Veiligheidsraad zal klachten van heide Suez-partijen behandelen .WEERBERICHT Minister Dulles was zeer vaag over maatregelen en pleitte voor geduld en vindingrijkheid Jordanië pleegt overleg met de Syrische en Iraakse vrienden Luchtvaartoiiderliandelingen met Amerika zullen worden hervat 95ste jaargang DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 No. 28946 De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft gisteren beide klachten inzake het Suezkanaal op de agenda geplaatst, waarna de vergadering werd verdaagd tot volgende week donderdag of vrijdag. Dan zal het debat beginnen, allereerst over het punt, dat Engeland en Frankrijk aanhangig hebben gemaakt. Daarna komt Egyptes klacht aan de beurt, namelijk over de „militaire bedreiging" door Enge land en Frankrijk. Het eerste agendapunt werd met algemene stemmen aanvaard, doch Egyptes klacht - natuurlijk gesteund door de Sovjet-Unie - haalde het slechts met de hakken over de sloot (zeven vóór bij vier onthoudingen). Voor de verdaging besloot de Raad nog, Egypte uit te nodigen tot deelneming aan het de bat. Er werd nog geen besluit genomen over een Israëlisch verzoek om toelating tot de besprekingen. De belangstelling was zo groot, dat de vergaderzaal niet ie dereen kon bevatten, waarna een televisie-verbinding gemaakt werü met de ver gaderkamer van de Beheerschapsraad. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, toonde zich gisteren noga] optimistisch op zijn persconferentie. Hjj verwacht, dat Egypte tenslotte het belang zal inzien van samenwerking. Dulles drong aan op geduld en vin dingrijkheid, Amerika wil zich geen weg banen met kanonschoten. Het lidmaat schap van de vereniging van kanaal gebruikers verplicht geenszins tot gemeen schappelijk optreden of tot de omweg om de Kaap. Elke kapitein moet voor zich zelf beslissen. Amerika overweegt een economische, psychologische of andere maatregelen tegen Egypte, „maar er zijn zekere consequenties, die wij, ook al zouden we willen, niet uit de weg kunnen gaan en die een soort druk vormen, die staten er tenslotte toe brengt de gedachte van onderlinge afhankelijkheid te aan vaarden". Op dit punt was Dulles bijzonder vaag, maar mogelijk zinspeelde hij op de aanleg van pijpleidingen door Israël of Turkije, waardoor het Suezkanaal overbodig zou worden voor de olie-aanvoer. De Egyptische autoriteiten voor het Suezkanaal hebben woensdag voor de eerste maal bekend gemaakt hoeveel loodsen zij in dienst hebben. Zij be schikken over 89 volledig geoefende loodsen en 120 loodsen, o.w. 75 buiten landers, zijn in opleiding. Voorts zijn 7.000 sollicitaties van loodsen uit alle de len van de wereld ontvangen. In Port Said zijn woensdag vijf Ame rikaanse loodsen aangekomen die van plan zjjn in Egyptische dienst te treden, ondanks waarschuwingen van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de toestand in het Midden- Oosten gevaarlijk is. Voorts zijn zij ge waarschuwd, dat zij hun Amerikaanse nationaliteit zullen verliezen als zij hun trouw betuigen aan een ander land. De Amerikaanse marine-attaché in Port Said heeft woensdag een bezoek ge bracht aan de directeur van de Egypti sche kanaalorganisatie Tewfik el Dib, in verband met Amerikaanse persberich ten volgens welke mogelijk communisti sche loodsen kunnen worden aangewezen voor het leiden van Amerikaanse oor logsschepen door het kanaal. De atta ché verklaarde tegenover de pers, dat hij de verzekering had gekregen, dat geen communistische loodsen op Amerikaan se oorlogsschepen dienst zullen doen. Nehroe in Riad De Indiase eerste-minister, Nehroe, heeft de kwestie van het Suezkanaal woensdag in Riad. de hoofdstad van Saoedi-Arabië. besproken met Emir Fei sal. eerste minister en minister van Britse afgevaardigde citeerde Russische uitspraken Tijdens het debat over de agenda punten wees de Britse gedelegeerde. Sir Pierson Dixon, op het feit, dat de Sov jet-Unie voorheen een geheel ander standpunt heeft ingenomen dan nu in de Suezkwestie. Hij bracht een Sovjetrussische nota aan Turkije uit 1946 in herinnering, waarin gezegd werd dat het noodzakelijk is een internationaal beheer in te stel len over internationale waterwegen met deelneming van het grootst mogelijke aantal belanghebbende mogendheden! Hij herinnerde er voorts aan, dat wij len Wisjinski, de voormalige Russische gedelegeerde bij de Ver. Naties, een der gelijk standpunt in 1954 had ingenomen en citeerde de verklaring van Wisjinski, dat het beginsel van vrije vaart, vastge legd in de Conventie van Constantino- pel uit 1888 „natuurlijk geëerbiedigd moet worden". Sir Pierson verwees in dit verband ook naar een in 1954 in Moskou gepubliceerd boek over het Suezkanaal, waarin onder meer gezegd wordt, dat geen enkele staat mag proberen een be voorrechte positie inzake de vaart door het Suezkanaal te krijgen. De Britse afgevaardigde zei. dat de „volledige Russische ommezwaai" een zuiver politieke daad" is. Proces in Poznan vandaag begonnen In Poznan (Polen) is heden het pro ces tegen 154 mannen begonnen, die beschuldigd zijn van misdaden tijdens de onlusten van 28 juni in deze Poolse stad. Britse, Amerikaanse, Canadese en Franse diplomaten zijn uitgenodigd om de eerste dag van het proces bij te wo nen, doch de Poolse autoriteiten hebben hun meegedeeld dat de vraag naar plaat sen op de publieke tribune veel groter is dan het aantal beschikbare plaatsen. Het eerst zullen drie mannen terecht staan, die beschuldigd worden van de „beestachtige moord" op een korporaal van de veiligheidspolitie, die zij „valse lijk beschuldigd hadden van het doden van een vrouw en twee kinderen". Het proces wordt voor twee gerechts hoven gevoerd. De drie mannen staan voor het tweede gerechtshof terecht we gens deelneming aan de bestorming van de gevangenis van Poznan en een aangrenzende politiepost, waar zij vuur wapens gestolen zouden hebben voor een aanval op de veiligheidspolitie. Incidenten op Cyprus Cyprische verzetsstrijders hebben woensdagmiddag in een voorstad van Nicosia een Brits soldaat doodgeschoten De mannen vuurden met pistolen op de militair, die dicht bij de gemeente lijke markt in een auto zat te wachten. In het dorp Ymbou ten oosten van Nicosia is woensdagavond een Grieks Cyprioot in een café door verzetslieden (Neergeschoten. Hij is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Regen en wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 SEPTEMBER Zon op: 6.38 uur; onder: 18.27 uur. Maan op: uur; onder 15.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.47 en 21.23 uur. Dit nummer bestaat uit 16 paginal Buitenlandse Zaken van Saoedi-Arabië. Emir Feisal is een broer van Koning Saoed. Emir Feisal zei tot Nehroe, dat Ko ning Saoed van oordeel is. dat de kwes tie op vreedzame wijze dient te worden geregeld in het kader van de Ver. Na ties. aldus werd vernomen in kringen, die nauwe betrekking met het Konink lijk paleis te Riad onderhouden. In ambtelijke kringen te Riad werd Neh- roe's bezoek een groot succes genoemd. De vooruitzichten voor de toekomstige samenwerking tussen India en de Ara bische staten zijn goed, aldus was men in deze kringen van oordeel. Postzegels buiten gebruik Met ingang van 1 januari 1957 wor den de volgende bijzondere postzegels buiten gebruik gesteld en voor de fran kering waardeloos: a. De zomerpostzegels, uitgifte 1955, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent: b De in 1955 uitgegeven bevrijdings postzegel, frankeerwaarde 10 cent; c De in 1955 uitgegeven bijzondere postzegel met toeslag t.b.v. de Neder landse vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhelmina Fonds" voor de kankerbestrijding, frankeer waarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent; d De weldadigheidspostzegels (kinder postzegels), uitgifte 1955, frankeerwaar den 2. 5, 7, 10 en 25 cent. Na Israels tvraakoefening Uiteenlopende cijfers over het aantal slachtoffers Van bloedig incident De cüfers over het aantal doden bij de Israëlische aanval op een Jordaanse versterking lopen nogal uiteen. Het getal van vijftig doden aan Jordaanse züde schijnt echter wel iets te hoog te zijn: zelf zeggen de Jordaniërs, dat het er 31 waren, maar in een communiqué van de gemengde Israëlisch-Jordaanse bestands commissie wordt gezegd, dat waarnemers van de V.N. de lijken van 38 Jordaanse soldaten en politiemannen hebben gevonden. Verder zijn er elf gewonden, onder wie burgers. Nog meer verschillen bestaaiTer over het aantal Israëlische doden. Van Jordaanse züde werd aanvankelijk het getal negentig genoemd, maar dit daalde later aanmerkelük. Volgens de Jordaanse lezing werden er op het slagveld tien gedode Israëliërs gevonden, maar de aanvallers zouden de lichamen van andere gesneuvelden met zich hebben meegevoerd, waaronder dat van een „hoog geplaatste Israëlische officier". Een Israëlische militaire woordvoerder, kolonel Brosch, sprak gisteren echter tegen, dat de Israëlische militairen de stoffelijke resten van gesneuvelde landgenoten op het slagveld zouden hebben achtergelaten. Hü voegde hieraan toe, dat de actie aan acht Israëliërs het leven heeft gekost, vijf in het gevecht en drie bij een verkeersongeval. Alle doden en gewonden waren naar de Israëlische kant van de grens meegenomen. Regering in Amman heeft weinig vertrouwen in V.N. Volgens Jordanië is de jongste Israëli sche aanval" een openlijke ui tdaging van de Veiligheidsraad en de V.N." De per manente Jordaanse gedelegeerde bij de V.N. verklaarde woensdag: „Wij kunnen deze brutale aanval elk ogenblik voor de Veiligheidsraad brengen, maar het is de vraag of de Veiligheidsraad werkelijk stappen zal ondernemen tegen Israël en Jordanië niet gedwongen zal worden aan alle dergelijke daden van agressie een einde te maken". Koning Hoessein van Jordanië belegde gisteren een bijeenkomst van de minis terraad om de toestand aan de grenzen te bespreken. Ook ontbood de Jordaanse vorst de hoofden van de Arabische diplo matieke vertegenwoordigingen in Jor danië voor een bespreking van het inci dent. President Sjoekriel Koeatli van Syrië heeft de Koning intussen telefonisch de verzekering gegeven, dat Syrië bereid is Jordanië te steunen De Jordaanse minister van Buiten- Iraakse ambassadeur in Amman naar landse Zaken is in gezelschap van de Bagdad vertrokken om met de Iraakse regering de jongste ontwikkeling van de toestand aan de Jordaans-Israëlische grens te bespreken. Groot-Brittannië heeft woensdag de Israëlische aanval op Jordaanse stellin gen „sterk afgekeurd" en de politiek van vergeldingsacties veroordeeld. Dit blijkt uit een officiële verklaring van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. In de verklaring stond- voorts: „De Britse regering wenst haar medeleven met de Israëlische regering uit te druk ken over het incident van 23 september j.l., waarbij door onverantwoordelijk schieten van de Jordaniërs onder een groep oudheidkundigen doden1 zy'n geval len". Het hoofd van de waarnemers der V.N. in Palestina, generaal Burns, heeft woensdag een onderhoud gehad met de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir. Hierbij legde de generaal de nadruk op de noodzaak om tot een nieuw staken van het vuren te komen. Mevrouw Meir eiste op haar beurt, dat de Jordaanse regering en het opperbevel van het Arabische Legioen Israël zullen onthouden. In dit verband beloven, dat zij zich van elke aanval op herinnerde zü er aan, dat er sinds het door bemiddeling van secretaris-generaal Hammarskjöld gesloten bestand 36 Isra ëliërs zijn gedood en 51 gewond. Na de bespreking vertrok generaal Burns naar Amman, de hoofdstad van Jordanië. I. A. Aler op eerste transatlantische persconferen tie Na verkiezingen in Ver. Staten en wanneer Nederland de Kabinetscrisis te boven is „Naar mijn mening is het waarschijnlijk dat de luchtvaartonderhandelingen tussen Nederland en de Verenigde Staten over de aanvraag van de KLM voor het onderhouden van de lijnen AmsterdamMontrealLos Angeles en AmsterdamNew YorkHouston zullen worden hervat, wanneer de verkie zingscampagne in de V. S. achter de rug is en Nederland een nieuw Kabinet heeft". Aldus heeft de president-directeur der KLM, de heer I. A. Aler, gister middag verklaard in het eerste transatlantische persgesprek, dat gevoerd werd over de nieuwe telefoonkabel tussen Europa en de Verenigde Staten. De radiotelescoop bij Jodrell Bank in het Engelse graafschap Cheshire nadert zijn voltooiing. Mettertijd zal dit enorme gevaarte in grootte de thans nog grootste Europese radiotelescoop te Dwingelo van de eerste plaats verdringen. De Nederlandse radiotelescoop is echter draaibaar, doch zijn grotere Engelse broertje niet. Over datum nog geen beslissing De heer Aler deelde mede, dat, voor zover hem bekend is. nog geen beslis sing is genoemd over de aa'um waarop de besprekingen zullen worden hervat. De onderhandelngen worden gevoerd door delegaties van de regeringen van beide landen en het bepalen van een datum geschiedt op regeringsniveau. Vo! vertrouwen „Ik heb het volste vertrouwen, dat die bespre1", gen pen gunt. ige litslag zullen hebben, wanneer wordt nage gaan hoe de stukken liggen. Ik kan me niet voorstellen dat ze een voor Ne derland ongunstg resultaat zouden heb ben", zo zeide de heer Aler. „De luchtvaartmaatschappüen in de Verenigde Staten nemen zeventig pro cent van het wereldluchtverkeer voor haar rekening. De directies van som mige van deze maatschappijen zijn, uit vrees voor een vrye concurrentie, 'egen het toestaan van landingsrechten lan de K. Ik weet echter, dat er ook directies zijn, die voorstandsters rijn van het toekennen van die rechten. Zü redeneren dat de lijnen, die de K.L.M. zou krijgen ook nieuw vervoer schept voor Amerikaanse maatschappüen," al dus de heer Aler. „De K.L.M. heeft voor 2,6 procent aandeel in het wereld luchtverkeer. Nederland no. 1 De heer Aler heeft er verder de aan dacht op gevestigd, dat vyfendertig pro cent van de handel van Houston be trekking heeft op Europa en niet min der dan twintig procent van dat per centage wordt gevormd door handel met Nederland. Nederland staat, wat de handel van Houston met het buitenland betreft op de eerste plaats. Gistermiddag omstreeks vijf uur be gon in het hoofdkantoor van de KIj.M. te 's-Gravenhage deze eerste trans atlantische persconferentie van de pre sident-directeur der K.L.M.de heer I. A. Aler. met een groeo journalisten in de Verenigde Staten. Deze confe rentie duurde ongeveer drie kwartier; zü werd om zes uur gevolgd door een bespreking met een tweede groep jour nalisten in de VS. Eerst dinsdagmiddag was de nieuwe transatlantische telefoonkabel tussen Europa en de V. S. in gebruik genomen. De persconferenties, die de heer Aler gistermiddag door middel van de tele foonverbinding over die kabel hield, waren de eerste, naar men aanneemt, die op deze wüze in de wereld zün voor gekomen. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gouverneur Ned. Antillen naar ons land De Gouverneur van de Nederlandse Antilen, mr. A. A. M. Struycken. is gistermiddag om particuliere redenen naar Nederland vertrokken. Gisteren werd in Utrecht de twee daagse kunstmarkt geopend, tijdens welke 43 kunstenaars, die hun tenten op het janskerkhof hebben opgeslagen, tonen, dat men. voor hetzelfde geld beter echte kunst kan kopen dan Kitsch d.iaan de lopende band vervaardigde schilder- rommel). Op deze foto toont een tekenares hoe een kunstwerk ont staat. Geen vergaderingen tijdens weekeinde Streven in Beieren (Van onze correspondent in West-Duitsland) In Beieren is men tot het inzicht ge komen. dat er op zaterdagen en zon dagen veel te veel conferenties en ver gaderingen worden gehouden. De men sen. die op gewone weekdagen al zoveel werk te verzetten hebben en zoveel be slommeringen aan hun hoofd hebben, kunnen ook op die dagen niet eens meer tot rust komen. De Beierse regering in München heeft nu met algemene stemmen besloten het streven van het curatorium „Freies Wochenende" te ondersteunen. Dit wil journalisten, ge leerden en politici er voor bewaren door de zogenaamde .manager-ziekte" te worden aangetast Een sluipende ziekte, waardoor zoveel mensen, die voortdu rend te veel te doen hebben, worden aangetast en waardoor zü vaak vroeger moeten sterven, dan onder andere om standigheden noodzakelijk was ge weest. Het curatorium had alle politici in de hele Bondsrepubliek verzocht in het vervolg gedurende het weekeinde geen politieke redevoeringen meer af te steken en ook geen vergaderingen meer te beleggen. Natuurlyk begrijpt men wel, dat men dit doel niet onmiddellijk zal kunnen bereiken, maar men wil toch proberen gedaan te krügen, dat om te beginnen het laatste weekeinde van de maand wordt vry gehouden Minister Cals. vermomd ais net baas. in actie bij het slaan van de eerste paal voor drie studentenflats te Delft.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1