BOLS Congressisten zagen expositie uit boekerij van wijlen prof» Meijers indrukken bij recital van pianist Paul Kurpershoek Afd. Oegstgeest „De Macht van het 1061116" bestaat 50 jaar WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 Dankbaar auditorium in een matig bezette Kleine Stadszaal Paul Kurpershoek zo juist benoemd tot directeur van de Muziekschool, die zich in een reeks van jaren een welverdiende naam als pianist heeft weten op te bouwen - indertijd werd hij door ons zelfs als een ..komende man" aange kondigd! - had zich gisteravond een zware opgave gesteld, geheel vallend bui ten het hem bij uitstek liggende genre: Debussy en Fauré. Geen Fransman kwam er dus ditmaal aan te pas. Wellicht gedeeltelijk hierdoor zijn nu onze indrukken gemengd. Als technisch moeilijkste opgaven gol den voorzeker Schuberts „Wanderer- Phantasie" op. 15, met als climax de zo ontzaglijk veel vergende Fugato en Chopins Fantasie op. 49. Voor dergelijke veeleisende composi ties reikt Kurpershoeks techniek niet voldoende: er zijn krampachtige force ringen en verschillende vergissingen. Een zekere onrust en onevenwichtigheid waren ontwijfelbaar. Deze interpretaties bleven beneden het niveau, dat aan de waarlijk „herscheppende" kunstenaar gesteld dient te worden. Ook aan de synthetische opbouw haperde het meer malen. zodat er slechts sprake kon zijn van min of meer gelukte - soms evenwel héél goed gelukte - schoonheidsfrag menten, die echter in een vrij chaotische volgorde tot ons kwamen. Een verademing daartussendoor waren Brahms' „Intermezzi" (Es dur. Bes moll. Cis moll. op. 117, no. 1, 2 en 3) waarin Kurpershoek een weldadige rust demon streerde. schoon een doorvoeld-innige voordracht er soms aan ontbrak. Noch Beethovens vrij onbelangrijke 6 Variationen E dur (op. 31) als inzet van de avond, noch Mozarts Sonate Bes dur (K.V. 333) konden onder zijn hand tot een „openbaring" uitgroeien: de eerste niet als gevolg van de wisselvallige visie, die hij er op projecteerde, de tweede niet, omdat hij er niet in kon slagen. Gouden bruiloft 3 OKTOBER! Op 3 oktober a.s„ de dag van Leidens ontzet, zal het precies vijftig jaar gele den zijn. dat de heer A. Ouwerkerk en mej. C. Ouwerkerk-Bolstier elkander in het Stadhuis het ja-woord gaven. Dat men in die tijd in onze stad op 3 oktober in het huwelijk kon treden was naar de thans 73-jarige bruid ons ver telde niets bijzonders. Gingen bruid en bruidegom in de morgenuren naar het Stadhuis om zich in de echt te doen ver binden. 's middags reeds stonden zij vol ongeduld langs de kant van de weg naar de optocht uit te kijken! Overigens is het niet altijd rozengeur en maneschijn voor het echtpaar geweest. De heer Ou werkerk. die op het ogenblik 74 jaar is. heeft het als katoenwever niet gemak kelijk gehad. Enkele jaren voor de eer ste wereldoorlog heeft hij zijn maat schappelijke positie in Duitsland trach ten te verbeteren, doch in 1915 in ons land teruggekeerd moest hij als losar- beider aan de kost zien te komen. Daar na is hij weer wever geworden. Bruid en bruidegom zijn beiden nog kerngezond en wonen bijna 25 jaar in de Celebes- straat 35. Uit dit huwelijk werden tien kinderen geboren, waarvan negen nog in leven zijn. Het nakomelingschap be staat verder uit achttien kleinkinderen en één achterkleinkind. Winterdienst N.Z.H. brengt weinig verandering Op 30 september gaat de winter- dienstregeling van de NZHVM in. Deze zal voor het gebied van Leiden en om geving slechts geringe wijzigingen mee brengen. De dienst Leiden—«Leidsebuurt-Sas- senheim Noord wordt gehandhaafd on danks de geringe bezetting van deze lijn. Deze lijn zal echter gekoppeld worden aan de lijn LeidenValkenburg Katwijk aan Zee, en niet meer aan de lijn LeiderdorpLeiden. De bussen van de dienst Noordwij- kerhout—Voorhout—Leiden worden in den vervolge tevens gebruikt voor de dienst LeidenLeiderdorp, waardoor Leiderdorp een halfuurdienst in plaats van een uurdienst krijgt. Om verkeers technische redenen komt de roüte na bij het eindpunt in Leiderdorp iets anders te liggen dan tot dusverre. Overwogen wordt voorts, de dienst tussen Noordwijk en Den Haag niet meer over de steeds slechter wordende Zwarte Weg tussen Noordwijk en Kat wijk aan Zee te laten lopen, doch via Katwijk aar. den Rijn. Belangrijker zijn de wijzigingen in Noord-Holland, waar de diensten naar Volendam, Marken en Monnikendam door andere maatschappijen worden overgenomen. Voorts worden in het lo cale Haarlemse verkeer enige ingrijpen de wijzigingen aangebracht. De NZH neemt van nu af aan gelei delijk het nieuwe Beckson-plaatskaar- tenapparaat. in gebruik, iets waar voor al het personeel veel voordeel van zal hebben, doordat dan de uitvoerige bere keningswerkzaamheden na afloop van de dienst komen te vervallen. de geest van de ware clavecimbeltrant op te roepen. Wij hebben zo het gevoel dat Kur pershoeks spel. ondanks de vroeger her haaldelijk gereleveerde voortreffelijke pianistieke eigenschappen, ondanks zijn grote muzikale eerlijkheid, waaraan alle pose vreemd is en grote toewijding, toch enigszins een teruggang aanwijst, ener zijds helaas als gevolg van een niet re gelmatige concertpraktijk - dat Kur pershoek echter ondanks zijn drukke pe dagogische werkzaamheden nog genoeg zaam energie en studielust tot solistisch optreden opbrengt, valt intussen te eren! - anderzijds omdat hij zich waagt aan werken, die technisch zowel als psy chisch in menig opzicht onder zijn macht liggen. Dit neemt niet. weg, dat wij respect hebben voor zijn groot enthousiame en veel gedurfder markan ter aanpak, waarbij zijn grote reserve van eertijds radicaal lijkt opgeheven. Een nadeel voor de pianist was het spelen in een slechts zeer matig bezette Stadszaal. waarin reeds het minste ge rucht tot een kanonschot kan ontaar denMede daardoor klonk het geluid Familieberichten ontleend aan andere bladen. Bevallen: Kramer-Maris. d. Den Haag: Lobatto-Van Gelder, d. Rotterdam; De Beaufort-De Vos van Steenwijk. z. □riebergen-Rijsenburg; Schouten-Slot. d. Laren;Koopmans-Miedema. d. Laren; Kramers-Stols. z. Neuilly s/S.; Getrouwd: A. Rosmolen en mevr. P. E. Blok-Takkenberg. Reeuwijk: F. Pa- hud de Mortanges en J. Jurgens. Am sterdam: H. W. Hendriksz en A. L. Toe Water. Den Haag; Overleden: C. M. J. Kuipers-Ketting, v. 43 jaar. Den Haag; Dr. J. E. W. Ihlem. 77 jaar. Rotterdam; B. Theil, m 76 jaar. Doom; J. H. van Dorp. m. 69 jaar Baarn; L. C. Kalis. m. 69 jaar. Delft; W. F. Stöve. m. 56 j. Schiedam Jhr. C. L. B W. van Suchtelen van de Haare .m. 70 jaar. Den Haag: E. M. Buschenhenke-de Bruin, v 79 jaar De Lutte; C. S. van Beuningen. m. 74 jaar Maarsbergen; M. Ter Schiphorst-Joren v. 57 jaar Amsterdam; E. A. Jager, 82 jaar Hilversum. uit de geheel openstaande concertvleu gel af en toe veel te sterk, met alle on berekenbare gevolgen van dien Het auditorium betoonde zich intussen uiterst dankbaar met als wederwoord twee toegiften: een Etude van Chopin en een Andantino van Mozart, waarin de voorname opvatting domineerde en Kurpershoek volop de zuivere indruk ken van vroegere recitals in herinne ring terugriep. Veel applaus en bloemstukken voor Kurpershoek, wiens gedegen vakman schap onbetwistbaar is, doch wiens vi sie zich in het algemeen - maar er waren dan ook geen Fransen aan de orde! - en gemeten naar de hoge maat der „concertreuzen", tot verant woorder eenheid en minder sprekende tegenstrijdigheden moge ontwikkelen. H. Feestelijke herdenking in gebouw Irene De afdeling Oegstgeest van „De Macht van het Kleine" vierde gister avond onder grote belangstelling haar 50-jarig jubileum in gebouw „Irene". En er is in de loop van deze vele jaren met lang der leiders aan vallende ziekte in Het welkomstwoord werd gesproken door ds. J. A. de Klerk. predikant directeur van „Meer en Bosch". Hij las o.m. een gedeelte uit Matth. 25 en gaf daarna het woord aan broeder Smit, die een overzicht gaf van de afgelopen 50 jaren „Macht van het Kleine" te Oegst geest. Hij zelf had van deze periode 40 jaar persoonlijk meegewerkt. FLINKE GROEI De oprichting der afdeling vond plaats op initiatief van mej. Anna van Griet- huysen met verdere medewerking van de dames Kromhout en M. v. d. Ameele In 1007 telde de afdeling 86 leden. Een langzame groei volgde en mevr. v. d. Meene de leiding in handen nam. Het leden tal nam toe en in 1950 werd mevr. v. d. Meene opgevolgd door mevr. Blansjaar. In 1952 ging mevr. Maandag -de Jong de afdeling presideren en zij voegde uit haar wijk (de Vogelenbuurt) 78 nieuwe leden toe. Het ledental was toen al gegroeid tot 925. Spreker vergeleek de toestanden aan het begin van deze eeuw met nu. Toen was er weinig begrip voor filantropie. Men had nog niet geleerd te geven en evenmin was er sprake va solidariteit. Gelukkig is er veel ten goede veran derd en spr. hoopte dat het jubileum- fonds dat thans in verband met het 75- jarig bestaan gevormd wordt, gelegen heid zal bieden dat het kinderpaviljoen spoedig kan worden gebouwd, ofschoon een bedrag van f. 750.000 nodig is. VELE WERKZAAMHEDEN Ds. de Klerk overhandigde mevr. Maandag-De Jong een boekwerk, ter- NIEUWE UITGAVEN Uitgeversmij. lagen een boek Lezers schrijven EEN KOOPAVOND? Tot mijn grote verwondering las ik In Uw blad van 25 dezer, dat een aantal huisvrouwen gaarne een koopavond zou willen instellen, en dan liefst op vrij dagavond. Dit verwondert mij zeer, daar uiteindelijk de huisvrouwen vol doende tijd hebben, om haar inkopen overdag te doen. Tevens heeft zo goed als iedereen de gelegenheid dit op zaterdagmiddag te doen. Men vergeet, dat dit met het win kelpersoneel niet het geval is. Dat moet maar zien, dat het zijn in kopen vlug en gehaast, tussen de mid dag doet. Want op de vrije maandagmorgen of dinsdagmiddag zijn de meeste winkels gesloten, zodat zij hier dus niets aan hebben. Waarom hiervoor niet een oplossing gezocht? Mijns inziens is dit noodzakelijker dan een koopavond, en dan nog wel op vrij dagavond. ook al volgt daar een zater dag op. die voor het winkelpersoneel uiterst vermoeiend en inspannend is. Tevens zou ik dan een dringend ver zoek willen richten tot het publiek om het winkelpersoneel het niet zo moeilijk te maken, ooor steeds klokslag slui tingstijd binnen te komen. Het is toch niet nodig alles op het laatste ogenblik te kopen? WU willen alles doen. om het de ko pers naar de zin te maken, maar laat het publiek dan meewerken, en het ons niet moeilijker maken dan nodig is. EEN VERKOOPSTER. Bij A. W. Bruna en Zoon's N.V. te Utrecht komt dezer dagen een boe' van de pers „Nederland staat terecht in Indonesië", waarin de schrijver, de jour nalist H. C. Beynon, die vrijwel alle zit tingen heeft bijgewoond van de processen tegen de Nederlanders Jungschlager, Schmidt, e. a. een bijzqnder interessant licht werpt op de achtergronden dezer processen. De Leidse hoogleraar in het strafrecht, prof. mr. J. M. van Bemmelen, schreef voor dit boek. dat is opgedragen „Aan de Republiek Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden", een woord ter inleiding en aanbeveling, dat hij moti veert met drieërlei beweegredenen: le. een protest tegen onrecht; 2e. verheugenis over de publikatie van een z.i. volledig en objectief overzicht en 3e. een onderstre ping van de wenselijkheid tot de aanstel ling van Internationale onafhankelijke rechters. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Edward Johannes, zn van W. J. Webber en H. J. Wesselius; Catharina Maria, dr van C. A. Meiman en C. F. Lemmerman; Arle, zn van C. van Duijn en J. van Rijn; Jacqueline, dr van L. v d. Geest en E. Rietkerken; Mariene Cornelia, dr van A. J. Vu ijk en A. de Vink: Willibrordus Jo hannes. zn van T H. de Wilde en A. H. M. den Boer; Theodorus Johannes Jozef, zn van P. Olierook en C. C. v. d. Voort; Johannes Leonardus, zn van J. v. d. Leest en M. M. Geenjaar; Jan, zn van J. Mooij en A. Goedknegt; Jan Willem, zn van W. F. Snleder en L. R. Berkenbosch; Petrus Henrlcus, zn van P. F. v. Amsterdam en I. F. de Saegher; Naomi, dr van F. Vos en M. Kobayashl; Maria, dr van A. Pardon en H. Kluivers; Antonius Wilhelmus Maria, zn van W. Hoogerwerf en A. M. Loogman; Jacobus Petrus Joseph, zn van T. J. H. de Groen en A. H. Hulsenbek; Johannes Josephus Barnardus, zn van W. Roman en C, H. Aniba; Jacoba, dr van A Verlind en S. Segaar; Wouterus Joannes, zn van A. J. Verhoog en P. S. Lagerberg; Catharina, dr van J. de Vos en C. I. Hermsen. Elmer Friso, zn van W. Koning en H. Vens; Frank Gerrlt. zn van J. Huisman en E. W. Hoogland; Helnrich, zn van A. Wer- nars en L. v. Leeuwen; Pieter Arnout, zn van A. Ridder en M. H. A. v. d. Drift; Theodoor, zn van T. Mestrum en E. Spaar garen; Rudolf, zn van S. J. Abspoel en C. M. Huijbrechts; Albert, zn van A. v. d. Voorst en N. Duiker; Wilhelmina, dr van F. van Delft en A. Ravensbergen. GETROUWD: N. W. van Tol en J. W. Vijlbrief; C. G. van Berge Henegouwen en A. v. Leeuwen; D. Boschma en R. Bake: M. Z. Lawalata en M. C. Beij: J. J. van Zonneveld en M. v. d. Hoeven; D. M. Boelee en F. C. Harteveld; P. J. Noordermeer en C. de Lange; J. A. v d. Niet en C. Zandvliet. C. Uit den Hoogaard en J. Verboon. OVERLEDEN: S. C Poot. man, 89 jr; H. van Weizen, man. 64 Jr.- E. Thielman, huisvrouw van Tiggelman. 58 Jr; A. van Es. man. 79 Jr: T Tulthof. wed. van Hoekx. 76 jr; C. J. Haasbroek, huisvr van Guijt. 25 Jr. A. Vink. wed. van v. d. Hulst, 72 Jaar; N. Keereweer, man, 70 Jaar. grote lust en ijver gewerkt in het be- „Meer en Bosch" te Heemstede. wijl aan de overige medewerksters een aandenken aan deze jubileumsamen komst werd aangeboden. Spr. wees op de grote zegen, die de kliniek voor de patiënten had betekend en vestigde de aandacht op het grote percentage (ca 60%- der patiënten dat in de maat schappij terugkeert. Van de onder- scheide kerken werd grote steun onder vonden. Immers men werkt interkerke lijk. omdat de ziekte ook niet bij be paalde kerkdeuren halt houdt. Er werd grote uitbreiding gegeven aan de con sultatiebureaus. terwijl de nazorg en de arbeidsbemiddeling grote aandacht vra gen. In „Meer en Bosch" worden mo menteel 587 patiënten verpleegd, terwijl er een school aan verbonden is die door ca. 200 leerlingen wordt bezocht. Spr. besloot zijn toespraak met bijzondere dank te brengen aan het echtpaar Maandag, dat zoveel verdienstelijk werk heeft verricht. Nadat mevr. Bla- nenstein op de piano de Arabesque van Schumann had gespeeld en mevr. Bur gerhout een schetsje had voorgedragen kwam de pauze waarin een grote verlo ting werd gehouden ten bate van het werk der afdeling. Leden van het Herv. Kerkkoor uit Lei den gaven na de pauze hun medewer king aan deze feestavond door de op voering van het toneelstuk., De tante uit Dollarland". LEIDERDORP Nadelig saldo gemeentebegroting In de raadsvergadering van a.s. vrij dag zal het college van B. en W. aan de raad de begrotingen voor het jaar 1957 aanbieden. De gemeentebegroting heeft in de gewone dienst een nadelig saldo van f 175.000, op een totaaltelling van f 1.948.347. De kapitaaldienst heeft een nadelig slot van f 1.079.042, terwijl de uitgaven f. 12.079.802 bedragen. Onder de andere stukken treffen wy aan een verzoek van het comité ouden van dagen, dat een extra subsidie wil hebben dit jaar. Men heeft dit jaar een autobustocht van een gehele dag geor ganiseerd. in verband met het feit dat dit de tiende tocht was. Nu heeft men te weinig geld over om ook nog een ont spanningsavond te organiseren, zoals dit andere jaren ook het geval was. B. en W. stellen nu voor een extra-subsidie van f 100 te verstrekken. B. en W. stellen voor de 6 salaris verhoging voor het gemeentepersoneel te doen ingaan op 1 juli 1956. De subsidie voor het medisch opvoedkundig bureau te Leiden zal dit jaar weer f30 bedra gen, en de Bond tegen het vloeken zal over 1957 f 10 krijgen, als tenminste de raad akkoord gaat met het voorstel van B. en W. RAADSAGENDA De raad komt vrijdag a.s. in openbare vergadering bijeen te 7.45 uur nam. ter behandeling van o.m. de volgende pun ten: Aanbieding der begroting voor 1057; benoeming van een begrotingscommis sie; verlenen van een subsidie aan de Bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods Heiligen Naam; wijziging der verordening op de algemene be graafplaats; salarisverhoging gemeente- personeel met 6 verlenen van een subsidie aan het plaatselijk comité voor ontspanning voor ouden van dagen; ver lenen van een subsidie aan het medisch opvoedkundig bureau. OEGSTGEESl Contactavond Leidsch muzieklyeeum Dat het onderwijs aan het Leidsch Muzieklyeeum een gestadige uitbrei ding ondergaat bleek gisteravond niet alleen uit de woorden van de direc trice. mej. E. H. C. Westendorff, doch tevens uit de zeer grote belangstelling die er voor de contact-avond bestond. De zaal van het Patronaatsgebouw was namelijk tot de laatste plaats bezet met ouders der leerlingen en belang stellenden. Een bijzonder aardig en veelzijdig programma werd uitgevoerd. Het werd ingeleid met een proloog door een der leerlingen. Daarna kwam de jongste solist, de 4-jarige George v. d. Vliet voor het voetlicht, die na een heuse artiesten buiging voor de volle zaal met zijn zusje Dia quatra mains speelde. Hierna volgde een reeks van jongens en meis- In Gravensteen De deelnemers aan het te Leiden plaats vindende elfde congres van de Société d'Histoire des Droits de VAntiquitè. waaraan ruim zestig juristen uit vrijwel alle Europese landen deelnemennamen vanochtend met grote belangstelling kennis van een expositie uit de in het Gravensteen ondergebrachte boekerij van wijlen prof. mr. E. M. Meijers. die door de Universiteit is aangekocht. Deze boekerij bevat tal loze zeer kostbare en belangwekkende geschriften op juridisch gebied. De meest interessante exemplaren waren in een van de studiezalen geëxposeerd. Dc foto geeft een beeld van deze bezichtiging. Van links naar rechts prof. H. Coing uit Frankfurt a. d. Mainprof. V. Arangio-Ruiz uit Rome. prof. M Kaser uit Munster, prof. G. Broggini uit Freiburg (Zwitserlandgedeeltelijk zichtbaar prof. P. Ourliac uit Toulouse, prof. J. Gaudemet uit Parijs, prof. A. Guarino uit Napels, prof. R. Fecnstra uit Leiden, ccn van dc organisatoren van het congres, en gedeeltelijk zichtbaar de bibliothecaris van het Gravensteen onder wiens leiding de expositie werd ingericht, de heer J. D. Korevaar. (Foto L.D./Van Vliet.) De blokfluit werd bespeeld door Eke van Batenburg, waarna nog een trio blokfluit zich liet horen. Nadat Jante van Batenburg zijn viool had gehand- teerd, was de beurt aan de afdeling Ballet O.I.V. de lerares mevr. A. Steen huis. Na de pauze was er wederom pia nomuziek. gevolgd door vioolspel, n.l. een «Sonatine van Fr. Schubert door Zus de Mol. Het orkest speelde vervolgens o.m. een fragment uit die Kleine Nachtmusik en het begeleidde daarna het kinderkoor dat de bekende liederen van Cath. van Rennes zong n.l. Het Angelus en Des Zomers. Onder begeleiding van Ed. Veldhuyzen zagen wij wederom ballet, zowel in groe pen als voor soliste. Het orkest werd hierna gedirigeerd door de heer Bram Kwist, leraar L.M.L., terwijl de avond werd besloten met het vioolconcert in G van F. Mendelssohn, gespeeld door mej. G. Verboog met be geleiding door mej. L. Veldhuis. Het Leidsch Muzieklyeeum mag op een uitstekend geslaagde contact-avond terugzien. Nog twee raadsvoorstellen Aan de agenda van dc raadsvergade ring van hedenavond zijn nog twee voorstellen toegevoegd. Eén daarvan be treft de verhoging van wedden en lonen van het gemeentepersoneel met Hoewel de regering heeft besloten deze verhoging per 1 september te doen ingaan, heeft het centraal or gaan inzake gemeenschappelijke behan deling van gemeentelijke personeels aangelegenheden. waarbij het over grote deel van de gemeenten is aan gesloten. aanbevolen de verhoging met 6% te doen ingaan op 1 juli 1956. B. en W. van Oegstgeest stellen voor de verhoging te laten ingaan per 1 juli 1956. Het tweede voorstel betreft ten verzoek om vergoeding van of tege moetkoming in de kosten van vervoer van leerlingen, die de school voor licha melijk gebrekkige kinderen in Leiden bezoeken. Deze kosten zijn evenwel zeer hoog. daar de kinderen niet anders dan dagelijks per taxi van huis naar school en andersom moeten worden vervoerd. Daar een combinatie mogelijk is met Katwijk en Rijnsburg «dezelfde auto kan ook deze kinderen vervoeren) wordt wel een belangrijke besparing verkregen. De kosten, die Oegsigeest zou moeten bijdragen komen opf. 640 zou moeten bijdragen komen op f. 640 te dragen in afwachting van een on derzoek in hoeverre de ouders iets kunnen bijbetalen. VOORSCHOTEN MILDE STRAF VOOR HOVENIER. Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Politierechter een 26-jarige hovenier uit Voorschoten tot f 25. boete of vijf dagen en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. In dienst van een tuinbouwkundige had verdach te diverse tuinen opgeknapt. Hij bracht echter veel hogere bedragen in reke ning bij de klanten dan moest en gaf aan zijn baas de doorslag van een an dere rekening met lagere bedragen. Het verschil stak hij in zijn eigen zak. In één geval had hij voor f 22.50 te veel berekend, maar aangezien hij zich met het optellen nog een tientje vergiste kreeg hij f32.50 te veel. De klant gaf hem nog f 1.50 fooi ook. De verdachte voerde aan dat hij dikwijls overuren maakte en dat hij dit daarom voor zich zelf rekende. Vroeger was het al eens mis geweest en toen had zijn baas hem gewaarschuwd. De verdachte was reeds tweemaal eerder veroordeeld. WARMOND Opbrengst De opbrengst van de collecte, welke onlangs ten bate van het Koningin Wilhelmina fonds werd ge houden heeft een bedrag van f. 117.66 opgebracht. WASSENAAR PROGRAMMA VAN HET NUT Verschenen is het winterprogramma van het departement Wassenaar van het Nut. Het omvat een vijftal oulturele avonden met sprekers bij kleurenfilms, het optreden van Maurits Dekker, ro mancier en toneelschryiver. van het danspaar Susanna en José, van Geor gette Hagedoom, het Marionettenthea ter van Bert Brugman, een pianorecital van Hans Henkemans. een lezing met BEURSO VERZICHT Beurs apathisch Amsterdam, 36 september De Amsterdamse beurs heeft vandaag wederom een uitermate saai en oninte ressant. verloop gehad. Niettemin vielen üe koersen voor de internationale con cerns gezien de zwakke houding van Wallstreet nog mee. Alleen Kon. Olie STADSNIEUWS R. A. Kern erelid Oosters Genootschap Hedenmiddag heeft prof. dr. F. M. T. Liagre Böhl, vice-voorzitter van het Oosters Genootschap in Nederland, aan de heer R. A. Kern, oud-lector van de Leidse Universiteit, het ere-lidmaat- sohap van dit Genootschap aangeboden. Deze onderscheiding werd de heer Kern verleend in verband met zijn diste ver jaardag. besluit een tvrolijke cabaret-avond. Voor de eerste maal zin in het programma ook de kinderen bedacht en wel met een middag, waarop Bert Brugman zijn ma rionettenspel „Dappere Dode" zal ver tonen. Leden en niet-leden kunnen voorts deelnemen aan een viertal cursussen over instinct etc. bij honden en andere dieren, over opvoeding, Chinese en Ja panse kunst en bloemschikken. lag bepaald flauw. Vanmorgen is de koers tijdelijk gedaald van 815 tot 799. Vanmiddag opende het hoofdfonds op 8 x de pariprijs en steeg daarna nog licht tot 801%. De handel was echter zeer klein. Philips kon zich ongeveer handhaven op 276. Aku en Unilever no teerden 2 a 3 punten lager. De berichten over een eventuele na tionalisatie van de Deli Spoorweg Mij. hebben niet die uitwerking gehad, welke men ervan verwachtte. Over het alge meen was de beurs nogal pessimistisch gestemd, maar vanmiddag werd een ad viesprijs opgegeven van 22 tegen een laatste afdoening op 18%. De Indonesi sche sector had overigens een zeer tam verloop, waarbij de leidende cultures in doorsnee een puntje lager sloten. Scheepvaarten eveneens stil met meren deels kleine verliezen. De tussentijdse mededeling van van Gelder, waarin gewag wordt gemaakt van lagere winstcijfers, was nog niet ge heel tot de beurs doorgedrongen. Dit papierfonds werd dan ook onveranderd geadviseerd op circa 328. Guldensbeleg gingen tenslotte stil en licht verdeeld met een kleine avance voor de conver- sielening 1947. WISSELKOERSEN Amsterdam. 26 september Londen 10.6110.62%, N. York 382}|—3 83ft, Montreal 3.91H—3 9112. Parijs 1.0805— 10815. Brussel 7 627.62'2. Frankfurt 90.72'90.77. Zürich 86 94'-—86 99%, Zürich (vr. fres.) 89 34'.—-89.39'2, Stock holm 73.55'273.60'2, Kopenhagen 54 91'254.96',2. Oslo 53.14':.—63.19%, Milaan 60 82%—60.87%. (Ingez. Med.-Adv.) Zcuiï&t pittig jes die beurtelings voor het klavier lichtbeelden „Van speeldoos tot piere- plaatsnamen. ment" door mr. Romke de Waard, tot Beurs van Amsterdam Woensdag 26 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94ft 94 ft Grootboek obl89 L Ned '51 3% 94 94 Ned. '53 (3%) 93 92% Ned. '48 3'4 87% L Ned. '54 3% 88% 88 Ned. '55 3% 88 88 Ned. '55 II 3% 89% 90 Ned. '47 3% 3 91ft 91% Dollarlng '47 3 94 ft Ned. '56 3% 95 95 Investeringscert. 3 93 ft 95'i Ned. 62-64 3 93ft 93% Indië '37 A 3 91% 92 Grootboek '46 3 88% 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind.B 51 51 Nat. Handelsbank 115 117 Ned. Handelmij190% 190% A.K.U245% 244% Philips 276 ft 276% Unilever 386% 383% Wilton Feyenoord 330 325 Biliton 2de r231 226% Kon. Olie f.50.— ..412 Kon Olie 815 802% Amst Rubber 77% 76 Holl. Amer lijn 201 201 Kon. Ned Stoomb. 179% 179% Ned Scheepv. Unie 174% 172 H.VA100% 99% Java Cult59 58 Deli My 108% 105% Senembah76% 77 L NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 94% 94% Den Haag 1937 1 3. Leiden 1947 R'dam "37 I III 3% 94 94% Industr Obligaties Philips Dollarlng 100% Premieleningen A'dam '51 2% 98 115 Eindhoven '54 2% 97% 97 ft Enschede '54 2% 93% 93 Den Haag '5112% 101 103% idem II 2% 102% R'dam '52 I 2% 106% 106% idem n 2% 104% 104% Utrecht '53 2% 107 106 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 239% 239% Rotterd. Bank209% 208 Twentsche Bank 218 217 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 218% 219 Kon. Ned. Grofsm. 115% Rott. Droogd. Mij. 613 614% Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumij. cv A f1000 86 Intematio102 102 Diversen Albert Heyn286 B 286% Ned. M. Walv.Vrt. 75% 74 Spoorwegen Deli Spoorw. My. 18% 21% Amerik. fondsen Anaconda 82% 81% Shell Oil Cy97% 94 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 25/9 Holl Constructie 410 Ing bur v Bouwnyv IS Int Kunststoff Ind. 59 Kon Ned Edelmet 69 Pref w a idem 69% Textiel Gebr v Wijk 77 77 Leidsche Woisplnn 368% 360L Ned Electroiasm Slkkens Lakiabr '53 476GB 470 Ver Touwfabrleken 169 170 Wernlnk's Betonm 95%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9