verstopping HOOG SPEL Ook prof. de Gaay Fortman ziet geen kans Met een enkel woord „Makarios en Grivas gebruikten politieke moord als wapen''' Boelganin hamert op liet staken van proeven met kernwapens Agenda ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 MEN behoeft er zich nauwelijks over te verbazen, dat de Westelijke po litiek in de laatste weken een toonbeeld van onenigheid is geweest. In tegenstelling immers tot de gang van zaken in het Oostelijke blok, komen de aanwijzingen niet uit één koker, maar bestaat de mogelijkheid, dat uiteenlo pende gezichtspunten pas langzamer hand als het ware in een prisma wor den gevangen. Tot op zekere hoogte kan men een parallel trekken met de archi tectuur: de antieke bouwtrant verraadt nauwelijks wat zich achter de monu mentale, als één geheel gedachte facade bevindt, terwijl de moderne, functionele wijze van bouwen van binnen naar bui ten werkt en met opzet aan de toeschou wer laat zien hoe en waarom de elemen ten van het bouwwerk op een bepaalde wijze zijn samengegroeid. Om weer naar de politiek terug te keren: geen sterve ling in het Westen, die de geest van vrijheid werkelijk aanvoelt, zou die openhartig-democratische methode wil len verruilen voor de geheime bureau- diplomatie uit Oost-Europa, waar Kroesjtsjef geen persconferentie houdt zoals Dulles en waar geen van de lei ders gedwongen wordt zich in een fel parlementair debat de oppositie van het lijf te houden, zoals Eden donderdag in het Lagerhuis. NIETTEMIN heeft dat openlijke touwtrekken het nadeel, dat de tegenpartij, in casu president Nas ser van Egypte vrij gemakkelijk kan na gaan wat hem te doen staat. Dat stoeien met het roer van de Westelijke politiek, zoals men het zou kunnen noemen, zal hem althans voor een kort ogenblik wel eens reden tot vermaak hebben gege ven. Hij kon er immers uit opmaken, dat de militaire maatregelen van Enge land en Frankrijk eigenlijk niets te be tekenen hadden, omdat Amerika dui delijk te kennen gaf, dat Suez geen oor log waard was. Ook in Londen en Pa rijs - althans zeker in Londen - heeft men er zo over gedacht, maar het drei gende effect ging verloren. MEN kent het resultaat van weken lang geharrewar, waarin de Fran se Socialisten en Britse Conser vatieven (merkwaardig bondgenoot schap!) één lijn trokken tegen de al even wonderlijke coalitie van Ameri kaanse Republikeinen en Engelse La bour-aanhangers. Er is, heel plotseling, een vereniging van kanaalvarende mo gendheden opgericht, een soort ge- bruikscoöperatie, die nu proberen moet Nasser tot samenwerking te bewegen. Als dat niet lukt ,komt de zaak voor de Veiligheidsraad en gaan de Westelijke schepen in die tussentijd om de Kaap varen. Een geestige Engelsman heeft ge sproken over „de Bond van kaapvaar ders" en hij had met zijn woordspeling in zoverre gelijk, dat het de nieuwe club er inderdaad om te doen is het been, waar de twee kanaalmaatschappijen om vechten (de „oude" in Parijs en die van Nasser in Cairo) weg te kapen. TUSSEN haakjes: de oprichting van deze derde Suez-maatschappij is op zichzelf al een enigszins wonder lijke constructie, maar bepaald héél vreemd is. dat Groot-Brittannië en Frankrijk bij het uitwerken van hun nieuwe plan alleen maar overleg pleeg den met de Ver. Staten. Terecht is hier tegen van Noorse en Deense regerings zijde geprotesteerd, want de „kleintjes" werden weer eens overgeslagen. Die wa ren wel goed genoeg om kortgeleden naar Londen te komen en daar het plan-Dulles zoveel mogelijk te steunen. Maar nadat de Australische premier Menzies als een verbtiterd man uit Cairo was teruggekomen, omdat Nasser er niets van wilde weten, en nadat ver volgens een andere weg werd ingesla gen, kregen zij pas achteraf te horen, wat de „grote drie" nu weer hadden uit gedokterd. Ook de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken is daarmee ge degradeerd tot een ja-knikker, maar Den Haag heeft dit zonder openlijk pro test laten passeren HET ligt voor de hand, dat het Suez- probleem in de komende tijd nog volop in de belangstelling zal staan. Het lijkt er veel op, dat Nasser de eerste ronde zoal niet gewonnen heeft, dan toch in elk geval zonder k.o. is doorgekomen. Maar veel zegt dat niet. Dictators winnen altijd de eerste ronde. Onwillekeurig denken we aan dat verhaal van, als we ons niet vergissen, Zane Grey, over een hondengevecht, ge arrangeerd door de ruwe pioniers in de dagen van de „ontdekking" van Cana da. Een enorme wolfshond, meer wolf dan hond, was in het strijdperk ge bracht tegen een bulldog. De rappe wolf draaide bliksemsnel om de bulldog heen en takelde zijn tegenstander lelijk toe: telkens een hap en een snap en de bull dog bloedde in korte tijd dan ook uit vele wonden. Maar toen. plotseling, deed het gesarde beest een uitval: zijn kaken klemden zich om de keel van de wolf, die het binnen weinige ogenblikken doodsbenauwd kreeg. De omstanders moesten tenslotte, om de wolf te red den, de kaken van de bulldog met een ijzeren stang openbreken, zo vast was zijn beet. HET ziet er naar uit, dat de Egyp tische wolf een zelfde lot zal on- lergaan als zijn Canadese evenbeeld uit bovenstaand verhaal. De eerste winstpunten zijn zonder twijfel voor Nasser geweest, maar hij speelt, vooral financieel-economisch, hoog spel. Blijk baar is hij, om in de politieke geschie denis te blijven, vergeten hoe het Mos- sadeq in Perzië is vergaan. Nog maar kortgeleden is deze uit de gevangenis ontslagen en juist op dat ogenblik vond Nasser het verstandig tot nationalise ring van de kanaalmaatschappij over te gaan. Een uitdaging van het lot, zou men zeggen. Mossadeq bracht zijn land aan de rand van de afgrond en hetzelf de kan in Egypte gebeuren, als de inter nationale scheepvaart het Suezkanaal links laat liggen en massaal om Kaap de Goede Hoop gaat varen. MEN vraagt zich af wat de Egypti sche dictator heeft bezield, toen hij tot een wellicht fatale stap overging. En dat nog wel op een ogen blik, dat hij bezig was zijn land te re organiseren en in moderner banen te leiden, wat bepaald niet overbodig mag heten. Inplaats van de bij een kleine groep landgenoten opgestapelde rijk dommen aan te pakken greep hij naar de kip met de gouden eieren in buiten lands bezit. Terecht schreef de New York Times dezer dagen, dat hij blijk baar het geduld gemist heeft om te be wijzen. dat Egypte onder zijn regering een goede „investment risk" was, een waardevol investeringsobject. Hoe deze Suez-kwestie immers moge aflopen, in elk geval heeft hij het buitenlandse ka pitaal kopschuw gemaakt en niet al leen ten opzichte van eigen land. maar wellicht ook jegens het gehele Nabije en Midden-Oosten. Nasser snijdt dus in eigen vlees. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd Vervolg van pag. 1 Maar prof. De Gaay Fortman, die in de politiek geen dilettant is, tastte de CHU in een zwakke zijde. Hij vroeg de zoon van de christelijk-historische frac tieleider als minister! Znlks in de verwachting dat de vader trots zou zjjn als zijn zoon minister zou worden en dus niet zou tegenwerken. Maar de heer Tila- nus jr. bedankte, omdat hij zelf er geen heil in zag minister te worden in een wankel Kabinet. Daarna trachtte prof. De Gaay Fortman de CHU te vangen via het Christelijk Nationaal Vakverbond, waarin AR-figuren aan de touwtjes trek ken, die gaarne zouden willen tonen dat iemand van het CNV op de ministers- zetel van Sociale Zaken een even goede sociale politiek kan voeren als de socialist Suurhoff (ex-NVV). Maar de heer C. J. van Mastrigt (CHU), tweede voorzitter van het CNV, bedankte gisteren voor de eer, na eerst hier en daar zijn voelhorens te hebben uitgestoken! Het is prof. De Gaay Fortman, die eerst nog wilde doorzetten, duidelijk ge maakt dat hij met de tegenwind van minister Staf beter deed zijn formatiepoging maar te staken, omdat hij het vertrouwen bleek te hebben verloren en daarom voor zijn Kabinet ook geen partijlozen zou kunnen werven. Het was ook al te opvallend geweest dat hij direct personen uit de kring van de KVP en de AR bereid had gevonden als minister tot het Kabinet toe te treden. Thans in de modder. De Kabinetsformatie is vastgelopen in de modder. Na alles wat er in 92 da gen Kabinetsformatie is gebeurd, lijkt samenwerking op brede basis tussen KVP en PvdA uitgesloten. Daarom is ook het weigeren van ontslag aan het zittende Kabinet-Drees geen oplos sing, want dat is gebaseerd op de sa menwerking van KVP en PvdA. De combinatie KVP, AR. CHU plus VVD is ook niet mogelijk gebleken. Het is eveneens uitgesloten dat voor een meerderheid een combinatie te vor men met de PvdA er in. In de eerste plaats van AR, maar ook de CHU, werkt niet mee aan een Ka binet zonder KVP-ers. Er is geen com binatie in de praktijk denkbaar, die zou kunnen steunen op een meerder heid in het parlement. De enige en laatste mogelijkheid is nog een Kabinet van vakkundige minis ters, die zich van partijpolitiek niets aantrekken en voor hun beleid alleen kijken naar het algemeen landsbelang. Dan staan zij sterk tegenover een door partijpolitiek verdeeld parlement. Want wie hen naar huis stuurt, maakt het land onbestuurbaar en die verant woordelijkheid is zelfs voor de fanatieke partijpolitici te groot. Een Kabinet van bekwame vakministers is ook de enige mogelijkheid om het diep gezonken aanzien van de politiek na drie maan den te herstellen. De eer om als minister-president op te treden zou kunnen toevallen aan mi nister Staf. die een eervolle rol heeft gespeeld, maar daardoor toch partij is geweest en zou moeten zuchten onder stille tegenwerking ten koste van het landsbelang. Van het begin van de for matie af. toen hij van mening verschil de met dr. Drees. heeft hij verkondigd dat hij niet aan zijn ministerszetels ver kleefd was en hij heeft ook bekend ge maakt, dat hij geen bezwaar zou heb ben tegen herstel van de* rechtse coali- Anti-neutron ontdekt Vier atoomdeskundigen van de univer siteit van Californië hebben gisteren de ontdekking bekendgemaakt van het anti-neutron, een deeltje in een atoom kern. Volgens de geleerden is de opval lendste eigenschap van het anti-neu tron, dat, indien het in de atoomkern in de nabijheid van een gewoon neu tron komt. de twee deeltjes elkaar ver nietigen. De hoeveelheid energie die bij deze vernietiging vrij komt, is verschei dene honderden malen zo groot als bij de thermoij-nucleaire reactie waarvan bij de waterstofbom gebruik wordt ge maakt. Het hoofd van de deskundigen, dr. Lofgren. zei, dat men praktisch nog geen gebruik kan maken van de eigen schappen van het anti-neutron. GEHELE JEUGD ONDER SCHOOL- T AND VERZORGING (Speciale berichtgeving) De Nederlandse Maatschappij ter be vordering van de Tandheelkunde heeft gisteren in haar buitengewone algemene vergadering te Amsteram besloten de be stuursvoorstellen tot uitbreiding van het verstrekkingen-pakkei voor de behande ling van Ziekenfondsverzekerden uit te breiden. Vooral in de sektor van de schooltandverzorging is dit besluit ui terst belangrijk omdat het hier betreft een vergroten van de schooltandheel- kundige diensten en het pogen alle schooljeugd (anders dan dusverre) hier in te betrekken. Thans krijgt de Zieken fondsraad over deze materie een beslis sing te nemen. Wij vernemen nader, dat wat betreft de uitbreiding van de schooltandheel- kunde er in de kringen van de Vereni ging van Nederlandse gemeenten nogal vrij sterke bedenkingen zijn tegen het tandartsenplan. Deze bedenkingen lig gen op het financiële vlak. (Ingez. Med.-Adv.) HILLEGOM 'S WOENSDAGS TOT 2 UUR IN CAFE RESTAURAN' A-A CABARET DANCING BK CANDIEQLÏGHT BINNENLAND Bij K.b. is met ingang van 16 okto ber benoemd tot burgemeester der ge meente Doesburg mr>. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken, wonende te Velp. De beer Van Tuyll is op het ogenblik chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin ln Gelderland. Hij is in 1916 ge boren en lid van de P. v. d. A. Met de opening van de tentoonstel ling „Detroit today" in het Bouwcentrum te Rotterdam is gistermiddag de Rotter damse Detroit-week begonnen. Burge meester mr. G. E. van Walsum sprak hierbij een rede uit. De recherche te Velsen heeft door aanhouding van een 19-jarige timmerman, een 18-jarige fabrieksarbeidster, belden uit IJmuiden. en een 23-Jarige construc tiewerker uit Beverwijk, klaarheid weten te brengen ln 26 inbraken ln Velsen en omgeving. Men had het voornamelijk ge munt op fabrlekskantoren. winkelpanden en levensmiddelenzaken; ook enige zo merhuisjes en particuliere woningen wer den met een bezoek vereerd. Een groot deel van de bult. waaronder een motor rijwiel, radiotoestellen, koffrs en kleding, kon worden achterhaald. Het drietal is ter beschikking van de Haarlemse Justitie gesteld. Aan de opvarenden van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt kan nog vla Kaapstad luchtpostcorrespondentie wor den verzonden. Deze dient uiterlijk 17 september ter post bezorgd te worden. Het schip wordt 12 oktober te Amsterdam verwacht. Ontscheping der passagiers aan de Javakade. tie. als hij de KVP maar zou kunnen vertrouwen. Koningin confereert In verband met het aanwijzen van een nieuwe formateur heeft de Ko ningin gisteravond te Soestdijk achter eenvolgens voor een conferentie ontvan gen de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgeïs, de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst (KVP) en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman (PvdA). In Haagse politieke kringen twistte men er gisteravond al over of nu als formateur (of informateur) weer een socialist moet worden aangewezen of iemand van de CHU. bijv. ir. Staf. die de formatie-De Gaay «deed mislukken, omdat hij de PvdA niet wil uitschake len. Hij meent dat een goed defensiebe leid niet is te voeren zonder de steun van de PvdA. waarin hij zich waar schijnlijk vergist omdat de anti-com munistische PvdA zelfs in de oppositie de landsverdediging niet zou willen ver waarlozen. Ieder overleg van formateurs of infor mateurs met partijen is thans echter tot mislukken gedoemd. Dat betekent alleen tijdverlies. Het is hoog tijd dat er aan het partijpolitiek gedoe een eind komt. (Ingez. Med.-Adv.) 6eef de strijd niet op tegen DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e weekelke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te véél eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES fl.20 per flacon. Salarisverhoging ambtenaren MINISTER VAN OVEN OVER DATUM VAN INGANG De minister van Binnenlandse Zaken a. i.. prof. van Oven. heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Reuter over de datum van ingang van de „salarisver hoging 1956" voor het overheidsperso neel. De minister antwoordt bevestigend op de vraag of het juist is, dat in de Cen trale commissie van Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken geen over eenstemming met de vakorganisaties is bereikt omtrent de datum van ingang van een 6% salarisverhoging. Op de vraag of het de minister dan bekend is. dat door het eenzijdig aan houden van de datum van 1 september het inkomen van het Rijkspersoneel over 1956 zal dalen beneden dat van 1955, en of de minister hiervan de re denen kan mededelen, antwoordt mi nister van Oven, dat, zelfs als men er geen rekening mede houdt, dat de z.g. „nabetaling" uit de winst over 1955 eerst in mei 1956 heeft plaats gevonden, dan nog vaststaat, dat het inkomen van het Rijkspersoneel, tengevolge van de ver ruiming der vakantiegratificatie met 2%, iets hoger zal liggen dan in 1955. Voorts is de 6% salarisverhoging een ook voor de toekomst geldende maatre gel; het komt hem dan ook niet juist voor deze verhoging te vergelijken met de over 1955 toegekende uitkering in eens. De katholieke arts en het medisch recht Resoluties van het congres te Scheveningen Het internationale congres van ka tholieke artsen, dat gisteren in het Kurhaus te Schevningen is besloten, heeft enige slotresoluties aangeno men. Daarin geeft het congres o.m. te kennen, dat het met erkentelijkheid de definitie heeft overgenomen, die Paus Pius XII heeft gegeven van het medisch recht. „Het geheel van nor men, die in een staatskundige ge meenschap de persoon en de werk zaamheid van de geneesheer betref fen en waarvan de inachtneming kan worden opgelegd door de machts middelen van het openbaar recht". Het congres bevestigt de noodzakelijk heid een dergelijk recht steeds dieper- gaand uit te werken zowel op nationaal als internationaal niveau. Dit recht ver vult zijn eigen functie, die het onder scheidt van de zuivere morele verplich ting en van de uitspraken van het ge- In verband hiermee wordt de vraag of de minister bereid is hierin alsnog ver andering te doen brengen of hierom trent opnieuw het overleg met de or ganisaties te doen heropenen, ontken nend beantwoord, nadat deze aangele- heid opnieuw onderwerp van beraad- raadslaging in de ministerraad is ge weest. Britse minister verzekert: Terreur op Cyprus een der heschamendste feiten uit relaties van hondgenoten,, Het Britse Lagerhuis heeft gisteren na een debat over de kwestie-Cyprus met 308 tegen 243 stemmen de politiek van de regering ten aanzien van dat eiland goedgekeurd door te stemmen voor verdaging van de zitting van het Lagerhuis tot 23 oktober. De socialistische oppositie had, om van haar wantrouwen in de regeringspolitiek te doen blüken, een stemming over dit punt van procedure uitgelokt. John Hare, minister van staat voor koloniale aangelegenheden, verklaarde, dat het bestuur van Cyprus had overwogen, of aartsbisschop Makarios in staat van beschuldiging moest worden gesteld, doch dat het, in overeenstemming met de minister van Koloniën, tot de slotsom was gekomen dat dit niet in het open baar belang zou zijn. Dagboeken inderdaad echt De minister van Koloniën, Lennox Boyd, deelde mede, dat het hoofd van'het Britse laboratorium voor wetenschappelijk ge rechtelijk onderzoek de dagboeken had bestudeerd, die volgens de Britse rege ring zijn geschreven door de Eoka-lei der, kolonel Grivas. en waaruit zou blij ken, dat aartsbisschop Makarios daad werkelijk steun had verleend aan het terroristische verzet op Cyprus tegen het Britse bestuur. „Uit dit onderzoek is onomstotelijk komen vast te staan, dat de dagboeken inderdaad door Grivas zijn geschreven", verklaarde hij en vervolgde: „Makarios en Grivas hebben de politieke moord als wapen gebruikt om de politieke gemoe deren fel in beroering te brengen. Zij Presidentiële briefwisseling Van luchtverkenning wil hij nog steeds niets weten: „er zou oorlogspychose kunnen ontstaanschrijft hij De Sovjetrussische premier, maar schalk Boelganin, heeft een nieuwe brief over ontwapeningszaken aan president Eisenhower gezonden. Boelganin merkt in zijn brief op, dat Eisenhower in zijn jongste schrijven niets heeft gezegd over bewapeningsvermindering, of over een verbod van kern wapens. Hij voert aan dat, nu de in het kader der Verenigde Naties gevoerde ontwapeningsbesprekingen niet tot een resultaat hebben geleid, overeenstem ming slechts kan worden bereikt door onderhandelingen tussen de betrokken mogendheden. De Sovjetrussische premier vervolgt: „De Sovjet-Unie heeft met ongerust heid kennis genomen van uw voorstel, uw luchtverkenningen boven Sovjetrus- sisch gebied te doen uitvoeren. Uitvoering hiervan zou niet leiden tot verminde ring van de spanning, integendeel, er zou een oorlogspsychose door kunnen ontstaan" „West-Duitsland brandpunt van oorlogsgevaar" Volgens Boelganin is het niet nodig, dat voor een staken der proefnemingen met kernwapens internationale overeen komsten worden gesloten. „Bij de huidi ge stand van wetenschap en techniek is het altijd mogelijk vast tt stellen, dat een kernwapen tot ontploffing is ge bracht, daarom kan staken der proef nemingen met deze wapens los worden gezien van het algemene ontwapenings- vraagstuk" De Sovjetrusische premier meent dat, indien de betrokken mogendheden zou den besluiten de proefnemingen met kernwapens te beeindigen, een eerste en belangrijke stap zou zijn gedaan op de weg naar een absoluut verbod van deze wapens tot massale vernietiging. Boelganin schrijft ook over West- Duitsland. Volgens hem steekt het mi litairisme in dit land weer de kop op, en wel speciaal na de Westduitse toetreding tot de N.A.V.O.. „De Westduitse dienst plichtwet maakt, het mogelijk, dat de Bondsrepubliek het grootste geregelde leger in Europa op de been brengt", schrijft hij. Volgens Boelganin is Duitse hereniging afhankelijk van een wijzi ging der Westduitse politiek, „die van West-Duitsland een brandpunt van oor logsgevaar heeft gemaakt" De Westduitse autoriteiten hebben machtiging verleend Invoer van augurken uit Nederland voor een waarde van 1 mil joen mark. Maandagmorgen a.s. zal weer de Jaar lijkse herdenking op het Airiborne-kerk hof in Oosterbeek worden gehouden. BUITENLAND Ellis Island, in de haven van New York, dat vijftig jaar heeft gediend als verzamelplaats voor alle immigranten, die de Verenigde Staten binnen kwamen, ls te koop. De staat of stad New York noch het naburige New Jersey hebben pogingen gedaan het bezit van het historische eiland te verwerven. Er is nog geen vraag prijs bekend gemaakt. In de Argentijnse hoofdstad Beunos Aires hebben de winkelbedienden gisteren 24 uur gestaakt om looneisen kracht bij te zetten. Het merendeel van de winkels was gesloten. In Parijs verwacht men een conflict over de broodprijzen. De bakkers hebben hun klanten n.l. verzocht, met ingang van heden een hogere prlj6 voor het brood te betalen al6 „vrijwillige bijdrage voor de hogere lonen van het bakkerij perso neel". doch de regering heeft laiten weten dat men niet meer behoeft te betalen dan de officieel vastgestelde prijs. In de Engelse stad Chester zijn vrij.- dag 34 mannen en twee vrouwen veroor deeld. omdat zij betrokken waren geweest bij het organiseren van hanengevechten op een plaatselijke boerderij. Elk der be klaagden moet 150 gulden van de kosten van het geding betalen. Een van hen kreeg bovendien een boete xan 800 gulden. Na elfjarige arbeid door het Duitse Rode Kruis heeft men nog geen zekerheid over hetl ot van 1.230 000 vroegere Duitse militiaren en 3.200.000 burgers. De ver- mlsteb urgers kwamen vooral uit de na de oorlog voor Duitsland verloren gegane Oostdultse gebieden. Het Sovjetrussische persbureau „Tass" meldt, dat een zekere Korief, in ner van het dorp Ernani in de Sovjet republiek Georgië de leeftijd van 156 jaar zou hebben bereikt. Korief beschikt nog ten volle over zijn verstandelijke vermo gens. De Russische professor Tsjobotarews heeftb erekend. dat voor een vlucht naar en rondom de maan en de terugreis naar de aarde veel minder brandstof vereist is an men tot dusver dacht, aldus heeft het Russische Persbureau Tass zaterdag ge meld. Volgens de geleerde moet een raket slechts ln het eerste stadium door brand stof wonden voortgestuwd, verder kan ge bruik worden gemaakt van de aantrek kingskracht van aarde, maan en zon. Te Pittsburgh ls een „elektronisch oog" gedemonstreerd, dat de capaciteit van de tlescoop van het observatorium op Mount Palomar. in Californië. zodanig kan vergroten, dat het geheim van de „kanalen" van de planeet Mars onthuld zou kunnen worden. Het elektronisch oog zou het mogelijk maken het heelal op een afstand van drie tot vier miljard licht jaren te doorgronden, terwijl de telescoop van he observatorium van Mount Pal omar slechts tot op een afstand van één tot twee miljard lichtjaren ln de ruimte kan „zien". 'hoopten, dat dit zou leiden tot een druk op de Britse regering, die deze niet zou kunnen weerstaan". En hij besloot: „Ik meen. dat uit kritisch lezen van de inhoud der documenten, wanneer deze worden gepubliceerd, het aandeel zal blijken, dat regering en bur gers van Griekenland hebben gehad bij het uitoefenen van terreur op een eiland, dat juridisch deel uitmaakt van het grondgebied van de Britse bondgenoot, en ik ben er zeker van dat dit het he schamendste feit is uit de betrekkingen tussen Geallieerden, dat de moderne tijd kent". ZATERDAG. Den Burcht: Feestavond Personeelsver. „Royal Typewriters". 8 uur nam. Oud-HortuszichtViering 65-Jarlg be staan Bouwver. „Eigen Haard". 7 u. nam. Speeltuin ver. „Ons Eiland": Avondtuln- feest. 811 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „De Gastspelers" „Om de Karashoeve". 8 uur nam. D enBurcht Jacobazaal)Ledenverg. Ver. van Gerepatrieerden voor Leiden en Omstreken. 7 3/4 uur nam. Het Gulden Vlies: Int. Friendship Lea gue. Spr. K. J. Junius Ingerman over het negervTaagstuk. 8 uur nam. Schouwburg: De Schouwspelers „De witte non". 8 uur nam. Stationsplein: Strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Noordwijk. 10± uur voorm. Het Gulden Vlies: Openingsmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. Lezing mej. S. G. Steltman over het Maurltshuis. 2£ uur nam. Leidsche Volkshuis: Voorlichtingsavond Leidse Jeugd-Actie. 8 uur nam. Maranathakerk (Wijkcentrum)Ope ning consultatiebureau voor zuigelingen Oranje/Groene Kruis. 4 uur nam. Pieterskerk: Avondmuziek organist Joop Brons. 8.30 uur nam. St. Antonius Clubhuis (L. Mare 43)De monstratie kndples. 2£ en 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. „Ned. Comedie": Een huwelijk onder Lode wijk XV. 8 uur nam.. St. Antonius Clubhuis (L. Mare 43)De monstratie knlples. 2£ en 8 uur nam. Bethel (Stille Rijn 13): Geref. Bond. Spr. ds. Van Soest van Rijnsaterwoude. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis): Mode show Modehuis van Strien. 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. „Ned. Comedie" St. Antonius Clubhuis (L. Mare 43)De monstratie knlples. 2i en 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis): Mode show Modehuls van Strien. 8 uur nam. DONDERDAG Pieterskerk. Zangavond t. b. v. bouw nieuw Diaconessenhuis. 8 uur nam. ZuiderkerkClasslcale Jeugdmetlng. Sprekers prof. dr G. C. Berkouwer en prof. dr. S. U. Zuidema. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Een huwelyk onder Lodewljk XV". 8 uur nam. Zuiderkerk: Classlcale Jeugdmeeting. Sprekers prof. Berkouwer en prof. Zuide ma. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Le denverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver afd. Leiden. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls): Mode show Modehuls van Strien. 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Een huwelijk onder Lodewijk XV". 8 uur nam. Doelenkazerne (Officiersmess)Alg. Ver. van Reserve-officieren. Lezing kolo nel B. Koning over de strategie van de koude oorlog. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vr. Bond. Spr. mej. L. van Woerden over: „Vrouwen ach ter tralies". 8 uur nam. SchuttershofOpening Vebo-Jongeren- dag. 8 uur voorm. weten van de geneesheer. Het dient in de eerste plaats de goede orde ln de menselijke gemeenschap door aan de zieken zowel als aan de geneesheren er kenning van hun rechten te garanderen alsook de noodzakelijke voorwaarden voor hun beroepsuitoefening zeker te stellen. Het totstandkomen van een dergelijk recht kan niet overhaast ge schieden. Het vereist een intense studie, maar deze taak kan evenmin zonder ge vaar tot morgen worden uitgesteld. Daarom verzoekt het congres met klem een voortdurende en gecoördineerde ac tie der katholieke artsen, hun organi saties en de betrokken richtingen met name juristen, sociologen, filosofen en theologen teneinde gezamenlijk een zo groot mogelijke bijdrage te leveren aan de werkzaamheden en de verwerkelij king, die ertoe kunnen leiden het me disch recht steeds verder tot stand te brengen. Daar het congres de overtuiging is toegedaan, dat het medisch recht een zaak is voor de gehele mensheid, be groet het de reeds door verschillende organisaties genomen initiatieven, zowel door regerings- als onafhanke- lüke organisaties. De nadruk wordt dan gelegd om het aandeel, dat de be roepsorganisaties hebben, die niet alleen bij de voorbereiding en het aanvaarden maar ook in de toekomsti ge toepassing van dit recht moeten be middelen. Voorts werden nog enige speciale re soluties aangenomen. Een ervan hield in het streven naar een objectieve rege ling van de medische rechten, die gel den in oorlogstijd, de tweede zegt dat de arts zich niet alleen moet wijden aan de lichamelijke gezondheidszorg, maar dat hij zijn aandacht evenzeer moet wij- aen aan de geestelijke gezondheidszorg. De derde speciale resolutie riep de arts op belangstelling te tonen voor en mede werking te verlenen aan het interna tionale medische missiewerk. Dertig arrestaties in Algerije Frans-Tunesisch incident De Franse veiligheidspolitie heeft in de Algerijnse steden Oran en Or- leansville een dertigtal „strijders voor de vrijheid", leden van de gelijknamige, verboden Algerijnse communistischs partij, gearresteerd: onder hen bevinden zich vijftien Europeanen. De Franse minister-resident in Alge rije, Lacoste, heeft vrijdag op een pers conferentie te Algiers meegedeeld dat de Franse regering nieuwe voorstellen bestudeert voor een toekomstige status van dit Franse gebiedsdeel. Deze nieuwe plannen houden o.m. een gemeenschappelijke kiezerslijst voor Europese en Mohammedaanse Algerij nen in. aldus minister Lacoste. Er zou een bestuursraad moeten komen, waar van het hoofd door de Franse regering wordt benoemd, zo zei hij. De plannen zullen aan de Algerijnse bevolking wor den voorgesteld en haar reactie erop zal spoedig bekend zijn. aldus minister Lacoste. Het Tunesische staatssecretariaat voor de voorlichting heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat een Frans vliegtuig woensdag een bom zou hebben geworpen op het dorp Ain Boederias nabij Ferania en daarna de plaats met machinegewe ren heeft beschoten, waarbij een vijfja rig kind werd gedood en vijf personen verwondingen opliepen. Van de zijde van de Franse ambassade te Tunis, werd vernomen, dat woensdag ten wes ten van Kasserine nabij de Tunesisch- Algerijnse grens twee Franse vliegtui gen van de grond af waren beschoten. Een van de vliegtuigen stortte neer. Het andere vliegtuig beantwoordde het vuur, waardoor één Tunesiër werd gedood en vijf gewond. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). Boerhaavezalen: Tentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe, Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.; zond. 25 uur nam. BIOSCOPEN Rex „Johnny Guitar" 18 jr. Werkda gen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Vergeef mij" 18 jaar. Trianon „Charli's tante" 18 Jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Vuile handen" 18 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo .Serenade" 14 Jr. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Morgen zie lk Je weer" A.l. Werkdagen2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Ledden en Oegstgeest: Zaterdag 15 september zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Kok. Rapenmurg 9. tel. 24807; Apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Zondag 16 september zijn van 's ochtends 9 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Kok en Apotheek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur waar genomen door Apotheek Kok, Apotheek „Tot Hulp der Mensheid" en Apotheek Oegstgeest. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman. Lahr, Verbrugge, De Bruyne en Veldhuyzen. Te Oegstgeest door de doktoren Van Glabbeek, tel. 23949 en v. d. VlietDe Vries. tel. 22331. BU geen gehoor hi| Dw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c h i Stockholm onbewolkt wnw 7 16 0 Oslo onbewolkt w 1 17 0 Kopenhagen onbewolkt w 4 17 0. Aberdeen zwaar bew. windstil 15 0 Londen zwaar bew. ono 4 21 0 Amsterdam licht bew. no 2 18 0 Luxemburg onbewolkt no 2 Parijs onbewolkt nno 2 19 0 Bordeaux nevel windstil 28 0 Grenoble mist windstil 25 0 Nice onbewolkt nw 3 30 0 Berlijn Frankfort geh. bew. n 5 18 0 mist windstil 19 0 München onbewolkt windstil 16 0 Zürlch mist windstil 18 0 Genève lloht bew. windstil 21 0 Locarno zwaar bew. windstil 26 0 Wenen onbewolkt windstil 17 0 Innsbruck onbewolkt windstil 21 0 Rome onbewolkt no 2 31 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 25 0 Vlailorca onbewolkt windstil 34 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2