Nieuwe fase in liet Suez-conflict: er wordt met dollars gestreden Schmidt betuigt zijn volslagen onschuld in uitvoerig pleidooi WEERBERICHT Amerika stelt financiële hulp in uitzicht voor dekking van extra-kosten om de Kaap Achtergebleven loodsen zagen kans vaart gaande te houden „IZe heb aan geen enkele actie deelgenomenen slechts orde en rust helpen handhaven 95ste jaargang MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 No. 28937 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smg6111 Lelden - Glro n0 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t7._ per Kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per ween Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redacoe: 21507 (Van onze Londense correspondent De Suez-crisis heeft thans een nieuwe fase bereikt. Het denkbeeld van oorlog tegen Nasser is bezig te wijken. In plaats daarvan zal hij met dollars worden bestreden. De Ver. Staten hebben namelijk financiële hulp tot een bedrag van 178 miljoen pond sterling in uitzicht gesteld voor de financiering van olie-aankopen in de Verenigde Staten en andere dollar-landen en als gedeeltelijke dek king van de extra-kosten verbonden aan de vaart om de Kaap. Het nemen van economische maatregelen is in overeenstemming met de openbare mening in Enge-», land. Dat Nasser de uitvoering van het plan voor een kanaalgebruikersvereniging ook maar de minste kans zaP' geven, is, gezien zijn reacties, onwaarschijnlijk. (Zie ver der in dit bericht). Intussen hebben de Egyptische en andere loodsen, die aan het werk zün geble ven, kans gezien zaterdag j.l. 42 schepen door het Suez-kanaal te doen varen. Gisteren waren het er 36: een konvooi van 22 Schepen in zuidelijke en een van 14 schepen in noordelijke richting. Er zijn eind vorige week vijftien Sovjetrussische en vier Joegoslavische loodsen in Cairo aangekomen, hetgeen een golf van opti misme deed ontstaan. Op de Amerikaanse politiek rekende men in Egyptische regeringskringen al enige tijd niet meer, maar tot voor enkele dagen leidde men ertoe, dat ook Moskou Egypte in de steek had gelaten. De aankomst van de Russische loodsen er zullen er nog tien bijkomen heeft de stemming doen omslaan. De Sovjet-Unie wordt hierdoor de natie, die na Egypte de meeste loodsen in het Suezkanaal zal hebben. Een Europese diplomaat merkte zaterdag op, dat Moskou nu „een blijvend motief zal hebben om in de Suez-kwestie tussenbeide te komen, n.l. de bescherming van zjjn onderdanen. Voorts heeft de Sovjet-Unie zaterdag aan de Egyptische regering een nota overhandigd, waarin het vage Egyptische voorstel voor een internationale bijeenkomst ter herziening van de Conventie van 1888 scherper is geformuleerd: zo worden o.m. de landen genoemd, die aan deze internationale conferentie zouden moeten deelnemen. Andere koers van Londen? Door kanaalboycot wordt gehoopt dat 60 tot 70 procent van het normale ka naalverkeer om de Kaap zal worden ver legd. De komst van Dulles in Londen, waarheen hij vandaag vertrekt, zal moe ten ophelderen waar de Ver. Staten pre cies staan en ook wat het nog altijd veel te vage Britse standpunt in werkelijk heid betekent. De verwarring aan de top in Engeland schijnt nog voort te duren in deze achtste week van de Suezcrisis. Het probleem, wanneer tegen Nasser ge weld dient te worden gebruikt, is nog niet opgelost. Eden hield in het Lagerhuisdebat nog genoeg slagen om de arm. Er heerst verdeeldheid in het Kabinet. Butler, de vroegere kanselier van de schatkist, be hoort tot de vleugel van de partij, die er voorstander van is het conflict aan de Veiligheidsraad voor te leggen. En geland zal eindelijk zijn besluiteloosheid en vooral de overschatting van de ei gen positie moeten prijsgeven en dui delijk maken, dat het samen met de Ver. Staten zal optrekken in geval van uitvoering van een boycot. Geen proefkonvooi door het kanaal? „Wij zullen de door het Westen voor gestelde vereniging van kanaalgebrui kers niet toestaan in het Suezkanaal werkzaam te zijn", aldus een uitlating van president Nasser van Egypte in een interview, dat hij zondagavond te Cairo aan de correspondent van een dagblad concern in India heeft toegestaan. „Wij Egyptenaren zullen het kanaal goed en efficient laten functioneren. Als niette min de vereniging van kanaal gebrui kers zich een weg door het Suezkanaal forceert zou dat agressie betekenen en zou het als zodanig worden behandeld". Gevraagd of hij gelooft dat de huidige Suezkanaalcrisis op een oorlog zal uitlo pen, zei president Nasser: „Dat weet ik niet. Als verantwoordelijk man moet ik paraat zijn. Ik kan de agressieve Weste lijke verklaringen niet louter als bluf beschouwen". In een exclusief onderhoud met de „Sunday Express" liet Nasser doorsche meren dat hij, wanneer een konvooi van de vereniging het kanaal zou binnenva ren. mogelijk uit tegengestelde richting een ander konvooi zou laten vertrekken, waardoor het kanaal geblokkeerd zou worden, hetgeen dan volgens Nasser de schuld van het Westen zou zijn. Nasser kan ook een konvooi stoppen door een voudig te verklaren, dat de papieren van de loodsen niet in orde zijn. Hij kan de kanaal gebruikers ook in hun hemd la ten staan door technische medewerking nodig voor de functionering van signa len en dergelijke te weigeren. Maar er is zo weinig geestdrift voor een kanaalgebruikersvereniging onder de achttien landen, welke het oorspron kelijke plan voor internationaal beheer steunden en woensdag opnieuw naar Londen zullen komen, dat het hoogst onwaarschijnlijk lijkt, dat een proef konvooi door het kanaal zal worden ge stuurd, hetgeen zo goed als zeker tot een nieuwe vernedering van de ini tiatiefnemers zal leiden. Zo als de zaken op het ogenblik staan, zal het vermoe delijk uitdraaien op een boycot van het kanaal met een gelijktijdig beroep op de Veiligheidsraad. Vooral met de wen sen van Noorwegen, dat de belangrijkste gebruiker van het kanaal is na Enge land, zal terdege rekening moeten wor den gehouden. De drie Scandinavische landen hebben namelijk te kennen ge geven, dat de eerstvolgende stap inder daad een beroep op de Veiligheidsraad behoort te zijn. Reeds een Indonesisch gouverneur voor Nw. Guinea! De sultan van Tidore, Zainal Abidin Sjah, zal eind september worden ge ïnstalleerd tot eerste gouverneur van de „Provincie West-Irian". De nieuwe provincie bestaat uit het gebied Nederlands Nieuw-Guinea en enige aangrenzende Indonesische eilan den, die vroeger behoorden tot de pro vincie Molukken. Droog weer norgenai Perioden met zonneschijn en drog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 SEPTEMBER Zoi. op: 6.21 uur; onder: 18.50 uur. Maan op: 17.46 uur; onder: 4.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.21 en 14.42 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Na prof. de Gaay Fortmans mislukking Prof. mr. de Gaay Fortman heeft na zijn informatieve arbeid zaterdag ochtend een afsluitend bezoek ge bracht aan de minister-president van het demissionaire kabinet, dr. W. Drees. H.M. de Koningin heeft zaterdagoch tend voor een conferentie te Soestdijk ontvangen achtereenvolgens de frac tievoorzitters van de P. v. d. A. en van de K V.P., mr. J. A. W. Burger en prof. mr. C. P M. Romme. Zaterdagmiddag heeft de Koningin achtereenvolgens ontvangen de fractievoorzitter van de A R. partij, van de V VD. en van de C.H.U.. prof. dr. J. Zijlstra. prof. mr. P. J. Oud en de heer H. W. Tilanus. Het wordt in kringen, die van het be gin af scherpe kritiek op de regering hebben uitgeoefend, noodzakelijk geacht, dat Engeland en de Ver. Staten einde lijk in volle eendracht optreden en dat vooral zullen doen. wanneer zij zich tot de Veiligheidsraad wenden. Maar eerst zal het Britse standpunt helder moeten worden uiteengezet; het waandenkbeeld, dat Engeland en Frankrijk zonodig al leen zullen optreden, zal langzamerhand wel worden opgegeven, al moet worden erkend, dat hun aanvankelijke vasthou dendheid een heilzame uitwerking heeft gehad, niet zozeer op Nasser, als wel op Dulles. Want de Ver. Staten, wier afzij digheid funest zou zijn, gaan langza merhand de hoofdrol spelen in dit con flict. Zoals Eden in Indo-China Dulles van de oorlogsafgrond heeft gered, zo zal Dulles thans Eden er van weerhou den tot het uiterste te gaan. Slot op pag. 2 Hoogste rechter is niet te misleiden Vertrouwen, dat het recht zal zegevieren De heer Schmidt heeft heden te Djakarta in de tegen hem aanhangig gemaakte zaak een persoonlijk pleidooi gehouden, dat gelijk bekend oorspronkelijk verleden week maandag door hem zou worden uitgesproken, doch waarvan dcor de rechter een vertaling in het Indonesisch werd geëist. Schmidt zeide, na lang nadenken waarvoor hij ruimschoots de tijd had gehad tot de conclusie te zijn gekomen, dat de zaken, die hem ten laste zijn gelegd, moeten zijn opgezet door enkele personen, oorspronkelijk met het doel hieruit goede munt te slaan voor zichzelf. Het is deze personen aldus Schmidt gelukt, de wind in de zeilen te krijgen, hetzij door hun meerderen een rad voor ogen te draaien, hetzij door de steun te verwerven van de een of andere groep, die hierin politiek voordeel zag, de kans n.l. deze zaken te gebruiken als wapen tegen de algemeen erkende buitenlandse tegennstander, Nederland, zowel als intern tegen binnenlandse tegenstanders, die hiermede verdacht konden worden gemaakt. In ztfn uitvoerige persoonlijke verdedi ging verklaarde Schmidt, dat hij zichzelf rekent tot de grote groep in Indonesië, die men „blijvers uit inclinatie" kan noe men. Na enig zoeken had hij een werk kring gevonden, die hem beviel, zodat hij „in dit land van eeuwige zonneschijn" zonder zich met de politiek te bemoeien gehoopt had een rustig leven te kun nen slijten, totdat hij op 18 december De kinderen Zandvliet zijn thuis. Als verstekelingen kwamen zij uit Australië aan boord van een Engels schipwaar zij uiteraard ontdekt werden, maar toch mochten blijven Met een Nederlands schip kwamen zij uit Engeland naar ons land. waar zij herenigd werden met hun moeder. Berichten dat hun moeder ziek zou zijn. hadden hen tot hun ondernemende reis verleid. Op de foto de Zandvlietjes met de kapitein van het Engelse schip. 1953 was gearresteerd. „Naar de eigen lijke aanleiding tot mijn arrestatie kan ik eigenlijk alleen maar raden", zei Schmidt. „Ik was volkomen verbijsterd en verwilderd, toen ik op mijn bromfiets gezeten op Djalan Was toeken tj ana staande werd gehouden door inspecteur Endoeh, die mij een pistool op de borst richtte met de woorden, dat hij mij arresteerde als zijnde de beruchte bende leider kapitein Smith. Voor mij leek het een misverstand van de hoogste orde. Had de politie mij dan niet eerst, voor tot deze stap over te gaan, geobserveerd? Had zij dan geen inlichtingen ingewon nen? Het laatste bleek wel gebeurd te zijn, want twee dagen later vertelde Commissaris Joenoes, die mij overbracht van Bandoeng naar Djakarta, dat hij aan het twijfelen was gebracht toen uit alle inlichtingen van hem bleek, dat ik als een zeer goed mens bekend stond. Echter naar zijn mening zou ik potentieel in staat kunnen zijn, verzet te leiden. Maar ik zat en bleef zitten, hoewel overtuigd, dat er geen spoor van bewijs of aanwijzing tegen mij kon worden ge produceerd. Persoonswisseling Schmidt betoogde voorts, dat het poli tieke aspect van zijn arrestatie al spoe dig bleek, waarbü hü verwees naar de door de politie gelanceerde berichten, dat hü, gekleed in uniform, zou zijn aangehouden in een auto van het Ne derlandse Commissariaat. Uitvoerig ging hij in op de kwestie van de per soonsverwisseling met de bendeleider Smit. „In de Glodok gevangenis had ik al gehoord, dat ik ai de derde per soon was, aldaar opgesloten geweest met de naam Smit of Schmitt, die er van verdacht werd de beruchte bende leider te zijn". Op 11 februari werd ik geconfronteerd met een reeks getuigen, van wie ik mij herinner Manoch, Zwartjes. Reynst en Haris. die met strakke gezichten de grootst moge lijke onzin uitbraakten. Schmidt betoogde voorts, dat de levens beschrijving, die hij op verzoek in de gevangenis had gemaakt, schromelijk werd misbruikt om fouten in reeds afge legde getuigenverklaringen weg te wer ken. Hij voerde aan, dat de logica in deze zaak volkomen zoek is en dat ook het steeds weer noemen van de naam Wes terling slechts geschied kan zijn om de sentimenten te doen oplaaien. -In de getuigenverklaringen wordt deze naam er herhaaldelijk met de haren bijgesleept. Zelfs werden geheel nieuwe getuigen, die nog niet op de lijst voorkwamen, erbij gehaald, in wier verklaringen geen ander nut te zien is dan het maar steeds hame ren op dit aambeeld". Drieërlei getuigen In zijn verdediging zei Schmidt de getuigen in zijn zaak In drie groepen te verdelen: 1. getuigen, die de waarheid spreken; 2. getuigen, die te goeder trouw een valse getuigenis afleggen en 3. getui gen, die bewust liegen. De overgrote meerderheid behoorde tot de derde groep, zo zei hij. „Uit wat deze ter zitting zeiden bleek, dat zü. zowel voor hun verschijning en ook nadat zü hun voor de politie afgelegde verklaringen herroepen hadden, her haaldelijk en intensief door de Djaksa Tinggi Soenario zelf, meestal bij hem thuis werden verhoord, waarbij hun dan nadrukkelijk werd ingebracht, wat diens visie op de waarheid was. Deze intensieve bemoeienis, waarbij tape recorder enz. te pas kwamen, gebeurde alleen, naar de Djaksa Tinggi Soenario zelf zei, om achter de waarheid te ko men. Ik vraag mij dan af, waarom hij mij nooit eens persoonlijk heeft ver hoord". Slot op pag. 2 De minister van Binnenlandse Zaken ad interim prof. mr. J. C. van Oven uit Leiden heelt zaterdag- middag in naam van de Koningin de zitting der Staten Generaal ge sloten. Minister Van Oven arriveert bij de vergaderzaal van de Eerste Kamer. (Foto L.D./Van Vliet.) Gespannen atmosfeer Schmidt toonde geen emotie De zitting van het Landgerecht te Djakarta waar Schmidt verklaarde onschuldig te zijn, verliep in een ge spannen atmosfeer. De zaal was zeer vol, toen rechter Rochjani de zitting om half elf, an derhalf uur later dan de bedoeling was, opende. Honderden jongeren wachtten bui ten. Zij waren vroeg in de ochtend naar het Gerechtsgebouw gekomen en bedekten de hekken en muren met plakkaten, waarin de doodstraf voor Schmidt werd gevraagd. Bewapende politie bewaakte de rechtszaal en het erf voor hel gebouw. De politie was versterkt na de vijandige uitbarstin gen tüden« de zitting van de vorige week, toen naar beklaagde gespuwd werd en met stenen werd gegooid. De menigU kon luisteren, daar de Radio Republik Indonesia op ver schillende punten luidsprekers had ge plaatst. Een van de plakkaten op het erf van het gerechtsgebouw luidde: „De dood aan terrorist Schmidt". Op anderen stond te lezen: „Er is geen plaats voor Schmidt in Indonesië". „Wij willen het bloed van Schmidt"; ..Schmidt is de moordenaar van de wereld". Dergelijke leuzen waren met krijt op de trottoirs geschreven, zelfs in Keba- joran, de satellietstad van Djakarta, waar de Europese gemeenschap leeft. Vlugschriften in het Nederlands. Engels, Indonesisch en soedanees waren overal door de stad op gebouwen geplakt. Het Communistische blad „Harian Rakjat" beweerde zelfs dat zij ook op de schepen in de haven var Tandjong Priok en op de auto's en huizen van Nederlanders in Djakarta-stad waren geplakt. Mevrouw Buuman verzocht de rech ter haar cliënt toe te staan zün plei dooi in het Nederlands voor te lezen, daar hü slechts passieve kennis van de Indonesische taal had. De rechter besliste, dat mevrouw Bouman het pleidooi van Schmidt in het Indone sisch kon voorlezen en dat Schmidt het daarna in het Nederkuids kon Geen jazz-show meer in Leiden en Utrecht Gevolg van houding der jazz-vlegels Naar het impresariaat, dat in ver schillende steden jazz-shows organiseert ons mededeelde, zullen de steden Leiden en Utrecht worden uitgesloten van jazz- evenementen in de toekomst. Oorzaak is het meer dan schandalige gedrag van een klein gedeelte van het jeugdige pu bliek. De jazz-fans in deze twee steden zullen de „jazz-vlegels" nu niet be paald dankbaar zijn voor hun optreden, aldus het impressariaat. Voorts worden nadere maatregelen beraamd ter „op voeding" van „onrijpe" Amerika-na- apende jazz-minnaars en zal de menta liteit van de jazz-jeugd in ons land on der de loep worden genomen. (Wij verheugen ons over deze beslis sing. want zolang enkelingen door hun houding de sfeer bederven, is er voor do anderen toch geen aardigheid aan! - Red. L.D.). Koningin wint adviezen in H.M. de Koningin heeft vanmorgen in het Huis ten Bosch ontvangen do vice-president van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers. De Koningin zal heden voorts achtereenvolgens ont vangen prof. dr. L. J. M. Beel, prof. dr. A. M. Donner, prof. mr. R. Kranen burg en prof. mr. P. J. Oud voor het inwinnen van staatsrechtelüke advie- De heer Schmidt. Schmidt toonde geen emotie. HU had zichzelf geheel in bedwang, zoals dit altijd gedurende zijn hele proces is ge weest Het publiek in de rechtszaal was stil, toen mevrouw Bouman begon met het voorlezen van het 40 pagina's tel lende pleidooi. De zitting werd ojn. bügewoond door het hoofd van de politieke afdeling van de Nederlandse vertegenwoordiging in Nederland, de heer H Menke en door de kroongetuige a charge. Manoppo, cija de heer Menke zaW

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1