CHIEF WHIP Drie eeuwen Leids Waaggebouw wordt morgen herdacht Burgemeester Van Kinschot krijgt kaas met sleutel aangeboden Al 34 jaar op ieders lip! 95ste jaargang Woensdag 26 september 1956 Tweede blad no. 28945 (Ingez. Med.-Adv.) meentebestuur compenseerde de ver mindering hunner inkomsten met een vergoeding van f.240, die in 1884 werd verhoogd tot f. 520 onder voorwaarde, dat zij een wagen aanschaften voor het vervoer der gewogen varkens naar de slachtplaatseri. De in dat jaar ingestelde kaasmarkt gaf hun aanmerkelijk meer werk èn door het wegen èn door het vervoeren der gewogen partijen naar schippers en pakhuizen. In 1887 waren er nog 8 waagwerkers. De instelling van de vette varkens- markt in 1905 gaf weer meer werk, dus verdienste, hetgeen wel nodig was, aan gezien de overige werkzaamheden steeds minder werden. Het was zelfs nodig dat het gehele weegloon van varkens aan hen ten goede kwam. In 1925 waren nog 5 waagwerkers aan de Waag verbonden; ten aanzien van hen was echter beslo ten, dat het uitsterfsysteem zou gelden. Tot het opheffen van het „gilde" der Waagwerkers werd in 1933 beslo ten. Het inkomen der toen nog aan wezige bejaarde mannen moest kunst matig op peil gehouden worden. Ge kozen werd de eenvoudige weg, be staande uit het indienstnemen op ar beidsovereenkomst en het toekennen van een officieus pensioen bij het be reiken van de 70-jarige leeftijd. Zo verdween op 1 januari 1942 de laatste der „weet-werckens" of „craen-kin- deren". Leidse Sterrenwacht' Z.-Afrika gaat verhuizen EXTRA BIJDRAGE VAN HET RIJK. Te Johannesburg in Zuid-Afrika is het waarnemingsstation gevestigd van de Leidse Sterrenwacht. Aangezien de omstandigheden daar voor het verrich ten van goede waarnemingen snel slech ter zijn geworden is besloten het sta tion naar Hartebeestpoortdam te ver plaatsen. De Zuidafrikaanse Regering stelt de grond beschikbaar en zorgt bo vendien voor de bouw van een woon huis en een gebouw voor de kijkers met de daarbij behorende ruimten. De kos ten van de verplaatsing worden geraamd op 100.000 gulden. Van dit bedrag komt 60.000 gulden voor rekening van het Leidse Sterrenwachtfonds en het Leidse Kerkihovenfonds. In zijn begroting voor 1957 stelt minister Cals voor, dat het Rijk in de kosten van verplaatsing zal bijdragen door het gebruikelijke jaar lijkse subsidie van 15.000 gulden voor een jaar met 40.000 gulden te verhogen. (Ingez. Med.-Adv.) WIN de zilveren medaille van de 3 October-Vereeniging, ver bonden aan de hoofdprijs van de grote 3 oktober fotowedstrijd. Foto's insturen aan: FOTO-CINÊ JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102 Form. min. 6x6 cm., hoogst. 18x24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. SCHOOLREISJE MONTESSORISCHOOL RIJNSBURGERSINGEL. Begunstigd door stralend herfstweer hield de Openbare Montessorischool aan de Rijnsburgersingel haar uitgesteld jaarlijks schoolreisje. Om negen uur vertrok het gezelschap in de beste stemming, nagewuifd door de talrijke ouders, op weg naar de bos sen bij Driebergen. Daar hebben de kin deren genoten van de prachtige natuur; ze konden naar hartelust hollen en draven, of wat ook velen deden paddestoelen zoeken. Er werden spel letjes gedaan, zoals spoorzoeken, hand en voetbal, enz. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de speeltuin in Austerlitz, waai-, nadat de dorst weer draaid, enz.gelest was, volop werd ge- gelest was. volop werd geschom meld, gewipt, gedraaid. enz.. De hel espeeltuin hadden de kinderen voor zich alleen, hetgeen een groot voordeel was van het naseizoen! Om kwart voor vier werd de terugtocht aanvaard. Vol daan en vermoeid kwam de stoet om vijf uur weer bij de school aan. In bet'ren staat hersteld Morgenrmddag om half één zal aan burgemeester Van Kinschot op de Vismarkt in de onmiddellijke omgeving van het Waaggebouw een Leidse kaas worden aangeboden, met daarop de sleutel van dit historische gebouw, waar van de restauratie juist een dezer dagen is gereed gekomen. Met deze sleutel zal Leidens magistraat „der poirte Waghe" openen, op welk moment het bouwwerk van Pieter Post thans „in bet'ren staat hersteld" weer aan zijn oorspronkelijke bestemming wordt teruggegeven. Direct na deze opening zullen twee kaasbrikken voorrijden, waarop resp.een partij Leidse en Goudse kaas, die ter weging worden aangeboden. Zoals bekende heeft het College van de stad geleverd. Men voorkwam, aldus B. en W. deze heropening aangegrepen was de redenering van de Leidse vroed- om tegelijkertijd het derde eeuwfeest sohap, daarmede geknoei met mate- van het Waaggebouw en het 60-jarig riaal. In het najaar van 1658 werden bestaan van de Markt- en Havendienst tenslotte ook de hardstenen blokken en te herdenken. Valt de herdenking van pilaren voor een totaal bedrag van dit derde eeuwfeest iets te vroeg f. 1-155 gegund. Inmiddels hadden bur- kwamen. Dat hierdoor het uiterlijk van het gebouw ernstig werd aangetast, lag voor de hand. De modernisering en uit breiding van de telefooncentrale heeft ook hieraan in later jaren weer een einde gebracht. De bloei van de kaasmarkt heeft het tenslotte nodig gemaakt, dat ook de technische outillage van het gebouw de weegwerktuigen in later jaren ge deeltelijk door een modem apparatuur is vervangen. Wat echter gebleven is, is de sfeer rond dit bijna drie eeuwen oude ge bouw, waren zij het met een korte onderbreking ook nog jaarlijks de uitreiking van haring en wittebrood op 3 oktober plaats vindt. Morgen zal dit gebouw, zoals gezegd „in bet'ren staat hersteld", zjjn oude glorie we derom alle eer aandoen. NOG 22 LEIDSE KAASMAKERS .®en aardige gedachte, om ter gelegenheid van deze heropening ook de Leidse kaasmakers, die thans nog in tot dit derde eeuwfeest uit tenodigen. Bovendien wordt in het bo- ff^^een expositie gehouden van de tien hoogst bekroonde kaasinzendingen 35ikC onlangs gehouden Vebo-tentoon- steinng. Het verkeer op 3 oktober Sterke beperking in de binnenstad De commissaris van politie deelt ons mede, dat op 3 oktober a.s. krachtens besluit van B. en W. de binnenstad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaarden, door trek dieren voortbewogen voertuigen en mo torrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7 tot 's nachts 1 uur. Een 'beperkt aan tal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeelte der ge meente zal worden uitgereikt, indien kan worden aangetoond, dat voor het toelaten van de omschreven categorie vervoermiddelen een dringende reden bestaat. Aanvragen tot het verkrijgen van een bewijs van toelating kunnen gedaan worden donderdag 27, vrijdag 28 en za terdag 29 september van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur aan het politiebureau, Zonneveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: l.naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aanvraag geldt; 3. reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 29 september binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeiende aantal aanvragen, waardoor de rij-beper king op 3 oktober illusoir dreigt te wor den, zal ditmaal alleen voor urgente ge vallen een bewijs worden uitgereikt. „Gilde" der Waagwerkers in 1933 opgeheven „Weef-werckers" en „eraen-kinderen" Het Waaggebouw omstreeks 1880. eerst op 2.1 september van het volgend jaar zal het 300 jaar geleden zijn, dat Pieter Post de opdracht kreeg tot het bouwen van de Waag het zestigjarig bestaan van de Dienst ligt al weer een ruim jaar achter ons. REEDS IN 1458 SPRAKE VAN EEN WAAG. Doen wij een greep in de geschiede nis van dit bijna 300 jaar bestaande historische gebouw, waarbij wij afgaan op de door de adjunct-directeur van de de Markt- en Havendienst, de heer D. R. Kooiman, verzamelde gegevens, dan blijkt, dat in 14(58 reeds een-huis op de hoek van de Mandenmakerssteeg of „Craensteeghe" werd aangekocht om tot Waag te worden verbouwd. Vermoe delijk was in dit huis eertijds een her berg gevestigd. Nadat in dit perceel bijna twee eeuwen een Waag gevestigd was geweest, was de bouwvallige toestand oorzaak, dat het toenmalige Waagbedrijf werd over gebracht naar een voor dit doel boven het water (naast het Waaghoofd) op getrokken houten loods. De Grote Vroedschap, in die dagen weinig ingenomen met dit „houten hulpgeval", maakte de burgerij warm voor „eene Fonds waer mede men een nieuw bestandt ende bequaem gebouw tot Stadts-Waech zoude korrnen ver vallen". De burgerij bleek begrip te heb ben voor deze oproep, want reeds op 21 september 1657 werd aan de stads bouwmeester Pieter Post opdracht ver leend tot het ontwerpen van een nieuw Waaggebouw. ZOON VAN BURGEMEESTER LEGT EERSTE STEEN. Dat men in die dagen nog niets te maken had met een bouwstop of een toestemming van Ged. Staten op een raadsbesluit, valt af te leiden uit het feit, dat reeds enkele weken na de opdracht een zoon van één der bur- j gemeesters, Philips van Buytevcst, de eerste steen legde voor het hui dige Waaggebouw. Het was toen 6 november 1657. Ook in die jaren bleek men buiten de waard in dit geval een strenge I winter te hebben gerekend, Want I eerst op 16 februari 1658 kon het met selwerk van het nieuwe gebouiw worden aanbesteed. Het werk werd gegund voor f. 3.000. Enkele weker later ge volgd door een gunning voor het tim merwerk, waarmede een bedrag van f. 1.600 gemoeid was. Bedragen, welke uitsluitend betrekking hadden op het arbeidsloon, want, zoals in die tijd ge bruikelijk werden de materialen door Ruim f 4000.voor Margriet De Leidse burgerij heeft in de af gelopen week een duidelijk en tevens klinkend antwoord gegeven op de op roep van het Medisch Kleuterdagver blijf: Aafrzelt niet - steunt Margriet! De huis-aan-huis-inzameling en de j.l. zaterdag gehouden straatcollecte hebben niet minder dan ruim f. 4000 opgebracht! Een resultaat, dat mede te danken is aan de gezamenlijke krachtsinspanning der talrijke collectanent en dat het kleu terdagverblijf „Margriet in staat stelt zijn prachtig werk voort te zetten en dit ao mogelijk nog uit te breiden. gemeesters ook aan de beeldhouwer Rombout Verhulst opgedragen het ge velstuk, voorstellende het Waagbedrijf, te vervaardigen. Gelijktijdig verwierf ook het boven de toegang tot het beter huis in de Mandenmakerssteeg ont- worpen werk van veel bescheidener af- metingen (de boterhandel) goedge keurd. BOUWKOSTEN F. 15.000 RESTAURATIE RUIM DRIE TON!!! Houden wjj rekening, dat indertijd de buitenoverkapping van de Waag nog een bedrag van f. 2.700 vorderde, dan komen wij op een geschatte to tale bouwkosten van circa f. 15.000. Een voor die dagen ongetwijfeld hoog bedrag, dat echter zeer gunstig af steekt bjj de restauratiekosten van thans drie eeuwen later, en ruim drie ton belopen. VIER BURGEMEESTEREN NAMEN WAAG IN GE BRUIK. Is er heden ten dage nog maar één burgemeester van node om een geres taureerde Waag, waarvan de kosten dan nog altijd ruim 3 ton bedragen, te heropenen, op 16 juli 1659 „traden" vier burgemeester en, t.w. de heren Cornells Anthonis van Buytevest, Willem Paedts, Pauls van Swanenburch en Johan Meer man, op het Waaghoofd aan om het ge bouw in gebruik te nemen. Hun wa pens. in zandsteen gehouwen, bevinden zich nog steeds in het boterhuis boven j de doorgang naar de Waag. CHIRURGIJNSGILDE IN WAAG GEVESTIGD. Het feit, dat men indertijd voldoende had in de gelijkvloers gelegen verdie ping. was aanleiding, dat men de eerste etage van het gebouw afstond aan het .Collegium ad negotia obstetriciae ar- tis (opleiding der vroedmeesters), Bo vendien vond ook het „Collegium Medi- cum et Chirurgicum" het chirur- gijnsgilde er een onderkomen. Een en ander na 'drie eeuwen geen nieuw geluid vloeide voort uit het gebrek aan collegezalen dei- Leidse Universi teit. IN DE WAAG KON MEN OOK SPAREN. Doch niet alleen de heren medici von den hun onderkomen in het Waagge bouw. Volgens „oude papieren" kou men omstreeks 1873 ook zijn spaarpenningen in dit gebouw kwijt. Omstreeks die tyc' was in de bovenzaal een hulpbank var de Spaarbank gevestigd. Men kon er echter uitsluitend in de avonduren te recht! EERSTE TELEFOONKANTOOR IN DE WAAG. De Waag, thans een centrum van d handel in zuivelprodukten, heeft i het verleden althans wat de ooven gelegen verdiepingen betreft een zee wisselende bestemming gehad.Zo kwamet er het was inmiddels 1896 gewordei de eerste telefonische centralen to stand. De concessionarissen vonden r de bovenverdieping voldoende rirmt voor de centrale schakelborden, terv/ijl op het dak een ijzerconstrucde werd aangebracht, waar alle draden tezamen i Zestig jaar Leidse Markt- en Havendienst Treden wij in de veel jongere geschiedenis van de thans ruim zestig jaar be staande Leidse Markt- en Havendienst terug - een feit, dat eveneens morgen zal worden herdacht - dan blijkt, dat ook deze dienst een traditie van eeuwen voortzet. Het marktwezen - al even oud als de stad zelve - wordt door deze dienst beschermd, geleid en onderhouden. NA ROMANESKO MENNES De heer Mennes, die de heer Roma- nesko in september 1923 als hoofd van dienst opvolgde, stond evenzeer voor een omvangrijke taakvervulling. Het was on der zijn directoraat, dat de verplaatsing van de veemarkt - in die tijd nog onder gebracht op het terrein van de Bees tenmarkt - naar het huidige veemarkt complex een feit werd. Ook de verplaat sing van de Kaasmarkt kwam onder zijn leiding tot stand. Ruim 27 jaar - op 31 december 1950 werd hem eervol ontslag verleend - stond de heer Mennes aan het hoofd van deze dienst, een dienst, welke hij tot grote ontwikkeling heeft gebracht. Zet traditie van eeuwen voort Dit marktwezen, reeds in verleden tij den bij schout en schepenen in ver trouwde handen, vindt ook heden ten dage in deze dienst een warm en enthousiast pleitbezorger. Al wisselden de omstandigheden, de geest, waaruit men bij deze dienst leeft, is dezelfde ge bleven. t.w. het dienen van het econo mische leven zowel te land als te water. Deed omstreeks 1830 de eerste markt meester zijn intrede in het Leidse marktleven, bij de oprichting van de dienst - in februari 1895 - is het de heer J. Romanesko, voorheen inspecteur van de Leidse politie, die de leiding van deze jonge dienst officieel in handen wordt gelegd. Het was een naar alle zijden tas tend begin. Veel werk moest worden op gebouwd, goodwill gekweekt, terwijl vele problemen om een oplossing vroegen. De heer Romanesko is er in geslaagd en legde de basis, waarop later de dienst onder leiding van de heer L. A. Mennes is uitgebouwd en thans onder supervisie van de heer M. Weima wordt geconsoli deerd en geperfectioneerd. Een belangrijke episode in het Leidse marktleven van de heer Romanesko was het jaar 1920 toen de Waagdienst, voor die tijd ressorterend onder de gemeente ontvanger, overging naar de Markt- en Havendienst. Wat al, zo gelukkig uitge buite mogelijkheden, schuilden in deze overgang. Vanaf dit ogenblik was het gehele marktwezen in één hand gelegd. NA MENNES - WEIMA Thans al weer ruim 5 jaar berust de leiding van deze dienst in handen van de heer Weima, die, evenals zijn voor gangers. een open oog voor het Leidse marktleven en de scheepvaartbeiangen heeft, waarbij hij kan steunen op de er varing van „zijn rechterhand", de heer D. R. Kooiman, die sinds 1925 optreedt als adjunct-directeur van deze dienst. Werd reeds ten tijde van de heer Mennes de wenselijkheid van een nieu we veemarkt uitgesproken, onder het di rectoraat van de tegenwoordige direc teur hebben de plannen een concrete vorm gekregen. Slechts de huidige bouw stop staat de concretisering van deae plannen in de weg Belangrijk was ook het aandeel, dat de heer Weima had bij de instelling van de woensdagse markt en het brengen Tot 1933 heeft Leiden ook nog een „gilde" der Waagwerkers gekend. Be halve van deze Waagwerkers bediende men zich in de zeventiende eeuw ook van weetwerkers en kraankinderen. De naam weetwerkers duidde op een zeer veel door het personeel verwerkt pro- duktf weet is de plant, welke de over heersend voor laken gebruikte blauwe kleurstof leverde en ook ter Leidse markt werd aangevoerd. De naam kraankinderen droegen 2aj, die de op het Waaghoofd staande kraan voor het uit schepen lossen van zware vrachten bedienden. Zoals men in de oude tijd de koorknapen „choorlammeren" noemde hoewel zij niets met lammeren ge meen hadden had men aan hen, die kraanwerk verrichtten, de naam kraan kinderen" gegeven. Men was verplicht van de diensten van deze knechten ge bruik te maken. Welke hoeveelheden van de vele han delsartikelen, die bij het gewicht wer den verkocht, werden gewogen, is niet bekend. De overheid inde alleen de pachtsom en de pachter had er belang bij, dat niemand wist, hoeveel hij na betaling van het loon aan zijn personeel op de pachtsom overhield. Nadat de gemeentelijke ijk van het botervaaüwerk in 1860 was ingesteld volgde in 1863 een verordening waarin een tarief voor de beloning der waag werkers was opgenomen. De verminde ring van het aantal werkzaamheden noopte hen echter op de duur daarvan af te wijken en b.v. voor bezorgwerk met minder genoegen te nemen. Het ge- (Ingez. Med.-Adv.) WIN een mooi FOTOTOESTEL door een zelf gemaakte 3 oktober-kiek in te sturen aan: FOTO-CINE JAN WOLFSLAG Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102 Form. min. 6x6 cm., hoogst. 18 x 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. van de veemarkt van de achtste op de zesde plaats in ons land. Momenteel telt de dienst, waarin van hoog tot laag een goede teamgeest wordt gevonden, 35 man vast- en veertig man los personeel. ZATERDAGSE MARKT GROTE TREKPLEISTER Hoewel ook de heer Weima er van overtuigd is, dat het marktwezen nog kan worden gestimuleerd, schenkt het hem grote voldoening, dat de zater dagse markt voor de Sleutelstad zulk een grote trekpleister is. Een reeds en kele malen gehouden - globale - tel ling heeft hem de zekerheid geschon ken, dat deze markt bij gunstige weersomstandigheden op zaterdag door circa 40.000 personen wordt be zocht. Hiervan is ruim 30 procent af komstig uit de buitengemeenten. Zestig Jaar Markt en Havendienst. Tij dens deze jaren hebben zich belangrijke wijzi gingen in het Leidse marktwezen voltrok ken. Zo verdween o.a. de veemarkt van de Beestenmarkt. *Hff" 1 VMigP* j, ■'''Y.VY^; :'-'YY:. \'-Y ,'Y".'-.Y 'Y# •YYXYY;Y v' (v/Y-.YY Y - Y- V

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3