Johanna Henclrika Broeren maakte de 12.000 van Voorschoten vol Foto albums Leids Soldatenkoor tivee jaar) gaf uitvoering in de Doelen Drie eeuwen Hollandsclie hoeren Vulpenkliniek 'N LEEG SIGARENKISTJE Jan Wolfslag 95ste jaargang Vrijdag 14 september 1956 Tweede blad no. 28935 Er zijn in ons land betrekkelijk weinig militaire zangkoren. Is het enthousiasme niet groot genoeg of zijn er teveel technische bezwaren ver bonden aan de instandhouding van een dergelijk koor? Deze vraag laat zich niet gemakkelijk beantwoorden. Feit is, dat Leiden reeds sedert twee jaar kan bogen op een soldatenkoor, dat niet alleen bijzonder populair is, maar ook tot een van de grootste gerekend mag worden. Er zijn zelfs al plannen gemaakt om deze Leidse zangers nog in dit seizoen voor de radio te laten optreden. Ongetwijfeld tot grote voldoening van de dirigent, de heer H. Rijnbeek. Binnenkort voor de radio? Ter gelegenheid van het tweejarig be staan van het koor van de Koksschool werd gisteravond in de manschappen- kantine van de Doelenkazerne een in velerlei opzicht geslaagde uitvoering ge- geven. Medewerking werd verleend door de heer B. Mulder (bariton) en zes ioneens van het Sleutelkoor. Dit zang- festijn. dat o.m. werd bijgewoond door de garnizoenscommandant, Lt.kol. H. W. Gerth van Wijk en diens echtgenote en namens de K.R.O. door mevrouw Im- mink, was het begin van een reeks ont spanningsavonden, welke onze ih de Dr. A. A. Hulshoff overleden OUD-LECTOR LEIDSE UNIVERSITEIT In de ouderdom van 73 jaar is overle den dr. Allard Abraham Hulshoff oud lector aan de Leidse Universiteit voor de tropische hygiëne en geneeskunde. Dr. Hulshoff is jarenlang geneesheer-di recteur geweest van het Centraal Bur ger Ziekenhuis te Batavia, welke functie hjj in 1928 verwisselde voor geneesheer directeur van het havenziekenhuis te Rotterdam. Als zodanig werd hij in 1948 opgevolgd door dr. Boonebakker. Hij bleef toen wel aan het ziekenhuis ver bonden als internist. GOUDEN BRUIDSPAAR Woensdag 26 september a.s. is het vijftig jaar geleden, dat de heer G. de Boer en mj. E. Smit, thans wonende in de Anna Paulownastraat 48, met elkander in het huwelijk traden. Bruid en bruidegom, resp. 73 en 74 jaar, zijn beiden in Leiden geboren. De heer de Boer is ruim 32 jaar in gemeentedienst geweest. Hield hij zich vanaf zijn vijf tiende jaar bezig met het snoeien van bomen, op latere leeftijd werd hij met rioleringswerkzaamheden belast. De jubilars is op het ogenblik slecht ter been. maar zijn echtgenote is kernge zond en houdt zich nog wat graag met de huishouding bezig. Uit dit huwelijk wrden vijf jongens en een meisje ge boren, terwijl de verdere nakomeling schap van ht gouden echtpaar bestaat uit twaalf kleinknderen en een achter kleinkind. OLIESTOOKDEMONSTRATJIE IN „DEN BURCHT" Voor de oliestookdemonstraties, welke de firma Jan de Nie en Zonen in de af gelopen drie dagen in de Jacoba-zaal van „Den Burcht" heeft gehouden be stond zeer grote belangstelling. Ruim 2000 personen hebben in deze dagen ken nis gemaakt met dit verwarmings systeem. Een uitgebreide collectie haar den en kachels was geëxposeerd, terwijl men zich ook kon laten voorlichten om trent de mogelijkheden van industrie- en schoolverwarming. JAARVERGADERING „PROFESSORENWIJK" Woensdag j.l. hield de S.P.W." haar jaarvergadering in het clubgebouwtje ..Het Profje" aan de Burggravenlaan. De notulen der vorige vergadering alsmede de jaarve rslagen van de secre taris en de penningmeester werden goedgekeurd. De kascommissie bracht verslag uit en dechargeerde de pen ningmeester voor zijn uitstekend beleid. De aftredende bestuursleden, de heren van Os en van der Veen werden her benoemd, terwijl de heer van Tol. die door omstandigheden als wedstrijdlei der moest bedanken, werd opgevolgd door de heer Vink. Bij de prijsuitreiking werd de wissel- prijs voor de onderlinge competitie voor de tweede maal in successie toegekend aan de heer de Vries. De heer Huussen ontving een prijs voor de beste resul taten in de bondswedstrijden. Na het besluit weder met twee tien tallen uit te komen in de competitie van de L.S.B., kwam het punt onderlinge competitie aan de orde. Besloten werd voor het a.s. speelseizoen het nieuwe z.g. „swsteem Keizer" in te voeren, dat vele voordelen blijkt te hebben. De rondvraag leverde een vruchtbare bespreking op. waarna tegen het mid dernachtelijk uur deze zeer goed be zochte vergadering werd gesloten. VERON WACHT WEER EEN INTERESSANT SEIZOEN De afdeling Leiden van de Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland wacht weer een interessant seizoen. Tijdens een gisteravond in het gebouw Rehoboth aan het Rapenburg gehouden bijeenkomst heeft de voorzit ter, de heer P. van Weerlee het een en ander medegedeeld over de komende activiteiten. Ook de leden kregen deze avond gelegenheid om hun wensen t.a.v. bepaalde onderwerpen kenbaar te ma ken. Vele suggesties werden gedaan, waarmede het bestuur rekening zal houden. De heer Grimbergen gaf tijdens deze bijeenkomst een interessante uit eenzetting van hetgeen men met een mengtrap kan doen. Onze stadgenoot, de heer C. J. Dec kers. behoort tot de prijswinnaars van de actie „Dertig jaar autolakken", geor ganiseerd door de Sikkens lakfabrieken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hans. zn van J. Kanbier en N. E. de Vos; Johanna, dr van A. H. M. van Vuu- ren en J. van Leeuwen; Willem, zn van P. F. Zaalberg en E. Molenaar; Maurits Alexander, zn van L. S. Nauta en A. J. J. Beumer; Maria Jannetje, dr van J. P. Buis en g. Ju; BendTik, zn van P. Pronk en a. Barmentlo; Robert), zn van A. Ouwerkerk en M. van t Wout. OVERLEDEN J. J. Kooreman, man 77 Jr; G. D. Maryt, huisvr. van Tlmmere, 67 jr.; L. L. Servaas, man 56 jr. Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Tesselschadestraat, voorzover gelegen tussen de Lage Moreweg en de Bredero- straat. met ingang van heden, voor d? duur der aldaar plaatsvindende bestra- tlngswerken gesloten is verklaard voor het. verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Sleutelstad gelegerde militairen de ko mende winter nog te wachten staat. Na het welkomstwoord van adjudant J. Nieuwenstein werd door het koor een gevarieerd programma afgewerkt, dat o.m. werkjes vermeldde van Schubert (Zum Sanctus), Mozart, Weber en Ver di. Gedisciplineerd en met opmerkelijk veel animo zongen de mannen ..Land- erkennung" van Grieg. het Russische koorwerkje ..Die Zwölf" Raüber" en natuurlijk het Slavenkoor van Verdi. Een fragment uit de opera „La Forza del Destino", waarbij de sopraanpar tijen werden gezongen door de jongens van het Sleutelkoor. vormde een im- possant besluit van het eerste gedeelte van de avond. Daarna volgde o.m. nog het bekende Zigeunerkoor van Verdi en FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: De Vlieger-van Lidt de Jeu- de, z. Den Haag; M. Haverkamp Bege- mann-Van der Mieden van Opmeer z. Diepenveen; Halbertsma-Meijburg d. Canada; Hollander-Hennink, z. Sao Pau lo; Welling-Moulaert z. Parijs; Van Eyck-Steinkühler, z. Rotterdam; Van der WeesVan den Heuvel, z. Curasao; Affourtit-v. d. Graaf, z. Vlissingen. Getrouwd: J. W. Timmer en A. H. Timmer, Groningen; A. Hartman en M. H. de Lint, Zevenbergen; mr. Th. Hil- len en A. M. J. Blonk; J. W. F. Wisch- hoff en M. Wiechert. Den Haag. Overleden: H. Schumacher, m. 74 j. Den Haag; J. J. Riem Vis, m. 65 j. Den Haag; dr.. ir. N. H. van Doorninck, m. Philippynen; dr. Jan Boeke, m. 81 j. Utrecht; A. H. H. van Wolfften Palte— Germs, vr. Almelo; L. WentinkGroe- newegen, vr. Amsterdam; F. Bicker Caarten, m. 57 j. Den Dolder. het vrolijke Jage-rslied van Weber. Jam mer dat de akoestiek van de ruime kan tinezaal een en ander te wensen over liet. De heer M. Obdam zorgde voor een uitstekende pianobegeleiding. Rest nog te vermelden, dat tussen de bedrijven door de Kohala's Hawaiians zich presenteerden, terwijl Dolf Delpra- do de aanwezigen met zijn Surinaamse liedjes vermaakte. Hoogst zeldzaam zaken jubileum Driehonderd jaar geleden verkocht men op Haarlemmerstraat 56 reeds „vette wariërs" Eén der vele, zo niet de oudste middenstandszaak, bestaat binen kort drie honderd jaar. Een reliëf, dat sinds men senheugenis prijkt boven de winkeldeur van het pand Haarlemmerstraat 56, wyst uit. dat zich in dit pand in het jaar 1656 „De Hollandse Boerin" vestigde. Zangavond Pieterskerk TEN BATE VAN BOUW NIEUW DIACONESSENHUIS Het Leidse Actie-comité, dat zich nu reeds enkele jaren inzet om een finan ciële basis te leggen voor de bouw van een nieuw Diaconessenhuis, heeft ook voor de komende maanden weer vele activiteiten op zijn programma staan. Gezien de grote belangstelling, welke het vorig jaar bestond voor de zang avond in de Pieterskerk, heeft dit comi té besloten wederom een dergelijke avond te houden, die dan tevens bedoeld is als inzet van de actie 19561957. Aan deze avond, welke a.s. donderdag in de Pieterskerk wordt gehouden, ver lenen medewerking Dé van Oenen (so praan), Mees van Huis (orgel). Geert Geukes (trompet), het Chr. Capels Mannenkoor, de Chr. Muziekvereniging „Concordiade Leidse kerkkoren van de Herv., Geref.. Chr. Geref., Doopsge zinde en Remonstrantse Gemeente, zang klassen van enkele Leidse scholen en het zusterkoor van het Diaconessenhuis. Het geheel staat, onder leiding van Arie Pronk, cantor-organist te Gouda. Ds. J. N. de Ruiter, herv. predikant en ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predi kant, zullen resp. een openings- en slot woord spreken. VOORSCHOTEN D.E.S. DAMNIEUW Woensdagavond hébben de leden van de Voorschotense damvereniging DES de eerste ronde voor de onderlinge bor denwedstrijden gespeeld. Deze wedstrij den gelden tevens voor het kampioen schap van Voorsohoten. De uitslagen luid: Eerste 'klasse: Ouds hoornOostergo 02; ZitmanVan Bemmelen 11; J. v. d. VlekkertDe Bruijn 0—2; Stauthamer—Weggen 0—2; J. v. d. VeldenStorm 02. Tweede klasse: Van DelftDe Ruij- ter 02; Van EgmondKnol 02; Th. v. d. Hulstv. d. Munt 20; Westerbeek mevr. Vermeulen 20. Opbrengst De collecte voor de kan kerbestrijding, verzorgd door de Fede ratie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning, heeft in Voorschoten het prach tige bedrag van f. 1562,83 opgebracht. Dit reliëf, waarvan ook sprake is in het boekje „Oude gebouwen te Leiden" een uitgaven van de Vereniging Oud- Leidien geeft eenin hout gesneden voorstelling van een boerin, te midden (Ingez. Med.-Adv.) zoals U ze in Leiden nog niet zag, zo fraai, zo modern van dessin en opmaak, tegen prijzen die „VOOROORLOGS" aandoen! en wat belangrijk is: Elk album bevat zuurvry fotokarton, waar door Uw foto's niet verkleuren. ZIE ONZE SPECIALE ETALAGES. U zult verbaasd staan. G. WOLFSLAG, Breestr. 145 Het reliëf boven de winketdeur van het perceel Haarlemmerstraat 56. (Foto L.D./Van Vliet.) van boter en kaas. Aan haar linkerzijde staat een koopvrouw met Leidse en Goudse kaas .uitgestald op blauwe schra gen. Rechts van haar bevindt zich een koopman met boter in houten tonnetjes, eveneens op schragen. Eén tonnetje is geopend en toont de boter, welke naar toenmalig gebruik, keurig met een boter spaan is opgemaakt. De tegenwoordige eigenaar van dit Leidse zuivelbedrijf, de heer F. C. Onne- kink, die in dit pand thans tien jaar de scepter zwaait, was in dit derde eeuw feestjaar van zijn bedrijf uiteraard zeer benieuwd naar de historische achter grond van deze Hollandse boerin. Hij zocht, contact met de heer A. Bicker Caarlen. bestuurslid' van de Vereniging- Oud-Leiden, wiens nasporingen, o.a. in het Leids Gemeente-archief, tot resul taat hadden, dat aan de hand' van de ge gevens vande gilden gebleken is, dat er in die jaren reeds een zaak in dit perceel Uitstel commando-overdracht De overdracht van het militaire com mando van Noord-Sumatra door kolo nel Simbolon aan de voormalige vice- chef staf van het leger, kolonel Zoel- kifli Loebis, dat op 17 september was gesteld, is uitgesteld. Deze verklaring trok grote aandacht in politieke krin gen in Djakarta. Kolonel Loebis was indirect verant woordelijk voor het aftreden van het eerste kabinet Ali Sastroamidjojo vorig jaar en leverde kort geleden kritiek op de premier wegens diens bemiddeling ten gunste van de minister van Buiten landse Zaken, Roeslan Abdoelgani, toen de militaire commandant van West-Java kolonel Kawilarang, op 13 augustus j.l. de minister trachtte te arresteren.. gevestigd was, waarin een bedrijf of ne ring werd uitgeoefend', behorend tot de „vette wariërs". Vette wariërs waren sinds 1661 kaas kopers, kramers en buitenlieden, die met spek en ham ter markt kwamen en ver kopers van vette oliën. Vóór 1661 behoor den ook de apothekers tot dit gilde. Er kan dus gevoeglijk worden aangenomen, dat dit reeds in 1656 kaar en dergelijke produkten op de Haarlemmerstraat 56 werden verkocht. Het feit. dat het dit jaar eveneens 300 jaar geleden is. dat het Waaggebouw in gebruik werd genomen, sluit de veron derstelling niet uit. dat de eerste par tijen kaas, die in dit historische gebouw werden gewogen, o.a. ook in het pand op d-e Haarlemmerstraat werden verkocht. Volgens oude gegevens is het bedryf vele malen in andere handen overge gaan. het voor laatste in die van de fam. Van der Voort, die hier vanaf de laatste eeuwwisseling tot 1946 handel heeft ge dreven. Ter gelegenheid van dit hoogst zeld zame zakenjubileum houdt de heer Onnekink a.s. dinsdagmiddag van 35 uur receptie. (Ingez. Med.-Adv.) Hedenmiddag om ruim twee uur sprak burgemeester Van der Hoeven van Voor schoten de wens uit, dat Johanna Hen- drika Broeren zou mogen opgroeien tot een waardig burgeres van Voorschoten. Het is niet de gewoonte van burge meesters, deze wens by de geboorte van iedere ingezetene uit te spreken. Dit was echter een zeer byzondere baby: de twaalfduizendste ingezetene van Voor schoten, gisteren geboren! Burgemeester Van der Hoeven bezocht vanmiddag de woning van de jong geborene, Hyacinthstraat 12, waar hij de jonge moeder, mevrouw J. W. T. Broe renGerritsen, gelukwenste, de vader, de heer C. Broeren begroette (een ge lukwens was aan hem reeds uitgesproken toen de vader de kleine vanochtend kwam aangeven) en de twaalfduizendste (zich nog niet van enig „gewicht" bewust) kwam bewonderen. En bovendien een spaarbankboekje kwam aanbieden na mens de gemeente. De jonge Lia Broe ren, die binnenkort vier wordt, vond het als enige zusje van de jonge baby maar wat mooi, al die vreugde en dat drukke bezoek. Burgemeester Van der Hoeven werd bij zijn bezoek vergezeld door de heer Oos- terbaan, waarnemend secretaris. De groei van de gemeente is zeer snel gegaan. Voor de oorlog ruim 5000 inwo ners, in 1950 de tienduizendste, in 1953 de elfduizendste en reeds nu de twaalf duizend vol. Deze geboorte was niet alleen voor het gezin Broeren een feest, ook voor de ge meente die blykens deze cijfers een eo bloeiende tijd doormaakt. Op de foto wenst burgemeester Van der Hoeven mevr. Broeren, die Johanna Hendrika bij zich heeft, geluk. Op de voorgrond het zusje Lia en op de achter grond de heer Oosterbaan. (Foto L.D./Van Vliet.) is stellig niet de aangewezen bergplaats voor Uw foto's. Kom eens kijken naar onze moderne collectie FOTO-ALBUMS en kóóp zo'n fraai exemplaar. BREESTRAAT 123 Foto-ciné HAARL.STR. 102 t.o. het Stadhuis - t naast „BATA" telefoon 21851 telefoon 32778 WASSENAAR IRENE OP MARS Zaterdag a.s. zal de Chr. Gymnastiek vereniging Irene een propagandamars door de gemeente maken met aan de kop van de stoet de eigen band. Ver trek vanaf het Molenplein om halfzes. ATLETIEKVERENIGING S.I.O.S. Alhier is opgericht de Atletiekvereni ging SIOS, waarvan het bestuur is sa mengesteld als volgt: voorzitter de heer J. van der Vuurst de Vries, secretaresse mej. F. J. H. Mulder, penningmeester de heer J. Blankespoor, commissarissen de heren H. Klinkhamer jr. en A. Lan- gerak. BUURTVER. DEYLEROORD Het bestuur van de onlangs heropge richte buurtvereniging Deyleroord is thans samengesteld als volgt: vooratter de heer F. L. G. Bode, secretaris de heer L. van Rooyen, penningmeester mevr. M. A. M. Zeedijk-Fein. commissarissen de heren A. van Diemen, N. van der Marei, D. J. Knijnenburg en P. Th. Westgeest. Lezers schrijven... HET WAALS EN HET FRANS In uw blad van dinsdag j.l. las ik met belangstelling het stukje onder het op schrift: „Lachen de Nederlanders om de taal der Vlamingen?" In dit ver band het volgende: Vóór de laatste wereldoorlog woonde ik in Vilvoorde en dreef aldaar een kleine lijmfabriek. Hierdoor kwam ik met veel zakenmensen over geheel Bel gië en het Groot-Hertogdom in con tact met als gevolg, dat ik vele dialec ten hoorde, zowel in het Vlaams als in het Waals. Met het Vlaams had ik nim mer moeite in tegenstelling tot het Waals, om te begrijpen, wat mij ge vraagd of verteld werd; sprak ik mijn schoolfrans tegen een Franssprekend persoon, dan werd ik als regel goed be grepen. Later las ik in een blad. dat het Waals geen dialect van het Frans is. Wat het dan wel is? Het is volgens die deskundige schrijver een Romaanse taal zoals b.v. het Spaans, het Italiaans en het Provengaals: zoals dit laatste werd het Waals door het Frans ver drongen dank zij het officieel gebruik, het onderwijs en de gelijkenis, die er tussen de Romaanse talen bestaat. Een staaltje: Luik is in het Frans: Liège, in het Waals: Lid je. Deze taal wordt nog gebruikt. Het vooroorlogse onderzoek van J. M. Remonchamps, aangehaald door prof. dr. L. Michel en dat nu nog aanvaard wordt, wees uit, dat op 900 Waalse gemeenten in 73% der gemeenten meer dan 90% der be volking de streektaal bij voorkeur ge bruikt. Hebben de Fransen nu ongelijk In dien zij de Waalse taal geen Franse taal noemen en nu ter onderscheiding van hun mooie taal dit nu maar „le Beige" noemen? Laat het Brusselse dagblad „Le Soir" hierover toch zwijgen, gezien in het licht van bovenstaande toelichtingen door deskundigen. Over het Vlaams is ook nog wel een en ander te vertellen, bijv. het Neder landstalig universitair onderwijs telt bij de 7000 studenten; sedert 36 jaar wordt er in het lager onderwijs A.B.N. ge sproken. Er verschijnen 16 Nederlandse dagbladen in België, waarvan er één met een dagelijkse oplage van ruim 300.000 nummers. Wie lacht er nu nog? Met de meeste hoogachting, C. VAN DRIMMELEN Nzn. VAL VAN 10 METER Een 46-jarige opzichter is van het dak van de brandweerkazerne aan de Rijs- wijkseweg gevallen waarbij hij 10 me ter naar beneden viel. Zijn val werd ge broken door een kippenhok. De man is ter observatie naar een ziekenhuis ver voerd. WARMOND RAADSAGENDA Op dinsdag 18 september a.s. zal de raad der gemeente voor een openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staat vremeld een voorstel van B. en W. tot het voeren van verweer tegen de door de heer J. van Winsen gevraagde verlenging van pacht van grond, gele gen in het uitbreidingsplan „Oost". Aan bieding ter vaststelling van de 32e wij ziging der gemeentebegroting dienst 1955, betreffende wyzging van diverse posten. Aanbieding ter vaststelling van de 21e wijziging derg emeentebegroting, dienst 1956, betreffende subsidiëOring van het jeugdwerk. Voorstel van B. en W. betreffende het toekennen van een grond- met bouwvoorschot voor de bouw van een jaarlijkse bijdrage in de exploitatie-tekorten van 15 woningwet woningen aan de HerenwegLockhorst- laan, aan de woningstichting „Warmun- da". Beneoming van de leden van de Ad vies-Commissie. als bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet 1947. voor de periode 1 oktober 1956 t/m. 30 septem ber 1957. B. en W. bevelen ter benoeming aaan: mevr. C. WeiiersSikking. Norre- meerstraat 34. de heren J. v. d. Voet, Herenweg 8. P. J. van Riin. Oranje- Nassaulaan 26. J Breedijk. Endepoellaan 5 en J. C. C. Nieuwveen. Herenweg 27. Voorstel van B. en W. d.d. 4 september 1956 tot aankoop van de boerderij Jan Steenlaan 36 alhier met aanhorigheden. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZ1CHT KON. OLIE IN HET MIDDELPUNT VAN DE BELANGSTELLING Amsterdam, 14 september Terwijl de beurs op deze laatste dag van de week over vrijwel de gehele li nie een ongeanimeerde houding ver toonde en het zakenverkeer uitermate beperkt bleef, stond Kon. Olie door een willige stemming in het middelpunt van de belangstelling. De oorzaak daarvan was dezelfde als gisteren toen het hoofdfonds een tiental punten opliep op geruchten over een verwachte splitsing der aandelen In Amerika Over deze ge ruchten is inmiddels niets tastbaars be kend geworden. Men blijft nog in het onzekere wat er van waar is maar me rendeels helt de beurs over tot de me ning dat zeer binnenkort belangriik nieuws van de Koninklijke Shellgroen kan worden tegemoet gezien, nieuws dat op het ogenblik zeer gunstig wordt ge ïnterpreteerd. Nadat Amsterdam giste ren was vooruitgegaan is Wallstreet ge volgd met een stijging voor Roval Dutch van ruim 4 dollar. In het avond- verkeer zijn Koninklijke hier dan ook verder opgelopen en vanochtend zette de stijging zich voort tot 832 toen bleek dat de beurs van San Francisco voor Royal Dutch een koers van 109 dollar had genoteerd. Vanmiddag ging alle aandacht uit naar de oliehoek en heerste daar de ge hele middag een drukke affaire waarbij de koers echter vrijwel op het peil van hedenmorgen bleef; 83414 was het hoog ste niveau. Het was opmerkelijk dat de andere internationale fondsen zich af zijdig hielden, zelfs Unilever. Zoals ge zegd was in de overige afdelingen wei nig tedoen. Scheepvaart lag onveran derd. uitgezonderd HAL die 4 punten verbeterden. Indonesische waarden wei felend en ongeanimeerd. Staatsfondsen merendeels prijshoudend maar de staf- fellening was aan aanbod onderhevig. De markt sloot rustig. Vandaag was de inschrijving voor houders van claims op de uitgifte van f. 1 miljoen aandelen in de Veenkoloniale Bank tegen 100 De claims werden voor het laatst verhan deld. WISSELKOERSEN. Amsterdam 14 september. - Lnden 10.62%—10.63%; New York 3.82%— 3.83%; Montreal 3.93T1*—3.93^Parijs 1.0825—1.0835. Brussel 7.63%—'7.64%; Frankfurt 90 91%-90.96%; Zürich 87.20% 87.25%; Zürich (vr. francs! 89.34% 89.39%; Stockholm 73.81%—'73.86%; Kopenhagen 54.93—54.98; Oslo 53.19%— 53.24%; Milaan 61.05%—61.10%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 14 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 64 04% Grootboek obl89 L Ned '51 3% 93% B 63% B Ned. '53 (3%) 93 93% Ned '48 3% 88% 88% Ned. '54 3% 88 88 Ned. *5 3% 88% 88% Ned. '55 n 3% 89% 89% Ned. '47 3% 391% 91H Dollarlng '47 3 94Ve Ned '56 3% 94 94 Investenngscert. 3 03% 93% Ned. 62-64 3 63% 93% Indlë *37 A 3 92% 91% Grootboek '46 3 88% 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 53% 52 Nat. Handelsbank 120 119% Ned Handelmij191 190 A.KU 250% 247 Philips 275% 274% Onliever 392% 391% Wilton Feyenoord 319 322% Bill ton 2de r226 229 Kon Olie f.50.— ..404 Kon. Olie 811% 833 Amst Rubber 78% 77 Holl Amer lijn 192 196 Kon Ned Stoomb 171% 171% Ned Scheepv Unie 172% 171% HV-A103% 101 Java Cult61 Dell Mij111 107% Senembab76% 76% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 3 93% 93% Den Haag 1937 1 3 Lelden 1947 R'dam *37 I m 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 95% 95% Premieleningen A dam *51 2% 116 114% Eindhoven '54 2% 98 97% Enschede '54 2% 95 94% Den Haag '511 2% 105% 104% idem n 2% 105 103 R'dam '52 I 2% 110% 108L idem n 2% 106 1 04% Utrecht'53 2% 107 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 242% 243 Rotterd. Bank 210 210 Twentsche Bank219% 219% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir fabr 217% 217% Kon. Ned. Grofsm 116 118 Rott. Droogd Mij 600 596 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen BorsumlJ. cv A f 1000 88 88 Intern a tio105 106 Diversen Albert Heyn283 285 Ned. M. Walv Vrt. 69 68% Spoorwegen Deli Spoorw Mi) 20 19% Amerik. fondsen Anaconda 83% 83% Shell Oil Cy98 99 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 13/9 Holl Constructie 424 420 Ing bur v Bouwnijv 1241. iLS Int Kunststof 1 aid 61 60% Kon. Ned Bdelmet 66 66GB Pref wa. idem 70 69% Textiel Gebr v Wijk 78 77% Leldsche Wolspinn 364GB 367GB Ned Electrolasm 355GL Sikkens Laklaor '53 480GB Ver. Touwfanrieken 177% 178 Wernlnk's Betonm 96% 96

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3