Prinses Beatrix schonk jeugdige frisheid aan een oude luister WEERBERICHT Plechtigheid zonder het ware karakter in aloude Ridderzaal TWEEDE SUEZ-CONFERENTIE IS WAT ONZEKER BEGONNEN K.L.M.-directeur Slotemaker waarschuwt de Ver. Staten 95ste jaargang WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 No. 28939 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— f\U VUUK LUILUlIN H1N UMJ 1 I\LI per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i*iilruiiiit«g!i (Van onze parlementaire redacteur) De sierlijke, fleurige verschijning van de jonge Prinses Beatrix verleende gistermiddag jeugdige frisheid aan het politieke gezelschap dat in de Ridderzaal was verenigd voor de jaarlijkse opening van de nieuwe zitting van het parlement. In harmonie met de pauwblauwe japon van Koningin Juliana (met lange witte handschoenen tot de elle boog) droeg Prinses Beatrix een sterk getailleerde jurk van dikke zijde met wijd klokkende rok in heel lichtblauw, dat onder het licht der helle lampen bijna wit was. Op het hoofd droeg zij een grote hoed in dezelfde lichtblauwe kleur met een klein strookje geborduurde rose bloemen in de knepen van de rand. Van de rechterschouder naar de linkerheup droeg zij het overwegend donkerblauwe lint, behorend bij het Groot kruis der Orde van de Nederlandse Leeuw, dat zij pas heeft gekregen. Behalve een schitterende broche droeg zij verder geen versiering op de jurk, die opzij grote strikken vertoonde. De kleine tengere mevrouw Verwev Jonker (P. v. d. A.), lid der Eerste ka mer, gekleed in een lange, zwartzijden japon met fijne rose stippen, schreed naast de 18-jarige Prinses Beatrix, die even nog boven mevrouw Verwey uit stak. zodat de Prines, die voor het eerst aan de plechtigheid in de Ridderzaal deelnam, zich in alle opzichten wel erg „groot" moet hebben gevoeld. Be scheiden, maar in sierlijke houding, de ogen vaak neergeslagen, zat de Prinses tijdens het voorlezen van de Troonrede aan de linkerzijde van haar moeder. En met lenige, doch waardige tred schreed zij bij het verlaten van de Ridderzaal de trappen af. waarbij zij niet vergat, alvorens in de G-ouden Koets te stappen, met een buiging het vaan del van de Mariniers te begroeten, want eerbied voor het vaandel betekent eer bied voor de gevallenen in de strijd voor dat vaandel. Vriendelijke glimlach Bij het passeren schonk Prinses Bea trix een vriendelijke glimlach aan de rij ministers, die een eerbiedige buiging maakten, waarna minister-president dr. Drees nog even extra werd begroet. Het was pater prof. Beaufort, lid der Eerste Kamer, die in zijn zwarte hoog leraarstoga Koningin Juliana naar de troon geleidde. Over een zachtgroene robe droeg de Koningin een saffierkleurig overkleed, waardoor het effect van pauwblauw werd verkregen. De heer H. W. Tilanus, de fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer, in zijn uniform van oud- artillerie-officier met Oranje sjerp, liep aan de zijde van Prins Bernhard, die het. zwarte ceremonieel tenue van gene ra al-vlieger der Kon. Luchtmacht droeg. Het Grootkruis van de Gouden Leeuw van Nassau sierde zijn borst. Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht en ochtend met hier en daar mist. Morgen overdag zonnig weer met dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige zuidoostelijke wind (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 SEPTEMBER. Zon op: 6.25 uur; onder: 18.45 uur. Maan op: 18.25 uur; onder: 6.51 uur (v.m.). Hoogwater te Katwijk te 3.26 en 15.43 uur. Kt nummer bestaat uit acht pagina's Ministers in somber zwart De verschijning van Prinses Beatrix in de lichtblauwe kleur van de jeugd, gaf een fleurige loon aan de plechtig heid. die het ware karakter van an dere jaren miste en een gedrukte sfeer zou hebben gehad nu het Parlement door de bedroevende Kabinetsformatie ziek is. Daardoor zaten de oude mi nisters. als gewoonlijk allemaal in een somber zwart jacquet nog op de plaat sen waar eigenlijk nieuwe ministers behoorden te zitten. Met opmerkelijk veel nadruk memoreerde ook de Ko ningin in de Troonrede, dat het na drie maanden nóg niet mogelijk was gebleken te komen tot de vorming van een Kabinet. In tegenstelling tot de zittende minis ters was het Kamerlid, prof. mr. C. P. M. Romme gekleed in het ambtskostuum van minister, omdat hij vóór1940 mi nister van Sociale Zaken is geweest. Hij droeg weer eens de witte pantalon en de gevederde mmisterssteek. En alsof er nooit een mandement is verschenen en er geen sprake is van ruzie met de P. v.d.A., drukte hij, alvorens te gaan zitten, hartelijk de hand van de achter hem zittende heer Ruygers (P v. d. A.), een „doorgebroken" katholiek. Zo gaat dat in het Parlement Ook prof. mr. P. J. Oud was als oud minister van financiinën in de vooroor logse tijd in het uniform van minister. Terwijl bijna iedereen reeds had plaats genomen, kwam hij de zaal binnen en wandelde door het gangpad, een impo nerende persoonlijkheid met zijn witte haren. Evenals prof. Romme was hij het mikpunt van een film-operateur. In de hoek van de Ridderzaal, waar altijd de diplomaten zitten, trok ditmaal vooral de aandacht de jadekleurige ki mono van de echtgenote van de Japanse ambassadeur. Schittering van unifor men en eretekenen en glanzende toilet ten droeg ook nu weer bij tot de luister van de traditionele plechtigheid in de aloude Ridderzaal. Overigens had de verenigde vergade ring van de Staten-Generaal het ge bruikelijke verloop. Aan het slot riep voorzitter Jonkman „Leve de Ko ningin!", waarmee de zaal staande instemde. Prinsjesdag is weer voorbij. Maar een nieuw Kabinet is er nog niet Niet gemakkelijk om de Vereniging van kanaalgebruikers tot leven te brengen Het beslissende stadium is bereikt (Van onze Londense correspondent) De tweede Londense conferentie over het Suez-probleem is vandaag min of meer in een sfeer van verwarring begonnen. De meeste ministers van Buiten landse Zaken, die gisteren in Londen arriveerden, behielden zich hun oordeel voor, omdat zij niet precies weten, hoe het voorgestelde plan voor een Vereniging van kanaalgebruikers zal uitvallen. Ook de Nederlandse minister, mr. Luns, ver klaarde bij aankomst, dat het voorbarig zou zijn om iets over het plan te zeg gen. De belangrijkste vraag, welke op het ogenblik in Londen gesteld wordt, is of de nieuwe conferentie van achttien er in slagen zal tot een eenstemmig besluit te komen, want de taak van de tweede conferentie is ongetwijfeld moeilijker dan die van de vorige, welke bijeengeroepen was om een internationaal systeem voor het Suezkanaal te ontwerpen, waarover men het in beginsel gemakkelijk eens kon worden. Thans echter komen vele van de nu in Londen vergaderende mo gendheden met een aantal bedenkingen. Een maand geleden geloofde men, dat er een redelijke kans bestond, dat Nasser de uitgestoken hand niet zou afwijzen, hetgeen hij juist wel gedaan heeft. Hij weigert nu ook het denkbeeld de schepen van de associatie met eigen loodsen het kanaal te laten passeren. Bovendien be zit Nasser nog de troef, dat hij met Egyptische en Egyptisch-gezinde loodsen in staat zal blijken te zijn de scheepvaart gaande te houden. voorlopig nog voor het oog der buiten wereld te kunnen verbergen. Niet ver geten mag worden, dat Egypte voor zijn export voor 60 pet. van het Westen af hankelijk is. Bovendien zijn de Egypti sche sterling-deposito's in Londen, waar mede Egypte zijn jaarlijkse tekorten kon dekken, geblokkeerd. Indien de toestand van het kanaal achteruit gaat, of als de meerderheid van de kanaalgebruikers de Kaaproute zal volgen, komt Nasser er lelijk voor te staan. In andere Arabische landen heerst bovendien ongerustheid over de dreigende vermindering van in komsten, wanneer de Ver. Staten als olie-leverancier van het Westen gaat optreden. Verzet tegen dollar-lening in de Britse hoofdstad In dat verband kan worden opgemerkt, dat er in Londen een zeker verzet aan wezig is tegen het denkbeeld om tot een nieuwe dollar-lening gedwongen te worden. De onstuimig-nationalistische Beaverbrook-pers, kortzichtig als altijd, beschuldigt Dulles ervan, dat hij met een, geldbuidel naar Londen komt om Nassers positie wordt langzaam ongunstiger Een expediteur in Port Said ver klaarde dinsdag, dat de Egyptenaren tot dusverre iets gepresteerd hadden waar toe niemand hen in staat had geacht. Sinds vrijdag, de dag waarop de buiten landse loodsen het werk neerlegden, wa ren alle schepen, die zich in Port Said en Suez meldden, zonder veel vertraging door het kanaal geloodst, namelijk 144 stuks, waarvan 65% tankers. Daartegen over staat het oordeel van de Franse voorzitter van de vereniging van Suez- kanaalloodsen, Hussenot-Desenonges. die gisteren van mening bleek, dat Egypte in het winterseizoen de moeilijkheden pas goed zal ondervinden: in oktober, doorgaans een maand met veel mist, zullen de werkelijke bezwaren van de doorvaart door het kanaal merkbaar worden. Aangezien de kanaalsituatie slechts langzaam verergert, wekt Nasser de schijn, dat hij, wat de afwikkeling van het scheepvaartverkeer betreft, het wel klaar zal spelen. Ook schijnt hij zijn reeds grote, economische moeilijkheden Een overzicht van het midden gedeelte van de Ridderzaal tijdens het uitspreken van de Troonrede door Koningin Juliana. Rechts op de Troon H.M. de Koningin, ge flankeerd door Prins Bernhard en Prinses Beatrix. Recht tegenover de Troon de ministers van het de~ missionaire Kabinet. Europa heeft er genoeg van Leer om leer: beperking landingsrechten? De heer L. H. Slotemaker, plaatsvervangend president-directeur van de KLM heeft te Edinburgh de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen ervan beschul digd op unfaire wijze veel meer van hun Europese collega's te verlangen dan zfl bereid zijn in ruil te geven. Hij zeide dat de Europeanen er genoeg van hebben en vermoedelijk terug zullen slaan. Zij kunnen dit gemakkelijk doen, door de frequenties van Amerikaanse vluch ten naar Europa te reduceren. Hij zeide dat de KLM en andere Europese luchtvaartmaatschappijen erg on gerust zijn omdat de V.S. zijn overgeschakeld van het voorstaan van „vrijheid in de lucht" in 1944, op „protectionisme" in 1956. De voornaamste Europese klacht is dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen rechten hebben verkregen om in de meeste landen van de wereld landingen uit te voeren, in de meeste gevallen om passagiers op te nemen, terwijl de Ame rikanen er weinig voor voelen aan Europeanen het recht te geven meer dan en kele Amerikaanse vliegvelden te gebruiken, aldus de heer Slotemaker. De heer Slotemaker zeide voorts dat de KLM toestemming van de Amerika nen wenst om van Amsterdam naar Montreal en dan naar Chicago, Amster- dam-Montreal-Houston (Texas) en Cu- ragao-New York te vliegen. Voorts verklaarde hij, dat de KLM van gevoelens is dat het. gerechtvaar digd is met nieuwe routes te eisen, „want wij zijn dj grootste klant van Amerikaanse vliegtuigfabrieken" en heb ben sedert 1945 voor een waarde van 220 miljoen dollar aan Amerikaanse vlieg tuigen gekocht. ..Op die basis is de ma nier waarop de Amerikanen ons behan delen niet bepaald fair", aldus de heer Slotemaker. eventueel drastisch optreden van de Britten tegen Nasser af te kopen, om dat de Amerikaanse regering zolang de verkiezingscampagne voor het presi dentschap voortduurt tot elke prijs mi litaire verwikkelingen wil voorkomen. Het is in elk geval een feit, dat ook de Britse regering er weinig voor voelt zich een nieuwe, hevige dollarschuld op de hals te halen. Aan de andere kant zal de Amerikaanse regering met het oog op de verkiezingen waarschijnlijk niet veel meer dan een soort tussen tijdse hulp kunnen verschaffen, totdat het nieuwe Amerikaanse Congres bijeen komt en de nieuwe president is geko zen. Een gunstige factor voor het Wes ten is, dat de Zuidaziatische landen er kennen, dat hun handel en economie van het Suezkanaal afhankelijk zijn. De onderontwikkelde gebieden vrezen, dat als Nasser zijn zin mocht krijgen, het Westen zijn fin cieel risico in over zeese beleggingen zal willen verminde ren. Slot op pag. 2 Prinses Wilhelmina keek toe Voordat het vreugdebetoon van de Haagse burgerij voor het Huis ten Bosch begon, arriveerde Prin ses Wilhelmina daar. Zij heeft de manifestatie van uit een der ver trekken in de rechtervleugel van het Koninklijk buitenverblijf gade geslagen. Prins Bernhard naar Tanganyika WORDT HALF OKTOBER TERUG VERWACHT Z.K.H. Prins Bernhard is gisteravond omstreeks tien minuten over acht van het vliegveld Soesterberg naar Tanga nyika vertrokken, om daar enkele we ken door te brengen. De Prins wordt omstreeks half oktober in ons land terugverwacht. Aan boord van het vliegtuig bevin den zich met Prins Bernhard, prof. dr. J. Fr. Nuboer, hoogleraar in de heel kunde aan de Rijksuniversiteit, te Utrecht; luitenant-kolonel C. C. Geert- sema, adjudant van de Prins; hoofd commissaris van politie C .Sesink, hoofd van de Veiligheidsdienst van het Ko ninklijk Huis en eerste luitenant-vlie ger-waarnemer W. J. Holswilder, be stuurder van de „Dakota" PH-PBA van de Rijksluchtvaartdienst.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1