Democratische partij in V.S. verovert Republikeins bolwerk DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 „Zoo/s Maine stemt, stemt het gehele land", had Eisenhowers partij aangekondigd Edmund Muskie, de Democratische gouverneur van de Amerikaanse staat Maine, een traditioneel Republikeins bolwerk, is maandag voor een tweede ambtstermijn herkozen. Bij het tellen van de stemmen in deze eerste fase van de Amerikaanse algemene verkiezingen bleek, dat Muskie anderhalf maal zo veel stemmen had verworven als zijn Republikeinse tegenstander Willis Trafton. De Republikeinen bezetten al meer dan twintig jaar de drie Congres- zetels, die Maine toekomen, maar de verkiezingen van maandag verdeelden de zetels in twee Democratische en één Republikeinse! Het is de eerste keer na 1934, dat de Democraten in de staat Maine weer zetels krygen. Stevenson tevreden over opmerkelijke uitslag De verkiezingen in Maine voor een gouverneur en drie leden voor het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden welke twee maanden vóór de presidents verkiezingen werden gehouden be schouwt men algemeen als een barome ter voor de politieke stemming in de Verenigde Staten. „De Republikeinen hebben steeds met ophef verkondigd, dat „zoals Maine stemt, het hele land stemt". Als dat zo is, schijnen de vooruitzichten voor de Ook de Sibajak om Kaap de Goede Hoop De „Sibajak", die vandaag uit Rot terdam met 1020 emigranten aan boord naar Australië vertrekt, zal, evenals de „Willem Ruys" rond Kaap de Goede Hoop varen. De reisduur zal hierdoor met 34 4 dagen worden verlengd. De „Sibajak". een schip van de Kon. Rott. Llovd. vaart in charter voor de Neder landse regering. Het besluit is geval len na vanochtend met de minister ge pleegd overleg. Nationale kunstprijs voor Corneille MEDEDINGERS INTERNATIONALE PRIJS. Aan de Nederlandse in Parijs woon achtige kunstschilder Corneille is een nationale prijs van de Salomon R. Gug genheim Foundation te New York toe gekend voor zijn werk „Ville Hostile". Voor mededinging naar de internatio nale prijs in november a.s. te Parijs zijn aangewezen: J. Diederen (met een „Mijnlandschap" en een nog niet getiteld werk), Friso ten Holst (met „Jacob en de Engel") en Corneille (met „Pierre et fleur"). De genoemde Guggenheim Foundation heeft deze kunstprijzen een interna tionale groot 10.000 dollar, 16 landelijke' en drie continentale elk groot 1000 dol lar in het begin van 1056 ingesteld. Elke twee jaar zullen deze worden uit gereikt. Het werk „Pierre et fleur" is aange kocht door het museum te Schiedam. Het bekroonde werk „Ville Hostile" is aangekocht door de gemeente Eindho ven voor het Van Abbe-museum. Zelden in mijn leven heb ik zoveel ellende gezien De kapitein van het Argentijnse schip „Salta". dat op 5 augustus j.l. duizend Argentijnen van Slavische oorsprong afzette in de Russische Zwarte-zeehaven Odessa, verklaarde bij terugkeer in Bue nos Aires: „zelden in mijn leven heb ik zoveel ellende gezien". De kapitein. Da. nillo Woejosewitsj, vertelde hoe de meeste opvarenden van zijn schip al len mensen, die door de Russische pro paganda achter het IJzeren Gordijn wa ren gelokt spijt kregen op het ogen blik, dat hij het anker in Odessa liet vallen. „Tal van mensen smeekten mij, hen mee terug te nemen, maar de Rus sische politie doorzocht het ganse schip om er zeker van te zijn dat niemand zich verborgen hield," aldus de kapitein, die nog vertelde hoe de Russische auto riteiten weigerden, de duizend „terug gekeerde kameraden" een ontbijt te la ten gebruiken voor zij aan land gingen. „Zij stonden alle duizend 's morgens om vijf uur op de kade met een lege maag,'" aldus de kapitein. „De Russische auto riteiten zeiden mij„Er zijn tal van Russen, die twee of drie dagen helemaal niet etenaldus de kapitein. S.E.R.-rapport over de afbetaling Verschijning eind oktober (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal eind oktober het rapport gepubliceerd worden in zake de wettelijke regeling van het af betalingswezen in Nederland, waaraan thans door de Sociaal Economische Raad de laatste hand wordt gelegd. Binnenkort zal de voltooiing een feit zyn, waarna de Staatssecretaris van Economische Zaken hetr apport zal doornemen. Het betreft hier het vervolg op de reeds eerder verschenen pulblikaties in deze materie. Deze hebben nogal enig stof doen opwaaien omdat de afbetaling hierin aan banden werd gelegd, waar door bijvoorbeeld de produktie en ver koop van bromfietsen sterk terug liep, o.m. doordat de eerste 'betaling was ge steld op 30%. Democraten zeer goed," aldus gaf Ste venson, de Democratische kandidaat voor het presidentschap der V. S., als zijn mening te kennen, toen hij van de uitslagen in Maine kfennis had geno men. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Hubertina Tjttske, dr. van O. Post en L. Leenman: Adrianus Sebastlanus. zn. van J. W. Lubbe en A. H. v. d. Helm; Hendrlca Cornelia, dr. van J. v. Rij en C. Schuchhard; Gideon Petrus Joannes, zn. van J. P. H. M. Willems en H. v. Rooijen; Andreas Arent. zn. van W. Gillebaart en J. Hazenoot; Peter Ronald, zn. van H. Th. Slraa en J. van Tuin; Neeltje, dr. van M. N. Dorrepaal en A. Imithorn; Johanna Maria, dr. van J. Passchier en J. Th. W. Duin: Adrlana Johanna, dr. van R. van Til en J Botermans; Ludger Hyacinthus, zn. van M. Hurts en M. van Rijn; Pieter. zn. van D. Zaalberg en T. Stokman; Ba rend. zn. van B. Mieloo en J .F. Bree- develt; Jan. zn. van J. Ram en C. Lee- mans; Anna Elisabeth Maria, dr. van W. M. van Nierop en E. H. v. d. Straten. GETROUWD. C. J. van Daalen en C. H. A. Kartbier; J. van Wingerden en G. de Bock; H. v. d. Waals en P. Wessel; R. H. C. M. Bazel- mans en J. C. M. v. d. Klugt; C. van Rijn en E. Hoogeveen. OVERLEDEN. A. H. v. d. Helm, huisvr. van J. W. v. Lubbe, 34 jr.; C. Stikkelorum, wed. van J. Beekman, 78 jr.; M. A. M. Veersema, wed. van H. J. Moerman. 65 jr.; C. F. O. Heine, man, 68 Jaar. Staking op Avros-ondernemingen TOT 15 SEPTEMBER. Blykens een mededeling van de Avros- vertegenwoordiger in Djakarta, heb ben gisteren 40.000 ondernemingsar beiders, die zijn aangesloten bij drie niet-communistische vakbonden, een staking afgekondigd op alle onderne mingen op Noord-Sumatra van de Avros, de Vereniging van Nederlandse rubberproducenten ter Sumatra's oostkust. Deze staking, waardoor het werk op verscheidene ondernemingen volkomen stil zal worden gelegd, zal tot 15 september duren. Drie weken geleden werd op dezelfde ondernemingen door 100.000 arbeiders, aangesloten bij de communistisch ge oriënteerde vakbond „Sarboepri", twee dagen onwettig gestaakt. De nieuwe staking is een uitvloeisel van het falen van de commissie tot be slechting van arbeidsgeschillen om nog voor het 'einde van de vorige week een beslissing te nemen in het reeds lang hangende geschil over de eisen van de arbeiders tot uitkering van een grati ficatie. KANTKLOSTENTOONSTELLING. De Amsterdamse Kantklokschool houdt a.s. vrijdagin „Het Gulden Vlies" een tentoonstelling, met aansluitende demonstratie. Werken van eigen leer lingen worden ditmaal aangevuld met een bijzondere inzending kantkloswerk uit Schotland en kloskant, dat indertijd aan H.K.H. Koningin Elisabeth werd aangeboden tijdens haar bezoek aan Malta. Lachen de Nederlanders om de taal der Vlamingen? (Van onze Brusselse correspondent) Het Brusselse dagblad „Le Soir" heeft dezer dagen een aanval gedaan op de Nederlandse taal in het algemeen een taal die slechts zeer weinig wordt gesproken, een taal zonder literatuur van betekenis, aldus het blad) en dan meer in het bijzonder op de Neder landse taal, zoals die in het Vlaamse ge. deelte van België wordt gesproken. Ver. scheidene Vlaamse bladen hebben daar op hun Brusselse collega op treffende wyze van repliek gediend. Dergelijke taaipolemieken zün overigens niet bij zonders in België. Le Soir schreef echter ook, dat men in Nederland de Vlamingen uitlacht om hun taal. Dat is dus een opmerking welke ook de Nederlanders aangaat en die toch wel geheel bezijden de waarheid is. Zeker, men zal zich in Nederland wel eens amuseren met een Vlaamse vertel ler of liedjeszanger, die zich van een dialect bedient, dat met een glimlach door de Noord-Nederlanders wordt aan gehoord. Maar de Nederlanders weten toch ook wel, dat er talrijke Vlamingen zijn die zeer beschaafd Nederlands spre ken. als de ambassadeur van België in Nederland (een Vlkming) voor de Ne derlandse microfoon een toespraak houdt, dan zullen de luisteraars in Ne derland hem niet geamuseerd aanhoren, integendeel zij zullen nauwelijks verschil horen tussen zijn taal en die van andere beschaafde radiosprekers. En het zou overigens niet erg zijn als men het wèl hoorde, dat hij uit het zuiden kwam. Waarom was „Le Soir" plotseling zo bijzonder nijdig op de taal der Vlamin gen en waarom wilde deze krant er zo de nadruk op leggen, dat hun taal in Ne derland niet ernstig wordt genomen? Ondeugende tegenstanders hebben de veronderstelling al uitgesproken, dat de schrijver in „Le Soir" waarschijnlijk met vakantie in Frankrijk is geweest en dd&r heeft gemerkt, dat men zich daar vermaakt met het Belgische Frans (dat de Fransen nooit Frans noemen, maar „le Beige!"), in het bijzonder dat van de „Frans"-sprekende Brusselaars. Enfin.. Ruim twee ton uit ons land voor Marcinelle Op de speciale girorekening, die het Nederlandseh Roode Kruis geopend heeft ten bate van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de mijnramip te Mar cinelle, heeft het Nederlandse volk een bedrag van ruim f. 207.000.gestort. Verder ontving het hoofdbestuur een volgende telegram van de Commissaris van de Koningin in de provincie Lim burg, mi. dr. F. J. M. A. H. Houben: „De mijnprovincie van Nederland, Lim burg, heeft besloten haar deelneming, haar bewogenheid met de ramp te Mar cinelle te bevestigen in een storting van f. 5.000.op de daartoe door u geopen de rekening". „Bijzonder ernstige toestand", stelden Eden en Mollet vast Premier Eden van Engeland en diens Franse ambtgenoot Mollet hebben van middag in een communiqué over hun be sprekingen inzake Suez verklaard, dat de weigering van president Nasser van Egypte om te onderhandelen op de door hen voorgestelde basis „een bijzonder ernstige toestand heeft doen ontstaan". „Wij hebben gesproken over hetgeen thans te doen staat, hierover is vol ledige overeenstemming bereikt," aldus wordt verder gezegd. De Britse en Franse premiers verkla ren zich erover te verheugen, dat de loop der huidige gebeurtenissen heeft aangetoond, dat Engeland en Frankrijk er in gelijke mate naar streven de hoog heid van het recht bij de internationale ontwikkelingen te handhaven. Eden en Mollet verklaren vastbesloten te zijn de Brits-Franse samenwerking nog uit te breiden. Hun landen zullen zich, met alle daartoe passende midde len. verzetten tegen elke. van willekeur getuigende inbreuk op rechten, die in internationale overeenkomsten zijn vast gelegd, evenals tegen elke handeling, die onverenigbaar is met het recht en in strijd ls met de verplichtingen, die voort vloeien uit verdragen en andere peilers van het internationale recht. De bekendmaking werd uitgegeven, na dat Eden en Mollet, met hun raadge vers, maandag j.l. vijf en dinsdag drie en een half uur over het Suez-kanaal- vraagstuk hadden beraadslaagd. „Rock and roM-koorts" in Engelse steden De „rock and roll-koorts" heeft maandagavond honderden jongelui in zeven bioscopen In Noord- en Zuid- Engeland aangegrepen. Bij twee van de relletjes werd een twintigtal arrestaties verricht. Oorzaak was de film met hy permoderne uit Amerika afkomstige dansritme demonstraties van het onder de titel „rock around the clock", die buiten op straat na afloop der vertonin gen door wilde danspartijen werd ge volgd. In Manchester werden twaalf jonge lui aangehouden. In de Londense voor stad Woolwich werden zes arrestaties verricht. In de plaats Bootle (Lanca shire) begeleidde de politie met de gum miknuppel in de hand een drom van duizend opgeschoten jongelieden, die zingend en schreeuwend door de straten trokken. In een andere voorstad. Le- wisham. moest de politie gebruik maken van honden om een vijftigtal dolge worden knapen en meisjes uit de gangen van een bioscoop te verwijderen. Gillende leeftijdgenoten hadden eerder op de dag in een bioscoop te Manchester verschei dene lampen vernield en brandslangen op de eigenaar gericht, toen die de orde wilde herstellen. LEIDERDORP Verenigingsgebouw onderhands aanbesteed Voor de plechtige afkondiging van de op 23 augustus vastgestelde grondwets wijzigingen kwam de raad 'bijeen, onder voorzitterschap van de loco-burgemees- ter weth. Snel. Na deze plechtigheid werd in 'behan deling genomen een voorstel tot ond er- handseg aanbesteding van een vereni gingsgebouw, dat zal moeten dienen voor verschillende doeleinden. Voorgesteld werd de bouw op te dragen aan de aan nemer de heer P. W. de Graaf, dezelfde die ook het complex van 104 woningen aan de Zijl heeft gebouwd. Er werd over dit voorstel slechts kort van gedachten gewisseld. De heer Nievaart vroeg of de aannemer in staat zou zijn het gebouw binnen een redelijke tijd op te leveren gzien de lange duur van de woningbouw in het Zijlkwartier. De heer de Graaf merkte op dat de bouw overigens tot vol le tevredenheid was geweest en hij zou graag deze aannemer de opdracht geven, D voorzitter zei te verwachten dat de aannemer wel ne nodige spoed zal be trachten. Het voorstel werd hierop zon der stemming aangenomen. Een voorstel inzake grondaankoop werd van de agenda afgevoerd, als zijn de niet voldoende voorbereid. De zaterdag jl. gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft dank zij de milde gaven en het enthousiasme van het klein aantal collectanten een bedrag opgebracht van f214.74. W.W.W.- actie der Ned. Herv. Gemeente De „Wy Willen Warmte"-actie van de Ned. Herv. Gemeente is thans in volle gang. Gelijk bekend liet de ver warming van het kerkgebouw bij strenge koude veel te wensen over. De vrouwengroepen „Dorcas" en „Irene" hebben indertijd het initiatief genó- men hierin verbetering te brengen, hetgeen geleid heeft tot de „W.W.W."- actie. Vol optimisme is men reeds met de aanleg van een nieuwe verwarming be gonnen. Door het college van kerkvoog den en notabelen is thans een circulaire verspreid met een uiteenzetting van de plannen. Het college hoopt dat de in november a.s. te houden bazar een be drag van netto f.5000.— zal opbrengen. Met deze som zal dan V\ deel van de kosten zijn gedekt. Het resterende be drag tracht het college te verkrijgen door: le een beroep te doen op de ge meenteleden voor het verstrekken van een gift ineens; 2e door het uitschrijven van een lening in stukken van f. 150, f. 25 en f. 10. De obligaties zullen een rente dragen van 3%. De lening zal in 15 jaar worden afgelost. VOORSCHOTEN DUIVENSPORT. De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven (navluchten) vanaf Vilvoorde. Afstand 134 km. De duiven werden om 7 uur gelost. Het was windstil. Aan komst eerste duif 9-04-01, snelheid 1076.90 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 9-38-20, snel heid 843.46 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. d'Haens 1. 4. P. N. van Wissen 2, 3. 8, 9. A. de Graaf 5. 6. 7. P. Aertsen 10 Rijkspostspaarbank Gedurende de maand augustus werd bij de Rijkspost spaarbank kantoor Voorschoten inge legd f 89863.66 en terugbetaald f 49637.91 WARMOND Vergadering Chr. Korfbalclub Warmond De Chr. Korfbalclub „Warmond" heeft haa* jaarvergadering 'gehouden in de I School met de Bijbel o.l.v. de voorzitter, de heer H. Dekker. Besloten werd vrijdag a.s. weer te beginnen met de binnentrai- ning in het gemeentelijk gymnastieklo kaal. Voor de juniorentraining stelden zich beschikbaar de dames Ien Heyl en Ien van der Laan. Na de pauze volgden de bestuursverkiezingen. Mevr. H. Mazu- relDekker en de heer J. Muller stel den zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heren E. de Vos, R. Zwaan en P. Nieuwenhuis. In de keuzecommissie werden benoemd mej. I. Heyl en de heer P. Wassenaar, die de taak over zal nemen van mevr. H. Ma- zurel-Dekker en mej. J. Oomsen. ORANJEFEESTEN BEGONNEN De oranjefeesten zijn gisteravond ge opend met een feestelijke rondgang door het dorp door de muziekvereniging „St. Mathias", voorafgegaan dooh de oranje commissie. Daarna werden de festivi teiten voortgezet op de Baan, waar alle attracties tot middernacht veel aftrek hadden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna M., <ir van Joh. War- menhoven en J. M. Schoonderwoerd; Stephanus G. M zn van R. G. M. Stijn- man en A. M. Lagerberg; Evert, zn van A. M. Scholtes en A. J. Jongens; Sophia, dr van A. F. Mouw en L. J. F. Krijnen. Getrouwd: P. A. Oudshoorn. 23 jr en J. van der Welle. 23 Jr; A. C. de Vroomen 28 Jr en M. H. Heemskerk. 25 Jr. WASSENAAR AANRIJDING De 54-jarige bromfietser O. Wagenaax uit Den Haag, die op de Rijksstraatweg tegen een rollaag reed. liep bij zijn val verwondingen op aan zijn gelaat en beide handen. Hij werd naar het gemeentezie kenhuis te Den Haag vervoerd. Jaarvergadering Blauw-Zwart In de clubtent op het sportterrein aan de Kaöwijkseweg werd eind vorige week de jaarvergadering gehoud'en van de R.K. Voetbalvereniging Blauw-Zwart. De voorzitter, de heer J. P. J. Dekou- semacker. wierp een terugblik op het af gelopen jaar en prees daarbij o.a. de prestaties van het le elftal, dat voor de eerste maal in dat jaar in de 2e klasse speelde. Hij oefende critiek ui't op de lecfen voor wat betreft dè inrichting van de nieuwe vel'den. Het onderhandelen over deze veïd'en, welke nog niet voor treffelijk zijn, maar volgens toezegging van het gemeentebestuur in orde zullen komen, kostte het bestuur veel tijd en het mag nu van de leden worden ver wacht, dat zij het hunne zullen doen. Uit het jaarverslag bleek, dat het in richten van develd'en f.4000.kost, welk bedrag de gemeente op zich nam. Hierbij werd overeengekomen, dat een nieuwe kleedgelegenheid van de gelden mocht worden gebouwd, mits de leden zelf voor het inrichten van de velden (afzettingen enz., zouden zorgen. Het verslag herin nerde de leden aan hun verplichting en vermeldde voorts, dat het ledental stabiel bleef op 240 en dat het 35-jarig bestaan wegens geringe belangstelling niet werd gevierd. Financieel bleek het verlopen jaar gunstig zodat het bestaande nadelig sal do verminderde. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren W Ruigrok van de Werve, L. Schroder en Th Donath, terwijl in de plaats van de heer J. P. J. Alkemade. die bedankte, werd gekozen de heer W. J. P. Pockers. De heer L. Schroder, op wie 31 van de 60 stemmen waren uitgebracht, oordeel de. dat deze uitslag blyk gaf van te wei nig vertrouwen in zijn persoon en dathy zijn herbenoeming daarom niet kon aan vaarden. De voorzitter wees op de grote ver diensten van de heer Schroder en deelde mee, dat ook de overige bestuursleden hun functies neerlegden, waarbij de juniorenleider, de heer W. van Schaiok zich aansloot. Nadat enkele commissies waren ge vormd, hief de voorzitter de vergade ring op. Milde boete voor diefstallen te Wassenaar De officier van Justitie bij de Haagse politierechter vorderde f. 15 boete of 5 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en toezicht van de R.-K. reclassering te gen een mevrouw uit Wassenaar, die di verse malen geld had gestolen tot een totaal van f. 175. Ze was reeds eerder veroordeeld. Inmiddels was het gestolene vergoed. In een rapport van de R.-K. reclasse ring stond dat verdachte uit een soort naijver tot haar daden was gekomen. De verdachte vroeg of ze geen toezicht zou krijgen, want dat zou ze verschrikke lijk vinden. ..Wat U hebt gedaan is ook verschrik kelijk". vond de rechter. „Ik doe het ook zeer zeker niet weer", was het antwoord. Het vonnis luidde: een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar zonder toezicht en f. 15 boete of drie dagen. Zowel ver dachte als de officier deed afstand van het recht op hoger beroep. BURGERLIJKE STAND Geboren: Josephus C. W zn van N F. M. Hijdra en J. M. G. van der Kley; Jo hannes A. E. M., »n van J. F. Odyk en M. A. R. van Kessel; George L. A. M.. zn van G.H. L. Zeegers en G. H. M. Koekkoek; Johannes M. H.( zn van J. M. van de Flekkent en A. L. Meyers; Gregorius A. M. zn van J. Zonneveld en H. B. H. Zantvllet; Jan D., zn van J. D. Hofman en A. G van Proosdy. Ondretrouwd: J. van den Bo6ch en M. A. Belkers; J. Verhoog en C. C. Verboog; S. H. van der Veen en W. de Lange; T. H. E. Ijsveld en C. M. T. Slats; C. Jongeneel en H. E. Schutte; T. A. Hultker en C. M. Cleutjens; J. W. Knynenburg en A. J. Venema; W. Verbeek en M. A. Cr olieman; B. Midderigh en M. S. Ohel; R. A. F. Schwartz en J. M. Versteeg. Getrouwd: R. Hammlnga en G. A. Ze ven; B. W. Cohen en S. Dekker; M. van Rultenbung en A. W. van Egmond; J P. de Jong en A. M. van Egmond; J. Sizoo en H. Hart; D. N. A. Verburg en A. E. Egglnk. Overleden: W. O. Wlldervanck de Blé- court, 78 Jr; H. Vreede, 73 Jr; T. C. J. van Katwyk. 56 Jr; N. van de Coolwyk 81 jaar. ZOETERWOUDE Begroting sluit met groot tekort GRONDWETSWIJZIGING AFGEKONDIGD Burgemeester H. J. J. A. Smeets heeft maandagmorgen tijdens een bijzondere bijeenkomst van de gemeenteraad offi cieel de grondwetswijziging afgekondigd. Tevoren had de eerste burger nog eens nadrukkelijk gewezen op de grote bete kenis van de grondwet. Na deze formele plechtigheid werd door B. en W. aangeboden de rekening over het jaar 1955 van de gemeente, het burgerlijk armbestuur, het grondbedrijf en het waterleidingsbedrijf. Deze stuk ken werden in handen gesteld van een commissie van onderzoek, waarvan de heren L. v. d. Geest. Jac. Dorrepaal en W. Thijssen deel uitmaakten. Ook werd de begroting voor 1957 aangeboden. Het tekort op deze begroting in de gewone dienst bedraagt f. 137.846.08. Aangezien dit mede een gevolg is van de vele kapi taalsuitgaven. die de begroting geduren de vele jaren blijven beïnvloeden, stel len burgemeester en wethouders voor aan de minister van Binnenlandse Za ken te verzoeken om een verhoogde uit kering uit het gemeentefonds toe te kennen. Tot leden van de commissie van onderzoek van deze begroting werden gekozen de heren J. H. van der Ploeg, J. van Vliet en Q. H. Onderwater. Residentie-Orkest en de salarissen Het rapport-Witteman over de toe komst en de salariëring van orkesten is over het geheel genomen door de leden van het Residentie-Orkest en door het bestuur en directie met voldoening ont vangen, aldus de heer Van Otterloo, di rigent van het R.-O. Nu het „Verbond van verenigingen van leden der Nederlandse symphonie- orttesten", waarvan de Residentie-musici ge enlid zyn, zich tot de Staten-Gene- raal heeft gewend teneinde naast dit rapport te bepleiten om de leden van het Concertgebouw-Orkest 25% hoger te honoreren, dan leden van andere or kesten, „ter concervering van het hoofd stedelijk orkest", hebben musici, bestuur en directie van het Residentie-Orkest zioh eveneens tot de Kamers gewend. In hun orkest wordt stelling genomen tegen die suggestie tot betere honore ring, welke vanwege hettekort aan mu sici, desastreus voor andere ensembles zou zijn. Ten nauwste hangt hiermee de geprojecteerde uitbreiding der orkesten samen. Deze kan siechst na verloop van jaren worden geëffectueerd. Indien nu een der orkesten in een bevoorrechte positie komt, dan worden de anderen geschaad. Hoogtezonkuur voor ambtenaren De ambtenaren en arbeidscontractan ten van het Ministerie van Justitie zullen by wyze van proef in de gele genheid worden gesteld een hoogte zonkuur te ondergaan. Nu de afgelo-' pen zomer zo weinig zon heeft ge bracht wil men trachten door een zo danige kuur de weerstand van het lichaam te vergroten en de vatbaar heid voor infectieziekten van de win ter te verminderen. In overleg met de medische inspecteur van het Departement zal bij wijze van proef voor rekening van het Ministerie een aantal hoogtezorilampen worden ge huurd. voldoende voor een of twee ku ren, welke in het algemeen zes weken duren. De bedoeling is het personeel van de departementale afdelingen in de ge legenheid te stellen tussen acht uur 's morgens en half zes 's middags, derhalve ook gedurende de kantooruren de kuur te ondergaan. Aan de deelnemers van de kuur zullen ook gratis multivitamine- tabletten worden verstrekt. Morgen rapport Commissie- hefschroefvliegtuigen (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal het rapport van de Commissie hefschroefvliegtuigen morgen verschijnen. Dat de Commissie deze blangrijke materie grondig heeft bestudeerd moge blyken uit het feit, dat het rapport niet minder dan 80 bladzij den omvat en daaraan 23 bijlagen zijn toegevoegd. Wild zwijn achter fietser aan! Dezer dagen had een ingezetene van Nunspeet een vreemd avontuur. De man reed genietend van het mooie weer in de late namiddag door de bossen in de omgeving van Tongeren, toen hy plot seling een zestal wilde zwijnen langs de weg zag. Het waren twee grote, volwas sen exemplaren en vier jongen. Een der wilde varkens, geschrokken door de wielrijder, kwam woedend op de man aanrennen. Die nam ijlings de vlucht. HU zal er altijd van kunnen getuigen, dat wilde zwyneh zeer snelle lopers zUn. Het woedende dier ging in volle ren achter de wielryder aan over een afstand van enige honderden me ters. ,Jk reed zo hard ik kon, maar de af stand tussen het beest en mij werd steeds kleiner!" vertelde hy ons. Gelukkig draaide het beest zich tenslotte weer om en verwaardigde onze wielrijder met geen blik meer. „Ik wist niet dat ik zó snel kon fietsen", zen de man FAMILIEBERICHTEN. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: FriesenVan Steenwijk, d., Moordrecht; Van HattemPolak, z., Rotterdam; Caviet-Van Hengel, d., Bla- rlcum; MutsaertsStraman, d.. Amster dam. Overleden: Dr. J. Francois, m. 53 j., Wassenaar: M. H. Boogaerdt 't Hooft— Francino, 84 j.. Rotterdam: L. C. J. G. Waals, m. 64 J., Rotterdam; A. M. Braoscb—Maschèl. vr. 71 j., Rotter dam; J. A. Landman, m. 44 j.. Amster dam; M. G. van TrooijenSmit, vr. 86 j., Amsterdaam; W. Grimm, m. 59 j., Amsterdam; J G. SchutLe Cavelier, vr., 69 j., Rhenen; dr. P. Smit, m. 79 j.t Den Haag; G. L. Koryn, m. 71 j., Can nes (Fr.), Ir. E. H. W. Visser, m. 55 J., Eindhoven. Japanse premier gaat deze maand naar Moskeu De Japanse premier Hatojama gaat eind deze maand naar Moskou om de ge- sprekingen met de Sovjet-Unie zo mo gelijk te hervatten. Hij zal proberen de Russen over te halen de kwestie van het eigendom van de Koerillen, waarop bei de partyen aanspraken doen gelden, te laten rusten tot later datum. Zoals men weet, is er nog altyd geen vredesverdrag tussen beide landen gesloten. Heusden in gloed van licht KONINGIN OPENDE NIEUWE RAADHUIS Gisteravond is in Heusden aan de Maas de feestweek begonnen, ter gele genheid van de officiële ingebruikne ming van het nieuwe gemeentehuis van Heusden op vandaag. Pastoor van Big- gelaar hield een rede ter herdenking van degenen, die bij de bevrijding in 1944 onder het oude stadhuis - 164 in getal - zijn omgekomen. Ds. Dijkstra wees op de vreugde die het nieuwe tijdperk inluidde. Het geheel werd omlijst met zang. De ontsteking van de feestverlichting bracht Heusden in een gloed van licht. Vooral de open bare gebouwen alsmede de oude gevels, staken fel tegen de donkere avondlucht af. Duizenden bezoekers vulden de stra ten. De komst van de Koningin, die van middag de officiële opening verrichtte, bracht een stroom van bezoekers in het plaatsje. SCHRIFTELIJKE EINDEXAMENS LEVENDE TALEN De algemene vergadering van de groep moderne talen, geschiedenis en aardrijks kunde van het Genootschap van leraren aan Nederlandse gymnasia en lycea, heeft te Driebergen een motie aangeno men over het verschuiven van het schrif tel ijk eindexamen van de middelbare scholen in de levende vreemde talen naar het einde van de voorlaatste klasse De motie zegt dat dit een schadelijke invloed zou hebben op het. onderwijs in die talen en geen werkelijke verlichting zou brengen voor de leerlingen in de 5e en 6e klasse. De motie is ter kennis gebrasht van de minister en de Staatssecretaris van O. K. en W., de Onderwijsraad en het col lege vana inspecteurs by het VNMO. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Goed prijshoudend Amsterdam, 11 september De herstelbeweging, waarmee de markt gistermiddag is begonnen, kon vandaag volledig standhouden. Wel waren de koersstijgingen niet spectaculair, maar dit was in de huidige omstandigheden niet te verwachten. Het stemde reeds tot voldoening dat aan de verhoogde slot- koersen van gisteren in de meeste geval len nog enige punten werden toegevoegd. Vooral gold dit Kon. Olie, welk fonds tot 7971/2 verbeterde en daarmee weer bijna de 8 x parikoers had bereikt. De onder toon van de markt gaf blijk van solidi teit en vertrouwen. De overige internationale fondsen la gen goed prijshoudend zonder meer. Na de openingskoersen waren de fluctuaties uiterst schaars. De Staatsfondsen waren enige frac ties beter. De aandelenmarkt was voor Scheepvaart vrijwel onveranderd, terwijl Indonesische fondsen een licht herstel lieten zien. Vandaag waren inschrijvingen op twee nieuwe gemeenteleningen, t.w. op de 30- jarige 4 1/4 lening Deventer en de 15 jarige 4 lening Leeuwarden. Ter beur ze kreeg men niet de indruk dat de be langstelling overstelpend was. Reeds staat weer een nieuwe lening t.w. een 3 miljoen gulden 4 1/4 uitgifte van Groningen op stapel. Ter beurze werd bekend gemaakt dat tot nadere order geen notering zal wor den opgemaakt in de obligaties en cer tificaten van obligaties der Young-le- ning. in verband met een brief van de Staatssecretaris van Financiën over de fiscale gevolgen van transacties in deze obligaties. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 11 september. - Londen 10.621/2—10.63; New York 3.824-3.834; Montreal 3.91H—3.91«; Parijs 1.08324; —1.08424; Brussel 7.64—7.644; Frank furt 90.94490.994Zürich 87.19—87.24; Zürich (vr. francs) 89.3589.40; Stock holm 73844—73.894: Kopenhagen 54.934—54.984; Oslo 53.17—53^2* Mi laan 61.04461.094* Beurs van Amsterdam Dinsdag 11 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94 944 Grootboek obl89 Ned. '51 34 934 B 934 Ned. '53 (34) 924 93& Ned. '48 34 874 88 Ned. '54 3 4 88 884 Ned. '55 34 884 884 Ned. '55 n 34 89% 90% 1. Ned. '47 34 3 90% 91T7« Dollarlng '47 3 94^* Ned. "56 34 94 93% Investeringscert. 3 93A 93^ Ned. 62-64 3 93^ 93% Indië '37 A 3 92 4 934 Grootboek '46 3 884 89 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 514 524 Nat. Handelsbank 118 1194 Ned Handelmij 1884 1894 A.KÜ 2504 251% Philips 280 2784 Unilever 394 393% Wilton Feyenoord 319 3204 Biliton 2de r225 228 Kon Olie f.50.— 384 Kon Olie 788 7954 Amst Rubber774 814 Holl Amer iyn 193 195 Kon Ned Stoomb 1704 1704 Ned Scheepv Unie 173 1724 H.VA1034 107 Java Cult61 61 Deli MU. 1104 113 Senembab754 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (4) 3 934 934 b. Den Haag 1937 1 3.. 90Y4 Leiden 1947 96 4 R'dam 37 1 m 34 934 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 95 as Premieleningen A'dam 31 24 1174 B 1184 Eindhoven '54 24 96 97 Enschede '54 24 94% 954 Den Haag '51124 1054 L 104 idem n 24 105 104 R'dam '52 I 24 1074 108 Idem n 24 105 1044 Utrecht '53 24 105 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 242 243% Rotterd. Bank210 2084 Twentsche Bank220 220 Industrie Ondernemingen Ned G. en Spir fabr 2154 218 Kon. Ned Grofsm 113 113 Rott Droogd My 609 607 Tieleman en Dros 124 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 87 87 Internatio1064 107 Diversen Albert Heyn282% 283 Ned M Walv Vrt 68 4 684 Spoorwegen Deli Spoorw Mi) 20% 20% Amerik. fondsen Anaconda 834 83A Shell Oil Cy974 97% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnljv Int Kunststofl tnd Kon Ned Edelmet Prei w a idem TextieJ GeDr v WJjk Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakiabr '53 Ver. Touwf a brieken Wernlnk's Betons? VK 10/9 424 lZ4»ih 60GB 60GB 66GB 654 70 4 70 79 4 77 y4 359GE 355'. 500 500L 178 97GI- 97GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5