Ook prof. de Gaay Fortman ziet géén kans Kabinet te formeren Vannacht legden niet-Egyptische loodsen het werk definitief neer WEERBERICHT Door weerstand in C.H.-kringen Franse minister Pineau wijst op de felle toon van de Egyptische redevoeringen Was Jordaanse „politiepost" de centrale van het woestijnleger? j Achtste verslag Parlementaire Enquete Commissie 95ste Jaargang ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 No. 28936 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na tivee en negentig dagen Geen praktische combinatie denkbaar, die steunt op meerderheid in het Parlement (Van onze parlementaire redacteur) Op 22 augustus kreeg prof. mr. W. F. de Gaay Fortman opdracht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot het vormen van „een" Kabi net. Hij heeft het ver gebracht en tenslotte een politiek spel gespeeld, maar in de allerlaatste fase ondervond hij tegenwind van de stroming in de CFiU onder aanvoering van minister Staf, die kandidaat-ministers bewerkte om geen portefeuille te aanvaarden. Toch wilde prof. De Gaay Fortman tot het laatste toe doorzetten, maar na een gesprek gistermiddag met pater prof. Beaufort, lid van de Eerste Kamer, die hem aanraadde om zijn pogingen te staken, is hij gisteren in de namiddag toch naar de Koningin te Soestdijk gegaan óm haar mee te delen dat hij geen mogelijkheid ziet voor het vormen van een Kabinet. Te zwok In de loop van de Kabinetsformatie heeft de KVP pogingen gedaan de vooroorlogse rechtse coalitie te herstel len, de samenwerking in een Kabinet van KVP, AR en CHU. De Kamerfrac tie van de AR was daarvoor te vinden, indien (door middel van een protestants christelijke formateur die prof. Romme hardnekkig aan de Koningin adviseerde) de Socialisten uit eigen wil buiten spel zouden komen te staan door het weige ren van medewerking aan een Kabinet op brede basis. Op zaterdag, 18 augustus, toen de for matiepoging van prof. Lieftinck onmo gelijk moest worden gemaakt, hielden prof. Romme (KVP), prof. Zijlstra (AR) en de heer Tilanus (CHU) een bespre king over het herstel van de rechtse coalitie in de fractiekamer van de AR- partij in het gebouw van de Tweede Ka mer. De heer Tilanus weigerde zijn me dewerking. Van de acht Kamerleden van de CHU waren het vooral ir. Staf, jonk- vrouwe Wttewaal van Stoetwegen en de heren Kikkert en Krol, die op het standpunt stonden dat geen medewer king moest worden verleend aan een Kabinet zonder Socialisten. Na de weigering van de PvdA mede te werken aan een Kabinet op brede ba sis (zonder dr. Drees met als richtlij nen het voor de PvdA onaanvaardbare regeringsprogram van de protestants- christelijke informateur, heeft prof. De Gaay Fortman aanvankelijk een Kabinet willen samenstellen van vak ministers buiten de partijen om. Er is hem echter ingefluisterd dat een der gelijk Kabinet politiek te zwak zou staan in het Parlement en dat de PvdA tegenover „onpolitieke" minis ters gemakkelijk succes op succes zou behalen ten koste van het aanzien van de rechtse partijen. Niet in de val Daarom ging prof. De Gaay Fortman er toe over te trachten toch politieke fi guren op te nemen in een als „extra parlementair" aangekondigd Kabinet, Mej. Meurs tijdelijk secreta resse drie jongste Prinsessen De particuliere secretaresse van Prin ses Beatrix, mej. mr. M. Meurs, is tijde lijk belast met de voorkomende secre- tariaats-werkzaamheden met betrekking tot de drie jongste Prinsessen. Het secretariaat is gevestigd Noord- einde 68, 's-Gravenhage. Proef met mechanische premieverantwoording Het is wenselijk gebleken een re geling te treffen, waarbij het mogelijk wordt gemaakt dat de ingevolge de invaliditeitswet verschuldigde premie wordt betaald op een andere wijze dan in die wet is bepaald. Aanvankelijk geschiedde de premiebe taling door het plakken van zegeltjes op de rentekaart, hetgeen iedere week moest geschieden. Dit was voor werk gevers met een groot personeel bezwaar lijk en zo is later overgegaan tot een regeling, welke het de werkgevers moge lijk maakte z.g. blokzegels te plakken, hetgeen eenmaal per kwartaal geschied de. Omstreeks 1939 werd de mogelijkheid geopend het plakken van zegels te ver vangen door het gebruik van een zegel- stempelmachine. De grote werkgevers hebben gezocht naar de mogelijkheid tot een nog verdere vereenvoudiging. Men meent deze te hebben gevonden door een methode, waarbij de werkge vers die over een mechanische loonad ministratie beschikken, in de gelegen heid te stellen ook de premiebetaling mechanisch te verantwoorden. Met deze methode zal een proef worden genomen en daarom blijft de toepassing voorlopig beperkt tot werkgevers, die meer dan 10.000 arbeiders in dienst hebben. Zonnig weekeind Het weekeinde zal over het algemeen zonnig zijn met een naar zuidoost draaiende wind en iets hogere tempera turen (Opgemaakt te 10 uur). 16 SEPTEMBER Zon op te 6.20 uur; onder: 18.52 uur. Maan op te 17.27 uur; onder: 3.28 uur Hoogwater te Katwijk aan Zee te 0.58 en 13.40 uur (17-9 te 1.42 en 14.22 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. dat dus geen binding zou hebben met de partijen en waarvoor de partijen der halve geen verantwoording zouden dra gen. Socialisten zouden in het Kabinet beslist geen zitting krijgen. Velen in de CHU hebben die opzet direct beschouwd als een „val" om de CHU onder het mom van een extra-parlementair Kabi net in feite toch in een rechtse coalitie binnen te loodsen. In de kring van KVP en AR redeneerde men dat"de „brave oude heer Tilanus", altijd het oog ge richt op het algemeen landsbelang, on der de invloed van de tijdnood zich wel niet meer zou verzetten en in de val zou lopen door partijgenoten vrij te la ten tot het Kabinet toe te treden. Maar men had niet gerekend op mi nister Staf, die dit in wijde kring rond ging vertellen, hoewel hij eerst nog door prof. De Gaay Fortman was be werkt om mee te doen. Voor de achterdocht in de kring van de CHU bestond temeer reden omdat in de KVP-pers werd geschreven dat men „gruwde" van de samenwerking in een Kabinet met Liberalen. Toen de VVD-ers de heren Korthals en dr. Ebels weigerden in het Kabinet zit ting tenemen, groeide in de CHU de weerstand tegen de plannen van prof. De Gaay Fortman. Bovendien ontving de fractieleider van de CHU, de heer H. W. Tilanus, vele waarschuwende brieven van christelijk-historische kiezers om zich niet voor het karretje van de KVP te laten spannen. Slot op pag. 2 Enorme kooplust op Utrechtse jaarbeurs Vele exposanten moeten bestellingen afremmen Er worden zeer goede zaken gedaan op de Utrechtse jaarbeurs. Zo leven dig is de handel, zelfs dat vele expo santen van gebruiksgoederen zich ge noodzaakt hebben gezien de bestel lingen enigszins af te remmen, daar zjj reeds voldoende bestellingen hadden genoteerd voor de komende maanden en de levertijd dus abnormaal lang zou moeten worden. In vrijwel alle geledingen werd een grote kooplust aan de dag gelegd, zo concludeert een enquête, welke is inge steld onder flinke groepen jaarbeurs standhouders. De vraag naar kwaliteits goederen is ook op deze beurs weer duidelijk merkbaar. Dit openbaart zich niet alleen in de kleinere artikelen als glas, aardewerk en porselein, maar ook in de kapitale stuüken als radio- tele visietoestellen en koelkasten. Onder de meer dan 2000 exposanten wordt gegist naar de oorzaken van die enorme kooplust, die in bepaalde sec toren wordt waargenomen. Sommigen schrjjven het toe aan de gestegen wel vaart. andere durven te spreken van een Suez-hausse, zoals er ook tijdens de Koreaanse crisis een hausse op de markt was. Maar vast staat, dat vele standhouders in de eerste helft van deze najaarsbeurs meer orders boek ten dan in de gehele voorjaarsbeurs 1956. De vaart door het Suezkanaal Gisteren zijn nog vijftig schepen door het Suezkanaal geloodst, het hoogste getal van deze week op één dag, maar daarmee was het dan ook afgelopen: kort voor middernacht, toen alle schepen van de noord- en zuidwaarts varende kon vooien het kanaal hadden verlaten, legden de niet-Egyptische loodsen overeen komstig hun aankondiging het werk neer. n Port Said lagen vannacht vijftien schepen te wachten om vandaag met het eerste konvooi in zuidelijke richting te varen. Aan de Franse personeelsleden werd gisteravond medegedeeld, dat zij van zondag af per vliegtuig zullen worden gerepatrieerd. Er zouden slechts vijf bevoegde loodsen in Suez overblijven: twee Egyptenaren, twee Grieken en een Pool. Alle niet-Egyptische loodsen waren gisteren van mening, dat het er naar uitzag, dat het, enige dagen na hun vertrek, een janboel in het Suezkanaal zou zijn. In totaal hebben 352 niet-Egyptische functionarissen in de kanaalzone het werk neergelegd, van wie negentig lodsen. Zij allen verklaarden te betreuren, dat er een einde is gekomen aan een tijdperk, al waren zij bly Egypte onder de huidige omstandig heden te kunnen verlaten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat Engeland, mede namens Frankrijk en de Ver. Staten, de 15 landen die met de Westelijke Grote Drie op de Londense conferentie het plan voor internationalisatie van het Suezkanaal ondersteunden, zal uitnodigen voor een conferentie in Londen voor oprichting van een organisatie van gebruikers van het Suezkanaal. De conferentie zal woensdag beginnen. De vier landen die op de Londense Suezconferentie het Westelijke plan niet steunden India, de Sovjet-Unie, Ceylon en Indonesië worden dus niet uitgenodigd. Aan de confe rentie gaat overleg van de Westelijke Grote Drie vooraf, waaraan ook minister Dulles zal deelnemen. Interessant gesprek in Washington De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau zei vrijdag in een radio rede dat, zelfs als president Nasser zou verhinderen dat de voorgestelde organi satie van gebruikers van het Suezka naal haar werk verricht toch een oorlog kan worden voorkomen mits de gebrui kers vastberadenheid en solidariteit to nen. Dit zou op een dergelijke manier moe ten gebeuren, dat „Kolonel Nasser zal aarzelen, nog eens de belangen van zijn volk aan zijn avonturiersdromen op te offeren". Vervolgens verdedigde de minister de oprichting van een vereniging van ka naalgebruikers. Volgens hem bleek hier uit, dat Frankrijk „niet slechts op oor log uit is maar alle middelen zoekt om deze te vermijden". De mensen, die kri tiek leveren op „zekere troepenbewegin gen", moesten maar eens de redevoe ringen Nasser en de zijnen nalezen. Zjj zouden dan inzien, dat de Britten en Fransen terecht beducht zijn voor de veiligheid van hun staatsburgers, die be dreigd worden door de vreemdelingen haat, welke door de Egyptische dictator is ontketend", Nassers voorstel Intussen hebben twintig landen tot dusver ingestemd met Egyptes voorstel voor een nieuwe conferentie over de kwestie van het Suezkanaal, aldus heeft een woordvoerder van de Egyptische voorlichtingsdienst vrijdagavond mede gedeeld. De landen zijn: de Sovjet-Unie, In dia. Panama, Pakistan, Indonesië, Af ghanistan. Jordanië, Soedan, Syrië, Roe menië, Libië, Polen, Saoedi-Arabië, Li- Op de redevan de Zuidengelse havenstad Southampton liggen op het ogenblik vele met militaire voorraden geladen vrachtschepen en tankschepen, gereed om op het eer ste sein naar de Middellandse Zee te varen voor het geval Engeland tot militaire actie zou overgaan in het gebied van het Suezkanaal. Een overzicht van een gedeelte van de wachtende vloot. Gisteravond laat kwam de beroemde en veelbesproken Zweedse filmac trice Anita Eckberg, uit Milaan op Schiphol aan. Reeds direct na het uitstappen ondervond de blonde Zweedsedat het Nederlandse weer gevaar oplevert voor luchtige da meshoedje s. Koning Hoessein gisteren op bezoek in Bagdadvermoedelijk om hulp te vragen Niet een van de Jordaanse verdedigers blijkt de Israëlische aanval op een politie post (op donderdag) te hebben overleefd. Er werden 21 politiemannen en wachten gedood, onder welk getal ook de vermisten behoren. Volgens een zegsman van het Arabische Legioen, d.i. het Jordaanse leger, is de toestand langs de bestandslinie als gevolg van de aanval „zeer gespannen". Koning Hoessein van Jordanië vertrok gisteren plotseling naar Bagdad, de hoofdstad van Irak. Het vermoeden werd uitgesproken, dat de Koning om hulp gevraagd zou hebben. Volgens Israëlische nieuwsbladen was de Jordaanse „politiepost" in werkelijkheid het hoofdkwartier van de Jordaanse mobiele woestijn-strijdkrachten. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammerskjöld, heeft gisteren in nota's aan Israël en Jordanië te kennen gegeven, dat beide landen verantwoor delijk gesteld moeten worden voor daden, die inbreuk maken op de Palestijnse wapenstilstandsovereenkomst. Ook besprak Hammerskjöld de toestand met Abba Eban, de permanente vertegenwoordiger van Israël bij de Ver. Naties, die op zijn speciaal verzoek van Washington naar New York was gekomen. Hammerskjöld gaf uiting aan zijn bezorgdheid over de ontwikkeling van de toestand. banon. Communistisch China. Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Bulgarije en Joego-Slavië. Onderhoud van Menzies met president Eisenhower De Australische premier, Robert Men zies, heeft vrijdag in Washington een onderhoud van 40 minuten gehad met president Eisenhower. Onderwerp van bespreking was de Suezkwestie. Na de bespreking in het Witte Huis, waarheen Menzies zich direct na aankomst uit Europa op het vliegveld van Washing ton had begeven, wilde de premier aan de pers alleen mededelen, dat hij een buitengewoon interessant en nuttig ge sprek met de president had gehad. Van het Witte Huis begaf Menzies zich met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, voor verdere besprekingen naar het „State Department". vandaag vertrekt Menzies per vlieg tuig naar Canberra. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Over militair beleid en het Nederlandse gezagsherstel in het Verre Oosten Herinnering na tien jaar vervaagd Vandaag is verschenen het op een na laatste verslag van de Parlemen taire Enquête Commissie. Dit acht ste deel behandelt het militaire be leid 19401945 en de terugkeer naar Nederlands-Indië. De commissie merkt in haar ver slag zelf op, dat de herinnering aan de gebeurtenissen na meer dan tien jaar begint te vervagen, waardoor een getrouw beeld moeilijker te maken valt. Hoewel dit verslag; uiteraard uit historisch, politiek en militair oogpunt van groot belang is, ondervindt ongetwijfeld de alge mene publieke belangstelling even eens de terugslag van het vervagen der herinnering. Veel van wat het verslag biedt is na meer dan tien jaar tezeer ontbloot van actualiteit om in het algemeen de aandacht nog te kunnen boeien. Wij hebben daarom gemeend dit achtste ver slag van de commissie minder uit voerig te moeten behandelen dan bij voorgaande verslagen het geval was. In het bijzonder hebben wij afge zien van een uitvoerige weergave van wat de commissie gebleken is ten aanzien van het militair beleid. Wat wij echter onze lezers niet willen onthouden is een beschou wing over de problemen die zich rond de terugkeer naar Indonesië van het Nederlandse gezag hebben voorgedaan en waarover de com missie zeer belangwekkende mede delingen doet. Hieruit blijkt, dat de wisseling der commando-grenzen in het Verre Oosten, (waardoor Indonesië binnen de Engelse in plaats van de Amerikaanse sector kwam te liggen) fnuikend voor de ontwikkeling is geweest door het vrijwel samenvallen van deze wijzi ging met de Japanse capitulatie. Voorts blijkt dat de Engelse politiek in het Verre Oosten in vele opzich ten fataal is geweest voor het her stel van het Nederlandse gezag. Van belang is ook de constate ring door de commissie, dat Neder land vrijwel geen gezag had bij de hoogste geallieerde militaire leiding en onkundig werd gelaten van zeer belangrijke beslissingen. Elders in dit blad wordt vooral aan deze zijde van de thans in het verslag behandelde problemen aan dacht besteed. jlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllillllllUlllllllllllllllllllillllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllli/

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1