Adenauer dringt nog eens krachtig aan op grotere Europese eenheid Luistergeld omhoog, kijkgeld niet? WEERBERICHT Nieuw plan mag niet mank gaan aan de kwaal van onze tijd: perfectionismemerkt hij op De „Eoka'" meldt zware verliezen voor de Britten op Cyprus VIJFTIG JORDANIËRS BIJ VERGELDINGSACTIE GEDOOD 95ste jaargang WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 No. 28945 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Pleidooi van Bondskanselier in Brussel De Westduitse Bondskanselier, dr. Audenauer, heeft gisteravond in een rede te Brussel aangedrongen op een Europese federatie als nieuwe vorm van Europese samenwerking. Ook Groot-Brittannië zou zijn medewerking moe ten verlenen, want de houding van dit land is van zeer grote betekenis voor de toekomst van Europa, aldus de Bondskanselier, die in dit verband met voldoening verwees naar de toetreding van Engeland tot de Westeuropese Unie in 1954, waardoor het toonde, dat zijn belangen in overeenstemming zijn met die van de landen op het vasteland van Europa. Deze nieuwe federatie, zo betoogde Adenauer, moet niet worden gebaseerd op het bestaande plan tot eenwording van Europa. „Het mag niet mank gaan aan de kwaal van onze tijd: perfectionisme (d.i. de zucht om pas dan iets aan te pakken als er kans is, dat het tot in de perfectie tot stand kan worden gebracht). De in stellingen van de nieuwe federatie behoeven niet altijd supra-nationaal van aard te zijn". rendeel bossen. België ziet dus af van alle grenscorrecties, waarmede over dracht van Duitsers zou zijn gemoeid. De tekst van het verdrag zal in de vorm van een wetsontwerp bij de Belgi sche en Duitse parlementen aanhangig worden gemaakt. Het voordeel van het verdrag voor België is. dat de Duitsers thans definitief de in 1918 geannexeerde Duitse gebieden Eupen, Malmedy en Sankt Vith definitief als Belgisch ge bied erkennen. Grote activiteit iu belang van meer samenwerking Er is op het ogenblik een nieuwe ac tie gaande om te komen tot grotere eenheid van Europa, aldus meldt Reu ter uit Parijs, en in de komende veer tien dagen zullen er door ministers van verscheidene landen besprekingen wor den gehouden om de totstandkoming van samenwerking op staatkundig en handelsgebied en het terrein van de atoomenergie te bespoedigen. Zaterdag a.s. zullen de Westduitse Bondskanse lier, dr. Adenauer en de Franse premier, Guy Mollet. op de Rijn bijeenkomen om .met name de Euratomplannen te bespreken. Naar de mening van Adenauer zullen de verdragen van Euratom en de ge meenschappelijke markt van de zes landen van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal (KSG) aan het einde van dit jaar gereed moeten zijn. Men verwacht, dat er een mogelijkheid zal worden gevonden om bij de opstel ling van het verdrag voor Euratom re kening te houden met de wens van Frankrijk, dat geen afstand behoeft te worden gedaan van het recht atoom wapens te vervaardigen. De onderhandelingen over de oprich ting van Euratom zullen een nieuwe stoot krijgen door de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der K.S.G., die op 8. 9 en 10 oktober te Parijs zal worden gehouden. De Franse regering heeft van de Nationale Vergadering reeds machtiging ontvangen om een verdrag voor de oprichting van een autoriteit voor de gemeenschappelijke exploitatie en ontwikkeling van atoomenergie te tekenen. Sedert het ontstaan van de Suezkanaal-crisis heeft premier Mollet herhaaldelijk de nadruk gelegd op het belang van een Europese atoomenergie- gemeenschap voor Frankrijk. Adenauers verblijf in de Belgische hoofdstad, waar hij zijn pleidooi voor grotere Europese eenheid uitsprak, houdt verband met het nieuwe grens verdrag. dat tussen de regeringen in Bonn en Brussel tot stand is gekomen en maandag in de Belgische hoofdstad is ondertekend. Het verdrag voorziet in teruggave van de dorpen Bildchen en Losheim door België in ruil voor een met bos bedekte Duitse strook land met een oppervlakte van 1000 hectare. In een te Brussel uitgegeven communiqué van Belgen en Westduitsers gezamen lijk werd de ondertekening van het grensverdrag „een bijdrage voor de zaak van de Europese samenwerking" genoemd. Verder werd in dat commu niqué gezegd, dat „het vraagstuk van de Europese eenheid het voornaamste onderwerp uitmaakt van de besprekin gen tussen de Belgische en Westduitse ministers". Vraag maar in Den Haag Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons: De ondertekening in Brussel van het Belgisoh-tDuits grensverdrag werd ge plaatst in het kader van een vernieuw de Belgisch-Duitse verstandhouding en Adenauer dankte hiervoor speciaal de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, daar deze sedert 1948 alles heeft gedaan om Duitsland opnieuw in de kring van de beschaafde volkeren te dopn opnemen. Spaak verklaarde op een persconfe rentie. dat de tijd voor annexaties van bevolkingen voorbij hoort te zijn. Het Belgisch-Duitse grensverdrag brengt met zich mede. dat België een kleine gehipdsaanwas krijgt van amper 485 hectare, waarop echter geen enkele Duitser woont. Het zijn voor het me- Iets minder warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist. Overigens veranderlijke be wolking, in het oosten van het land mo gelijk "wat regen. Zwakke later matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lager. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 SEPTEMBER Zon op: 6.36 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 23.13 uur; onder: 14.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.41 uur en 20.08 uur. Dit nummer bestaat dit 12 pagina's Een Duits journalist vroeg aan Adenauer of Nederland, als Bene- luxpartner van België, eenzelfde houding zou aannemen als de Belgische rege ring, dat wil zeggen of Nederland even eens de grenscorrecties bij Elten teniet zou doen. Voor Adenauer de kans kreeg te antwoorden, repliceerde Spaak: „Die vraag moet U niet hier, maar aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken stellen". Adenauer bleek over dit antwoord van Spaak zeer verheugd te zijn en Von Brentano, de duitse minis ter van Buitenlandse Zaken, en zijn staatssecretaris. Hallstein, knikten na drukkelijk met het hoofd. In ieder geval bleek uit Spaaks antwoord, dat er inzake de grenscorrecties geen eensgezind Be- nelux-optreden is geweest. Model voor Nederland Een diplomaat zei ons, dat Spaak reeds in 1948 Den Haag had gewaar schuwd. dat. hij de Nederlandse rege ring niet zou kunnen volgen in de zaak van de grenscorrecties. Maar, aldus deze waarnemer, hoe men in Den Haag of Brussel gedacht mag hebben, het ware waarschijnlijk voor beide landen veel voordeliger geweest, indien zij tegenover Bonn een gemeenschappelijke lijn had den getrokken. Spaak scheen dit gemis aan Benelux- solidariteit in een belangrijke kwestie van buitenlands beleid niet te betreu ren. Wel werden de Nederlandse instan ties. naar ons in Belgische kringen werd verzekerd, geregeld op de hoogte gehou den van de vorderingen van deze Bel gisch-Duitse onderhandelingen. Volgens diplomatieke waarnemers staat het vast, dat Bonn zal trachten met Den Haag te gaan praten over de grenscorrecties en het Belgisch precedent zal door Bonn natuurlijk als een model worden gepre senteerd. Het Belgisch-Duits grensverdrag wordt aangevuld door een cultureel akkoord, dat even belangrijk zal zijn als het Belgisch-Amerikaans, ja. zelfs als het Belgisch-Nederlands cultureel akkoord. Adenauer liet zich zeer optimistisch uit over de regeling van de Saar-kwestie, Jaarlijks 400.000 bedrijfsongevallen In het Veiligheidsinstituut te Amster dam zal van 25 februari tot en met 1 maart een tweede veiligheidsbeurs wor den gehouden. Jaarlijks doen zich in de Nederlandse bedrijven circa 400.000 ongevallen voor 80% daarvan wordt veroorzaakt door menselijke schuld en de kosten daar van worden geraamd op rond 200 mil joen gulden per jaar. Dit bedrag is 25 miljoen gulden hoger dan het aanleg gen van de Ringdijk met de bijbeho rende sluizen en gemalen enz. van oost Flevoland heeft gekost (f. 175.000.000), aldus de directeur van het veiligheids instituut, ir. E. Spaan. Van de 200 miljoen gulden gaan 50 miljoen gulden naar de getroffenen, en de rest, drie kwart, wordt gevormd door schade aan machines, materiaal en tijd verlies. Het aantal bedrijfsongevallen is de laatste tijd min of meer statio nair gebleven, doch het ligt relatief 10 a 20% hoger dan vóór de oorlog. Eén op de zeven arbeiders in ons land „loopt" per jaar in de Ongevallenwet. Officier bij mijnontploffing gerfoori Bij proefnemingen met mortiermijnen op het circuit van de schietbaan Witten bij Assen is gistermiddag een mijn voor tijdig ontploft. Tengevolge daarvan kwam kapitein W. J. Th. Vleghert uit Wezep om het leven. Deze was comman dant van de B-compagnie van het 101ste legerkorps geniebataljon te Wezep. 36 jaar oud en gehuwd. De 21-jarige ongehuwde korporaal G. L Gijsbertsen uit Ede kreeg een zware vleeswond aan een schouder. De mortiermijnen zijn een maand ge leden door de genie gelegd Zij moesten op waterdichtheid beproefd worden. waarover hij zaterdag a.s. op de Rijn zal confereren met de Franse premier Guy Mollet. De Euratom en de gemeen schappelijke markt zullen eveneens wor den besproken. Deze beide Europese plannen, aldus verklaarde Adenauer, zijn thans ver genoeg gevorderd en men moet zo spoedig mogelijk tot de onder tekening van de verdragen komen, liefst nog voor het einde van het jaar. De kosten worden te hoog Alleen een invoering van de commerciële televisie kan een belangrijke verruiming van de zendtijd tot gevolg hebben Het ziet er naar uit, dat de radio-luisterbijdrage binnen afzienbare tijd verhoogd zal worden, terwijl het kijkgeld voor de bezitters van televisietoestel len op hetzelfde niveau gehandhaafd zal blijven. Dit kan geconcludeerd worden uit de woorden van minister Cals in de Memorie van Toelichting op de begro ting van O. K. en W. Bijdrage sinds 1941 ongewijzigd gebleven De financiële moeilijkheden bij de radio-omroep zijn aanleiding tot deze luisterbij drageverhoging. Immers, in de komende jaren zal het met de hui dige gang van zaken niet meer moge lijk blijken de uitgaven uit de op brengst van de luisterbijdrage geheel te dekken. En de minister geeft er de voorkeur aan deze bijdrage te verhogen inplaats van een principiële wijziging aan te brengen in de financiering van de radio-omroep gedurende het huidige overgangsbestel en vooruitlopend op de behandeling van de aanhangige omroep wet. De minister herinnert er boven dien aan, dat de bijdrage sinds 1941 on gewijzigd is gebleven. Dit was moge lijk. daar de toeneming van het aantal luisteraars de verwachtingen heeft over troffen. Maar nu het peil der uitgaven dit nodig maakt, lijkt het niet onrede lijk, aldus de minister, deze bijdrage op te trekken tot een bedrag, dat het mo gelijk maakt het radiobedrijf ook in de toekomst op verantwoorde wijze te voeren. Over het bedrag van de verho ging is nog overleg gaande. Er is bo vendien een wettelijke regeling voor nodig. Televisie Ook de financiële behoeften van de televisie vertonen een belangrijke stij ging. Dit wordt hoofdzakelijk veroor zaakt door de belangrijke uitbreiding van het zendernet en het tot stand ko men van de straalzenderverbindingen, waardoor een goede ontvangst in het gehele vaderland gegarandeerd wordt. Maar deze meerdere kosten kunnen worden opgevangen uit een toenemende opbrengst van de kijkgelden. De zendtijd van de N.T.S. zal in 1957 evenwel niet boven de 12 uur uitkomen. In dit verband merkte de minister ech ter op: „Zonder op een beslissing om trent toelating van reclame in de tele visie te wile vooruitlopen, kan men er op wijzen, dat de invoering van com merciële televisie wél een belangrijke verruiming van de zendtijd zal kunnen brengen,, waaraan voor het Rijk geen kosten verbonden zouden zijn. Reclame T.V. De toelating van de commerciële te levisie zou derhalve kunnen leiden tot een niet onaanzienlijke beperking van de te verwachten vermeerdering van de Rijksbijdrage aan de televisie. Intussen is deze belangrijk materie nog in behandeling bij de Radioraad. De kwestie vertoont vele facetten, ook op internationaal gebied, omdat een beslissing op dit terrein in het ene land de situatie in de andere landen zou kunnen beïnvloeden. Aartsbisschop Makarios moet terug en gouverneur Harding moet verdwijnen In de eerste veertien dagen van september zijn op Cyprus elf Britse solda ten gedood en dertien gewond door acties van de verzetsbeweging Eoka, aldus is gistermiddag in een communiqué van deze beweging bekendgemaakt. Het was door de leider Dighenis ondertekend en werd te Nicosia op straat verspreid. Volgens het geschrift worden in de officiële Britse communiqué's onjuiste gegevens bekendgemaakt. „Wanneer de feiten verborgen worden gehouden voor het publiek, betekent dat, dat iemand bang is voor de waarheid", aldus Dighe nis. In de ochtenduren van dinsdag waren reeds pamfletten van de „Peka" te Nicosia verspreid, waarin andermaal werd gezegd, dat alleen aartsbisschop Makarios kan onderhandelen over de toekomst van het eiland. Verder werd in dit vlugschrift gesteld, dat geen overeenstemming mogelijk is zolang veld maarschalk Harding, de gouverneur van de kolonie, bljjft. Naar men aanneemt is de „Peka" het politieke orgaan van de „Eoka". Weer een arote bosbrand kend> dat twee Franse militairen op Cyprus vermist worden. Men acht het De verzetsbeweging op Cyprus heeft niet uitgesloten dat zij als verstekeling dinsdag een Brits militair voertuig in aan boord zijn gegaan van een der sche de lucht laten vliegen. Eén Brit werd pen in de haven van Famagusta. hierbij gedood en tien gewond. Aan het westelijk uiteinde van de In Famagusta werd dinsdagavond be- bergketen in het noordelijk deel van het Een beeld van de conferentie van de Arabische Grote Drie in Dam man. waar het probleem van het Snez-kanaal besproken werd. Om de tafel Koning Ibn Saoed van Arabïè. President Nasser van Egypte en President Sjoekri van Syrië met hun adviseurs. Bedreigde staat bijt van zich af Israël nam bloedig wraak voor recente Jordaanse aanvallen op zijn gebied Israëlische troepen hebben gisteravond stellingen van het Jordaanse leger in het gebied van Hoessan ten zuiden van Jeruzalem bestormd: ongeveer vijftig Jordaniërs werden bij deze aanval gedood. Een versterking van de Jordaanse po litie werd opgeblazen en twee Jordaanse pantserwagens werden in brand gesto ken. Militaire waarnemers van de V.N. voor toezicht op naleving van de wapen stilstand bezochten hedenochtend bij het aanbreken van de dag het toneel van de strijd. Hoessan ligt op 8 km afstand ten westen van Bethlehem in de onmiddellijke omgeving van Ramat Rachel, de plaats, waar zondag vier Israëliërs werden ge dood en zestien gewond bij een Jordaanse aanval op een archeologisch gezelschap. Gisteren was in een speciale zitting van het Israëlische Kabinet besloten tot een vergeldingsactie voor de jongste Jordaanse aanvallen. Hoessan ligt ook niet ver van het dorp Aaminadav, waar maandag een Israëlische vrouw, die bezig was met het plukken van olijven, door Jordaniërs werd doodgeschoten. zij er zelf belang bij hebben üat een einde komt aan de agressiedaden. Is raël zal zijn verplichtingen volgens de bestandsovereenkomst getrouwelijk na komen, mits er een einde komt aan de Jordaanse aanvallen op zijn gebied". Een Israëlische militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat vijf Israëlische soldaten bij deze aanval werden gedood en negen gewond. Aan Israëlische zijde speelde het verrassingselement geen rol; de laatste tijd worden de Jordaanse troepen permanent n.l. paraat gehouden. Bovendien hadden de Jordaniërs sinds een week troepen in het aangevallen ge bied samengetrokken. De strijd duurde vijf uur. Geen regering ter wereld kan werkloos toezien Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft een verklaring uit gegeven, waarin o.m. gezegd wordt, dat bij Jordaanse aanvallen in het afgelo pen halfjaar 36 Israëliërs werden ge dood en 51 gewond. De meeste slachtof fers waren burgers. Behalve de aanval op de archeologen en op de olijvenpluk- kende jonge vrouw, moeder van een meisje van tien jaar, hebben de Jorda niërs maandag opnieuw de grens over schreden en een Israëlische tractorbe stuurder vermoord en een ander ver wond. Het communiqué verwijt de Jordaanse leiders, onder wie Koning Hoessein en de chef van de Jordaanse generale staf, dat zij in steeds sterker mate een cam pagne van oorlogsophitsing en het zaai en van haat tegen Israël ten uitvoer leggen. Voorts wordt gezegd, dat de ge mengde Israëlisch-Jordaanse bestands commissie in resoluties herhaaldelijk een beroep op Jordanië heeft gedaan maat regelen te nemen om de bestandsschen dingen te doen eindigen. Besloten wordt met: „Geen regering ter wereld kan werkeloos blijven toe zien, hoe haar burgers bij georganiseer de moordovervallen vanuit een aangren zend land worden gedood. De Israëli sche troepen hebben thans een Jordaan se basis, van waaruit militaire aanval len op Israëlisch gebied werden georga niseerd. aangevallen, opdat het de Jor daanse autoriteiten duidelijk worden dat eiland Cyprus, is een grote bosbrand uitgebroken. In de afgelopen dagen heb ben veiligheidsstrijdkrachten in dit ge bied gezocht naar verzetslieden. Volgens berichten uit Kyrenia woedt het vuur op twee toppen van de bergketen en be dreigt het de bossen aan de noordzijde van de hellingen. Men bericht dat de hulp van Britse troepen is ingeroepen om tezamen met Cyprische dorpelingen het vuur te bestrijden. Bijna een miljoen voor polio In Nederland bestaat - in vergelijking met de andere landen in West-Europa - een duidelijke achterstand ten aan zien van de mogelijkheid tot behande ling en nabehandeling van patiënten, die getroffen ziin door kinderverlam ming, wanneer deze ziekte in iets uit- gebreidener mate zou gaan optreden. Het Nationale Fonds voor de Bestrij ding van Kinderverlamming zal voor de inzameling en - na deskundig advies - voor de besteding van gelden zorgdra gen. Daar dit Fonds echter niet over voldoende middelen beschikt, stelt de minister van Sociale Zaken voor op de begroting van 1957 een bedrag van f. 974.000 te zetten, waarvan f. 400.000 voor de aanschaffing van instrumenta rium en f. 345.000 voor bijdragen in de kosten van behandeling van patiënten, teneinde met de revalidatie een begin te kunnen maken. De Poolse MIG-straaljager. die op het Deense eiland Bornholm is geland, waarbij het landingsgestel liet begaf. De piloot heeft om poli tiek asiel gevraagd. Voor emigratie: 28 miljoen 35.000 personen verlaten ons land Op de begroting van Sociale Zaken voor 1957 is een bedrag van 28 miljoen gulden uitgetrokken voor de emigratie van 35.000 personen, die volgens de ver wachtingen ons land volgend jaar zul len verlaten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Oud woordenboek Een man, die in een buitenwijk van Bremen langs de weg stond, vroeg aan voorbijgangers naar de „Pferdebahn", de dichtsbijzijnde „Pferdebahn". De mensen dachten dat de man gek was, of ontsnapt uit een inrichting voor geesteszie ken en zij mengden de politie in het geval. Toen die de man oppik te, barstte de vreemdeling vloei end en krachtig in een vreemde taal uit. Niemand snapte er iets van, totdat de man een Zweeds paspoort liet zien. Er kwam een politie-tolk bij en toen bleek, dat de Zweed de weg had willen vra gen naar de dichtsbijzijnde halte van de tram, dus van de „Stras- senbahn". Maar omdat hij geen Duits kende, had hij het woord opgezocht in een woordenboek. Dat woordenboek nu was de oor zaak van alle ellende. De Zweed had het namelijk bij een antiquair in Malmö gekocht en daar hoorde het blijkbaar heel goed thuis: van daar dat de Zweed tot verbazing van de Bremers naar een „paar- detram" had staan vragen inplaats van naar een tram-zonder-meer! 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih Opening Rotterdamse luchthaven Maandag a.s. zal de luchthaven Rot terdam officieel geopend worden. 's Morgens zullen vliegtuigen met ge nodigden uit binnen- en buitenland aankomen. Onder de genodigden be vinden zich 50 Engelse journalisten. De aanvang van de openingsplechtigheid is op kwart voor elf bepaald. Van 12 uur tot kwart over een worden vliegdemonstraties gegeven, waarna het hele gezelschap naar het Willemsplein vertrekt, waar het m.s. ..Erasmus" ge reed ligt voor een rondvaart door de haven. De luchthaven Rotterdam zal ge opend worden door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, mr. J. Klaasesz.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1