NA 22 JAAR WEER ZEGE VAN ORANJE OP ZWITSERSE BODEM Antenen mist vijf minuten voor het einde penalty (hands van Kuys) Een gelukkige overwinning van de Nederlandse ploeg? TC - voorzitter vond conditie van Zwitsers beter 95ste Jaargang Maandag 17 september 1956 Derde blad no. 28937 {Klimaat (warm) handicap voor Schaap c.s. (Van onze sportredacteur) Lausanne, zaterdagavond Dank zij de rech terhand van Kees Kuys en de nervositeit van de Zwitserse rechtsbinnen Antenen heelt het Neder lands elftal in het prachtige Olympische stadion van Lausanne een 23 zege op Zwitserland kun nen behalen. Vijf minuten voor het einde van de twintigste wedstrijd tussen beide landen sloeg de oranje links-back met de hand een door de Zwitserse spil Vonlanden ingeschoten bal uit het Nederlandse doel, toen Frans de Munck bij een wilde scrim mage over een van de Zwitserse aanvallers was gestruikeld en niet tijdig genoeg de bedreigde hoek van zijn veste kon bereiken, al sprintte hij uit alle macht. Weliswaar bestrafte de Duitse arbi ter Dusch dit fraaie staaltje doelverdedigen van Kuys met een penalty, maar Antenen, die 30.000 paar hoopvolle Zwitserse ogen aan zijn shirtje voelde kleven, boog onder de zware verantwoor ding, mikte te hoog en zag op de lat van het Nederlandse doel de laatste Zwitserse illusie op een gelijkspel in scherven slaan Een gelukkige overwinning dus voor de Nederlanders? Dat is een vraag waarover men langdurig zou kunnen twisten. Twee van de drie Nederlandse doelpunten in deze wat wonderlijke wedstryd kwamen inderdaad op een wat fortuinlijke wyze tot stand. Maar daartegenover staat dan weer - als men even terzyde stelt dat tenslotte de doelpunten, op welke wijze dan ook gescoord, de wedstrijd beslissen - dat de allesbehalve smetteloos leidende Duitse fluitist, die keer op keer door het in deze contreien licht ontvlambare publiek, werd uitge floten, Nederland een „geheide" strafschop heeft onthouden. Dat gebeurde enkele minuten voor het einde, toen Cor van der Gyp met een van zyn bekende flitsende rushes de uitlopende doelman Pernuniian omspeelde en op het moment, dat hij de vruchten van zyn voortreffelijk werk wilde plukken, grofweg door de Zwitserse doelman by de benen werd gegrepen. De heer Dusch, die zich bepaald niet in de gunst van het publiek modht ver- verheugen en kennelijk sterk dacht aan hetgeen de Franse leider van de onlangs in Lausanne gespeelde wedstrijd ZwitserlandHongarije was overkomen (een stevig pak slaag na afloop; sinds dien scheiden dan ook grimmige, met prikkeldraad gegarneerde hekken het speelveld van de tribunes); deze heer Dusch achtte het voor zijn gezondheid! beter te veinzen dat hij niets gezien had, terwijl Pemumian ijverig trachtte de in druk te wekken, dat hij van de prins geen kwaad wist. Goed, de Nederlandse winst stond op dat moment vrijwel vast, maar het was uiteraard bijzonder zuur voor Cor van der Gijp, die nog even poogde de arbi ter tot andere gedachten te brengen, door „geblesseerd1" op het veld te gaan liggen, dat dit zekere doelpunt op een dergelijke wijze verloren ging. Trouwens, nu we toch op dit chapiter zijn beland, de Zwitserse verdigers zochten in deze wedstrijd meerdere malen hun heil m te fors spel en vooral Cor van der Gijp, die graag op een lange pass gelanceerd wil worden, heeft het hierdoor heel moeilyk gehad. Wonderlijke strijd Wy schreven: een wonderlyke wed stryd en gezien het grillige spelbeeld, de verrassende doelpunten - vooral van de Nederlandse kant was hy dat ook. Typisch was, dat de oranjeploeg juist in de periode dat zy hopeloos door de Zwitsers werd weggespeeld en dat was voor de rust de over winning naar zich toetrok. Schaap c.s. hadden een bijzonder voortreffelijke start, scoorden binnen de minuut uit een van de flitsende be- gin-aanvallen een doelpunt en speel den met de allure, alsof zij de Zwit sers binnen de kortst mogelijke tijd duidelyk wilden maken, dat zij hun kansen op winst in deze wedstrijd wel af konden schrijven. Bekeken was de treffer van Abe Len stra, die voor de aanvang van de wed stryd hartstochtelijk was toegejuicht door het kleine groepje Nederlandse supporters op de tribune. Toen doelman Pernumian een hard schot van de En- schede-speler niet onder controle kon krygen en de bal bij Abe terugkwam, tikte Lenstra onnavolgbaar handig het leer met de buitenkant van zijn linker schoen in de linkerhoek van het Zwit serse doel en de verblufte Pemumian, die op alles had gerekend behalve op dit onverwachte, effectvolle schot van flinke afstand, had het nakijken01. Onmiddellijk na dit doelpunt lanceer de Cor van dei* Gijp op de rechtervleu gel opnieuw een gevaarlijke aanval, welke Pemumian noopte uit zijn doel te komen. Op het juiste moment speelde de Feyenoord-aanvadsleider het leer naar Lenstra, die het, volkomen vrij staande, in het verlaten Zwitserse doel wilde de poneren. Maar Lenstra wilde deze aan val te mooi afronden, richtte iets te veel naar rechts en rakeling langs de verkeerde kant van de paal snorde de bal naast het Zwitserse doel. Dat had 02 voor de oranje-mannen kunnen zyn, binnen de drie minuten.1 Terugval Nadat Oor vay der Gyp op een prach tige lange pass van Cor van der Hart daarna opnieuw het Zwitserse doel ern stig had bedreigd Kernen kon hem op het laatste moment nog de pas af snijden konden de Helveten zich langzaam maar zeker herstellen van dit overdonderende Nederlandse openings offensief. En toen de eerste Zwitserse tegenaan vallen begonnen te lopen De Munck werd spoedig op de proef gesteld met schoten van Vonlanden en Antenen vielen Schaap c.s. op een hopeloze wijze terug. Het werd in de resterende vijf en dertig minuten van de eerste helft voor de Nederlanders een wanhopigs worsteling tegen een tekort aan tem po. Slechts met inzet van alle krach ten en dan nog op een stroeve manier, kon de oranje-defensie, waarin een'ro buuste figuur als Jan Klaassens sterk werd gemist, zich nog enigszins over eind houden. Maar de razendsnelle aanvallen van de Zwitsers, die met „Hop Suisse" luidruchtig werden aan gemoedigd door hun landgenoten op de tribunes, prikten zonder ophouden in de Nederlandse verdedigingslinie. Het ga-os van de aatvallen der Helve ten werd opgezet door de voortreffelijke spil Vonlanden, die voortdurend te vin den was tussen de „grendel" (kanthalfs en backs) en zijn voorhoede, hoewel de beroemde „Riegel dit even ter zijde lang niet zo goed functioneerde als de Zwitsers zich dat gewenst hadden. Behalve voor Vonlanden en Kernen was de kritiek voor Zurmuehle, Weber en Per- ruchoud beslist niet mals. Maar om-ver der te gaanZwitserse doelpunten konden eenvoudig niet uitblijven en toen in de tiende minuut een snelle, goed getimede combinatie over rechts de Nederlandse defensie uit positie had gespeeld, rondde rechtsbinnen Antenen dit uitstekende werk af met een doelpunt van dichtbij gescoord: 11. Vier minuten later voegde de tweede Zwitserse treffer: door een bekeken throughpass van spil Vonlanden kreeg Riva een vrij veld voor zich en met een goed gericht schot De Munck was kansloos bracht de linksbuiten van de Helveten, die kort tevoren een „droom"-combinatie met een schot in het zynet had besloten, de stand op 2—1. Het is bekend, dat de verdediging van de oranjeploeg bepaald niet tot de snel ste behoort, maar zo traag als zij dit maal speelde moest toch een bijzondere oorzaak hebben en was beslist niet al leen te wijten aan het gladde spel van de Zwitserse aanvallers. Cor van der Hart c.s. hebben tenslotte wel eens voor hetere vuren gestaan. Voor ons gevoel moet- de oorzaak van dit stroeve en moeilijke verdedigen der Nederlanders gezocht worden bij het klimaat. Uitwedstrijden tegen de Zwit sers hebben door de warme, drukkende bergwind de Nederlanders haast altijd moeilijkheden opgeleverd. Tot nu toe was het dan ook slechts één maal aan een Oranjeteam gelukt de Zwitsers in eigen huis een nederlaag toe te brengen. Dat gebeurde op 4 november 1934 in Bern, toen heel Nederland brandde van het verlangen om revanche te nemen voor de in Milaan verloren wedstrijd in het toerooi om het wereldkampioen schap, die ons men weet het nog wel de pas afsneed „naar Rome". Stoffige plant Voor de aanvang van deze 20sle wedstryd tegen de Zwitsers hadden wij de voorzitter van de keuze-commissie, de heer Hoolboom. bedenkelijk het hoofd zien schudden en „te warm" horen mompelen. Het was inderdaad warm in het Stade Olympique Pon- taise en dit heeft zijn lome stempel op het spel der oranjeploeg gezet. Ten minste, in de eerste helft, want na de rust was de zon uit dit op een hoog vlakte gebouwde stadion verdwenen, werd het aanzienlijk koeler en fleurde het Nederlandse spel op als een dor stige plant, die eindelyk water voelt op zyn stoffige bladeren. Zwitserland heeft dan ook zijn grote kans op een zege in de eerste helft voor bij laten gaan, want verder dan de twee genoemde treffers kwamen de te kort spelende Helveten niet en die waren uiteindelijk niet voldoende om de Ne derlandse ploeg op de knieën te krygen. Intussen wilde het voor de rust in de Nederlandse aanval niet meer vlotten, de pogingen van Abe Lenstra, die met handige, maar niet altyd zuivere pass- jes openingen trachtte te forceren voor zijn mede-aanvallers, ten spijt. Steeds meer vervielen de oranje-voor hoedespelers tot individueel werk en dat dit voor de rust nog twee gelukkige doel punten opleverde, was bepaald tegen de spelverhouding in. Het tweede Nederlandse doelpunt kwam in de 29ste minuut, toen Len stra een vrye trap mocht nemen, na dat Kernen Cor van der Gijp te zwaar had afgehouden. Hard speelde Lenstra het leer in de richting van het Zwit serse doel, waar de precies op tijd ge starte Van der Gijp op hetzelfde mo ment het leer bereikte als de toesprin gende keeper Pemumian. De Zwitser trachtte de bal met de mist weg te slaan, sloeg echter het leer tegen Van der Gyp's hoofd. en de Nederland se gelijkmaker was geboren. Wild van woede waren de Zwitserse toeschouwers, toen zij zagen dat hun doelman gewond bleef liggen een aanzienlijke dosis show kwam daar wel bij en dat dé heer Dusch. terecht, doelpunt gaf. Het stadion ziedde als een heksenketel, maar de Duitse fluitist liet zich niet van zijn stuk brengen. Mocht men deze treffer al onder de meevallers rangschikken, het doelpunt, dat Bosselaar drie minuten voor de rust scoorde was wel heel erg fortuinlijk. Op grote afstand van het Zwitserse doel nam de 'kleine Spartaan een van links komende bal ineens op zyn schoen en de totaal verraste en zeker niet vrij uit gaande Pemiumian zag tot zijn grote schrik het leer in de linker bovenhoek zeilen. Dergelijke doelpunten schijnen een specialiteit te wordien van Bosse laar, want ook in dé oefenwedstrijd tegen Karlsruhe produceerde hij een soortgelijke treffer. In ieder geval bracht dirt de Neder landse ploeg op een moedgevende 23 voorsprong, een., voorsprong welke door Van der Hart c.s. in de tweede helft ge consolideerd kon worden. Frisser van opzet Niet alleen was na de rust het spel van de oranjeploeg aanzienlijk beter van kwaliteit en frisser van opzet, het was zelfs zo, dat onze landgenoten in dit tweede deel van de strijd de beste kansen op doelpunten hebben gehad. Vooral toen vyf minuten na de her vatting Lenstra, na een voortreffelijke combinatie met Cor van der Gijp, al leen voor Pernumian kwam, stond de Oranjeploeg dicht bij een vierde tref fer. Maar Abe tikte het leer iets te nonchelant, althans van de tribune af gezien, over de uitlopende Zwitserse doelman, waardoor deze de kans kreeg het v/eg te slaan en Lenstra, die al langs hem was geflitst, tevergeefs op de bal stond te wachten. Hoe dan ook; na de rust won de strijd in ieder gevail aan aantrekkelijkheid. De krachtsverhouding lag veel meer in evenwicht, er kwam allengs meer rust in de Nederlandse gelederen en de oran jeverdedigers, van wie in deze periode vooral Schaap en Wiersma goed voor de dag kwamen, kregen 'behoorlijk vat op het Zwitserse aanvalsquintet. Het spel van de handige jongens Riva. <die na de rust op de rechtsbuitenplaats ging spelen) van Pastega, midvoor Meier, die voor de rust zo dikwijls Cor van der Hart in de luren had gelegd, dat van Antenen en van Eschmann kwam niet- meer zo goed uit de verf als in de eer ste helft. En tenslotte gaiven de Zwit sers het ver doorvoeren van hun com binaties maar op en namen zij van grotere afstand het doel van De Munck onder vuur, wat bij zo'n prima doelman weinig zoden aan de dijk zette. Het einde kwam tenslotte met de op windende taferelen rond de door Ante nen gemiste penalty en de grove over treding van Pernumian ten opzichte van Cor van der Gijp. Nederland bleef op 23 en gezien de omstandigheden, waar onder deze wedstryd gespeeld werd, willen we dat als een zeer verdienstelijke prestatie beschouwen. Tenslotte nog iets over de spelers. Ook al weer gezien de 'handicap van het kli maat willen we hun prestaties niet al Het eerste doelpunt van de Zwit sers. Een flitsende aanvat over rechts werd door Antenen (op de grond liggendmet een prachtig schot besloten. kritisch onder het vergrootglas leggen. In de voorhoede trachtten de Ensdhede- spelers Lenstra en Voges herhaaldelijk Koop ai in hun combinaties te betrek ken, maar de laatste paste niet in hun driehoekspel, ook al omdat hij zich geenszins op de linksbuitenplaats thuis voelt. Na de rust probeerde Koopal het herhaaldelijk alleen. Enkele malen gleed hij handig langs de rechtsback Perru- choud en loste hij harde, goedgerichte schoten, zodat de Wil!em2-speler toch ook zijn verdiensten heeft gehad. Len stra was de beste man in onze aanval. Talrijk waren zijn goed getimede passes Abe Lenstra opende reeds in de eerste minuut voor Nederland de score. en hij was ook steeds daar te vinden, waar hij bij de opbouw van een aanval moest zijn. In de middenlinie bleef No- termans het zwakke broertje, Schaap en Wiersma noemden wij reeds, Kuys was verdienstelijk zonder meer, terwijl Cor van der Hart duidelyk blyk gaf nog naar de vorm te zoeken, waarmee hij vorig seizoen zo hoog op het voetstuk kwam. Stemmen na afloop: Een vermoeid maar bly Nederlands elftal zocht na het laatste fluitsignaal van de heer Dusch de kleedkamer op. Verontwaardigd vertelde aanvoerder Rinus Schaap ons, dat de strafschop ten onrechte door de scheidsrechter was toegekend. Zeker, Kees Kuys had de bal met de hand uit doel geslagen, maar even te voren was Notermans door drie Zwitsers letterlijk gevloerd. Iedereen dacht, dat de scheidsrechter daarvoor had gefloten. „Ik ben dik tevreden met de overwinning" ging Schaap verder. „De Zwitserse voorhoede was razend snel en onze eerste taak was de aanvallen te onderbreken. Wij zijn daar voor een groot deel in geslaagd". De voorzitter van de technische com missie. de heer G. Kruyver, vond de conditie van de Zwitsers beter dan die van de landgenoten. ..En reken maar. dat die overwinning in Lausanne meetelt bij de Europese landen. Het gevolg zal zijn. dat elke verdere wedstrijd weer moeilijker voor ons zal worden. Er vol gen voorlopig nog twee uitwedstrijden, eerst België en dan Denemarken. Drie weken voor de wedstryd op Deurne be ginnen we weer met de centrale trai ning in Boxtel. Die hebben wij dan ook wel dringend nodig." De heer H. Hoolboom, voorzitter van de keuze-commissie, was van oordeel, dat de overwinning verdiend mocht worden genoemd. De wedstryd viel zeer vroeg in het seizoen, Zwitserland is voorts op eigen terrein altijd een moei lijke tegenstander en tactisch niet ge makkelijk te overwinnen. „Over Voges als debutant ben ik tevreden", vervolgde de K.C.-voorzitter. „Hy had een zware en ondankbare taak en hij heeft zich redelijk goed van zijn opdracht gekweten. Schaap speelde in de tweede helft zeer goed en De Munck was de uitblinker in de ploeg. Van der Hart, die toch wer kelijk een speler van zeer grote klasse is, heeft die klasse hier niet gedemon streerd. En als Abe niet een paar van die kostelijke kansen had gemist», ja, dan zou Lenstra weer de man van de ploeg zijn geweest." Het tweede lid van de keuze-commis sie, de heer H. Pellikaan, merkte op, dat de overwinning op Saarland toch heel wat minder voldoening gaf dan deze zege in Lausanne. Alweer die opmerking, dat beoordeling van het elftal zo moei lijk is, omdat wij nog zo vroeg in het seizoen zitten. Bij de Zwitsers vond de heer Pellikaan Vonlanden en Eschmann de beste spelers. De wedstryd was de debutant, Gerrit Voges, best bevallen. „Ik wist, dat ik een moeilijke taak had gekregen. Steeds maar bij Vonlanden blijven, de gehele wedstrijd door. En dan toch nog probe ren passes aan de voorhoede te geven, aan Lenstra vooral. Bovendien vond ik het spel hard, Vonlanden wist op dat punt ook van wanten. Gelukkig had ik met al dat gesjouw adem genoeg. Ik voelde me niet uitgespeeld, toen het was afgelopen. Ik hoop. dat de keuze-com missie myn debuut kan waarderen. Ik Engelse coach voor oranjeteam (Speciale berichtgeving) Naar wy vernemen zullen leden van de technische commissie en van de keuzecommissie van de KNVB woens dag a.s. een der kandidaten voor de na Merkel's vertrek „open" liggende functie van bondsoefenmeester en Ne derlands elftal-coach een proeftrai- ning laten houden. Het betreft een Engelse trainer, diens naam niet be kend is gemaakt. Enkele weken geleden heeft men in Parijs een Hongaar aan de tand gevoeld, maar die werd gewogen en te licht bevonden. ben erg gelukkig, dat ik in deze ontmoe ting mocht meespelen. En mijn vrouw was nog jarig ook vandaag". Kees Kuys had bij een botsing met een van de Zwitsers een wonde aan het ach terhoofd opgelopen. Maar een kwartier na de wedstryd voelde hij er al niets meer van. Roel Wiersma had gelukkig geen last van zijn oude blessure aan de linkervoet gehad. De wedstryd had hij op vol tempo kunnen uitspelen. „Maar hard dat die wedstryd was Cor van der Gijp erkende, dat hy het zwaar heeft gehad tegen Kernen. „Die man bleef in mijn buurt, ik kon niet van hem afkomen. Een strafschop tegen doelman Pemumian hadden wij anders wel verdiend. Vlak voor het einde was ik hem. toen hij uitgelopen was, voorbij. Hij sprong vallend naar de bal, maar greep mijn benen. Toen was lk ook ge vloerd. Maar de scheidsrechter had blijk baar niets gezien." ATLETIEK Puck van Duyne verloor opnieuw In het Ibrox stadion te Glasgow zijn zaterdagavond internationale atletiekwedstrijden gehouden, waar aan door de Nederlandse loopsters Puck van Duyne-Brouwer en Stien Scharleman is deelgenomen. Evenals tijdens de wedstrijden, welke j.l. woensdag te Londen werden gehou den, moest Puck van Duyne-Brouwer in de Engelse atlete Ann Pashley op de 100 meter haar meerdere erkennen. De Engelse won de afstand in 14.2 sec vóór haar landgenote mej. j. Scrivens, die als-tweede over de eindstreep ging in dezelfde tijd. Puck eindigde met een tyd van 14.6 sec op de derde plaats. Op de 800 meter dames heeft Stien Schar leman eerï beter resultaat bereikt dan te Londen. Nu werd zy vijfde in plaats van tiende, maar een tijd werd niet voor haar afgedrukt. De Engelse Diane Lea ther won het nummer in de goede tyd van 2 min 9.7 sec. Ursula Donath (Oost- Duitsland) bezette met een tyd van 2 min 9.8 sec de tweede plaats. FIDE-landentoernooi In de vijfde ronde van het le kwali ficatie- toernooi te Moskou heeft Ne derland met 31 van Chili gewonnen. De leiding hebben in deze groep IJs land en Zweden met beide 12'2 punt en 1 afgebroken partij. Hierna volgt België met 12 punten en Nederland met 11V2 punt. In de finale-poule heeft Rusland de leiding met 13 \'2 punt. gevolgd door Hongarije met 13 punten, Zuid-Slavië met 12 y2 punt en 1 afgebroken partij, Argentinië met 11 punten, Tsj. Slowa kije met 10 punten. West-Duitsland met 9V2 punt, Zwitserland met 9 punten en 2 afgebroken partijen. Bulgarije en Roe menië beide met 8'/2 punt en 2 afgebro ken partijen. Denemarken met. 8 pun ten en 1 afgebroken partij. Engeland met, 8 punten en Israël met 3& punt en twee afgebroken partijen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5