ONS MENU Het ensemble is grote mode.... Prachtmanneii of niet? ZATERDAG 15 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... Eenvoudig maar onberispelijk van coupe VAN DE WEEK CHARLEY CHAPLIN WERKT IN PARIJSE STUDIO Parijs, september 1956 Parijs heeft kleur bekend. Wat die modieuze vrouw de volgende zes maanden zal dragen is geen geheim meer. En Heeft U voor hefkomende seizoen een nieuw jurkje nodig, dan maakt ge dat, overeenkomstig het Parijse voorstel, natuurlijk van behaaglijk dikke wollen stof, ge voorziet het van korte mouwtjes, een klein decolleté zonder kraag enge voegt er een spencer van dezelfde stof aan toe, plus eventueel nog zo'n moderne korte cape om het geheel te bedekken en het tot straattenue te promoveren. I) Als voorbeeld een modelletje, dat Ingestreken. De spencer is heel even karakteristiek is voor de nieuwe mode. getailleerd en bedekt de ceintuur; het De rok van het jurkje is geplooid jakje heeft negentienden mouwen en aan het lijfje gezet en heeft een zeer een afstaande, smalle kraag, die plaats bescheiden wijdte; de plooien zijn niet laat aan een smal bontsjaaltje. De cape bezit geen kraag en wordt onder de kraag van de spencer bevestigd; ze heeft een schuine overslag, die met drie kopen in pyramide vorm gesloten wordt. Staat er dit jaar een nieuw tailleur- tje op uw verlanglijstje, dan kiest ge vanzelfsprekend niet een klassieke sjaaltje, dat van zijde, fluweel of bont kan zijn zo immers geeft de mode het aan. Diezelfde mode voegt bij dat tailleurtje geen rok, maar een rechte japon, zonder of met korte mouwen; dat japonnetje is door en door eenvou dig en verlangt derhalve een onberis pelijke coupe. Bü dat alles hoort ten slotte nog een mantel, een cape of een pelerine II) Ter illustratie een simpel pakje, dat geheel in stijl is met de jongste mode. Het jasje bezit alle karakteris tieken hierboven genoemd en wordt met één rij knopen gesloten. De bijbe horende japon heeft geen mouwen, bezit een ronde, kraagloze hals en is gegarneerd met een geincrusteerd bandje. De pelerine, die zowel op de tailleur als op de japon kan worden gedragen, heeft een ruime halsopening, die met een bontkraag is afgezet. dern pakje, dat meer van een deux- pièces heeft. Het jasje van dat pakje is kort en nauwelijks getailleerd, de „tailor-made", maar zo'n aardig mo mouwen zijn niet lang (vijfzesde, zeven achtste of negentiende), de kraag is smal en de ondiepe halsopening wordt opgevuld met een smal, langwerpig bestDe koning in New York", die oudergewoonte geheel door Chaplin werd geschreven, geregisseerd en van muziek voorzien, werd nagenoeg van A tot Z in (Engelse) studio's opgeno men. Buitenopnamen komen er maar weinig in voor. Een groot deel van de produktiekosten werd dan ook voor de decors besteed. Zo moest bijvoorbeeld het beroemde Astoria-hotel in New- York, waar de koning zijn opwachting maakt, van steen tot steen worden ge reconstrueerd. Het overgrote deel der artiesten, die naast Chaplin in de film optreden, is van Engelse nationaliteit. Ik heb erg veel moeite gehad, zo besloot Chaplin zijn persconferentie, hun het zuivere Yankee-accent bij te brengen Bent ge op zoek naar een nieuwe wintermantel, dan kiest ge daarvoor dit jaar een effen canvasweefsel. ve lours de laine of wel tweed. Ge maakt de mantel ruim en breed en comfor tabel (maar niet klokkend!); de mou wen zijn niet helemaal lang. Ge voor ziet de jas van een koetsiers- op pele rinekraag, zoals de mode ze voor u in petto heeft, doch van die kraag maakt ge een losse accessoire. Bij de mantel hoort immers voorts nog een rok, een deux-pièces of een japon van dezelfde stof, en als het even wil kan de pele rinekraag van de mantel ook bij die rok, die deux-pièces of die japon toe behoren zijn. III) Ter oriëntatie een ensemble in moderne stijl, gemaakt van wollen tweed. De pelerine heeft geen kraag: de bontkraag hoort toe aan de mantel. De japon, die bij deze mantel hoort, is zo recht als de mode dat wil en bezit geen ceintuur; verdere modieuze details zijn de vijfzesde mouwen en het hoge-taille effect. Ze heeft voorts een smalle, afstaande kraag, waar onder de pelerine bevestigd kan worden. J. V. Als afscheid van de zomer brengen we nog eens een vruchtensla, die, omdat de herfst de volgende week begint, nu herfstvruchtensla heet! Alle vruchten kunnen ervoor gebruikt worden, die nu nog te krijgen zijn als: peren, appelen, perziken, pruimen en druiven. De vruchten worden in kleine blokjes verdeeld en gemengd met wat slagroom, basterdsuiker en citroensap in brede platte gla zen, en naar wens gegarneerd met halve walnoten, gepresenteerd. Toost met haring; varkenshaas, postelein, aardappelen; herfstvruchtensla. Vleespannekoek. tomaten, gebakken aardappelen; wen telteefjes. Runderlappen, andijvie, aardappelkoekjes; pruimen. Eieren met kerrysaus, pronkbonen, aardappelen; citroen- rijst (ook rijst meekoken voor kaasgehakt). Ka as gehakt, bloemkool, aardappelen; rabarber met schuimkop. Bloemkoolsoep; gesmoorde paddestoelen, prinsessenbonen, aard appelpurée. Eenvoudige nasi-goreng; peren. Recepti Eenvoudige nasi-goreng. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Kaasgehakt. 200 gr. koude rijst, 200 gr. oud brood (zonder korst), 200 gr. kaas, 1 ui, wat zout, noot, aro ma, 2 eieren, 100 gr. boter. Het brood, de ui en de kaas raspen en mengen met de rijst, de eieren en de kruiden. Een stevig deeg ervan ma ken en dit tot balletjes of platte koek jes vormen, welke in de koekepan in de boter rondom bruin gebakken wor den. Van de overblijvende boter met een scheutje water een jus maken, die men op de schotel over de balletjes giet. VA pond gare rijst, 200 gr. var kensvlees (in dobbelsteentjes ge sneden), 100 gr. ham, 2 eieren, 25 gr. gedroogde nasi-goreng- krui den, 2 uien, 100 gr. boter. De uien, samen met het vlees in de boter fruiten. Als het vlees bijna gaar is de kruiden toevoegen en bij gedeel ten de rijst, welke dan nog even mee- gebakken wordt Voor het opdienen de in stukjes gesneden ham erdoor roeren. Van de eieren omeletten bakken, hier van reepjes snijden welk boven op de nasi-goreng gelegd worden. HET is een feit, dat vaders, kostwinners voor het gezin, iedere dag lang van huis zijn. Dat is voor hen minder erg dan voor de thuisblijvers. Moe der de vrouw, een of meer spruiten, de hond of de kat. De vaders vinden op weg naar hun werk, op het werk zélf en „op de weg terug" heus wel zo veel afleiding, dat hun dag er kort, dikwijls tè kort door wordt. Die dag is om, voordat ze het weten, ze ploffen 's avonds ver moeid in hun leuningstoel en zijn in negen van de tien geval len blij dat de dag er weer „op" zit. Het jagen en jachten is hun in de benen geslagen en bij een radiotje en meer en meer een televisietje, eventueel een visi- tetje komt dan het lui-lekkeren- de besluit van een reeks uren, waarin héél wat zorgen over wonnen en plichten vervuld moesten worden. Tenminste voor hen, die geen „avonddienst" hebben. NU moet U niet denken, dat iedereen thuis op vader be paald zit te ..wachten", dat hoeft nu ook weer niet! Boven dien valt er thuis altijd het een en ander de beredderen, met de kokerij toe. Daarmee is de huisvrouw zó in beslag genomen, dat de sleutel in het slot steekt, voor ze erop verdacht is. En dat gebeurt dan op momenten, waarop het vlees of de boontjes nog lang niet gaar zijn. Dat zul je altijd zien, Maar dan zijn er weer andere dagen, waarop ze denkt: „Waar blyft-ie nouNu staan de lapjes al een uur te suddere". en er is nog niets te bekennen". Natuurlijk zijn er ook mannen, die iedere dag precies op tyd thuis komen. Dat hangt van de soort van hun werkzaamheden af. Op hèn kun Je de klok gelijk zetten; dat zijn de mannen van de minuut, ja, de seconde" die de hele dag van A tot Z hebben ingedeeld en daaraan om géén waarom laten tornen. In één woord: prachtmannen! In de ogen van de vrouwen dan altijd! HIER hebben we nu een ge valletje, waarop je de klok niet gelijk kunt zetten. „Waar blijft vader? Waar blijft de baas?zoudt ge het best kunnen noemen. Zodra Bello een tipje van zijn neus in de gaten krijgt, rent hy als een bezetene naar beneden, om hem te omarmen en te be snuffelen. Lotje kort de tijd met bellen blazen, zó prachtig als alleen zij ze maken kan: bellen met dui zend kleuren en duizend illusies, die in het latere leven wel uit elkaar zullen spatten Je kunt aan de hondekop zien, dat 't spannen gaat. Nog een ogenblik en de baae komt de hoek om. Het is in ieder geval zyn tijd en iedereen heeft honger, Bello in de eerste plaats. Lo$e blijft kalm, Bello staat op springen. Straks -springt hij misschien het raam nog uit. „Zou er wat aan de hand zijn?" denkt Bello even. „Kijk, dóAr is de baas". Bello is al weg Het had niet lang meer moe ten duren, want als vader thuis komt, is het stel pas compleet. En afgezien van de honger, het is ook het gezelligst als de baas er is. Die mis je immers het méést?.. FANTASIO Foto Will Eiselin, Rijswyz Première van „Een koning in New-York" volgend jaar Pasen van de gewone Parijzenaars, met en te midden van hen. Dit plannetje is ech ter mislukt. Hij hoefde zijn neus maar buiten een deur te steken, of de pers mannen schoten op hem af. En zodra hij zich aan een café-tafeltje had ge zet, werden er zo veel foto- en film apparaten in stelling gebracht, dat hy zich opnieuw in de studio kon wanen. In de hoop verder met rust te wor den gelaten, heeft hij zich zoals de staatslieden dat noemen dus ten slotte een half uurtje „ter beschikking van de pers" gesteld, maar toch niet zonder om een (redelijke) tegen-pres tatie te verzoeken. Dat u mij alsmaar als een stuk wild opjaagt, is blijkbaar onvermijde lijk. Maar ik vraag u vriendelijk mijn kinderen, die nu met hun moeder aan de Rivièra zitten, verder met rust te willen laten. Zij zijn nog te jong om de motieven van die belangstelling te begrijpen en ik zou zo graag zien, dat hun al deze herrie werd bespaard. Chariot ontkende, toen hij hierna over zijn laatste film kwam te spre ken, dat hij daarmede een aanklacht tegen Amerika had willen doen. Dat is onzin, ofschoon deze film vermoedelijk niet in Amerika zal wor den uitgebracht. Maar dat heeft weer heel andere redenen. (Chariot zei het niet. maar het is algemeen bekend dat de Amerikaanse fiscus beweert, dat hij nog voor een paar ton bij hem in het krijt staat, zodat hij met het uitbrengen van zijn film daar te lande toch geen dollar cent wyzer zou worden). Het belang van „Een koning in New York", die volgens Chaplin zelf op nieuw zijn allerbeste film belooft te worden, schuilt uitsluitend in de hu mor. Ik geloof, zo verklaarde hij nog, nu mijn gekste film te hebben ge maakt. En hij herhaalde nog eens: Mijn beste film. U zult dat zeker met mij eens zijn, wanneer met Pasen aan staande „De koning" in première gaat. Chaplin sprak verder de berichten tegen hij ontkende eigenlijk meer dan hij bevestigde dat men „De koning" als zyn cinematografisch tes tament zou moeten beschouwen. Ik ben helemaal niet van plan met werken op te houden. Werken is mijn leven en niets doen zou mijn dood betekenen. Maar voor er een nieuwe film op stapel zal worden ge zet, denkt hij er over eerst nog zyn dertig jaar oude film „Het circus", van geluid te voorzien. In tegen stelling van de „Gold Rush", die hij van een zelf uitgesproken com mentaar heeft voorzien, wil hij „Het circus" geheel nasynchroniseren, zodat het een gewone sprekende film wordt. Hij zou. zo zei Chaplin in antwoord op een vraag, ook wel graag eens een film volledig in Frankrijk willen ma ken. Maar ik ben bang, dat de taal een onoverkomelijk beletsel zal zijn. Mijn Frans is, zoals u hoort, zei hij inder daad wel overbodig, en met zijn meest innemei glimlach, niet zo ecg (Van onze correspondent te Parijs) Charlie Chaplin, of Chariot zoals de Fransen hem gewoonlijk noemen, heeft tenslotte toch moeten toegeven: hij heeft de journalisten, die van de ochtend tot de avond als vliegen rond een honingpot om hem heenzwermden, uiteindelijk maar even ontvangen in de studio te Parijs, waar hij thans be zig is zijn laatste film „Een koning in New York" te monteren. Charleyzoals we hem nu al tien tallen jaren kennen: met strohoed, bamboerietje en slobberbroek Charlie had zo graag incognito in Parijs willen verblijven, om na zyn werk nog eens aan te kunnen leggen in een bistro en het leven te leiden

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 15