Sussische geleerden vastgeklonken aan liet dialectisch materialisme \laar studiekansen lijken daar wel groter dan in het Westen De vaste regel:. Grote aanvoer, lage prijzen Jste jaargang Dinsdag 11 september 1956 Derde blad no. 28932 Geen vrijheid van wetenschap in de USSR Aan de lange tafel in de koele, schemerige pner waar de blinden de gloeiende zonnehitte pi veertig graden Celsius buiten hielden, zaten •ht Nederlandse journalisten tegenover acht le- m van de Oezbekistaanse Academie van weten- happen. Het was onze eerste ontmoeting met ivjetrussische geleerden. En, hoe kon het anders, l de eerste plichtsgetrouwe beleefdheden, viel m onze kant de vraag, die ons op de lever ukte: „hoe staat het met de vrijheid van weten- hap?" Er was even een geprikkelde twijfel aan Ik begrijp dat Westelijke gepraat over onze onvrijheid niet", zei geleerde (Van onze reisredacteur) (X) De forse prof ging zitten, zün intelligente gezicht onder de kaalgeschoren bedel stond bepaald niet vriendelijk, de eerste salvo's waren gelost in een boeiendste duels, die wij in de Sovjet-Unie voerden. Er werd van Nedênanose ut scherper ingesteld. „U heeft ons misverstaan, dat bedoelen wy niet", en het feende schot zat in de roos: „Is niet het dialectisch materialisme de voorge- Ireven grondslag van de gehele Sovjetrussische wetenschap? En bewijst het tal-Lysenko (de agronoom, die meende dat hij de natuur tot het Marxisme 0 bekeren!) niet, dat de theorie van één geleerde door de regering t<ft bindend gma kan worden verklaard?" Weer kwam prof. Nabief geïrriteerd overeind. „Ik begrijp dat Westelijk gepraat er onze onvrijheid niet. Lysenko is een groot geleerde, maar ik heb hem twee er in het openbaar aangevallen". Het was een „voorzet voor open doel", want 1 vraag: „wanneer?" schoot naar voren. „Augustus vorig jaar", zei de professor. K' dachten wij, want Stalin, „de grote oogstbereider van de Sovjetrussische ■en", zoals Theun de Vries hem eens noemde, die Lysenko's schutspatroon was, du al drie jaar dood! de andere kant. Toen veerde de chemicus prof. Nabief op: „Natuurlijk hebben wij vrijheid van wetenschap. Wij discussiëren vrijelijk. En wij kennen in ieder geval een vrijheid, die het Westen niet kent. Wij hebben geen patiënten, wij zijn volksgeleerden, wij verbergen onze ontdek kingen niet voor het volk, behoeven dat niet te doen. Want hier zijn geen particuliere onderne mers, die er geld uit willen slaan. Hier is het volk ondernemer. Levenslang fietsverbod voor roekeloze Duitser CVan onze oorrespondent ln West-Dultelandi) Voor de eerste keer heeft de justitie ln West-Duitsland een wielrijder verboden zich ooit weer op de fiets op de openba re weg voort te bewegen! Het slachtoffer, dat dit wel erg hard klinkende vonnis door een kantonrech ter in Keulen tegen zich hoorde uitspre ken, is een 67-jarige gepensioneerde man die bovendien een boete van 50 mark moest betalen. Hij was roekeloos op zijn stalen ros naar links afgeslagen zonder tevoren een teken te hebben gegeven of er zich van overtuigd te hebben dat cr niemand achter hem aan kwam. Daardoor was een motorrijder zó ern stig komen te vallen dat hij drie maan den in een ziekenhuis heeft moeten lig gen. hofesssor trapte in ijti eigen doel (ben stond aan het eind van de tafel b lange man op, de filosoof prof. Moe- mof, en de woorden waarin hij het rnpunt ging uiteenzetten, kwamener loverwogen en met licht neerbuigende fcndeiykheid uit: „Inderdaad neemt I grootste deel onzer geleerden het Een punt, dat in de Sovjet-Unie uiteraard niet op het leerplan staat, is godsdienstonderwijs. En toch trekken de kerken van het Kremlin iedere dag honderden nieuwsgierige bezoekers. dialectisch materialisme tot leidraad. Deze Marxistische filosofie leert ons de werkelijkheid kennen zonder overbodige idealisering. Maar zij is geen dogmati sche filosofie, zij is een schepping dei- wetenschap, de hoogste en exactste vorm van menselijk weten, die de algemene wetten der natuur, de mensenmaat- schapppy en zelfs de menselijke gedach ten kent en doorgrondt. En daarom, al onderzoeken wij ook alle andere wijs gerige stromingen, de Chinese, de In dische en ook de Westeuropese, houden wij ons aan het dialectisch materialis me. Maar- is dat onvrijheid? Wij ver staan onder wetenschappelijke vrijheid de mogelijkheid voor iedereen om zijn capaciteiten te ontwikkelen. En die mogelijkheid bestaat hier zowel in per soonlijke als in wetenschappelijke geest". Dat was duidelijk. Het werd nog duidelijker, toen de geo loog prof. Abajef het woord nam: „Er was een geleerde, die wilde bewijzen dat er in Midden-Azië geen minerale rijk dommen te vinden zouden zijn. Het ar tikel waarin hjj dat wilde betogen, werd geweigerd. Nu zijn die minerale rijkdom men toch gevonden en mijn collega is bljj, dat men hem behoed heeft voor het slaan van een dwaas figuur. En ik zelf schrijf ook wetenschappelijke artikelen. Staan er onjuistheden in, dan worden ze geweigerd, wat steekt daar voor ver keerds in?" En daarmee zat de goal, door Abajef in eigen doel geschopt. Want wie be paalt of zijn artikelen onjuistheden be vatten? En wat zou de wetenschap ge mist hebben, wanneer geleerden bang zouden zijn geweest door hun collega's voor dwaas te worden versleten? Vergelijkende examens Welnu, op dat principiële punt van de wetenschappelijke vrijheid leidde het Westen dus met 10. Maar voordat iemand daar zelfgenoegzaamheid uit af wil leiden, verwijs ik terug naar prof. Mimoenofs woorden: wetenschappelijke vrijheid is de mogelijkheid voor een ieder om zijn capaciteiten te ontwik kelen. En op dat punt scoort de Sovjet- Unie, want dit is geen lege frase. Be wijzen? Op het platteland bestaat leer plicht van 815 jaar, in de steden van 8—18 jaar en in 1960 zal die tienjarige leerplicht algemeen zijn. In 1953 telde de USSR anderhalf miljoen studenten en nog eens ander half miljoen leerlingen aan middelbare Een vorm van aanschouwelijk onderwijs: de landbouwtentoon stelling in Moskou, waar naast een grootscheepse reclame voor de agrarische verrichtingen der ver schillende republieken, ook onder richt in moderne landbouwmetho den wordt gegeven aan bezoekende delegaties. technische scholen. In 1960 zal het aan tal studenten met 30 procent verhoogd zijn. Op een bevolking van 200 miljoen genieten thans 60 miljoen kinderen en volwassenen onderwijs. In Oezbekistan waar vóór de revolutie 97 procent anal fabeten waren, is het analfabetisme vrij wel verdwenen. En het is onloochenbaar dat de USSR, die miljarden en nog eens miljarden aan onderwijs en wetenschap spendeert, waar voor haar geld wil heb ben. Zij selecteert de kandidaten voor hoger onderwijs in vergelijkende exa mens, men heeft hersens en geen geld nodig om aan een Sovjetrussische uni versiteit te studeren. De studie wordt zelfs als arbeid gehonoreerd, de stipen dia voor het levensonderhoud variëren al naar gelang de prestaties van 200 tot 900 roebel per maand. Top-inkomens voor geleerden Is die studiemogelijkheid voor ieder een een kwestie van louter sociale recht, vaardigheid? Vermoedelijk niet. Men wenst eenvoudig geen talent braak te laten liggen, men wil het nationale ver mogen zo hoog mogelijk opvoeren. En daarom schudt men fabelachtige som men over het onderwijs uit, zoals men dat doet voor het wetenschappelijk on derzoek (47.2 miljard roebel in de jaren van 1946—1950). De Sovjetrussische Aca demie voor Wetenschappen met zijn 200 onderzoek-instituten, laboratoria en sta- tions en 10.000 wetenschappelijke mede- werks, is vermoedelijk het grootste we tenschappelijke centrum ter wereld. En de filialen van deze Academie in de onderscheiden republieken, waarvan een aantal zoals het Oezbekistaanse reeds volledige zelfstandigheid heeft verwor ven, breiden zich snel in omvang uit. De Academie in Tasjkent heeft 24 we tenschappelijke instellingen, waarvan 18 research-instituten en 600 medewer kers. Aan outillage wordt per jaar 50 a 60 miljoen roebel besteed, aan het hui dige vijf-jarenbouwplan gaat 160 mil joen heen, aan salarissen wordt 34 mil joen per jaar besteed. De top-inkomens in de Sovjet-Unie zijn trouwens voor de geleerden, zij komen tot 25000 roebel in de maand. Het hoofd van een labora torium krijgt 4500, het hoofd van een instituut 6000. Noodkreten in de V.S. Het resultaat? Er gaan noodkreten op in de Ver. Staten, die minder ingenieurs „produceren"' dan de USSR. En in we tenschappelijke zin zijn er zelfs op ge bieden waar de Sovjet-Unie geen en kele wetenschappelijke traditie bezat, enige verbazingwekkende resultaten be haald. Waarmee ik uiteraard niet be doel Moskouse stokpaardjes als de ont dekking. dat de hemellichamen op ver schillende tijdstippen zün gevormd, die men als „schitterende triomf op de scheppingstheorie" wil beschouwen, of de mededeling dat prof. Lepechinskaja heeft aangetoond, dat niet alleen cellen de eigenschappen van het leven bezitten, maar dat die eigenschappen eveneens aanwezig zün in een levende materie, die niet cellulair is, maar zich tot een cel kan ontwikkelen. Vandaar naar de oplossing van het levensgeheim is maar één stap, zo hoopt men in de Sovjet- Unie. Opvallend Is overigens dat de Sovjet russische wetenschap, die een histori sche binding heeft met de praktijk, vooral met de techniek (niet verbazend trouwens in een land, dat op eigen houtje een schoksgewijze technologische ontwikkeling tot stand wilde brengen) tot het besef komt, dat een tezeer op tastbare realiteit gerichte wetenschap zou gaan hinken en derhalve bereid is ook minder voor de hand liggende pro jecten als bijvoorbeeld een onderzoek van oude Perzische manuscripten te subsidiëren. Onaangename verrassingen Waar het Westen in de „vreedzame wedijver der co-existentie" die te komen staat, zich niet zal kunnen veroorloven op wetenschappelijk gebied achter te raken bij de grote concurrent, zal het nodig zijn al deze dingen te overwegen. Eén enorm voordeel hebben wij en dat is die onbetwistbare vrijheid van we tenschap. De Sovjetrussische geleerden noemen dat smalend „indeterminisme", twijfel aan de mogelijkheid om de wer kelijkheid ooit te doorgronden, en ver klaren, zich tevreden op de borst klop- Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker) f)p de rundveemarkten was de toe- pd in de afgelopen week weer aller- pst rooskleurig. Dit zal wel niemand [het veebedrijf verwonderen. Door de *ds flauwere prijzen door onvoldoen- Ikooplust worden de aanvoeren mo- nteel nog wat teruggehouden, want handelaren moeten steeds verlies ne- Nu de regen blijft aanhouden nlt men toch in vele streken ge- ongen de gewone najaarsopruiming leger te houden dan men in normale standigheden zou doen. Vooral onze chtveemarkt loopt daardoor een »t gevaar dat de prijzen tijdelijk een rke inzinking zullen gaan vertonen, neer daar men nog steeds buiten- ds slachtvee blijft importeren waar- i gezien de grote aanvoeren op vleesmarkt momenteel geen be- tlte bestaat. In het bijzonder worden prijzen van de 2de en 3de kwaliteiten tfdoor gedrukt. n de openbare vergadering van het tóuktschap voor Vee en Vlees, welke ige week te Utrecht werd gehouden dan ook uit belanghebbende krin- i stemmen opgegaan om de import orlopig te beperken. Men zal daarvoor n ook in overleg treden met de be token Importeurs. Er is deze week flink overschot van rundvlees en van levend vee aan de grote slacht ten gebleven en zulks was aan het loop van de eindmarkten duidelijk afneembaar. want de prijzen liepen een zeer luie handel beslist lager Onze noteringen varieerden in ifdzaak tussen f. 2.703.10 per kg. slacht gewicht voor de A- en B-kwa- üten. Extra kwaliteit die in verhou- krap werd aangevoerd, maakte tot 'eveer f. 3.30 maar voor de C-klasse est men met gemiddeld f. 2.60 genoe- 1 nemen. export was vrij gering, want de bui- slandse markten liepen ook terug. Ook ar beïnvloedt het slechte weer de [rkten nadelig. »oor het gebruiksvee was de stemming de kopers eveneens uitermate gedrukt; er komt de laatste tijd heel weinig be paald prima kalf- en melkvee. Men wil nog wel wat kopen voor export en dit moet aan de hoogste eisen voldoen. Er is moeilijk aan te komen, dus blijven de prijzen hoog, maar overigens is de ten- denz beslist zakkende en dat zal tot de staltijd wel zo blijven. Voor de vette en nuchtere kalveren was de markt ook even flauwer gestemd, ofschoon de aanvoeren toch in geen ge val ruimer waren dan de week tevoren. De topklasse vette kalveren deed van f. 2.60 tot f. 2.85 en de 2de en 3de soorten varieerden van f. 1.90f. 2.50. Nuchtere kalveren gemiddeld f. 1.50f.1.70 per kg. leven gewicht De wolvee-aanvoeren wor den ook al wat geforceerd doar de nattig heid, doch de goede kwaliteiten konden, zowel voor de fokschapen als voor de vette lammeren nog goede prijzen op brengen. De export van lamsvlees nam flink toe. Wij noteerden voor de fokschapen f. 1.40 f. 1.60 gemiddeld voor de redelijke tot beste soorten. Vette schapen f. 100. f. 130, idem lammeren f. 90f. 115.in de top f. 120.p. stuk. De varkensmarkt gaf een iets onregelmatig beeld te zien. Het aanbod was nogal kort en de week sloot voor de prima vleesvarkens op f. 2.40f. 2.45 geslacht gewicht af te leve ren. Zware soorten deden gemiddeld f. 2.35 idem; terwijl levend gewicht op levering van f. 1.95 tot aan f. 2.05 per kg. werd geboden. Mindere soorten wat lager. Zeugen f. 1.74f. 1.80, lichte vlees soorten tot f. 1.90 toe. Lopers f. 2.10 f. 2.30 .biggen waren duur f. 45.f. 70. per stuk. Paarden liepen sterk in prijs terug, f. 1.80f. 2.25 per kg. naar kwali teit. VOETBAL Voor de le divisie van de Engelse league speelde Arsenal gisteren een uit wedstrijd tegen Preston North End. De Gunners verloren met 3—0. In verband met de televisie- en radio uitzending van de wedstrijd Zwitser landNederland te Lausanne op zater dag a.s. zal de ontmoeting van de B- teams der beide landen welk op dezelf de datum te Arnhem plaats vindt, reeds om 14.30 uur beginnen in plaats van 15.00 uur. Eindstanden competitie Enkele eindstanden ln de cricketcom- petitie zün: IA: HCC 1 11 7 2 2 23 2.09 1 HCC 2 11 5 4 2 19 1.73 1 HBS 12 5 4 3 19 1.58 Hermes DVS 12 5 3 4 18 1.50 VRA 12 4 4 4 16 1.33 ACC 12 4 3 5 15 1.25 Rood en Wit 12 4 3 5 15 1.25 Haarlem 12 4 2 6 14 1.17 Quick H 11 3 2 6 11 1.— 1 Quick N 11 2 3 6 9 0.82 1 1B: voc 12 11 0 1 33 2.75 Sparta 12 7 1 4 22 1.83 ACC 2 12 5 0 7 15 1.25 PW 11 4 1 6 13 1.18 1 Excelsior 11 4 0 7 12 1.09 1 Kampong 12 4 1 7 13 1.08 VVV 12 4 1 7 13 1.08 2 C: VOC 2 10 7 2 1 16 1.60 Roggewoning 10 6 2 3 14 1.40 LCC 10 5 2 3 12 1.20 Hermes DVS 3 10 4 1 5 9 0.90 HCC 4 10 3 2 5 8 0.80 Groen Geel 10 0 1 9 1 0.10 2 E: Rood en Wit 3 12 9 2 1 20 1.67 BMHC 11 5 2 4 12 1.09 1 CVHW 12 4 5 3 13 1.08 Haarlem 2 12 5 2 5 12 1.— Hercules 11 5 1 5 11 1.— 1 Ajax L 12 3 1 8 7 0.58 VVV 2 12 2 3 7 7 0.58 VOLLEYBAL. In de kwalificatiepoule van het toer nooi om het wereldkampioenschap vol leybal te Parijs won het Nederlandse herenzestal met 30 van België en verloor met 31 van Brazilië. Het Nederlandse dameszestal verloor ln een finaiepoule met 3—0 van Polen. Nachtzeilwedstrijd De W.S.V. Vennemeer organiseerde wederom haar jaarlijkse nachtzeilwed strijd. waaraan een groot aantal zeilers deelnam. De wedstrijd werd gezeild op een baan, uitgezet op de Kagerplassen. De mist en de zeer geringe wind maakten het de deelnemers ditmaal bijzonder moeilijk. Slechts negen zeilers slaagden er in de wedstrijd, die zeer lang duurde, tot een goed einde te brengen Het is gebleken, dat bij het nachtzei- len vaak andere factoren een rol gaan spelen, dan bij een gewone wedstrijd. Het oriënt a tievermogen speelt wel de belangrijkste rol. Toen alle deelnemers diep in de nacht van zondag op maandag in de gastvrije haven van het Vennemeer te rug waren, kon de voorzitter van het wedstrijdcomité, de heer J. van Wee- zenbeek. de prijzen uitreiken: lste prijs mevr. A. Bauer; 2. mej. Joke Vrijenhoek; 3. Jan Willem van Weezen- beek. Er werd bekend gemaakt dat er op 23 september wederom een onderlinge zeilwedstrijd zal plaats hebben, die de beslissing moet brengen voor de wissel- prijs voor het seizoen 1956. GYMNASTIEK. Wedstrijd tegen N.-Frankrijk uitgesteld De tumwedstrijd NederlandNoord- Frankrijk voor gemengde ploegen die op 23 september a.s. in de Stadsge hoorzaal te Leiden gehouden zou wor den is op verzoek van de Fransen voorlopig uitgesteld. Er wordt nu over een nieuwe datum onderhandeld. BOKSEN. Bokswedstrijden te Rotterdam In de Rivierahal te Rotterdam zün internationale bokswedstrijden voor profs gehouden. De uitslagen luiden: WeltergewichtVan Berkum (Ned.) wint op punten van Borowkowski (Did). Weltergewicht: Van Kempen <Nea.) wint op punten van Emil Koch (DU). Vrijgewicht: Lex Crissy (Amsterdam) wint in eerste ronde door k.o. ui Vic- key van de Berg (Den Haag). HONKBAL Nederlandse honkbalploeg verloor opnieuw Het Nederlands honkbal negental kwam in de tweede ronde van het Glo- baltoernooi te Milwaukee (VS) uit te gen Colombia, dat in de eerste ronde van Mexico had verloren. Colombia won met 7-1 van Nederland. Japan versloeg in de tweede ronde Mexico met 5-0. Ne derland zal waarschijnlijk een speciale prijs krijgen, uitgeloofd voor de grootste sportiviteit. HOCKEY Nederlands hockey-elftal tegen Laren Zondag a.s. zal het Nederlands hockey elftal in de eerste competitiewedstrijd uitkomen tegen Laren. Daar deze wed strijd tevens geldt als de jaarlijkse ont moeting. kampioen van Nederland (La ren) tegen „Rest" van Nederland (Ned. elftal), zal Laren met het voltallige elf tal uitkomen. Dat betekent dus dat in het nationale team, aanvoerder Loggere, Marres en Van Erven Dorens niet zul len meespelen. De opstelling van het Ned. elftal ziet er als volgt uit: doel: Mulder (Amsterdam): achter: Terlingen (Be Fair» en Drijver (EMHC) midden: Wagener (Hilversum). Overdij kink (SCHC) en Van Dijck (Kampong), voor: Hooghiemstra (SCHC). v. Grim bergen (EMHC), Zwier (SCHC). Bouw man (BMHC) en Kristen DKS HENGELSPORT. Viscollege „De Voorn" hield zün derde wedstrüd in bootjes op de Kaag. Het weer was uitstekend en ook de vangst viel mee. De uitslag luidt: 1. J. A. Lam- booy 1822 gr.; 2. W. Bink 981 gr.; 3. J. Spierenbure 767 gr.; 4. C. v. d. Laan 664 gr.; 5. J J v. Oosten 555 gr.; 6. J. Laurier 552 gr.; 7. H. Crama 551 gr.; 8. J. van Dam 381 gr.; 9. K. Middelham 331 gr.; 10. J. v. Meel 318 gr. De P.V. Krantz organiseerde een vis wedstrijd in de Vijver aan ,,'t Huis te Warmond" De vangst was goed. Er werd in totaal 10.950 gram vis gevan gen. Uitslag: 1. W. van Leeuwen; 2. J. Devllee; 3. C. Kop; 4. J. Wüngaarden; 5. Herreur; 6. Jas. Keereweer; 7. Sin- teur; 8. J Pret; 9. G. Zandvliet; 10. H. de Boer. Een tempel der Sovjetrussische wetenschapde Lomonossof-univer siteit in Moskou, 32 etages hoog, met eigen woonkwartieren voor de studenten, kan, naar men zegt, 45.000 personen bevatten. Deze wolkenkrabber werd opgetrokken tijdens de hoogtij der smakeloos heid van de Stalinistische archi tectuur. Hij lijkt op het Wrigley- gebouw in Chicagoalteen zitten daar niet zulke merkwaardige blauwe, rode en gouden tierelan tijnen aan. pend, dat zü „een onwankelbaar ver trouwen bezitten in de objectieve reali teit van de wereld en de mogelijkheid die wereld hoe langer hoe beter te leren kennen en hem te veranderen", de basis van het dialectisch materialisme waar op zelfs het lager onderwijs zibh al stelt. Welnu, zonder af te willen dingen op de analytische verdiensten van dat dia lectisch materialisme, moeten zü. wan neer zulks hun het denken vergemak kelijkt, dat keurslijf vooral aantrekken! Maar om zeer onaangename en lang niet onwaarschijnlüke verrassingen te voorkomen wordt het tüd zich af te vra gen of het Westen de stiefmoederlijke behandeling, die het wetenschap en onderwüs nog vaak ten deel doet vallen, zich nog veel langer kan veroorloven!! (De vorige artikelen werden ge plaatst in onze nummers van 3,11, 15, 17, 21, 23 en 25 augustus, 5 en 7 september) SCHAKEN FIDE-landentoernooi Kramer heeft het in zün party tegen de Deen Poulsen niet tot een overwin ning kunnen brengen. Het gevolg was, dat Denemarken zich voor het eind toer nooi heeft kunnen plaatsen en dat Ne derland verder in het eerste kwalifica tietoernooi meespeelt van het FIDE-lan dentoernooi te Moskou. De twaalf landen, die in het eindtoer- nooi uitkomen zyn: Israël, Rusland, Hongarije, Argentinië. Bulgarije, Tsj. Slowakije, Zwitserland. Denemarken. Zuid Slavië. Roemenië. Engeland en West-Duitsland. In de eerste kwalificatiegroep spelen mee: Polen. Frankryk, Oostenrijk. Fin land. Colombia, Oost-Duitsland. IJsland Chili. Nederland. Zweden. Noorwegen en België. Nederland won in eerste ronde met 2lAIV2 van Finland. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met jonge duiven vanaf Pt. St. Maxcense. Aantal vogels 974. ge lost te 10 uur met sterke z.w. wind. Nul punt 344.20 km. Eerste duif te 13.35.24 uur. L. Noordervliet 1. P. de Klerk 2-38-46, J. Wolters 3. J. Dekker 4. J. Krekelaar 5, J. Ti/aseur 6, J. Filippo 7. R. de Graaf 8-39-40-47, A. Bey 9-35. W. Habraken 10, P. v. d. Drift 11. M. Noord ervliet 12, J. Rozier 13. C. Brederode 14. J. Prins 15. W. Teske 16-27. A. Dubbelaar 17, A. v. Royen 18, D. Sonnega 19, B. ter Beek 20. J. v. Noord 21. O. Nekeman 22. H. v. Riet 23-28-37. P d Haens 24. C. Gijsman 25. D. Bey 26. H. Fase! 29. P. Marks 30, N. Oudshoom 31, G. Oude Elferink 32, W. Minke 33. C. v. Wissen 33-42, Kop- pelstok 36-50, P. v. Wissen 41, J. v. d. Wiel 43. G. v. Albada 44. J. Plug 45, W. Hoogervorst 48. P. v. Griensven 49. LEIDSE VITESSE CLUB Uitslag met jonge duiven vanaf Pt. Sfc. Maxcense. In concours 206 duiven, ge lost te 10 uur met zw wind. Afstand 344.20 km. Eerste duif te 13. 41.55 uur. J. Wolters 1-32-34, J. Krekelaar 2-30, A. Bev 3-9-16. M. Noordervliet 4-18-38, A. v. Royen 5. H. v. Riet 6-7-10. N. Oudshoorn 8-21-28-33-36, G. v. Albada 11-13. Chr. v. d. Pluym 12-20-22-25-27, B. Geenjaar 14-39, P. Pynacker 15, W. de Ridder 17, P. Mooten 19-26. M. v. d. Wilk 23. J. v. Alphen 24-37, S. Koster 29, P. Schenkeveld 31, J. Beekman 35, Gebr. Kok 40. C. Uljé 41. P.V. „De Reisduif" Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Duffel, 118,70 km. m concours 192 duiven. Los 13.50 uur. De eerste duif bereikte het hok om 15.11.53 uur; de laatste of 33ste pryswinnaar was er om 15.24.15 uur. De uitslag luidt: 1. S. Koster; 2. 10 J. en H. van Leeuwen; 3. Gebr. Kok; 4. 9 A. v. d. Hulst; 5. J. v. Alphen; 6. D. Beij; 7. G. van Stien; 8. F. Bouw man. Wedvlucht vanaf Vilvoorden, 137,36 km. In concours 167 duiven; tüd van lossing 7 uur. De eerste duif bereikte het hok om 9.852 uur; de laatste of 33ste pryswinnaar om 9.31.30 uur. Uit slag 1, 3. 8 P. Mooten: 2. A. v. d. Hulst; 4, 5 J. en H van Leeuwen; 6. 9 H. de Haas; 7. J. Planje; 10 D. Bey.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7