Blijft in Hem Ds. N. Kleermaker nam na 5 jaar afscheid van Leidse Herv. Gem. Nieuw troephuis in Leiderdorp MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 In verband met zijn vertrek naar Nunspeet Het woord van de apostel Johannes: „Blijft in Hem", waarin gedoeld wordt op het kindschap Gods en dat ons mede oproept te stryden tegen de antichrist, had ds. N. Kleermaker gisteravond tot uitgangspunt gekozen voor zijn predika tie nu hij na vijf jaar, in verband met zijn vertrek naar Nunspeet, afscheid nam van de Leidse Hervormde Gemeen te. Onder de zeer velen, die deze af- scheidsdienst bijwoonden, de Pieters kerk was vrijwel geheel gevuld merk ten wij o.m. op wethouder D. van dei- Kwaak, die het gemeentebestuur verte genwoordigde, een afvaardiging van de Hervormde Gemeente van Nunspeet en van de classis Leiden der N. H. Kerk, alle hervormde collegae van de schei dende predikant, dr. H. Jonker, her vormd predikant te Amsterdam, die ds. Kleermaker a.s. zondag te Nunspeet hoopt te bevestigen, afgevaardigden van enkele kerken uit de Sleutelstad en van diverse kerkelijke colleges der Leidse Hervormde Gemeente. De tekst voor dit afscheidsuur had ds. Kleermaker gekozen uit 1 Johannes 2 28: „En nu, kinderkens, blijft in Hem, opdat wij, als Hij zal geopenbaard wor den, vrijmoedigheid hebben en voor Hem niet beschaamd staan bij Zijn komst". Nu ik op deze avond afscheid van Leiden moet nemen, aldus begon ds. Kleermaker zijn woord van afscheid en overdenking, zijn voor my en mijn ge zin vijf goede, onvergetelijke jaren voor bij. Het is een afscheid, dat ons ook toeroept, dat wij hier geen blijvende stad hebben, dat wij allen een toekomst tegemoet gaan, welke God alleen kent. Toch is het weer niet zo dat deze toe komst voor ons in het verborgen ligt. Wij gaan immers de toekomst van Christus, de grote dag van Zijn weder komst, tegemoet. Tussen het heden en die dag ligt een weg, die wij moeten betreden en een afstand, welke wij moe ten gaan. Op die weg zullen wij echter ook de antichrist, de grote vijand van Christus en zijn kerk ontmoeten. Hoewel wij, aldus ds. Kleermaker, in het geloof weten, dat satan door Christus op Gol gotha is overwonnen, leert het boek der Openbaringen ons, dat de satan rond gaat als een briesende leeuw, zoekende wie hij verslinden zal. Door vele valse leringen zal hij ons trachten te ver leiden. Moge wij door Gods kracht en Zijn genade in de uren van beproeving en loutering staande te blijven, aldus ds. Kleermaker, die hiervoor teruggreep op zijn tekstwoord. Blijven in Christus is het staan in een ware geloofsgemeenschap met Hem. is met een Maria zitten aan de voeten van Jezus, is een blijven leven met de waar heid van het evangelie, is een biddend vastklemmen aan Hem, Die voor onze zonde is gestorven. SLECHTS IN CHISTUS EEUWIGE TOEKOMST Vervolgens wees ds. Kleermaker er o.m. op, dat wy er „met een laagje godsdienst en vroomheid niet zyn". In de dag der beproeving zal dit laagje aan flarden worden gescheurd. Als een ellendige zondaar, aldus spreker, zul len wU naar het kruis van Golgotha moeten vluchten en in Christus' bloed onze verlossing moeten vinden. Ten slotte liet spreker een oproep tot be kering horen. Wjj zullen moeten vol harden in het gebed en het geloof. Wie daarin volharden zal, die zal zalig Royalisten vierden feest BRABANTSE VRIENDEN OP BEZOEK De personeelsvereniging „De Royalis ten" van het Royal Typewriters filiaal te Leiden gaf zaterdag een cabaret avond in de grote zaal van „Den Burcht", 's Middags was al een groot deel van het personeel van het tweede filiaal, dat in Cuyk (N.-Br.) staat, met bussen naar de sleutelstad gekomen. Na een sportieve voetbalwedstrijd tussen Cuyk en Leiden, die met 22 eindigde, boden de Leidenaars hun Cuykse col lega's een feestavond aan onder het motto: „Van alles wat". Na een inleidend woord van de heer H. Meyvogel, voorzitter van „De Roya listen", brachten de „johnny's met hun accordeon de zaal in een opgewekte stemming. Hierna volgde de schets „Het krachtmiddel", opgevoerd door de toneel club Royal Medewerkenden waren Nic. v. d. Tuin, F. IJzerman, N. Borre- man en P. Plug. Dit geestige schetsje liet ons zien hoe lastig het soms is, een avondje vrij te maken, met toestem ming van de vrouw des huizes". De „Alola Hawaians" voerden de zaal naar de warme stranden op Hawaii, ter wijl het duo Bey, twee conferenciers het gedeelte voor de pauze verder ver zorgden. Na de pauze traden o.a. op de „Ko- megro Boys" van de personeelsvereniging van de Koninklijke Grofsmederij. Deze stoere jongens brachten de zaal onder de invloed door hun grote spierkracht, behendigheid en lenigheid. Het grote applaus was wel verdiend. Nadat de „Double Rix Rangers" nog wat gezellige muziek brachten was er aan het eind van de avond nog gele genheid tot dansen. De Brabanders vertrokken 's nachts vol goede herinneringen aan onze stad naar Cuyk terug. „Plastic kermisfeest" op de Doorbraak De speeltuinvereniging „Om de door braak" organiseert zaterdag een „plas tic kermisfeest". Twee derde van de prijzen zal bestaan uit plastic voorwer pen of tenminste in plastic verpakt zijn. De opbrengst van deze festiviteiten zal worden bestemd voor de aankoop va neen nieuwe geluids-installatie. Het in de bedoeling de kinderen eetn vro lijke middag te bezorgen, waarna de volwassenen 's avonds aan de beurt ko men. Officiële publikatie viEMEENTEBEGROTING 1957. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde ln de artike len 238 en 253 der gemeentewet, dat de begroting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1957, alsmede do begrotingen voor dat jaar van de takken van dienst, aangewezen krachtens artikel 252 der gemeentewet, op de secre tarie der gemeente voor een leder ter lezing zUn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn ge steld. LEIDEN. 17 september 1956. Burgemeester en Wethouders voorn.. De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. Ds. N. Kleermaker worden. Slechts in Christus gaan wij een eeuwige toekomst tegemoet. Nadat Psalm 72 11 gezongen was, richtte ds. Kleermaker zich achtereen volgens in een woord van afscheid tot de vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, zijn collegae, de leden van de Centrale Jeugdcommissie, van welke commissie hij voorzitter was, tot de con sulent van zijn wijkgemeente, ds. J. N. de Ruiter en voorts tot de afgevaardig den van de vertegenwoordigende kerken en colleges en tenslotte tot de gehele gemeente. Spreker gaf met nadruk te verstaan, dat het hem moeilijk valt zich van Leiden los te moeten maken voor de liefde en vriendschap, die hij hier had ontvangen. De dienst werd besloten met het zin gen van Psalm 89 1 en 8, waarna ds. J. de Wit, nestor van het ministerie van predikanten in de consistorie met een kort woord van ds. en mevr. Kleermaker afscheid nam. Hierna hebben ook zeer vele gemeente-leden van de gelegenheid gebruik gemaakt om de scheidende pre dikant de hand ten afscheid te drukken. Dertiende lustrum bouwver. „Eigen Haard" De bouwvereniging „Eigen haard" is in onze stad geen bekende bouwvereni ging. en dat is niet zo verwonderlijk, wanneer men weet dat deze vereniging in het begin van haar bestaan één rij woningen heeft laten bouwen aan de Gerrit Doustraat en sinds dien nooit meer. De bewoners vormen samen als het ware een groot gezin en dat kwam duidelijk tot uitdrukking op de feest avond ter viering van het 65-jarig be staan van de vereniging, die in Oud- Hortuszicht werd gehouden. Het werd een echt genoeglijke avond, waarop de onderlinge band werd verstevigd. De voorzitter, de heer A. C. van der Woerd sprak een openingswoord en herinnerde aan het ontstaan van de vereniging. In 1891 staken enkele beter gesitueerde arbeiders de hoofden bij elkaar, omdat zij van mening waren dat de arbei derswoningen over het algemeen te slecht waren. Zij wilden trachten goede arbeiderswoningen te doen bouwen en hun opzet slaagde. De huur was voor die dagen vrij hoog: f2.en de huizen waren goed. té goed naar de mening van velen. De bewoners waren er zeer tevreden over en dat zijn zij nog. mede dank zij het feit dat verschillende ver beteringen aangebracht zijn in de loop der jaren. De huurprijs kon tot 1954 gehandhaafd blijven op f. 2per week. en thans betaalt men nog niet meer dan f4.Wel een grote bijzonderheid in deze tijd! Het is een zeer geslaagde avond ge worden: daar zorgde het Zaans Klein kunst Ensemble onder leiding van Wim Theewis en met medewerking van Inge Larksen, mr. Tims en Henny Borghuis wel voor. Een bandje onder leiding van de heer Voerman zorgde voor gezellige entre-actmuziek. Vereniging van gerepatrieerden GAAT TAL VAN ACTIVITEITEN ONTPLOOIEN Zaterdagavond hield de Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en omstreken (VEGLO) in de Jacobazaal van „Den Buroht" een ledenvergadering. In de openingsrede van de voorzitter, de heer R. de Bruin, werd o.m. gerele veerd de sociale taak, die de VEGLO op zich genomen heeft en welke eertijds be rustte in handen van de Sociale Raad. Deze taak omvat de verzorging van de „welfare" (ontspanning) onder alle ge repatrieerden. De voorzitter verzocht de leden dringend hun medewerking te wil len verlenen aan de uitvoering van het plan van mevr. De Wolff. Volgens dit voorstel zal de stad Leiden in wijken worden verdeeld, welke door dames, die zich hiervoor opgeven, zullen worden .be werkt". Hierbij zullen de gerepatrieer den met vriendschappelijke raadgevin gen en ontmoetingen worden benaderd, zodat ze uit hun tegenwoordig isolement kunnen worden gehaald. Na de verslagen van de secretaris, penningmeester en redactrice over hun resp. werkzaamheden werd de behande ling der statuten ter hand genomen. Na een artikelsgewijze behandeling werden ze met algemene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van binnengekomen suggesties omtrent de uitbreiding van het Huishoudelijk Reglement werd be sloten de behandeling hiervan uit te stel. len tot de eerstvolgende ledenvergade ring. i Hierna vond de bespreking van het seizoenprogramma plaats, waarbij naar voren kwam de belangstelling, die door instanties als de UB. Information Ser vice (in de vorm van een causerie over de Verenigde Staten), de British Film i Library en de British Travel Association I (in de vorm van een filmavond) t.a.v. de VEGLO wordt betoond. Na de rondvraag werd het officiële gedeelte van de bijeenkomst afgesloten. Achtereenvolgens werden daarna door enkele leden „surprises rondgedeeld" in de vorm van een voorlezing uit „Pie- kcrans van een Straatslijper", een zang voordracht en een komisch toneelstukje, dat grote hilariteit onder de aanwezigen teweeg bracht. Tot omstreeks 3 uur ;bleef men nog gezellig nadansen. De Gastspelers bestaan tien jaar Met het stuk „De Karashoeve" vierde de Leidse amateurtoneelvereniging „De Gastspelers" zaterdagavond in de Schouwburg haar tweede lustrumfeest. Een goed gevulde zaal met donateurs bewees, dat de vereniging in de afge lopen tien jaren een zeer grote plaats in het Leidse toneelleven verworven heeft. „De Karashoeve" behandelt de reeds door vele toneelschrijvers beschreven strijd van een oude boer om het be staan van zijn eeuwenoude hoeve en de eer van het geslacht. Hieraan offert ook Mischko Karas het geluk van zijn gezin op, maar stuuit hierbij op verbet van zijn drie zonen, die de hoeve verla ten, waardoor deze in moeilijkheden geraakt. Het een weinig té dramatische spel van mej. Annie Kop, als de vrouw van Mischko, werd goed opgevangen door het meer luchtige inzicht waarmede J. van Wel de rol van een der zonen in terpreteerde. De heer Jac. Buis, die de rol van buurman Starnipol vertolkte, gaf een beheerste vertolking e'n voerde tevens op kundige wijze de regie. De overige spelers sloten zich goed bij deze aan en het geheel oogstte na af loop een dankbaar applaus. Behalve het applaus vertolkte de heer Bik namens de donateurs de gevoelens, die deze de feestvierende Gastspelers toedragen. Een korte historische schets over de wederwaardigheden van de toneelvereniging ging vergezeld van een bloemenhulde en tot slot sprak een der sn°lers. de ^eer Jas Ou- werkerk, een woord van dank tot mej. Nel Reizevoort en de heren N Reize- voort en Jac. Buis. die in de afgelopen jaren op voortreffelijke wijze de huis houdelijke beslommeringen van de ver eniging hebben getorst. Noordwijkse Golfweek Gisteren werd de wedstrijd om de Kruklenbeker gespeeld. Uitslag: 1: mevr. A. Mulders-Vroom (30) net to 72; 2. mej. A. Moolenbrugh (27) net to 73. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Faber—Wie hers, d., Nieuw Zeeland: BraamBondam, d.. Sumatra; BosscherSchouw, d.. De Bilt; Bunge— van Looy, z., Arnhem; v. d. PoelBon- nema, z., Sneek. Getrouwd: jhr. M. J. van Lennep en H. M. Castelein, Leeuwarden; W. Boi- sevain en C. de Wit. Amsterdam; mr. P. v. d. Staal en C. A. Meijer, 's-Graven- hage; mr. J. F. Boddens Hosang en mr. H. Beversluis, Zeist; J. van Arkel en G. Wynne, Alkmaar; H. F. Nijhof en H. Top jr., Hengelo; D. M. D. Thomas en C J. v. d. Mast, Londen; P. Baurichter en C. Ruepert, Hengelo; M. Smits van Oyen en T. Meeüs, Valkenswaard; A. C. v. d. Have en E. Ch. Schultz van Haegen, Den Haag; P. A. J. v. d. Kaaden en M. N. Wolterbeek, Haarlem. Overleden: E. H. LandréDupuy, vr„ 87 j., Laren; W. M. H. van Nispen tot Sevenaar—Stumpff, vr., 78 j., 's-Graven- hage; M. J. van Royen—van Gulden, vr., 75 j.. Bussum; J. D. van Hasselt, m., 81 jAmsterdam; J. N. Mazee, m., 75 j., Haarlem; J. A. du Crocq sr.. m., 72 j., Bussum; B. J. Laverge, m., 17 j., Rich mond (Vir.)H. Velthuis, m., 70 j., Bus sum; A. J Moll, m„ 68 j„ Utrecht; J. L. Loman, m., 46 j., Amstelveen; J. Brou- werens, m„ Amsterdam. K. J. Junius Ingerman sprak over het negerprobleem en over dr. Schweitzer Tijdens bijeenkomst I.F.L Met het doel in Leiden zoveel mo gelijk nieuwe leden te winnen hield de International Friendship League in samenwerking met de Commissie Pro paganda Ned. Boek en „Het Boekhuis" zaterdagavond een bijeenkomst in „Het Gulden Vlies". Als spreker trad op de heer K. J. Junius Ingerman uit Haarlem. Deze bekende schrijver en Afrikakenner behandelde zowel het negerprobleem (ongetwijfeld één van de meest tragische onderwerpen die er zijn) als de figuur van dr. Albert Schweitzer. Met nadruk wees de heer Ingerman er op, dat de westerling zich goed moet realiseren in de eerste plaats mens te zijn en niet blank: Dat hef negerpro bleem zich niet zo eenvoudig laat oplos sen is de schuld van de blanken zelf. Trouwens aan een oplossing valt niet te denken zolang er in Zuid-Afrika apart heid in de kerk is en rassendiscrimina tie vanaf de preekstoel in de hand wordt gewerkt. Een betere verhouding tussen blank en zwart zal zowel Europa als Afrika slechts ten goede kunnen komen. De heer Ingerman vertelde voorts van zijn eerste bezoek in 1932 aan Lamba- rene, het werkgebied van dr. Schweitzer, die naar Afrika is gegaan om goed te maken wat de blanken daar verknoeid hebben. Reeds van af 1913 is de thans 81-jarige Albert Schweitzer in te tro pen bezig zijn menslievend werk te ver richten en nog denkt hij er niet aan voorgoed naar Europa terug te keren. Samen met zyn medewerkers tracht hij de meest gevreesde ziekten te be strijden en meestal niet te vergeefs! Schweitzer kent de negers zoals zij zijn, met hun fouten, hun primitiviteit, hun luiheid, hun gevoeligheid en hun trouw en hy heeft hen lief. Kortom een mens die pas na zyn dood goed begrepen zal worden, aldus de heer Ingerman. Na de pauze werden verschil lende interessante lichtbeelden vertoond terwijl bovendien grammofoonmuziek van Bach ten gehore werd gebracht. (Ingez. Med.-Adv.) Full Speed ligt in de vir- giniaklasse steeds 'n ronde vóór! Geen wonder, want echte kwaliteit wint altijd! Voor ieder, die van 'n supe rieure Virginia houdt, staat nu de keuze vast. Die keuze luidt voortaan Hal van de E 55 Voor de padvinderij van Leiderdorp was het zaterdag een blijde dag. Het nieuwe troephuis werd officieel ge opend! Dit troephuis dat is verrezen op een terrein achter de Dr. van Rhynstraat. dus in het centrum van Leiderdorp, is een der hallen van de „E 55", de tentoonstelling die het vo rige jaar te Rotterdam is gehouden. Deze hal was toen te Rotterdam het „Stilte Centrum" en was het eigen dom van „Durisol" alhier. Toen de deur door een der welpen ge opend was en de /ele belangstellenden zich hadden geïnstalleerd nam de voor zitter der plaatselijke groepscommissie. ds. J. P. Honnef. het woord Hij ge waagde ervan dat er in de kringen van de padvinderij grote dankbaarheid is op deze dag nu het verlangen naar een be hoorlijk onderkomen werkelijkheid is geworden en richtte nog een woord van dank tot de heer W. Samsom. die vele jaren de groepen in zijn huis een on derdak had verschaft. Vervolgens ging hij uitvoerig na wat er aan de totstand koming van dit. troephuis was voorafge gaan. Het. was n.l. zo dat ruim een ïaar geleden al eigenlijk van de stichting van een gebouw werd afgezien omdat de middelen niet toereikend waren tot op eens de directeur van Durisol. de heer Buis, het aanbod van deze hal deed. Toen kreeg de commissie weer nieuwe moed. Zij kreeg toen ook steun van an dere zijde. Zo stelde de gemeente een terrein beschikbaar en verstrekte een lening op gunstige voorwaarden. De di- Dahlia-keuring te Haarlem BELANGRIJKE BEKRONINGEN. Onder auspiciën van de Ned. Dahlia vereniging. de Kon. Ned. Ver. tot be vordering der Bloembollencultuur en de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde is vandaag in het Krelage-huis te Haarlem een grote dahlia-keuring gehouden, waarbij de navolgende hoge bekroningen zijn verleend: Beker voor de beste Nederlandse pompon aan de dahlia „Magnificient" van Jb. Bakker te Heemstede: beker voor de beste kleinbloemige decoratieve dahlia aan de dahlia ..Maori" van de firma K. Maarse Dzn. jr. te Aalsmeer: beker beste dah lia van Hollandse origine „Priscilla" van L. A. Hoek te Den Haag: beker beste dahlia buitenlandse origne „Tartan" van fa. J. G. Ballego te Leiden en een plaquette beste dahlia van Nederlandse origine met kleine bloemen „Auréoline" van de firma Ballego te Leiden. A van Rijnswou met pensioen Onze stadgenoot, de heer A. van Rijnswou, bouwkundig ambtenaar en chef de bureau bij de Rijksgebouwen dienst te Den Haag zal met ingang van 1 oktober deze dienst met uitgesteld pensioen verlaten. Onder toezicht van de heer Van Rijnswou. die 21 septem ber 1890 te Zoeterwoude werd geboren en ruim 42 jaar bij de Rijksgebouwen dienst werkzaam was. kwamen zeer vele belangrijke bouwwerken tot stand. Zo had hij o.a. indertijd een groot aandeel in de bouw van het Academisch Zie kenhuis alhier, het centraal belasting kantoor te Roterdam en Amsterdam, de ministeries van O. K. en W. en Defen sie en van de telefooncentrales te Zwolle. Den Bosch en Breda. De vele verdiensten van de heer Van Rijnswou werden in 1946 bekroond met de onder scheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. CONTACTAVOND RODE KRUIS In het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht hield de afdeling Leiden van het Rode Kruis een contactavond voor hen, die dit jaar een opleiding wil len volgen tot helper(ster) van de Rode Kruiscolonne. Dokter H. P. Veldhuyzen vertelde deze avond het een en ander over de werkzaamheden, van deze co lonne en de opleiding, waarna enkele films werden vertoond. ERNSTIG ONGELUK OP TERREIN WOONWAGENKAMP Tijdens het achteruit rijden van een auto van de Gem. Reinigingsdienst, die gebruikt wordt voor het schoonvegen van straten en pleinen, is hedenochtend op het terrein van het woonwagenpark aan de Haarlemmertrekvaart een ernstig ongeluk gebeurd. Een tweejarig doch tertje van één der woonwagenbewoners, dat zich achter de auto bevond, werd tijdens het achteruitzetten van de auto gegrepen en kwam daarby onder het rechterachterwiel terecht. De E.HD. heeft het kind, dat ernstige verwondin gen opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. GOUDEN JUBILEUM MEJ. J. C. KALKHOVEN. Vandaag vierde mej. J. C. Kalkhoven haar 50-jarig jubileum bij de N V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen. Zij werd ontvangen op het directie-kan toor. waar zij werd toegesproken door de directeur, mr. C. J. Leembruggen. Hij memoreerde de loopbaan van de jubilaresse en sprak zijn grote voldoe ning uit over dit bijzondere jubileum. Hierna overhandigde hij mej Kalkho ven een enveloppe met inhoud. De ju bilaresse werd voorts nog toegesproken door de heer I Hartevelt Sr.. waarna mej. Kalkhoven dankte voor de haar bewezen hulde. rectie van „Durisol" verleende verder nog medewerking en ook andere plaat selijke industrieën lieten zich niet onbe tuigd. Er was verder nog veel medewer king. Nu, zo zei ds. Honnef, zal de Lei- derdorpse padvindersgroep de vleugels breder kunpen uitslaan en dat is maar goed want Leiderdorp wordt groter. Hij hoopte dat nu de Van der Does-Liet- horp groep zijn verantwoordelijkheid zal beseffen en het nieuwe gebouw waard zijn. Na zijn toespraak overhandigde ds. Honnef de sleutel van het nieuwe troep huis aan de plaatselijke leider de heer Viertelhouzen. De heer A. Beekes te Oegstgeest voor malig hopman van het Leidse district kreeg hierna het woord. Door hem werd de insigne van verdienste met oorkonde verleend aan de heer A. Buis. Ook bur gemeester Van Diepeningen ontving deze onderscheiding. Aan de padvinders schonk hij een fraai portret van de stichter der Padvinderij. Baden Powell. Er waren nog verschillende sprekers zoals kapelaan Keesen van de Hoge Rijndijk en de loco-burgemeester, de heer Snel. Er werden ook heel wat ge schenken aangeboden, die in dank wer den aanvaard. Als personen die veel werk hadden verricht bij de totstand koming van dit gebouw moeten nog worden genoemd, de heer Poels, be drijfsleider van „Durisol" en de heer Kruidenier van het plaatselijk groeps- comité. OEGSTGEF.S1 Bijzondere dienst in de Panluskerk Naast de Pauluskerk kon men gister morgen enikele clubvlaggen zien wappe ren en was er een eenvoudige, maar duidelijke show gemaakt van alles waar uit het hervormde jeugdwerk bestaat. Een paar honderd kinderen met hun leidsters en leiders stonden klaar om de kerk binnen te gaan voor het bijwonen van een bijzondere dienst, welke was ge wijd aan het jeugdwerk, dat een nieuw seizoen is begonnen. In de overvolle kerk werd de dienst geleid door ds. G. F. Callenbach, die begon de aard en de betekenis van het jeugdwerk uiteen te zetten. Hij wees op de belangrijke plaats, die de kerk in het leven van de mens kan innemen en be paalde zijn voor een groot deel jeugdig gehoor bij 1 Sam. 3. Hij vroeg in het bijzonder de aandacht voor de trouw van Samuel, trouw een der beste eigenschap pen van de mens. Die trouw is ook no dig in alle kerkewerk. ook voor het jeugdwerk. De kerk, evenals Samuel, verwacht haar Heer en daarom is de kerk, week in, week uit. jaar in, jaar uit bezig, want op de achtergrond staat het wach ten op wat God zal doen. In dit verband is ook alle aandacht voor de jeugd zo belangrijk, vandaar dat spreker opwekte vol te houden.. Na de dienst was er gelegenheid in het Zendingshuis kennis te maken met hen, die het jeugdwerk leidén. VOLA OP EXCURSIE. Zaterdagmiddag hield de Vereniging van oud-leerlingen der Leidse Am bachtsschool een excursie naar de Universiteit en de Hortus Botanicus. In het klein auditorium gaf de heer Smit allereerst een overzicht van de geschiedenis van de Leidse Universiteit. Vervolgens werd een rondwandeling gemaakt door het oude gebouw. Zo za gen de genodigden o.a. het zweetka mertje en de kamer van de curatoren. In het groot auditorium dankte de voorzitter van de Vola, de heer Smit, voor zijn prettige en leerzame rond leiding. Hierna werd een wandeling gemaakt door de prachtige tuin van de Hortus. Gewezen werd op oude bomen en de grote verscheidenheid van bloemen, die hier te vinden is. Ook enkele kassen werden bezocht. Aan het einde van de leerzame mid dag dankte de voorzitter, de heer J. P. Zwanenburg, ook voor deze rondleiding. BEURSOVERZICHT Koninklijke weer vast Amsterdam, 17 september. De nieuwe week is ingezet met we derom een vaste stemming voor aan delen Koninklijke Olie. Nadat de koers in het verkeer van maandagochtend was ingezakt tot 829, is nadien een herstel gevolgd tot 839 en zelfs werd 's middags weer de 840 overschreden. Er heerste dus wel een goede stemming voor het leidende Oliefonds aan het Damrak. Dit valt grotendeels toe te schryven aan de overweging dat het oorlogsgevaar in verband met de Suez- kanaalkwestie nu wel geweken is. Kennelijk heeft men vertrouwen in de economische maatregelen die de mo gendheden tegen Egypte willen onderne men. Koninklijke was niet het enige fonds dat op de jongste ontwikkeling gunstig reageerde: ook de andere inter nationale waarden waren enige punten beter. AKU vormde echter een uitzon dering. opende 5 punten lager en verliet de markt op 244 tegen vrijdag 247. De scheepvaartmarkt was eveneens niet onvriendelijk maar hier maakte KPM een uitzondering. De affaire ver liep in alle hoeken ongeanimeerd en ner gens was de animo bijzonder groot. In donesische fondsen goed prijshoudend maar lusteloos. Aandelen Ned. Scheeps bouw reageerden niet op de bevredigende resultaten die dit jaar worden verwacht. Nederlandse Staatsfondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam. 17 september Londen 10.621210 63, New York 3.82%—3.83 Montreal 3 92fg—3.93^, Parijs 1 0822%— 1 0832%Brussel 7.63%—7 64. Frankfurt 90 89—90.94. Zürioh 87.17%—87.22%, Zü- rich (vr. fres 89.34%—89 39%. Stock holm 73 79—73 84. Kopenhagen 54 92%— 54.97%, Oslo 5318%—53 23%, Milaan 61.05%61.10%. Beurs van Amsterdam Vryda.g 14 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned 53 3% 94% Grootboek obl 89 L Ned '51 3% 93% B 93% Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '48 3% 88% 88% Ned '54 3% 88 88 Ned '55 3% 88% 88 A Ned '55 II 3% 89% 89% Ned *47 3% 391H 9011 Dollarlng '47 3 94 Ned '56 3% 94 94 Investerlngscert 3 93% 93A Ned 62-64 3 93% 93% Indie '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 88% 88% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 62 52 Nat Handelsbank 119% 118 Ned HandelmU 190 189 A.KO 247 243% Philips 274% 278 Onliever 391% 393% Wilton Feyenoord 322% 320% BUI ton 2de r 229 235 Kon Olie f 50.— 404 422 Kon Olie 833 840% Amst Rubber77 77% Holl Amer iyn 196 198% Kon Ned Stoomb 171% 172% Ned Scheepv Onle 171% 173% H V A 101 101% Java Cult 61 60 Dell MU 107% 110 B Senembah %9£, 76A NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 <%i 3 93% Den Haag 1937 13.. Lelden 1947 R'dam -37 I m 3% 93% 94% Indnstr Obligaties Philips Dollarlng 95% 96% Premieleningen A'dam '51 2% 114% 115 Eindhoven '54 2% 97% 97% Enschede '54 2% 94% 94% Den Haag'51 12% 104% 102% idem 8 2% 103 100 R'dam '52 1 2% 108 L 107% idem n 2% 104% 104% Utrecht '53 2% 107 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 243 241 Rotterd Bank210 210 Twentsche Bank219% 219 Industrie Ondernemingen Ned. G en Splr fabr 217% 217 Kon Ned Grofsm 118 Rott. Droogd Mij 596 600 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f1000 88 88% Internatio106 102% Diversen Albert Heyn285 186 B Ned M Walv Vrt. 68% 69% Spoorwegen Dell Spoorw MIJ. 19% 20 AmerilL fondsen Anaconda 83% 84% Shell Oil Cy 99 99 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K Holl Constructie 420 Ing our w Bouwnyv Int Kunststof! aid 60% 59 Kon Ned ÉMelmet 66GB 66% Pref w a idem 69 70 rexnej Geör v WW* 77% 77% Lêldsrhe Woisninn 367GB 368%GB Ned Elc-rroiasm 1551ïL Stkk^ns LakfahT "53 '480GB Ver Toiiwfnhrletter 178 Wernlnk's Betonm 96 96%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9