KABINETSFORMATIE GEHEEL HOPELOOS GEWORDEN ZONDER EEN BELEIDSPLAN BIJNA HALF MILJARD TEKORT BIJ AFLOPEND GETIJ WFRRFRÏCHT Falende democratie Ons land niet meer te hestoren Aanblijven Kabinet Drees geen oplossing Troonrede PRINSES BEATRIX GROOTKRUIS NED. LEEUW Washington subsideert alleen olieverkoop, niet de Kaapvaart 95ste jaargang DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 No. 28938 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.— per kwartaal; 12.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) In de bedroevende Kabinetsformatie na de ver kiezingen van 13 juni faalt de democratie. Want democratie veronderstelt ook: samenwerking. In de maandenlange onderhandelingen is echter op geen enkele manier samenwerking mogelijk ge bleken. Daarom heeft de Koningin gisteren de staatsrechtsgeleerden Beel (KVP), Kranenburg (P. v. d. A.), Donner (AR) en Oud (VVD) advies gevraagd over haar verantwoordelijkheid in geval van weigering van ontslag van de zittende minis ters. Sedert de verkiezingen worden gehouden vol gens het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging, is het weigeren van ontslag na verkiezingen nog nooit voorgekomen. Indien na de verkiezin gen geen nieuw Kabinet optreedt in overeenstem ming met de verkiezingsuitslag kan dit betekenen, dat de volkswil terzijde wordt gesteld. Als de stembusuitslag een belangrijke verschui ling inhoudt, kan de weigering van ontslag dus een zeer verantwoordelijke Koninklijke daad zijn. In ieder geval heeft de Koningin daarover ook in de huidige omstandigheden staatsrechterlijk ad vies willen inwinnen. Natuurlijk kunnen ministers niet wor den gedwongen minister te blijven maar voor hun fatsoen kunnen zij, bij weige ring van ontslag, toch niet aftreden en daarom zou een weigering van het reeds op 13 juni gevraagde ontslag toch ge beuren in overeenstemming met het Ka binet, zodat het Kabinet dan verder weer verantwoordelijk zou zijn, ook voor de voorziening in de vacature-Beel (Binnenlandse Zaken) en voor de ver vanging mettertijd van de ministers Van de Kieft (Finonciën) en De Bruyn (PBO), die al lang geleden te kennen hebben gegeven, om leeftijdsredenen geen minister te willen blijven. Maar indien het oude Kabinet aan blijft zijn de moeilijkheden nog niet op gelost, want dan zijn de eisen van de KVP nog niet vervuld op het gebied van de bezitsvorming en de bezetting van de ministerszetel van Financiën. Bij het heroptreden van het Kabinet-Drees zou dus te verwachten zijn, dat de KVP een motie indient, die tegen het Kabi net is gericht. Verwacht wordt, dat ook de AR die motie zou steunen. Tezamen vormen deze twee partijen wel een min derheid en de motie zou dan dus geen meerderheid krijgen, maar de KVP- en AR-ministers zouden daar toch een re den in kunnen zien af te treden omdat zij niet meer het vertrouwen blijken te bezitten van hun geestverwanten. Om dezelfde reden trad in 1951 minister Stikker af toen zijn partijgenoten voor een (verworpen) motie-Oud hadden ge stemd. Aan het Kabinet zonden dan 6 KVP- ministers en 2 AR-ministers ontval len (acht in totaal dus) en dan is men weer even ver, want dan blijven in DE korte rede, waarmede Hare Majesteit Koningin Juliana heden middag het nieuwe parlementaire zittingsjaar van de Staten-Generaal heeft geopend, is geen Troonrede in de constitutionele zin, welke wij daaronder in de loop van vele jaren hebben leren verstaan. Zij geeft n.l. geen enkel reëel inzicht in datgene, wat ons ln het komende jaar op wetgevend gebied te wachten staat. Deze betreurenswaardige afwijking van de gebruikelijke gang van zaken is het gevolg var het al even betreurens waardige feit, aai de huidige partij politieke verhoudingen in ons land het drie maanden na de verkiezingen! nog steeds onmogelijk hebben gemaakt om te komen tot de samenstelling van een Kabinet, dat enerzijds een weer spiegeling vormt van de in die verkie zingsuitslag tot uiting gebrachte volks wil en welks tot dusverre aangezochte kandidaat-leden evenmin een gemeen schappelijke basis hebben kunnen vin den voor het regeringsbeleid in de naaste toekomst. ONDER dergelijke omstandigheden kan een Troonrede ook onmoge lijk zijn wat zij placht te zijn. Zij moet zich roudzakeliikerwijs beperken tot algemeenhectr., welke in geen enkel opzicht een binding opleggen aan het Kabinet, dat hoe dan ook binnen kort optreden moet. Inplaats van zich te richten op de toekomst, kan zij zich hoogstens bepalen tot het constateren van thans bestaande verhoudingen, waarbij elk perspectivisch uitzicht bij voorbaat is mtgrsloten. Er rest slechts de mogelijkheid tot het formuleren van bepaalde wensen welke m het licht of moeten wij zeggen: de schaduw? der vigerenre omstandigheden niet an ders dan het karakter kunnen dragen van gemeenplaatsen; min of meer vage omschrijvingen die onmogelijk aanlei ding kunnen schenken tot enthousiaste bijval of felle kritiek en nauwelijks tot commentaar. Ieder wèldenkend mens kan zich on getwijfeld verenigen met de wens, welke wij in deze uiteraard on belangrijke Troonrede als de belang rijkste passage willen aanmerken, n.l. dat herstel van het vertrouwen in de naleving van internationale rechtsregels en gebruiken van het hoogste belang moet worden geacht voor het bereiken van stabiliteit tn de internationale be trekkingen En voor de rest stemmen wij volledig in met de bede van Hare Majesteit, dat God or* parlement de wijsheid en de kracht moge schenken voor de ver vulling van zijn veelzijdige en verant woordelijke taak het Kabinet alleen ministers over uit de kring van de PvdA en de CHU, die tezamen in het Parlement slechts een minderheid ormen. Dan is weer de situatie ontstaan, dat het land niet meer te besturen is, want het is zeer de vraag of er buiten de PvdA per sonen bereid kunnen worden gevonden tot het Kabinet toe te treden als de KVP er niet in is vertegenwoordigd. Bovendien zouden KVP en AR, als zjj in de oppositie worden gedrongen, dat beschouwen als een consequentie van een Koninklijke daad: het weigeren van ontslag aan het oude Kabinet zonder dat de twistpunten waren op gelost. Ook daarom was het van be lang, dat de Koningin advies vroeg over haar staatsrechterlijke verant woordelijkheid. Zenuwenoorlog Het is ook nog mogelijk dat de Ko ningin aan iemand opdracht geeft tot wederopbouw of reconstructie van het oude Kabinet-Drees met voorziening in de vacature en vervanging van de mi nisters die willen aftreden. Dan is er eigenlijk weer sprake van een formatie opdracht en wordt de verantwoordelijk heid van het Staatshoofd overgenomen door degene die de formatie-opdracht heeft aanvaard. Maar met reconstruc tie van het oude Kabinet vervalt men in dezelfde problemen als in de afgelo pen maanden. De KVP blijft dan de ministerszetel van Financiën opeisen en tevens als voorwaarde stellen dat de bezitsvorming in het regeringsprogram wordt opgeno men volgens de denkbeelden van de Bij K.b. van 13 september 1956 nr. 7 is H.K.H. Beatrix Wil- helmina Armgard, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld, benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. KVP. Dan begint het spel weer van vo ren af aan. Geen enkele methode biedt dus uitzicht op een oplossing (tenzij een partij of partijen alsnog door de knieën zou gaan in deze parlementaire zenu- wenoorlog). Nieuwe verkiezingen In de kring van de PvdA leeft de ge dachte dat als na de weigering van het ontslag van het zittende Kabinet' Drees, in de ontmoeting met het Par lement het voortbestaan ervan onmo gelijk wordt gemaakt, de Tweede Ka mer wordt ontbonden, gepaard gaan de met nieuwe verkiezingen, waarvan men voor KVP en AR weinig heil verwacht. Daarom menen sommigen in de PvdA. dat als aan de weigering van het ontslag het dreigement zou worden verbonden van nieuwe verkie zingen, de KVP en de AR wel zullen inbinden. Kamerontbinding met nieuwe verkie zingen nadat de kiezers een paar maan den tevoren nog naar de stembus zijn geweest, is echter een staatsrechterlijk probleem, vooral wanneer dat besluit aan de weigering van ontslag zou wor den verbonden, waarover de Koningin gisteren eventueel ook wel advies zal hebben gevraagd aan de staatsrechtge leerden. Overigens valt uit het feit dat de Koningin professoren in het Staats recht heeft moeten raadplegen, wel te concluderen dat de Kabinetsformatie een hopeloze zaak is geworden doordat de democratie droevig faalt. Troonrede en Miljoenennota De inkomsten, die voor 1957 geraamd zijn op een bedrag van 6.900 miljoen gulden, zullen naar schatting 468 miljoen tekort schieten om de normale lopende uitgaven en de kapitaalsuitgaven te dekken. Dit tekort zal echter door verhoging der defensie-uitgaven en andere factoren waarschijnlijk nog tot 786 miljoen oplopen. Vorig jaar werd een tekort van 580 miljoen geraamd, het jaar daarvoor 568 miljoen. Minister Van de Kieft acht derhalve mede gezien de betalingsbalans en de situatie op de kapitaalmarkt deze begroting niet geheel bevredigend. De gewone dienst vertoont evenwel feen gunstig beeld: een overschot van 435 miljoen terwijl vorig jaar op deze dienst een tekort van 30 miljoen geraamd was. Het viel te verwachten, dat zowel de Troonrede als de Miljoenennota dit jaar het stempel zouden dragen van de politieke crisis die ons land doormaakt: de demis sionaire Regering kon moeilijk een beleidsplan uitstip pelen voor het komende jaar en kon bezwaarlijk in de begroting ingrijpende maatregelen verwerken teneinde uitgaven en inkomsten min of meer met elkaar in over wicht te brengen. De Troonrede (welke wij elders in dit blad volledig weergeven) was dit jaar dan ook van uitzonderlijk geringe omvang. De Rijksbegroting (die langzamerhand eerder de benaming miljardennota in plaats van miljoenennota verdient) toont eveneens de sporen van de politieke toestand. De demissionaire Regering heeft er van afge zien bepaalde beleidsvraagstukken, die van invloed zijn op inkomsten en uitgaven, door het treffen van maat regelen op te lossen. Zo worden er geen maatregelen op belastinggebied aangekondigd; de wenselijkheid hiervan moet door het nieuwe Kabinet worden beoor deeld. Minister Van de Kieft maakt aan het slot van de miljoenennota de opmerking, dat vooralsnog niet met stelligheid kan worden aangenomen, dat het tekort door leningen kan worden gedekt, terwijl dit vorige jaren bij voorbaat reeds zeker mogelijk was. Voor uitvoerige beschouwingen over de miljoenen nota verwijzen wij naar elders in dit blad. (Foto L.D./Van Vliet.) De gouden koets met Koningin i Beatrix onderweg van het Paleis Ridderzaalwaar de Koningin van- Juliana. Prins Bernhard en Prinses\aan het Lange Voorhout naar de\ middag de Troonrede uitsprak. Gisteravond arriveerde de Pa kistaanse minister van Buitenlandse Zaken. Malik Feroz Khan Noon op Schiphol op doorreis naar Londen voor de besprekingen over het Suezkanaal. Hij werd begroet door de Pakistaanse ambassadrice in ons land. Begum Liaquat Ali Khan. Londen ontstemd over houding von Dulles, die er vandaag nog ivel over horen zal (Van onze Londense correspondent) Nu dan wel vaststaat, dat er tegen Nasser niet militair zal worden opgetreden, zolang hij zelf geen geweld tegen het Suezkanaal gebruikt, tracht de Britse re gering van de Ver. Staten de krachtigst mogelijke verzekering te ontvangen, dat zij hun financiële steun zullen geven. Overigens zfin er in dit opzicht reeds moeilijkheden met minister Dulles gerezen, die vandaag vanzelfsprekend aan de orde zullen komen, wanneer de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie met Eden zullen lunchen. Dulles heeft namelijk ontkend, dat Amerika de verliezen zou goedmaken, ontstaan door de omweg om de Kaap. Wel zal Amerika door een krediet aan de Export- en Importbank de aankoop van Amerikaanse olie door West-Europa helpen financieren ingeval de kanaalvaart gestremd zou worden. In Londen bestaat over deze houding van Dulles ontstemming, omdat deze alleen bereid schijnt de verkoop van Amerikaanse olie aan Europa te sub sidiëren, maar niet de hogere kosten wil dekken van het goederenvervoer om de Kaap. De Britse regering beseft, dat de sluiting van het kanaal niet alleen een kwestie zal betekenen van meer Amerikaanse olie en dat er een veel groter be drag mee gemoeid is dan de dollars, welke het Amerikaans departement van Buitenlandse Zaken als krediet in het vooruitzicht heeft gesteld. Gisteren zijn 36 schepen door het Suezkanaal gevaren. De grootste Franse scheepvaartmaatschappij, de „Messageries Maritimes", heeft intussen bekendge maakt. dat zij begonnen is haar schepen om Kaap de Goede Hoop te laten varen. Verschillende brieven aan de Verenigde Naties De Egyptische afgevaardigde bij de Ver. Naties heeft aan de voorzitter van de Veiligheidsraad een brief overhan digd, waarin Egypte de Raad verzoekt een waakzaam oog te houden op de Suezkanaal-crisis. Er wordt niet ge vraagd om enige actie van de Raad. Wel wordt er in de brief gezegd, dat er een einde moet worden gemaakt aan de Britse en Franse pogingen om „in feite bezit te nemen van het kanaal en de on- afhankeliikheid van Egypte te vernieti gen". Ook van Russische zijde heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad een brief ontvangen, namelijk een afdruk van de officiële Sovjetrussische verkla ring, waarin de voorgestelde organisa tie van gebruikers van het Suezkanaal een „grote provocatie" jegens Egypte wordt genoemd. Tenslotte heeft ook Israël zich tot de Ver. Naties gewend, n.l. met een pro test tegen het verbeurdverklaren van het stoomschip „Bat Galim". dat twee jaar geleden door de Egyptenaren in beslag werd genomen, toen het probeer de het Suezkanaal door te varen. Het schip is thans in gebruik bij de Egyp tische oorlogsvloot, aldus het Israëlische protest. Standpunt van Gaitskell Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Oppositie-leider Hugh Gaitskell heeft gisteren aan een lunch van de Vereni ging van de buitenlandse pers in Lon den het standpunt van de Labour-partij in het Suez-conflict verduidelijkt en op nieuw tegen een militair avontuur in Egypte gewaarschuwd. Zijn woorden waren zowel voor Nasser als Eden be stemd Tot Nasser zei Gaitskell, dat hij hoopte dat deze begrijpen zou. dat nie mand in Engeland zich neerlegt bij zijn willekeurig optreden ten aanzien van het Suezkanaal. Niemand kan zich even min neerleggen bij de schending van de erkende rechten der kanaalgebruikers. Nasser maakt een grote *r.it, als hij het debat in het Britse parlement en uit de door de premier gegeven verzeke ringen de slotsom trekt, dat hij zich kan veroorloven een onverzettelijke houding aan te nemen. Gaitskell zei. dat het ver schil tussen oppositie en regering slechts twee punten betreft: de omstandigheden onder welke militair geweld dient te worden toegepast en de rol welke door de Ver. Naties in dit dispuut dient te worden gespeeld. Dit verschil zou zijn opgeheven, indien de mini ster-president de ondubbelzinnige verzekeringen had gegeven welke de oppositie had geeist, namelijk dat het conflict onmiddellijk naar de Ver. Naties zou worden verwe zen en dat geweld alleen zal worden gebruikt overeenkomstig de voorschrif ten van het Handvest. Van het begin af was de oppositie de mening toegedaan, dat hoe verkeerd Nassers actie inzake het kanaal ook geweest moge zijn. dit geen oorlog met Egypte rechtvaardigde. Het was voor de oppositie noodzakelijk, dat Engeland zich strikt zou houden aan het handvest. Gaitskell zei dat de ver- Slot op pag. 2 Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend kouder. Morgen overdag droog weer met weinig bewolking en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zwakke of matige wind uit oostelijke richtingen (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 september .1 op: 6.23 uur; onder: 13.48 uur. Maan op 18.06 uur: onder: 5.42 uur. Hoogwater ie Katwilk te 2 55 15.13 uur. Di* «ummer bataat uit 14 pagina's

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1