Begroting met anderhalve ton op gewone dienst tekort goedgekeurd Raad van Zoeterivoude Gevaren van structuurwijziging 95ste jaargang Vrijdag 28 september 1956 Vierde blad no. 28947 De gemeenteraad van Zoeterwoude kwam gisteravond bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Smeets. Het belangrijkste punt van de vrij uitvoerige agenda was de begrotingsbehandeling. Na debatten, waarin veel nadruk werd gelegd op de te verwachten structuele wijzigingen der gemeente in de toekomst werd de gemeentebegroting vastgesteld met een nadelig slot van bijna anderhalve ton op de gewone dienst en van anderhalf miljoen op de kapitaalsdienst. REKENINGEN 1955 Na de ingekomen stukken kwamen aan de orde de rekeningen over het jaar 1955. De rekening van het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd, terwijl de rekeningen van het Grondbedrijf, het waterleidingbedrijf voorlopig onveran derd werden vastgesteld. De gemeente rekening toonde op de gewone dienst aan ontvangsten f. 731.906.42 en in uit gaven f. 737.011.65, derhalve een nadelig saldo van f. 5.105.23. Aan achterstallige uitgaven moet nog worden betaald f. 859.32, terwijl aan ontvangsten nog moet worden geind f. 31.722.40. zodat het netto batig saldo bedraagt f. 25.757.85. Door het R.-K. schoolbestuur in de Zuidbuurt is verzocht medewerking te verlenen ingevolge art. 72 van de lager onderwijswet tot het maken van nieuwe toegangspaden voor de R.-K. jongens school aan de Schenkelweg. B. en W. stellen voor alleen medewerking te ver lenen tot het maken van een nieuw toegangspad voor de te bouwen gymnas tiekzaal. De kath. fractie is 't hiermede niet eens en stelt voor de gevraagde me dewerking te verlenen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en met ze ven tegen vier stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Van Vliet. Dor- repaal en de beide wethouders. Met al gemene stemmen werd besloten tot aan koop van gronden van de heer W. van der Drift, van de R.-K. woningbouwver eniging St. Willibrord en van het R.-K. kerkbestuur in de Zuidbuurt. 6% VOOR GEMEENTEPERSONEEL Voorts werd besloten aan het in dienst zijnde personeel met ingang van 1 juli 1956 een loonsverhoging toe te kennen van 6 °c en dit voor 1956 te doen als een uitkering ineens. Voor het maken van een brug over en het leggen van zinkers in de Meerbur gerwatering vroeg de eigenaar van het water een vergoeding ineens van f. 1000. Besloten werd deze vergoeding te geven. Buiten de aanbeveling van B. en W. om werd de heer A. Th. Berg benoemd tot gemeentebode. Hierna kwam aan de orde de behan deling van de begrotingen voor 1957. BEGROTINGSDEBAT De commissie van onderzoek had geen op- of aanmerkingen gemaakt over de begrotingen van het burgerlijk arm bestuur, van het waterleidingbedrijf en het Grondbedrijf. Deze begrotingen werden dan ook onveranderd vastge steld als volgt: burgerlijk armbestuur in ontvangsten en uitgaven op f. 34.582.48, waterleidingbedrijf baten en lasten op f. 30.099.38, kapitaalsont vangsten en uitgaven op f. 25.951.25, grondbedrijf baten en lasten op f. 2485.92 en de kapi taal son tvangs ten en uitgaven op f. 200.841.83. De commissie van onderzoek der be grotingen merkte ten aanzien van de gemeentebegroting op, dat in de nood- slachtplaats geen koelcel aanwezig is. zo dat vrijwel alle noodslachtingen in Lei den moeten geschieden. Besloten werd dit nog eens nader te bezien. De commissie stelde verder voor als nog een bedrag van f. 500.000 in de be groting op te nemen voor de aanleg van een verbindingsweg tussen Om- medijk en Noordbuurtseweg. Deze weg is n.l. reeds geprojecteerd in het structuurplan. B. en W. konden zich hiermede verenigen. Van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen wordt eerst gebruik gemaakt door de heer Van der Ploeg, voorzitter van de kath. fractie. CONSEQUENTIES VAN STRUCTUURWIJZIGING De heer Van der Ploeg wees op zijn reeds eerder geuite wens. die gedeeld werd door een landbouwdeskundige tij dens zijn beoordeling van het struc tuurplan. dat Zoeterwoude zich zoq be perken tot het aantrekken van kleine industrie, niet van groot-industrie. Nu Zoeterwoude binnenkort komt te liggen aan de hoofdverkeerswegen Rijksweg 4A en Rijksweg 4B dringt dit probleem zich opnieuw op. Slechts wanneer duide lijk de noodzaak wordt aangetoond, mag worden overgegaan tot karakterveran dering en structuurwijziging der ge meente. Allen zullen echter de schou ders onder het werk moeten zetten, in dien inderdaad tot industrialisatie wordt besloten. De eerste taak zal dan moeten zijn, de rechtstreeks door verlies van hun agrarisch bedrijf getroffenen te helpen. In dit verband is het tragisch te ervaren, dat een andere gemeente er in slaagt vacant komende boerderijen aan te kopen. Heeft Zoeterwoude wel alles gedaan om dit te voorkomen, nu deze gemeente die bedrijven binnenkort drin gend nodig heeft? Structuurverandering brengt ook ver anderingen in leef-, woon- en werk wijze mee. Er zal naar moeten wor den gestreefd de daaruit voortvloei ende spanningen op te vangen. De ge meente kan veel doen op dit gebied door steun aan de sociale organisaties. Spreker pleitte voor subsidiëring van de opleiding aan de Sociaal Economische School te Leiden en voor het opnemen van een raming voor de aanleg van sportterreinen in het investeringsplan. De voorzitter wees in zijn antwoord op zeer goede samenwerking tussen B. en W. en de commissie voor openba re werken en volkshuisvesting. Spreker had een dezer dagen een onderhoud met de deskundige van de LTB, de heer Tel, die uiteraard tegen het structuurplan is, omdat daardoor landbouwgronden zul len moeten worden aangetast. Het is dus een kwestie van waakzaam zijn en sa menwerking. Aankoop van gronden zal moeten plaats hebben. Wanneer Leiden boerderijen koopt In andere gemeenten dan is dat niet te gen te houden. Het is echter wel nood zakelijk, dat het structuurplan en de partiële uitbreidingsplannen zo spoe dig mogelijk kunnen worden vastge steld. WORDT ER TE WEINIG GEDAAN? De heer C. J. van Leeuwen wees er op. dat er wel veel plannen zijn, doch er wordt er niet één uitgevoerd. Spreker noemde als voorbeeld het Watertje. De voorzitter antwoordde, dat t.a.v. het Watertje bericht moet worden afge wacht in verband met de ingediende be zwaren tegen het verlagen van de Nieu- wegsbrug "en de Schoutenbrug. Dit pro ject moet in zijn geheel kunnen worden uitgevoerd. DRINKWATERVOORZIENING De heer Van der Geest vroeg de bij zondere aandacht van B. en W. voor de drinkwatervoorziening in de Noord-Aa en het aanbrengen van beplantingen en sprak zich uit tegen het aankopen van materialen door de gemeente voor uit te voeren werken. De voorzitter merkte op. dat aan de uitbreiding van de waterleiding gewerkt wordt niet alleen voor de Noord-Aa, doch ook voor het zgn. eilandje in de Noordbuurt en verafgelegen boerderijen. Voor beplantingen is een bedrag ge raamd voor het aanbrengen van groen aan de Schenkelweg en de Zwetkade. Wat betreft het aankopen van mate rialen wees spreker op de grote wacht tijd voor de aflevering. De heer Van der Ploeg wees op het rapport van de commissie voor de sub sidies. Deze heeft voorgesteld bij het subsidiëren van de St. Jansfanfare als voorwaarde te stellen, dat op nationale feestdagen om de beurt een concert wordt gegeven aan de Hoge Rijndijk of op het dorp. Voorts heeft de commissie geadviseerd geen subsidie te verlenen aan het Humanistisch Verbond voor haar militaire tehuizen. Wat betreft de subsidie voor de St. Jansfanfare verklaarden B. en W. zich akkoord, doch het College stelde voor ook voor de militaire tehuizen van het Humanistisch Verbond subsidie te ver lenen. Na bespreking werd het voorstel van de commissie' in stemming gebracht en met tegen 1 stem (weth. Kraan) aange nomen. Het Hum. Verbond zal dus geen subsidie ontvangen. Hierna werden geen opmerkingen over de begroting meer gemaakt en werd deze als volgt vastgesteld: Gewone dienst ontvangsten f. 841.879.98, uitga ven f. 953.726.06, derhalve een nade lig slot van f. 147.846.08. Kapitaal- dienst ontvangsten f. 2.044.598.04 en uitgaven f. 3.662.085, nadelig slot f. 1.617.487.51. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd verder besloten aan de minis ter van Binnenlandse Zaken te verzoe ken aan deze gemeente een hogere uit kering uit het gemeentefonds toe te kennen. STADSNIEUWS OOOISE SMALFILMERS OP BEZOEK BIJ LEIDSE COLLEGA'S. Gisteravond hield de Leidse Smalfilm Liga haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen in de kantine van Rönt-; gen-apparatenfabriek Smit aan de He rengracht Verzorgster van deze avond was de Gooise Smalfilm Liga met een zeer representatief programma. De heer H. Kleinlbrink, voorzitter van de Leidse Smalfilm Liga. opende de bij eenkomst en gaf verder het woord aan de gasten van deze avond. Als eerste film werd gedraaid „Cha peau dramatique", vervaardigd door Metz, v. Tuil en Schotman. Dit zeer geestige rolprentje handelt over ver strooide professoren en alles wat er mee samenhangt. Vervolgens kwam Angst om Petra" De laatste film voor de pauze was „Goliath Sweetshock", een film. die drie jaar geleden door de Gooise smalfilmers werd gemaakt, dus een z.g. clubfilm. Na de pauze vertoonde de heer Koen van Os zijn filmen „Exotica". „Er was eens" en „Roeiboten te huur". De G.S.L. heeft met dit programma bewezen, dat zij in de amateur smal filmwereld een eervolle plaats inneemt. CONGRESSISTEN IN INSTITUUT VOOR HET NABIJE OOSTEN. Gistermiddag werden de deelnemers aan het internationale congres over de codificatie van het recht in de oudheid, ontvangen in het Instituut voor het Nabije Oosten. Zij werden welkom ge heten door de directeur dr. A.A. Kamp man. waarna prof. dr. F M. Th. de Liagre Böhl een korte voordracht hield over zijn in het instituut ondergebrachte colleotie. De congressisten bezichtigden het instituut, waar zij geruime tijd ver bleven tijdens gesprekken over het Leidse congres. In de vacature van ds. N. Kleer maker, is ds. J. N. de Ruiter benoemd tot voorzitter van de centrale commis sie voor het hervormd jeugdwerk. LEIDERDORP SCHAKEN KAMPIOENSCHAP V. LEIDERDORP Tussen de competitiewedstrijden door zullen de wedstrijden om het kampi oenschap van Leiderdorp worden ge speeld. Hier volgen de uitslagen van gisteravond Van Tol D. Hassefras 0-2; de Koning J. Hassefras 1-1; P. v. d. Zwan J. v. d. Zwan 0-2; Bloemendaal A. v. d. Zwan 0-2;de Winter v. d. Vecht 2-0; C. Deegemans Sandijk 2-0; Dorsman G. A. v. d. Zwan 20. Het kampioenschap van het vorige jaar is na een beslissingsmatch tussen D. Hassefras en C. Deegenaars gewon nen door de jeugdige Deegenaars. Een opvallende prestatie. Op zaterdag a.s. wordt er in „Irene" een filmavond gehouden. In samenwer king met de Cefa zal de film „Die Nachtwake" vertoond worden. OEGSTUEES7 Herwonnen Levenskracht Ten bate van „Herwonnen Levens kracht" gaf de afdeling Oegstgeest een feestavond in het Parochiehuis. Hiervoor bestond grote belangstelling. De heer J. Jans. afdelingsvoorzitter, merkte in zijn openingswoord op. dat 't niet in de eerste plaats de bedoeling was feest te vieren, doch dat deze avond dienstbaar moest worden gemaakt aan het doel der vereniging. Het is de taak om regelmatig een zo hoog mogelijk be drag aan het Centrale Hoofdbestuur af te dragen. Niet uit het oog mag worden verloren, aldus spreker, dat jaarlijks 5000 nieuwe gevallen van t.b.c. worden geconstateerd. Het is dus zaak actief te blijven en hij deed dan ook een beroep op de aanwezigen de te houden verlo ting tot een groot succes te maken en om lid te worden van de afdeling. De Leidsche Gastspelers voerden op de klucht ..Daar liegen we ons uit". Om vele scenes werd onbedaarlijk gelachen De Gastspelers hebben met deze opvoe ring veel succes geoogst. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn o.l.v. de heer H. Boes. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS In de onderlinge wedstrijden van de schaakclub „Voorschoten" konden dr. Vermet en N. Maarsen het niet verder brengen dan remise. Anders was het met van Os. die gemakkelijk een punt kreeg van P. Segaar. die deze keer zwak speel de. In groep 2A was Hulleman, die en kele stukken voorstond, maai- de mat- dreiging over het hoofd zag. erg onfor tuinlijk tegen v. d. Marei. In groep 2B stond van Dijk stukken beter tegen van Renswouw, maar toch verloor hij door een slecht eindspel. De verdere uitslagen luiden: Groep 1: dr. VermetMaarsen van Os P Segaar 10. Groep 2A: de Water Honsbeek 10; LobbezooN. Segaar 10; Hullemanv. d. Marei 01; Brag- gaarHeyer 01. Groep 2B: v. d. Ak kerv. d. Werf 01; Kouwenhoven Groenenberg 01; van Renswouwvan Dijk 1—0. BURGERLIJKE STAND Geboren: Frank J„ zn van F. N. Sweres en N. L. B. van Someren. Ondertrouwd: F. C. Mens en M. T. E. Soeters; p. F. Volders en M. J. de Graaff. Getrouwd: M. J. van der Helm en M. E. M. van Bohemen. Overleden: A. van der Krogt, 77 Jr, echt genoot van J. van Diest. WARMOND P.V. WARMOND De postduivenvereniging „Warmond- hield een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf St. Ghislain, afstand 203 km. De duiven werden in vrijheid ge steld om 7.30 uur met een noordoosten wind. Aankomst eerste duif om 10.25.38. laatste 10.38.06 uur. De uitslagen luiden: P. v. d. Drift 1, 4; Th. Verwoerd 2; J. Roest 3, 8; J. Smeets 5, 6, 10; Q. Beu- gelsdijk 7; B. Oskam 9. WASSENAAR Ds. J. J. Sybesma 25 jaar predikant WAS VAN 1934 TOT 1950 IN INDONESIË Gisteren was het een kwarteeuw gele den, dat ds. Sybesma, thans wonende te Wassenaar, werd bevestid als predikant in de Gereformeerde Kerken in Neder- lan. Ds Sybesma werd op 2 jan. 1902 in de Gereformeerde pastorie van Ulrum geboren, bezocht eerst de H.B.S. te Zie- rikzee, daarna het gymnasium te Lei den en het Willem Lodewijkgymnasi- um te Groningen en studeerde vervol gens aan de vrije universiteit te Am sterdam, waar hij op 19 juni 1930 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kand. Sybesma op 25 juni 1930 door de classis Ommen was beroepbaar gesteld werd hij op 27 september van het daarop volgend jaar door zijn oom wijlen ds. K. van Anken, van Delft te Vinkeveen in het ambt bevestigd. In het najaar van 1934 vertrok de jubilaris naar Indonesië en was toen zes jaar predikant te Pa- lembang op Zuid Sumatra. In 1940 werd hij legerpredikant van het KNIL en in 1946 volgde zijn benoeming tot waarnemend hoofd- legerpredikant. Na de opheffing van het KNIL keerde ds. Sybesma naar Nederland terug en vestigde zich toen te Vinkeveen. Met ingang van het vorige jaar werd hem om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat verleend. Hij vestigde zich toen te Wassenaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia, dr van C. Kromhout en A. de Graaf; Robert J. H., zn van H. A. Werner en M. G. C. van der Staak; Ernst J„ zn van E. A. Walraad en A. Lentink; Theodorus J. M.. zn van T. A. Ruijgrok en C. C. Heijstek; Arlette A. M. dr van A. F. Veenstra en J. van Hespen; Bernardina A. G„ dr van J. L. Hoogeboom en B. M. Grundeken; Cornells J., zn van J. W. R. Oelers en J. van Drongelen; Anne-Rose F., dr van J. K. L. Hoff en G. F. Stuur man; Sandrina J., dr van G. Outshoorn en A. M. van Keppel. Ondertrouwd: J. Koenrades en A. Varke- visser; A. van Hoven en B. Eigenbrood; C. Huisman en M. C. Schalk; J. G. Verschuur en A. van Hanswijk; J. Boer en A. Jansen; G. Kroon en A. Vos; J. T. H. Olijerhoek en H. H. van Velzen. Getrouwd: F. Jansen en G. E. Drognat Doeve; R. A. F. Schwartz en J. M. Ver steeg; R. A. P. Lisapall en L. Riemersma; J. D. Moriën en G. Hofman; W. P. C. Graus en E. M. Stofkoper; W. J. L. Coret en T. M. Brandt; J. van den Bosch en M. A. Beekers. Overleden: E. Pot, 49 Jr; M. Ghijzen, 41 Jr; E. Feith. 76 Jr; A. van Triet. 49 jr; C. W. Granneman, 62 Jr; M. J. van Gulden. 75 Jaar. Ongevallen op de weg De 56-jarige wielrijder F. A. Peters, alhier, die zonder op het verkeer te let ten van het fietspad langs de Schouw- weg de rijweg overstak, werd door een motorrijder aangereden en liep bij zijn val verwondingen aan zijn hoofd op. Hij werd naar het ziekenhuis aan het West einde te Den Haag vervoerd. Op de hoek Rijksstraatweg-Papeweg zwenkte de 43-jarige J. W Meyer uit Voorschoten, komende uit de richting Den Haag. met de door hem bestuurde auto plotseling scherp naar links, waar door een hem achterop tomende auto hem in de linkerflank aanreed. Na uit gestapt te zijn zakte M. in elkaar. Hij Week ©en shook te hebben opgelopen. Voorstellen voor de Landbouw (Van onze Haagse redactie). In een speciale bestuursvergadering van het „Landbouwschap" op woens dag a.s., zullen ver-strekkende voor stellen. waar miljoenen mee gemoeid zijn, aan de orde komen. Het betreft hier voortsellen die betrekking heb ben op een aantal belangrijke pun ten in het economische en sociale vlak van de landbouw. Op het sociale vlak is er de kwestie van de lonen in de landbouw waar zo wel werknemers als werkgevers het over eens zijn, dat er een aanzienlijke ach terstand bestaat. Verder is men in landbouwkringen ervan overtuigd dat er fouten in de kostprijsberekeningen schuilen, die node om een radicale wij ziging vragen. De plannen zullen gezien kunnen worden als een verdere uitwerking van de verklaring, die op 23 augustus door een aantal landbouworganisaties is toe gezonden aan de toenmalige Kabinets formateur. Bij de vorming van het nieuwe Ka binet wordt reeds rekening gehouden met een deel van deze plannen. PETROLEUMVENTER TE HAVELTE GEDOOD (Speciale berichtgeving) Op de Rijksweg MeppelAssen heeft vanmorgen omstreekt halftien bij de Haveltersluis te Havelte (Gr.) een ern stig ongeval plaats gevonden, dat aan de ruim 50-jarige petroleumventer J. Spin, uit Havelte, het leven heeft gekost De heer Spin was aan de kant van de weg met zijn kar bezig toen uit de rich ting Assen een personenauto naderde. Tegelijkertijd kwam van het erf van de bakker Bergman diens broodventer met een bestelauto de weg oprijden. Ver moedelijk heeft de bakkersauto trach ten te ontwijken en hierbij de petro leumventer aangereden. Deze was op slag dood. De pony. die voor dek as was gespannen, rukte zich los en sloeg op hol. Het slachtoffer was gehuwd en had drie volwassen zoons. - De gouverneur van de Ned. Antil len, mr. A. A. M. Struyoken, is van nacht op Schiphol aangekomen voor een bezoek om particuliere redenen aan ons land. Hij werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. Op de Zijdeweg haakte het stuur van de fiets van de 12-jarige Bert van der Ven uit Delft in het stuur van een an dere jongen, waardoor hij viel en toen werd aangereden door een auto. Met kneuzingen aan zijn ribben en linker been werd de jongen vervoerd naar het Hypolituszaekenhuis te Delft. - Op 4 oktober zal de afdeling van de Ncd. Ver. tot Bescherming van Dieren weer op diverse plaatsen in de gemeente kraampjes opstellen voor de verkoop van praktische voorwerpen ten bate van de afdelingskas. COLLECTE Volgende week wordt van maandag tot en met vrijdag een huis-aan-huis en op zaterdag een straatcollecte ge houden voor de reclassering. ZILVEREN JUBILEA Op 1 oktober a.s. gedenken de heren G. F. Klarenbeek en H. A. M. G. ten Harkei de dag, waarop zij vóór 25 jaar in dienst traden bij de gemeente. De heer Klarenbeek is technisch hoofdambte naar le klasse, waarnemend directeur gemeentewerken, de heer Ten Harkei is secretaris bij de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. «W7 Als ambteloos burger" mag Seretse Khama, het 33-jarige ver bannen stamhoofd, uit Brits Beet- sjoeanaland, weer terugkef en naar zijn volk na zeven jaar buiten zijn land te hebben doorgebracht. Hij heeft zowel voor zichzelf als voor zijn kinderen, geboren uit het huwe- lijk met de voormalige Londense typiste Ruth Williams, afstand ge daan van alle rechten op het leider schap van zijn stam, die 200.000 zielen telt en een gebied van 100.000 vierk. kilometer bewoont. Seretse met zijn vrouw en twee kinderen. ERNSTIGE BOTSING BIJ „KIEVITSDAL" Mevrouw Insinger gedood Op de Hilversumse Straatweg nabij restaurant „Kievitsdal" heeft een autobotsing plaats gevonden, waarbij mevrouw A. Insinger-baronesse von Uslar Gleichen zo zwaar werd gewond, dat zij tedens het vervoer naar het ziekehuis in Baarn is overleden. De 59-jarige mevrouw Insinger, eige naresse en bewoonster van het grote landgoed „Pijnenburg" onder Lage Vuursche, reed met haar auto in de richting Hilversum en wilde een voor haar rijdende vrachtwagen met aan hangwagen inhalen. Toen zij dti deed, bemerkte zij vanuit tegenovergestelde richting een vrachtauto va nde firma „Correst" uit Hilversum. De bestuurder hiervan week naar rechts uit tot in de berm van de weg, maar kon een aan rijding toch niet vermijden. De perso nenauto vloog met een geweldige klap tegen de voorzijde van de vrachtwagen en werd aan de voorzijde vernield. De bestuurster werd zwaar gewond uit de auto bevrijd. In de vrachtauto zaten drie personen. De twee naast de bestuurder zittende personen, beiden uit Hilversum, liepen, beenwonden op. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Ypes—Jen tink, d. Belgische Congo; Straatemeier-van Wijk z. Ar gentinië; BierOtten. d. Laren. Getrouwd: mr. E. A. G. Brautigam en A. Martijn, Amsterdam. Overleden: L J. H. Smit. vr. Rotter dam; J. Akker. m. 83 j. Bleiswijk; H. E. Raaf-Broeckman, vr. 84 j. Amsterdam: H. A. Dijkstra, m. Amsterdam; W. J. Th. Vleghert, m. Wezep. Huize St. Lidwina te Warmond 25 jaar De herdenking van het 25-jarig be staan van huize St. Liduina ving gis termorgen aan met een plechtige H. Mis in de kapel van het huis. welke werd opgedragen door pastoor J. Gus- senhoven, geassisteerd door prof. v. d. Boog en prof. De Groot van het R.-K. Seminarie. Behalve de bewoners van het huis en de zusters hadden in de kapel plaats genomen het college van regenten en het kerkbestuur, alsmede de burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne met echtgenote. Na afloop van deze plechtigheid vond een gezamenlijk ontbijt plaats, waar na alle aanwezigen zich verzamelden in de hal van het gebouw. Hier nam de voorzitter van het regen tencollege, de heer F. Slager, het woord om een terugblik te werpen op de afge lopen 25 jaar en dank te brengen aan hen. die in die jaren de zorgen en las ten van dit huis hebben gedragen. Hij wijdde enkele woorden aan de stichter van het huis wijlen pastoor Ou- dejans.Het moet voor hem een voldoe ning zijn geweest toen hij op 30 maart 1927 zijn plannen aan een gecombineer de vergadering van kerk- en Armbestuur kon voorleggen en deze door de besturen werden aanvaard. In 1929 had de aan besteding plaats en op 21 september 1931 werd het huis door wijlen mgr. J. D. A. Aengenent ingewijd en plechtig in ge bruik genomen. Tegelijkertijd met het 25-jarig jubi leum van het huis, jubileren tevens drie zusters. Deze werden door spreker har telijk gefeliciteerd. Dank bracht hij aan de opvolger van pastoor Oudejans. n.l. pastoor Gussen- hoven, die zes jaar zijn zorgen aan het huis heeft gewijd, aan de kerkmeesters en aan het personeel van het huis. Tenslotte dankte hjj alle bewoners van het huis voor de prettige samen werking, voor het onderling begrip voor elkaar en voor de waardering welke zij bij feestelijke gelegenheden zo spontaan tot uiting brengen. Als een bewijs hoe zeer deze prettige ver houdingen door het bestuur worden gewaardeerd bood de heer Slager de bewoners als jubileumgeschenk een televisie-toestel aan. Namens de bewoners van het huis bood de heer Van Hees als jubileum-ge schenk een Kruisweg voor de Kapel aan. Pastoor Gussenhoven bracht een bij zonder woord van dank aan het college van regenten voor het vele en dikwijls moeilijke werk dat zij in het belang van het huis en de bewoners verrichten. Spe ciaal memoreerde spreker de verdien sten van de voorzitter, de heer Slager. Hij deelde mede, dat het de Paus heeft behaagd de voorzitter te benoe men tot Ridder in de Orde van St. Silvester. Onder applaus speldde de pastoor de heer Slagter de versierselen van de orde op zijn rev er. Hierna nam de burgemeester het woord, die allereerst de heer Slagter feliciteerde met. deze hoge onderscheiding. Vervol gens wees hij op de goede verstandhou ding, die ear'bestaat tussen het ooilege van regenten en het gemeentebestuur, waardoor vruchtdragend werk kan wor den verricht. Het behoeft geen betoog, aldus spreker, dat huize St. Luiduina in deze gemeente in een grote behoefte voorziet, want ook deze gemeente kent zijn zorgen voor het bejaarden-vraag stuk. Ook bestaat er een prettig en aan genaam contact tussen de bewoners van het huis en de ingezetenen hetgeen van een niet te onderschatten belang is. De heer Slager zeide zeer getroffen te zijn voor de hem toegekende onderschei ding waarvoor hij zijn diepgevoelde dank uitsprak. Des avonds vond een plechtig Lof met Te Deum plaats, terwijl de R.-K. Har monie St. Matthias de regenten en be woners een serenade bracht waarbij wederom hartelijke woorden van felici taties werden gewisseld. TWEE TORPEDOBOOTJAGERS VAN V.S. DOOR HET SUEZKANAAL. Twee torpedobootjagers van de Ame rikaanse Middellandse Zeevloot zijn vrij dag het Suezkanaal gepasseerd met Egyptische loodsen aan boord. Het Ame rikaanse consulaat had de Egyptische autoriteiten gevraa.gd geen loodsen uit Oosteurouese landen op deze oorlogs schepen te plaatsen. BEJAARDE MAN BIJ AANRIJDING GEDOOD De 84-jarige J. Pruit. die aan de f>ostzeedijk te Rotterdam woonde, is gistermiddag laat op een oversteek plaats aan de Pleinweg aangereden door een scooter en aan de gevolgen overle den. Hij was overgestoken zonder vol doende op het verkeer te letten. De be rijder van de scooter liep een hoofd- BEURSOVERZICHT Unilever weer gevraagd Amsterdam, 28 september Ook vandaag heeft Unilever weer in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Er werd weer voor Franse re kening gekocht en dit sleepte opnieuw de beroepshandel en het publiek mee. Ook deden geruchten over een bonusuit gifte de ronde, doch officieel is niets be kend. Het margarineconcern dat giste ren reeds veertien punten gestegen was tot 397, overschreed gemakkelijk de vier maal pari-prijs en kwam begin beurs zelfs op 405. Later op de middag volgde een lichte reactie tot 403. De overige Internationals goed op peil, doch Kon. Olie een fractie lager. Op de scheep vaartsector viel slechts weinig te bele ven en de noteringen van gisteren ble ven ongeveer gehandhaafd. Hetzelfde geldt voor de cultuursector, waar de handel eveneens weinig om het lijf had. Aandelen Billiton werden 11 punten ho ger geadviseerd op 238 in verband met de activiteiten van deze maatschappij in Canada. Met belangstelling heeft men voorts kennis genomen van het bericht dat de Nederlandse Staat de dienst van de Ne derlands-Indische lening 1937 a weder om garandeert. Van directe invloed op de koers der obligaties dezer lening was dit echter niet, De Staatsfondsen waren overigens in doorsnee iets lager. De beurs heeft voorts met genoegen kennis genomen van het feit dat de jongste pre mielening Amsterdam, waarvan de ver wachtingen niet hoog gespannen waren, toch nog is overtekënd. Maandag a.s. hoopt men de eerste notering in deze papieren t-ot stand te kunnen brengen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 28 september Londen 10 617-8—10.62%, New York 3.82H—3 83^. Montreal 3 9134—3.92. Parijs 1.0807%— 10817'-, Brussel 7.62%—'7.62%. Frank furt 90.75—90.80. Zürich 86 95%—87 00%. Zürich (vr. francs) 89.34%89.39%, Stockholm 73.54%—'73.59%. Kopenhagen 54.913 54.96%Oslo 53.12%—53.17%, Milaan 60 83%—60.88%. Beurs van Amsterdam Vrjjdag 28 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94 ft 94 Grootboek obl89 L Ned. '51 3Ms 94 94 Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '48 3% 87fc L 87% Ned. '54 3% 87% 88 Ned. '55 3% 88% 88% Ned '55 II 3% 90% 90 Ned. '47 3% 3 91A 91% Dollarlng '47 3 94^ Ned. '56 3% 94Vs Investeringscert. 3 93% 93% Ned 62-64 3 93 A 92H Indie '37 A 3 92A 91% Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 51 51 Nat. Handelsbank 119 118 Ned. Handelmij191 189% A.K.U 250% 248 Philips 2817» 282% Unilever 396% 403 Wilton Feyenoord 325 320% Bill ton 2de r 227 239 Kon Olie f50.406 Kon Olie 808% 806 Amst Rubber 75% 76% Holl Amer lijn 202% 200% Kon. Ned. Stoomb. 181% 181% Ned. Scheepv. Unie 172% 171% H.VA100% 100% Java Cult57 56% Dell My 106% 106% Senembah76% 76% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 94% 94 Den Haag 1937 1 3 Leiden 1947 92% R'dam *37 I III 3% 94% 90% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 96% b. Premieleningen A'dam '51 2% 116 117 Eindhoven '54 2% 97% 97A Enschede '54 2% 93 93 Den Haag '5112% 103% 105 103% 103 R'dam '52 I 2% 107 108% 104% 104% B Utrecht '53 2% 106 106 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 241% 240% Rotterd. Bank210% 209 Twentsche Bank217 216% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 218% Kon. Ned. Grofsm. 116 116% Rott. Droogd. Mij. 614% Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumij. cv A £1000 88 86% Internatio103 103 Albert Heyn286% Ned. M. Walv. Vrt. 74 70 Spoorwegen Deli Spoorw Mij. 22% 24 Amerik. fondsen Anaconda 81% 81 Shell Oil Cy 93% 92% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 26/9 Holl Constructie 410 Ing dut v Bouwnyv iU Int Kunststofl .md. 59 57 Kon Ned Edelmet 69 Pref w a idem 69% 69 Textiel Gebr v Wijk 77 76% Leidsche Wolsplnn 360l 350l Ned Electrolasm ,.L Sikkens Laktabr '53 470 471% Ver. Touwfabrieken 170 168 Wernink's Betonm. 95%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13