Puistjes DDD Sterke aandacht reorganisatie onderwijs en hoger onderwijs KRACHTIGE TAAL VAN DE AUSTRALISCHE PREMIER Kustvaarder gezonken Drie vermisten Met een enkel woord Optimisten en pessimisten rond Kabinetscrisis van 105 dagen Agenda WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 In 1970 tweemaal zoveel studenten! Stijgende behoe fte aan meer scholen personeelsvoorziening L.O. moeilijk IV2 tot 2 miljard voor de universiteiten De reorganisatie van het voortgezet onderwijs en de verwezenlijking van de denkbeelden omtrent het Hoger Onderwijs zullen de komende jaren bijzondere aandacht vragen. Daarnaast zullen vele maatregelen op korte termijn moeten worden genomen. De snelle ontwikkeling van ons land op economisch, sociaal en ander gebied en de vraagstukken die daaruit voortvloeien vorderen telkens weer het treffen van incidentele voorzieningen. Aldus zegt minister CaJs in de Memorie van Toelichting op de begroting van het Departement van O. K. en W. Over een wetsontwerp tot invoering voor de leraren bij dit onderwijs worden van een HBS met 6-jarige cursus is vantegemoetgezien. verschillende instanties advies ontvan gen. Dit ontwerp houdt nauw verband met het probleem van het bestaande en het te verwachten tekort aan bevoegde leraren bij het VHMO, aldus de minis ter. Het is te voorzien, aldus de minister, dat het nodige hogere aantal bevoegde leraren niet op korte termijn beschik baar zal zijn. Het wetsontwerp wordt thans aan de hand van de adviezen na der bestudeerd. De behoefte aan vermeerdering van het aantal scholen stijgt nog steeds. Voor 1957 is een bouwvolume van 150 miljoen gulden voor onderwijsdoelein den beschikbaar. Dat is aanzienlijk meer dan in vorige jaren. Hierdoor zal het o.m. mogelijk zijn de bouw van scholen te bevorderen voor Nijver heids- en V.H.IM.-onderwijs, waaraan grote behoefte bestaat wegens de te verwachten sterke groei van de bevol king van die scholen. Intussen zal in vele opzichten beper king nog noodzakelijk zijn en zal reali sering van alle plannen vooralsnog on mogelijk blijven. Onderzocht wordt in hoeverre door systeembouw mogelijkhe den worden geschapen om met hetzelf de bouwvolume meer scholen te bouwen. In de toeneming van het aantal leerlin gen bij het VHMO zal - naar de minis ter meent - in de naaste toekomst geen verandering komen. Hoewel deze toene mende groei, die de raming van het in terimrapport van de commissie VHMO niet onbelangrijk te boven gaat. op zich zelf een verheugend verschijnsel is. al dus de Memorie, zijn daaraan ernstige problemen verbonden met het oog op de voorziening in de behoeften aan bevoeg de leraren en aan schoolgebouwen. Op de nieuwe begroting zijn 39 nieuwe scholen en afdelingen van scholen opge nomen. Het Nijverheidsonderwijs in al zijn geledingen geeft een soortgelijke ontwikkeling te zien. De minister heeft in de begroting 86 nieuwe scholen en cursussen voor Nijverheidsonderwijs kunnen opnemen. De personeelsvoorziening bij het Lager Onderwijs zal een zeer moeilijk jaar tegemoet gaan. aldus de minis ter, al mag dan worden verwacht, dat de moeilijkheden niet onaanzienlijk zullen worden verlicht door de spoed opleiding die door vele bezitters van een einddiploma van een school voor V.H.M.O. is gevolgd en door de terug keer tot het onderwijs van aktebezit- ters, die andere betrekkingen hebben bekleed. Voor wat het U.L.O. betreft verwacht de minister, dat de tot stand gekomen verbetering der salarissen voor het on derwijzend personeel een bijdrage tot vermindering van het nijpende tekort zal leveren. Gezien de behoefte aan kleuterleidsters bestaat voor 1957 het voornemen, het aantal te subsidiëren opleidingsscholen tot 31 te verhogen. Of dit aantal scholen op den duur in de be hoefte aan kleuterleidsters zal kunnen voorzien moet worden afgewacht. In de naaste toekomst kan het K.B. tegemoet worden gezien waarbij de be zoldigingsregeling voor de kweekschool leraren zal worden gewijzigd. Ook in 1957 zal de bouw en uitbreiding van kweekscholen met kracht worden voort gezet. Voor wat het Middelbare Nijverheids onderwijs betreft kan op zeer korte ter mijn de wijziging van de salarisregeling Bfj het Hoger Onderwas is een snelle groei te verwachten, die zal noodzaken op korte termijn voorzie ningen te treffen. Het stijgende aan tal van de gemiddelde generatie 18 19-jarigen en de ontwikkeling van het V.H.M.O. in de laatste jaren doen een belangrijk grotere toeloop tot het Hoger Onderwijs verwachten. In 1970 zal het aantal studenten ongeveer verdubbeld zijn. Deze raming kan als een aanvaard baar uitgangspunt worden beschouwd voor het Hoger-Onderwijsbeleid in ruime zin, aldus de minister. Wat de directe consequenties van deze te verwachten groei betreft vestigt de minister de aandacht op de noodzake lijke uitbreiding van de terreinen, ge bouwen en andere materiële voorzie ningen waarmee volgens globale be cijferingen een bedrag van anderhalf tot twee miljard gulden gemoeid zou zijn en op het vinden van een oplos sing voor het niet minder moeilijke probleem der personeelsvoorziening. Te vens moet worden onderzocht, of het mogelijk en wenselijk is. het toenemen- ne aantal studenten uitsluitend onder te brengen in de bestaande instellin gen van Hoger Onderwijs en welke mogelijkheden bestaan om de studie duur voor de onderscheidene studie richtingen te bekorten en het studie rendement op te voeren. De steeds toenemende behoefte aan woonruimte voor studenten, in het bijzonder te Delft en Leiden, is aan leiding geweest om vooruitlopend op het rapport van de commissie-Rut - ten reeds voorzieningen te treffen die er op gericht zijn op redelijke termijn aan de meest dringende behoefte te gemoet te komen. De ontwikkeling van de Nederlandse activiteiten op het gebied van de vreed zame toepassing der atoomenergie vor dert* ook bij het Hoger Onderwijs spe ciale voorzieningen. (Ingez. Med.-Adv.) MERCEDES BENZ Type 190. Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. PRIJS: f 11.995,—. ROOYAKKERS automobielhandel Leldse Straatweg 1 - Oegstgeest „Het is eindelijk gelukt" De Poolse piloot, die dinsdag met een straaljager van het type-Mig naar het Deense eiland Bornholm is gevlogen, deelde na zijn onverwachte landing mee dat hij tijdens een oefenvlucht uit het verband van zijn eenheid was ontsnapt. Om bij eventuele achtervolging een grotere snelheid te kunnen ontwikkelen liet hij de hulp-brandstoftanks aan de vleugels vallen. Zijn collega's bemerkten echter niet. dat hij een andere rich ting nam. Twintig minuten later land de hij op Bornholm. Hij schatte de snelheid waarmee hij gevlogen had, op 1100 km per uur. Toen hij boven het vliegveld op Born holm cirkelde zag 'n Deens officier, dat het toestel een Mig was. Het luchtaf weergeschut werd in gereedheid ge bracht, maar de bevelvoerende officier gaf opdracht met schieten te wachten, omdat de ervaring hem had geleerd dat hier van een vlucht sprake kon zqn. Nadat hij geland was, sprong de piloot uit het toestel en schreeuwde: ..Het is mij eindelijk gelukt". Een groep des kundigen, die uit Kopenhagen waren gekomen, verklaarden later, dat het vliegtuig een gewoon toestel van het type Mig-15 is, in het westen bekend (in vroegere berichten was gesproken van een Mig van het modernste type). Het toestel zal aan Polen worden te ruggegeven. Waarschijnlijk zal het ge haald worden door een Poolse vlieger. De gevluchte piloot zal. evenals zijn beide landgenoten, die eerder naar De nemarken waren uitgeweken, onge twijfeld assiel krijgen. Men gelooft, dat hij evenals zijn beide voorgangers naar de Ver. Staten zal gaan om zich ter beschikking te stellen van de Ame rikaanse luchtmacht. Demonstratie Duitse grensboeren BALLONNEN EN FAKKELS Gisteravond waren er in het Duitse grensgebied langs het z.g. „gecorrigeerde gebied" tussen Beek en Wyler, verschei dene verlichte rode ballons en ook enige brandende fakkers te zien. Dit vuurwerk was ontstoken door Duitse boeren van de „tractaat landerijen", waarover vandaag onderhandelingen zullen wor den gevoerd in Den Haag tussen Neder landse en Duitse autoriteiten. Er bestaat in het grensgebied een „belangengemeenschap van benadeelde boeren", ongeveer 900 in getal, die bij de grenscorrectie ongeveer 4000 hectare land hebben moeten afstaan. De demonstratie had een rustig ver loop. Gebruik van geweld voorkomenmaarniet bij voorbaat uitschakelen Een kwestie als die van het Suez-kanaal, waarbij „grote beginselen en levensbelangen" op het spel staan, kan niet worden afgedaan door haar aan de Veiligheidsraad of de Algemene Vergadering van de V.N. voor te leggen" aldus zei premier Menzies gisteren in het Australische Huis van Afgevaardig den. Het beginsel van een Internationaal verzekerd, niet-politiek beheer van het kanaal noemde hij van levensbelang. De zaak op zijn beloop laten zou z.i. neerkomen op zelfmoord. „Als de V.N., weer eens door Sovjetrussische actie tot werkeloosheid gedoemd, ondoeltreffend blijken te zijn, als zij geen econo mische sancties kunnen opleggen of leiding kunnen geven aan een andere vorm van effectief optreden, dan moeten wij als kanaalgebruikers bereid zijn zelf sancties toe te passen" aldus Menzies in zijn rede, die ook via de radio werd uitgezonden. „Wij hoeven niet zo beschroomd te worden, dat het uitspreken van het woord „geweld" al verboden is", aldus Menzies. na te hebben verklaard, dat het Britse Gemenebest in de twintigste eeuw alleen maar tot het gebruik van geweld is overgegaan als het daartoe ge dwongen was, voegde de Australische premier hieraan toe, dat dit niet bete kent, dat 't Gemenebest hulpeloos staat tegenover een bedreiging van zijn in dustriële en economische toekomst. „Voorzeker is het onze taak niet lou ter vijandelijkheden te voorkomen, maar een hechte orde van recht en fat soen op te bouwen, waarin een „ruiten tikkerstactiek" geen voordeel oplevert" „Wij moeten het gebruik van geweld, als wij dat kunnen, voorkomen, maar wij moeten ons niet bij voorbaat, op grond van theoretisch redeneren, ver binden geen geweld te gebruiken, on geacht de eventuele feiten en omstan digheden. Wij zullen steeds streven naar vrede, maar wij zijn niet verplicht dat streven zover uit te breiden, dat wij nulpeloos staan tegenover onwettige acties, die als wij ze maar laten passe ren, tenslotte onze kracht kunnen ver nietigen en de wereld beroven van de morele en fysieke macht en autoriteit, waarover de vrije volken beschikken en die nog steeds van levensbelang zijn voor de vrije wereld en de menselijke ■belangen welke door de vrije wereld worden beschermd".aldus Menzies. Amerikaanse functionarissen zei den, dat Menzies in krachtige bewoor dingen heeft herhaald wat volgens de meeste functionarissen in Washington de gedragslijn van de leden der Ge bruikersorganisatie moet zijn. als via de Ver. Naties geen voorlopige regeling van de Suezkwestie bereikt kan worden Ook minister Dulles verklaarde zondag, dat de gebruikers van het Suezkanaal wellicht verdere stappen zullen doen als Egypte hun pogingen om via de Ver. Naties om tot een regeling van de kwes tie te komen zou verwerpen, zo ver klaarden zij. In P a r i j s is Menzies' verklaring met instemming begroet. Nehroe in Saoedi-Arabië Premier Nehroe van India, die een officieel bezoek van drie dagen aan Saoedi - Arabië brengt, heeft dinsdag in het zomerpaleis te Riad drie uur ge confereerd met Koning Saoed. Uit be trouwbare bron is vernomen, dat de Koning premier Nehroe op de hoogte bracht van zijn recente, besprekingen met Koning Feisal van Irak. president Nasser van Egypte en president Koeatlï van Syrië. Ook is gesproken over de „Israëlische dreiging" in het Midden- Oosten en de Suezcrisis. In verband met de Suezkanaaikwestie heeft de HolIand-Australië-lijn besloten het m.s. „Oostkerk" via Kaap de Goede Hoop naar Australië te dirigeren. De havens Genua en Marseille zullen dit maal niet worden aangelopen. De reis- duur van het schip zal nu met vyf dagen worden verlengd. Na aanvaring In een dichte mist is vanmorgen omstreeks zes uur bij Ameland het Russische schip Kolomnain aan varing gekomen met het Neder landse kustvaartuig ..Gruno". De „Gruno" schijnt onmiddellijk na de aanvaring gezonken te zijn. Volgens of gaaf van het Russische schip, dat vijf overlevenden aan boord heeft genomen, waren er in totaal acht man aan boord van de ..Gruno". Er zouden dus drie opvarenden ver mist zijn. waar naar wordt gezocht door de reddingboten ,,BrandarisT' van Terschelling en „Van Lin- schoten' van Ameland. Bovendien is een lange afstands patrouille vliegtuig van het marine-vliegkamp Valkenburg opgestegen om bij het zoeken naar overlevenden te as sisteren. Volgens een voorlopige opgaaf zijn aan boord van de Kolomna" gered de matrozen Dick van den Berg en Ate van der Veen beiden Nederlanders en de Duitser Dieter Bassler. Voorts is ge red een opvarende Van der Meer en een vrouw C. Wieringa. waarschijnlijk de dochter van de kapitein. De geredden zullen worden overgenomen door een van de twee reddingboten en in Neder land aan wal worden gezet. Vermist wor den kapitein Wieringa, zijn vrouw en nog een opvarende. De Gruno, die 216 brt. meet, hoorde thuis in Appingedam. Het scheepje was met een lading potas onderweg van Bre men naar Hull in charter voor Freight Express in Londen. Bevrachter is Kamp's Scheepvaart- en Handelmaat schappij te Groningen. De „Kolomna" meet 558 brt. en is gisteren uit Rotter dam vertrokken met besteming Le ningrad. Aanvankelijk was er enige verwar ring over de identiteit van het gezon ken schip, omdat er twee Nederlandse kustvaartuigen de naam „Gruno" dra gen en er bovendien een Zweeds vaar tuig van die naam is. Volgens de eer ste mededelingen kon het aangevaren schip ook een Duits schip zijn geweest. De geredden van de „Gruno" zullen toch door de „Kolomna" aan wal worden gezet. De kapitein van dit schip heeft namelijk van de Staatsrederij te Le ningrad opdracht gekregen naar Am sterdam te stomen om daar een verkla ring af te leggen over het ongeluk. Van avond tussen 7 en 8 uur wordt de „Ko lomna" in IJmuiden verwacht. De vermiste kapitein van de „Gruno" is Arend Wieringa. Voorts zijn ver mist Grietje HartendorfWieringa en een matroos Karl Richard Beeck. (Ingez. Med.-Adv.) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 Er verandert iets. BEDRIJF VOOR F. 20.000 EDITPEERD De Haagse recherche heeft te Rotter dam de 35-jarige vertegenwoordiger uit Vlaardingen aangehouden, die gedu rende anderhalf jaar. als vertegen woordiger van een Haags naamplaten- bedrijf. gefingeerde orders had doorge geven en de geïnde gelden niet afdroeg Het totale bedrag waarvoor het bedrijf gedupeerd werd door toedoen van deze Vlaardinger beloopt in totaal f. 20.000 Het was ln de tijd van StalinEen Russisch journalist, nog maar kort in Wenen, verscheen in smoking in het openbaar. Prompt werd hij naar Moskou overgeplaatst Nieuwe herennieuwe zeden! In een confectiefabriek ergens in Tsjecho- Slowakije draaien nu de machines in hoog tempo om driehonderd smoking kostuums gereed te maken. Bestemd voor het „Huis der Mode" in Praag De dames worden ook niet vergeten. Een aantal Tsjechische mode-ontwerpsters is naar het buitenland vooral Oosten rijk en Oost-Duitsland gestuurd om de nieuwste modecreaties te bestuderen en de Tsjechische collecties te modernise ren. Die driehonderd smokings zullen wel niet voldoende zijn om aan de vraag te voldoen. Maar het eenheidspakje ver dwijnt. Er verandert ietsOok échter het IJzeren GordijnU Daarvan getuigt eveneens het bericht van onze Weense correspondent, dat op een algemene ledenvergadering van het Volksfront in Polen verscheidene gede legeerden de wens hebben geuit om voor de komende parlementsverkiezingen geen eenheids!ijsten meer op te stellen. De kandidaten moeten persoonlijk gekozen kunnen worden. Nu het Poolse parle ment weer op de voorgrond is gekomen, zou dit voorstel een flinke stap kunnen betekenen in de richting van een toe nemende democratisering. BINNENLAND De Nederlandse Vereniging van Rel- nigings-directeuren houdt vandaag in Den Bosch haar 47ste Jaarvergadering. Van morgen werden de leden ontvangen ten stadhulze, waar de loco-burgemeester, wethouder F. van den Eerenbeemt, hen verwelkomde. De eerste vergadering werd vanmiddag gehouden. Dr. P. H. Ritter zal vrijdagavond a.s. tijdens een bijeenkomst ln Krasnapolsky te Amsterdam, namens de minister van O. K. en W. de tweede Nederlandse leesweek openen, die van 29 september tot 2 okto ber gehouden wordt en georganiseerd ls door de Algemene Nederlandse Bond van leesbibliotheekhouders. Op dinsdag 9 oktober wordt te Utrecht de Vochema 1956 geopend. Deze vakbeurs op het gebied van machines en apparaten voor de voedlngs- en genot middelenindustrie, voor de chemische en farmaceutische Industrie en voor de zui velindustrie. zal in de Bernhardhal op het Croeselaanterrein worden gehouden. Er zullen 160 exposanten deelnemen met in zendingen uit 14 landen. Gistermiddag is het 4>/2 -Jarige jongetje Adriaan Bossers ln de landbouw- schuur van een overbuurman, de pachter A. H. Huyben aan het Wrakkenpad te Crell (N.O. polder) ln een berg kaf ge raakt en gestikt. Het kind is waarschijnlijk bij het spelen onder het kaf terecht ge komen. De Nozema heeft thans het plan goedgekeurd om, in afwachting van het gereedkomen van de definitieve TV-zender Appelscha, ln Irnsum tijdelijk een TV- zender in bedrijf te stellen. De TV-zender zal. zodra deze beschikbaar komt. worden ondergebracht ln het bestaande ge bouwtje van de FM-zender. Gistermorgen ls een 56-Jarige wiel- rijdster uit Merkelbeek bij het oversteken van de provinciale weg te Amstenrade door een passerende vrachtauto gegrepen; zij was op slag dood. Een kleine groep familieleden en vrienden heeft de op 85-Jarlge leeftijd overleden toneelspeler Theo Frenkel sr. gistermorgen op zijn laatste gang naar het Velsense crematorium begeleid. De heer A. C. Metzelaar. een vriend van de over ledene. vertolkte namens de grote schare collega's de gevoelens van sympathie Jegens de „levenskunstenaar" Theo Frenkel. Mevr. Rika Hopper nam afscheid met een dank woord voor de vriendschap, die Theo Frenkel haar zovele Jaren heeft toe gedragen. BUITENLAND De Fransman Robert Bondonneau heeft op een voetreis door de wereld ln de tijd van 32 maanden ruim 48.500 km afgelegd. De globetrotter, die onderweg „de zaak van de vrede" predikte, wandelde o.a. door Polen, Italië. Portugal en het Ame rikaanse continent en ls van plan een boek over zijn ervaringen te schrijven. Ledigheid kan by gepensioneerden een groot gevaar voor de geestelijke ge zondheid vormen, zo betoogde de Zweedse medicus Sven Forssman op een Jaarver gadering ln Londen. Forssman zei. dat het zich terugtrekken niet al te plotseling moet geschieden, maar zich over een zekere tijd moet uitstrekken om iemand ln staat te stellen zich aan te passen. In de Ver enigde Staten, aldus de spr. bestaan cur sussen voor dit doel. President Soekarno heeft dinsdag ochtend de nationale schilderijententoon stelling ln Praag bezocht. Vervolgens nam hij Tsjechische beeldhouwwerken op een expositie in Zbraslav ln ogenschouw. Sjanghai ls maandag getroffen door een krachtige wervelstorm. In de westeiyke en oosteiyke voorsteden zyn meer dan zestig mensen om het leven gekomen en 600 gewond. De aangerichte schade ls groot. De Westberlijnse Senaat heeft dins dag twee organisaties, opgericht door de voormalige natlonaal-soclalistische politi cus Strasser, verboden. Men verklaarde ze ln strijd met de grondwet. Beide partyen, de „Werkgemeenschap nooit vergeten vaderland" en de „Bond van Duitslands vernieuwing", zijn ontbonden en mogen ook niet onder een andere naam worden voortgezet. Strasser, aanvankelijk aan hanger en later vijand van Hitier. keerde ln 1955 uit'Canada naar West-Duitsland terug. In een straat ln Algiers heeft een opstandeling gisteren twee Franse solda ten. die ln burger gekleed waren, dood geschoten. De 23 Afrikaanse en Aziatische landen ln de Ver. Naties hebben dinsdag eenstemmig besloten de V.N. te verzoeken „het Franse bestuur in Algerië" op de agenda te plaatsen van de aanstaande zitting van de Algemene Vergadering, die op 12 november begint. De Amerikaanse vloot zal binnenkort 24 kleine vaartuigen, die vroeger tot de Duitse vloot hebben behoord, overdragen aan de zeestrijdkrachten van de Duitse Bondsrepubliek, aldus heeft de Amerikaan se ambassade te Bonn dinsdag bekend gemaakt. Eerder werden reeds achttien mijnenvegers aan de Duitsers teruggegeven. Een districtsgerechtshof te Erfurt heeft vijf Oostduitsers, die waren beschul digd van het verstrekken van gegevens over Sovjetrussische militaire Instellingen ln Oost-Duitsland aan de Amerikaanse geheime dienst, tot gevangenisstraffen van vier tot twaalf Jaar veroordeeld. Volgens Argentijnse persberichten ls ln de provincie Buenos Aires een Peronis- tlsche organisatie ontdekt en zijn een twintigtal personen gearresteerd. De leden van deze organisatie zouden zich bezig hebben gehouden met afpersing van koop lui om gelden te krygen voor het voeren van Peronlstlsche propaganda en voor hulpverlening aan politieke gevangenen. (Ingez. Med.-Adv.) 't helpt en't is lekkeri Het Eurekavan mr. Burger Wordt de heer Ho fstraschatbewaarder En prof. Oud minister van Justitie? (Van onze Haagse redactie) Terwijl zeer velen in parlementaire kringen de mening zijn toegedaan dat Informateur Burger het pad van een toekomstige kabinetsformateur zodanig heeft geëffend dat het einde van de regeringscrisis in zicht is, huldigen anderen de stellige opvatting, dat er nog allerminst reden tot juichen is. De optimisten vindt men in het rooms-rode kamp, de pessimisten bij de kleinere politieke groeperingen. De eersten, wier politieke leidslieden door de heer Burger nader tot elkaar zijn gebracht, hebben reden voor hun hoopvolle verwachtingen. Immers dank zij de vele uren van moeizaam overleg zouden de KVP en de P. v. d. A. elkaar hebben gevonden. Het gekrakeel over die punten, die in het recent verleden aanleiding hebben gegeven tot veel politiek geharrewar, is verstomd. De „grote twee" hebben een akkoord bereikt over de bezitsvorming en zijn het ook eens geworden over de verdeling van de portefeuilles. precies zouden willen weten waar zij aan toe zijn. Dat zou betekenen een her nieuwd overleg over het regeringspro gramma en het misschien opperen van niet onbelangrijke bedenkingen. Dr. Drees wordt weer premier, minis ter Suurhoff blijft op Sociale Zaken, de heer Hofstra wordt schatbewaarder, mi nister Mansholt blijft als vanouds leiding geven aan het Departement van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening en een vijfde socialistische minister zal. het zij op Justitie, hetzij op Verkeer en Wa terstaat zijn intrek gaan nemen. Zo althans luiden de verwachtingen en er is geen reden om deze prognose in twijfel te trekken. Ook de KVP zou 5 plaatsen aan de regeringstafel krijgen. En die plaatsen zijn zeker niet onaantrekkelijk, evenals het regeringsmenu, aan de samenstelling waarvan men zo'n werkzaam aandeel heeft gehad. De „rechter" hand van dr. Drees wordt prof. Romme, die tevens Binnenlandse Zaken, de bezitsvorming en de P.B.O. onder zijn hoede krijgt, minister Cals blijft op O. K. en W„ even als ir. Witte op Wederopbouw en Volks huisvesting, mej. Klompé is geïnviteerd voor Maatschappelijk Werk, terwijl ten slotte mr. Luns blijft doorgaan met het regelen van Buitenlandse Zaken. Voor waar een fraai succes voor de heer Bur ger, die dit rooms-rode team heeft ge formeerd en ieder der deelnemenden tevreden heeft kunnen stellen. Er is dus reden tot optimisme. Maar.... de AR voelt zich minder prettig want mr. Algera zal de porte feuille voor Verkeer en Waterstaat moeten prijsgeven. Al zijn de anti revolutionairen verheugd dat informa teur Burger de portefeuille van Eco nomische Zaken in handen laat van prof. Zijlstra, toch voelt men zich een tikkeltje „genomen". Want mr. Burger heeft in hoofdzaak overleg gepleegd met zyn geestverwan ten en de KVP. Van een bespreking met fractievoorzitters, zoals dit een ge- eigende methode was voor de voorgan gers van mr. Burger, is geen sprake geweest. Dat nu vindt de AR-partij niet bepaald hoffelijk. Van eenzelfde stemming heeft de heer Tilanus dezer dagen in een rede ook al blijk gegeven. Want ook hij wist niet veel, omdat hij buiten de besprekin gen is gehouden. Een pleister op de wonde is voor hem dat ir. Staf in het schema-Burger Minister van Oorlog blijft. Nu oordelen de pessimisten: het is niet uitgesloten dat zowel AR, OHU en vooral VVD (men doodverft prof. Oud als Mi nister van Justitie) eerst nog wel eens WOENSDAG Den Burcht (kleine zaal)Voorlichtings avond over emigratie door G. A. B., 8 uur namiddag. Gerecht 10: Splritlsch Genootschap, 8 uur nam. De Kleine Burcht (N. Rijn 19)Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. Spr. de heer Annegam van Den Haag. 8 uur nam. Zomerzorg: Tentoonstelling Ned. Boe kenclub. 26 en 710 uur nam. Oegstgeest. Gemeentehuls: Raadsvergadering, 7.30 uur nam. Wassenaar. GemeentehulsRaads vergadering, 8 uur nam. DONDERDAG. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rynland". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Film „Hon- garye's ongerepte natuurreservaten". 8 uur nam. Stadhuis (Burgerzaal)Herdenking 300- Jarlg bestaan en opening restauratie Waaggebouw. 11£ uur voorin. Kantine Smits apparatenfabriek (He rengracht 34). Leldse Smalfilm-Liga. 8 uur nam. Wij kge bouw Levendaal: Opening bazar „Bartimeus". 7 uur nam. In den Vergulden Turk: Modeshow fir ma's De Groot en De Vries. 2J en 8 1/4 uur nam. Wassenaar ((Middelweg 10): Broe derschap van oud-padvinders. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Nat. Instituut voor Sprekersvorming. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Leldse Bestuurdersbond. Spr. A. M. v. d. Boogaert over de taak van het N.V.V., 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Psyohometrische seance, 8 uur namiddag. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle: ,Van de brug af gezien". 8 uur nam. Rapenburg 1Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer over Genezing van gespletenheid, 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Nat. Instituut voor Sprekersvorming. 8 uur nam. t Huis over 't Hoff (Gerecht 10): Leld se Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden". 8 uur nam. ZATERDAG Halte Posthof H.TM.: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., afd. Lelden naar Voorllnden, 1.55 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumuitvoe ring Stichting Amusement „De Sleutel stad", 8 uur nam. Rehoboth: Prot. Ohr. Onderwyzersver. Spr: dhr. P. Brouwer de Koning over handenarbeid. 3 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweging, 11 uur voormiddag. Of er grond is voor deze pessimisti sche verwaohtingen? Aoh, wü weten het niet, maar in 105 dagen van Kabinetscrisis hebben wü al zo veel onplezante verrassingen be leefd, dat we er in het geheel niet van zullen opschrikken, indien het „Eureka" van de heer Burger nog enige tüd op zich zou laten wachten.... Mensonwaardig Onze Weense correspondent kwam onderstaande beschrijving tegen in het Hongaarse blad „Nepszava" over ris mensonwaardige toestanden in een por seleinfabriek te Boedapest: „De arbeiders lopen achter elkaar en dragen zware stukken porselein in hun handen of op het hoofd. „Wü weten wel dat het dragen op het hoofd tegen de voorschriften is", zeggen zij, „maar de norm speelt hier een grote rol. Wij wil len namelijk méér verdienen om daar van te kunnen leven". De mannen, die de vormen dragen, torsen, in plaats van de voorgeschreven 30 kilo, een last van 50 kilo. Toch heeft men op 1 juni nieuwe normen voor hen vastgesteld. Evenals lange tijd geleden bewegen de arbeiders hun schyven nog altijd met de voet en dragen zij de zware vormen in hun handen JDe hitte is zeer groot. De grond brandt onder hun voe ten, want onder de vloer loopt de schoor steen met een temperatuur van 1200 graden. „Zolang wij konden, knoeiden wij op kosten van de kwaliteit. Nu men echter kieskeuriger is geworden ten op zichte van de kwaliteit, knoeien wij tot ons eigen nadeel. Wij houden er géén middagpauze op na, wü werken dage lijks 10 tot 11 uur zonder overuren be taald te krügen". Tien pet. van de arbeiders in dit be drijf lüt aan silicose (een longziekte, ontstaan door het inademen van steen- stof). Bij de vormmakers betreft dat meer dan de helft. Er zün jonge arbei ders tussen de 30 en 40 wier longen aan flarden zijn...." TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling ..Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe. Jos Menens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.; zond. 25 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Charlie's Tante" (18 Jr) Werkd. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 zond. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Rex „De redder van Fort Shallan" (14 Jr). Werkd. 2 1/2 7 1/4 en 9 1/4 u.: zond. 21/2, 4 3/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Casino „Blond gevaar" (14 Ir). Werkd. 2 1/2. 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2. 4 3/4. 7 en 91/4 uur. Donderdag „De blauwe lamp" (18 Jaar). "fc »Keer terug" (18 Jr). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „The Rose Tattoo" (18 Ir) - Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 29 september 8 uur waargenomen door Doeza-apotheek. Doeza straat 31, telefoon 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. telefoon 20523; Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, telefoon 26274. BU geen gehoor bli Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 7? 2 >2 CC M Cc* Stockholm half bew. windstil 20 0 Oslo mist nno 2 16 0 Kopenhagen onbewolkt 0 6 17 0 Aberdeen mist z 4 13 0 Londen mist zo 1 20 0 Amsterdam mist windstil 24 0 Luxemburg zwaar bew. nno 6 19 0.5 Parijs geh. bew. nnw 2 22 0 Bordeaux regenbul w 2 21 8 Grenoble zwaar bew. windstil 20 16 Nice regen nno 2 24 Berlijn onbewolkt ozo 4 23 0 Frankfort zwaar bew. ono 2 23 0 München regen ozo 2 26 0.1 Zürioh regen w 4 20 1 Genève zwaar bew. wnw 4 21 1 Locarno regen ozo 6 16 60 Wenen onbewolkt zzo 4 21 0 Innsbruck regen ozo 6 24 2 Rome regen zzw 6 23 7 AJaccio zwaar bew. zzw 4 24 6

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2