Vebo bracht vele eerste prijzen In diverse rubrieken SK8 Jonge boeren en boerinnen waren vandaag op Vebo in actie 55ste jaargang Vrijdag 21 september 1956 Tweede blad no. 28941 De hoogst bekroonde dieren De jaarlijkse fokveedag van de Vebo, die gisteren niet alleen een uitgezochte (ollectie stamboekvee „langs het lijntje bracht" zorgde tevens voor vele bekro- jjngen in diverse rubrieken. Het gTote aantal prijzen, dat ieder jaar wordt uit- [treikt, maakte het ons noodzakelijk, slechts de hoogst bekroonde dieren os het vee, dat met een eerste prijs uit de bus kwam te vermelden. AFDELING BLAARKOPPEN Wü beginnen met de afdeling blaar koppen. klasse I, 3-jarige en oudere stieren, geboren vóór l september 1953: gerend, eig. K I. Ver. Gouda en omstre ken Emiel. eig. Coöp. Ver. voor K.I. „Vita Nova". Hazerswoude; Rikus, H. ingenent; Gustaaf, „Vita Nova", Ha- lerswoude. Klasse n, 2-jarige stieren geboren tus sen 31 augustus 1953 en 1 september •954Gijsbrecht, A. Roest jr Leider dorp: Anton, J. v. d. Zon, Barwouts- sraarder. Klasse 3, stieren geboren tussen 3»1 suz '54 en 1 sept. '55: Marinus. J. J. Verhaar, Ter Aar; Arie, A. H. Rotteveel, Oude Wetering. Klasse 4. stierkialveren geboren na 31 lUgustus '55 en vóór 15 mei '56: Panda, 3 F. C. Mooren, Leimuiden; Sjaak, G. Belt, Zoetenvoude. Klasse 5, melkgevende koeien. Groep dieren geboren voor 31 dec. 1949: Dingena 3, A. H. Rotteveel, Oude We tering: Margo 4, idem. Klasse 5, groep 2, melkgevende koeien leboren tussen 1 dec. 1949 1 april 1950: Doortye 5, D. van Os, Rijnsater woude; Co 3, idem; Gerrie, W. Hoogen doorn. Zoeterwoude. Klasse 5, groep 3, dieren geboren in april en mei 1950: Betsie 5, D. van Os, Rijnsaterwoude; Jolan 8, wed. H. Blij- leven, Nieuwkoop; Clasina 6, A. H. Rot teveel, Oude Wetering. Klasse 5, groep 4, dieren geboren in dec. '50 en jan. en febr. '51: Marian, J. j Verhaar, Ter Aar; Meta 4, W. van Senten. Wassenaar. Klasse 5, groep 5. dieren geboren na maart '51 en voor 31 aug. *51Agnes 2, wed. M. J. M. Straathof van Blokland,' Rijpwetering; Annie 2, H. T. J. Mooren, Leimuiden; Preina 21, M. A. van Brie- men. Bodegraven. Klasse 6, groep 1, melkgevende koeien, jeb. na 31 aug. '51 en voor 16 maart '52: lora 2. M. A. van Briemen, Bodegra- ren; Liza 2. A. C. Wieman, Alphen a. d Rijn; Minke 3. H. P. J. Mooren, Lei muiden: Coba 4, H. Roest. Zoeterwoude. Klasse 6. groep 2, dieren geboren na 16 maart '52: Coba 3. M. A. van Brie- men, Bodegraven; Jopie, H. P. J. Moo ren, Leimuiden; Gerrie, W. de Wit, Lisse; Doortje 7, D. van Os, Rijnsater woude; Truus 26, H. Roest, Zoeter woude. Klasse 7, gewone produktieklasse: SR. J fokregisterdieren: Mennie, S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; Leenbje 30, C. van Zwieten, Alphen aan den Rijn; Mollina 12, W. van Santen, Wassenaar; Aaltje 16. H. Angenent. Woubrugge; Juliana 2, G. Treur, Leimuiden. Klasse 8. levensproduktieklasse, groep Diena. W. Hoogendoorn, Zoeterwoude; Aaltje 6, H. Angenent, Woubrugge; Grietje, J. J. Verhaar, Ter Aar. Klasse 8, groep 2: Af tientje wed. M. M. Straathof van Blokland, Rijpwe tering; Elly, W. Hoogendoorn, Zoeter woude; Rensje 4, H. P. J. Mooren, Led- muiden. Klasse 9, melkgevende koeien (Schot ten), groep 1, dieren geb. voor 1 anaart 1953: Tine, J. J. Verhaar, Ter Aar; Haartje 4, W. van Santen, Wassenaar; Aaltje 16, H. Angenent, Woubrugge. Klasse 9. groep 2, dieren geb. na 1 maart 53 en voor 1 sept. '53: Bertha 7, S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; Anna 6, H. Angenent, Woubrugge; Somja, S. J. v. d. Stoel, Leiderdoiip; Adri 2, A. van Dorp, Hazerswoude. Klasse 10, melkvaarzen, groep 1, dle- ,.>n geboren na 31 aug. '56 en voor 16 maart '54: Maartje 5, W. van Santen, Uitslag Zuivel De uitslagen van de zuivelexposttte, die op de Vebo eveneens grote belang stelling trok. luiden als volgt: Leidse kaas: Klasse A tot 6 kg: le pr. F. v. Vliet Voorschoten; 2e pr. A. Th. Straathof. Rijpwetering. Eervolle ver melding: P. F. Vergeer, Warmond. Klasse B boven 6 kg: le pr. (wisselbe ker) komt definitief in het bezit van J. A.v.d.Hulst, Oud Ade; 2e pr. A.Th. Straat hof, Rijpwetering. Eervolle vermeldingen: '1. P.P. Heemskerk,Oud Ade; J. Warmer- am, Warmond en P. F. v. Vliet, Voor schoten. Door cursisten ingezonden kazen: Klasse A Leidse tot 6 kg. le pr. A. A. G. Straathof, Rijpwetering. Goudse kaas: Klasse A tot 8 kg: le pr. T. W. van de Bas, Moordrecht; 2A pr. D. Sol, Hazerswoude; 2B pr. G. v. d. Hulst, Voorschoten. Eervolle vermeldingen Jac. Rijlaarsdam. Alphen aan den Rijn; L. P. HUlenaar Hoogmade; G. A. Röling, Bo degraven; C. N. v. d. Akker, Leimuiden en Jac. Boere, Alphen aan den Rijn. Goudse kaas kl. B (8—12 kg)le pr. T. W. van de Bas. Moordrecht: 2e pr. J. Rijlaarsdam, Alphen aan den Rijn; 3e pr. C. N. v. d. Akker, Leimuiden; 4A pr. Th. Zwetsloot, Hoogmade; 4B pr. J. S. Pennings Oud Ade; 4C pr. G. v. d. Hulst. Voorschoten; 4D pr. Jac. Boere, Alphen aan den Rijn; 4E pr. Gebr. v. d. Meer, Alphen aan den Rijn. Eervolle vermeldingen: S. van Schie, Warmond: L. C. van der Geest, Hoog made; L. C. van der Geest, Oud Ade; C. G van Leeuwen, Zoeterwoude en J. H. Koot, Voorschoten. Goudse kaas kl. C (boven 12 kg): le pr. (wisselbeker Kamer v. Koophandel en medaille Commissaris der Koningin) J. Rijlaarsdam, Alphen aan den Rijn; 2e pr. Jac Boere, Alphen aan den Rijn; 3A pr. P Rijnsburger Zoeterwoude; 3B pr. C. W.Pennings Oud Ade; 3C pr. T. W. v. d. Bas. Moordrecht; 4e pr. J. A. v. d. Salm, Hoogmade; 5e pr. W. A. de Jonge, Bodegraven; 6A pr. J. W. v. d. Geest, Leiderdorp; 6B pr. C. N. v. d. Akker, Lei muiden. Eervolle vermeldingen. P. N. J. v. d. Geest. Oude Ade; A G. v. d. Hulst, Al phen aan den Rijn; Jac. de Roos, Bode graven en J. N. van de Geest, Oud Ade. Door cursisten gemaakte kazen: Qoudse kazen: klasse A. tot 8 kg: le pr. A. Stam. Wilnis. Eervolle vermeldin gen: S. Schalij, Nieuwveen en C. van Balen, Zevenhoven. Goudse kazen; klasse B. 812 kg: le pr. J. C. Onderwater, Zoeterwoude; 2e pr. N. Rodenburg. Nieuwkoop. Eervolle vermeldingen: H. S. v. d. Meer. Woubrugge: A. Schalij. Nieuw veen; C. Zuydervliet. Zevenhoven en J. M. van Leeuwen, Oud Ade. Goudse kazen: klasse C, boven 12 kg: IA pr. Corrie Kempen. Aarlanderveen; IB pr. L. C. v. d. Geest, Oud Ade; 2e pr. C Mourits, Noorden. Wassenaar: Liesje 29, C. van Swieten, Alphen a. d. Rijn: Ineke 2, C. Voets, Alphen; Gerda 8. H. H. Rotteveel, Oude Wetering: Ida, W. de Wit, Lisse;. Klasse 10. groep 2. melkvaarzen, ge boren na 15 maart '54: Dirkje 4. H. P. J Mooren, Leimuiden; Stijntje 2. W. v. Santen, Wassenaar; Elza lil, A. v. Dorp, Hazerswoude; Margo 17, A. H. Rotte veel, Oude Wetering. Klasse lil, drachtige, droogstaande koeien met tenminste een afgesloten melblijst: Carolien 4, W. van Santen, Wassenaar; Cobi 2, P. v. d. Marei. Was senaar; Freule, wed. M. J. M. Straathof van Blokland. Rijpwetering. Klasse 12. drachtige vaarzen, .geboren na 1 sept. '53 en voor 1 sept. '54: Ma dam 7, wed M. J. M. Straathof van Blokland, Rijpwetering. Klasse 13, pinken, dieren geboren na 1 maart '55: Gonda 13, G. W. v. d. Poel, Zoeterwoude; Jantine, W. de Wit, Lisse; Gonnie 9, H. P. J. Mooren. Leimuiden. Klasse 13, groep 1: Cilia, G. Balt, Zoe terwoude. Klasse 14. directe vrouwelijke nakome lingen'van één stier, groep 1, oudere dieren: A. H. Rotteveel, Oude Wetering. Stamvader Gustaaf; D. van Os. Rijnsa terwoude, stamvader: Dorus van Schul- tinga. Groep 2. jongere dieren. Inzender: Jac. Rijlaarsdam, Alphen. stamvader Gustaaf; inzender W. de Wit, Lisse, stamvader; Court: inzender W. van Santen, Wassenaar, stamvader: Adriaan. Groep 15, pinken, geb. tussen 31 aug. '53 en 1 sept. '54: Inzender: G. W. v d. Poel, Zoeterwoude en G. Belt, stamvader: Adelbert. Inzender: A. Riest en Zn., Leiderdorp, stamvader: Rietjes Achilles; inzender: gebr. Zwanenburg, Bodegra ven, stamvader: Berend. Klasse 16, vrouwelijke zelfgefokte vol bloeden: A. H. Rotteveel. Oude Wete ring; D. van Os. Rijnsaterwoude; W. v. Santen, Wassenaar. •Klasse 16 B. kleinere groepen: A. C. Wieman, Alphen: Jac. Rijlaarsdam, Al phen; A. van Noort, Lisse. Klasse 17, bedrijf groepen: S. J. r. d. Stoel. Leiderdorp; H. Angenent, Wou brugge. AFDELING ZWARTBONT VEE Klasse 1, driejarige en oudere stieren, geb. vóór 1 sept '53: Tetsens Teatske*s Adema, „Vita Nova", Hazerswoude. Klasse 2, 2-jarige stieren, geboren tus sen 31 aug. '53 en 1 sept. '54: Peanster Eduard, Vita Nova, Hazerswoude; Lang- warder Wiersma, Vita Nova. Hazers woude. Klasse 3, stieren geb. tussen 31 aug. '54 en 1 sept. '55: Anton, J. v. d. Lip, Ter Aar. Klasse 5, melkgevende koeien, groep 1, dieren geboren vóór 1 sept. '50: Leeu warder 35. dr. mr. v. d. Bergh. Noord- wijk; Smits 21, C. P. van Wees, Aals meer; Roosje 8, W. Vonk, Leimuiden; Agnes 2. C. P. van Wees. Aalsmeer; Aaltje 126. W. Vonk, Leimuiden. Klasse 5. melkgevende koeien, groep 2, dieren geb. na 1 sept. '50: Jaantje 89, dr. mr. W. v. d. Bergh. Noordwijk; Hiltje 23, C. P. van Wees. Aalsmeer. Klasse 6, melkgevende koeien, gefb. na 31 aug. '51: Ursula, C. P. van Wees, Aalsmeer; Pietje 5, idem; Rona. W. Vonk, Leimuiden. Klasse 7, gewone produktie-klasse, groep 1, dieren met twee lijsten: Anna 17, C. P. van Wees, Aalsmeer. Groep 2. dieren met 3 of meer melk- lijsten: Marie 42, C. P. van Wees, Aals meer; Klaske 34, idem; Carolina 4, W. Vonk, Leimuiden; Bleske 42, L. Treur, Leimuiden. Klasse 8. groep 1, levensproduktie klasse, dieren met meer dan 35.000 kilo melk; Marijke 20, jhr. J. G. A. Sand- bergTn, Wassenaar; Klaske 17. L. Treur, Leimuiden. Klasse 8, groep 2, dieren met 30 000 tot 35.000 kilo melk: Afke, C. P. van Wees, Aalsmeer. Klasse 9, melkgevende koeien (Schot ten). groep 1, dieren geboren vóór 16 maart '53: Afke 55, dr. mr. W v. d. Bergh. Noordwijk. Klasse 9, groep 2. dieren geb. na 16 maart '53: Anna 14. Bonda's Proefboer- derij. Wassenaar; Rona 2, W. Vonk. Lei muiden. Klasse 10. melkvaarzen. groep 1. die ren geb. vóór maart '55: Klaske 40, C. P. van Wees. Aalsmeer; Rona 3. W. Vonk. Leimuiden; Egberdina 44, H. van Dijk, Aalsmeer. Groep 2. dieren geb. na 16 maart '54: Erika. Kl. van Leeuwen, Warmond; Jonge boerinnen aan de produktie- slag. In een melkwedstrijd tonen de meisjes wat zij op de boerderij waard zijn. (Foto L.D./Van Vliet.) t. hut* £r Afke 37, A. J. Oompier, Leimuiden; Beto 11, geb. Broers, Aalsmeer. Klasse 11, drachtige droogstaande koeien met tenminste één afgesloten melkijaar: Boerinneke, A. van Dijk, Aals meer; Aegumer Marie, L. Treur. Lei muiden. Klasse 12, drachtige vaarzen, geb. na 1 sept. '53 en voor 1 sept. '54: Agnes 3. C. P. van Wees. Aalsmeer. Klasse 13. pinken, groep 1. dieren geb. vóór 1 jan. '55: Adema's Willy 21. H. van Dijk, Aalsmeer. Groep 2, dieren geb. tussen 1 jan. '55 en 1 april '55: Fokje, H. J. Compier, Lei muiden. Groep 3 dieren geb. na 1 april '55: Anna 37c H. J. Compier Leimuiden. Klasse 14, directe vrouwelijke nakome lingen van één stier: C. P. van Wees. Aalsmeer, stamvader: Adema van Ca- trien 41. Klasse 16, collectie van één eigenaar zelfgefokte volbloeden: C. P. van Wees. Aalsmeer; K. van Leeuwen. Klasse 17. bedrijfsgroepen1. C. P. van Wees, Aalsmeer. VARKENS Klasse 1, beren geboren vóór 1 jan. '55: Geert. J. W. Roe 1 offs. Nieuwe Wete ring-; Peter, L. Uitdenbogerd, Zoeter- meer. Klasse 2, beren geb. tussen 1 jan. '55 en 1 jufli '55: Piet L. Uitdenbogerd Zoe- termeer. Klasse 3. beren geb. tussen 1 juli '55 en 1 jan. '56: Bahldur, J v. d. Snoek, Alphen: Borst, W. Riimmelzwaan, Leid schendam. Klasse 4, beren geb. tussen 1 jan. en 15 juni '56: N. S. Onderwater. Stomp- wijk; P. N. C. Onderwater, Stompwijk. Klasse 5. zeugen geb. vóór 1 jan. '55: L. Uibdenibogerd. Zoetermeer; W. A. van Reeuwijk, Zoetermeer. Klasse 6. zeugen geb. tussen 1 jan. '55 en 1 juli '55: A. J. van Reeuwijk. Zoe termeer; J. W. Roeloffs, Nieuwe Wete ring. (Klasse 7. zeugen geb. tussen 1 juli '55 en 1 jan. '56: L. Uitdenbogerd, Zoeter meer <12 x). Klasse 8, zeugen geb. tussen 1 jan. '56 en T5 juni '56: J. W. Roeloffs, Nieuwe Wetering. Klasse 9, zeugen met biggen, waarvan de zeug geb. vóór 1 jan. '55: W. A. van Reeuwijk, Zoetermeer. Klasse 10, zeugen met biggen, waar van de zeug is geb. na I jan. '55: N. S. Onderwater. Klasse 11, twee of drie afstammelin gen van 1 zeug, geb. na 1 jan. '56: J. W. Roeloffs, Nieuwe Wetering. GEREGISTREERDE SCHAPEN Klasse 1. rammen geb. vóór '55: N. J. W. Olieman, Leidschendam. Klasse 2 rammen geb. in '55 Bonda's Pr oef boerderij. Wassenaar. Klasse 3, lammeren geb. vóór 5 maart '56: wed. C. Doelman, Leidschendam; T. Brak. Wassenaar. -Klasse 3. lammeren geb. na 4 maart '56: Bonda's Proefboerderij. Klasse 5, ooien met 2 lammeren: N. J. W. Olieman, Leidschendam. Klasse 6, drietallen ooilammeren af stammend van 1 vader: J. J. den Hol lander. Leiderdorp; wed. C. Doelman, i Leidschendam. Klasse 7, ooien geb. vóór '55: L. Laan, Woerden. Klasse 8, drietallen ooien, geb. vóór J '56. afstammend van één vader: L. Laan, Woerden. Klasse 9, viertallen ooien van 1 eige naar: N. J. W. Olieman. Leidschendam: L. Laan, Woerden. Afdeling geregistreerde geiten, klasse 1, bokken geb. vóór '53: Neva, afd. Nieuw Vennep. Klasse 2. bokken geb. in '53 en '54: Lucifer 1, Prov. bond v. geitenfokver. in ZH. afd. Lisse. Klasse 3. bokken geb. in '55: Onno 3, afd. Leiderdorp. Klasse 4. geiten geb. vóór '53: J. Sohenkeveld. Klasse 5, geiten geb. in '53: Anna. H. Mooren, Oude Wetering; Corrie, P. J. Rozenboom, Leiderdorp. Klasse 7. geiten geb. in '56: Gonnie, H. Mooren. Oude Wetering; Magda, W. Hoogstraten, Leiderdorp. Klasse 8, boklammerenR. v. J. 76. Voor jongeren was er vandaag op het Leidse veemarktterrein een vee-beoordelingswedstrijd. Met des kundige blik worden de kwaliteiten van het dier onder de loep genomen. (Foto L.D./Van Vliet.) K. van Dam, Lisse; P. J. Rozenboom, Leiderdorp. Klasse 9, moeder met 2 afstammelin gen: H. Mooren, Oude Wetering. Klasse 10, 5 afstammelingen van één vader: Afd. Nieuw-Vennep Geitenfok- vereniging. Klasse 11: Verenigingsgroep van min stens 5 geiten: Afd. Nieuw-Vennep; Afd. Leiderdorp. Klasse 12, 3 of meer geiten van één eigenaar: H. Mooren, Oude Wetering. Na de zo zeer geslaagde Vebo-fokveedag, waren het vandaag de jonge boeren en boerinnen, die op het Leidse veemarktterrein in actie kwamen. In dachtig aan het gezegde: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" had het Vebo-bestuur, in samenwerking met een daarvoor speciaal gevormde jongeren- commissie, aan de tweede Vebodag het karakter van een jongerendag gegeven. Een en ander geschiedde in nauw overleg met de jongerenorganisaties van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw, de CJB.T.B. en de L.T.J., terwjjl ook diverse landbouwscholen con amore hun medewerking verleenden. Het fokvee op de Vebo De Rijnstreek kan trots zijn op mannelijk fokmateriaal! (Van onze deskundige medewerker) Het is een zeer goed geslaagde fok- veetentoonstelling geworden, waarover we gisteren reeds het een en ander vertelden, n.l. over de stieren. Zoals we toen reeds voorspelden is Berend van de K.I. Ver. „Gouda en Omstreken'' kampioen der blaarkop- stieren geworden en reserve 1B van de ouderen, de vrijwel even goede Emiel (met wat hangende horens) van de K.I. Ver. „Vita Nova" te Hazerswou de, terwijl de IVi-jarige Gsbrecht van A. Roest jr. te Leiderdorp ernstig mee telde. Maar ook de anderen zijn (nog) uitstekende dieren. De Rijnstreek kan trots zijn op zijn mannelijk fokma teriaal. En zoals straks blijkt: er wordt goed gefokt. Bij de vrouwelijke dieren was het een Gustaaf-dochter, f.e. A. H. Rotteveel te Oude Wetering dde de titel veroverde: de achtj. Dingena 3 K.S. uit een R- moeder. Best typische, goed gezonken en evenredig gebouwde koe met goed ruim en vierkant uier, de spenen nog haast iets spits. Reserve-kampioene werd de in Groningen gefokte 51,^-jarige Marian, V. Apollo, van J. J. Verhaan te Ter Aar (v. j. kampioene), terwijl de 8-j. Gu staaf-dochter Margo 4, f.e. Rotteveel (v. j. reserve-kampioene) en de zes-j. Court-dochter Mennie, f.e. S. J. v. d. Stoel te Leiderdorp mede ernstige kan didates waren naast meer heel goeden, alle een mooi harmonische lichaams bouw op goede benen en met goede uiers. Dat er beste produktiedieren onder deze blaarkoppen voorkomen, moge hieruit blijken dat we van verschillende dieren gemiddelde dagprodukties ver meld zagen van meer dan 20 kg. melk, ja. zelfs tot bijna 30 kg., met goed vet gehalte oftewel ruim 1000 vetgrammen per dag! In de groepen zagen we naast Rotte- veel's Gustaaf-dochters, die van Dorus v. Schultinga, f.e. D. v. Os te Rijnsater woude naar voren komen, dus niet zozeer bij de keuring om het kampioenschap. Met zijn groep van vijf heel goede Gustaaf-dochters werd Rotteveel 1 A en v. Os 1 B met zijn vrijwel even goede Dorus-dochters. Hetzelfde zagen we bij de groepen eigengefokte volbloeden: de zeven <d. Gustaaf) van Rotteveel wer den 1A, de zes van v. Os (d. Dorus) 1 B, terwijl de heel mooie uniforme groep jongere dieren van W. v. Santen te Was senaar (meer dan één vader) 1 C werd en H. F. J. Mooren 2 A welke laat ste met een eerste prijs ook niet ten onrechte bedeeld zou zijn. In de klasse jongere dieren van één vader zegevierde het fraaie groepje d. Gustaaf. f.e. Jac. Rijlaarsdam te Alphen a. d. Rijn en bij de kleinere groepen eigengefokten van één eigenaar, was het heel mooie liefsoortige drietal jonge koeien van A. C. Wieman te Alphen 1 A, in beide gevallen 1 A van drie eersten. De strijd om de wisselbeker tussen de grote en kleine 1 A groep afstammelin gen en tussen de grote en kleine 1A groep eigengefokte volbloeden werd in beide gevallen beslist ten gunste van A. H. Rotteveel. Dan waren er tenslotte ook nog groe pen van eigenaren van welke „bedrijfs groepen" niet zelfgefokten 1A werd het mooi afgewerkte vijftal van S. J. v. d Stoel te Leiderdorp en 1 B de vier beste melkkoeien van H Angenent te Woubrugge na harde strijd. Veel meer zou er nog over de blaar koppen zijn te vertellen, doch we zullen het hierbij laten: er wordt zeer goed werk geleverd in de Rijnstreek. Van de zwartbonten werd de 6-j. stier Wetsens Teatske's Adema R.P., de Friese van „Vita Nova" kampioen, reserve werd de bijna drie-j. Peanster Eduard, eveneens in Friesland gefokt. Uit een zeer goede grote groep 1A koeien werd de nog steeds zeer goede 15'i-jarige Friese Marijk 20, V. Roosje Bertus, van Jhr. J. G. A. Sandbergh te Wassenaar kampioene; deze prefe rente stammoeder levert blijkbaar in Zuid-Holland (nog) niet veel beste af stammelingen; zelf is ze van heel goed type, voldoende diep en goed evenredig met mooi ruim vierkant uier en goed geplaatste spenen. Reserve-kampioene werd de best typische 7-j. Kamper- eilandse Leeuwarder 35. V. Sjoerd, van de dr. mr. v. d. Bergh-Stichting te Noordwijk, tegen 1 B uit Marijk's klasse Klaske 17 KS, V. Frits, f.e. L. Treur te Leimuiden. Marijk 20 was IA in de produktie klasse met een totaal-produktie van 70638 kg. melk met goed vetgehalte! Met vrouwelijke afstammelingen ze gevierde Adema v. Catrien 41 RP.; C. P. v. Wees te Aalsmeer (verre de groot ste inzender van vandaag met zijn 33 dieren) had van hem een uniforme groep „melktypische" dochters met goede uiers. Met een groep vaarzen van Johan na's Adema RP. behaalde v. Wees de 2 A-prijs. Ook met zijn groep eigengefokte vol bloeden, knappe collectie goede dieren met goede uiers, werd v. Wees IA; 1B werd K. v. Leeuwen te Warmond met jongere dieren met ook goede uiers. En met zijn bedrijfsgroep was ook weer v. Wees 1 A. 1 B was de groep van L. Treur te Leimuiden: wel goede ruime dieren, maar het toilet kon beter! Over de varkens willen we nog even vermelden dat de drie-j. kampioen beer Geert 3690 P. V. 3200 P., van J. W. Roe- ioffs te Nieuwe Wetering, een uitstekend dier is: lang, goed gebeend en zeer goed hard met beste verhoudingen. In diverse wedstrijden, die ook van de zijde van het publiek grote belangstel ling trokken, toonden de jongeren wat zij op de boerderij waard zijn en dat het spreekwoord „jong geleerd, oud gedaan' voor hen geen ijdele klank is. Alvorens zij aan de slag trokken heb ben zowel de voorzitter van de Vebo als van de Jongerencommissie, resp. de he ren J. W. Bonda en H. v. d. Stoel, in ,,'t Schuttershof" nog eens gewezen' op het grote belang van het aankweken van de vakkennis. Wedstrijden Naar verluidt heeft de Japanner een aangeboren aanleg voor het schikken van bloemen, heeft de zigeunerin een aangeboren aanleg voor het bevallig en smaakvol draperen van kleding (-stof fen), heeft de neger een aangeboren ge voel voor ritme en ga zo maar voort. Maar zij die niet zo'n direct uitge sproken aanleg hebben om ergens in uit te blinken zullen toch in een en ander een beetje mee willen of moeten doen onze samenleving eist dat nu eenmaal. En dan kunnen onderwijs en voorlich ting hun goede diensten bewijzen. Zo is het goed gezien van het Vebo- bestuur om de jongeren van het platte land voor te lichten omtrent verschil lende zaken die in het buitenleven van belang zijn en wedstrijden in bloemen- schikken, fruitmand(en) opmaken, stof fen beoordelen, kunnen er toe medewer ken dat het „leven op het land" veraan genaamd wordt, dat door andere huis houdelijke wedstrijden: als pannekoe ken bakken, huishoud werkjes verrichten, textiel keuren e.d. de jonge vrouw (lees: het plattelandsmeisje) beter voor haar taak van huisvrouw wordt voorbereid, terwijl tenslotte door melkwedstryden. kaas beoordelen, kalverenopfok, veebe- oordelen enz. de jonge man zowel als de jonge vrouw op het economisch terrein van het boerenbedrijf meer voorberei ding krijgt inzake de taak die ze straks als boer en boerin te vervullen krijgen. Het is nu eenmaal niet eenvoudig om een boerenbedrijf goed te leiden: in onze samenleving dient men behoorlijk, liefst goed algemeen ontwikkeld te zijn, dient men het huishouden goed te kunnen lei den maar moeten man en vrouw beiden goed berekend zijn om een veelomvat tend bedrijtf in al zijn schakeringen goed te leiden en te beheren. Minder goed onderlegd zal het ook wel gaan maar vraag dan niet hoe! Zo hebben we vrijdag eens een kijkje genomen op de Vebo, speciaal naar de wedstrijd i<n veebeoordeling en pas sant het bloemenschikken^ eens bekij kend. A1b er een Japanse jury geweest •was zou allicht de corsage, die nu de •derde prijs kreeg, eerste zijn geworden. •Het is er mee als met de bloem in het knoopsgat: de anjer is wel mooi maar ze wordt vooral om haar geur gedragen; een korenbloem kan mooier zijn en een rozenknop is veelal veel mooier. Maar hier komt de smaak meespreken: wat de een mooi vindt wordt door de ander af gekeurd* Er waren twee groepen rundvee: vier zwartblaarkoppen en vier zwartbonten. Van die eerste vier kwam één ons nogal bekend voor het was de kampioene ■van de vorige dag. De jongelui moesten de vier dieren in •volgorde van kwaliteit alleen naar ex terieur plaatsen: over de produktie werd niets verteld en ook niet over af stamming enz de dieren moesten be oordeeld worden zoals ze daar stonden. Over die volgorde was nogal eens ver schil van inzicht alsmede over de be oordeling der dieren: het keuringsrap port. Deze handelingen lenen zich niet erg voor de bespreking in de krant, het geheel was weinig spectaculair. Doch het bleek wel dat zoals we in de aan hef aanstipten de één meer aanleg heeft voor het keuren van vee dan de ander: de een is het aangeboren, an deren kunnen het eenvoudigweg niet goed leren Waar de aanleg een beetje aanwezig is kan door goede voorlichting wel een er. ander worden verbeterd doch een goed veekenner moet als zodanig geboren zijn. Het is dan ook niet uitsluitend een verdienste van de onderwijsinstelling als haar leerlingen als team bovenaan ko men, het kan een aanwijzing zyn dat het onderricht goed is. Het was nu zo dat. voor zover de blaarkoppen betreft, de landbouwschool te Zoeterwoude bovenaan kwam. gevolgd door die te Voorhout. Individueel wer den de bovenste plaatsen bezet door H. Post te Zoeterwoude en P. v. d. Hulst te Voorschoten, beiden van de lagere land bouwschool te Zoeterwoude. Bij de zwartbonten was de school te Scha gen eerste (klopt! Noordhollands zwartbonbfokikers!) gevolgxl door Voor hout. Individueel werd eerste Mul uit Scha- gen, gevolgd door de Groot (Voorhout) en Huizer van de school te Gouda. Betrokkenen wisten hun beoordeling goed te formuleren in de zin als de jury zich dat ook had gedacht en die de thans gangbare wel goed vertegen woordigd. Sommige jongelui konden him stand punt niet altijd voldoende motiveren, maar hun ambitie is een aanzienlijke factor ten goede. In ieder geval: deze wedstrijd heeft zijn nut. er wordt over doorgepraat en verdere resultaten komen ongetwijfeld betrokkenen en daarmede onze veefokkerij ten nutte. Lezers schrijven NATIONALE RECLASSERINGSDAG Bijna 29 september, dus bijna Nationale Reclasseringsdag In de week van 24 tot 29 september wordt door de medewerkers onder span ning gewerkt om het financiële resul taat van de aan die nationale Reclasse- ringsdag verbonden geld-inzameling zo hoog mogelijk op te voeren. Het vorige jaar was de opbrengst ruim f 4600.tweemaal zoveel als het jaar daarvoor. Een geweldig succesl Zouden wij dit jaar weer een groot suc ces mogen boeken en b.v. een derde vooruit mogen gaan om als streefbedrag te kunnen noemen f 6000. Indien U enthousiast bent ooi voor dit belangrijke .werk Uw hulp als collec- tantie» op 29 september as. te verlenen, of in de komende week medewerking te verlenen bij de inte-ken-collecte, wilt U zioh dan opgeven aan de onderstaande adressen? Mej. W. Th. A. Laken, Kamerlingh Onneslaan 10; de heer A. J. Martijn, Kastanjekade 16; de heer C. W. Oost veen. Rijn- en Schiekade 121, of telefo nisch no. 22050. Nederland beschuldigd Van schending R.T.C.-overeen komst De woordvoerder van het Indonesisch ministerie van Voorlichting, Mononoe- toe, heeft vandaag Nederland be schuldigd van schending van de in 1949 gesloten RTC-overeenkomsten, toen het Westelijk Nieuw-Gulnea „unilateraal annexeerde" en dit ge bied in de Nederlandse Grondwet tot een deel van het Koninkrijk der Ne derlanden verklaarde. De woordvoerder zeide dat het besluit van Indonesië om alle RTC-overeen komsten op te zeggen en de bij deze overeenkomsten door Indonesië op zich genomen schulden aan Nederland, te annuleren werd genomen na deze unila terale Nederlandse annexatie van weste lijk Nieuw-Guinea. Hij legde er de na- durk op. dat de Indonesische regering altijd zeer geduldig is geweest, niette genstaande de betreurenswaardige hou ding van Nederland met betrekking tot het vraagstuk westelijk Nieuw-Guinea „Het was de houding van Nederland, welke in feite de opzegging van de RTC-overeenkomsten door Indonesië heeft veroorzaakt", aldus de «oord voerder.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3