LOODSEN GEMACHTIGD DEZE WEEK WERK NEER TE LEGGEN Prof. de Gaay Fortman op zoek naar ministers WEERBERICHT Risico's rondom Suez toegenomen Maar Nasser kan hen straffen met vijftien jaar gevangenis negens sabotage Eisenhower erkent recht van geweld, maar eerst dan als er geen andere oplossing is Koningin Juliana bij opening van Heusden's nieuwe Raadhuis Ondanks bedankjes o.a. van VVD heerst een groeiend optimisme 95ste Jaargang WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 No. 28933 LEIDSOH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel L' Lelden 0110 no 57055 HoofdredacteurJ. Brouwer ,7._ per uwartaal; t235 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze corresponden ten in Londen en Parijs) Het Suezkanaal zal waarschijnlijk tegen het einde van deze week ontoegankelijk zijn voor de scheep vaart: de (niet-Egyptische) loodsen, alsmede de technici en leden van het administratief personeel zijn gisteravond namelijk door de oude Suezkanaal- maatschappij in Parijs gemachtigd zich vrijdag of zaterdag a.s. terug te trekken. In Parijs vermoedt men, dat de grote meerderheid van het buitenlandse personeeldat zich al meermalen officieel over de politieke druk van de regering-Nasser had beklaagd en dat bovendien onder zeer moeilijke omstandighe den moet werken, dit advies van zijn maatschappij wel zal opvolgen. Het is duidelijk, dat de toestand in Omtrent de beslissingen, die de Engelse en Franse regeringsleiders in Londen hebben genomen, veronderstelt men in Parijs, dat zij op het economische en niet op het militaire vlak zullen liggen. Londen en Parijs zullen mogelijk over gaan tot economische sancties en boycot tegen Egypte, doch de sleutel van het succes van dergelijke maatregelen ligt in Washinton! President Eisenhower ver klaarde gisteren op een persconferentie, dat de V.S. het recht van Groot-Brittan- nië en Frankrijk zullen erkennen geweld te gebruiken om het Suezkanaal open te houden, indien alle vreedzame middelen zijn litgeput en indien Egypte een of andere daad van agressie pleegt. Eisenhower voegde hieraan echter toe, dat hij er zeker van is, dat de Suezkwestie aan de Ver. Naties zal worden voorgelegd, voordat er geweld zal worden gebruikt. Voorts werd in Washington vernomen, dat Amerika de Engelsen en Fransen beloofd heeft in alle olie-behoeften van West-Europa te zullen voorzien, voor het geval de olietoevoer uit het Midden oosten zou worden afgesneden. Onze correspondent in Washington telegrafeerde ons hedenochtend, dat men in de Amerikaanse hoofdstad sterk de indruk krijgt, dat de Amerikaanse rege ring er, bij gebrek aan een oplossing, voordeel in ziet de zaak slepende te hou den. Hoe langer de kwestie slepende blijft .hoe meer kans er is, dat de gemoede ren afkoelen, uiteraard met dien verstande, dat de vaart door het Suezkanaal ongehinderd voortgaat. De atmosfeer was rustig en openhar tig. Nasser ging van het standpunt uit dat dit Egypte's kanaal was en niemand er zich mee diende te bemoeien. Men- zies geloofde, dat Nasser de financiële problemen onderschatte. Egypte door deze beslissing weer ernstiger is gewor den. De buitenlandse loodsen werken thans namelijk voor een genationaliseerde onderneming en hun eventuele vertrek kan door de regering-Nasser met vijftien jaar gevangenisstraf worden gestraft. De nieuwe maatschappij heeft dan ook al bekendge maakt, dat vertrek van de buitenlandse loodsen als een vorm van sabotage zal worden beschouwd. Mocht Nasser inderdaad in deze geest op de aanbe velingen van de oude maatschappij reageren, dan zullen incidenten moeilijk kunnen ivorden vermeden. En zulke incidenten zouden mogelijk kunnen leiden tot interventie van Engeland en Frankrijk. worden niét als lange-afstandsvluchten beschouwd, daar de toestellen niet ver der vliegen dan Cairo. Naar wij van de directie van de Stoomvaartmij. „Nederland" vernemen moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat het Nederlandse schip „Johan van Oldebameveldt", dat onderweg is van Djakarta naar Aden, deze thuisvaart via Kaap de Goede Hoop zal maken. Het schip, dat de 14de in Aden wordt verwacht, heeft repa triërende Nederlanders aan boord. Straf-expeditie van Israëlische soldaten tegen Jordanië Jordaniërs sleepten lijken naar eigen gebied Een woordvoerder van het Arabische Legioen in de Jordaanse hoofdstad Am man deelde vandaag mede. dat een grote groep gewapende Israëliërs in de vroege ochtenduren van heden de grens tussen Israël en Jordanië overschreden heeft en een aanval gedaan heeft op een po litiepost in het gebied van Hebron. Er zouden negentien Jordaniërs zijn ge dood en twee gewond, maar deze cijfers zijn nog niet definitief. De Israëliërs zouden gebruik hebben gemaakt van automatische wapenen en explosieve middelen. Aangenomen, dat deze Jordaanse le zing juist is, dan ziet het er naar uit, dat de Israëliërs blijkbaar een straf expeditie hebben ondernomen voor de aanval ,die Jordaniërs maandag bij He- bron hebben ondernomen op Israëlisch gebied. Aanvankelijk was de indruk ge wekt. dat de Joodse soldaten op Jor daans gebied waren doorgedrongen, van wie er zes gedooa waren. Het onderzoek door waarnemers van de V.N. heeft in tussen aangetoond, aldus maakte Radio- Jeruzalem bekend, dat de Jordaniërs de lijken van de gesneuvèlde Israëlische militairen naar Jordaans gebied hebben gesleept om zo de schuld op Israël te laten vallen. De Jordaniërs zijn dus maandag op Israëlisch gebied doorge drongen. schoten daar zes Joodse solda.- ten neer en trachtten op bovengenoem de wijze de schuld op Israël af te wen telen. Het is waarschijnlijk, dat de actie van Israëlische soldaten van heden ochtend als wraakmaatregel tegen deze Jordaanse grensoverschrijding gezien moet worden. Onthulling epitaaf gesneuvelde inwoners Vele duizenden uit Heusden en verre omtrek hebben gistermiddag met groot enthousiasme Koningin Juliana verwelkomd toen zij in Heusden aankwam om de plechtige ingebruikneming van het nieuwe stadhuis van deze gemeente bij te wonen en de epitaaf voor de in 1944 gesneuvelde inwoners van Heusden te ont hullen. Voor het nieuwe stadhuis, dat van een smaakvolle versiering voorzien was. stond aan de ene zijde de schooljeugd van Heusden. feestelijk getooid en zwaaiend met oranje en rood-wit-blauwe vlaggen, terwijl aan de andere zijde de gilden Sint Blasius van Heusden en Sint Catharina van Erpt stonden opgesteld. Uit gezaghebbende Italiaanse zee vaartkringen wordt vernomen, dat de schepen Tripolitania en Argentina aan de gewone dienst onttrokken zijn en in reserve gehouden worden voor het geval, dat de situatie in Egypte verergert. Zij zullen dan gebruikt worden voor repa triëring van in Egypte wonende Ita lianen. Het stoomschip „Diana", dat dinsdag in Napels is aangekomen, zal daar op orders blijven wachten. De Italiaanse consulaten in de ka naalzone zijn dinsdag begonnen met het registreren van Italianen die Egypte ..in geval van nood" willen verlaten. De Italiaanse consul in Cairo ver klaarde, dat het slechts gaat om mensen die mogelijk financiële hulp nodig kun nen hebben als zij bij verergering van de toestand zonder werk komen en naar Italië terug willen. Menzies ivas gisteren somber gestemd Onze correspondent in Londen telefo neerde hedenochtend: Het staat nu vast, dat Engeland en Frankrijk het Suezconflict formeel on der de aandacht van de Ver. Naties zullen brengen, maar zij zullen niet vra gen. om het op de agenda van de Veilig heidsraad te plaatsen. Hierdoor zullen de Westelijke mogendheden het conflict aan de orde kunnen stellen voordat Egypte zulks mocht doen. terwijl daar door tevens vertragingen zullen worden vermeden, welke waarschijnlijk zouden volgen op een formele klacht en een verzoek om actie. Ondanks alle beden kingen tegen gewelddadig optreden te gen Egypte, blijft de taal die Londen ge bruikt fel. Eden en Mollet hebben Nas ser gewaarschuwd, dat zij het volledig eens zijn over verder tegen hem te ne men maatregelen en zij spreken van een buitengewoon ernstige situatie, welke is ontstaan door Nassers weigering om te onderhandelen op basis van het Londen- se plan. Zij hebben hem laten weten, dat zij met alle gepaste middelen zullen antwoorden op elke willekeurige inmen ging tegen de internationaal gevestigde rechten van het Suezkanaal. De Australische premier Menzies, die donderdag Londen zal verlaten om via Washington, waar hy president Eisen hower zal ontmoeten, naar Australië te rug te beren, verklaarde gisteren op een persconferentie, dat de landen van het Britse Gemenebest geraadpleegd worden over de verwijzing van de Suezcrisis naar de Ver. Naties. Hij zei voorts, dat hij het probleem als zeer, zéér ernstig beschouwt. Hij zei dit laatste, toen hem gevraagd werd naar de kansen op een vredelievende oplossing. Hij voegde er aan toe, dat het vraagstuk niet door ein deloos debatteren kan worden opgelost. In het belang van iedereen moet het tot een redelijk einde worden gebracht. Menzies ontkende dat, toen hij een eindeloos debat veroordeelde, bedoelde dat oorlog een middel zou zijn tot op lossing. Hij merkte op, dat Egypte de enige was die geweld had toegepast. Volgens Menzies was de positie nog de zelfde als twee weken geleden, behalve dat de wereld thans weet welke voorstel len aan Nasser zijn gedaan, welke voor stellen hij uiterst billijk en edelmoedig noemde. Was Nasser vriendelijk, zo werd er gevraagd. Hij sloeg niet met de vuis ten op tafel, zei Menzies. Veel bewolking Veel bewolking met nu ei dan enige regen of motregen. Tot krachtig of hard aanwakkerende wind tussen zuidwest en west. Iets hogerè temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 SEPTEMBER. Zon op: 6.13 uur: onder: 19.02 uur. Maan op- 15 4i uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 9.24 en 22.00 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Air France beperkt diensten op Cairo De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft bekend gemaakt, dat zij op drie van haar wekelijkse lange- afstandvluchten naar Madagascar en Mauritius Cairo niet langer als tussen haven zal aandoen. Dit besluit is geno men in verband met de Suezkanaal-cri- sis. De gewone diensten Parijs-Cairo van de maatschappij <'s maandags en vrijdags) blijven gehandhaafd. Deze (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Gaay Fortman is er nog niet in geslaagd VVD-ministers aan te trekken voor zijn extra-parlementair Kabinet, dat dus geen enkele binding met de partijen zou mogen hebben. De aangezochte dr. E. H. Ebels (VVD), oud commissaris der Koningin in Groningen, heeft voor een ministersportefeuille bedankt om gezondheids- en leeftijdsredenen; hij is 67 jaar. De heer H. A. Korthals heeft voor de eer bedankt omdat hij plaatsvervangend voorzitter is van de VVD-fractie en daardoor een te nauw verband zou kunnen worden gelegd tussen de VVD als partij en het Kabinet. Minder op de voorgrond tredende leden van de VVD zouden wel kunnen toetreden tot het Kabinet zonder dat daardoor de schijn wordt gewekt dat de partij zich bindt aan het Kabinet. Om dezelfde reden als de heer Korthals heeft ook de heer W. J. Andriessen voor een portefeuille bedankt, omdat hij plaatsvervangend fractie voorzitter is van de KVP. Te Woohvich heeft een taptoe plaats gevonden. Op de foto ziet men het vertrek van een ruim 90 meter lange draakdie werd be mand door 100 soldaten en het leest opluisterde van het 100-jarig bestaan van het korps Koninklijke Genie. Gisteravond heeft prof. De Gaay Fortman in het Torentje op het Bin nenhof ontvangen de heer A. D. W. Ti- lanus (CHU), directeur van de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk Werk te Arnhem. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat hem de portefeuille voor Maatschappelijk Werk is aangebo den. Hij is een zoon van de fractieleider van de CHU. Ruim anderhalf uur bleef hij in gesprek met de informateur. Voorts heeft Prof. De Gaay Fortman bezoek ontvangen van prof. mr. A. M. Donner (AR) hoogleraar in het staats recht aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, aan wie vermoedelijk de por tefeuille van Onderwijs is aangeboden. In de portefeuille-verdeling zijn ech ter veelal onderlinge verschuivingen mo gelijk. die ook noodzakelijk kunnen zijn om tot een oplossing voor het geheel te komen. Daarom staat er nog bijna niets vast omtrent de bezetting van de minis terszetels. Het is altijd moeilijk de juis te mensen te vinden en zij wensen ui teraard altijd even bedenktijd, zodat ook de laatste fase van de Kabinetsformatie onvermijdelijk enige tijd vergt. Maar toch heerste er gisteravond op timisme omtrent het slagen van prof. De Gaay Fortman. De moeilijkheden betreffen alleen nog het aantrekken van enkele ministers. Om politieke re denen wordt de informateur de voet niet dwars gezet. Het vertrouwen groeit dus, dat nog deze week een nieuw Kabinet tot stand komt. De oud-Rotterdammer prof. mr. W. C. L van de Grinten «KVP) hoogleraar te Tilburg, die gistermiddag een bezoek bracht aan de informateur, wordt vice- minister-president en zal de portefeuille van Justitie beheren. De nieuwe minis ter van Financiën wordt mr. Ph. C. H. van Campen (KVP) directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Hij bracht ook gistermid dag een bezoek aan prof. De Gaay Fort man en er zijn geen reden, waarom hij voor het aanbod zou bedanken. De f 50.000 eruit! Op 17045 In de 532ste staatsloterij vierde klas. 15e trekking, is een prijs van f. 50.000. gevallen op lot no. 17 0 4 5. In de ontvangstzaal van het stadhuis werden de wethouders en raadsleden aan Koningin Juliana voorgesteld, waar na de vorstin, opnieuw het bordes be trad om daar de vendelgroet van de gilden, welke alleen aan haar krachtens haar hoge waardigheid toekomt, in ont vangst te nemen. Na de plechtige raads zitting heeft Hare Majesteit in de hal de epitaaf onthuld. Alvorens tot deze handeling over te gaan. zei de Koningin, dat door de op richting van dit nieuwe stadhuis blijkt, dat er steeds weer een toekomst is, een toekomst, die geheiligd wordt door het offer van hen, die ons voor gingen. Na de onthulling las Hare Majesteit de tekst die op de epitaaf is aangebracht voor, waarna Ferdinand Timmermans op het stadhuiscarillon het „Wilhelmus" Inzette. De Koningin heeft zich daarna enkele minuten onderhouden met enige nabe staanden van slachtoffers van de ramp in 1944. Na een bezoek aan de Ned. Hervormde Kerk, waarvan de restaura tiewerkzaamheden in volle gang zijn, en waar de Koningin door de architect de Minister Staf treedt af Functie in het bedrijfsleven (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf van Oorlog en Marine stelt zich niet meer beschikbaar. Reeds lang was bekend dat hy liever een functie in het bedrijfsleven zou wensen. Vanmorgen heeft prof. de Gaay Fort man niemand ontvangen, maar uiter aard heeft hy na de bedankjes van gis teren nieuwe afspraken gemaakt, zo dat vanmiddag nieuwe kandidaat-minis ters in het Torentje kunnen worden verwacht. De formatie duurt nog even, maar prof. de Gaay Fortman slaagt wel. Val van acht meter - De 68-jarige O. H. Wicht uit Rot terdam is gistermiddag van de tweede etage van zijn huis aan de Van Diest- straat in de 8 meter lager gelegen tuin gevallen Hij was op slag dood. Men neemt aan. dat hij zijn evenwicht ver loren heeft toen hij de veranda aan het schilderen was. en daa^i>*1 over de balustrade leunde. De foto geeft een beeld van de plechtige eerste raadszitting. In het midden achter de tafel H.M. de Koninginrechts op de foto de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, links de heer A. van Delft, burgemeester van Heusden. Rechts op de achtergrond W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten. particu lier secretaris van H.M. de Koningin heer F. Jantzen uitvoerig werd voorge licht over de historie van dit gebouw en de wijze waarop de restauratie geschiedt, werden aan Hare Majesteit ten stad- huize verscheidene fraaie geschenken aangeboden, waaronder namens de mid denstand een maquette van het stad huis, in suiker uitgevoerd, en namens de boerenbevolking een enorm sierstuk, sa mengesteld uit produkten van het boe renbedrijf. Na haar bezoek aan Heusden, begaf de Koningin zich naar 's-Hertogenbosch, waar zij zich 's avonds in het Gouverne mentshuis heeft laten voorlichten over de onderzoekingen op het gebied van sociale „planning" en onderwijsaange- legenheden, welke in de provincie Noord- Brabant zijn en worden verricht. Inleidingen werden gehouden door prof. Zeegers. directeur van het Kaski, het bureau dat het grote sociale onder zoek in de provincie Noord-Brabant ver richt, de heer Souren, die de leiding had bij het onderzoek naar de situatie bij het lager onderwijs en de heer Godefroy, van het Kaski, die speciaal het voort gezet onderwijs belichtte. In een geani meerde discussie werden de opgeworpen problemen nog nader besproken. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay leidde de bijeenkomst in en sprak ook het slotwoord, waarin hij Hare Ma jesteit bijzonder bedankte voor de be langstelling in de problemen ln zijn pro vincie. Prinses Beatrix ?e Berg en Dal Gisteravond heeft Prinses Beatrix, vergezeld van haar secretaresse, mej. mr. M Meurs, de internationale conferentie inzake menselijke verhoudin gen bezocht, welke in Berg en Dal bij Nijmegen gehouden wordt. Zij werd in de hal van hotel „Berg en Dal" verwelkomd door de professoren dr. F. Rutten en E. de Vries, waarna zij de inleidingen volgde, die door prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft, en door de heer A. J. Venstra. socioloog bij de directie Wieringermeer. gehou den werden over de problemen der men selijke betrekkingen in nieuwverwor- ven land, waar de bevolking als het ware kunstmatig is samengesteld. Omstreeks half elf verliet de Prinses de conferentie.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1