KROESJTSJEF AAN HOOFD VAN EEN ZELFVERZEKERD REGIEM Wel de middelen zijn veranderd in de Sovjet-Uniemaar doel is 8 elijk: een rode wereld! Visserijdag 1956 te Enklmizen: appèl van verontruste vissers Dienstplicht in West-Duitsland zou slechts één jaar duren Verlate bietenoogst in Zuid- Holland zal minder opbrengen 95ste jaargang Vrijdag 21 september 1956 Derde blad no. 28941 (Ingez. MetL-Adv.) Spilzieke grandeur van het eeuwige Rusland (Van onze reisredacteur) (XII) De wit-gouden St. Joriszaal van het Kremlin, waar vroeger soldaten, uit han den van de Tsaar, Ruslands hoogste militaire onderscheiding kregen, die hen het recht gaf door generaals gegroet te worden - was vol mensen: fanfares van de oalkons kondigden steeds nieuwe hoge bezoekers aan. De lange tafels bogen door onder het eten, schotels zwarte en rode kaviaar, amberkleurige steuren, oranje zalmen, roze hammen, blanke kippen, kleurige salades, romige taarten en hoog opgetaste fruitschalen met ananas, perziken, meloenen en druiven. Er stonden honderden flessen in het gelid: wodka, cognac, bier en wijn, rode champagne van fle Krim. Aan het einde van de zaal, waarin honderden mensen stonden te pra ten, te drinken en te eten, was een podium, waar een grandioze pianist met een Beethoven-sonate het geroezemoes probeerde te overstemmen, waar solisten van het Bolsjoi-ballet een pas de deux dansten, waar acrobaten en zangers en ko zakken-dansers elkaar afwisselden. Het beste was niet goed genoeg voor deze receptie, het werd met achteloze royaliteit gepresenteerd, het was de haast spil zieke grandeur van het eeuwige Rusland. Maar het licht van de grote luchters scheen niet over blanke schouders en goud-bestikte dolmans (huzarenwambuis), het probeerde slechts zijn best te doen op de brede epauletten van vierkant ge sneden uniformen, het gleed hautain langs wat slobberige confectiepakken en preutse, hoog-gesloten zwarte jurken. Een nieuwe „elite" Want de tijd van de keizerlijke ariso- cratie is voorbij. Op deze Sovjetrussische receptie voor een Oostduitse regerings delegatie verdrong zich de n i e u w e elite aan de tafels en de hoge balustrade, waarachter de leiders met hun gasten zaten: Boelganin, grijs en hoffelijk, Zjoe- kof, zwaar en joviaal in zijn leverkleurige maarschalktuniek, Molotof, zeer oud geworden en gelig in het gezicht, Malen kof, fors maar beter geproportioneerd dan zijn foto's doen vermoeden, Sjepilof, krachtige veertiger, haast iets te zeker van zichzelf, en tenslotte, een glas rode champagne in de hand, een kleine ronde Oekrainer, de eerste onder zijns gelijken: Nikita Kroesjtsjef. Wat noch de grote pianist Feinberg met Beethovens heerlijke 20ste sonate, noch de Oostduitser Ulbricht met een proletig-snorkende redevoering had kun nen bewerkstelligen lukte Kroesjtsjef onmiddellijk: het geroezemoes verstom de, toen hij het woord nam, de messen en vorken zwegen, de gasten aten haas. tig hun mond leeg en luisterden. Wjj ook. Leuk is zo'n rede van Kroesjtsjef bepaald niet! Hjj gaf de Oostduitsers een paar kleinerende klopjes op de schouders en keerde zich toen tegen het Westen. En de kleine man, die ik op de Franse ambassade een ongemakke lijke, haast timide entree zag maken, was hier dadelijk thuis. Hij smaalde. Uit een enorme zelfverzekerdheid en naar ik geloof uit een tikje rancune. Geen prettige combinatie. Feiten en indrukken De zekerheid van het regiem weer spiegeld in zijn architectuur Moskou, maar het Communisme zal uit eindelijk in Egypte langs eigen weg en zonder Sovjetrussische interventie toch tot stand komen. Fluitje is voldoende Een ander punt: het Sovjetrussische regiem wenst geen oorlog. Ondanks alle zelfverzekerde verklaringen, dat de Sov jet-Unie de oorlog zou winnen, weet iedere Rus, dat al het ten koste van grenzeloze inspanningen bereikte in een nieuwe oorlog weggevaagd zou worden. Maar er is meer. De leiders zijr. er van overtuigd, dat zij de vreedzame strijd tussen de twee samenlevende systemen" zullen winnen. Zij zijn dat zowel uit dogmatisch-marxistische overwegingen als door een aantal aanwijsbare succes sen in de strijd om de politieke klandizie der neutrale landen. Zij weten wel, dat het vermogen tot technische bijstand van het Westen veel groter is dan het hun ne, maar menen niet zonder reden, dat het effect van die hulp goeddeels teniet gedaan wordt door allerlei gevoelens van koloniale oorsprong en dat één relatief geringe, maar spectaculaire gift-zonder condities van hun kant, meer uitwer king heeft dan de steun-in-ruil-voor- een-politiek-verdrag van Dulles. Zij we ten ook. dat zy maar op een fluitje be hoeven te blazen, om het communistische blok nieuwe diplomatieke initiatieven te laten nemen, terwijl het Westen, moei zaam en verdeeld, eindeloos moet deli bereren. Minder isolatie Het nieuwe regiem staat sterk. In de concessies, die het op binnen- en buiten lands terrein heeft gedaan, moet men geen zwakte zien, maar aanpassing aan de werkelijkheid, die onder Stalins des potisme nogal eens uit het oog verloren werd. De tegemoetkomingen aan de wensen van het eigen volk zijn inderdaad aanzienlijk en worden gewaardeerd, hoe wel de man in de straat merkwaardig genoeg de nieuwe leiders niet in de plot selinge verloochening van Stalin ge volgd heeft. Men hoort nog steeds een zekere vergoelijking van Stalins harde methoden in de trant van: „misschien was het wel nodig" en na de eerste schok-behandeling heeft het regiem zich gedwongen gezien, de destalinisering bijzonder voorzichtig en geleidelijk aan te pakken. Maar die man in de straat heeft óók het gevoel, dat de nieuwe leiders zich meer om zijn wensen bekommeren, De voorbeelden liggen trouwens voor het grjjpen: meer, goedkopere en gevarieerde goederen in de winkels, sluiting van de concentratie-kampen en de Loebjanka (de beruchte MVD-gevangenis in Mos kou), Boelganin's aankondiging, dat men streeft naar afschaffing van vrouwen arbeid in de zware industrie, zakelijker beleid, aanzienlijke wijzigingen in het strafrecht en maatregelen tegen politiële willekeur. Misschien bovenal, de ge deeltelijke opheffing van de strikte iso latie, waarin dit warmhartige en belang stellende vol!: onder Stalin heeft moeten leven. Er komen langzaam-aan meer buitenlandse films, boeken en kunste naars, contact op velerlei gebied breidt zich uit, men mag met buitenlandse be zoekers praten, erbazingwekkendst van al: er gaan Russische toeristen naar het buitenland! Nieuwe konsen Ik heb nu maar een greep gedaan uit de symptomen, die op een begin van li beralisatie van het regiem duiden, er zijn er meer. Wederom men moet er vooral geen zwakte van de nieuwe lei ders uit afleiden, er zijn teveel tege moetkomingen bij, die alleen een zelf verzekerd regiem 'zou durven doen. De vraag: „is er iets aan het veranderen in de Sovjet-Unie?" kan in ieder geval be vestigend worden beantwoord, met het eerdér gestelde voorbehoud, dat het doel van de communistische leiders onver anderd blijft. Moet dat de aanleiding zijn tot een argwanende terughoudendheid door dik en dun? Nee, dat ver verwij derde doel kan ons voorlopig betrekke lijk koud laten. Wat wij ons hebben af te vragen is of de veranderde middelen van het Sovjetrussische regiem het Westen nieuwe kansen bieden. In het volgend en laatste artikel van deze reeks over de Sovjet-Unie hét bevestigende antwoord op die vraag. t,Margriet" dit frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want.Margriet" is véél gezelliger! Binnenvisserij blijft van groot belang Op de plaats waar in de toekomst het IJsselmeer nog enig water zal wor den gelaten na de inpoldering van de Markerwaard voor en ten noor den van Enkhuizen, zullen op de mid dag van de 5e oktober a.s. tijdens de visserijdag 1956 van de Stichting voor de Nederlandse visserij, een 300-tal vaartuigen uit de door de landaanwin ning en afsluiting bedreigde gebieden in een grote vlootschouw het Neder landse volk tonen wat de vissersman nog aan bedrqfsujtrusting bezit. Vissersboten uit het IJsselmeergebied uit de Zeeuwse stromen en uit de om geving van de Lauwerszee zullen voor autoriteiten en belangstellenden van de visserij dag ronddobberen op het IJsselmeer, dat eertijds een overvloed aan bot, schol, paling, ansjovis en spie ring opleverde en dat thans nog slechts wat paling en 's winters wat snoekbaars in de netten van de overgebleven vis sersvaartuigen brengt. Op de ochtend van de visserij dag (voorafgaande aan de vlootrevue die 's middags wordt gehouden) bespreken gezaghebbende figuren uit het visserij gebied in de Westerkerk te Enkhuizen de problemen, die samenhangen met deze verminderde visvangst op het IJsselmeer, met de bedreigde oester- en mosselteelt in de Zeeuwse stromen en dito garnalenvisserij op de Lauwerszee De Visserijdag 1956 zal eindigen met in deze soldaten op bezoek in het Kremlin, het hart van het eeuwige Rusland. (De vorige artikelen in deze reeks werden gepubliceerd in onze num mers van 3, lil, 15, 17, 21, 23, 25 aug-, 5, 7, lil en 14 September). een demonstratie van klederdrachten uit steden rond het IJsselmbeer: Urk, Bunschoten/Spakenburg, Volendam, Marken, Hindelopen en Huizen. Onder leiding van de heer S. J. Bou- ma, oud-directeur van het Zuiderzee museum, zal een vissersspel worden op gevoerd, met als achtergrond aan de ene zijde de aloude Drommedaris van Enkhuizen en aan de andere kant de gepavoiseerde vaartuigen van de vis sersvloot. Met dit alles zal de binnenvisserij to nen, dat deze tak van de nationale vis serij niet stervende is. maar van groot belang blijft voor ons land, zowel eco nomisch als idieëel. Stevenson vertelt, wat Eisenhower „vergat" „De President, die de neiging heeft om sinds de in juli 1955 te Genève ge houden bijeenkomst van leiders der „Grote Vier", de internationale toestand te rooskleurig te bezien, heeft in zijn toespraak (voor radio en televisie) van woensdagavond j.l. slechts „halve waar heden" gezegd", aldus de democratische kandidaat voor het presidentschap der V. S., Stevenson, gisteren op een partij bijeenkomst te Silver Spring, in de Ame rikaanse staat Maryland. Stevenson zei voorts, dat Eisenhower in zijn rede het geschil om het Suezka- naal slechts even had aangeroerd en dat hij stilzwijgend voorbij was gegaan aan het feit. dat de Sovjet-Unie er in de laatste maanden in was geslaagd een droom van eeuwen her, namelijk het verwerven van vaste voet in het Mid den-Oosten tot werkelijkheid te maken. Ook Adenauers C.D.V. sou twaalf maanden thans wel als voldoende beschouwen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het heeft er veel van weg dat de algemene militaire dienstplicht in West- Duitsland niet langer dan twaalf maanden zal duren, niettegenstaande men in de laatste tijd herhaaldelijk, voornamelijk van militaire zijde, heeft kunnen horen, dat een militaire dienstplicht van slechts één jaar onvoldoende is en dat men, om de Bondsrepubliek in geval van oorlog behoorlijk te kunnen verde digen, op zijn minst een militaire opleiding van 18 maanden nodig heeft. Ook Bondskanselier Adenauer scheen zich met twaalf maanden verenigd te hebben. Op een vergadering van het partijbestuur van de C.D.U., de Christelijk- Democratische Unie, Adenauers grote partij, de sterkste in het land, heeft men zich thans, onder voorzitterschap van de Bondskanselier zelf, uitvoerig met het voor en tegen van een korte diensttijd bezig gehouden. Het is een uitermate moeilijke kwestie, die men onder ogen had te zien en men had dan ook, toen de vergadering ten einde liep, nog geen overeenstemming kunnen bereiken. Maar toch werd in een communiqué over de vergadering medegedeeld, dat de C.D.U. voorstander is van het invoeren van een diensttijd, zo kort als men verantwoordelijk kan achten. Weer enige incidenten Men heeft het heel handig geformu leerd en hierdoor nog een slag om de arm kunnen houden. Het heet, dat dit grotendeels op wens van de tot de C.D.U. behorende minister van Verdediging, Theodor Blank, is geschied. Blank is zelf een overtuigd voorstander van een dienstplicht van tenminste 18 maan den. Hij heeft dit standpunt zowel voor de Bondsdag (Tweede Kamer) als voor de Bondsraad (Eerste Kamer) verde digd en hij wordt in zijn opvatting door tal van hooggeplaatste Westduitse mili tairen gesteund. Men heeft nu altijd nog gelegenheid met vertegenwoordigers van andere NA- VO-landen over deze kwestie van ge dachten te wisselen. De Freie Demokra- tische Partei, de Deutsche Partei en de Vluchtelingenpartij hebben reeds eerder verklaard, dat zij voor een dienstplicht van slechts een jaar zijn en ook in de C.S.U., de Christelijk Sociale Unie, het filiaal van de C.D.U. in het grote bonds- land Beieren, zijn in de laatste tijd tel kens opnieuw stemmen opgegaan, die voor een diensttijd van slechts 12 maan den zyn. Het spreekt van zelf, dat de algemene verkiezingen, die volgend jaar gehouden moeten worden, ook een woordje hebben meegesproken bjj de beraadslagingen van het partijbestuur, want bij een groot deel van de bevolking is het beginsel van de militaire dienstplicht niet zeer populair en hoe korter deze duurt, hoe beter men het vindt. Nochtans, de lieverkoekjes-periode is voor het Westen in de internationale politiek definitief voorbij. .Kroesjtsjef, aan het hoofd van de groep „soratniki" (medewerkèrs) van Stalin, die de Sovjet- Unie erfden, is de man met wie het Westen tot zaken zal moeten komen. Is dat mogelijk? Waar leidt de nieuwe po litiek heen? Staat het nieuwe regiem sterk? Zjjn de doelstellingen gewijzigd? Ik kan op die vragen geen definitieve antwoorden geven, ten hoogste een serie feiten en indrukken, die er meer licht op kunnen werpen. Welnu, de methoden mogen gewijzigd zijn, het doel is dat niet. Dat is en blijft onverminderd een communistische we reld, het wordt niet onder stoelen of banken gestoken. De Marxistische dog ma's omtrent de historische onvermij delijkheid der ineenstorting van de ka pitalistische economie en de onafwend baarheid van het Communisme worden onverkort beleden. Maar men heeft nieu we wegen naar dat doel ingeslagen. Het is niet noodzakelijk hier in den brede de nieuwe buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie te analyseren, om dit te zien. Men heeft Stalins methode om door agitatie in „rijpe" landen commu nistische regiems aan de macht te hel pen (Tsjecho-Slowakije) en verder een koude, onverzoenlijke, maar ook vruchte loze status quo te handhaven, laten va ren en voert thans een praktische „real- politik" Al stopt Nasser alle communis ten van Egypte in de gevangenis, hij kan rekenen op Sjepilofs steun, wan neer zulks met de belangen van de Sov jet-Unie strookt. Dat is zuur voor de Egyptische communisten, zo zegt men in in zijn propaganda. Slechte zomer doet De suikerbietencampagne in midde week later aanvangen dan gebruikelijk, de werkzaamheden in de landbouw z bedrijven grote moeilijkheden. De sui campagne, die anders hier begin oktob verschuiven. Maar ook de opbrengst z merkelijk lager liggen dan in 1955. Aanvankelijk waren de verwachtingen voor 1956 zeer hoopvol. Bij het monster- onderzoek van de V.C.S. in midden Zuid- Holland op 23 juli van dit jaar werd een opbrengst per h.a. geschat van 18,541 kg., met een suikergehalte van 9,53%, tegen 16.840 kg., met een gehalte van 10.82% in 1955. Bij' de volgende mon ster-opnemingen bleken deze verwach tingen echter ongegrond. Het derde on derzoek op 20 augustus, bleek de ge schatte opbrengst te liggen op 32.594 kg., met een suikergehalte van 13,46%, tegen 36.837 kg., met een gehalte van 13,54% in 1955. Bij de laatste monster-opneming op 3 september j.l., werd de geschatte op brengst vastgesteld op 39.555 kg., tegen 44.322 kg. in 1955. Het suikergehalte wordt geraamd op 14,68%, tegen 15.17% in 1955. Een goede herfstzonneschijn kan dit percentage nog wel iets verbe teren. In ieder geval rekent men dat de opbrengst per h.a. nog zal kunnen oplopen tot 42.000 kg. zijn invloed gelden n Zuid-Holland zal dit jaar ruim een De slechte weersgesteldheid, waardoor ijn vertraagd, brengt voor de landbouw- kermaatschappyen hebben daarom de er aanvangt, met ruim een week moeten al dit jaar door het slechte weer aan- 55.000.000 kilogram De drie grote suikermaatschappyen rekenen uit het gebied van midden Zuid-Holland, omvattende de ge meenten Bergschenhoek, Bleiswijk, Benthuizen, Zoetermeer, Hazerswoude, Moerkapelle, Zevenhuizen en Wad- dinxveen een opbrengst te verkrijgen van rond 55 miljoen kilogram suiker bieten. De grootste afnemer is de C.S.M., die zowel per auto als per spoor en per schip 30 miljoen kg. bieten hoopt te vervoeren naar de fabrieken te Oud- Beijerland en Breda. De V.C.S. te Dinteloord heeft aan de loswal te Waddinxveen wederom een speciale kip-installatie laten bouwen om de afvoer per schip zoveel mogelijk te bespoedigen. Deze fabriek zal 13 miljoen kg. bieten per schip laten afvoeren, bo- Dat het leger in West-Duitsland veel tegenstanders heeft, is thans ook weer eens in een klein plaatsje in het Bonds- land Baden-Wurtemberg, Alpirsbach, tot uiting gekomen. Vlak naast het monu ment voor de in de oorlog gesneuvelde inwoners van dit dorp, werd een propa ganda-film voor het leger vertoond. Tal van mensen waren daarbij, die vaders, zoons, broers en vrienden hadden ver loren, wier namen op dat monument ge beiteld stonden. Er werd geroepen: „Onze zonen moeten hier zeker als fi guranten dienen", „ophouden, wij willen geen massagraven meer" en „wij heb ben aan de koude oorlog al meer dan genoeg". De voorstelling ging toch door, maar toen Amerikaanse militairen op het witte doek verschenen, die Duitse vrijwilligers africhtten, ontstond nog meer tumult. Men dreigde de filmwagen ondersteboven te gooien. Daarop wérd de vertoning afgebroken. Een dag te voren hadden jonge mannen in een na burig dorp ook al een vertoning van de zelfde propagandafilm onmomgelijk ge maakt door brandweerslangen over het doek en de projectiewagen te hangen. vendien rekent men ongeveer 5 miljoen kg. per spoor te vervoeren en 1 miljoen kg. rechtstreeks per auto naar de fa briek te kunnen aanvoeren Tenslotte rekent de Coöperatieve Suikerfabriek te Puttershoek nog op een opbrengst van 6 miljoen kg. bieten, die rechtstreeks per auto zal worden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9