen boven op de kop van de noorderpier. Het scheepje, dat slechts 370 ton meet en geheel van hout is, bleef daar. hevig stotend, op de stenen liggen, op slechts enkele meters afstand van de lichtopstand. ongeveer op dezelfde plaats waar op 7 augustus 1954 het Engelse s.s. Spanker strandde en verloren ging. Achterblijvers hielden het niet lang uit Het was op dat moment hoog water. Sleepboothulp en de reddingboot waren spoedig In de nabijheid, maar alle pogingen van de sleepboot „Blan kenburg" om de mijnenveger vlot te slepen, mislukten. De reddingboot, die in de nabijheid bleef, heeft toen 38 opvarenden van boord gehaald en in Hoek van Holland aan land gebracht. Later op de avond voer de reddingboot nogmaals uit om twee achter geblevenen, de commandant en de chef van de machinekamer, af te halen. Ook deze redding verliep goed. Nog in de loop van de nacht zou de blazer „Meermin" van Van der Tak uitvaren om te trachten een anker uit te bren gen en te voorkomen, dat het scheeepje met hoog water „op stap zou gaan". Vlotschepen mislukte Het was omstreeks half acht, dat een eskader van vijf Belgische kustmijnen- vegers uit zee op de Waterweg aan kwam met de bedoeling binnen te lo pen. De scheepjes namen deel aan een N.A.T.O.-mijnenveegoefening en de weerberichten, die stormweer voorspel den, zullen wel niet vreemd zijn ge weest aan het besluit in elk geval ge durende de nacht beschutting te zoe ken. Alle mijnenvegers behoorden tot de klasse, die 370 ton meten, geheel van hout zijn gebouwd met aluminium spanten. De bemanning bestaat uit 40 koppen. De scheepjes worden door Die selmotoren gedreven en lopen 14 mijl. Zij komen overeen met de kustmijnen- vegers van de B-klasse van onze ma rine. De scheepjes voeren in kiellinie, dus achter elkaar. Het weer was nog niet slecht. De windkracht was 5 tot 6 uit het zuidwesten en er stond slechts een matige zee. Drie van de mijnenvegers waren reeds binnen de pieren, toen de vierde, de M. 927. bakboord moest uit wijken voor een uitkomend koopvaar dijschip. Het scheepje kwam terzijde van de liohtenlijn en kon blijkbaar niet snel genoeg meer op de oude en veilige koers terugkomen. Het liep boven op de kop van het noorderhoofd, waar het stotend bleef zitten. Onmiddellijk maakte de seinpost, die de stranding had waargenomen, alarm. De sleepboot „Blankenburg" kapitein Jaap Slot boom die in de Berghaven lag, voer uit. direct gevolgd door de reddingboot „PresidentJ. Leis". Toen sleepboot en reddingboot buiten de Noorderpier kwamen, konden zjj de situatie opnemen. De mijnenveger zat pal op de kop, op slechts enkele meters van de lichtopstand, onder een hoek van ongeveer 45 graden met de pier. Het voorschip lag in de rich ting van de Waterweg, het achter schip lag naar zee gekeerd en was blijkbaar vrjj van de stenen. Het scheepje helde daarom sterk achter over. Met de zee, die er liep, slingerde het heen en weer op de stenen. Had een snelheidsrecord van 3000 hm en hoogterecord van 40 km op zijn naam Het Amerkiaanse proefvliegtuig Bell X-2, een raketvliegtuig, waarmee snelheids- en hoogterecordS gevestigd zjjn, is donderdag op de luchtbasis van Edwards in Californië verongelukt. De piloot (kapitein Milburn Apt, getrouwd en vader van twee kinderen), die voor de eerste maal met dit toestel vloog, is om het leven gekomen. Het vliegtuig dat drie millioen dollar kostte was ont worpen voor bestudering van vluchten op grote hoogte en de hitte die door wrij ving met de lucht ontstaat. Het heeft op vroegere vluchten een snelheids record van 3040 km per uur gevestigd en een recordhoogte van meer dan 40 km bereikt. Onderzoek hitte-barrière Evenals vroegere raketvliegtuigen startte de Bell X-2 niet van de grond, maar werd het toestel door een bommen werper van het type B-50 in de lucht gebracht. Door de korte werkingsduur van de raket moest de piloot als zijn brandstof op was, in glijvlucht naar een landingsbaan koers zetten Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse lucht macht is het toestel verongelukt bij onderzoek naar de hitte-barrière". Het toestel vloog in november van het vorig jaar voor het eerst op eigen kracht. Het werd toen boven de basis van Ed wards losgekoppeld van een moeder vliegtuig, een bommenwerper van het type B-50. De aluminiumlegering die gewoonlijk wordt gebruikt bij de bouw van vliegtuigen, was in dit toestel ver vangen door chroomstaai en andere materialen. Daar het glas dat normaal voor windschermen wordt gebruikt smelt bij een snelheid van 3200 km per uur, werd er bij de bouw van dit toestel een glassoort gebruikt met een veel hoger smeltpunt Men had speciale voorzie ningen getroffen voor de veiligheid van de piloot. Als deze op grote hoogte uit het vliegtuig moest springen kon een explosieve lading de gehele drukcabine van de rest van het toestel scheiden. Door middel van een grote parachute BREKENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Krachtige tot stormaohtige. latei- afnemende zuid westelijke wind. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). SEPTEMBER Zon op: 6.39 uur; onder: 18.24 uur. Maan op: 0.29 uur; onder: 15.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.15 uur en 22.56 uur (Doodtij). kon de snelheid van de naar beneden vallende cabine dan verminderd worden totdat de piloot in staat zou zijn zijn eigen parachute te gebruiken. Kapitein Slotboom kreeg het verzoek van commandant Montain om te trach ten zyn schip vlot te slepen. Daar de sleepboot niet dicht genoeg kon na deren bood de reddingboot aan een tros van de mijnenveger naar de sleepboot over te brengen. Dat leek aanvankelijk te gelukken. Toen op de sleepboot de tros werd vastgezet, slipte deze echter aan boord van de mijnenveger. Weer kwam de reddingboot in actie, Schip per Willem van Seters bracht een lyn over van de „Blankenburg" naar de mijnenveger en daar aan boord haalde men een tros van de sleepboot binnen boord. Kort daarop viel de „Blanken burg" in de tros maar de mijnenveger bleef onwrikbaar op de stenen zitten. Intussen zet/te de eb in en viel het water. De kans op afbrengen werd met de minuut geringer. Slot op pag. 2 Nederlandse wint 13.651 Een Nederlandse dame, mej. Josina Prins, heeft zondag 18.700 Zweedse kronen (f. 13.651) in de Zweedse voet balpool gewonnen. Voor het eerst van haar leven op voetbaluitslagen weddend, slaagde mej. Prins tijdens een kort bezoek aan haar broer, die op een fabriek in Norr- köping werkt, er in correcte voorspel lingen te doen voor alle 12 wedstrijden van de pool. Zo won zij de hoofdprijs die deze week 18.700 kronen bedroeg. Voor haar formulier had zij 1.05 kroon betaald. Mej. Prins was van plan deze week naar Nederland terug te keren, na de vakantie ten huize van haar broer te hebben doorgebracht, maar zij kan het geld pas over drie weken innen. Zy heeft nog niet besloten of zij zo lang bij haar broer zal blijven of thans naar Nederland zal vertrekken en later naar Norrköping zal terugkeren om het geld in ontvangst te nemen. Het is nog niet bekend of aan mej. Prins zal worden toegestaan het geld mee naar Nederland te nemen. Normaal zijn speciale vergunningen nodig voor buitenlanders die geld willen meenemen uit Zweden. (Van onze Haagse redactie) De Koninklijke Luchtmacht zal bij de Belgische luchtmacht een protest in dienen inzake het onverantwoorde laagvliegen van een viertal Belgische Thun- derstreak-straaljagers over het strand te Noordwijk op maandagmiddag. Deze overvlucht zaaide paniek onder de vele badgasten, die van een mooie nazomerdag op het strand genoten. Bij de politie te Noordwijk zijn klachten van vele personen binnengekomen, waarin wordt gesproken van een hoogte van enkele meters. Dinsdag schreven wij uitvoerig over ooggetuigen verklaringen van deze onverantwoorde stuntvliegerij. Toen stond de nationaliteit der vlieg tuigen nog niet vast. Nu is gebleken, dat het Belgische toestellen waren. De Engelse herkenningstekens bestaan uit concentrische rood-wit-blauwe cirkels, de Belgische uit rood-geel-zwarte cirkels. Geen nieuwe staking der grafici Bij de Amsterdamse dagbladen en drukkerijen zal door de typografen niet opnieuw een stakingsactie worden ge voerd, zo is op een gisteravond gehou den vergadering van de contactcommis sie met vertrouwensmannen van de gra fische bedrijven en pcrsoneelsafgevaar- digden besloten. De contactcommissie had het advies gegeven om aan het werk te blijven. Verder adviseerden zij te trachten de toepassingsregcling der 3% loonsverhoging zo volledig mogelijk te realiseren. Deze regeling is woens dag j.l. door het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven In Nederland bekend gemaakt. Algerijnse rebellen lijden zware verliezen Bij felle gevechten ten zuidoosten van Batna zijn donderdag tachtig op standelingen gesneuveld en acht ge wond. Aan Fanse zijde vielen drie do den en acht gewonden. De opstandelingen die in uniform waren, werden donderdagochtend door een verkenningsvliegtuig ontdekt. On middellijk werden Franse troepen naar het betrokken gebied gezonden, o.a. met hefschroefvliegtuigen. Aan de felle ge vechten die ontstonden namen ook Franse vliegtuigen deel. De acht rebel len zijn in handen van de Fransen ge vallen. voorts zijn wapens buitgemaakt. Audrey Hepburn en Gary Cooper genieten even van een ogenblikje rust tijdens de opnamen voor de film „Ariane. jeune fille russedie thans in Parijs worden gemaakt. Een beeld van de ravage, die aan gericht werd toen gisteren tussen Arnhem en Gendringen een harmo nicabus en een vrachtauto met elkaar in botsing kwamen. De bus werd zwaar beschadigd van de weg gedrukt, het andere slachtoffer van de botsing kwam er ook bepaald met zonder schade af. Tot grote verrassing van diplomatieke waarnemers is president Tito van Joe- go-Slavië gisteren met Nikita Kroesjtsjef, eerste secretaris van de communis tische partij in de Sovjet-Unie, die een particulier bezoek van acht dagen aan de maarschalk had gebracht) per vliegtuig naar Rusland vertrokken. Tito was vergezeld door zijn echtgenote, door de vice-president van de federale raad, Alexander Rankowitsj en Djoero Poecar, president van de assemblee van Bosnië en Herzegowina. Het gezelschap is intussen in Sotsji aan de Zwarte Zee aan gekomen, zogenaamd om er „rust te nemen". Men neemt echter aan, dat ge sproken zal worden over de moeilijkheden, die Kroesjtsjef in zijn eigen partij ondervindt op de weg van de „destalinisering", waartegen, vooral van de zijde van Molotof, verzet schjjnt te zijn gerezen. De hulp, die Kroesjtsjef op dit gebied van Tito kan ontvangen, zou niet te verwaarlozen zijn, aldus meenden deskundige waarnemers in Belgrado, waarbij men wees op de invloed, die Tito zou hebben gehad op de besluiten van het twintigste congres van de com munistische partij in de Sovjet-Unie. Bijzondere aandacht heeft getrokken, dat het Indonesische staatshoofd, president Soekarno. die op reis was van Praag naar Peking, zijn tocht onderbrak en, eveneens in Sotsji, een ontmoeting had met de Sovjetrussische premier Boelganin en met de minister van Bui tenlandse Zaken Sjepilof. De „Daily Telegraph" meldt dat ook Mikojan, een der vice-premiers, die het congres van de Chinese communistische partij te Peking bijwoonde, plotseling naar de Sovjet-Unie is gegaan. Volgens de correspondent van het blad te Belgra do telt Kroesjtsjef onder zijn vijanden niet alleen de „Stalinisten", maar ook bepaalde officieren van het leger, die ongerust zouden zyn over de defensie- „Dolle" oliebron brengt deskundigen O O tot wanhoop De toestand bü de „dolle" oliebron te Alborze in het Perzische olieveld van Ghome, die reeds dertig dagen aan alle pogingen om haar te bedwingen weer stand heeft weten te bieden, is weer kritiek geworden. De stenen en het grint, die door de olie worden meegevoerd be schadigen de installatie, die is aange bracht om de gasdruk van de bron te verminderen. Het schijnt, dat de instal latie gevaar loopt te worden vernietigd. De internationale deskundigen, die onder leiding van de Amerikaan Kenley trachten de spuiter te bedwingen, begin nen er aan te wanhopen, op zjj er ooit in zullen slagen de „dolle" bron meester te worden. Zij schijnen thans een laatste poging te willen wagen door in de na bijheid van de bron een nieuwe put te boren om de produktieve bron te ontlas ten. In een commentaar op deze situatie schryft het voornaamste dagblad van Teheran de „Etelaat", uat de put te Al borze eenvoudig moet worden gesloten. Deze fabelachtige bron. aldus het blad, is bezig ons te ruïneren. De pogingen om de spuiter te bedwin gen. die helaas geen resultaat hebben opgeleverd, kosten ons ruim 50.000 gul den per dag en de waarde van de olie, die in de woestyn verlore gaat, be draagt gemiddeld 400.000 gulden per dagl posities in de Oosteuropese communis tische landen. Volgens de „News Chronicle" zouden leiders van het leger Kroesjtsjef heb ben gewaarschuwd, dat „neutralisering" van Oost-Europa niet zou kunnen wor den getolereerd. Zij zouden gedaan hebben gekregen, dat Moskou een rond- sohryven aan de volksdemocratische landen zond om deze te waarschuwen tegen iedere onafhankedyke politiek, zo als die van Tito. Het Amerikaanse persbureau United Press geeft de volgende gissingen: 1. Het kan te maken hebben met de komende beslissing, die president Eisen hower op 16 oktober moet nemen, of de Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië al of niet moet worden voortgezet. Tito kan er niet buiten of hij moet er andere hulp voor in de plaats hebben. 2. Wellicht is het een gevolg van de steeds meer toenemende berichten, dat het tussen de Russische communistische partij en die van Joego-Slavië nog al tijd niet botert. Er is van beide zyden nogal kritiek geoefend sinds het ogen blik, dat de twee communistische par tijen samenwerking aan elkander be loofden op 20 juni jJ. gedurende Titos grote reis naar Moskou. 3. Mogelijk ook zullen beide landen een gezamenlyke houding aan willen nemen in de kwestie-Suez. Joego-Sla vië, dat eigenlijk wel gedwongen is, als gevolg van zyn positie, om een neutrale houding aan te nemen, heeft een zetel in de Veiligheidsraad, waar de Suez- affaire op het ogenblik wordt behan deld. 4. Het is ook mogelyk, dat een soort Interne crisis in Rusland Kroesjtsjef ertoe heeft gebracht Tito voor steun aan zyn inzichten naast zich te hebben ais een levend getuigenis, dat zyn nieuwe politiek rente afwerpt. Bolsoi-ballet gaat toclx naar Londen De directeur van het Moskouse Bol- sjoitheatér heeft medegedeeld, dat zijn ballet toch naar Londen gaat. ondanks de zaak-Nina Ponomareva. Dit besluit was mede een gevolg van de boodschap die de ..British Council" (de Britse or ganisatie die culturele contacten met andere landen tracht te bevorderen) woensdag aan het Russische ministerie van Cultuur had gezonden. Hierin was gevraagd, het contract met het Londen- se theater Covent Garden na te komen. De artiesten is de verzekering gegeven, dat hun vrees, dat er hun wellicht iets in Londen zou kunnen overkomen „ongegrond" is. Intussen heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de Sovjet-Unie meegedeeld, dat de klacht tegen de at lete Nina Ponomareva, Ue in Londen enkele dameshoeden zou hebben ont vreemd, niet kan worden ingetrokken. Het Russische verzoek daartoe was zorg vuldig bestudeerd, maar er kon geen ge volg aan worden gegeven. De zaak was in handen van de rechtband en door de volledige onafhankelijkheid van de rech terlijke macht kon de regering zonder toestemmig van de gerechtelyke auto riteiten niets doen. De enige juiste weg aldus het Britse ministerie, is dat be klaagde voor het gerecht verschijnt. Volgens de Engelse wet wordt zy als onschuldig beschouwd zolang het tegen deel niet is bewezen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1