LIKDOORNS won'üerolie HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 Drie verkeersongevallen te Wassenaar Gisteravond zijn op de Rijksstraatweg alhier drie ernstige verkeersongevallen gebenrd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. In alle drie de gevallen hadden de schuldigen meer sterke drank gedronken dan goed voor hen was. Het eerste ongeval gebeurde bij de Maaldrift. Een 29-jarige man stak op zijn bromfiets de Rijksstraatweg over zonder voldoende op het verkeer te let ten. Hij werd gegrepen door een passe rende auto en liep daarbij een schedel- basisfractuur op. In ernstige toestand werd hij naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. Even later gebeurde er bij Den Deyl een ongeval. Een voetganger, inwoner van Alphen. stak plotseling de straat over. vlak voor een auto. De bestuurder zag geen kans meer de man te ontwijken met het gevolg dat deze tegen de straat werd gesmakt. Ernstig gewond werd hij naar het Academisch Ziekenhuis «te Lei den vervoerd. Het derde ongeval, dat te omstreeks elf uur gebeurde, liep nog goed af, al was de materiële schade groot. Een 35 jarige fotograaf uit Amsterdam had in de buurt van het viaduct in een café wel wat erg veel gedronken. Toen hij in zijn volkswagen wilde stappen, trachtten omstanders hem dat te be letten, aangezien zij het onverant woord achtten dat de man een auto ging besturen. De fotograaf deelde echter een paar rake klappen uit en voor men er op bedacht was, stapte de man in zijn auto en reed weg. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd, doch eer men de man te pakken had, was het ongeluk al gebeurd. Ter hoogte van Deyleroord raakte de foto- graaf de macht over zijn stuur kwijt en reed de berm in. Over een afstand van 100 meter werd de wegafzetting vernield en sneuvelde een verkeersbord. Daarna sloeg de wagen drie maal over de kop. Personeels ver! oop vaak gevolg van slechte sfeer Er zijn fabrieken in ons land, waar het percentage mannelijke werknemers, dat per jaar vervangen moet worden, meer dan 100 Te bedraagt, het percen tage vrouwelijke werknemers zelfs meer dan 130 Voor kantoren is de situatie wat gunstiger, doch ook daar bestaan records van meer dan 40 voor mannen en bijna 75 voor vrou wen. Deze percentages zijn bekend ge worden door een enquête, die het Ne derlands Instituut voor Efficiency (NIVE) bij het Nederlandse Bedrijfs leven heeft ingesteld. Aan de oorzaken en bestrijding van het NIVE gisteravond in Den Haag haar personeelsverloop was de bijeenkomst, waarmee de Zuidhollandse afdeling van seizoen opende, gewijd. Spreker was dr. D. Horringa, bedrijfs. socioloog in Den Haag. Analyse van het personeelsverloop is noodzakelijk om te weten, welke maat regelen genomen moeten worden. Ont staat bijvoorbeeld veel verloop door ont- slag wegens ongeschiktheid, dan ha pert er iets aan de selectie van het per soneel. Wanneer blijkt, dat veel perso neel na zeer korte tijd weer ontslag neemt, dan kan dit zijn oorzaak heb ben in een gebrekkige introductie in het bedrijf. Als daarentegen ook het perso neel met veel dienstjaren in een be paalde afdeling ontslag dreigt te nemen, dan is het nuttig eens aandacht te be steden aan de leiding van die afdeling. Een warmvoelende chef, die niet te zeer in eigen problemen is gevangen, kan een sterke binding met het be drijf tot stand brengen. Maar zeker even belangrijk voor de binding aan het bedrijf is volgens dr. Horringa de binding van de mensen aan elkaar. Uit een onlangs door het NIVE inge steld onderzoek is echter gebleken, dat in sommige bedrijven op schrikbarende wijze met de mensen gesold en gescho ven wordt. Zeeman kocht1 Indische hennep als geneesmiddel ONMIDDELLIJK IN VRIJHEID GESTELD. Tegen een 45-jarige Surinaamse olie man, woonachtig te Amsterdam, heeft de officier van Justitie bij de Amster damse Rechtbank 6 maanden gevange nisstraf met aftrek geëist wegens het in bezit hebben van 165 gram Indische hennep in strijd met, de opiumwet. De olieman verklaarde niet te hebben geweten, dat de kruiden, die hij in West Indië had gekocht voor genees kundige doeleinden, uit de in ons land verboden Indische hennep bestonden. Toen hij op 19-jarige leeftijd ernstig ziek was had hij met gunstig gevolg deze kruiden gebruikt. De raadsman zei de opzet niet bewe zen te aohten, omdat verdachte niet wist, dat het kruid Indische hennep was. In verband met het feit, dat kleur lingen doorgaans zeer slecht aarden in een tehuis van Bewaring vroeg hij de Rechtbank om onmiddellijke in vrij heidstelling, hetgeen de Rechtbank toe wees. Over veertien dagen zal vonnis wor den gewezen. Meisjes in fabriek bedwelmd Na rit in autobus Een aantal meisjes dat werkzaam Is in de tricotage fabriek van de N.V. Schmidt en Zonen te Wildervank is gistermorgen kort nadat het werk in de fabriek begonnen was, bedwelmd geraakt. Bij 15 meisjes deden zich ver schijnselen voor die wezen op koolmo- ïioxydevergiftiging. Zij waren afkom stig uit de dorpen Papenburg, Aschen- dorf en Rhede (Did.) en zij worden elke dag op kosten van de onderne ming per bus vervoerd. De slachtoffers werden onmiddellijk behandeld met zuurstofapparaten. Haar toestand is niet ernstig. Het bleek, dat juist de vorige week ln de autobus verwarmingsbuizen waren gemonteerd. Door de grote lengte van de bus was het noodzakelijk deze buizen op bepaalde afstanden van steunen te voorzien. Waarschijnlijk door de slech te wegen in Duitsland is een dezer steu nen losgeraakt. Dit heeft een lek in de buis veroorzaakt, waardoor de uitlaat gassen de bus binnenkwamen. Kindje in de Vliet verdronken Het 3-jarig zoontje van de scheeps bouwer L. van Dongen te Leidschendam is bij het spelen in de Vliet gevallen. De vader, gealarmeerd door de grootvader van het kind, begaf zich te water en bracht het kind op het droge. De red ding kwam echter helaas te laat; de ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. De bestuurder kon echter ongedeerd uit zijn totaal vernielde wagen kruipen. De politie nam de man mee naar het bu reau, om hem de nacht in de cel door te doen brengen. Zodra hij echter in de cel was sloeg hij de gehele inventaris kort en klein. Vanmorgen herinnerde hij zich niet veel meer van het gebeur de flngez. Med.-Adv.) Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) Twee onderzoekingen Ploegenarbeid en vermoeienis bij het werk Een werkgroep van sociologen, so ciaal-psychologen, medici, technici en een econoom voert in opdracht van het Rjjk twee onderzoekingen uit. Het ene onderzoek heeft betrekking op de ploegenarbeid. De groep dient na te gaan welke nadelige gevolgen ploegen arbeid met zich meebrengt en op welke wijze deze nadelige gevolgen zoveel mogelijk ondervangen kunnen worden. Het andere onderzoek betreft het op- Invloed van fabriek op de jeugdigen ONDERZOEK IN BEDRIJVEN Wanneer personen op jeugdige leef tijd de fabriek binnenstappen om daarin het dagelijks brood te verdie nen, kan dat voor hun persoonsvor ming vérstrekkende gevolgen hebben. Tot die conclusie kwam men in 1953. In aansluiting daarop werd in 1954 door het Rijk een commissie ingesteld, die moest onderzoeken, hoe de gun stige factoren voor een persoonsvor ming onderd ergeljjke omstandigheden ming onder dergelijke omstandigheden bevorderd kunnen worden en de ©n- Naar aanleiding van de tjevindingen heeft de commissie voorgesteld bij een groot aantal bedrijven een uitgebreid onderzoek in te stellen. Dan zal vol doende ma/teriaal ter beschikking ko men. Met behulp hiervan kunnen de richtlijnen der commissie op hun bruik baarheid worden getoetst en zonodig aangevuld. Daar de minister van So ciale Zaken dit onderzoek van groot be lang acht de uitvoering zal nog drie jaar in beslag nemen stelt hij voor op de begroting een post van f. 33.000 uit te trekken. treden van vermoeidheid bij de ar beid. Een zo juist mogelijke bepaling van de mate van vermoeidheid is voor het vaststellen van z.g. prestatienormen van handarbeiders van groot belang. Met dit onderzoek wordt beoogd na te gaan hoe deze mate van vermoeidheid nog nauwkeuriger kan worden vastgesteld. Een groot gedeelte van de kosten van deze onderzoekingen wordt uit particu liere fondsen bestreden, maar de minis ter acht ze dermate belangrijk, dat zij geheel moeten kunnen worden uitgevoerd zo nodig met Rijkssteun. Daarom stelt hij voor op de begroting van Sociale Zaken een bedrag van ten hoogste f. 50.000 uit te trekken. Rijnsburgs bloemencorso volgend jaar weer naar Leiden? Alles wijst er op Teneinde nog eens de resultaten van het onlangs in Leiden gehouden Rijnsburgse bloemencorso te overzien, was het Rijnsburgse corso-comité naar de Sleutelstad gekomen om nog eens van gedachten te wisselen met de Leidse initiatiefnemers. Algemeen was men van gevoelen, dat „de proef met Leiden" uitstekend was geslaagd. Zowel het middag- als avond corso trokken tienduizenden belang stellenden. Ook voor de aankleding van de wagens, die al weer rijker dan vo rige corso's was, had men bijzondere waardering. Grote bewondering werd tijdens deze „samenspraak" ook aan de dag gelegd voor de perfecte verkeers regeling, waardoor het mogelijk was, dat men zich precies aan het tijdschema kon houden. De in het kader van dit bloemencorso gehouden expositie van bloemsierkunst Vrijspraak voor advocaat Het Haags Gerechtshof heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 37-jarige advocaat, tegen wie de procureur-generaal vrijdag jl. onder verdenking van valsheid in ge schrifte vier maanden onvoorwaar delijk eiste. Op verzoek van verdachte bepaalde het Gerechtshof de uit spraak op vandaag in plaats van op 5 oktober. Het hof sprak verdachte vrjj. Ook de Rechtbank had verdach te reeds vrij gesproken, doch de offi cier van Justitie had hoger beroep aangetekend. Het arrest van het Hof is dus een bevestiging van het vonnis van de Rechtbank. An toon van Welie overleden BEKEND PORTRETSCHILDER. Op 88-jarige leeftijd is in het zie kenhuis Westeinde te Den Haag over leden de kunstschilder Antoon van Welie, die o.m. grote bekendheid heeft verworven als portretschilder. Een niet gering gedeelte van zijn roem heeft de schilder te danken gehad aan Anatole France, die hem in Ant werpen bij een tentoonstelling „ont dekte". Tot 1940 heeft van Welie de wereld bereisd, waarbij hij. zeer veel portret ten van bekende en beroemde figuren heeft geschilderd. Tot zijn modellen behoorden de Pausen Pius X, Benedic- tus XV en Pius XI. Koningin Wilhel- mina, wijlen Prins Hendrik, Mussolini, Sarah Bernardt, Louis Couperus, Wil lem Kloos, dr. Bredius, prof. dr. Willem Mengelberg, Kardinaal van Rossum, Prins Paul van Griekenland, generaal de Wet en vele andere vorsten, prelaten, geleerden, veldheren en kunstenaars. Camille Mauclair heeft over hem een boek geschreven, „Un peintre Hollan dais". De schilder werd bij het bombarde ment van het Bezuidenhout in 1945 zwaar getroffen: van de 800 schilderijen die hij bezat, gingen er 650, samen met documenten en andere kunstschatten verloren. in de Burgerzaal van het Stadhuis kon in deze kring eveneens veel waardering wegdragen. Het aantal verwachte be zoekers werd vele malen overschreden. Hoewel nog geen definitieve beslis sing werd genomen, kon uit diverse uitlatingen worden opgemaakt, dat van weerszijden het verlangen leeft om het volgend jaar weer naar Lei den te komen. Onderzoek pijpleiding projecten Door West-Europa (Van onze Haagse redactie). Te Den Haag is opgericht de „Maat schappij tot studie en ontwikkeling van pijpleidingprojecten in West- Europa", kortweg aan te duiden met „Sappeur N.V.". Deze nieuwe maat schappij heeft de bekende Ameri kaanse Bechtel Corporation, een on derneming van constructeurs en aan nemers, opgedragen een studie te maken van de technische en econo mische uitvoerbaarheid en de wense lijkheid van een trans-Europees pijp leidingsysteem. Het ligt in de bedoe ling dat dit onderzoek tegen het eind van dit jaar gereed zal komen. Sappeur is bereid aanvragen inzake deelneming aan de bestudering van het plan voor de aanleg van een pijpleiding van de zijde van andere petroleummaat- schappijen, die geïnteresseerd zijn bij de aanvoer of de verwerking van ruwe olie in west-Europa in overweging te nemen. Vorige week werd onder auspiciën van Sappeur een vergadering belegd waar de volgende petroleummaatschap- pijen aanwezig waren: British Petroleum Co. Ltd., California Texas Corporation (Caltex), Compagnie Financiere Beige des petroles S. A. (Pe- trofina). Compagnie Frangaise des pe troles, Deutsche Erdöl A. G. (D.E.A.), Gelsenberg Benzin A.G., Koninklijke Shellgroep, Pechelbronn S.A.E.M., Ruhr- chemie A.G., Scholven Chemie A.G., Soconie Mobil Oil Company Inc., Stan dard Oil Co. (New Jersey), Union Rhei- nische Braunkohlen Kraftstoff A.G. Zoals bekend heeft in juli van dit jaar dc Kon. Shell-groep te Londen bijzonderheden bekend gemaakt over de plannen voor een gigantisch Euro pees pijpleidingnet dat zich zou uit strekken van Marseille tot Rotter dam. De oprichting van Sappeur mag dan ook worden gezien als een voort zetting van de overwegingen rond dit grote project. EEN NEL OOSTHOUT-FILM. Toen de Engelse filmregisseur Rooert Hamer de voordrachtkunstenares Nel Oosthout in Londen had zien optreden, heeft hij spontaan aangeboden een film van haar kunst te maken. De Triangle Film-Company heeft de pro- duktie op zich genomen. Robert Ha mer zal zelf het commentaar schrijven en Anthony Hopkins zal er speciale muziek bij componeren. De Nel Oost hout-film zal over twee maanden klaar zyn en, naar verwacht wordt, in En gelse versie door de gehele wereld gaan. Het nationaal danstheater van Pakistan, dat in 1953 reeds met veel succes in ons land optrad, arri veerde gisteren voor een tweede bezoek aan Nederland in Amster dam. De leden van het theater, die twee weken lang voorstellingen in ons land zulten geven, op het perron van het Centraal Station te Am sterdam. Nieuw Guinea krijgt eindelijk goed geld Nieuw Guinea krijgt eindelijk be hoorlijke bankbiljetten. Tot nu toe heeft men zich moeten behelpen met ware „vodjes" en de hoeveelheid be schadigd of versleten geld, dat by de dienst van Financiën te Hollandia wordt aangeboden, groeit gestaag. Geen wonder! Toen na de soevereini teitsoverdracht een nieuw geldwezen gecreëerd moest worden was er niets. Alleen een grote schaarste aan allerlei artikelen, zoals papier. Toch moest op korte termijn geld in omloop worden gebracht. Het draagt de sporen van de kaart. Het is echt noodgeld, niet eens behoorlijk gedrukt. Nu na zes jaar is een groot gedeelte versleten, maar gelukkig is men Joh. Enschede en Zn. reeds bezig een emissie voor te berei den. Binnen afzienbare tijd kunnen de nieuwe biljetten worden afgeleverd, vervaardigd van een beduidend betere papiersoort. Deze biljetten zullen een vergelijk met geld uit andere landen glansrijk kunnen doorstaan. Alle biljet ten dragen aan de voorzijde het portret van H. M. Koningin Juliana. Het is nu nog niet met zekerheid te zeggen, wan neer de eerste biljetten in omloop zul len komen. Het zal wel begin volgend jaar worden Maar het einde van deze „geldmalaise" is in zicht. Waarschijn lijk zullen de biljetten geleidelijk in omloop komen. De oude zullen defini tief worden ingetrokken. Kritiek van Rotterdams burgemeester IN VERBAND MET „RANDSTAD HOLLAND" (Speciale berichtgeving) In een gisteren gehouden rede voor het Departement Rotterdam van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de Rotterdamse burge meester mr. G. E. van Wal sum het on langs gepubliceerde rapport van de Rijksdienst voor het Nationale Plan en het Centraal Planbureau „niet on gevaarlijk" voor het westen van Ne derland en voor Rotterdam genoemd. Mr. Van Walsum meent dat door mid del van het rapport een stemming wordt geschapen die het westen, en daarmee ook Rotterdam, nog vele moeilijkheden zal bezorgen. Het rapport waarop de burgemeester doelde, is een verkorte versie van een nota die bovengenoemde Rijksdiensten hebben uitgebracht in opdracht van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting. De nota bevat een analyse van de oorzaken en gevolgen van de be volkingsconcentratie in de randstad- Holland, welke concentratie de samen stellers van liet rapport met grote zorg vervult. De essentie van het rapport is de stel ling dat in het westen geen economi sche activiteiten dienen plaats te vin den, die ook elders in den lande kun nen geschieden. Hiertoe dient te wor den voorkomen dat het vestigingsover schot uit het oosten naar het westen trekt en verder dat de bestaansmoge lijkheden elders in Nederland worden vergroot. Dit dient te geschieden door positief optreden van de overheid, des noods door prohibitieve maatregelen, aldus de nota. Burgemeester v. Walsum zei, dat hij de analyse van de feiten in het rapport over het algemeen wel kon aanvaarden, maar de aanduiding van de oplossingen die voor de geschetste situatie mogelijk zijn, acht hij ten enen male onvoldoen de. Bijeenkomst Indonesische en Nederlandse hoofdredacteuren ONDANKS MOEILIJKHEDEN VRIENDSCHAPPELIJKE SFEER Tien Indonesische en negen Neder landse hoofdredacteuren en journalis ten hebben gelijk gemeld onder auspiciën van het Internationale Pers Instituut (I.P.I.) te Zürich een colle giale bijeenkomst gehouden om de mid delen te bespreken, die de journalistie ke betrekkingen tussen deze twee lan den kunnen verbeteren. Aan het einde van de bijeenkomst is een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven. Daarin wordt o.a. gezegd, dat de beraadslagingen werden gehou den tegen de achtergrond van de be staande politieke moeilijkheden tussen de beide naties. De conferentie deed een beroep op alle sectoren, zowel van de Indonesische als van de Nederlandse pers, om de objectiviteit in acht te ne men bij de behandeling van nieuws en om een verstandige beperking te be trachten bij 'de publikatie van com mentaren, die schadelijk zouden kunnen zijn voor de goede betrekkingen. De nieuwsagentschappen werd aanbevolen ook aandacht te schenken aan gema tigde stemmen bij de overbrenging van perscommentaren over politieke ge schilpunten. De bijeenkomst onderscheidde zich door een bijzonder vriendschappelijke atmosfeer, die gedurende de gehele conferentie heerste. Van beide zijden werden de moeilijk heden erkend, waarmee de hoofdre dacteuren bij de vervulling van hun verantwoordelijke taak te kampen hebben. De aanwezige Nederlandse journalis ten vertegenwoordigden de onderschei dene politieke richtingen, evenals een verscheidenheid van opinie ten aanzien van de Nederlands-Indonesische be trekkingen. Duitse bolle rik wekers tegen invoer Ned. snijbloemen De groep bloembollen en knollenkwe- kers van het Centrale Verbond van de Duitse tuinbouwers heeft maandag ln haar te Wesselburcn gehouden jaarver gadering zich uitgesproken tegen de invoer van Nederlandse tulpen in West- Duitsland. In een telegram aan het Centrale Verbond verklaarde de groep er bezwaar tegen te hebben, dat naast de invoer van Nederlandse bloembollen, Neder landse exporteurs ook nog snij-tulpen op de Duitse markt brengen. Van de Duitse bloemenkwekers, die Nederland se tulpenbollen gebruiken, kan niet ver wacht worden, dat zij op de Duitse markt de concurrentiestrijd zullen aan binden met de Nederlandse tulpenkwe kers. De Nederlanders hebben, zo heet het verder in het telegram, een aan zienlijk voordeel, doordat zij bloembol len van de tweede kwaliteit gebruiken. De Duitse bloemenkwekers moeten daar entegen de aanzienlijk duurdere eerste kwaliteit gebruiken, daar alleen deze :anag worden Ingevoerd. Langere startbanen onvermijdelijk De heer Lorthar Prang, architect te Dusseldorp, was gisteren één der sprekers op het tweede Europese Con gres voor Luchtvaarttechniek. Hij sprak over het luchtverkeer met straalvliegtuigen en de invloed van dat verkeer op de plannen voor luchthavens en stedebouw. De heer Prang merkte o.a. op, dat het z. 1. een misvatting is, wanneer men meent, dat de lengte van de landings- en startbanen na het in gebruik komen van de verkeersvliegtuigen met straalmotoren niet nog meer zal be hoeven te worden verlengd. Naar zijn mening zullen voor het ge bruik door straalverkeersvliegtuigen de eerste jaren banen van drieduizend tot vijfendertig honderd meter voldoende zijn. Zij dienen dan het starten voor lange intercontinentale afstanden mo gelijk te maken, b.v. tussen Europa en de oostkust der V. S. en dan zonder tussenlanding. Het is evenwel mogelijk dat de economische omstandigheden la ter een non-stop overbrugging van de afstand tussen Europa en de westkust van de V.S., of tussen Europa en Ja pan, wenselijk zullen maken. Dan moe ten de banen vierduizend meter lang zijn. De heer Prang meent, dat deze lengte de maximale zal zijn. Daarna zullen de vliegtuig- en motorenbouwers erin zijn geslaagd vliegtuigen te bou wen. die van kleinere banen kunnen opstijgen. (Ingez. Med.-Adv.) Baggermolens mogen Egypte verlaten De drie Nederlandse baggermolens, die hun werkzaamheden in het Suez- kanaal hebben beëindigd en te Ismaila op vergunning wachten om te vertrek ken, zullen eind deze week Egypte ver laten. Naar wij vernemen zijn de moei lijkheden tussen de Hollandse Maat schappij voor aannemingen „Holma" cn de Egyptische autoriteiten opgelost. Aan het vertrek van de molens staat niets meer in de weg. Maar aangezien het sleepprogram van de Holma door het oponthoud geheel in de war is zal het nog enkele dagen duren voor sleepboten beschikbaar zijn om de molens uit Egypte weg te halen. Burgemeester De Loor Studentensociëteiten horen niet aan de Oude Delft De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft, naar aanleiding van de ongeregeldheden na de fakkelop tocht van de studenten vorige week vrijdag, gezegd, dat het indertijd een grote fout is geweest, dat toestemming werd gegeven bepaalde gebouwen aan de Oude Delft als studentensociëteiten te gaan gebruiken. De moeilijkheden, die daaruit zijn voortgevloeid in hoofdzaak t.a.v, de overlast die aan de burgerij in de omgeving van die gebouwen wordt bezorgd, is een ern stig feit, dat het gemeentebestuur in hoge mate betreurt. De burgemeester zei deze overlast niet te willen bagatelliseren en zegde dan ook als hoofd van de poiitie toe, dat alle maatregelen zullen worden geno men om ernstige uitspattingen als die van vrijdagnacht in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen of in ieder ge val te beperken. De sociëteitsgebouwen liggen tussen de particuliere woningen erg ongelukkig, doch deze fout is nu niet zo gemakkelijk te herstellen. Voor de toekomst zal men echter zeker ernstig rekening houden met deze les, aldus de burgemeester. De heer De Loor zei, dat hem geble ken is, dat de politie maatregelen had genomen om herhaling van de gebeurte nissen uit vorige jaren te voorkomen. Zo waren er afspraken gemaakt met alle studentenverenigingen. Ook de senaat van het Delftsch Studenten Corps hield zich aan de gemaakte afspraak en reed met zijn rijtuig niet over de Oude Delft. De stoet trok echter wel over de Oude Delft, enerzijds door een fout van een politie-agent, anderzijds door het drij ven van enige ouderejaars. De burgemeester is dan ook van mening, dat de oorzaak voornamelijk moet worden gezocht in het feit, dat de Senaat van het D.S.C. niet vol doende overwicht op de leden heeft. Dit is trouwens duidelijk gebleken uit de inauguratierede van de president van het Corps. Met de besturen van alle studenten verenigingen, aldus de burgemeester, zal ernstig worden gesproken en nogmaals zal hen met klem onder de aandacht worden gebracht, dat dergelijke uitspat tingen in de toekomst niet gewenst zijn. Bij toch nog voorkomende gevallen zal streng worden opgetreden. 2 miljoen voor bouwen bij ongunstig weer In de komende winter zal het Rijk het nemen van proeven met door werken bij ongunstige weersomstan digheden op bouwwerken door het verlenen van subsidie bevorderen. Voor dit doel zal een bedrag van f. 2 millioen beschikbaar worden gesteld. Dit betekent, dat er op veel ruimere schaal dan in de vorige winter gesub sidieerde proefnemingen zullen kun nen worden uitgevoerd. De proefnemingen zullen mede ten doel hebben de aandacht van de bouw nijverheid te vestigen op de aanwezige mogelijkheden om bij ongunstige weers omstandigheden door te werken en de reeds bestaande belangstelling hiervoor van de zijde van het bedrijfsleven te stimuleren aldus het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Voor ogen van zijn vrouw overreden Gistermiddag is op de Hoogstraat te Schiedam de 56-jarige R. Hopman voor zijn winkel aldaar door een zwaar be laden vrachtauto overreden. Een van de achterwielen ging over zijn hoofd. De man was op slag dood; zijn vrouw zag het ongeluk gebeuren. Knoeiboel van democraten opgeruimd zegt Eisenhower President Eisenhower, de Republikein se kandidaat voor de aanstaande Ame rikaanse presidentsverkiezingen, heeft dinsdag Ln een verkiezingstoespraak voor de televisie verklaard, dat zijn regering „een goed begin in de goede richting heeft gedaan" in haar strijd tegen de „knoeiboel" die het gevolg zou zijn van de Democratische agrarische politiek tot 1952. Nooit te voren in vredestijd zijn de vooruitzichten voor de boeren zo gunstig geweest als thans, aldus presi dent Eisenhower. Eisenhower hield zijn toespraak te Peoria in de staat Hlinois. Hij herin nerde eraan, dat zijn regering het pro bleem van de landbouwoverschotten krachtig heeft aangepakt door het in voeren van een politiek, gericht op handhaving van het prijspeil. Eerste transatlantische telefoonkabel in gebruik Dinsdag is de eerste transatlantische telefoonkabel tussen Engeland en Ame rika in gebruik genomen. Het eerste ge sprek via de kabelverbinding, die 42 miljoen dollar heeft gekost, werd ge voerd tussen de directeur van de Ame rikaanse telefoon- en telegraaf maat schappij, Craig, de directeur van de Britse PTT, Hill, en de Canadese mi nister van Vervoer, Marler. Over de kabel, die van Clarenville op New Foundland naar Oban in Schot land loopt, een afstand van 3.600 km., kunnen 36 gesprekken tegelijk gevoerd worden. De kabel is in twee jaar tijds gelegd door het Britse kabelschip „Mo narch". In de kabel zijn 51 versterkers aangebracht. Het telefoonverkeer van Europa met de Verenigde Staten en Canada werd tot nu toe uitsluitend afgewikkeld over transatlantische radioverbindingen, wat het verkeer van Nederland betreft over de radioverbinding Amsterdam—New York. Voor het verkeer tussen Nederland enerzijds en de Verenigde Staten en Canada onderzijds is één rechtstreeks kabelcircuit AmsterdamNew York verkregen, dat heden, woensdag in ge bruik werd genomen. Naast het kabel circuit AmsterdamNew York blijft echter ook de gelijknamige radiover binding in gebruik. De gesprekken Ne derlandVerenigde Staten en Canada worden in de eerste plaats over het ka belcircuit doch, afhankelijk van de drukte en de kwaliteit van de radio verbinding, naar behoefte ook over de radioverbinding tot stand gebracht. Donnenfeidt was tevreden Trainer Donnenfeidt van Fortuna '54, die de A-spelers van de Neder landse elftalclub tot 14 oktober, de dag waarop de voetbalwedstrijd België Nederland wordt gehouden, oefent, was na afloop van de centrale trai ning, welke gisteravond op het O.D.C.- terrein te Boxtel plaats heeft gevon den, zeer tevreden. En hy had hier alle reden voor, want anderhalf uur lang hadden de 14 spelers zich tot het uiterste gegeven. Bal- en balansoefeningen waren ge daan en oefeningen ter verhoging van het reactie- en uithoudingsvermogen „afgedraaid". Ook de leden van de keu zecommissie, de heren H. P. Hoolboom, L. Stein voor te en H. A. Pellikaan, die de training bijwoonden, spraken hun te vredenheid over spelers en trainer uit. De heer Hoolboom verheugde zich voor al over de grote opkomst. Alleen Kuys (studieredenen). Cor van der Gijp (bles sure) en Van Bun (opgesteld in Lim burgs elftal) ontbraken op het appèl. ROEIEN FISA treft maatregelen teaen Argentinië De president van de internationale roeifederatie (F.I.S.A.), de Zwitser Gas ton Mullegg, heeft bekend gemaakt, dat hij de bij deze federatie aangesloten bonden op de hoogte heeft gesteld van het feit, dat na onderzoek van de zijde van de F.I.S.A. is gebleken, dat een groot aantal roeiers van de Argentijnse ama teur roeibond zeer belangrijke bedragen aan onkosten hebben ontvangen. Het feit, dat het bestuur van de Argentijnse bond in zijn bulletin de roeiers, ondanks het inbreuk maken op de amateurregels, nog als amateurs beschouwt, verergert de zaak maar. Gezien de opvattingen van het bestuur en de leden van de Ai - gen teinse roeibond, heeft het bestuur van de F.I.S.A. besloten dé volgende maatregelen tegen de Argentijnen te nemen: 1. verbod van deelneming aan alle internationale wedstrijden door de Argentijnse roeiers tot nader order. 2. het verbod geldt ook voor deelneming aan de Olympische Spel enin Melbourne. 3. voorlopige schorsing van de leden van het bestuur van de Argentijnse bond. DAMMEN Onder grote belangstelling vond te Eindhoven in het Philips-ontspannings- lokaal de jaarlijkse ontmoeting plaats tussen het hoofdklasse tiental van Phi lips en het Nederlands PTT tiental. Na een gelijkopgaande strijd moesten de PTT mensen met een 12-8 nederlaag genoegen nemen. Als verzachtende om standigheid geldt, dat zij met 5 reserves uitkwamen. In het PTT-tiental speelde onze stadgenoot A. v. d. Putten mede. Zijn partij tegen G. Enting werd remi- Sportspliraters De voetbalwedstrijd tussen Belgisch en Nederlands Limburg, geldend voor de „Coupe Coenegracht", welke eiste- ren te Hasselt is gespeeld, is in een 54 overwinning voor onze landgenoten geëindigd. De rust ging met 3—1 voor de Nederlanders in. Appel van Fortuna '54 verrichtte een hattrick. Na een langdurig lijden is de se cretaris-penningmeester van de Inter nationale Roeifederatie (F.I.S.A.), de heer Walter Blaser (Zwitserland) te Lausanne overleden. De heer Blaser be kleedde sedert twee jaar de post van secretaris-penningmeester. Een schermwedstrijd op drie wa pens te Brussel tussen de militaire ploe gen van België en Nederland is door de Belgen met groot verschil (34—14) ge wonnen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7