Arabische staten niet gesticht over het optreden van Nasser Socialisten en Agrariërs in Zweden blijven in meerderheid Met een enkel woord Schmidt betuigt volslagen onschuld Agenda MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 (Ingez. Med.-Adv.) ■"i/NSDAG ^B^^VtVOENSOXëJ^^^JVobNDERDAGjH^W VRIJDAG WPÊml^B SATERDAG MAANDAÓ DINSDAG Jj^^MfwOENSDAG OONDERDAO' Ml M» M »4 PI 15 PT 16 §3 17 [F] 18 pj 19 L*Ê20 séïEMBEf SÈPTEMBER W T SEPTEMBER f SEPTEMBER g SEPTEMBER g SfPTEMBEE g SEPTEMSBl SEPTEMBER JA^W SEPEEMBEB SEPTEMBER Vervolg van pag. 1 Verergering van Engelands financiële crisis zal een tussentijdse begroting in de herfst ivaarschijnlijk maken (Van onze Londense correspondent) Een aantal scheepvaartlijnen heeft de tarieven voor vrachtvervoer van Europese en Britse havens naar plaatsen ten oosten van Suez met 15 pet. ver hoogd wegens het risico van sluiting van het kanaal. De Suezkwestie zal vrijwel zeker tot verergering leiden van de financiële crisis in Engeland, Om de inflatie tegen te gaan moest MacMillan dit jaar 100 pond sterling bezuinigen. Daarvan zal waarschijnlijk in de gegeven omstandig heden weinig terecht komen. Vandaar dat het vrijwel zeker is, dat een nieuwe tussentijdse herfstbegroting zal moeten worden ingediend, hoewel MacMillan dit uit politieke redenen tracht te vermijden. De president van de Britse fe deratie van grossiers in kruidenierswaren heeft vorige week reeds verklaard, dat de prijzen van vele artikelen zullen stijgen als de Suezcrisis de scheepvaart door het kanaal mocht onderbreken. „Binnen een maand wanorde in het kanaal door mist" In Londen ontsnapt het niet aan de aandacht, dat de regeringen van de an dere Arabische staten allerminst ge sticht zyn over Nassers extreme kanaal- politiek, welke alleen sympathie ontmoet onder de verarmde bevolkingsgroepen van hun landen, die Nassers optreden als een soort communisme beschouwen. De Arabische heersers beseffen, dat hun tronen zullen wankelen, als zij door Nas ser in een oorlog worden meegesleept. Het Britse stoomschip „Orontes" (waar mede de kinderen Zandvliet naar Lon den zijn gekomen) was het eerste Britse schip dat de terugreis naar Engeland via de Kaap maakte. De gezagvoerder Clif ford Edgecombe vertelde ons, dat, on danks de vaart om de Kaap, het schip toch precies op tijd in Londen is terug gekeerd. Er moesten 1250 mijlen extra worden afgelegd, maar er werd voortdu rend op volle kracht gevaren. Bovendien moesten op deze route minder havens worden aangedaan en verviel het gebrui kelijk oponthoüd in Suez. De eerste stuurman beaamde dat de reis om de Kaap wegens het koele klimaat veel aangenamer was dan via Suez. De reis had aan brandstof 80.000 gulden extra gekost, maar het schip had 50.000 gul den aan tolgelden bespaard. Pierre Dumas, een Franse loods, die van 1934 af in het Suezkanaal heeft ge diend, zei zondagavond bij zijn terug komst op het vliegveld Orly bij Parijs, dat de Egyptenaren niet in staat zijn het verkeer door het kanaal gaande te hou den zonder de buitenlandse loodsen, die nu hun ontslag hebben genomen. „De Egyptenaren hebben wel gezegd, dat die loodsen voor het verkeer in het kanaal niet onmisbaar zijn. maar er zullen stel lig stagnaties ontstaan, die in een ver stopping zullen eindigen. De Egyptische regering heeft dat begrepen. Daarom leidt ze 43 Egyptische marine-officieren op, maar die zullen de situatie niet aan kunnen uit gebrek aan ervaring. Ze zullen het met kleine schepen wel klaar spelen, maar voor tankers van 30.000 tot 40.000 ton of passagiersschepen met de hoge windvangende bovenbouw heeft men ervaren mensen nodig", aldus de Franse loods, die al zijn bezittingen banksaldo, woning en meubilair in Egypte had moeten achterlaten. Een Londense loods getuigde bij zyn terugkeer uit Egypte, dat het tenminste zes jaren zou vergen voor de Egypte naren het kanaal met hun eigen lood sen efficient zouden kunnen laten func tioneren. „Binnen een maand zal er enige wanorde ontstaan door mist, in welke situatie deze mensen niet ervaren genoeg zijn". Niet veel armslag meer Onze correspondent in Parijs telefo neerde hedenochtend: Enkele dagen vóór de tweede confe rentie over het Suezkanaal in Londen, die woensdag a.s. begint, had zich za terdag j.l. het zwaartepunt van het Wes telijke overleg van de Britse naar de Franse hoofdstad verplaatst. In Parijs heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken. Selwyn Lloyd, die aldaar aanwezig was in verband met een ont moeting van de landen van de West- Europese Unie, waarbij minister Beyen ons land vertegenwoordigde, namelijk zowel met zijn Franse collega Christian Pineau als met premier Mollet gespro ken. In tegenwoordigheid van de Ame rikaanse ambassadeur in Parijs, Dillon, hebben de Franse en Engelse staatslie den ruim een uur van gedachten gewis seld over de verdere stappen, die ten aanzien van de Suezkwestie door de drie grote Westerse mogendheden zullen worden gedaan of woensdag aan de an dere vijftien landen te Londen zullen moeten worden voorgesteld. Dit voor bereidend overleg zal dinsdag in bijzijn van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles te Londen worden voorgezet. In Parys heeft men intussen de in druk, dat de drie Westelijke aanvoer ders niet zo bijzonder veel diplomatieke armslag meer is gelaten. Het tweede plan-Dulles voor een voorlopige associa tie van klanten van het Suezkanaal schjjnt eigenlijk al in de kiem gesmoord te zjjn nu Egypte, zoals te vrezen viel, er zijn veto tegen heeft uitgesproken. Een verrassing zal dit gebrek aan mede werking van Nasser voor het Westen wel niet zijn geweest. Maar bij Frankrijk en Engeland heeft dan ook eerder de be doeling voorgezeten het dossier-Nasser met nog ^n paar bezwarende stukken te verrijken om zich zo bijvoorbaat te kunnen dekken tegen het verwijt van lichtzinnigheid of zelfs oorlogsdrijverij, wanneer tenslotte geweld tegen de Egyp tische dictator zou moeten worden ge bruikt. Twee redenen Deze weg van de militaire actie schijnt voor Parijs en Londen voor het ogenblik echter om ten minste twee redenen te zijn afgesloten: Dulles heeft ten eerste nogmaals onderstreept, dat Amerika geen geweld tegen Egypte gebruikt wenst te zien en in de tweede plaats is giste ren bekend geworden, dat de drie Scan dinavische landen woensdag wel naar Londen zullen komen, maar met het voornemen daar te verlangen dat de Suez-kwestie aan de Verenigde Naties zal warden voorgelegd. Het is geen geheim, dat Londen en Parijs voor zulk een initiatief nooit veel hebben gevoeld, omdat een duidelijke uitspraak, laat staan een toestemming handelend op te mogen treden, van de Verenigde Naties nauwelyks te verwach ten valt. Men is in diplomatieke kringen te Pa rijs dan nu ook ten zeerste benieuwd hoe het driemanschap Dulles-Pineau- Lloyd, waarvan de onderlinge eensge zindheid nogal twijfelachtig mag heten, het Suez-probleem de komende dagen langs deze nieuwe klippen zal weten te loodsen. (Ingez. Med.-Adv.) eid, QW en eü /cgn v&uü*y«f f Ondanks acht zetels achteruitgang Conservatieven kwamen van 31 op 39 en de Communisten gingen één zetel vooruit De sociaal-democratische (regerings) partij heeft zondag bij de parlements verkiezingen in Zweden haar overwicht behouden. Zonder onderbreking zijn de Sociaal-Democraten nu reeds bijna een kwart eeuw aan het bewind. De einduitslag luidt: Sociaal-Democraten 1.697.746 stemmen (45.1 waarmee zij 108 zetels krijgen (tot nu toe 110 zetels); Agrarische party 362.850 stemmen (9.6 Tc), zijnde 20 ze tels (voorheen 26); Liberalen 891.390 stemmen (23.7 d.i. 58 zetels (voorheen ook 58); Conservatieven 617.521 stemmen (16.4 39 zetels (voorheen 31); de Communisten 192.072 (5.1 6 zetels (voorheen 5). Bjj de verkiezingen van zondag is het aantal zetels met één vermeerderd. On danks haar verlies van acht zetels heeft de regeringscoalitie van Sociaal-Demo craten en Agrariërs - welke coalitie uit 1951 stamt - met haar 128 zetels nog steeds een meerderheid in de Zweedse Tweede Kamer, indien althans de coalitie stand houdt. Aanklager blijft bij zijn eis Journalist verdedigde mevrouw Bouman tegen woedende menigte De openbare aanklager in het pro ces Schmidt, Soewondo, heeft geen repliek gegeven. Hij persisteerde in zijn eis van 15 jaar gevangenisstraf. Rechter Rochjani zal 15 oktober het vonnis uitspreken. Een Nederlandse journalist verdedig de heden mevrouw Bouman tegen een woedende menigte die zich met geweld toegang trachtte te verschaffen tot de rechtszaal. De journalist Willem Mooyman, correspondent van „Het Vrije Volk", die er niet in was ge slaagd de demonstranten tot bedaren te brengen door een beroep op hen te doen zich kalm te houden, hield ze met een bank van het Gerechtsge bouw. tegen, terwijl mevrouw Bouman een toevlucht zocht in een kamer aan de achterkant van het gebouw. Het incident geschiedde op het einde van de zitting. Woedende menigte wacht... Een woedende menigte belegerde van middag het gebouw van het Landge- recht te Djakarta en wachtte tot me vrouw Bouman uit het gebouw zou komen. De openbare aanklager. Soe wondo, trachtte de menigte te kalme ren door hen vanaf de motorkap van een jeep, die op het erf van het ge bouw geparkeerd stond, toe te spre ken. maar de menigte wilde niet uit een gaan. Om half vier plaatselijke tijd waren mevrouw Bouman, twee vertegenwoor digers van de Nederlandse vertegen woordiging in Indonesië en de Neder landse journalist, die getracht had mevrouw Bouman te beschermen te gen de demonstranten, en waarbij hij door een steen aan het hoofd werd ge wond. nog steeds in de politiekamer van het gebouw, in afwachting van „de opheffing van het beleg" van de demonstranten. Haring en wittebrood op 3 oktober 7.640 gegadigden Het aantal gegadigden, dat zich dit jaar heeft gemeld voor dc traditionele uitdeling- van haring en wittebrood op 3 oktober a.s., bedraagt 7.640, hetgeen ongeveer 25% minder is dan in 1955. Deze teruggang is ongetwijfeld voor een groot deel te wijten aan het buiten gewoon slechte weer op de inschr ij vuigs- avond toen het werkelijk van 6 tot 10 uur aan één stuk door regende' Niettemin zullen nog altijd op de ko mende feestdag van Leidens Ontzet on geveer 9.000 broden van 400 gram en circa 14.000 haringen worden uitgereikt. Hoevel het er op 3 oktober 1574 zijn ge weest, vermeldt de historie niet. Na de hausse-periode in de eerste ja ren na de Bevrijding in 1945, toen de voedselrantsoenering een verhoogde ani mo alleszins verklaarbaar maakte, valt deze geleidelyke daling van het aantal gegadigden in de laatste jaren uiit tra ditioneel oogpunt te betreuren. Het be stuur van de 3 October-Vereeniging heeft er bij herhaling de nadruk op ge legd, dat het hier niet een bedeling be treft van het behoeftige deel der burge rij. maar de voortzetting van een histo rische traditie,, die evem als in 1574 het geval was. met rang of stand niets te maken heeft. Hopelijk komt dit besef in de volgende jaren weer tot uiting in een stijging van het aantal gegadigdehü BINNENLAND De Arnhemse toneelschool Is zater dagmiddag tijdens een bijeenkomst ln de Rijnzaal van het Gemeentemuseum te Arnhem officieel door burgemeester C. G. Matser geopend. Hij noemde de directeur der school, Ben Groenier, een voortreffe lijk toneelpedagoog. Als geschenk bood hij een klok aan. De Nederlands-Westduitse Juristen- bijeenkomst zal dit Jaar op 20 en 21 okto ber te Berg en Dal worden gehouden. Het Nederlandse comité bestaat uit mrs. P. W. van Doorne, H. van Krimpen, G. E. Lange- meijer en W. P. J. Pompe, van wie mr. Van Krimpen als secretaris optreedt. Zaterdagmiddag ls als het 15.000ste schip van het jaar het Duitse 8487 brt metende m.s. „Bischofstor" de Rotter damse haven binnengelopen. Het schip kwam met kolen van Hamptonsroad en koos ligplaats ln de Waalhaven. Het 15.000ste schip kwam vorig Jaar op 29 september aan De tentoonstelling van 260 Rem- brandt-tekeningen ln het Rijksmuseum te Amsterdam heeft zaterdag de 50 000ste bezoeker genoteerd. Tezamen met de schilderijen-tentoonstelling (thans ln het Museum Boymans te Rotterdam), werden ln het Rijksmuseum totaal 380.000 bezoe kers geteld. De Kon. Ned. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst zal op donder dag 25, vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober ln Nijmegen haar achtste ledencongres houden. Op 59-Jarige leeftijd is ln Duitsland overleden de hoofdcommissaris van politie te Arnhem, de heer C. Borstlap. Deze was te Essen geweest, waar hij een bezoek aan de Internationale politietentoonstelling had gebracht. Het Braziliaanse marineopleldings- schlp ..Duque de Caxias", dat gisteren de haven van Rotterdam is binnengelopen, zal tot 24 september a.s. ln de Maasstad biijven. Het schip heeft ligplaats gekozen in de Parkhaven. De opleiding van het opvoedkundig personeel der tehuizen voor kinderbescher ming is het onderwerp van bespreking tijdens een 10 dagen durende studie conferentie, die de minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven vandaag heeft geopend in het conferentieoord „De Dra- kenburgh" te Baarn. Van 16 tot en met 23 september a.s. wordt ln het R.A.I -gebouw te Amsterdam een tentoonstelling „Warmte en comfort" gehouden. Op 27 maart 1957 is het 600 jaar geleden, dat Graaf Willem V van Holland aan Hoorn stadsrechten verleende; ter ge legenheid van dit historisch feit zullen ln de periode van 26 juni tot 13 juli 1957 feesten in Hoorn worden gehouden. In het houtpark van Van Gelders Papierfabriek te Velsen ls een partij van 25.000 stuks Amerikaanse sigaretten ge vonden die daar klaarblijkelijk verstopt waren met het doel ze te gelegenertijd in de „distributie" te brengen. De douane heeft nog niet kunnen vaststellen met welk schip deze kennelijk gesmokkelde sigaretten het land zijn binnengebracht. De partij is in afwachting van een nader onderzoek in beslag genomen en naar het IJmuidense douanekantoor overgebracht. De 22-jarige machinist bij de kust vaart G. Koopmans uit het onder de gemeente Franekeradeel horende plaatsje Boer is in de nabijheid van Kolding (Denemarken) om het leven gekomen. De Nederlander, die op de weg lag is door de auto van een 80-jarige Deen overreden. Hij ls tijdens het vervoer naar een zieken huis overleden. De politie te Kolding meent, dat de heer Koopmans tweemaal overreden moet zijn. Na het eerste ongeluk is hij toen op de weg blijven liggen. De heer K. Voskuil, hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", herdenkt op 1 okto ber a.s. de dag, dat hij voor 25 jaar zich aan deze krant verbond. Op zaterdag 13 oktober van 35 uur zal de heer Voskuil recipiëren in de kantine van het gebouw Hekelveld 15 te Amsterdam. De 53-Jarige landarbeider B de Boer uit Oudkerk (Gr.), die tijdens zijn werk zaamheden tengevolge van het op hol slaan van een paard onder een wagen terecht was gekomen en met zeer ernstige verwondingen naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden moest worden overgebracht, is aldaar overleden. BUITENLAND Een Egyptische dokter heeft zijn landslieden via Radio-Cairo aangeraden geen „aspirine, pillen en andere- medi cijnen", die Egypte jaarlijks voor een be drag van bijna 123.000.000 gulden uit het buitenland invoert, meer te gebruiken. Volgens hem wordt de genezende uitwer king der buitenlandse geneesmiddelen ln advertenties en andere reclamemiddelen zeer overdreven voorgesteld. Hij meent, dat het de taak der Egyptische geneesheren ls meer vertrouwen te kweken in inheemse artsenijen. Negen door een touw verbonden jeugdige Zwitserse Alpinisten waren bezig de 4160 meter hoge Jungfrau te be klimmen, toen een hunner uitgleed en bijna zeshonderd meter omlaag stortte, de anderen met zich meeslepend. Drie berg beklimmers verloren hierbij het leven, ter wijl de zes anderen werden gewond De gewonden en de stoffelijke overschotten werden door gidsen resp. in veiligheid ge bracht en geborgen. „Tass" meldt, dat het Noorse vaar tuig „Meteor", met een grote groep toe risten. onder wie ook Nederlanders, aan boord, uit Istanboel in de haven van Odessa is aangekomen. De toeristen zullen twee dagen in Odessa blijven en vervol gens oorden in de Krim en de Kaukasus bezoeken. De Amerikaanse scheikundigen Wil liam Lacy en Don Lindsten hebben een middel gevonden, waarmede water, dat na een kernontploffing radio-actief is besmet, ontsmet kan worden. Het middel werkt nog bij water, dat werd besmet na ont ploffingen. die twintig maal zo krachtig waren als de boven Hirosjima en Nagasaki uitgeworpen atoombommen. De 24-jarige Londense mannequin Fiona Campbell-Walter is heden te Luga no, in Zwitserland, ln het huwelijk ge treden met baron Heinrich von Thyssen. een van afkomst Duitse industrieel, meer voudig miljonair, die tot Zwitser werd genaturaliseerd. Het is het derde huwelijk van de 34-jarige bruidegom (wiens huwelijk met een andere, knappe Engelse manne quin, Nina Dyer, in juni J.l. werd ont bonden). doch het eerste van zijn bruid In Groot-Brittannië is zondag, met herdenkingsdiensten en RA F.-parades, de nagedachtenis herdacht van de Britse vliegers, die ln september 1940 in de „slag om Engeland" tegen Hitlers „Luftwaffe" zijn gesneuveld. Volgens Oostenrijkse ooggetuigen hebben Hongaarse grenswachten zaterdag ochtend een Hongaar, die bij Deutsch Schützen met een vrachtauto tot bij de grens was gereden en daarna trachtte te voet naar Oostenrijk te ontkomen, dood geschoten. De man zakte op Oostenrijks gebied in elkaar. Zijn lijk werd door de Hongaren over de grens teruggevoerd. Nabij Cuellar. ongeveer 130 kilometer ten noorden van Madrid, ls een autobus in een ravijn gereden. Hierbij zijn vier inzit tenden om het leven gekomen en onge veer vijftig gewond. De toestand van elf gewonden ls ernstig. Het Sovjetrussische ministerie van Cultuur zal de Universiteit van Helsinki 3000 boeken schenken. Hieronder bevin den zich werken van klassieke en heden daagse Russische schrijvers, alsmede boe ken van wetenschappelijke en technische aard. De ambtenaren van de posterijen in Australië zijn begonnen hun werk precies volgens de voorschriften te doen, zulks ter ondersteuning van looneisen. Het ge volg is een complete chaos. In het hoofd postkantoor van Melbourne wordt 80 van de brieven teruggezonden omdat de adressen niet nauwkeurig zijn. In de dierentuin van Bazel is zater dag een rinoceros geboren. Een dergelijke blijde gebeurtenis heeft zich, voorzover bekend, nog nooit eerder in gevangen schap voorgedaan. Het opperbevel van het Noordviet- namese leger heeft de Ver. Staten ervan beschuldigd opnieuw op onrechtmatige wijze militair personeel en oorlogsmate riaal naar Zuid-Vietnam te hebben ge zonden. In Juni ontscheepten Amerikaanse schepen honderden tonnen aan wapens en ander oorlogsmateriaal te Saigon, terwijl de Amerikaanse luchtmacht in Juli even eens oorlogsmateriaal en ruim honderd militairen naar Zuid-Vietnam bracht, aldus het Noordvietnamese opperbevel. De jonge Amerikaan Eugen F. Suter jr. is teruggekomen van de „morele en politieke bezwaren", die hij vorig jaar had tegen aanvaarding van de nalatenschap van zijn vader, die 350.000 dollar bedroeg. In mei 1955, hij was toen nog student, verzocht Suter jr. een gerechtshof te be palen. dat hij niet verplicht was de na latenschap van zijn vaaer te aanvaarden. Hij is nu van mening veranderd, maar nu moet eerst de uitspraak van het ge rechtshof weer ingetrokken worden. In middels is de erfenis door rente aange groeid tot 400.000 dollar. Op een van de drukste kruispunten in Wenen zijn zaterdag achtereenvolgens vijf verkeersagenten bedwelmd geraakt door de uitlaatgassen van de passerende auto's. Adlai Stevenson, die door de Demo cratische partij kandidaat is gesteld voor het Amerikaanse presidentschap, vertrekt zaterdag a s. voor zijn verkiezingscampagne uit Washington voor een reis van bijna elfduizend kilometer door elf staten. Op 28 dezer zal hij, te Milwaukee, het gehele Amerikaanse volk via de televisie toe spreken. Stevenson zal zich bij de reis vooral op de landbouwgebieden concen treren. Vervolg van pag. 1 Drie getuigen iverden krankzinnig Schmidt zei in hoofdzaak drie redenen te kunnen bedenken, waarom men sen in strijd met de waarheid anderen zouden beschuldigen: haat en wraak zucht; bedreiging en vrees voor mishandeling en uitzicht op beloning. „Het eerste komt niet in aanmerking, ik ken van mün beschuldigers nie mand, behalve Hamzah. Over de tweede reden, mishandeling of bedreiging, is veel te doen geweest. Ik moet zeggen persoonlijk daarvan niets te hebben meegemaakt. Ik moet echter wel zeggen, dat van de brieven van hen, die zich daarover beklaagden, sommige voor mijn gevoel het accent van waarheid dragen, evenals verschil lende verklaringen ter zitting. Ik vraag mij af, hoe het komt, dat juist van hen, die zich hierover beklagen er niet minder dan drie krankzinnig zijn geworden: Kolk, Wiersma en Benenati. Ook UImer maakte op de laatste zitting, waar hij gehoord werd, geen normale indruk meer". Van groot belang achtte Schmidt het, dat op 12 mei 1954 bekend gemaakt werd dat de behandeling van zijn zaak bin nenkort. zou beginnen. Men had toen de 'beschikking over de verklaringen van alle getuigen k charge, behalve de leden van de „Daroel Islam" uit de dessa's. Plotseling bleek de zaak uitgesteld te zijn tot september. Schmidt vroeg zich aifof men er in mei achter gekomen was, dat een aantal van de reeds aan wezige getuigen onbruikbaar zou blij ken en daarom vlug vervangen werden door anderen, die men beter in de hand dacht te hebben. In elk geval wist Soenario wat later, dat de getuigen van Nederlandse af komst hun verklaringen wilden intrek ken. Wat betreft de derde reden n.l. be loften om valse beschuldigingen te uiten, zei Schmidt: „In de gevangenis deden allerlei geruchten de ronde over ver mindering van straf of kwijtschelding als men als getuigen tegen my of wylen Jungschlager optrad". Trots en dankbaar Schmidt noemde hierop enige feiten, die volgens hem de geruchben bevestig den. Zo heeft getuige Manoch, „die op grond van alles wat hij over zichzelf vertelde, toch zeker in de gevangenis behoorde te zitten, ettelijke verhalen gedaan, waaruit blijkt, dat hij grote vrij. heid genoot. Getuige Tomasoa werd uit de gevangenis in Bogor gehaald om als getuige op te treden". Schmidt zei dat hij hem met eigen ogen zonder enige bewaking over straat had zien lopen. „Ik heb steeds de mij verhorende politieambtenaren uitgedaagd om in plaats van met een stelletje op zijn zachts gezegd hoogst zonderlinge in dividuen van de zelfkant van de sa menleving, nu eens te komen met een van myn duizenden vroegere onder geschikten, die een fatsoenlijk leven leiden, en deze verklaring te laten afleggen over mijn zogenaamde anti- Indonesische gezindheid, en mijn tegen de Staat gerichte activiteiten. Als ik zo'n verzetsorganisator wan. zou ik hen toch wel in de eerste plaats hebben meegesleept. Ik ben er trots op en dankbaar voor, dat dit blijkbaar nim mer is gelukt". Ontbreken van bewijzen .Maandenlang heb ik de mij verho rende politie-ambtenaren uitgedaagd om Leidsche Volkshuis: Voorlichtingsavond Leldse Jeugd-Actie. 8 uur nam. St. Antonius Clubhuis (L. Mare 43)De monst-ratie kniples. 2J en 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. „Ned. Comedle". Een huwelyk onder Lodewljk XV. 8 uur nam.. St. Antonius Clubhuls (L. Mare 43)De monstratie kniples. 2J en 8 uur nam. Bethel (Stille Rijn 13): Geref. Bond. Spr. ds. Van Soest van Rijnsaterwcmde. 8 uur nam. Oegstgeest: Het Witte Huis. Mode show door Modehuis van Strien. 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. „Ned. Comedle": Een huwelijk onder Lodewijk XV. 8 uur nam.. Zomerzorg: Feestavond 1 O-Jarig bestaan afd. Leiden Hum. Verbond. 8 uur nam. St. Antonius Clubhuis (L. Mare 43): De monstratie kniples. 2\ en 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Oegstgeest: Het Witte Huis. Mode show door Modehuis van Strien. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling ..Van klei tot pot". (Tot 1 oktober) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe. Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam., zond 25 uur nam BIOSCOPEN Rex Johnny Guitar" 18 Jr. Werkda gen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 uur Donderdagcyclus: „Vergeef my" 18 jaar. Trianon „Charli's tante" 18 jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino „Vuile handen" 18 jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9 15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo .Serenade" 14 Jr. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxer „Morgen zie ik Je weer" A.l Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 22 september 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9. telef 24807; Apotheek Tot* Hulp der Menschheid. Hooigracht 48 tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. telefoon 26274. BU geen gehoor hi| Uw nulsar's of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. ook maar een bewijsstuk te produceren. Het kwam nooit. Pas op een van de zit tingen in januari van dit jaar kwam er een pistool met kogels, die ik aan de getuige Soeria zou hebben gegeven. Deze Soeria zou zich al door mijn arrestatie met dat wapen hebben gemeld bij de politie, daarbij mijn naam, correct ge speld, noemende. Waarom werd deze man niet vrijwel als eerste op de getui genlijst gezet en kwam hij pas te voor schijn. toen de zaak al anderhalf jaar voor de rechter was?". Schmidt vroeg zich af, waarom hij juist aan een uit gelezen vertrouwd bendelid een oud wa pen met een allegaartje aan oude mu nitie zou hebben gegeven, terwijl hij (Schmidt) volgens de getuigen honder den splinternieuwe wapens en kisten munitie had. Met een ander bewijsstuk achtte Schmidt het al even vreemd gesteld. Dit betrof de foto, waarop Schmidt volgens getuige Reynst op zou staan met Ter link, Bos en Achmad Soegakawa. „Dat was nu een „boekti" (afdoend bewijs stuk), waarop geen ontkennen zou ba ten, zou men zeggen. Maar die foto werd niet in besslag genomen en nu is die foto weg. Ls het aannemelijk, dat een ervaren politieman een dergelijk juweel door zijn vingers laat glippen?", aldus Sdhmidt. Ontbreken van motieven Om een motief te vinden voor daden tegen de Indonesische regering zou men zulks, volgens Sohmidt, moeten zoeken in het verleden van beklaagde, 2) :n haat tegen Indonesië vanwege persoon lijk leed, gevoerde acties enz,. 3) per soonlijk voordeel of 4j in opdracht van een, andere regering. Hierover zei hij o.m,: .Mijn reputatie in het verleden en heden is steeds zeer goed geweest". Er zou voor mij geen enkele reden zijn, zelfs al zou Nederland dit verzocht heb ben, wat nooit direct of indirect ge beurd is, uiitd ank tegenover gedaan on recht. ondergronds tegen het wettige ge zag alhier te ageren". Hij betoogde aan geen enkele actie te hebben deelgenomen. „Ik heb zoals myn opdracht luidde, -vanaf de soevereini teitsoverdracht tot aan mijn pensio nering in maart 1951 getrouwelijk met het plaatselijke militaire bestuur en het TNI-basis commando Djakarta meegewerkt om orde en rust in Dja karta te handhaven". Wat betreft het behalen van persoonlijk voordeel, zei Schmidt, dat men ondanks een nauw keurig onderzoek gedurende twee volle dagen op geen enkele plaats de vinger had kunnen leggen op ook maar éen cent, die niet eerlijk verdiend is. Tenslotte zei Schmidt, dat, indien hij alle genoemde „misdaden" had willen plegen, al dan niet in opdracht van een ander land, het voor hem toch veel een voudiger zou zijn geweest zijn uniform nooit uit te trekken, maar eenvoudig in plaats van pensionering over te gaan bij de Nederlandse Militaire Missie. „Ik stond dan niet onder de jurisdictie van Indonesië, doch bleef dan onder die van Nederland en had al deze dingen dan vrij onverdaoht en zeker risicovrij kun nen plegen en zeker niet, zoals thans bijna drie kostbare jaren van mijn leven achter de tralies behoeven te zitten op valse beschuldiging. Ik zeg drie, en niet vijftien of vele, want ik heb vertrouwen, dat tenslotte het recht zal zegevieren. Mocht dat niet zo zijn en eist Indonesië mijn hoofd en denkt het daardoor ge lukkiger te worden, welaan het kan het krijgen. Ik ben oud en heb niets meer te winnen en weinig te verliezen. En de overtuiging van mijn volslagen onschuld kan geen mens my ontnemen". Een waarschuwing Mijnheer de voorzitter, aldus Schmidt, dikwijls heb ik U tot getuigen de waarschuwing horen richten, dat men U als aardse rechter misschien kan misleiden, maar dat de rechter hier boven niet te misleiden is. Ik vertrouw en hoop, dat deze Rechter daarboven U de wijsheid en de moed zal geven om uit dit warnet van aantijgingen tot een rechtvaardige uitspraak te komen en daarom wil ik eindigen met het aanhalen van een vers, dat door deze Hoogste Rechter is neergelegd in de Heilige Koran Hoofdstuk 42, en dat op een gebeuren als het onderha vige schijnt te wijzen: „Het verwijt is slechts tegen hen, die de mens onrecht aandoen en ten onrechte zodoende in het land opstand veroorzaken". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3S S SU SS Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck AJaccio zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. geh. bew. half bew. geh. bew. zwaar bew. nevel mist licht bew. regen onbewolkt mist mist onbewolkt mist half bew. nevel zwaar bew. wnw nnw ono lino 4 23 windstil 21 - wnw 6 25 - wnw 7 17 no 2 21 - windstil 24 - windstil 26 - windstil 26 - windstil 24 - nnw 8 25 - w 2 25 - Qr 3 25 -

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2