Financieringsproblemen voor de komende jaren WliiMElM Argentijnse arbeiders staken wegens uitblijven hoger loon Indonesische chef-staf verbiedt beledigende publikaties VTL start met stevige zege op Rijpwetering: 04- Schaft Frankrijk invoerheffing af? MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 Naar een betere bedrijfsvoering (IV) Soepele kringloop ondernemingsvermogen (Speciale berichtgeving) Als men een aantal ondernemers de vraag stelt: hoe financiert u in de komende jaren uw bedrijf?, dan lopen de antwoorden zeer uiteen", aldus drs. H. J. M. van de Laar, plv. hoofd van de Rijksmiddenstandsvoorlichtings- dienst, in zijn vanmiddag in het raam van de lezingen-cydus „Betere bedrijfs voering in midden- en kleinbedrijf" op de Utrechtse Jaarbeurs uitgesproken causerie. „De een zou zeggen: het is al vijfentwintig jaar goed gegaan en de komen de jaren zal het ook wel lukken. De ander zal antwoorden: waar maakt u zich druk over, zo lang kun je het zakenleven niet vooruitkijken. Een derde zal zeg gen: ik moet moderniseren, maar waar het geld vandaan moet komen, kan ik nog niet bekijken. De laatste zal tenslotte antwoorden: mijn bedrijf gaat de laatste jaren goed vooruit, maar ik kom bedrijfskapitaal tekort". Met deze laatste zakenman zou spreker aan één tafel willen gaan zitten om samen eens te praten over de financiering van zijn bedrijf, daarmede stil zwijgend aanduidend, dat de eerste drie zakenlieden het probleem niet juist bekijken. Zaak is het volgens spreker ten eerste, dat, men woekert met het kapitaal, dat in de zaak zit, en ten tweede, dat nieuw kapitaal wordt gevormd, d.w.z. dat het eigen kapitaal wordt vergroot, zo de winst dit toelaat. Zijn de eigen mogelijk heden uitgeput, dan zal men dienen om te zien naar mogelijkheden om kapitaal van derden aan te trekken, waarvoor verschillende kredietregelingen in het leven zijn geroepen. De ondernemer zal er naar dienen te streven zo luidde de kern van het be toog van de heer Van de Laar dat de kringloop van het vermogen in de onder neming niet stokt, maar integendeel soepel verloopt. Verder zal hij bedacht moeten zijn op het handhaven van de liquiditeit, waardoor kapitaal kan wor den bespaard, risico vermeden en rente verlies voorkomen. Het opstellen van een financieringsplan kan in dit verban'd zeer nuttige diensten bewijzen. Met betrekking tot een goede doorstro ming van het kapitaal merkte spreker vervolgens op, dat deze op twee punten vooral gevaar loopt: debiteuren en voor raden. Vooral in het klein- en midden bedrijf zal men alle aandacht moeten hebben en alles in het werk moeten stel len om de post debiteuren zo klein mo gelijk te houden. Men is misschien ge makkelijk bereid op krediet te verkopen (verlenen service), maar er dient voor gewaakt te worden, dat er te veel kapi- Nina is nog altijd spoorloos verdwenen i.i Engeland gist men nog steeds naar de verblijfplaats van de Russi sche atlete Nina Ponomareva, die en kele weken geleden in Londen spoor loos verdween, nadat zij beticht was van diefstal van vijf dameshoeden uit een modemagazijn in het West End. Toen de 27-jarige discuswerpster niet voor de rechtbank verscheen, waar de zaak zou worden behandeld, werd er een arrestatiebevel tegen haar uitge vaardigd. Haar signalement ging naar alle politieposten in het land en ha vens en vliegvelden werden sindsdien bewaakt. Niemand kwam echter Nina op het spoor. Er wordt beweerd, dat zij nog altijd verblijft in de Russische ambassade, welke diplomatiek onschendbaar is. Doch er lopen andere geruchten, vol gens welke Nina op de een of andere manier uit Engeland zou zijn gesmok keld. Van officiële zijde kon geen be vestiging worden gekregen omtrent het gerucht, dat Sir Anthony Eden het voornemen zou hebben, over deze af faire persoonlijk een brief te schrijven aan de Russische premier maarschalk Boelganin. Oud-S.S.-ers komen voor „rechten" op Ongeveer zesduizend oud-leden van de Waffen-SS, Hitiers elitetroepen, hebben zaterdagavond te Minden in Westfalen de vroegere SS-pantserge- neraal Meyer toegejuicht, toen deze gelijke rechten voor hen eiste (oud-le den van de Waffen-SS, die door het tribunaal te Neurenberg tot een mis dadige organisatie is verklaard, hebben niet dezelfde rechten op pensioen als de andere oud-militairen. Bovendien kunnen hun hogere officieren niet toe treden tot de Westduitse strijdkrach ten, terwijl de andere oud-SS'ers wor de onderworpen aan een speciaal on derzoek, indien zij zich als vrijwilliger melden). Meyer zei, dat de oud-leden van de Waffen-SS. van wie er thans nog on geveer 400.000 in leven zijn, zeer on gaarne dienst zullen nemen in de West duitse strijdkrachten zolang hun „lou ter militaire" formatie uit de oorlog nog „van haar eer blijft beroofd" Volgens Meyer heeft de Waffen-SS in de oorlog geen „uitroeiingsacties" ondernomen. Indien men het tegen deel zegt, maakt men zich schuldig aan geschiedvervalsing, zei hij Deze bijeenkomst werd bijgewoond door vele honderden oud-leden van de Waffen-SS uit België. Denemarken, Frankrijk. Nederland, Oostenrijk. Zuid-Tirol en Zwitserland. De grootste groep buitenlanders werd gevormd door ongeveer 400 Belgen. Amerikaanse vuurkracht in Europa sterk toegenomen Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft zaterdag te Washington verklaard, dat de omvang van de Amerikaanse strijd krachten in Europa en het Middel- landse-zeegebied. vergeleken met de jaren 1951 en 1952 weliswaar vermin derd is. maar dat de vuurkracht van de troepen in deze gebieden duizenden malen groter is dan in genoemde jaren Deze toeneming is veroorzaakt door de nieuwe kernwapens, door draadloos ge leide projectielen en door vliegtuigen met straalaandrijving. Opzienbarende diefstallen van „mode-dieven" in V.S. Twee diefstallen, waarvan de buit in totaal meer dan zeven ton bedraagt, hebben de Amerikaanse „haute cou- 'ture" in opschudding gebracht. Van het vliegveld bij Kansas City (Missouri) verdween woensdag de herfstcollectie van de Amerikaanse modeontwerpster Pauline Trigere.. en te New York werden het modehuis Branell vier modellen van Christian Dior ontstolen nadat ze de douane wa ren gepasseerd. Men vermoedt, dat er een bende „modedieven" achter zit, die kopieën van de jurken zullen trachten te verkopen aan fabrikanten van con- fectiekleding of anderen. Rechercheurs van de F.B.I. stellen een onderzoek in. taal „onder de mensen" gaat zitten. De zelfde principes gelden voor de voorraad- politiek. Tevens wees de heer Van de Laar op de noodzakelijkheid van een overzichte lijke en doeltreffende administratie. Juist hieraan ontbreekt in de betreffen de bedrijven vaak nogal veel. Het maken van kosten voor administratieve bezig heden zo men zich hier zelf niet naar behoren toe in staat acht of er geen ge noegzaam tijd voor heeft adhltte spre ker verantwoord. Met betrekking tot de kostprijsbereke ning vrijdag J.l. besproken door de heer A. J. M. Storck merkte de heer Van de Laar nog op, dat de verkoopprijs niet alleen bepaald behoeft te worden door de kostprijs, in sommige gevallen misschien zelfs helemaal niet. De situatie op de markt, de aanbiedingen van andere firma's, kunnen doorslaggevend zijn. Een kostprijsberekening blijft echter nood zakelijk. Het is namelijk .niet alleen be langrijk te zien wat men op een artikel verdient, maar ook wat men er eventueel op toegeeft. Tenslot/te gaf spreker een globaal over zicht van de verschillende vormen van crediet, in het leven geroepen voor het klein- en middenbedrijf, waarover wy destijds reeds geschreven hebben. RIJKSMIDDENSTANDSVOOR - LICHTINGSDIENST Het overheidsinstituut met de af schrikwekkende lintworm-naam: Rijks- middenstandsvoorlichtingsdienst, een afdeling van het Directoraat-Generaal voor de Middenstand geeft via provin ciale consulenten op tweeërlei gebied voorlichting aan het klein- en midden bedrijf (over het beleid van de over heid en bedrijfseconomisch) en dient verder als „oor" voor het departement, zodat dit ingelicht kan worden over zaken van regionale en plaatselijke aard. De taak van de consulenten is overi gens aanvullend. Zij treden niet op het werkterrein van bestaande organisa ties, maar werken juist zoveel moge lijk met hen samen. Hier en daar langzaam-aan-campagnes als protest tegen anti-inflatie-maatregelen De Argentijnse regering van generaal Aramburu, die zondag de eerste verjaardag vierde van het einde van het regiem van generaal Peron, heeft te kampen met ernstige arbeidsonrust. Arbeiders, die tien jaar lang onder Peron periodiek aanzienlijke loonsverhogingen hebben gekregen, protesteren nu tegen de anti-lnflatiemaatregelen van de regering van generaal Aramburu. Zaterdag hebben tienduizenden winkelbedienden het werk voor een staking van 24 uur neergelegd. Arbeiders in de elektrische centrales dreigen dinsdag in staking te zullen gaan. Ernstige onrust wordt ook gemeld uit de kledingindustrie en de diensten voor radio- en telegraafverbindingen, waar het personeel een langzaam-aan-campagne voert. nistische mantelorganisaties in beslag zijn genomen. Uit een omvangrijke correspondentie zou gebleken zijn. dat deze organisaties nauw contact onder houden met communistische propa ganda-centra in de landen achter het ijzeren gordijn. Volgens Argentijnse bladen zijn deze communistische mantelorganisaties niet vreemd aan de stakingen die de laatste tijd in Argentinië zijn uitgebroken. Communistisch gewroet Financiële deskundigen hebben be toogd. dat de loonsverhogingen in het verleden meer verbeteringen in naam dan in werkelijkheid waren, daar de toenemende kosten van levensonder houd de hogere lonen altijd op de hie len zaten. Vakbondsleiders antwoord den daarop, dat deze toestand thans is omgekeerd en dat de loonverhogingen thans een achterstand hebben op de toenemende kosten. Ondanks de stakingen en langzaam- aancampagnes in de grote industrie steden is de produktie tot dusver niet in ernstige mate geschaad. De regering heeft in bepaalde geval len getoond niet bang te zijn voor het nemen van harde maatregelen. Zo wer den 3000 arbeiders in de scheepsbouw- industrie na een staking ontslagen en werd een stadion, waarin 10.000 metaal bewerkers zich verzameld hadden om over een staking te stemmen, omsin geld door militairen. Het hoofd van de politieke dienst van de Argentijnse staatspolitie. Reinaldo Forturi, heeft meegedeeld, dat in de nacht van vrijdag op Zaterdag in Bue nos Aires propaganda-materiaal en ar chiefstukken van verscheidene commu- Indonesië leent 100 miljoen dollar van Rusland Een Russisch-Indonesische „basis"- overeenkomst is zaterdag te Djakarta getekend, die voorziet in het verstrek ken van een waarde van 100 miljoen U.S. dollars in Russische kredieten aan Indonesië. Volgens dez$. overeenkomst zal Rus land kredieten verlenen voor de steun aan niet nader genoemde Indonesische industriële projecten, waarover beslist zal worden in overeenkomsten over elk project afzonderlijk na de aankomst in Indonesië van een Russische techni sche missie. De kredieten zullen verstrekt worden tegen 21/2% interest per jaar. Indone sië zal in 12 jaarlijkse termijnen moe ten terugbetalan, waarvan de eerste vervalt 3 jaar na werkelijk gebruik van kredieten. Vijf doden op de weg Auto vloog uit de bocht Op de Bossche weg onder Vught is zaterdagmorgen een auto uit de bocht gevlogen, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en drie wer den gewond. De wagen, bestuurd door een 25-jarige man uit Borne, is met vrij grote snelheid uit een bocht ge vlogen en tegen een boom terecht ge komen, waarbij de bestuurder op slag werd gedood, evenals dé 53-jarige heer W. Morsink en diens 49-jarige echt genote, beiden uit Borne. Een 22-jarige dochter en een 16-jarige zoon, werden zwaar gewond in een der Bossche ziekenhuizen opgenomen. Een 16-jarige vriend van de familie uit Heer len, werd licht gewond. De wagen, die totaal vernield werd, was op weg naar Oostende, waar een der inzittenden op de boot naar Londen zou gaan. Gistermiddag wilde de 75-jarige me vrouw J. WaningeHut te Ruinen (Dr.) de grote verkeersweg MeppelAssen oversteken, juist toen een auto naderde. Zij weifelde even en de bestuurder van de auto kon, ondanks vlug remmen, niet voorkomen dat ze werd gegrepen. De vrouw werd zodanig gewond, dat zij ter plaatse overleed. De auto botste tegen een boom op, waardoor een der inzitten den een hersenschudding kreeg. Gisteravond werd op dezelfde weg de 68-jarige G. Brouwer te Ruinerwold door een aubo aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer wilde per bromfiets de weg oversteken. Bromfiets botste tegen bus Echtpaar gedood Gistermorgen om ongeveer half twaalf reed een 57-jarige Utrechter met zijn bromfiets over de Utrechtseweg in de Bilt. Zijn 47-jarige vrouw zat op de duo. Bij de kruising van de Amersfoortse straatweg wilde de man linksaf in de richting Amersfoort. De bromfietser kwam in botsing met een autobus uit Zeist, de bromfietser viel, de berijders kregen beide een schedelbasisbreuk. De vrouw overleed ter plaatse; de man b(j aankomst in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. VERDACHTE VAN MOORD BLIJFT IN ARREST De reohter-commissaris te Amsterdam heeft een bevel tot bewaring gegeven van een 29-jarige ziekenverpleger, die wordt verdacht van de ruim een jaar ge leden gepleegde moord in de Eerste Hel- mersstraat te Amsterdam, zodat de man voorlopig in hechtenis zal blijven. De verdiachte, die de moord blijft ont kennen, is ook vroeger al eens in arrest geweest, maar werd toen wegens gebrek aan bewijs weer -vrijgelaten. Nieuwe aan wijzingen hebben er toe geleid, dat hij dinsdag j.l. in een ziekenhuis te Amster dam. waar hij werkt, opnieuw werd ge arresteerd. De termijn van bewaring vervalt over 6 dagen. De Officier van Justitie, mr. W. F. Bakhoven, zal dan de rechtbank, die daarover in raadkamer moet beslis sen, verzoeken de ziekenverpleger in voorlopige hechtenis te houden. Regering in paniek „Schending der persvrijheid en van de democratische beginse^^ De chef-staf van de Indonesische Landmacht, generaal-majoor Nasoetion, heeft een .nood-besluit" afgekondigd, waarin de publikatie van geschriften foto's en pamfletten, die kritiek, insinuaties of beledigingen tegen president Soekarno, vice-president Hatta, rechterlijke instanties en in functie zijnde regeringsambtenaren bevatten, worden verboden. Dit besluit, dat werd uitgegeven in slechter zou kunnen worden indien dit naam van de Nationale Veiligheidsraad, is gekomen na een stroom van onthul lingen in verschillende dagbladen over corruptie, waarbij hoge autoriteiten be trokken zouden zijn, na het versprei den van pamfletten, waarin de dood straf wordt geëist tegen de Nederlan der Schmidt. Na de aanvallen in com munistische dagbladen op de vice-presi dent en caricaturen in onafhankelijke dagbladen van president Soekarno en leden van het Kabinet. In een commentaar op dit besluit schrijft de onafhankelijke „Indonesia Raya" dat „de regering in paniek schijnt te zyn geraakt". Het verbod is, aldus het blad, een nieuwe poging om het volk het zwijgen op te leggen. In de aankondiging van zijn besluit, verklaarde de chef-staf dat er aanwij zingen bestonden, dat de toestand Voetbal in Afdeling Leiden (Van onze LVB-medewerker) Het meest opmerkelijke feit in de nog jonge competitie van de afdeling Leiden van de KNVB is wel, dat het elftal van Rypwetcring in de beide tot np toe gespeelde wedstryden geen enkel punt heeft bemachtigd, maar dat bovendien de voorhoede geen enkel doelpunt heeft gescoord. Werd de eerste wedstrijd bij SVLV met 20 verloren (vorige week), gisteren moest met een 40 nederlaag tegen VTL genoegen genomen worden. Eenzelfde nederlaag liep ook LDWS op in de uitwedstrijd tegen St. Bernardus. Weteringse Boys haalde in de nieuwe omgeving wat aarzelend het eerste punt binnen met een 11 spel thuis tegen VNA. Voor de ontmoeting Rouwkoop- Oranje Groen liet de aangewezen scheidsrechter verstek gaan. SVLV en Altior hadden een vrye zondag. St. BernardusLDWS Zonder zich tot het uiterste in te spannen heeft St. Bernardus met een 40 zege beslag weten te leggen op de beide punten. Ge dachtig aan het spreekwoord van „de eerste klap, die een daalder waard is" zorgden de Groenedijkbewoners reeds in de eerste helft voor een 30 voor sprong, door doelpunten van De Roo en Borst (2x). In de tweede helft voegde De Roo hier nog een vierde treffer aan toe, waarna de thuisclub het wel geloofde. LDWS bleek niet bij machte tot een tegengoal te komen. RypweteringVTL Ook in de tweede ontmoeting heeft de Ripper voor hoede het genoegen van een doelpunt niet mogen beleven. Zelfs is de 40 ne derlaag, die het elftal op eigen veld van VTL te slikken kreeg, nog niet eens geflatteerd te noemen. Reeds bij de rust hadden de gasten voor een 02 voorsprong gezorgd om in de 2de helft hier nog een zelfde aantal doelpunten aan toe te voegen. Doelman Hillenaar had aan de nederlaag stellig geen schuld, integendeel, dank zij zijn activi teit bleef de score tot deze vier goals beperkt. Rijpwetering zal heus uit een ander vaatje moeten tappen, wil het ook dit seizoen weer een rol van betekenis gaan spelen. niet wordt voorkomen, Overtreding van het besluit kan wor den gestraft met een gevangenisstraf van een jaar of een boete van 10.000 roepiah. Het besluit is onmiddellijk in werking getreden en geldt voor alle ge bieden in Indonesië, waar de staat van beleg nog van kracht is, namelijk in West-Java, Zuid-Borneo, Zuid-Celebes en Noord-Sumatra. Het Indonesische Nationale Comité van het „Internationaal Persinstituut" heeft in een verklaring de militaire verordening van generaal-majoor Na soetion, waarbij „destructieve en pro vocatieve berichtgeving" wordt verbo den gebrandmerkt als een „schending van de persvryheid". Het comité heeft een beroep op de journalisten vereniging gedaan om de persvryheid hoog te houden en op de regering om dit „ondemocratische" besluit, dat afbreuk zal doen aan de goede naam van Indonesië in het buiten land, in te trekken. Het comité noemt de militaire ordonnantie een schen ding van de democratische beginselen. Enkele leidende Indonesische hoofd redacteuren verklaarden dat zij „gewoon door zouden gaan". Zo zeide Roshian Amwar. de hoofd redacteur van de socalistische „Pedo- man": „Wij zullen doorgaan met te publiceren wat wy geschikt achten om te publiceren". Ertsboot bij Noorse kust vergaan: 32 (loden, vijf geredden De ruim zevenduizend ton metende Amerikaanse ertsboot „Pelagia" is za terdag in een storm aan de Noorse kust ter hoogte van Narvik vergaan. Slechts één sloep kon worden gestreken, waarin zes personen konden plaatsnemen. Toen deze sloep door een Britse treiler by de Lofoten werd gevonden, was één hun ner overleden. Van de in totaal 38 be manningsleden zyn dus slechts vyf per sonen gered. Tien schepen, waaronder een Nederlands, hebben aan het red dingswerk deelgenomen, maar zij von den niets anders dan reddingsgordels en wrakhout. Volgens mededelingen van de vijf overlevenden brak het schip door midden en zonk in zeer korte tyd. Tijdens de hevige storm waren door een geweldige golf de luiken en een ge deelte van de brug van de ertsboot ver nield. Het vaartuig begon direct water (Ingez. Med.-Adv.) DOUWE EGBERTS O Deze rijpbruine shag geeft U 't rookgenot van de beste Amerikaanse cigaret! 0 de Amerikaanse shag! Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker) Volgens onze uit gewoonlijk zeer betrouwbare bron verkregen inlichtingen, zou de Franse overheid reeds besloten zyn de onlangs Ingestelde heffing op de invoer van rund- en kalfsvlees weer ongedaan te maken. Dit blykt ook wel uit de vry grote kwantums, die reeds in de loop van deze week voor export wer den bestemd en wel speciaal naar Frankryk. Intussen is ook Zwitserland weer aan de markt gekomen voor levend slacht vee, zy het nog voor een beperkt kwam- tum. De moeilijkheden in verband met mond- en klauwzeergevaar zijn dus ook voor dit land weer uit de weg geruimd. De veterinaire eisen bleven echter ove rigens dezelfde, betreffende inenting enz. Men kan ook weer vette kalveren naar Zwitserland verzenden, indien deze zijn ingeënt! De vleesaanvoeren waren, inclusief veel buitenlands vee, van de week ruim voldoende om in de bin nenlandse behoeften te voorzien en de prijzen waren noch op de veemarkten, noch aan de slachthuizen, hoger dan de week tevoren. Op de Leidse markt kon men door korter aanbod het slachtvee echter niet vlotter en iets duurder verkopen. Het zal in de komende weken nu maar geheel van het weer afhangen hoe de toestand zich zal ontwikkelen.. Wan neer er veel regen blijft vallen, moet het veel veel vroeger naar stal dan nor maal en zal er dus geforceerd moeten worden geruimd. Er is momenteel nog voldoende gras, maar de kwaliteit wordt allengs minder, er zit weinig voedsel meer in dus zal er in het na jaar vermoedelijk veel minder kwali teit worden geleverd. Voor deze week waren onze noteringen in hoofdzaak tussen f. 2.70 en f. 3.10 prima kwaliteit, die in verhouding wederom zeer schaars werd aangeboden 1020 cent daarboven, terwijl het „ondereind" maar f. 2.50 per kg, geslacht gewicht afliep. Op de ge- bruiksvee-afdelingen verliep de handel bij matige aanvoeren onveranderd kalm, met een overwegende vraag naar goede kalfdragende koeien en vaarzen, waar voor het buitenland voornamelijk België nogal interesse heeft. Leiden had een zeer kort aanbod, waardoor de prij zen zich voor het melkvee wel hand haafden. maar de meeste markten ver toonden een flauwer prijzenbeeld. Vette kalveren gingen met flinke exportvraag meestal vlot en van 1015 cent per kg. duurder van de hand dan de week te voren. Nuchtere kalveren echter kalm en vooral niet duurder. Het wolvee, dat weer ruim werd aan geboden, heeft duidelijk te lijden van de nattigheid. De groei is minder geweest, zodat het gewicht tegenvalt. Gezien ech ter de grote aanvoeren, vallen de prij zen zeker niet tegen. De inkoop is even wel te hoog geweest, zodat de weiderij dit jaar heel wat minder oplevert dan in 1955. De handel had een traag ver loop. boten werden door de golven verbrijzeld. Hierop had de gezagvoerder, John Ma- tandos uit Baltimore, de bemanning op dracht gegeven in de laatste sloep te gaan. Met zes mannen er in werd deze boot gestreken, doch toen waren de touwen gebroken, waardoor de sloep snel afdreef met achterlating van 32 mannen op het zinkende schip. De in- zittenden van de reddingboot hadden de „Pelagia" langzaam zien zinken. De sloep liep zelf ook een lek op, dooh zy kon drijvende worden gehouden. In de loop van de nacht van zaterdag op zon dag overleed één van de zes aan koude en uitputting, 's Ochtends wisten de vyf overlevenden een zeil te hijsen. Kort. daarop werden zij ontdekt door een Noorse vliegboot, die de Britse treiler naar hen dirigeerde. In Harstad aange komen moesten twee van de vijf man nen met bevroren lichaamsdelen in het te maken en drie van de vua- redding-ziekenhuis worden opgenomen- Met de varkens is het vlot gegaan. Er is zeer weinig voorraad van zwaar dere soorten en de prijzen liepen ook voor de lichtere soorten nog op. Vrijdag werd voor de prima zware varkens op levering tot f. 2.12 en de lichtere soorten van f. 2.05 tot f.2.08 per kg. levend gewicht geboden. Beste biggen bleven onveranderd duur, maar de mindere kwaliteit was niet zo in trek en liep wat in prijs terug. Mest- varkens eveneens. De paardenmarkt was veel te ruim voorzien in verhouding tot de kooplust. Alles duidelijk minder in prijs. Congres Europese Landbouwfederatie (Van onze Haagse redactie) Aan het achtste congres van de Europese Landbouwfederatie, dat van daag in het Kurhaus te Scheveningen begonnen is, nemen 460 personen deel, afkomstig uit 17 landen. Het congres staat onder leiding van de thans 78- jarige dr. Andreas Hermes uit Duits land, die zeer ervaren is op het gebied van de landbouw. Na Duitslands nederlaag had dr. Her mes een werkzaam aandeel aan de stich ting van de C.D.U. (de partij van Ade nauer), terwijl hij tegelijkertijd begon met de organisatie van de Duitse Boe renbond. Aansluitend daarop werd het Raffeisenverbond gereorganiseerd, waar bij dr. Hermes tot president werd ver kozen. In 1949 volgde het centraal co mité van de Duitse landbouw, dat alle organisaties overkoepelt. Met grote be langstelling volgde hij de ontwikkeling van de Europese Landbouwfederatie (CU.A.), waarin prof. E. Laur de lei dende figuur was. Bij alle congressen van de CEA was dr. Hermes als vice- president voor Duitsland een gezagheb bend man. Ook heeft hij zitting in het bestuur van de IF AP, terwijl hij een werkzaam aandeel nam in de bespre kingen over de integratie van Europa. Toen enkele jaren geleden de Franse voorzitter van de OEA, graaf d'Andlau, zijn functie neerlegde, werd dr. Hermes in zijn plaats gekozen. Slag om Arnhem herdacht 260 pelgrims hadden zich zaterdag middag verzameld in Oosterbeek in de Hervormde kerk, waar generaal Urqu- hart op 20 september 1944 na de held haftige strijd der geallieerde luchtlan dingstroepen tegen de Duitsers, het be vel tot de terugtocht over de Rijn gaf. De Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G C. Quarles van Ufford, heeft de deelne mers verwelkomd. Kolonel Holmes sprak de pelgrims toe, evenals ds. Ph. W. Bergkotte uit Oos- terbeek. Zij lieten met nadruk uitkomen, dat een hechte vriendenband gelegd wordt met deze jaarlijks terugkerende pelgrimage. Na afloop van deze bijeenkomst werd de thee gebruikt, waarna men naar Arn hem vertrok voor het bijwonen van de filga. .De slag om Arobem".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4