AMER INT TUIN De Chinese muur: „Een gordel des verderfs" Een Zoeklicht ZATERDAG 15 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bewogen Leven 6000 km. lang15 meter hoog en om de 200 meter nog hogere torens ecjen ecfen OP DE BOEKENMARKT En tóch zou .Dsjengis Khan, omdat het móest er met zijn scharen over komen TN e sjamaan Guktsjoe kreeg grote macht bij de Mongolen. Hij was het immers, die op zijn witte schimmel door hemel en aarde reed. Hij kende de wil der Goden, hij was het feitelijk, die Temoedsjin tot Kha-Khan had geproclameerd. Géén wonder dan ook, dat hij zich gedroeg als „de eerste" en zelfs de broers van Dsjengis Khan scherp berispte als zij daden deden die hem niet aanstonden. Ja, het leek wel alsof zelfs de grote Khan hem vreesde, want deze deed precies wat de opperste der sjahmanen wenste. Dit nu was niet naar de wens van een groot deel der aanzienlijken, omdat zij veel liever gehoorzaamden aan de Khan dan aan de sjahmaan, die zeer onberekenbaar was. Doch Dsjengis Khan deed alsof hij de daar door ontstane ontevredenheid der aan zienlijken niet merkte en hij ging voort de wil te doen van Guktsjoe. Zelfs toen bleek dat Guktsjoe het erop aanlegde tweedracht te zaaien tussen de Khan en zijn broers, overkwam hem niets. DE aanzienlijken trokken met de schouders en fluister den: „Wat heeft hij? Waarom slaat hij niet terug? Als Guktsjoe de baas wordt zal het met onze macht gedaan zijn, want hij heeft grote macht over het volk". Op een dag, toen niemand het vermoedde, gebeurde het. Guktsjoe, die in het openbaar broers van de Khan beledigd had, werd bij de Khan ontboden. Voordat hij diens tent binnentrad, brak men hem de nek. De Khan liet daarna Moenlik komen en zei: „Je zoon is dood. Ieder, die tegen de Kha-Khan opstaat zal sterven. Eens ben je als een vluchteling tot mij gekomen. Ik heb je met weldaden overladen. Jij en je vrouw kunnen alles behouden en blijven, doch wie het voetspoor van Guktsjoe volgt sterft een vreselijker dood". Toen benoemde de Khan een nieuwe sjamaan en ook deze moest op een wit paard rijden en witte kleren dragen! GROOT was het rijk der Mongolen geworden en talrijk was hun leger. Twee honderdduizend ruiters had Dsjengis Khan. zo verhaalt de sage, doch wat begint men met 200.000 ruiters tegen een buurman van 50.000.000? Het Rijk van Dsjengis Khan grensde in het oosten en zuid oosten aan het Rijk Chin. En de machtige keizers van dat land bouwden al sinds eeuwen aan een enorme muur die het Rijk moesten beschermen tegen de Barbaren. Deze muur was zó geweldig dat hij in de fantasie der Aziatische nomaden een onrustbarende vorm aannam! Niemand had ooit het begin gezien en niemand ooit het einde! Geen paard sprong er over heen, geen dappere klom er tegen op! En achter die enorme muur waren schatten, schatten, onuitputtelijk! Prachtige zijden stoffen, schit terende voorwerpen van goud. Achter die enorme muur lagen steden! In één zo'n stad woonden net zoveel mensen als Dsjengis Khan onder zijn bevelen had! Die steden waren omgeven door water en door muren! En de soldaten waren zo slim! Zij lieten monsters met een vreselijke knal springen en daarna waren er Mongolen dood! JA, de muur was breed en lang! In de tijd van Dsjengis Khan had het volk van Chin er, met tussenpozen, reeds zestien eeuwen aan gewerkt, zodat wij rustig kunnen zeggen dat het het grootste bouwwerk der mens heid is. Niet ingegeven door eerbied voor de Godheid, doch door vrees! De zo vaak gesmade tfapoleon heeft eens gezegd, dat de massa het best in beweging is te krijgen door vrees en eigenbelang! Dsjengis Khan voelde dat hij eens, wilde hy zyn Ryk bewaren, ten stryde zou moeten trekken tegen het Rijk Chin, dat er altyd op uit was geweest om de Barbaren aan zyn grenzen te verdelen. Hij voelde ook dat hij geen zweem van kans had als hu geen buitengewone dingen deed. De berichten die zyn pijlboden hem brachten over de muur maakten hem nog zwygzamer dan hy al was! In hedendaagse geschriften lezen wjj dat de muur wel 6000 km lang is geweest, dat is het zevende gedeelte van de aardomtrek. De hoogte zou op vele plaatsen 15 meter zjjn geweest en op de muur die hier en daar zo breed was dat twee wagens elkaar er op konden passeren, ston den om de 200 meter torens van 12 tot 18 meter hoog! DEZE torens waren uitkykposten en zeer voordelige posities voor de verdedigers. Op sommige plaatsen lagen, zoals by ons de zeedyken, verschillende muren achter elkaar. Als de eerste het zou begeven tegen de vloedgolf der Barbaren, hield de tweede stand. Op sommige plaatsen was de muur in de rotsformatie uitgehakt! Daar had men dus een muur uit één stuk. Op weer andere plaatsen was hy opgetrokken uit graniet- blokken, kunstig geslepen, met afmetingen soms van 520 by 150 bij 200 cm! Deze enorme, regelmatige blokken, véél groter dan by ons ongeslepen hunnebedkeien, waren overdekt met een bakstenenlaag. Niemand weet over welke afstanden deze keien zyn vervoerd, en hoe! Zü zijn met specie gemetseld die beter is dan de huidige en nu nog gebruikt wordtals medicün! Op nog weer andere plaatsen is de muur uit löss opge bouwd. Men stampte natgemaakte löss in een houten kist zonder bodem, en als die droog was verwyderde men de houten wanden. Zo kreeg men „een steen"! In de gebieden waar de muren uit löss zijn opgebouwd, vindt men nu nog slechts modderbanken tussen de zwaarbeschadigde torens! Op afstanden van ongeveer 100 meter waren deuren in de muur gemaakt, waardoor men naar buiten kan. By deze deuren gingen trappen naar boven, waar langs de soldaten van „de Zoon der Hemels" de kantelen konden bereiken. GEEN wonder dat de muur in de fantasie der Barbaren fabelachtige vormen aannam! En zelfs Dsjengis Khan, die persoonlek veel vreemde kooplieden had uitgehoord, was ervan overtuigd dat zün dapperen niets konden beginnen tegen dit bouwwerk, tegen deze, voor de Barbaren, „gordel des verderfs!" Een paard springt geen zes meter hoog, de laagste hoogte van de muur! En tóch zou hy er met zijn scharen over komen, omdat het moést! Rein Brouwer. (Van een onzer redacteuren) Donderdag is het laat ste gat gedicht van de ringdük om de derde LJs- selmeerpolder, de grootste polder ter wereld. Dan beginnen drie ge malen, waarvan de „Wort- man" het krachtigste van ons werelddeel is deze 54.000 hectare droog te ma len. Acht maanden hebben die gemalen daarvoor no dig, en dan zullen van on der de anderhalf miljard kubieke meter water van thans de nieuwe gronden te voorschijn zyn gekomen, die ons land in een vreed zame, maar moeiiyke stryd op de voormalige zee heeft veroverd. Wat een water! Die kreet van verbazing is als verzuchting in de af gelopen maanden wel meer geslaakt. Door Nederlan ders. die achter somber druipende vensters of wa dend door het royaal neer stromende hemelwater iets over het weer wilden zeg gen en zich afvroegen of er nog zoiets als een zo merzon zou bestaan. Wat een water! Wat heeft nu die IJs- selmeerpolder gemeen met de regen waarvan we zo veel te veel gekregen heb ben? Om maar direct met de deur in huis te vallen: in de maand augustus viel op ons land anderhalf miljard kubieke meter regen méér dan normaal, dat is dezelf de hoeveelheid water, die uit de ingedijkte IJssel- meerpolder gepompt zal worden door drie krachtige gemalen in acht maanden tyds Het zegt U waarschijn lijk weinig wanneer wij U vertellen, dat er. in de zo mermaanden juni. juli en augustus in Nederland 317 millimeter regen is geval len. tegen 222 millimeter normaal. Bijna anderhalf keer zoveel dus! In juni viel het nogal mee. Juni was zelfs vrü „droog", want toen viel er 62 mm tegen normaal 63 mm. In juli viel er 127 te gen normaal 75. In augus tus 128 tegen normaal 84 mm. Erg indrukwekkend zyn die cüfers nog niet, want ze zeggen zo weinig. Om ze iets te laten zeggen, moeten we vergeiykingen gaan trekken. Ons land telt ongeveer 35.000 vierkante kilometers grond, dus de grote wate ren, zoals büv. het IJssel- meer niet meegerekend. Gaan we na, wat dan de 128 mm regen in augustus betekent, dan blijkt dat er in die maand royaal vier en een kwart miljard ku bieke meters water uit de lucht viel op ons landje. Dat is zowat drie maal zoveel als de inhoud van die nu ingedijkte toekom stige IJsselmeerpolder (de grootste ter wereld) thans nog aan water bevat en die eerst over acht maanden drooggemalen kan zyn. Het tevéél aan regen in die maand vergeleken by normaal bedroeg anderhalf miljard kubieke meter, dat is dus juist de inhoud.van genoemde polder! In totaal viel er aan re gen in de zomermaanden méér dan gemiddeld op ons land een tweemaal zo grote hoeveelheid water als de IJsselmeerpolder bevat. Dat is meer dan drie kubieke kilometer water extra boven de normale re genval, een „watertoren" met een grondvlak van 1 kilometer breed en een ki lometer lang, en niet min der dan drie kilometer hoog! Dat is verschrikkeiyk veel. Veel meer dan U zich kunt voorstellen. In totaal viel er in de zomermaanden juni, juli en augusttus ruim tien miljard kubieke meter wa ter op ons land. Laat er alle. Nederlan ders, van baby tot grijs aard. éénmaal per week van in een vol bad voor ie der gaan. Hoe lang zou deze voorraad van 10 mil jard kubieke meter dan strekken? Schrik niet 77 jaar! Liet men de hele wereld bevolking in dit Neder landse regenwater van drie „zomermaanden" eenmaal per week baden, dan zou die voorraad altyd nog voor ruim twintig weken strekken. Neem een middelgrote stad als Leiden. Die heeft 'n waterleidingmaatschap- py die stad en ruime om geving van leidingwater voorziet. Hoelang zou zo'n stadswaterleiding genoeg hebben aan het in de drie maanden op Nederland ge vallen regenwater? De Leidse Duinwater Maat- schappü heeft in 1955 zo om en naby de 5 miljoen kubieke meter water gele verd. Op dit peil zou de LDM dus voortwee duizend jaar genoeg heb ben aan de tien kubieke ki lometer die in juni, juli en augustus uit de sombere wolken viel of kletterde. Van het begin van de jaar telling af tot nu toe dus. op het verbruikspeil van thans! Nu gaan we (alleen maar in gedachten) dat water eens opdrinken. We maken er echt een goed stukje werk van en nuttigen twee liter per dag. Dat is heel wat. Een behoorlijke beker heeft een inhoud van een kwart liter. Twee liter per dag is dus acht bekers. Als alle mensen ter we reld acht bekers water per dag zouden drinken, van zuigeling tot en met de oudste Dreés-trekker, dan zouden al die paar miljard mensen nog altydze ven jaren nodig hebben om door de Nederlandse zo- mer-regenval heen te ko men. Dat is allemaal erg grap pig, maar het verzoent ons nog niet met al die regen. Helemaal niet zelfs. We hebben (voor ons persoon- lyk) helemaal geen behoef te om acht bekers regen water per dag te drinken, zeven jaren lang, en er dan nog niét zeker van te zyn of het dan werkelyk op is omdat we moeilijk kun nen gaan controleren of ze in Tibet, Alaska en Nieuw- Zeeland ook wel him aan deel aan het karwei by dra gen. Misschien moeten we het om ons er mee te verzoe nen. van een andere kant bek y ken. Regenwater is goed wa ter. Het is drinkbaar, je kunt er mee wassen, het zou industrieel goed bruik baar zyn, we kunnen er kortom alles mee doen wat we met het water doen dat we uit de kraan halen en waarvoor webetalen. Terwijl het in dergelyke hoeveelheden gratis op ons hoofd valt. Hoeveel kost een kubieke meter leidingwater? Dat is voor de ene plaats anders dan voor de andere. Neem een gemiddelde; zevenen twintig cent per kubieke meter. Dan is er in juni, juli en augustus voor byna drie miljard gulden uit de lucht gevallen op ons kankeren de landje. Ofwel driehon derd gulden per Nederlan der. Bent U nu verzoend met deze zomer? Neen? Nou ja, wy eigenlyk ook niet. Maar het is toch wel een grappig idee, nietwaar? .Meesters der Zweedse Vertel kunst". J. M. Meulenhoff, Am sterdam 1956. Het is verheugend te kunnen consta teren dat de reeks „Meesters der Vertelkunst" zich voldoende weet te handhaven om de uitgever Meulenhoff reden te geven met dit project door te gaan. Deze reeks is een grote uitzonde ring op het gebied van de reeksen; in de eerste plaats, omdat de inhoud van de bundels van een nagenoeg gelijk matig goed gehalte is en in de tweede plaats, omdat hier op zo bijzonder deugdelyke wijze aandacht wordt ge vraagd voor het letterkundige stief kind. het korte verhaal. Het korte ver haal. de vertelling - terecht wordt hier gesproken van vertelkunst - is in we zen een van de boeiendste literaire vormen door zyn geserreerdheid, zijn kracht en zyn spanning. Dat het des alniettemin toch moeilijk is deze pro zavorm tot het publiek te brengen, heeft een voornamelyk technische oor zaak. Het is byna niet doenlyk een verhaal op zichzelf te publiceren, daar een dun boek nu eenmaal koopschuw heid veroorzaakt. De schrijver, die zich met deze fraaie, doch ondankbare vorm bezighoudt, is meestal aangewe zen op publikatie in literaire tijd schriften. Ook vindt een bundel korte verhalen dikwyls minder aftrek dan een roman, althans in Nederland, wat onbegrijpelijk is. daar een dergelijk boek zyn gevarieerdheid als voordeel te bieden heeft boven een roman. Bo vendien is ieder verhaal ontstaan door een creatieve impuls, die werkelijk niet minder is dan die, welke de roman bij de schryver oproept, terwyl het feit dat de hoeveelheid handwerk minder is per creatie, eigenlyk een voordeel is. Een goed verhaal toch wordt door zijn vorm behoed voor matte plekken. De keuze, die P. M. Boer-Den Hoed. de samenstelster van de bundel „Mees ters der Zweedse vertelkunst" gedaan heeft, is over het algemeen goed. Deze verhalen, gepubliceerd in de vertaling van de verzamelaarster. hebben ho mogeniteit en geven zodoende een be- langryk beeld van de hedendaagse Zweedse prozaïsten van Strindberg af. Naast het werk van reeds in Nederland bekende auteurs, zoals bijvoorbeeld de Nobelprijswinnaar Lagerkvist en Mar tinson - jammer dat de keuze van mevrouw Boer-Den Hoed is gevallen op een fragment uit een roman, die kort geleden in vertaling is verschenen by de Arbeiderspers - vindt men vele onbekenden, die met hun werk een verrassing brengen, zoals Stins Aron- son met haar navrante „Het andere Meisje", Albert Engström met „Kapi tein Elg" en Gustaf Hillström met „Fru Petterson". Zo is deze bundel representatief voor de Zweedse letterkunde en een waar dig opvolger \an de „vertelkunsten", die reeds vooraf gegaan zijn. Francis Irby Gwaltney „Giste ren duurde een eeuwigheid". Elsevier Amsterdam 1955. Aan de hoeveelheid oorlogsromans van zogenaamd „blijvende betekenis" schijnt geen eind te komen. Alweer kunnen de liefhebbers van lectuur vol bloederigheid en gefrustreerde jonge lingen hun hart ophalen. Ik meen mijn standpunt ten opzich te van de oorlogsroman op deze plaats reeds enkele malen uiteengezet te heb ben en kan dus wel volstaan met te zeggen, dat ik dit soort boeken alleen dan aanvaard - gesteld natuurlijk dat de kwaliteit van het werk voldoende is - wanneer zy meer, veel meer ge ven dan de beschryving van een geval. Helaas brengt ook deze roman niets nieuws. Het nieuws, dat men er uit op kan doen, is byv. dat alle Amerikaan se beroepsofficieren hysterische sadis ten zijn en alle ^nbekende soldaten helden; iets wat ik niet voetstoots aanvaarden wil. De centrale figuur Gifford wordt ons met zyn milieu ge schilderd op een wyze die, enige rau we woorden daargelaten, goed zou pas sen in een damestijdschrift en het valt dan ook niet te verwonderen, dat zo'n mens wiens leven uit niet anders schijnt te bestaan dan uit sexuele ge neugten gedeeld met zyn wettige echt genote, raar terecht komt als hy ln aanraking komt met een wereldramp. Ruzies, onrechtvaardigheden en schiet- partyen worden met zeer vaardige pen behandeld, maar zijn geborneerdheid belet de auteur zyn talent in dienst te stellen van een interessante visie. De vertaling is letterlyk en schools en dus dikwyls niet juist CLARA EGGINK De Clemotisj een dankbare klimplant Tegenwoordig is men er op uit tuin en huis één geheel te doen vormen en dat kan men onder andere ook berei- j ken door het poten van klimplanten» Dat wil overigens helemaal niet zeggen, j dat elk huis maar onder een lawine van klimplanten bedolven moet wor- den; er kan echter wel meer gebruik van gemaakt worden. Styl en architec- tuur van het huis mogen echter niet verloren gaan, tenzy die lynen beter verdoezeld kunnen worden! De Clematis of bosrank is wel één van i de mooiste klimplanten; er zyn vele soort'en, doch ik heb hier speciaal de 1 groottoloemige soorten op het oog. Voor al de donkerblauwe kleuren voldoen uitstekend. Tegen een lichte muur ko- men die donkere kleuren heel goed tot hun recht; tegen een donkere muur kan men beter wat lichtere tinten zoe ken; zo voldoet wit en roze daar heel goed. Er zyn tegenwoordig ook zeer i mooie purperen tinten; echt iets voor mensen, die van wat byzonders hou- d'en. De Clematis kan men in deze tyd van het jaar wel poten, doch verlang dan van de bloemist of van de hovenier een in pot gekweekt exemplaar. De Clematis laat zich namelyk niet zo best verplanten en om alle risico te vermy- d'en is het beter een in pot gekweekt exemplaar te bestellen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de pot niet mee de grond in mag; die dient men voor het poten stuk te slaan, doch tracht dan toch in ieder geval de potkluit zo veel mogelyk heel te houden. Het plantgat dient vóór die tyd in orde gemaakt te worden en zorg er dan voor, dat het. niet alleen voloende diep is, doch dat het ook breed genoeg is; de wortels moeten niet direct tegen een ondoordringbare wand kunnen stuiten. U moet by het aanplanten van een Clematis met één ding rekening hou den; ze groeit graag met de voet in de schaduw en met het hoofd in de zon en daarom dient aan de voet wat scha duw aangebracht te worden; men pleegt tegen het dunne stammetje wel eens een dakpan te plaatsen en dat leidt tot heei goede resultaten. De Clematis kan vroeg in het voorjaar wel een eindje terug gesnoeid worden, doch u moet er toch niet te veel aan snoeien. Tegenwoordig verwerkt de bloemwin- kelier deze prachtige grote bloemen ook j in diverse bloemstukken; vooral de 1 mooie lila-kleurige Prins Hendrik wordt hiervoor gebruikt. I

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 14